SOEDAN WORDT ZELFSTANDIG „Dishmaster" „RONDO" NIEUWSBLAD VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDB Zaferdag 2T FefcruarT T9S3 John Bulls achillespees Joorgesneden Er 1» de vorige week iets gebeurd, dat in otoze pers ie weinig be langstelling heeft ontmoet wanneer men de historische betekenis er van in aanmerking neemt: de overeenkomst tussen de Britse re gering en de Soedan, waarbtf dit Afrikaanse land op korte termyn volledige zelfstandigheid krijgt. Hiermee is een der belangrijkste schakels doorgekapt, waarmee het Britse Wereldrijk bijeen gehou den wordt. Het laat zich aanzien, dat dit onmiddellijk gevolgd zal worden door het definitieve verlies van een nog belangrijker schakel, n.l. de controle over het Suez-kanaal. Dt Soedan schijnt voor de op pervlakkige lezer slechts een on betekenend land, dat' al is het tachtigmaal zo groot als Neder land, nog geen 8 millioen inwo ners telt. Het is een der heetste streken der wereld, waarvan al leen het noordelijke deel langs de Nijl dichtbevolkt is en de rest een spaarzaam bewoonde woestenij. Niet voor niets Maar niet voor niets werd dit land op het eind van de 19e eeuw óc >r de Britse generaal Kitchener veroverd, want daarmee werd de Britse macht van het noorden tot he: zuiden van Afrika bevestigd. Egypte stond al onder Engelse in vloed en de Soedan, die daarbij aansluit, vormde nu de verbinding tussen dit gebied en de andere Bi itse invloedsferen, die om Abes- sinië heen. over Kenya. Tangan yika en Rhodesia naar Zuid-Afri- 1* voerden. In Tanganjika hadden de Duit sers zich gevestigd, maar dat ge- bi -erloren zij in de Eerste We reldoorlog. waardoor de Britse verbindingslijn met de Middelland se- Zee naar Kaap de Goede Hoop voltooid werd, Hierdoor beheersten de Engel sen de gehe]e oostkust van Afri- 1 daar zij ook al het Suez- kanaal bezet hielden en zich van Aden aan het andere eind van de Rode Zee hadden meester ge maakt. Daardoor controleerden zij de zeeweg naar Indië. waarbij de eilanden Cyprus en Maltha in de Middellandse Zee en Gibraltar aan de zuidpunt van Spanje verdere bastions vormden. Dit was als het ware de ruggegraat yan het Brit se Rijk. Verbrokkeling Hoe is dit i-ijk thans aan het verbrokkelen! Na de Tweede We reldoorlog konden de Engelsen de drang naar de vrrjhéid van Voor- Indië niet meer weerstaan en ga ven zy ook Birma in Achter-Indië prijs. Alleen Malakka met Singa pore behielden zij tot heden onder hun rechtstreeks bestuur. Het grote eiland Ceylon werd een on afhankelijke staat ei* hoe de Brit se macht in Perziè is getaand bleek uit het succes van Mossa- deq. Welke Brit zou tien jaar ge leden geloofd hebben dat een zo zwakke staat als Iran het mach tige Britse Rijk met succes zou kunnen en durven trotseren! Daarop is het conflict met Egypte gevolgd, dat zyn ontkno ping nog niet heeft gekregen, maar waarin Naguib de sterkste troeven heeft. Het zal uiterst pijn lijk zrjn voor de Britten om toe te geven en de Suez-kanaal-zöne te ontruimen, want zij weten dat het met de Britse macht gedaan zal zijn wanneer zij deze sleutel positie pry's geven. Dan zullen im mers de Arabische Staten de heersers zijn over de verbinding van Europa met Azië, zodat ons werelddeel in dat opzicht afhan kelijk wordt van de gunst of de Aangifte van rampscfiade Aangifte van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan, be halve bij de rampschade-bureaux ook geschieden bij het gemeente bestuur van de plaats van inwo ning, aidns een mededeling van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. Bij elk rampschade-bureau is een ambtenaar van de afdeling vaststelling van het ministerie van wederopbouw gedetacheerd. Deze is belast met de leiding van de taxatie van de schade aan ge bouwd onroerend goed in zijn rayon. Zij, die herstelbare schade aan gebouwd onroerend goed hebben geleden, behoeven met het herstel met te wachten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integendeel aangeraden het herstel ten spoe digste ter hand te nemen. Het is dan evenwel van het grootste be lang. dat zy alle rekeningen, voor zien van een zo nauwkeurig moge lijke omschrijving van werk of eventueel van leveranties, zorg vuldig bewaren. De schade zal worden vergoed aan de hand van een taxatie van de herstelkosten van overheids wege, Het ligt in de bedoeling de geschatte schade tot f 1000 geheel te vergoeden onder aftrek van een bedrag van f 50. Schade tot f 50 wordt niet vergoed. Eventuele uit keringen wegens verzekeringen zullen in mindering van de scha devergoeding wordeft gebracht. Herstelbare schade boven de f 1000 zal tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. De wettelijke maatregelen voor de schadcvergoedingsregeling zijn in voorbereiding. ongunst van de Mohammedaanse wereld. Het is dus voor geheel Europa een veeg teken, dat de Britten hun positie in de Soedan moeten opgeven. Gedaan Door deze beslissing is het in ieder geval gedaan met de domi nerende positie van Engeland in het oosten van Afrika. Als er iets geschikt is om de Mau-Mau-be- weging dieper in Afrika verder aan te wakkeren, dan is het deze historische overwinning van de Soedanezen. Thans is het gehele gebied van de Nijl, van de bron nen in Abessinië tot aan de delta van Alexandrië op het punt volle dig onafhankelijk geworden met alle daaraan verbonden gevaren voor een onderlinge strijd om de macht tussen de primitieve Afri kaanse volken, die thans zichzelf moeten gaan besturen. Zo draait het rad der historie voort. Welk een verschil met 1936, toen de Italiaanse aanval op Abessinië een einde maakte aan het laatste zelfstandige land in Afrika. Thans hebben 8 millioen negers, verspreid wonende over een ontzagelijke oppervlakte land zonder militaire of economische macht, zonder enig begrip van wereldpolitiek John Buil versla gen. Zij hebben zyn Achilles-pees doorgesneden. Aardappelbewaarplaatsen droogschuren als De moderne poterbewaarplaat sen zyn uitstekend ingerichte ge bouwen met een prachtige venti latie. Nu staan deze inrichtingen geheel leeg van April tot October zodat het erg aanlokkelijk is te zoeken naar een nuttig gebruik er van gedurende de zomermaan den. In West-Dultsland geschiedt dit a" en daardoor is men in Gronin gen en Noord-Holland begonnen met soortgelijke proeven. De be doeling is wind.lroge gewassen, die nog nagedroogd moeten wor den, in de bewaarplaatsen op te stapelen en er vervolgens droge lucht' door te zuigen. Men kan er bijv gras of klaver in brengen, dat voldoende droog is om te wor den geruiterd. De verwelking is dan zover voortgeschreden dat het vochtgehalte nog 35 tot 40 be draagt. In plaats van het' mate riaal te ruiteren kan men het tot een dikte van 2 meter in de aard appelbewaarplaats opstapelen, waarna de ventilatoren worden aangezet. In betrekkelijk korte tijd neemt de lucht dan het over tollige vocht mee en is het hooi voldoende droog om in de schuur te worden gebracht. Als men de lucht, die er door gezogen wordt, vooraf verwarmt, kan zy nog veel meer vocht opnemen en verloopt de droging veel sneller. De erwten, die andei's geruiterd zouden worden, kan men op die manier drogen en zelfs graan, dat met de combine is gemaaid. De Demonstratie Automatische Vatenwasmachine Ongelooflijk de hele vaat in ge wassen - gespoeld - gedroogd. Woensdag 25 Februari van 10 tot 3 uur in onze schowroom Goudsesingel 204, iel. 71593 (industnepand) Vraagt omgaand prospectus, welke als introductie dient RONDO was droog-, strijk en vaatwasmachinespecialisten (ook gecombineerd) BEIJERLANDSELAAN 31 tel 71593, Rotterdam, Belt ons voor Uw revisie en reparatie lAdv. tngez. Mod.) Muggen-werende uniformen Voor het Amerikaanse leger is een nieuwe vondst gedaan, die van veel waarde kan zijn voor legers in tropisclje moerassige streken, maar die ook niet-militairen zal interesseren. Men is er n.l. in ge slaagd de uniformstof te behan delen met 'n stof, die alle stekende insecten afweert. Dez_- stoffen zyn voor de mens volkomen on schadelijk maar insecten hebben het er niet op voorzien. Worden de uniformen gewassen, dan wor den ze tegelijk gedompeld in een oplossing van de betrokken stof, zodat de Insecten-werende eigen schappen behouden blijven. Voor nieuwsgierige mensen delen wy mede, dat het bestaat uit een mengsel van benzyl-benzoaat, bu- tyl-propaandiol en butyl-aceta- nilide. Ook heeft men* een smeer seltje gefabriceerd, dat zonder be zwaar op de huid aangebracht kan worden en waardoor men ook af doende wordt beschermd tegen muggen en muskieten. Dit goedje bevat stoffen met nog mooiere na men. die werkelijk waard zyn in kruiswoordpuzzles te worden ge bruikt. Wal denkt U bijv. van propyl-N-N-dithyl-barnsteen- zuurzout. Geen wonder dat de muggen dan maar liever verstek laten gaan. proeven zullen worden voortgezet, vooral wat de kosten betreft, om na te gaan of deze droogmethode rendabel is. Vooral wanneer de zomer erg nat is en het buiten drogen van gewassen grote verlie- j zen zou opleveren, kan dit drogen binnenshuis van veel betekenis zijn. Nationale Hulp en belastingaftrek De belastingfaeiliteit voor gif ten ten behoeve van de slachtof fers van. de watersnood geldt uit sluitend voor de algemene natio nale hulp (het Rampenfonds). Zij geldt niet voor byzondere hulp aan andere instellingen en aan fa milieleden. .Giften in natura kun- nen onder de bslaslingfacihteit vallen als ze aan het Roode Kruis worden beschikbaar gesteld. Niet aan het Rampenfonds af gedragen giften komen niet voor belastingaftrek in aanmerking. Het wordt niet nodig geacht om de op 3 Februari door de minister president toegezegde belastingfa eiliteit wettelijk te regelen, daar de maatregelen van zeer tijdelijke aard zijn. Staatssecretaris Van den Berge heeft dit Donderdag in de Twee de Kamer meegedeeld ten ant woord op vragen van de heer Van de Heuvel (a.r.), i Op de vraag van de heer Van I de Wetering (e.h.) of aan ven nootschappen in de rampgebieden niet bepaalde faciliteiten kunnen worden verleend, zei de staatsse cretaris. dat er een aanschrijving is uitgegaan om op ruime wyge uitstel van betaling van belastin gen in het rampgebied te geven. VOEDING VAN ZEUGEN Een groep Nederlandse onder zoekers is naar Amerika geweest om daar de verkensfokkerij te be studeren en deelt in haar rapport een en ander mee over de voeding van zeugen. Juist in de laatste wintermaan den is dikwijls de biggensterfto groot. Waarschijnlijk doordat de voeding van de zeugen in die tijd "bepaalde stoffen niet bevat. Een toevoeging van vit. B 12 en van vit. E brengt dan dikwijls een op merkelijke verbetering. Vismeel van goede kwaliteit dal deze stoffen bevat, heeft dan ook een merkbaar gunstige uitwer king zowel op de gezondheid van dc zeug als op de levenskracht van de biggen. In ons land wordt bij de samenstelling van het zeu- genvoer daarmee rekening gehou den. maar vele varkenshouders geven hun zeugen nog te veel meel en aardappelen. Een zeug met biggen heeft echter krachti ger voer nodig. AANGETASTE LAND BOUWWERKTUIGEN De commissie noodvoorziening landbouwwerktuigen vestigt de aandacht op het volgende: Onderdelen van landbouwwerk tuigen die uit een aluminiumlege- ring zijn samengesteld en door zout water zijn aangetast, kunnen na reiniging met zoet water het beste onmiddellijk worden behan deld met een 3 procent chroom- zuur-oplossing. De in de handel zijnde waterverdringers. en con serveringsmiddelen zijn daartoe niet voldoende. Bij voorkeur dient de behandeling te geschieden bij reparatiebedrijven. Voorts wordt aan eigenaren van tractoren na drukkelijk medegedeeld, dat deze machines na door de hulpploegen behandeld te zijn nog geenszins bedrijfsklaar zyn. Zou men de tractoren nu toch gaan gebruiken dan zullen zij in de meeste geval len volkomen worden geruïneerd. Men moet bedenken dat het werk van de hulpploegen uitslui tend dient om verder roesten en aantasten te voorkomen. Daarna hebben de tractoren nog een uit voerige behandeling nodig, liefst door deskundigen, die het betrok ken werk kennen. Eerst na die be. handeling is het verantwoord de machines weer in bedryf te stellen Amerikaans „ruilplan" Landbouw-overschot+en legen industrieproducten? Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat het Amerikaanse departement van landbouw een plan overweegt om overschotten van landbouw producten te ruilen tegen buiten landse industrieproducten. Het plar. beoogt deze ruilhandel voor het buitenland aantrekkelijk te maken door de invoerrechten Verlooft koning Bonclewijn zicH? In de Noorse hoofdstad doen ge ruchten de ronde, dat binnenkort de verloving zal worden bekend gemaakt var^ koning Boudewijn met de 21-jange prinses Astrid, tweede dochter van kroonprins Olaf en kroonprinses Martha. Koning en prinses hebben el kaar van hun jeugd af gekend, want kroonprinses Martha is de zuster van de overleden koningin Astrid van België. Koning Boude wijn en prinses Astrid zullen el kaar ontmoeten bij het huwelijk van 's konings' zuster Josephine Charlotte met prins Jan van Lu xemburg. dat op 9 April wordt in gezegend. Op 17 Mei zullen zij el kaar weer zien bij het huwelijk van Astnds oudere zuster prinses Ragnhild met de Noorse reders- zoon Er ling Lor entzen. 17 Mei is tevens Noonvegens nationale feestdag en te Oslo gelooft men, dat op die dag de verloving zou worden publiek gemaakt. Parachutisten of fe 12000 DOLLAR VOOR RAMPENFONDS De Amerikaanse 82ste divisie van luchtlandingstroepen heeft een bedrag van ruim 12.000 dollar ingezameld voor de slaehtoffers van de watersnood in Nederland. De „New York Herald Tribune" heeft hieraan dezei dagen een hoofdartike gewijd onder de titel ..Uit dankbaarheid j-gens Neder land". Het blad" herinnert er aan. dat in de middag van 17 Septem ber 1944'de mansgj^ppen van drie groepen stoottroepen boven Nij megen worden geparachuteerd. Geduiiende de drie dagen van bit tere gevechten die hierop volgden, toen de troepen een poging deden naar Arnhem door te breken, heb ben de Nederlandse inwoners van deze streek alles gedaan om hun bevrijders in elk ojfcdcht te helpen en ziöh thuis te doen voelen. Dc Amerikanen stelden deze warme ontvangst ten zeerste op prijs De mannen van dc 82ste divisie heb ben thans de gelegenheid aange grepen hun gewezen gastheren en weldoenors te doen weten dat zij niet vergeten zijn. fA Britse lof voor Nederland De Britse premier Churchill heeft in het Lagerhuis ver klaard dat dc moed en vast beradenheid. die het Neder landse volk bij de overstro mingsramp aan de dag heeft gelegd, zijn schitterend ver leden waardig waren. Hij diende een door alle pastijen gesteunde motie in, waarin diep medeleven wordt uitge sproken met Nederland eri België en met allen die in Engeland door het water ge troffen zijn. De leider van de oppositie, Clement Attlee. zei,,Het Nederlandse volk heeft een van de grootste tegenslagen in zijn geschiedenis gehad en is de ramp tegemoet ge treden met dezelfde moed die het altijd getoond heeft in tijden van tegenspoed' Hulp uit Ierland Het Ierse parlement heeft Woensdag besloten 25.000 pond sterling (ruim 250.000 gulden) te schenken aan het Ierse Rode Kruis ten behoeve van de slacht offers der overstroming in Ne derland. Leden van alle Ierse partijen spraken de hoop uit, dat Neder land en de andere getroffen lan den zich snel zullen herstellen. De Ierse minister van defensie, Traynor, verklaarde, dat het Ierse volk wenste, dat het Rode kruis in staat zou zijn een behoorlijke bijdrage te leveren. Hy voegde hieraan toe, dat de andere getrof fen landen te kennen hadden ge geven, dat zij geen Ierse hulp no- dij hadden. op de goederen, welke het buiten land in ruil voor overtollige land bouwproducten zou leveren, te gelaten worden aan het zakenle- verlagen. De ruilhandel zou over- ven. Men verwacht, dat het plan, dat is voorgesteld door een groep de mocratische en republikeinse con gresleden uit de landbouwstaten in het Zuiden en het Midden-wes ten der Ver. Staten, zal stuiten op tegenstand van industriebelangen. De industrie voorziet b(j uitvoering van het plan de mogelijkheid van verscherpte concurrentie. De minister van landbouw heeft verklaard, dat hy veel belangstel ling heeft voor het plan. Er wordt door het departement reeds ge werkt aan de voorbereiding van de wet, die voor de uitvoering no dig zal zyn. De betrokken con gresleden hebben doen weten, dat zij zelf een wetsvoorstel voor de uitvoering van hun plan zullen in dienen. wanneer de regering een afwijzende houding zou aanne men. Geen verkiezin gen in de Noord- Oost-polder Na een uitvoerige discussie heeft de Noordoostpoldercommis- sie voor Algemene Belangen, waarin de Anti-Revolutionaire Partij, Christelijk-Historische Unie, K.V.P., Party van de Arbeid en de Vereniging Polderbelangen vertegenwoordigd zyn, het voor stel van de landdrost aanvaard om met het oog op de te ver wachten gemeentelijke indeling in 1953 geen verkiezingen te houden voor een nieuwe poldercommissie. De comissie zal in haar huidige samenstelling dus aanblijven tot het moment., waarop eventueel in 1954 een nieuwe gemeenteraad zyn intrede zal doen. Hieraan werd de beperking verbonden, dat zij uiterlijk op de eerste Dinsdag van September 1954 zal aftreden. Tegen het voorstel stemden de drie vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid, die meenden dat de huidige commissie geen weerspiegeling meer is van de toegenomen polderbevolking, en de vertegenwoordiger van Polder- belangen, die het bezwaar deelde. Zoals bekend is het wachten thans in de eerste plaats op de in stelling van de gemeente Emmel- oord. Geë vac lieerden verlaten Delft Vele evacué'» zullen in de eerst komende dagen Delft verlaten en een onderdak vinden in de rand gemeenten. Zo zal Pijnacker bewoners op nemen uit dc plaatsen 's-Graven- deel en Numansdorp. Het streven is er n.l, op gericht om de "nwo- ners van eenzelfde plaats zoveel mogelijk by elkaar te houden. De studentenpaviljoens, welke door de studenten ten dele voor de evacué's waren afgestaan, zullen weldra weer ter beschikking van de studenten zyn. Ook zal in enige scholen het onderwys kunnen wor den hervat. De plannen zoals die aanvanke lijk waren vastgesteld ter viering van het 21ste lustrum van het. Delftse studentencorps, zullen niet doorgaan. Tengevolge van de wa tersnood zal op een aantal indus trieën geen beroep kunnen worden edaan. Dit betekent, dat de de geprojecteerde tentoonstelling over cultuur en techniek' geen doorgang zal hebben. Halmstad blijft zijn best doen Vorige week berichten wij over de bijzondere prestaties van het 28.000 inwoners tellende Zweedse plaatsje Halmstad, dat zoveel ge daan heeft voor de hulpverlening ten bate van de slachtoffers in ons land. Thans wordt ons medegedeeld, dat uit deze stad wederom, op ver zoek en na overleg met het Roode Kruis, vier auto's onderweg zijn met matrassen, lakens, kussens, kussenslopen en dekens. Tevens vroeg Halmstad, welk Nederlands plaatsje voor adoptie in aanmerking komt met het oog op het zenden van bijdragen en gaven in de loop van het jaar. AMSTERDAM HELPT SCHOUWEN-DUIVELAND B. en W. van Amsterdam heb ben overleg gepleegd met de Ge deputeerde Staten van Zeeland, in het byzonder met het lid van dit. college, dat speciaal belast zal zijn met de zorg voor de opbouw van Schouwen en Duiveland. In dit overleg is de algemene hulp van Amsterdam aan Schou wen en Duiveland aangeboden en in principe gaarne aanvaard. Na dere besprekingen zullen volgen. Opgemerkt wordt, dat de gemeen te Almelo de gemeente Zierikzee hulp heeft toegezegd. Naar verluidt zal Velsen zich de belangen van de gemeente Dreischar aantrekken. W€€RSV€RWAChtinQ en stORmwAARSChuwinq (Van onze weerkundige medewerker) Het komt in ons land dikwijls voor dat de windsnelheid gemid deld boven de 14 meter per secon de of 50 kilometer per uur uit gaat, hetwelk de grens is waarop bij het K.N.M.I. te De Bilt de stormwaarschuwingsdienst in ac tie komt. De wind- en stormwaarschu wingsdienst onderscheidt vier dis tricten en daar herhaaldelijk is gebleken dat er over de indeling van ons land en de zeegebieden bij de weersverwachtingen en bij de indeling van de gebieden waar „Harde" wind of „Storm" wordt verwacht verkeerde meningen be staan, laten wij hier deze indeling volgen. Te beginnen bij de wind- en stormwaarschuwingsdienst voor de scheepvaart. District Noord. Dit omvat het kustgebied van de Noordzee en Waddenzee van Delf zijl tot aan Den Helder. Distxict Midden. Dit omvat het kustgebied van Den Helder tot Hoek van Holland met inbegrip van de vaarwateren naar en in het havengebied van Dordrecht, Rotterdam en Amsterdam. District Zuid. Dit omvat het^ kustgebied van Hoek van Holland tot de Belgische grens met inbe grip van de Zeeuwse- en Zuidhol landse stromen. District IJsselmeer als vierde district. Indeling van ons land by de weersverwachtingen Bij de indeling van ons land in Noord-Midden-Zuid wordt de grens- tussen Noord en Midden getrokken van Alkmaar naar Coevorden. De grens tussen Mid den en Zuid door de benedenloop van de Maas. Tot het „Zuiden" worden de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg gere kend. De lynen Roosendaal-Woerden- IJsselmeer-Terschelling en Eind- hoven-Apeldoorn-Groningen delen ons land in het Westen, in het Midden en het Oosten. Onder het „Noordoosten" wordt verstaan het gebied binnen de lijn Ameland-Hecrcnveen-Meppel- Coevorden. Onder het „Noordwesten": het gebied binnen de lijn Terschelling- Heerenveen - Lemmer - Amster- dam-IJmuiden. Onder het Zuidwesten": het gebied binnen de lijn Hoek van Holland - Dordrecht - Roosendaal -Belgische grens. Onder het ..Zuidoosten": het ge bied binnen dq Jjjn Tilburg-Den Bosch-Nymegen. Behalve deze indeling wordt er in het weerbericht ook gesproken van de Noordelijke, Zuidelijke helft enz. Deze indeling, die Utrecht als centrum heeft, luidt als jrolgt: De grens tussen Noordelijke-en Zuidelijke helft loopt van Den Haag-Utrecht naar Zutphen. De grens tussen Noordwestelij ke- en Zuidoostelijke helft loopt van Den Helder-Utrccht naar Maastricht. De grens tussen Noordoostelijke helft en Zuidwestelijke helft van land van Bergen op Zoom- Utrecht naar Groningen. Het is dan ook een groot ver schil, wanneer er in het weerbe- icht gesproken wordt over „het Noorden" dan wel over de „Noor delijke helft" van ons land. Met „het Noorden" wordt een be langrijk kleiner gebied bedoeld dan met de „Noordelijke helft", dit geldt ook t. a. v. de termen Het Zuiden" en de •.Zuidelijke helft". Op de wereldkaart mag ons land, wanneer wij er een cent op leggen. geheel zijn verdwenen, een af en toe sterk verschillend en lastig klimaat voor meteorologen, die er een weersverwachting voor moeten maken, hebben wij wel. Daar komt nog by dat het mees te „weer" voor ons uit het westen komt, dus na Engeland over de Noordzee, waar vrijwel geen weerberichten van schepen bin nenkomen. Niet zelden worden wjj verrast door een boven de Noord zee in activiteit toegenomen re- genfrontje enz. Het is dan ook heus geen gemakkelijke taak om bij ons uitermate sterk wisselende zeeklimaat altijd een weerbericht samen te stellen, dat voor het ge hele land precies klopt. Vandaar ook al dat men ons land zoveel mogelijk heeft ingedeeld. Hoe vaak gebeurt het met dat men voor de omroep hoort Den Helder regen (neerslag b.v. 15 mm), te gen Maastricht licht bewolkt (neerslag enkele druppels). Een bewijs dat het weer in Nederland op korte afstand grote verschil len te zien kan geven. Een voor bed zij een treinreis van mij van Zwolle naar Rotterdam op 2 Ja nuari 1947. Zwolle betrokken, lichte regen, Harderwijk sneeuw vrij dikke vlokken, Rot terdam, plus minus twee uur la ter volop zon. Ik had rr.oer l" t van myn winterjas dan gemak. Zeer zeker zult U iets derge lijks ook al wel eens meegemaakt hebben. Nadruk verboden. J.H.P. Geen paasvee- .aiiilniacht was paraat DAGORDER CHEF GENERALE STAF De Chef van de Generale Staf heeft de volgende dagorder uitge geven „Nu dc militaire bijstand t. b. .v de watersnood in algemene zin is beëindigd, stel ik met vol doening vast, dat de Koninklijke Landmacht paraat Is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen heb ben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met on verpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dij ken. Zij hebben hun plicht gedaan, zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht". ten toonstelling De ramp, die over ons land is gekomen en waardoor vooral het Westen van Nederland met de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den zwaar werd geteisterd, heeft het bestuur van de afdeling Rot terdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aanleiding gegeven te besluiten de 84e Paasvee-ten- toonstelling, die op 24 Maart a.s. op de terreinen van de Rotter damse Veemarkt zou worden ge houden, geen doorgang te doen vinden. Het bestuur wil door deze be slissing uiting geven aan gevoe lens van diep medeleven met de leden der bevolking van het in hoofdzaak getroffen gebied, dio telkenjare hun dieren naar de Rotterdamse expositie zonden. Door het brengen van dit offer het houden op genoemde da tum van een representatieve ten toonstelling wordt zeer wel mo gelijk geacht meent het be stuur mede de gedachtenis van d3 vele omgekomenen te eren. Gramofoonplaten t.b.v. rampenfonds Er verschijnt een -enzijdlge 25 cm. langspeelplaat voor de gra- mofoon met de radiorede, die H. M. de Koning op de nationale ge denkdag, Zondag 8 Februari heeft uitgesproken. De gehele opbrengst zonder eni ge aftrek komt ten goede aan het rampenfonds. Dit plan wordt door de gezamenlijke gramofoonplaten- ïndustrie met spoed uitge -erkt. Verlof werd verkregen de rede van de vorstin, o jst door or gelspel en besloten met de decla matie van enkele regels uit het Wilhelmus uit te geven. Deze uit gave van de gezamenlijke Neder landse Gramofoonplatenindustrie wordt voorzien van een speciale hoes. De verkoopprijs bedraagt f 7,50, welk bedrag geheel wordt afgedragen aan het nationaal Rampenfonds. De kosten van de opname, met materiaal en van het persen der platen worden door de importeurs gedragen, labels en hoezen zyn belangeloos ter te- schikking gesteld. Watersnoodcommissie zonder communisten De Tweede Kamer heeft haar voorzitter gemachtigd de leden van de nieuw ingestelde commis sie watersnood aan t wijzen. De hec.- Burger (P.v.d.A.) diende een motie in, waarin de wenselijkheid werd uitgesproken geen commu nisten in de watersnood-commis sie te benoemen. Het bezwaar van d_ heer Burger was gegrond op de houding van de communisten b(j het watersnood-debat, terwijl hy Y orts overwegingen van veilig heid van de staal deed gelden. De heer Oud (V.V.D.) was tegen de motie. Hij zeide weliswaar geen grein waardering voor de commu nisten te hebben, maar men kan niet wegcijferen, dat belaas 6 der bevolking haai- ste.n aan de communisten heeft gegevt... Als de heer Gortzak in dc commissie komt, zal nog duidelijker het vo ze van zijn critiek blijken en zal hij nog meer in zijn hemd komen staan, aldus de heer Oud. De mo tie werd aangenomen met de stemmen van de C.P N. en de V. V.D. tegen. De Kamer aanvaardde het ont werp tot wijziging van de lager- onderwijswet. Vervolgens werd het wetsont werp tot verlaging van de vereve ningsheffing behandeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2