COURANT SS NIEUWE APELDOORNSE" Nederland vraagt nader onderzoek Problemen bij berging „FINANCIERING DOOR LENINGEN" Duitsland aangezet tot grotere ijver bij opsporing No. 16301 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg, meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak, Bur Kanaalstr Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. '6944 (4 lijnen) Giro alstr 8. lro 1418 Onderworpen volken dienen vrij te zijn WASHINGTON. President Eisen hower heeft het Amerikaanse congres verzocht te verklaren, dat het alle uit legging van internationale overeen komsten, die zijn verdraaid om de on derwerping van vrye volken tot stand te brengen, verwerpt. De resolutie laat duidelijk uitkomen, dat de Verenigde Staten nooit zullen berusten in de slavernij van een volk, teneinde zelf vermeende voordelen te behalen. De resolutie vraagt tevens om een uitspreken van de hoop, dat de on derworpen volken, opnieuw het recht zullen genieten om over hun eigen lot te beslissen. -iff?--- AAN DE SLAG IN OUDETONGE Op de dijk van. Oude Tonge, vrijwel de enig begaanbare weg in dit dorpje op Goeree en Overflakkee staat deze mili tair, wiens onderdeel het 411e Garde bataljon is van de Prinses Irene-brigade Uit Ermelo, de compie van kapitein Boon. Hij trekt de lange gummihandschoenen aan om aan de slag te gaan bij het op ruimen van een geheel door puin, ver nield huisraad en aangespoeld wrakhout versperde straat, waarin het water nog tot aan de knieën komt. Oude Tonge is een der weinige plaat sen, waar men de hulp van militairen niet kan ontberen. Er moeten nog ruim 200 slachtoffers worden geborgen. Eén onzer redacteuren heeft met onze fotograaf dit „dodendorp op dijkbreedte' bezocht Elders in dit blad vindt men het relaas van zijn bevindingen.' Er is maar één trieste conclusie: Oude Tonge is te laat ontdekt. Kamercommissie al begonnen DEN HAAG. De commissie voor de watersnood, welker leden jl. Dinsdag door de voorzitter van de Tweede Ka mer benoemd zijn- heeft een aanvang gemaakt met haar werkzaamheden. In de eerste vergadering, welke werd bijgewoond door de minister-presi dent en de minister van Binnenlandse Zaken, wisselde zij met deze ministers van gedachten over verschillende on derwerpen. de gevolgen van de wa tersnood betreffende, o.a. door de verhouding tussen de hulpverlening van regeringswege en die vanwege het Nationaal Rampenfonds en oyer enkele evacuatieproblemen. Zij besloot binnen enkele dagen met verschillen de ministers in overleg te treden, o.a. voor de vorderingen van de droog making. over de verschillende vormen van onmiddellijke hulpverlening, over het landbouwherstel, over het begin van de te verwachten schaderegeling en over de samenwerking tussen het rijk. provincies en waterschappen. De voorbereiding van elk dezer be sprekingen werd aan enkele leden der commissie opgedragen. De commissie stelt zich voor. in een later stadium ook over andere onder werpen met de regering te overleggen. Zoveel mogelijk zal worden samenge werkt met andere commissies uit de Kamer. Noodwet dijkherstel Minister Algera zal meer rechten krijgen DEN HAAG. De noodwet dijkherstel- 1953, die minister-president Drees ver leden week heeft aangekondigd, dc tweede in de reeks noodwetten, is nu door de ministers Algera en Van de Kieft bij de Tweede Kamer ingediend. Deze wet gaat er van uit, dat het herstel var de door de overstromings ramp aangerichte schade zo omvang rijk zal zijn, dat slechts het Rijk in staat is, deze werken uit te voeren. De ervaring, die Rijkswaterstaat heeft op gedaan bij de afsluiting van en de inpolderingen in de Zuiderzee, en het hérst'él" van 'de oorlogsschade aan de Walcherse dijken, zijn voor de moei lijke problemen, waarvoor men nu is komen te staan, onmisbaar. Het toezicht over de waterkeringen in het getroffen gebied, dat volgens de Grondwet aan de staten van de pro vincies behoort, draagt deze noodwet op aan de minister van verkeer en waterstaat. Ten aanzien van de kosten rust naar de mening van de regering, de plicht op het rijk financiële steun te geven. Aan de historisch gegroeide taak om zo weinig mogelijk in te grijpen zal de minister zich houden. Twee treinen in Parijs in botsing PARIJS. Bij het station Asnières, een Westelijke voorstad van Parijs, ziju Vrijdag twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Drie personen wer den naar een ziekenhuis vervoerd; 60 werden licht gewond. Het verkeer werd spoedig hervat. Het weer in Europa WeerrapporteD vaD hedenmorgen 1 o. Steden Weer Wind Ma x temp. m s. en neerd. Cmm> Helsinki sneeuw zo 4 -5 O.f Oslo zw. bew. nno 2 -0 1 Kopenh. regen zw 10 4 0.5 Londen geh. bew. zw 6 9 0 - Amsterd. geh. bew. zw 14 7 0 Brussel half bew. zw 8 5 0 Parijs onbew. zo 3 i 0 - Bordeaux mist windstil 3 0 Nice onbew. nnw 3 4 0 Warschau motr. w 10 3 1 Berlijn geh. bew. w 6 6 0.3 Frankfort zw. bew zw 6 4 0.1 München zw. bew. zw 4 0 0.1 Wenen zw. bew. windstil 4 0' Verwachting Tot Zondag avond: WEINIG VERANDERING Veel bewolking met in het Noor den van het land tijdelijk wat mot regen, maar in het Zuiden enkele opklaringen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 22 FEBRUARI. Zon op 7.42, onder 18.06. Maan op 11.20, onder 4.32. 23 FEBRUARI. Zon op 7.40, onder 18.08. Maan op 12.21, onder 5.22. Interview met Tousseul Oradour Amnestie-wet thans definitief Minister over rampschade Oppassen voor geldoverstroming AMSTERDAM. „Heeft u zich al een enigszins afgerond idee gevormd van dc wijze, waarop het herstel van dc rampschade gefinancicerd zal moeten worden?" Deze vraag heeft het weekblad De Zakenwereld gesteld aan de minister van Financiën, dc heer J. van de Kieft, wiens antwoord daarop als volgt luidde: „Deze financiering zal in hoofdzaak, ja, in zo sterk mogelijke mate, door leningen moeten plaats vinden om het inflatoire effect te voor komen. Of per saldo ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegenwaarde rekening. is een zaak, die wij later rustig moeten bekijken. Ten slotte is het gebruik van deze rekening door de financiering van het herstel der aangerichte schade een zuiver inflatoire maatregel en wy moeten er voor oppassen, dat wij na de wateroverstroming niet ook nog een geldoverstroming krijgen". Op de vraag, of hij geen kentering in de export vreesde, antwoordde de minister, daarop geen positief ant-i woord te kunnen geven, omdat er zovele factoren zijn, die deze be- invloeden. Minister Van de Kieft zeide, afgezien van de vraag hoeveel deviezen het herstel der schade ons zal kosten (een vraag, die hij nog niet kon beantwoorden) niet pessimistisch te zijn ten aanzien van de normale ontwikkeling van de deviezenreserves en de betalingsbalans. De minister ondersteunde, dat Nederland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollarhulp tot 30 Juni. „Wij hopen het zó te kunnen bolwerken, dat we ook het volgende jaar niet om hulp behoeven te vra gen. Nog steeds is de gulden bijna een hard currency". De ramp zal ongetwijfeld een zeer nadelige invloed hebben op onze be grotingspositie. Door de uitval van vele agrarische producten en onver mijdelijk uitstel en verlichting van be lastingen zullen de inkomsten belang rijk dalen. De verhoging der uitgaven- Oud-premier Nitti ROME. De voormalige Italiaanse premier Francesco Savcrio Nitti, is gisteravond te Rome overleden. Illj was 84 jaar .Hy bekleedde verscheide ne ministersposten vóór cn tijdens de eerste wereldoorlog en was premier in twee opeenvolgende regeringen in 1919 en 1920. In 1924 vluchtte hij voor het fascis me naar het buitenland. In 1945 keerde hij na een balling schap van meer dan twintig jaar naar Rome terug. Nitti stierf aan een hartaanval posten is nog niet te overzien. De mi nister raamde op de gecombineerde gewone dienst, buitengewone dienst I en landbouwegalisatiefonds, in plaats van een oorspronkelijk geraamd over schot ad f 131 millioen- een tekort van ca. f 80 millioen. Het tekort op de bui tengewone dienst II was f 623 mil lioen. ..Wanneer ik een zeer vage ra ming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit in de orde van grootte op f 1200 millioen willen stellen". Het sorteren van het buitengewoon grote overschot zal straks door be roepsmensen moeten geschieden. Men zal beginnen voorzoveel mogelijk de goederen te verschepen naar de vroe gere van Vollenhovenbrouwerij te Am sterdam. Maar niet alles kan daar heen, want er zouden vijfvouden van de daar aanwezige ruimte nodig zijn om alles behoorlijk te kunnen opslaan. In hel buitenland liggen nog pak huizen vol, mede omdat de goederen in Nederland niet meer geborgen kun nen worden en ook niet meer nodig zijn. - Daarom is aan het buitenland verzocht in ieder geval geen gedragen kleding meer te sturen, aangezien de PARIJS. De Franse nationale verga dering heeft met 300 tegen 228 stem men de amnestiewet ten behoeve van de twaalf Elzasscrs in tweede lezing goedgekeurd. De vrijlating van de twaalf Elzassers uit de gevangenis van Bordeaux, h^eft hedenmorgen voor het aanbreken van de dag plaats gehad. Zy geschiedde in groepjes van twee of drie, teneinde de monstraties te voorkomen. De regering heeft de autoriteiten in de Elzas ver zocht geen welkomstplcchtigheden te organiseren. Het communistische blad Humanité doet in zijn nummer van vandaag een oproep tot alle voormalige verzetstrij ders om Zondag te demonstreren tegen de bevrijding van „de beulen van Ora dour". Legioen van eer. De nationale vereniging van venvan- ten van de slachtoffers van Oradour- sur Glane heeft officieel het kruis van het Legioen van Eer teruggegeven, dat haar op 10 Juni 1949 door de toen malige minister van oorlog, Paul Ra- madier, was verleend. hulp de economische positie van ons land in gevaar kan brengen. Verschei dene landen zullen er in verband met het deviezenvraagstuk voorts de voor keur aan geven, om hetgeen aan geld is bijeengebracht in het eigen land eerst in goederen van bepaalde aard om te zetten en er dus schenkingen in natura van te maken. Waarschijnlijk zal het Internationale Rode Kruis in dit verband de totalisator worden. Wat vooral Rotterdam betreft, waai er velen zijn die door de overstroming veel schade hebben geleden maar niet tot de evacué's behoren, ook deze mensen kunnen hun schade voorlopig vergoed krijgen. Overschot aan geschonken goederen Internationale Rode-Kruis-totalisator ROTTERDAM. Het totaal van de goederen, dat aanwezig is, is dermate groot, dat ook wanneer na heel scherpe sortering alle evacué's geholpen zullen zyn, er nog zoveel over is, dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis eerst overleg met de regering wil plegen alvorens er een bestemming aan te geven". De ministerraad heeft al goed gevonden, dat alles wat tot de lompen ge rekend kan worden, ten bate van de slachtoffers wordt verkocht. Jongeman vindt 123 goudstukken ENSCHEDE. Een zestienjarige bediende van een meubelzaak heeft bij het graven van een kuil een jam potje gevonden. By nader onderzoek bleek dit gevuld te zyn met 118 gou den tientjes en vyf gouden vyfjes. De mogelijkheid bestaat, dat deze goudstukken werden begraven door een Joodse familie, die naast de meubelzaak heeft gewoond. Twee raadsverkiezingen in Utrecht President Eisenhower BONN. De Westduitse Bondsregering heeft opnieuw de verzekering gegeven dat de Duitse politie alles in het werk zal stellen om de vijf nog voortvluchtige gevangenen van Breda te arresteren, zo werd van Duitse zijde meegedeeld. Deze verzekering werd gegeven nadat de Neder landse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping er de Duitse regering op attent had gemaakt, dat één der voortvluchtigen in de ge- gelegenheid was geweest aan een Duitse krant een interview te geven. De Nederlandse ambassadeur heeft bij deze gelegenheid zijn bevreemding uitgedrukt over het feit, dat zulk een onderhoud kon plaats hebben terwijl de Duitse politie er nog steeds niet in geslaagd is enig spoor van de voortvluchtige misdadigers te ontdekken. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft naar aanleiding van het inter view aan het dagblad Der Mittag in Düsseldorf het vonnis toegezonden, dat over de voormalige SS-man Tousseul geveld is. Overigens werd er van de zijde van de Nederlandse ambassade aan herinnerd, dat de vonnissen der zeven ontvluchte misdadigers reeds ruim een maand geleden aan de Duitse pers werden verstrekt. Het in Düsseldorf verschijnende blad Der Mittag heeft een interview gepu bliceerd met een der nog voortvluchti ge Bredase gevangenen, namelijk met de vroegere S.S.-man Tousseul. Het geldt hier dezelfde ontvluchte, die in dertijd in de Bondsdag werd ontvan gen door het liberale parlementslid dr Mende. (Wij hebben dit onderhoud gisteren reeds geplaatst. Red.). Het interview geeft generlei aandui ding over plaats en tijd, waarop het zou hebben plaats gevonden. Bij na vraag bij de Düsseldorfse politie bleek, dat men daar nog niet van het inter view had kennis genomen en dus nog niet getracht had na te gian of het tot nieuwe sporen zou kunnen leiden. derhoud met een gevluchte Bredanaar heeft gehad. Het legt er bijzonder de nadruk op, dat Tousseul aan het Oost front verschillende Duitse onderschei dingen zou hebben verkregen. 518 geïdentificeerde slachtoffers DEN HAAG. Van de door het in formatiebureau van het Ned. Roode Kruis tot heden geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood in totaal heden 518 luiden de leeftijds groepen als volgt: 01 jaar: 19; 1—4 jaar: 41; 5—14 jaar: 60; 15—19 jaar: 35; 20—29 jaar: 47; 30—39 jaar: 42; 40—49 jaar: 52; 5059 jaar: 73 60—69 jaar: 68; 70—79 jaar: 54; 80—89 jaar; 27; 90 jaar en ouder: 1. Daarnevens werden 30 kinderen en 85 volwassenen geborgen en geïdenti ficeerd, waarvan de leeftijd nog niet kon worden vastgesteld. Naar Buitenland Gisteren werd in het Paleis Soesldijk een bijeenkomst gehouden voor ge- evacueerde kinderen. De feest- toeters ontbraken niet op het feest. Prinses Marijke met volle overgave aan het blazen. UTRECHT. De gezamenlijke in de gemeenteraad vertegenwoordigde par tijen overwogen, zoals bekend is, bij de gemeenteraadsverkiezingen op 14 April a.s. in totaal slechts 39 candida- ten te stellen, overeenkomende met het aantal leden van de Utrechtse gemeen teraad. Deze 39 candidaten zouden dan bij enkele candidaalstelling gekozen worden. De bedoeling hiervan was, om op deze wijze moeite en kosten voor de politieke partijen te voorkomen, aan gezien een tweede verkiezing binnen enkele maanden (wanneer de grenswij ziging van Utrecht intussen een feit zou zijn) toch weer voor het vergrote Utrecht nodig zou zijn. Uiteraard kon van uitvoering van dit denkbeeld slechts sprake zijn, indien andere groe peringen geen candidaten zouden stel len. De zogenaamde snipperpartij, de Re publikeinse Volkspartij heeft gisteren besloten aan de gemeenteraadsverkie zing in April deel te nemen en candi daten te stellen. Hierdoor zal het voor stel van de thans in de Utrechtse gemeenteraad vertegenwoordigende partijen niet kunnen doorgaan. Trots. Evenals in zijn onderhoud met dr Mende heeft Tousseul tegenover de vertegenwoordiger van het blad ver klaard, dat hij geenszins wegens cri minele vergrijpen zou zijn veroordeeld, doch uitsluitend om politieke redenen. Hij heeft in het interview de hoop uit gesproken dat de Nederlandse regering dit zal bewijzen door een publicatie van zijn straflijst. Der Mittag, een vrij sterk naar rechts gericht blad, gaat er trots op, het enige blad in Duitsland te zijn, dat een on- Brieven mogen gesloten worden aangeboden DEN HAAG. Met ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepa lingen betreffende de ter post bezor ging van brieven, bestemd voor het buitenland, worden gewijzigd. De voor naamste wijziging bestaat hierin, dat voortaan alle gewone brieven, dus ook die boven een gewicht van 20 gram, v/elke geen deviezen bevatten, gesloten mogen worden ter post bezorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brieven met aangegeven waarde, blijven de bestaande bepalingen van kracht. Deze brieven boven 20 gram, moeten open ter verzending aan de postinrichtingen worden aangeboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1