NIEUWSBLAD N OOR DE HOEKSCHE WAARD EN USELMONDE BUITENLAND WATERSCHAPPEN IN WEST BRABANT SLAAN HANDEN INEEN Door samenwerking wordt veel gepresteerd Minister Donker antwoordt de Kamerleden Communistischevoorlicïi ting Rusland Iieeft atoombommen, aldus Eisenhower De Koningin dankt voor de verleende hulp Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag ABONNEMENTSPRIJS 2.75 PER 3 MAANDEN. ADVERTENTIES 17 CENT PER MILLIMETER. 76e Jaarg. Mo. 8297 Zaterdag 21 Fetr. '53 Uitgave: N.V. voorheen Firma W. HOOGWERF A3. Oud-Betferland Molendijk 10 - Postrek. 17807. TeL Redactie No. 830 (b. g. s. No. 364) Hoofdredacteur: W. P. J. GOOSENS, Oud-Beierland Directeur: J. VERHAGEN Jz., Oud-Beierland TeL Directie en Administratie No. 3 (b. g. g. Na 61) Engeland, Egypte en de Soedan DE betrekkingen tussen Enge land en Egypte hebben de laatste dagen in het bijzonder de aandacht gevraagd en zij zullen dat naar aller waarschijnlijkheid voorlopig wel blijven doen. Zij vroegen de aandacht naar aan leiding van het accoord, dat tus sen beide landen is bereikt over de Soedan en zij zullen de aandacht op zich gevestigd houden nu Egypte deze. week de eis heeft ge steld, dat de Engelsen volgende week dc Suez-kanaalzöne zuilen ontruimen. Premier Naguib van Egypte heeft over deze aangele genheid besprekingen voorgesteld, die evenwel slechts over de rege ling van de afvoer der Britse troe pen zullen handelen en niet over liet beginsel, dat de Engelsen de Kanaal-zóne moeten verlaten, want dat staat voor de Egyptische regering vast. Het accoord over de Soedan werd vorige week bereikt. De overeenkomst heeft, de vorm van jjen aantal amendementen op het ontwerp-grondwet voor de Soedan en zij toont onmiskenbaar aan, dat Engeland op diverse punten water in de wijn heeft moeten doen. Zij houdt o.m. in, dat de Soe- danezen binnen drie jaar zullen kunnen beslissen over de vraag, of zr] onafhankelijk willen zijn, dan wel een verbintenis met Egyp te willen aangaan. In Engeland heeft het een slechte indruk ge maakt, dat niet nadrukkelijk is vastgesteld, dat de Soedan, indien de bevolking van dit gebied voor onafhankelijkheid kiest, een sou- verein lid van het Britse Gemene best kan worden. In verschillende Britse kringen vreest men, dat, ook al zou de Soedan kiezen voor onafhankelijkheid, dit gebied on der invloed van Egypte zal komen te staan. In hoeverre er voor deze vrees reden bestaat, zal de toekomst moeten leren. Een feit is, dat ge neraal Naguib ten aanzien vgn de Soedanese kwestie een geheel an der standpunt heeft ingenomen dan de Egyptische regeringen, die gedurende het laatste jaar, dat koning Faroek de scepter over Egypte zwaaide, hebben gehand haafd. Zij immers eisten de ver eniging van de Soedan met Egyp te onder de kroon van Egypte, een eis, die de Engelsen niet hebben willen inwilligen. Naguib heeft de ze eis laten vallen, waardoor een basis voor nieuwe ondeiiiandelin- gen werd geschapen, doch dat be tekent nog niet, dat Egypte, als de overgangsperiode van drie jaar v or de Soedan voorbij zal zijn en dit gebied de keuze laat vallen op onafhankelijkheid, niet zal trach ten in dit gebied een vinger in de pap te krijgen. Onprettig' is in dit opzicht voor de Engelsen, dat de Egyptische missie, die onder leiding' stond van de politicus Salem, bij haar jongste bezoek aan dé Soedan zo veel succes heeft gehad. Totdus- verre was de Soedan over het ge heel genomen, meer pro-Engeland dan pro-Egypte, maar Salem is er in geslaagd door te appeleren aan de nationalistische aspiraties van de Soedanezen een verschuiving van de Soedanese politieke mening te bewerkstelligen, waardoor vele vooraanstaande Soedanezen dich ter bij Egypte zijn komen te staan dan voorheen het geval was. Dat heeft Engelands positie tijdens de onderhandelingen, die tot het hier- bovengenoemde accoord hebben geleid, verzwakt. Engeland im mers, kon minder dan totnogtoe het geval was, Wijzen op de ver langens van de Soedanezen, ver langens, die voor een groot deel bijzonder strookten met hetgeen Engeland inzake de toekomst van dg Soedan voor ogen stond. BLIJKENS het bereikte accoord tussen Engeland en Egypte zal de Soedan in de overgangsperiode dat is de periode, die begint met de verkiezing van een uit twee Kamers bestaande wetgeven de vergadering en die eindigt, wanneer de Soedan beslist zal hebben of hij al dan niet onafhan kelijk wil zijn zichzelf besturen, maar zal de leiding van buiten landse zaken en defensie bij de Britse gouverneur-generaal berus ten. De verkiezingen zullen waar schijnlijk reeds de volgende maand worden gehouden en wel in de ge hele Soedan. Het minder ontwik kelde Zuiden, zal over een kwart van de zetels beschikken. Vol machten ter bescherming van het Zuiden, zoals aanvankelijk door de Engelsen werden geëist, worden dc gouverneur-generaal niet ver strekt. In Enge'and heeft het geen bes te indruk gemaakt, dat de Britse regering ten aanzien van de waar borging der rechten van het Zui den niet.meer voet bij stuk heeft gehouden. Het Zuiden van de Soe dan inzake het bereikte accooi J ternauwernood geraadpleegd en van de aanvankelijk door de Brit ten essentieel genoemde voor waarde, dat het Zuiden geraad pleegd zou worden en tot niets zou kunnen worden gedwongen, is niet veel terecht gekomen, In het accoord is tevens bepaald, dat de In het gebied van Fijnaart en Willemstad, hebben de besturen van de tien Waterschappen do handen ineen geslagen. De gronden van deze water schappen hebben een totale opper vlakte van ongeveer 4500 ha. Men is tot deze tot op heden unieke sa menwerking gekomen, omdat vele bestuursleden zelf slachtoffer van het water zijn en van een geregel de arbeid ten behoeve van het wa terschap derhalve geen sprake zou kunnen zijn. Men richtte een vefczoek tot de Unie van water- sehapsbonden; om een administra tieve deskundige te zenden, opdat een noodregeling voor de water schappen van Fijnaart en Willem stad zou kunnen worden opgesteld Een deskundige van het water schap, „Dc Dommel" uit Boxtel stelde een dergelijke x-egeling op. welke de onmiddellijke goedkeu ring verkreeg van dc Provinciale Waterstaat te 's-Hertogenbosch, Dank zij deze samenwerking zijn de gezamenlijke waterschappen in staat, het benodigde materiaal aan te vragen en de noodzakelijke voorschotten te verlenen, welke straks met de waterschappen af zonderlijk zullen worden verre kend. De gemalen van deze water schappen zullen met behulp van extra pompen tot de dubbele ca paciteit worden opgevoerd, Een gemaal is weer in functie. Een tweede gemaal, hoewel weer in tact, is nog niet in werking en een gouverneur-generaal voor zijn be sluiten t.a.v. het Zuiden de toe stemming nodig' heeft van een in ternationale commissie een voorwaarde van Egypte en dat geen regelingen voor het Zuiden getroffen kunnen worden onaf hankelijk .van de Noord-Soedan Ook dit acht mep .ïn_ J^ngeland een concessie, die^meit maar' kwa lijk accepteeren kan. Er zullen drie gemengde com missies worden ingesteld, die met de Britse gouverneur-generaal zullen samenwerken. In deze com-. sies hebben zitting Engelar^, Egypte, Pakistan, India en de Ver enigde Staten. Deze commissies zullen resp. toezicht houden op de uitoefening van de volmachten door de gouverneur-generaal, de verkiezingen en de „Soedanise- ring", d.w.z. de overdracht van het bestuur aan de Soedanezen zelf, Van de Soedan. Het bestaan van deze commissies heeft twee voordelen. In de eerste plaats bie den zij een behoorlijke waarborg voor een vrije ontwikkeling" van de Soedan tot de dag zal zijn aan gebroken, waarop dit gebied een beslissing neemt over zijn toe komst, en in de tweede plaats is het van betekenis, dat door in schakeling van landen als India, Pakistan cn de Verenigde Staten, de afwikkeling van de Soedanese kwestie een aangelegenheid van de gehele vrije wereld, de Aziatische incluis, is geworden. Een belangrijk punt in de over eenkomst is tenslotte nog dit: wanneer de Soedanese wetgeven de vergadering zulks wenst, zullen de Engelse en Egyptische troepen zich onmiddellijk uit de Soedan te rugtrekken. Dit onmiddellijk moet men aldus verstaan, dat drie maanden nadat daartoe de wens te kennen gegeven, alte buiten landse troepen uit de Soedan ver dwenen zullen moeten zijn. boven besproken accoord in di rect verband gebracht met de po sitie van d. Engelsen in de zóne van het Suezkanaal, wat begrij pelijk is, daar het accoord in de ene kwestie consequenties heeft voor de andere. Blijkens de woor den van generaal Naguib, aange haald in de aanhef van deze be schouwing, zullen binnenkort be sprekingen worden geopend over de positie van de Britse troepen in de Kanaal-zóne. Naguib heeft deze week reeds eerder verklaard, dat dergelijke besprekingen zullen worden ge houden, waaraan hij toevoegde, dat Engeland en Egypte het er in beginsel volmaakt over eens zijn, dat de Britse troepen de Kanaal- zóne moeten verlaten. Dit is slechts ten dele juist. In beginsel zijn de Britten het inderdaad met de Egyptische generaal eens, maar het komt aan op de uitvoe ring' er van. De Engelsen stellen de beveiliging van het Suezkanaal voorop en vóór daar goede waar- borgen voor gegeven zullen wor den, zullen zij er weinig voor'ge voelen hun posities op te geven. De Britten bezien de beveiliging van de Kanaalzone tegen de ach tergrond van het probleem van de verdediging van het Midden-Oos ten. Naar hun mening, mag er in zake de beveiliging van liet Suez kanaal geen vacuum ontstaan. derde gemaal is volkomen ver nield. De dijk van fort Sabine tot Dintelsas langs het Volkerak is r een lengte van ongeveer een km als het ware verbrijzeld. In dit stuk zitten namelijk zeer veel gaten. Op verschillende plaat sen is de voet "van de dijk nog be houden, zodat bij normale vloed- standen het water niet naar bin nen stroomt. Voordat tot herstel van deze dijken wordt overgegaan zal men eerst een zogenaamde ringdijk" aanleggen een kade muur van zand, die iets hoger zal zijn dan de gemiddelde vloedlijn. Verder zijn er twee grote schuur- gaten in de Zeedijk ten Zuiden van fort Sabina en ten Oosten van Willemstad. Deze schuurgaten zijn onderhevig aan een sterke getij- werking. Het herstel van deze buitendij ken is in handen van de rijkswa terstaat. Het grote gat in de Zee dijk bij fort Sabina zal straks door twee zandzuigers worden gedicht. Binnendijks is er een schuurgat bij Slobbehorst, dat een lengte heeft van meer clan zeventig' me ter en thans reeds een diepte van twaalf meter. De herstelmethode hangt af van de werkzaamheden bij fort Sabina, n.l. of hier- al dan niet ook een ringdijk zal moeten worden gebouwd. De herstelwerk zaamheden zijn van provisorische aard. Het definitieve herstel zal nog maanden vorderden. Minister Donker heeft Don derdagmiddag in do Tweede Ka mer hot wetsontwerp tot; wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag b\j arbeidsovereenkomsten verdedigd. Aan mejuffrouw Tendeloo ant woordde de minister dat de rechter zeker bevoegd is een ontslag waar voor het gewestelijk arbeidsbure- toestemming heeft verleend later te beschouwen als kennelijk onredelijk gegeven. Men kan ook bjj de rechter proberen het ont slag vernietigd te krijgen als een ontslag is gegeven na een lang dienstverband, van bij voorbeeld 25 of meer jaren. De gedachtenwisseling over" de rechtspraak in arbeidszaken moet meende de minister, worden voort gezet bii het ontwerp inzake de kantongerechtsproccdure, dat bij de Earner aanhangig is. Het zal mogelijk zijn een aantal verbete ringen tot stand te brengen. Dc minister was van oordeel, dat dc burgerlijke rechter niet voldoende geëquipeerd is voor de behande ling van arbeidszaken. Op die grond kan het Buitengewoon' Besluit Arbeidsverhoudingen (B.B.A.) niet worden gemist. Het is de vraag of het gewenst is bij de wet bedrijfsrechtspraak voor te schrijven. De gewone' rechtspraak zal nooit kunnen worden gemist. Beide vormen moeten echter behoorlijk zijn toe gerust. Dc minister- gaf de voor keur aan de* gewone rechter, even. tueel voorzien van deskundige bij zitters. Het leek hem niet moge lijk van de colleges, die bedrijfs rechtspraak uitoefenen rechtelijke macht te maken. Wettelijke basis is dus aan de bedrijfsrechtspraak niet te geven en deze zal dus nooit een werkelijke rechtspraak kun nen worden. De minister zeide, dat het wel licht aanbeveling zou verdienen het B.B.A. een wettelijke status te verlenen. En de rechterlijke proée- Rusland schonk een ïnillioen Tn Rusland werd een millioen gulden bijeengebracht lev leniging de nood in dc rampgebieden in Nederland. Deze som werd bijeengebracht door de Centrale Raad van Vak verenigingen, Centrale Raad van Corporaties cn Instellingen, d« Antifascistische Vrouwenvereni ging in Rusland, en door het Rus sische Comité van het Roodc ris en „De Halve Maan". dure zal moeten worden aange past aan de eisen van een goede en vlot werkende arbeidsrechtspraak Bq de replieken diende de heer Van Ryckevorsel (k.v.p.) een mo tie in om art. 1639-s (de gevallen waarin beëindiging der dienstbe trekking kennelijk onredelijk ge acht zal kunnen worden) niet in werking te doen treden voor-aleev het bepaalde in het B.B.A. tot een sluitend geheel is gemaakt met dit artikel 1639-s. Mejuffrouw Tendeloo (p.v'.d.a.) diende een amendement in be? ogende tijdens schorsing van de tenuitvoerlegging van een vonnis Lot herstel der dienstbetrekking het loon te doen door betalen. Dit amendement is mede ondertekend door leden van de a.r., e.h. en k.v.p. Minister Donker had formele en materiële bezwaren tegen de mo- Lic-Van Ryckevorsel. Hij wilde de tekst van het amendement-Ten- deloo afwachten alvorens er zijn oordeel over te gev.-p. Tenslotte - >wi.er dog op. een opmerking van de heer Le- maire, dat de bevoegdheden van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen bjj dc instellingsregeling zullen worden gegeven. In de Eendragtspolder is het ter verdwenen, waardoor men een nog duidelijker beeld krijgt van de vernielingen. Op de voorgrond aangespoeld hout, meubilair, bed dengoed enz. Op de achtergrond puinhopen op de plaats waar drie weken geleden nog huizen stonden ONBRUIKBARE KLEREN WORDEN VERKOCHT Van de door het Rode Kruis ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aan merking komt. Deze artikelen worden te gelde gemaakt teneinde de opbrengst tc kunnen doen toe komen aan slachtoffers van de watersnood. Bovendien worden hiermee ^opslagkosten, die voor deze goederen bepaald niet ver-' antwoord zijn, vermeden. Het Ro- de.Ki'uh» heeft de controle op de verkoop van deze onbruikbare goederen geregeld en heeft daar bij de bijstand verkregen van de afdeling domeinen van het mini sterie van financiën. Het Hongaarse blad Szabad Nép •an 10 Februari 1953 bevat een uitvoerige beschouwing over de watersnood in Nederland. Het ar tikel is telefonisch uit Amsterdam doorgegeven en draagt als onder tekening de naam Fred Schoonen- berg. een der communistische oormannen in Nederland. Men leest o.m. de volgende passage ,.Toon het Nederlandse volk kennis nam van deze ontzetten de natuurramp, begon het als één man met d£ reddingswerk zaamheden. Aan het hoofd der werkzaamheden stelden zich de communistendie in steden en dorpen onmiddellijk met dc in zameling van kleren en dekens begonnen, die dc nieuwe adres sen van de van hun woonplaats gevluchten noteerden en die overal hulpcomité's uit de men sen van het volk organiseerden. Dc dag na dc ramp hebben de arbeiders en werklozen massale demonstraties georganiseerd om dc bevolking van dc hoofd stad voor reddingsarbeid te mobiliseren. Onmiddellijk na de massale samenkomsten zijn hulpcolonnes naar de bedreigde gebieden gegaan om de gaten in de dijken te dichten en de mensen te redden. Voor de or ganisatie van het werk hebben de vakverenigingen zich tot één front verenigd. Het Nederland se volk doonde zich in de uren van het yevaar groot en sterk. De regeringskringen, de gevan genen van het Amerikaanse im perialisme. vreesden echter het volk en waren verbijsterd door het prachtige initiatief van het werkende volk. Niet alleendat zij zich niet aan het hoofd van de werkzaamheden stelden, maar ze trachten deze zelfs te gen te werken: zelfs organi seerden zij zoals kameraad Paul de Groot, de secretaris generaal van de Hollandse communistische partij, zei. een 'samenzwering om het ini tiatief van het volk tegen tc gaan. Wij zijn te sprakeloos om hier nog commentaar op te kunnen le veren Red. Mogelijkheid tot blokkade van Chinese vasteland in studie Op zjjn eerste persconferentie heeft president Eisenhower Dins dag meegedeeld er niet aan te twijfelen, dat Rusland atoomwa pens tot ontploffing heeft ge bracht en thans in het bezit is van een voorraad atoombommen en andere atoomwapens. Verder maakte de president be? kend, dat verscheidene regerings- inotanties op het ogenblik de mo gelijkheid bestuderen om tot een blokkade vaq het Chinese vaste land over te gaan. Er. was hem echter nog geen enkel voorstel over deze actie in officiële vorm voorgelegd. President Eisenhower las de journalisten een verklaring voor Gordon Dean, voorzitter van de commissie voor atoomenergie, waarin deze zegt, dat de Russen drie maal atoomwapens tot ont ploffing hebben gebracht: eenmaal de zomer van 1949 en twee maal in 1951. Deze verklaring was volgens Eisenhower „woord voor woord juist" en daarmee sprak hij zijn voorganger Truman tegen, die er indertijd zijn twijfel over heeft geuit/of de Sovjet-Unie wel in het bezit zou zijn van een atoombom, waarmee zij prac- tische resultaten zou kunnen be reiken. De kwestie van mogelijke nieu we stappen tegen de Chinese cofft- munistcn werd op de persconfe rentie herhaaldelijk te berde ge bracht. Overwoog men een vloot- blokkade of een embargo op alle leveranties Eisenhower verge noegde zich met te z;eggen, dat hij zulks nog niet persoonlijk had overwogen. Enige ministeries wa ren echter met het vraagstuk be- ^Hvat Cat Korea betreft meende de president, dat het niet mogelijk zou zijn de Amerikaanse troepen daar vandaan volledig terug te trekken, al waren de Zuidkore- anen goede soldaten en kwam het aan op hun bewapening, organisa tie en de opleiding 'an kader. Aan het einde van zijn perscon ferentie (de president had slechts een half uur beschikbaar gesteld) gnng Eisenhower in op zijn reeds aangekondigde voornemen om „geheime overeenkomsten", met de Russen, vooral die van Jalta, waarbij grote delen van Azië on der Sovjetrussische heerschappij kwamen, door de Amerikaanse regering te laten opzeggen. Vol gens hem moest het Congres dui delijk maken, dat Amerika nooit accoord was gegaan met het in slavernij brengen van enige natie. De president gaf verdei te. ken nen, dat de regering zich geen be lasting-verlaging zou kunnen ver oorloven, totdat de begroting in evenwicht zou zijn. Op korte afstand van dc boerderij van de heer A. van Schouwen aan de NienwendUk brak de dijk door. Welke verwoesting dc in dc Eendragtspolder binnenstromende vloedgolf veroorzaakte aan schuur en woonhuis, laat deze foto zien. Tijdens eéii ontvangst op het palcis Soestdijk heeft koningin Juliana Woensdagmorgen elk der bevelvoerende officieren van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben verleend in de noodgebie- deu, bedankt. Zij sprak daarbij haar waardering uit voor het werk dat z\j hier hebben verricht. L' ontvangst werd bijgewoond door prins Bernhard en luitenant- generaal Buurman van Vreeden. Voorts heeft de Koningin Woensdag een dagorder uitge vaardigd, bestemd voor het per soneel van zee-, land- en lucht macht, tevens voor de militairen uit het buitenland die hulp heb ben verleend. De Koningin zeide daarin: Nu het reddingswerk in de overstroomde gebieden en het voorlopig" dichten der dijken, voor zover dit.mogelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening groten deels- beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waardering te ui ten voor de offervaardigheid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door dc Koninklijke Marine, de Koninklijke Land macht en de Luchtstrijdki-achten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van leger-, marine- en luchtmachtcontingenten van ver schillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samen- i werking met de niet-militaire or ganisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaeardigheid en arbeids kracht aan de eerste leniging van de nood gaven, de burgerlijke au toriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de noodmaatregelen hadden, de middellijke eerste hulp ;y\rrovfn. die zij bij de moeilijke taak, waar voor zij gesteld waren, no.ag had don. Tevens heeft de Koningin het volgende schrijven gericht aan de minister-president De bijzondere waardering die ik in bijgaande ■'agordcr uit voor de bijdrage die de militairen brach ten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiteraard in de zelfde mate voor de talrijke niet- militaire autoriteiten, organisa ties en personen, die mede gear beid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden. ONDERZEEBOTEN VOOS ONZE MARINE De eerste der twee onderzeebo ten. die door de Amerikaanse Marine en de Koninklijke Marine in bruikleen werden gegeven, Hr Ms „Walrus" (ex-Icei'isli), zal op 2" Februari a.s. te New London (conn.) aan de Koninklijke Mari ne worden overgedragen. Hierby zullen van Nederlandse zijde aan wezig zijn harer majesteits am bassadeur te Washington, dr J. H. van Royen, de Nederlandse Mari ne-attaché te Washington, Schout, bij-nacht Jhr H. A. van Foreest, en de commandant cnderzeedienst der Koninklijke Marine, kapitein ter zee. De Booy. De aangewezen commandant, luitenant ter zee eerste klasse C. E. Wolderling, zal de bodem in dienst stellen. De on derzeeboot. wprdt in ie tiveede helft van Maart in Nederland ver wacht. Het ligt in de bedoeling, de tweede onderzeeboot, de „Zee leeuw" (ex-Hawkbill), op 2t April a.s, aan de- Koninklijke Marine over te dragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1