BRYLCREEM tl BRIEVEN OVER DE WATERSNOOD BRIEVEN AAN DE REDACTEUREN Tomaten- ffllcmtiri*} TO 'ap ELSEVIERS WEEKBLAD Zaterdag 21 Februari 1953 Aan de scholieren SAUGANE, Frankrijk, Febr. Beste vriendjes, Wij hebben op school in de krant ge lezen welk een groot ongeluk jullie treft. Enkelen van jullie hebben alles verloren. De wrede golven hebben niets gespaard. Wat is dat alles droevigl Wij zijn jonge Fransen van de scholen in SAUGANE (24 meisjes en 22 jon gens). Ons kleine dorp staat zelfs niet op de kaart. Het ligt verborgen aan de voet van een heuvel van de Segale, in de pro vincie Aveyron, ten Zuiden van het Mas sif Central. Wij zijn ver van de Oceaan. Verschil lenden Onder ons hebben de zee gezien, maar kalm en mooi blauw. Dezen vooral begrijpen echter, dat wanneer die onme telijke vlakte zich boos maakt, het iets verschrikkelijks moet zijn. Wij zijn niet erg rijk hier op ons plateau, maar wij hebben jullie dadelijk willen helpen. Wij hebben een inzameling gehouden en wij zenden jullie Vrijdag 6 Februari een postwissel van 1500 francs (dat is bijna 15 Nederlandse guldens). Wij wensen jullie goede moed en hopen, dat jullie gauw een huis terug zult vinden en een mooi land, dat eens te meer de golven heeft weten te overwinnen. Heel veel hartelijke groeten van DE SCHOLIEREN VAN SAUGANE Later DOORN, Februari Huis Op nieuw huis verrijst wéér uit [het groen van 't polderland met nieuwe [ploeg en schop bewerkte men weer de aarde een [ieder werkt, en vraagt niet beter, dan zijn werk [te doen, Herbouwd zijn weer de dijken, of [versterkt, en andere kinderen spelen er weer [op zien over weiland, wemelend van vee over bebouwde akkers over tuinen met bonte vakken zien over de zee die argeloos ligt te schitteren en te [droomen, allang weer vriend al zoo lang [weer vergeven.... Maar nog zijn boomen overgebleven die, als de nachtwind door hun [takken gaat, kermen en prevelen met gebogen [kruinen...... En God helpe hem, die deze taal [verstaat. HENRIETTE SCHUURBEQUE BOEYE Radio- zendamateurs DE BILT, Februari De grote ramp, die ons land heeft getrof fen, heeft bewezen welke onschatbare dien sten radio-zendamateurs kunnen bewijzen. Enkele van deze amateurs zijn de schakels geweest waarop het verkeer moest worden afgewikkeld. Zonder deze schakels zou de ramp waarschijnlijk nog' groter zijn geweest. Op 26 October 1937 werd in de Noor delijke provincies een luchtbeschermingsdag georganiseerd, waaraan ik zelf als radio amateur heb mogen medewerken. Wonende in Deventer werd mij Meppel als stand plaats aangewezen. Men had op één van de torens een lucht post geplaatst. Zodra er vliegtuigen in zicht kwamen, werden deze onmiddellijk aaD het politiebureau gemeld en aan mij doorge geven, zodat binnen een minuut deze waar schuwingen waren verzonden naar de Cen- traalpost in Den Haag. Waarom deze organisatie toen werd opge richt is echter niet duidelijk, daar in No vember 1939 de militairen alle radio-zend- installaties in beslag hebben genomen, zodat bij het uitbreken van de oorlog de zend amateurs moesten toezien hoe de Duitsers ons land met vliegtuigen overstroomden, zonder één waarschuwing te kunnen geven. Thans staan we voor een vreselijke ramp die nog niet te overzien is. Hadden we een organisatie gehad als in 1937 dan hadden deze amateurs onschatbare diensfen kunnen bewijzen, thans blijft het bij een enkele amateur die in het getroffen gebied de ver- bindingsschakel bleek te zijn. Er zal dan ook met spoed wederom een dergelijke organisatie moeten worden op gericht en men mag verwachten dan alle instanties haar volle medewerking zullen geven. Men zal minstens twee maal per jaar een grote oefening moeten houden om zo doende tot een perfecte organisatie te ko men. Laat de instanties en de vereniging van radio-zendamateurs onmiddellijk de handen in elkaar slaan om tot een goede organisatie te komen waarbij gebruik kan worden ge maakt van de amateurs en hun zendmstal- laties in tijden van nood en voor de lucht bescherming. H. J. YPES Belasting omlaag LEIDEN, Februari De eis, die het Nederlandse volk, dat uit eindelijk de kosten en lasten van de regering" moet betalen, in welke vorm dan ook, aan de regering stelt is Niet langer tegenwerking door aan hun eigenbelang vasthoudende ambtelijke instan ties, minder geldsmijterij aan feesten in bin nen- en buitenland, maar grotere bcwegings- en handelsvrijheid, door lagere belastin gen en minder overheidsbemoeiing. De duidelijk gebleken geesteshouding van het volk toont aan, dat er allerwegen een open oog is voor de realiteit. Deze doet on ontkoombaar vragen naar de verantwoording van de wijze, waarop de belastingbedragen worden besteed, en in hoeverre dit in strijd is met de bevólkingsbelangen. Regering, de bevolking ziet u aan en Stelt dé vraagwaar blijven de beperkingen die g i j u oplegt om de schade te betalen? BELASTINGBETALER Naam en adres van inzender zijn ons bekend. Red. E. IV. Zweedse hulp LANDVETTER, Zweden, Febr. Op 2 Februari kwamen de Zweedse bladen met het vreselijke nieuws Uit Neder land. De radio besprak de ellende in de; Lage Landen. Reeds Dinsdag werd een be gin gemaakt met het inzamelen Van geld en goederen vóór de duizenden daklozen, De dodenlijst steeg steeds in Nederland. Het Zweedse Leger des Heils had al spoedig èen begin gemaakt met het kleding en geld. Overal zag men deze trouwe Heilsoldaten staan in het barre winterweer. Op hun post om ons Nederlanders te helpen. Toen de mededeling kwam dat ér in Neder land geen gebrek meer was aan kleding, maar wél aan geld, begon men overal met inza melen van gelden. De Göteborgs-Posten had 9 Februari repds 400 in- zamelingslijsten uitlig- gen. Geld moést er ko men, geld voor Hol land. Hier draaide men een film, elders gaf men een concert, de op brengst was voor Hol land. Overal in Göte- borg zag en hoorde men de inzamelingsbus sen van het Zweedse Rode Kruis. Schoolkin deren hadden genüm- inzamelen van merde bonboekjes, ter waarde van 50 öre per bon, en zamelden geld in. In slagerijen, bakkerszaken, modezaken, kapperszaken en sigarenwinkels, ja, overal liggen de lijsten met het opschrift „Holland-Hjalpen". Bloe misten gaven tulpenbloemen cn de opbrengst van deze tulpenbloemenverkoop was even eens voor ons. Kinderen gaven hun spaar geld, oude mensen stonden een deel af van hun pensioen. Grote zaken gaven gezamen lijk met hun personeel grote en kleine gaven. Op een zeldzaam spontane en royale wijze geven de Zweden, van klein tot groot en van arm tot rijk. Er wordt in de kran ten geschreven over Nederland, over Zee land, over de vruchtbaarste tuinen van Europa, welke nu onder water staan. Over hét gigantische werk der Hollanders in hun strijd tegen het water. Evenals in 1945, toen een gedeelte van Holland bedreigd werd door de hongerdood, stond Zweden ook nu weer op de bres, en reikte ons de helpende hand. Nog steeds rammelen de bussen van het Rode Kruis, nog steeds stro men op de centrale inzamelingsbureau's sommen geld binnen. Zweden leeft mee met de rampgebieden in ons kleine Holland. A. C. CARLIER Nood en nood EDE, Februari Een belangrjjk deel van ons yolk werd door een vreselijke ramp getroffen. Gezin nen verloren hun ouder(s) of kind(eren). Van huis en haard werden zij verdreven. Alles werd hun ontnomen. Vanzelfsprekend gevoelt ieder, dat er snel cn doeltreffend geholpen moet worden. Het volk en zijn regering doen, wat zij kunnen, om van de buitenlandse hulp nog niet te spreken. Een schaderegeling zal spoedig gereed zijn en alles zal in het werk worden gesteld, de getroffen gebieden in hun vroegere toestand terug te brengen en de bevolking ervan weer in het zadel te helpen. Zó behoort het ook! Zou een weldenkend en meelevend mens zich anders kunnen voorstellen? Bijna acht jaar geleden, in 1945, bleek dat óók een deel van ons volk door een vreselijke ramp getroffen was. Vele gezin nen verloren óók bun ouderfs) of kind(eren). Ook zij waren door een vloedgolf over stroomd, van Jappen! Drie en een half jaar waren zij geïnterneerd. Een lange tijd om ellende te ondergaan. Alles was ook hun Het aantal brieven over de watersnood, dat de redactie heeft bereikt, is overstel pend groot. Het zijn brieven met raadge vingen, met wensen, met voorstellen en met critiek. De redactie heeft hieruit een keuze moéten dp en; onbeperkte publicatie zou vele pagina's hebben gevergd. Een collectie van veelal redactioneel verkorte inzendingen vindt men op deze pagina's. Een weelde aan vitamines geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging.' OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en Droog H< weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag sorrect houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM de meest verkochte hair dressing ter wereld County Perfumery Co. Lta, Stanmore, England. lmD. tacq. Mot Jr. Amsterdam ontnomen. Voor hen echter sprong geen volk mei zijn regering in de bres. Voor hen kwam géén schaderegeling. Er werden nagenoeg geen middelen beschikbaar ge steld, hun het gederfde terug te geven. De regering van het volk, dat blijkbaar toch zo goed helpen kan, wimpelde alle vragen, alle vermeende aanspraken, af. Waarom deze discriminatie? Waarom op dit punt zo'n ontstellend gebrek aan initia tief? Dié getroffenen wachten nóg! J. C. BENSCHOP Adoptie BREDA, Februari Veel, zeer veel wordt gedaan om het leed der slachtoffers van de overstromings ramp te verzachten. Vele gemeenten adop teren een der getroffen plaatsen. Prachtig, alle lof hiervoor. Bestaat nu echter niet hét gevaar dat er gemeenten die niet door radio of krant worden genoemd worden ver geten? Om maar bij Schouwen te blijvenhebt u wel eens gehoord van Duivendijke, Eiker zee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke en Kerkwerve? Evenals de andere gemeenten van dit eiland, waarvan we de namen de laatste tijd maar al te vaak hebben horen noemen, zijn ook deze zwaar getroffen en staan zij nog steeds in het zeewater. J. HONIG Schrijft brieven! verlening vanuit het betreffende land die n in de courant leest. Is het iemand uit Zweden, vertel dan dat u gelezen Lcbf hoe spontaan men geeft, dat in de courant stond van een Zweedse schooljongen die zijn hele spaarpot afstond voor de getroffenen. Praat maar niet over de nood. Men weet er in het buitenland alles van. Laat het geen huilbricf zijn. Vraag vooral niet om hulp. Het komt mij voor da* een dergelijke brief, wanneer die door duizenden lezers wordt geschreven naar persoonlijke kennis sen in het buitenland aangepast bij ieder land aan de eigen feiten, een goed blijk is van de erkentelijkheid, die men hier ge voelt voor wat men in het buitenland doet. EEN UTRECHTSE FABRIKANT I iften UTRECHT, Februari leest allen vrat het buitenland voor onze getroffenen doet Gaarne wil ik ieder uwer opwekken, voor zover u in het buiten land een vriend, kennis of zakenrelatie hebt, waarmee a weieens correspondeert, dat u hun of haar een persoonlijke brief schrijft, waarin u tot uiting brengt, hoezeer de Ne derlandse bevolking het waardeert dat hun landgenoten dit doen. Vertel hun, hoezeer Set de getroffenen sterkt, te weten, dat er geholpen wordt, en dat er uitkomst in zicht is. Haak daarbij in op de berichten van liulp- BREDA, Februari Een ongeschreven wet van ons automobi listen is, dat wij twee categorieën mensen gaarne medenemen, ;.w. militairen en bona fide verpleegsters. Daar is nu een nieuwe groep bijgekomen, de geëvacueerden Ik ben er zéker van dat elke automobilist deze mensen gaarne zal willen helpen. Maar dan zouden zij voor zien moeten zijn van een duidelijk bewijs dat zij werkelijk geëvacueerden zijn, om misbruik te voorkomen en daarmede het benadelen van de werkelijke slachtoffers. J. S. BOOM [Soest? KeelpÜ"* 1 Sterk Ere - dokter KAAPSTAD, Februari In u uitgawe van 20 Desember 1952 ver- skyn daar op bladsy 39 in 'n berig uit Kaap stad na aanleiding van die toekenning van 'n ere doktersgraad aan mev. S. G. Millin die volgende: „de schrijfster die als eerste 'vrouw der Unie zodanig gee'èrd werd". Hier die bewering is foutief. Reeds in 1951 het die Universiteit van Kaapstad aan die Afrikaanse skryfsler M. E. R. (mev. M. E. Rothmann) die ere doktersgraad in die lettere toegeken. Dit is veral as skryfsler van kortverhale dat mev. Rothmann bekendheid, verwerf het. H. C. LAMBRECHTS Psycho - techniek (I) AMSTERDAM, Februari Rogier van Aerde belichtte een zeer be langrijk algemeen vraagstuk. Na de oorlog zijn er in buitenlandse bla den, speciaal Engelse en Amerikaanse, vele publicaties verschenen over de menselijke factoren in de industrie, „Human Factors in Industry". Om bij Engeland te blijven, horen wij daar praten over „teams" van psychologen die gezamenlijk met andere specialisten als ingenieurs en bedrijfsecono men nieuw werk doen in fabrieken. Namen als The Tavistock Institute of Human rela tions te LondenThe National Institute of Industrial PsychologyThe Industrial Web fare Society, etc., zijn in Nederland geen klanken die men dagelijks in de krant kan lezen. In Nederland wordt nog niet gewerkt door „teams" van psychologen tezamen met bovengenoemde andere specialisten in onzp fabrieken. Men hoort en weet in het alge meen wat af van het testen van personen voor bepaalde functies, maar méér weet het publiek van deze materie niet. Ieder werk, ook dat van dié arbeider in de industrie, dient te worden uitgevoerd tegen de achtergond ener bepaalde omgeving en in het raam ener bepaalde overtuiging. Men kan dit het psychologische klimaat noemen, waarbinnen de arbeid moet groeien. Veelal is men nu de mening toege daan, dat dit klimaat een soort objectief gegeven heeft, dat men in een, zorgvuldige beschrijving kan vastleggen en middels een analyse hanteerbaar kan maken. Aan de-ze opvatting kleven twee fouten allereerst is dit klimaat niet statisch maar dynamisch van aard, zodat iedere beschrijving en analyse alleen maar een tijdelijke waarde hebben. Voorts is zoiets als het psychologisch klimaat in hoge mate subjectief bepaald. Wanneer Rogier van Aerde nu schrijft „Psychologen zullen ons misschien tegen werpen, dat wij.geen snars van toegepaste psychologie afweten, etc.", dan valt hier naast uit hetgeen wij hierboven schreven door de lezer te concluderen, dat de psycho logen hier ook nog niet aan groepspsycho- logie toe zijn.Laat ze dus even wachten met tegenwerpen. Rogier toonde in zijn stuk overduidelijk aan met gewoon Nederlands zodat ieder het begrijpen kan, dat geestelijke schade aan een individu werd gedaan. Het stuk is om een andere reden ook ze belangrijk. In dat bedrijf is door die test een onplei- zierige subjectieve factor in de arbeidssfeer geschoven door de starre houding en dat is bedrijfseconomisch belangrijk, want het psy chologische' klimaat in dat bedrijf is in hoge male subjectief. Het klimaat werd ongunstig beïnvloed. A. RIGGELING Ph. D. Psycho - techniek (II) ROTTERDAM, Februari Als lezer van Elsevier is mij uw artikel over dé Psychotechnische Inquisitie met ontgaan. Maar evenmin zijn de artikelen aan mijn aandacht ontsnapt, die zich bezig houden met het vraagstuk, wat Nederland met een overschot van 150.000 nieuwe Nederlanders per jaar moet aanvangen. Vindt u het nu zo erg, dat een deel van deze Nederlanders zijn broodwinning en mis schien wel een goede vindt in het psycho technisch onderzoeken van hun medeslacht offers? Het betekent toch alleen maar een aanvulling op de lull employ mem-politiek. En deze aanvulling biedt toch ook mogelijk heden. Want naarmate meer bedrijven en vooral ook overheidsbedrijven hun perso neel zullen aannemen via deze Psycho technische ondernemingen zullen daarnaast bureau's gaan ontstaan, die toekomstige sollicitanten zullen willen opleiden om met goed gevolg deze examens te doorstaan. Dit geschiedt toch op elk terrein, niet alleen wanneer men Frans M.O. wil halen, doch ook wanneer men middenstander wÜ wor den. Ik stel mij voor, dat het toch niet zo lang meer zal duren, of naast de adverten ties waarin sollicitanten „eventueel" uitge nodigd zullen worden zich aan zo'n psycho technisch onderzoek te on Jerwerpen, zullen advertenties verschijnen van bureau's, die die sollicitanten daarvoor zullen willen op leiden. Schriftelijke cursussen kunnen ge organiseerd worden voor administratieve krachten met een degelijk figuur, kassiers met een betrouwbaar figuur, verkopers met een vlot figuur, ambténaren van de burge- lijke stand met een vaderlijk figuur, sociale werksters met een sociaal figuur. En na tuurlijk tegen een hoger tarief alle figuren tegelijk. Dat deze „eventuele" gegadigden een beetje onwaarachtig zullen worden is toch ook niet zo erg, want aan deze bureau's kunnen dan weer psychiaters verbonden worden om de sollicitanten ha een geslaagde sollicitatie weer in hun oorsponkelijke figuur terug te brengen. Wat een mogelijkheden voor nog fuller employment. En eon waar dig sluitstuk zou zijn een regeringsbureau om op al deze bureau's toezicht te houden. D. E. VERSCHOOR Coca HEEMSTEDE, Februari In de rubriek U vraagt maar van Elseviers Weekblad kwam een vraag voor over de plant op wier bladeren be woners van Zuld-Amerika plegen te kauwen. In het antwoord wordt déze plant jjfoliö coca" genoemd, maar dit is niét juist. „Folia coca" is de apothekersnaam voor de gedroogde bladeren. De wetenschappe lijke naam van de cocaplant isErythróxy- lon cóca. „Erythróxylon" is samengesteld uit de Griekse woorden „erythros" (rood) en „xylon" (hout), dit omdat sommige soorten van het geslacht Erythróxylon rood bruin hout hebben. In een enkel geval wor den hiervan kleurstoffen gemaakt, bijv. van Erythróxylon a.eolatum, KEES HANA De vrijheid is drieërlei KORTEN HOEF, Februari In het nummer van Elseviers Weekblad van 31 Januari 1953 komt onder boven staande titel een artikel voor van Berlrand Russel. Nu leest men wel eens vaker in dag en weekbladen berichten en uitingen, die ons de echt-nationale uitroep: noü breekt mijn klomp, ontlokken. Dit is nu wel iri zeer sterke mate het geval met deze uit spraak in genoemd artikel Geestelijke vrijheid bestaat hieruit, dat men het oneens kan zijn met zijn buur man, zonder hiervoor te worden gestraft Dit is een zeer Iaat en kunstmatig pro duct der beschaving. Fn Rusland, in Rotary Clubs en in jongensscholen is deze vrijheid nog niet doorgedrongen. De beoordeling van de juistheid van deze bewering voorzover het Rusland en jongens scholen (geen meisjesscholen?) betreft, laat ik gaarne aan anderen over, doch ten aan zien van de Rotary Clubs zou ik een nadere toelichting van de schrijver zeer op prijs stellen. In mijn vijf en twintigjarig lidmaatschap van Rotary International, waarin ik meer dan duizend bijeenkomsten in Rotary Clubs van vele landen heb bijgewoond, is het mij nooit opgevallen, dat de boven omschreven „geestelijke vrijheid" daar „nog niet is door gedrongen" en ben ik nog nooit „gestraft", als ik het „met mijn buurman oneens" was. De schrijver van genoemd artikel zal dan ook wel kunnen begrijpen, dat ik zeer ver langend ben de bewijzen van zijn uitspraak te vernemen, want ik kan toch niet aan nemen, dat hij zijn stelling heeft neer geschreven en gepubliceerd, zonder deug delijke gronden hiervoor te hebben. En, niet alleen ik, doch ook de paar dui zend Rotarians in ons land, en, (indien wereldkundig gemaakt)' de honderdduizen den leden van Rotary Clubs in de gehele wereld zullen mei grote belangstelling ken nis nemén van de nadere uiteenzettingen, die Bertrand Russell ons toch niet zal Wülen onthouden. H. GORTER Past-President Rotary Club Hilversum Films uit Oost-Java ROTTERDAM, Februari In de filmotheek van het korps mariniers zijn een drietal particuliere films terecht gekomen, waarvan de herkomst niet meer na te gaan is. Vermoedelijk zijn deze films tijdens de eerste politionele actie door een onderdeel van de mariniersbrigade ergens in Oost-Java gevonden. Waar deze drie films hoogstwaarschijnlijk voor iemand een schat van dankbare herinneringen aan „tempo- doeloe" inhouden moge ik uw bemiddeling inroepen om, door wellicht de publicatie van een kort bericht in uw rubriek „brieven aan de redactie", te trachten de eigenaar van dez?e films op te sporen. Het betreft drie bij elkaar horende 16 mm films, waarvan één aangeduid wordt met het opschrift „1931 Nice, Monte Carlo, a/b Baloeran, kennissen te Singapore, aankomst in Batavia, Augustus '31 voorbij de wegen, Blitarweg 6, Juni '32, Oedik, Blitar- weg 6"de tweede film draagt het cijfer 1, helaas is het opschrift practisch onleesbaar, wel zijn de volgende woorden te lezen „Dec.Juni '30 vertrek Sibajak reis naar Singkep"en ten slotte de derde film, deze draagt geen Opschrift. De personen die op deze film voorkomen zijn echter identiek aan de personen uit de eerste twee films. De films berusten op het ogenblik bij ondergetekende. D. RUIMSCHOTEL, kapitein der Mariniers (Advertentie) RfflEfl Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaal, zacht en welverzorgd .Het is de, Hamamelis die het 'm doet f t 1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6