Rampenfonds zal getroffenen terstond 50% der schade uitkeren Dijken hielden stand tegen storm van vannacht Niet meer op dollars, maar op eigen wieken verder Zeer bijzondere aanbieding PEJGN0IRST0F Rest der vergoedingen volgt later (als er geld is) Dijken over 1000 km verhogen of zeegaten afsluiten nieuwe haagsche couraht 3 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Hoe hef er bij staat Dijkwerkers in St. Annaland wonnen gevecht het water tegen H° OEWEL DE WIND in de afgelopen nacht aanwakkerde tot een lichte storm, hebben de voorlopig herstelde dijken het water kunnen keren. Van betekenis hierbij was dat de krachtige wind thans in de Zuidwesthoek zat hetgeen niet zo ernstig als een storm uit het Noordwesten is. De dijk te St. Annaland, die dezer dagen weer doorbrak, is thans geheel gedicht. Verdere bijzonderheden uit het rampgebied volgen hieronder. Zuid-Holland autobus van Borgen oo Zoom, Tholen weer binnengereden. Aangezien een deel Sommelsdijk. Het heeft verbazing gewekt dat in Sommelsdijk na de ramp zoveel aanmaningen tot het inzenden van aangifteformulieren voor omzetbe lasting zijn aangekomen. Het blijkt nu echter dat deze aanmaningen al voor de watersnood zijn verzonden, zodat het geen ambtelijke onwellevendheid be treft. Ooltgensplaat. De genie is hier thans bezig pontonbruggen te leggen op de plaats, waar de brug naar het vasteland is weggeslagen, mede om de in het fort opgeslagen 1700 ton regeringsgraan dat was gaan broeien, af te voeren. Het grote gat in de Oudedijk is in zo verre dicht dat voetgangers en wiel rijders over de dam kunnen gaan. Gis teren reden er zelfs reeds de eerste vrachtauto's. Zuid-BeUerland. Aan cadavers zijn in Zuid-Beijerland in totaal verzameld 183 koeien, 30 varkens. 6 schapen en 300 kippen Sliedrecht. Door afdammen van ver schillende straten kan er nu vlot worden gepompt. Het water zakt merkbaar. Maandag hoopt de brandweer te kunnen beginnen met het leegpompen van kel ders. Hcinenoord. Driekwart van de ge meente staat nog onder water of is dras sig, hoewel men door de bemaling lang zamerhand weer droge grond gaat win nen en geëvacueerden terugkeren. Tien huizen zijn weggespoeld en 50 werden zwaar beschadigd. Oude en nieuwe er ven zijn thans drooggevallen. In deze wijk staat ook de.Geref. kerk. alsmede de Chr. kleuterschool. Alblasserwaard. Veehouders in de overstroomde gebieden maken zich zor gen over hun grasland. Als uiterste da tum voor het droogvallen van de weiden is 20 Maart genoemd. Wordt het later, dan moet nieuw gras worden gezaaid, hetgeen betekent dat de koeien dan pas midden in de zomer buiten kunnen komen. Van Breskens in Zeeuws ril Vlaanderen loopt nu een busdienst naar Antwerpen en Breda, aansluitend op de normale treinen. Voor reizigers naar Walcheren 1 opt een N.S. busdien si, van Bergen op Zoom over Antwerpen naar Breskens vanwaar men verder per veer naar VMs- smgen en Middelburg kan reizen. Zeeland Ril'and Bath: Genietroepen werken aan het leggen van de nooddijk, welke Maan dag bij doodtij klaar moet komen. Zand- «treinen rijden af en aan. Tholen: Vrijdagmiddag s de eerste van de Tholenseweg bij .hoogtij nog on der loopt, zal de bus nog niet op normale tijden kunnen rijden. St Annaland: De 800 dijkwerkers in St Annaland hebben hun gevecht tegen het water- gewonnen. Gistermiddag om 4 uur was het 60 m grote laatste dijkgat dicht en de zandzakken hielden de vlo"d tegen. Nu kan met de afwerkiinr worden be gonnen. Schouwen en Duiveland. In de afge lopen nacht is de eniige verbindingsweg van Steenbergen via St Philip-land naar Schouwen en Duiveland door een duiker- doorbraak bij de haven van Anna Jacoba over een afstand van 25 meter wegge broken. De kracht van het water was zo giroter, dat de betonnen palen van het wegdek als planken overeind rezen. Land van Heusden en Altena: Het leven langs de kronkelweg in het land van Heusden en Altena herstelt zich. Men hoopt over 2 a 3 weken het water buiten de dijken te hebben. Hank: De gemeente Kaatsheuvel heeft Hank (deel van de gemeente Dussen) geadopteerd. In Hank is de pastoor die in het vrijwel geheel geëvacueerde dorp was achtergebleven. Donderdag op 60- jarige leeftijd overleden. Dussen: Aan de dijkweg naar Werken dam keren de eerste vrouwen terug en beginnen met de schoonmaak van haar woningen. De gemeente Dussen en Hank heeft 20 vernielde, 30 zwaar en 50 licht beschadigde huizen. De burgemeester heeft elf nieuwe gereedstaande woningen toegewezen aan de zwaarst getroffen ge zinnen. Almkcrk: Hier zijn in totaal 12 ver woeste, 20 zwaar en 500 licht beschadigde huizen. Werkendam: In Werkendam gaan Maandag de scholen weer beginnen. De gemeente heeft vrijwel geheel onder water gestaan, 1600 woningen hebben in het water gestaan. Er zijn 20 huizen ver woest, 80 zwaar en 1000 licht beschadigd. Eethen: Het afvloeien van water uit Oostelijk gelegen polders heeft lang zamerhand 2000 ha vruchtbare grond in Eethen doen onderlopen. Toen in Dussen de mensen konden terugkeren .moesten verschillende landbouwersgezinnen in Eethen hun boerderij verlaten. Men hoopt nu spoedig in deze polder te kun nen gaan malen. Woudrichem: Aan de Oudendijk be gint het water langzaam te zakken. Ver schillende geëvacueerden hebben hun woning weer betrokken en vrijwel al het afgevoerde vee is weer terug in de stallen. Andel: Het water in de polder zakt hier slechts langzaam, nu de bemaling voorlopig is stilgelegd, omdat eerst an dere gebieden droog moeten vallen. Duil: In sommige huizen staat het water nog een meter hoog. Niet alleen de Koningin, maar ook onze Kroonprinses toonde zich gisteren van haar beste zijde. Op de zo bekende joviale manier ging ze herhaaldelijk met versnaperingen rond. En succes was natuurlijk bij voor baat verzekerd. Ondanks de lamp heihaalt minister Begrotingstekort zal echter vermoedelijk stijgen van 492 tot 1200 millioen Wij kochten een Export- partij en brengen nu, 30 goedkoper een SATIN-FEUTRE Buitengewoon fraaie filmdrukdessins, in diverse tinten behaaglijk warme, geruwde binnenzijde. Pracht Satijn weefsel VAN MOORSEL Riviwvismarkt Minister Van de Kieft gelooft dat Nederland mei eigen inspanning de ge volgen van de watersnood grotendeels te boven kan komen. Er moet voor worden opgepast dait er na de wateroverstroming niet ook nog een geldovers-trom-ing komt. De financiering van het herstel der over- sitromingsschade zal dan ook in zo sterk mogelijke ma>te moeten gebeuren door leningen, teneinde ongezonde toenem.ng van de geldomloop te voorkomen, tenslotte ook nog een beroep zal worden gedaan op de tegenwaarderekenóng, een zaak die later rustig moet worden bekeken. Het gebruik van deze rekening ;s een maatregel, die inflatie (te grote geldomloop) in de hand werkt. De minister van Financiën, die dit heeft bekend gemaakt in antwoord op vragen van het weekblad De Zaken wereld, heeft nog eens nadrukkelijk ge steld, dat Nederland niet zal terugkomen op het besluit om afstand te doen van verdere dollarhulp tot 30 Jura. „Wij hopen het zo te kunnen bolwerken, dat wc ook het volgende jaar niet om hulp behoeven te vragen. Nog steeds is de gulden een hard betaalmiddel. Als in 1953 het grootste deel van het beschik bare kapitaal naar de overheid kan vloeien, hoop ik, dat wij het onder elkaar wel kunnen redden," aldus de bewmds- man. Minister Van de Kieft is van oordeel, dat de ramp ongetwijfeld zeer nadelige invloed zal hebben op de begroUngs- positie van Nederland. Door het uitvallen van vele agrarische producten en onver mijdelijk uitstel en verlichting van be lastingen zullen de inkomsten bela-ngrijk dalen. De verhoging der uitgavenposten is nog niet te overzien. De bewindsman raamt op de gecombineerde gewone dienst, buitengewone dienst I en het landbouw - egalisatie fonds een tekort van ca. 80 millioen gulden in plaats van het -rsp-onkelijk verwachte overschot van 131 millioen. Het tekort op de buiten gewone dienst II was f623 millioen. „Wanneer ik een zeer vage raming van het totale tekort voor 1953 mag doen, dan zou ik dit op ongeveer f 1200 millioen willen stellen", aldus de minister, (In September, bij het indienen der rijks begroting, werd het tekort geraamd op f492 millioen. Red.) Wat de maatregelen aangaat, die hij dient te nemen om de doorstroming van kapitaal uit de risico-mijdende naar de risico-dragende sector te vergroten, deel- Wetsvoorstel ingediend Dijkherstel een zaak van het rijk De ministers Algera en Van de Kieft hebben nu. zoals reeds was aangekon digd, in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld noodvoorzieningen te treffen voor het dijkherstel Met het oog op de ontzaglijke omvang van de schade zal het herstel volgens het wetsontwerp worden verricht door het rijk. Om zo weinig mogelijk af te wij ken van de historische taak der water schappen, zal de minister van Verkeer en Waterstaat echter, in "overleg met de be trokken colleges van Ged. Staten, dit herstel geheel ,<?f gedeeltelijk kunnen overlaten aan de waterschappen of het kunnen opdragen aan de Ged. Staten in de betreffende provincie. Tijdens de her stelwerkzaamheden berust het toezicht over de waterkeringen niet, zoals ge woonlijk, bij de Provinciale Staten, maar Bij de minister. De billijkheid brengt mee. dat het rijk die kosten voor zijn rekening neemt, die worden gemaakt om de waterkeringen ln de oorspronkelijke toestand te herstel len, d-w-z. ze hetzelfde waterkerend ver mogen te geven als voorheen. Indien van de gelegenheid gebruik wordt gemaakt om een dijk te verbeteren, kan het rijk ook in deze extra-kosten een tegemoet koming verlenen. Dit is echter niet ver plicht. Particulieiren kunnen tegen vergoeding verplicht worden te gedogen, dat bij de herstelwerkzaamheden gebruik wordt gemaakt van onroerende goederen die hun eigendom zijn. Hiervoor wordt een regeling voorgesteld, die aansluit bij de belemmeringenwet landsverdediging. Om overheidsinstanties (waaronder water schappen) in een dergelijk geval te dwin gen, kan worden afgeweken van de be staande voorschriften. Dit is echter al leen mogelijk, als de minister van Ver keer en Waterstaat het nodig vindt de minister Van de Kieft mee, dat het z.g. transformatieforxds bijna gereed is. Het wordt thans op Economische Zaken in weteirarm gegoten^Het fonds, dat een mnxi-q •gai-antieve-"'>gen van f 100 millioë.. zal hebben, Zal zo zelfstandig mogelijk worden bestuurd, zodat de over heid maar een kleine vinger in de pap zal houden. Het fonds zal een goede spreiding van beleggingen bevorderen. Pleister op de wonde (Van een onzer verslaggevers) BINNEN EEN WEEK, nadat de, naar haar dorpen en steden teruggekeer de bevolking uit het rampgebied de huisraadschade getaxeerd en opgegeven heeft bij de schadecommissies, zal het rampenfonds een eerste uitkering doen. De grootte ervan zal 50 pet bedragen van de vervangings waarde der verloren gegane artikelen. De betrokkenen ontvangen dat bedrag per chèque over de Boerenleenbank hunner inwoning of over een andere bankinstantie. Met de uitkering van deze eerste 50 procent is, naar ruwe schatting een uitgave gemoeid van f 40 millioen. Zoals de zaken op het ogenblik staan er is f 55 millioen binnengekomen zal het Ram penfonds dus nog niet meer kunnen doen. uitgekeerd. Naast deze uitkeringen voor de huisraadschade dient het Rampen fonds nog garant te zijn voor de verzor ging van weduwen en wezen en het heT- stel van schade, die het gemeenschaps- Luit.-generaal P. Alons, directeur van het Rampenfonds, deelde dit hedenmor gen op een persconferentie mee. Hij voegde er aan toe. dat het over het algemeen aanbeveling verdient de schade in geld uit te keren, Op verschillende punten keren de verdrevenen als weer naar hun woningen terug. Het is gewenst, dat zij zo snel mogelijk weer zullen kun nen beschikken over het eerst noodzake lijke huisraad, linnengoed en andere ar tikelen. die liggen in de persoonlijke sfeer. Naast vergoeding in geld zal ook de voorraad goederen, die ter beschikking van het Rampenfonds is gesteld, worden aangesproken Zo zal als eerste uitkering san de getroffenen een groot pakket tex tiel worden ter hand gesteld. Dat wordt samengesteld uit de bij het Rode Kruis ingekomen schenkingen en uit aankopen als die nodig zijn. Na terugkeer in hun woning moeten de gezinnen een schade-aanmelding opma ken- Het Rampenfonds heeft een lijst van huisraa^artikelen, welke in een gezin verloren kunnen gaan, aangelegd. Aan de hand van die lijst wordt de vervangings waarde van de vermiste en vernielde goederen berekend. Van dat bedrag ■ordt 50 pet berekend en uitgekeerd. Totale vergoeding Het ligt wel degelijk in de bedoeling om de totale schade, die aan huisraad ge leden werd door volgende uitkeringen te verroeden. De schade-aanmelding moet geschieden bij de reeds opgerichte of nog op te richten rampschadebureaux. Zij wier schade door verzekering wordt gedekt, kunnen ook een schadeuit'kering uit het Rampenfonds ontvangen, doch worden dan verzocht een akte van over dracht te tekenen, waardoor de verzeke ringssom aan het Rampenfonds wordt (buurthuizen, muziek- en sportver enigingen en dergelijke) leden. Over de stand der middelen van het Rampenfonds werd nog meegedeeld dat er aan betalingen tot nu toe gedaan is f 1.2 millioen. Bij de Nederlandscfce Bank is een bedrag van 17 millioen gedepo- neeerd en op advies van een daartoe In gestelde commissie van bankiers is 34 millioen van het fonds belegd in direct realiseerbaar schafikistpapier. De schenkingen uit Rusland Over de schenkingen uit Rusland zeide generaal Alons. dat hij, een bedrag van 500.000 gulden telegrafisch kreeg aange boden van het Russische Vakverbond. Het Centrale Comité van Verbruiks coöperaties in de Sovjet-Unie telegra feerde f 250 000 te zullen overmaken En het anti-Fascistische Comité in de Sov jet-Unie berichtte het overmaken van een bedrag van f 100.000. Op de aan merking dat ..De Waarheid" berichtte, dat het vakverbond in de Sovjet-Unie bovengenoemde 5 ton ter beschikking had gesteld van het comité Volkshulp zeide de generaal: ..Maar ik heb het telegram ontvangen". Het Poolse Vredes Comité zond een chèque van 5000 pond sterling. „Kijk eens wat fijn", zegt een evacueetje tot Prinses Marijke, wier aandacht op dit moment op iets anders is gericht. Vandaar dat „aanstoot je. Beu van accoorden als Yalta en Potsdam Steun aan onderworpen vrije volken Vloedcommissie 1953 zal zich met grote spoed van haar taak kwijten In de V.S. heeflt de Republ—einse Se nator Bricker medegedeeld, dat hij met 63 collega's heeft voorgesteld, de grond wet in deze zin te wijzig er, t de over eenkomsten, zoals Amerika te Yalta en Potsdam met de Sowjet-Unie heeft ge sloten, verboden worden. Het devies luiidt: geen verdragen meer, die strijdig -.ijn met de Amerikaanse wetten. Het be treffende amendement wordt „in prin cipe door minister Foster Dulles ge steund. President Eisenhower heeft het Ameri kaanse Congres verzocht te verklaren, dat het alle uitvoering van internatio nale overeenkomsten „die zijn veroraaid om de onderwerping van vrije volken tot stand te brengen" verwerpt. Een des betreffende resolutie is bij het Congres Ingediend. De leiders van Democraten en Republikeinen juichten het verzoek van Eisenhower geestdriftig toe. Cuneratoren krijgt spits van hkenhout Nog steeds staat de Cunera-toren te Rhenen in de steigers. Zoals men weet ging de oude torenspits in 1945 door een bombardement verloren. Sedert enkele dagen wordt nu op de torenzolder ge werkt aan de montage van een nieuwe spits die voor het grootste deel uit eiken hout zal bestaan en stukje voor stukje in elkaar word gezet. Nog dit jaar hoopt men ermee te beginnen de spits op de toren te zetten. En dan kunnen langza merhand de steigers worden verwijderd. En dit is Prinses Margriet, die al evenzeer genoot van de on gedwongen omgang met de jeugd van Nederland. (Van een onzer verslaggevers) DE RAMP, die ons land op 1' Februari trof, ligt ons allen zwaar op het hart. Ik heb U hier bijeengeroepen opdat gij een waterstaatsteehnisch deskundige commissde zult vormen, die op korte termijn maatregelen be raamt tot eventuele voorkoming van zulk een grote ramp in de toekomst. Aldus mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, toen hij vanmor gen in de Statenzaal op zijn departement de Vloedcommissie 1953, ingesteld onder voorzitterschap van ir A. G. Maris, installeerde. Wij staan aldus de mdnister, voor de keuze, óf een dijklengte van meer dan 1000 kilometers met een meter of meer te verhogen in sommige gebieden een zeer bezwaarlijk uitvoerbare taak óf enkele zeegaten af te sluiten op zodanige wijze, dat de kustlijn, die door de storm vloeden wordt bedreigd, aanzienlijk wordt verkort. De bewindsman herinnerde er aan, dat de rijkswaterstaat reeds 15 jaar werkt aan plannen tot watervrijmakmg van be dreigde gebieden en tot beveiliging van het land tegen verzilting. De afdamming van de Brielse Maas en Botlek heeft ongetwijfeld tot gevolg gehad, dat langs de Brielse Maasboezem gelegen eilanden werden beveiligd tegen nog groter overstromingen dan thans zijn opgetreden. Er waren reeds plannen tot afdam ming van het Haringvliet. Het hele com plex was reeds uitvoerig bestudeerd, mede door het Waterloopkundig Labo ratorium te Delft. Het denkbeeld, ook de afdammingen van de zeearmen tussen Goeree en Schouwen en van de Ooster- 3chelde te bestuderen, was tot voor kort nog niet in de beschouwingen betrok ken. Men zag wel aantrekkelijke kanten, maar oordeelde de moeilijkheden groot. Toch was in November jl. reeds opdracht gegeven dit onderdeel nader in beschouwing te nemen. De afdamming van de zeearmen (uiter aard met uitzondering van de Waterweg en de Wcstorschelde» zal een aanzienlijke vermindering geven van de dijklengte, die in de toekomst als zeewaterkering zal moeten optreden. Daarnaast is er het belang van de zoetwatervoorziening en de bestrijding van de verzilting. Intussen zal men ernstig bedacht moeten zijn op de waterstaatkundige consequenties, o.a. voor de scheepvaart, de afvoer van water en ijs enz. Wanneer de commissie tot de conclusie zou komen, dat de afdammingen inder daad moeten worden nagestreefd, dan rest de vraag, of dit werk thans reeds technisch uitvoerbaar is. De minister besloot: „Het kan eenmaal niet anders of met de uitvoe ring van de definitieve beveiligings maatregelen zullen nog jaren" gemoeid zijn. God moge verhoeden, dat er bin nen dit tijdsbestek andermaal een der gelijke stormvloed optreedt als thans is geschied". De voorzitter van de commissie, Maris dankte de minister voor het in de leden gestelde vertrouwen. Hij verklaar de dat de commissie zich met de grootst mogelijke spoed van haar taak wil kwyten. Reeds is gebleken, dat de technische problemen, die de afsluiting van het Haringvliet meebrengt, niet ais onover- komenlijk worden beschouwd. Wellicht zal men goed doen, stap voor stap te bereiken wat de minister voor ogen staat. De tijd dringt zeer Mijne heren, de taak, die ik u verzoek op u te nemen is een zeer veramtwoor- delijkfVeel is reeds door amöeren ge daan, veel zult gij zelf nog moeten doen tot een gefundeerd advies te komen. De tijd dringt zeer. Dit zeide mdnister mr J. Algera, toen hij vanmorgen de Vloed- commiss'ie-1953 installeerde1In zijn rede wees de bewindsman er voorts nog op, dat het mogelijk is, dat de eventuele af dammingen van. de zeearmer, o.m. met het oog op de aanwezige diepten, verder landinwaarts dienen te geschieden dan na-bij de uitmondingen in zee. Ir Maris, de voorzitter van de commis sie, bracht het Friese spreekwoord in herinnering „Men kin net fan 'e groum op 'e souder stappe" (Men kan niet van de grond op de zolder stappen), maar hij hoopte, dat wij tijdig deze zolder zul len bereiken, vóór het hoge water ons opnieuw verrast. Hij opperde de moge lijkheid, de minister over bepaalde on derdelen in tussentijdse rapporten te adviseren, vóór het eindadvies gereed is. Minister Algera deelde nog mede, d-at oud-minister dr ir J. A. Ringers alsnog is benoemd tot lid van de Vloed-com missie 1953, terwijl mogelijk verdere uitbreiding volgt. Na de installatie bleef de commissie in constituerende vergadering bijeen. Gelijk al gemeld is ir J. A. P. Franke te Voorburg, in de vacature, ontstaan door het overlijden van ir S. L. Louwes, benoemd tot directeur- generaal van de Voedselvoorziening. Ir Franke was reeds plaatsvervan gend directeur-generaal. Hier een foto van de heer Franke. HET WEER IN EUROPA s a S C i 1 C O o t 3' t 3 H T3 8 a 2 O zS* i -C .S F s c ff Helsinki sneeuw ZO 4 -5 0.1 Oslo N.NO 2 -0 1 Kopenh. regen ZW 10 4 0.5 Londen geh.bew. zw 6 9 0 A'dam geh.bew. zw 14 7 0 Brussel helf bew. zw 8 5 0 Parijs onbew. zo 3 1 0 Bordeaux mist windstil 3 0 Nice onbew NNW 3 3 1 Warschau motregen W 10 4 0 Berlijn geh.bew. w 6 6 0 3 frankfort zw. bew. zw 6 4 0 1 Of Mtinchen zw 4 0 Zürlch mist T 1 Wenen zw, bew. windstil 4 0 Gegevens van hedenmorgen 7 u. (KJi M I.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3