Heilsofficieren ploeterend over Zeelands dijken Emigranten en Australiërs geschokt door de ramp Wassen en bidden roor dijkwerkers en alle soldaten „Als jullie het water niet kunnen keren, wie kan het dari wel? zMahlers hemel was eren zonder grijze wolken 10EWWE HAAGSCHE COURANT g ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 „T LEGER" SCHENKT KOFFIE Terwijl de rest van de Legermensen zich deze middag klaar maakt voor een nieuwe tocht in waterlaarzen langs de dijkposten. gaat een van dè officieren het noodziekenhuis ccn kort bezoek bréngen. Hij zit er te praten met een dijkwerker, die een ongelukje had en hier nu van de schrik en de doorstane kou bekomt. De man ligt vlak onder het schoolbord, waar op de onderwijzeres Zaterdag vóór de ramp nog een versje geschreven heeft. Een ode aan de nacht: „Stijg o nacht, stille nacht Statig op aan 's hemels boog staat er op J (Van een onzer verslaggevers) Inen en vrouwen om mee te praten. Hier En op hel E_ „TT.T 'komen de jongens van het Johan Willem R ZIJN, in de voorbije weken, vele legers actief geweest aan de ge- Friso-regiment. die zon belangrijk aan barsten Nederlandse dijken. Onze eigen soldaten uit Rotterdam, Steen- I deel hadden in het behoud van dit deel wijk, Oirschot en Rozendaal; de Franse pontonniers die, met hun boten J™ ^rfe^Kgtaeiu" gcnieTroepen [•ene bord. inderc:^ r „Wie op zijn sponde Uw lafenis wacht. Schenk hem Uw zoetheid o vriend'lijke nacht!" kadavers geruimd hebben in het verdronken land van Krabbendijke, de Amerikanen, die de door Duitsers gemaakte bunkers aan het strand op bliezen; de Italiaanse brandweerlieden, die in West-Brabant werkten, de Belgen, de Duitsers, de Engelse marinemensen en nog velen meer. Maar niemand heeft tot dusver veel gezegd over de officieren en soldaten van het Leger des Heils, die op eenzame posten gezorgd hebben, dat al die binnen- en buitenlandse dijkwerkers niet verkommerden. Over de Oostdijk op Zuid-Beveland, een hevig door wind en water aangetaste waterkering met dood en verderf ter weerszijden, rijdt een klein bestelwagen- tje. Het stopt by een militaire post, mid- De nacht, na die Zaterdag is ón-vrien- Wezep. die een geheel nieuwe dijk in'delijk geweest voor Zuid-Beveland. Hoe. dit deel van het eiland maakten. wel ook dat in. z'n algemeenheid weer Nationale herdenking van Vincent van Gogh Dit jaar zal worden herdacht, dat de schilder Vincent van Gogh honderd jaar geleden 30 Maart 1853 werd gebo ren. Deze nationale herdenking zat be staan uit verschuilende manifestaties, o.m. een grote tentoonstelling van zijn werk, die achtereenvolgens in het Haagse Gemeentemuseum (30 Maart tot 17 Mei), het Rijksmuseum Kröller Müller op de Hoge Veluwe (23 Mei tot 19 Juli) en het Steö. Museum te A'dam (24 Juld tot 20 Sept.) komt. Het comité, dat de nationale herdenking organiseert, bestaat uit mr H. J. Reinink, dr N. R. A. Vroom, ir V. W. v. Gogh en de directeuren van de drie genoemde musea. Op Vrijdag en Za terdag 27 en 28 Maart zal in Den Haag (Gem. museum) een symposium worden gehouden, waarop zeven Van Gogh- kenneie uit Europa en vermoedelijk een Amerikaan, inleidingen zuilen houden over een bepaald' aspect van zijn wenk of over zijn invloed op de moderne kunst. Op Maandagmorgen 30 Maart om half twaalf zal de -ommissaris der Ko ningin in Noord Brabant te Zundert. waar Van Gogia geboren ia, een gevel steen onthullen in het huls, dat staat op de plaats waar de familie Van Gogh vroeger gewoond heeft. Des avonds vindt In het Haagse gemeentemuseum de her denkingsbijeenkomst plaats, die een so ber karakter draagt en waarop prof. A. M, Hammacher de herdenkingsrede zal uitspreken. Daarna wordt de ten toonstel- Eiing officieel geopend. Deze zal een zo volledig mogelijk en chronologisch bèeld geven van de ontwikkeling van Van Gogfoe werk; zij omvat 160 schilderijen, waarvan c: 20 uit liet buitenland afkom stig zijn. Het tweede deel van de expo sitie omvat documentatie, foto's, knip sels, persoonlijke herinneringen, Japan se prenten, enz. Tegen 30 Maart zal ook de Van Gogh-film van Polygoon gereed zijn, waarvoor dr J. Hu lsk er het scenario en Jan Muil de muziek schreef. De We reldbibliotheek verzorgt tén slotte een heruitgave van Van Goghs 'brieven. Dit jaar zal eveneens een aanvang worden gemaakt met de restauratie van de pas torie te Nuenen (N.B.), waar Vincent gewoond heeft. Muzikantencongres van Leger des Heils Op Zaterdag 28 Februari en Zondag 1 Maart wordt in Amsterdam het na tionale muzikantencongres van het Le ger des Heils gehouden, o.a. met festi vals in de Lutherse Kerk aan het Spui en in het concertgebouw. Er worden 700 muzikanten verwacht. Verscheidene korpsen, solisten en een mannenkoor zuilen medewerken. Het congres wordt geleid door kommandant en mevrouw Thykjaer. Plan voor emigratie naar Brazilië De Amèrikaan Donald Daniels, presi dent van de Agro Industrial Ltd, welke met Amerikaans, Braziliaans en Neder lands kapitaal tropische landbouwonder nemingen in Brazilië wil beginnen, heeft aan Trouw verteld, dat zijn maatschappij 500,000 ha gekocht heeft, dus ruim twee maal zoveel als alle Zuiderzeepolders te zamen. aan de Maraca in Lamapa (Bra zilië) voor de verbouw van rijst, palm olie, rubber, sical, enz. Hij heeft bespre kingen gevoerd in Nederland, daar hij gaarne Nederlandse planters in dienst neemt. Ook heeft hij gesproken met de Delimij. Bruynzeel en andere bedrijven, emigratie-autoriteiten, het Koninklijk Instituut voor de Tropen, de Braziliaanse gezant en de directeur van het plan- bureau-Suriname. Met een Nederlander in Brazilië, de heer Scherpenzeel, heeft hij al geruime tijd besprekingen gevoerd. Op 26 Maart a.s. moet een Nederlandse studiecommissie in Lamapa aankomen. De heer Daniels hoopt, dat Nederlandse cultuurmaatschappijen met inbegrip van de Nederlandsche Handelmij, voor 25 procent deelnemen. Los van het onder nemingsplan heeft hij ook een koloni satieproject. waarin 20 millioen dollars belegd worden en dat bestemd is voor 500 Nederlandse gezinnen. Elk gezin zou 2030 ha grond ontvangen, welke na 10 jaar hun eigendom zouden worden, af te betalen met 10 procent der productie. Landbouwwerktuigen en vervoer zouden op coöperatieve basis verschaft worden Het land is te vergelijken met Suriname en bevat zeer veel hout. den in het harre land. Een wachtmeester de maréchaussée houdt er de wacht by de ingang van een letterlijk uitge storven dorp. De bewoners ziin verdron ken of gevlucht. Het vee ligt dood aan de ingang van de dorpsstraat. Uit het wagentje komt. de harde wind trotserend, een stevig gebouwd man, die een platte uniform-pet draagt. H'u loopt snel om de wagen heen, maakt de deur aan de achterzijde open en tapt uit een grote melkbus een beker koffie voor de drie-kwart verkleumde wachtmeester. Even later rijdt het wagentje weer weg. Langs de dijk warmt een groepje Franse pontonniers zich bij een klein houtvuur. Ook daar wordt 'koffie bezorgd. Dat is de laatste halte op de middagroute. Dit koffie brengen zit er «'eer Sp. SenioraR mi. «naar hel moet wel snel gebeuren, kapitein van het I.oeer ties Heils J. B. A. «wit het beg.nl ook al weer tijd te wer ft Bergenia uit Hilversum zoekt het hen/oor de middagthee. Ohr. Jan Bos| kwartier in Krabhendüke op. waar ziin!»" de Cr.Jnssenstraat 7-huis in Amster- team gehuisvest is. dam treedt als chauffeur van een der TV teams op. Hij is zo maar komen aan-1 J' HnoMlrwor/joT 7nnc1 uit1 waaien. Met „het Leger" heeft hij niets - - nooraKwarner zona te s;aan maar hij v,nd, het bes e hulpeloos gevoeld. Niet dat zij zelf hulp nodig hadden, doch zo gaarne Het kwartier bevindt zich in een ge- mensen en hij trekt dag en naeh: met j jia(1 men wiUen helpen bij de grote ramp, die het moederland heeft ge- bouw naast de school. Als hij binnenkomt hen op. Het is zwaar werk en er is me- troffen Doc„ er kon niets worden gedaan dan kennis nemen van het wel zeer spaarzame nieuws dat de Australische bladen over de ramp gaven. legermensen ondervinden veel aardering voor hun werk. De belang stelling voor de dagelijkse samenkom sten is flink, wan: aan het bidden paren zij dag in, dag uit het werken. Zij heb ben maar weinig tijd voor zichzelf. Er, werken, wordt in snel tempo een middag boter- ham gegeten, zij he: dan ook. dat men j er gezellig en huiselijk voor om de :afel| gaat zitten. Want zo'n maaltijd is een i rustpunt in de eigenlijk nimmer elndi-j spend e dag. Hebben de gezonden niemand nodig van de 'teams, dan vragen de zie ken aandacht. Even de auto W. F. du Buisson, een van de leden van de technisch-medische staf van het nood-ziekenhuis (hij heef: een E.H.B.O.- band om de arm) komt gedurende de maaltijd vragen, of hij even de auto ge bruiken mag om een zieke af te halen, die eenzaam in een verlaten woning ligt en naar het noodziekenhuis getranspor teerd moet worden. Dat kan natuurlijk niet opgaat. Zijn gevolgen brachten ook deze groep nimmer moede, altijd vriende lijk behulpzame mensen naar Zeeland. I Ze hebben daar 'n grote plaats veroverd de harten van allen, die aan de dijken Angstige onzekerheid o ver iamilie (Van onze correspondent in AustraliëLeo 't Hart) VIJFTIGDUIZEND NEDERLANDERS in Australië hebben de laatste dagen merkwaardige ervaringen opgedaan. Zij hebben zich veelal Het hart van alle Nederlandse emigranten was in dat kleine land, waar tegen de machtige vijand, het water, werd gestreden. De eerste schok over de ramp in het luisteren vaak naar de Korte Golf uitzen- vaderland, was niet de ergste. Het is dingen uit Nederland. Berichten over de moeilijk, hier vandaan de feitelijke ge- ramp konden echter in die periode niet i beurteni'ssen in Nederland te toetsen,'of zeer moeilijk worden opgevangen, i doch aanvankelijk waren de nïeuwsbe-i Dit alles maakte, dat men zich had richten over de ramp zeer summier. "eer te leggen bij een zeer ongewisse si- De vette koppen in de bladen gingen tuatie. die in het bijzonder voor emi- over de overstroming in Engeland en het granten met verwanten in de geteisterde vergaan van de Ierse veerboot. Een en-gebieden beangstigend was. Scherper dan kelé regel vertelde, dat ook in Nederlandooit heeft men dezer dagen gevoeld de de storm zich had laten gelden en over-enorme afstand die de Nederlanders hier stromingen plaats hadden. i scheidt van hen die zij achterlieten. Na dit nieuw, In ae ochtendbladen van de «actie van de Maandag vermeldden de avondbladen 1Australiërs. z„ zen geschokt in van die dag een aantal van plm. 300 j slachtoffers. Dinsdagmorgen waren het VJ NaStt) par pT B BT ier 750 gn daarna vplgden de cijfers, die Vin linnLU Cli rhnnl jook op de Aur.liters diepe indruk' j hun overtuiging, dat men in Nederland met vaste hand het water weet te keren. Toen men vorig jaar in Amerika met overstromingen had te kampen, gingen vele stemmen op om de Nederlanders het beschermingswerk tegen het water te laten uitvoeren. „Als jullie het water niet kunt keren, wie kan het. dan wel", zei dezer dagen een Australiër tegen mij. Zodra men de laatste week als Neder lander ïn aanraking kwam met een Australiër, sprak hy over de ramp in ons aderland. In het algemeen bemoeit de Australiër zich niet spoedig met iets dat zich buiten zijn eigen land afspeelt. Dat hy dit thans wel doet. is een bewys. dat het gebeurde ook hem heeft geschokt. Maar de onzekerheid voor talrijke emi granten zal nog weken voortduren; be richten omtrent doden en levenden, om trent have en goed van de verwanten in Nederland, zullen soms pas na lange tijd hier arriveren. En intussen verwijlen de vijftigduizend hier met hun gedachten bij al degenen in Nederland, die in nood en ellende ver keren. Al voelt men hier niet de winterse kou en kan men zich soms zelfs moeilük de koude van het water realiseren, men beseft beter dan enig ander hier, zich in Nederland heeft voltrokken. Meer nog dan anders verwijlen onze gedachten bij het vaderland. er de grote schok; ónder de Nederlandse maakten. Toen niet het minst emigranten. Donderdag, na een enkele regel in de dagbladen omtrent de mogelijkheid tot j het verlenen van hulp in natura, werden i de consulaten en de ambassade in Ausf.ra- j lië van vele zijden verrast met blijken van medeleven door de Australiërs. Een firma in Sydney bood honderd heren- costuums en vijftig overhemden aan. Behalve de bijna vijfhonderdduizend gul- den van het Australische gouvernement ien vierduizend gulden van het Rode Kruis kwamen nog vele toezeggingen van giften binnen. Er werd mij verteld, dat in een fabriek waar een Nederlander werkte, de arbei ders niet een lijst rondgingen om geld in te zamelen voor de landgenoten van'hun zitten z'n medewerkers al om de brood-mand, die zichzelf ontziet. De wegen, j collega, tafel. Met elkaar vormen zij leden van die, buiten het droge gedeelte van de j Uit Nederlandse 'kringen stamde het rijksweg berijdbaar zijn, kunnen op deplan om een dag loon af te staan. Het'humor is hier bij Mahler te bespeuren, naam weg amper aanspraak maken. Sol- i lijdt geen twijfel, of in de komende j geïnspireerd op het gedioht „Das himm- daten hebben er een zandlaag op aangé-weken zal men ook in Australië zich niet lische Leben" uit de verzameling „Des bracht, maar eb en vloed trekken nog j onbetuigd laten om de nood in Neder- De iv;ee teams, die he* Leger des Heils vaar Krabbendijke zond, om de dijkwerkers le helpen. Rechts aan de rafel zit luitenante Christina J. Bijl uil Bussum. Naast haar de chauffeur Chr. Jan Bos uit Amsterdam. Achter de tafel de senior kapiteine J. van Heggen en naast haar staande de kapitein A. van S'okkem, beiden uit Amster dam. De uit de kop drinkende man is senior kapitein J. B. A. O. Bergsma uit Hilversum. Naast hem zit de candidate Riek van Dijk uit Hilversum, die nog op de school voor maatschappelijk merk in Am sterdam is. De rij word: gesloten door de kadetten Johanna van der Boor en Bertha Hartenbergbei den van de Kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen. De man op de achtergond met de witte band' om de arm is de E.H.B.O.-medewerker W. F. de Buisson uit Krabbendijke. In de conservenfabriek van Krabbendijke wordt dag en nacht voor de dijk werkers gekookt. Daar worden ook warme dranken gemaakt. Het „Leger" zorgt wel, dat het verder komt. twee teams, die door het Hoofdkwartier an het Leger des Heils zijn uitgezonden naar dit deel van Zuid-Beveland. De op dracht luidde: de dijkwerkers in Waarde, Oostdijk, Krabbendijke en Leuvedorp bijslaan in hun werk. Bovendien werd hun de geestelijke zorg opgedragen voor de mannen, die Krabbendijke wonen en bezoeken zij zieken, die in het noodhospitaal Krabbendijke liggen, Tien patiënten zijn daar, meest griep-gevallen. Om negen uur 's mórgens gaat de eer ste groep, voorzien van ochtend-koffie, op uit. Om twaalf uur vertrekt de wagen met de middag-koffie. En om twee uur 's middags start de thee-auto. De buitendienst is dan nog niet klaar, want tien uur 's avonds moet de nacht ploeg er op uit. om te zorgen, dat de dijkwerkers uit Krabbendijke. die bij Oostdijk en de Krekerakdam aan 't werk zijn, van het nodige voorzien worden. Een drukke dienst. Wie 's avonds thuis blijven verenigen de soldaten, de dijk werkers, de verpleeghulpen uit het zie kenhuis en de enkele bewoners, die nog Krabbendijke zijn achtergebleven, rond de bijbel voor de avondsluiting. Een ernstig, bezinnend woord, na het eind van elke dag. Een gang tot God, die Zijn- voetstappen zette in het Zeeuwse land. s:eeds aan de dijken en dn deel van Zuid Beveland schijnt wel één grote drijfnatte modderkluit. Uit de fabriekskeuken Het is een geluk, dat er in Krabben dijke een grote conservenfabriek staat. In de keuken daarvan is de centrale keuken- post ingericht, die voor de honderden mannen op de dijken kookt en die ook de koffie én de thee brouwt, kapiteins van het Leger des Heils en hun helpers uitgaan. De maaltijd is nog niet eens helemaal afgelopen of een blik op de klok zegt alweer, dat het tijd is. Wéér de bijtende kou in. Wéér de slechte wegen over. Er komt echter een dankbare blik ogen van al die werkers als ze het kleine wagentje zien komen: „Ha, de koffie van het Leger!" De teams worden door het Hoofdkwar tier gedistribueerd over het rampgebied. Bij alle teams zijn verbindingsofficieren, die het contact met de autoriteiten on derhouden en er voor zorgen, dat de teams daar aan het werk gaan, waar ze ook nodig zijn. Het zijn niet alleen Ned. Heilsofficieren die hier werken, er zijn ook Duitse teams. Groep blijmoedige Centrale Raad van Beroep in Utrecht 50 jaar De Centrale R3ad van Beroep ti Utrecht (voor ambtenaren- en pensioen- zaken en de sociale verzekering) her denkt op Zaterdag 28 Februari zijn 50- jerig bestaan met een bijzondere open bare terechtzitting, die om 11 uur aan vangt. Oorspronkelijk was -het de bedoe ling, verschillende autoriteiten uit te nodigen en te recipiëren, doch in ver band met de nationale ramp heeft de raad hiervan afgezien. Van de 70 gala-uniformen, die men de luchtmachtkapel wil aanbieden, kun nen er thans 26 bekostigd worden en de toumée, om het geld bijeen te brengen, is onderbroken door de ramp. TN Krabbendijke, waaruit alle bewoners teruggetrokken zijn en waar alleen nog dijkwerkers en soldaten wonen, vor men zij een opgewekte groep mannen en vrouwen, die samen-óp-werken en niet voor elkaar onder doen. De kapitein is een stevige, practische knaap. Als hij de, door de luitenante Christina J. Bijl Bussum kraakzindelijk gehouden vloer van het dagverblijf binnengaat, trekt hij z'n bemodderdp laarzen uit. De luitenante heeft, terwijl de teams uit zwermden over de polderdijken, de huis houdelijke bezigheden verricht. Senior kapiteine J. van Heijgen uit Amsterdam is de leidster van het twee de team. Een moederlijke vrouw, die samen met de kadet Johanna van der Boor uit Amstelveen, de was van al die dijkwerkers heeft uitgezocht en klaar gemaakt voor verzending naar een was. serij. Dat hoort óók tot de taak van deze vrouwen, die de enige vrouwen zijnin dit dorp. Als straks de was terugkomt kijken zij alles weer na, verstellen, wat versteld moet worden, stoppen de sok ken, zetten knopen aan waar die afge sprongen zijn en vervangen zo de huis vrouw voor al die In modder en klei rondbaggerende mannen. Zij verzorgen daarnaast nog een mili tair tehuis voor de aan de dijken wer kende soldaten Daar is muziek, daar zijn boeken en tijdschriften en daar zijn man- Over de muzikale romantiek en over Assepoester TAHLERS hemel was voor een korte poos zonder grijze wolken; hij mocht zich voor een ogenblik in zon en warmte koesteren", schrijft een der Manier-biografen bij de bespreking van de 4e Symphonie van Gustav Mahler. Wie dit prachtige werk hoort, zal ter stond die wolkenloze hemel onderken nen. In niet één werk is Mahler zo kin derlijk-blij, zo gelukkig als in deze sym phonie. Een sprookjesachtige, idyllische land te helpen lenigen. Dat onze emi granten zich hierbij in de eerste rijen bevinden, behoeft geen betoog. In alle Nederlandse kerkdiensten werd Zondag speciaal de nood en ellende in 't moederland herdacht. Angstige onzekerheid Het Rode Kruis en consultaten werden overstelpt met vragen van emigranten omtrent njgaen van slachtoffers. Zeer moeilijk w: ,et aartvan^Bjk na te gaan, welk gebied "het meest was geteisterd, al erden dan in de berichten namen als Schouwen en Duiveland, Zierikzee, Hoek Holland en Vlissingen genoemd. Vaak echter ontmoette men namen die zelfs voor de Nederlanders een puzzle •mden. Vlissingen bv. werd vermeld als „Flusinghen". Merkwaardig is, dat terwijl aan de •amp in Engeland door de kranten hele pagina's werden gewijd, de gebeurtenis sen in Holland slechts kort werden ver meld. Vele emigranten, althans indien zy daartoe een geschikt toestel bezitten, Kapitein A. van Stokkem en Riek van Dijk klaar voor de tocht langs de dijk. Mét een ketel warme thee. Handel zo wonderlijk mooi van sfeer en zo stralend, dat men deze vertolking voor een Handel-uitvoering gerust aLs „maszgebena" kan betitelen. In de Con certo Grosso-vorm voeren twee groepen een dialoog, nl. het „concerto grosso" (volledige orkest) en het „Concertino" (kleine groep van solo-instrumenten.) Handel heeft deze vorm tot een grote perfectie gebracht en Boyd Neel hielu deze suites van veelal oude dansvormen stijlvol, transparant en levendig. Ten slotte is het belangrijk eens te wijzen op een kinderplaat van D e c c a <XP 6149), nl. het oude sprookje Asse poester, gespeeld door diverse hoorspel acteurs en actrices met geluidseffecten en muziek. Het sprookje is door Jan de Winter zeer goed bewerkt en wie eens thuis een kinderfeestje heeft zal met het draaien van deze plaat de jeugd net grootste plezier doen. We horen de strijd van Assepoester met haar stiefmoeder, het wegrijden van Assepoester in de door zes paarden getrokken koets en zelfs het vallen van het glazen schoentje van de trappen van het paleis. Laat Uw kinde ren ook eens van Uw gramofoon geme ten. Corn. Basoski. Knabea Wunderhorn". De iustrumenta- tie is ook bescheidener dan by de an dere symphonieën en alles is met grote fijnheid en doorzichtigheid behandeld. De vertolking van dit werk verdraagt dan ook met de zwaarte, die bij andere werken van Mahler kan worden toege past. Het Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum heeft voor D e c c a van deze 4e Symphonie een uitnemende vertol king gegeven op een langspeelplaat (LXT 2718). Dirigent en orkest bewijzen over duidelijk, dat men in Nederland een Mahler-traditie heeft gehad, die heus nog niet gestorven is. En hoe gaaf en vol expressie zingt de sopraan Margaret Ritchie het gedicht „Wir geniessen dit himmlischen Freuden", dat de grond stemming van het gehele werk is. Een ander gaaf en rijp werk uit de romantische periode in de muziekge schiedenis is het Pianoconcert No. 2 van Joh. Brahms, waarvan D e c c a ook een langspeelplaat maakte met het Wcens Philharmomsch Orkest o.l.v. Carl Schu- richt en de pianist Wilhelm Backhaus (LXT 2723). In dit werk worden aan de vertolkers veel grotere eisen gesteld in zake doorzichtigheid, dan in Mahlers Vierde. Het is Carl Schuricht gelukt ge heel aan die eisen te voldoen en de zwaarte van dat werk enigszins op te heffen. Daardoor ontstond een fantas tisch afgewogen en ontroerende weer gave met het Weens Philh. Orkest, dat een ongeëvenaard spel laat horen. Dat dit orkest is samengesteld uit eerste klas instrumentalisten, wordt wel duidelijk getoond met de prachtige cello-solo in het Andante. De solist Wilhelm Back haus geeft hier eveneens onvergetelijk spel. het wezen van deze muziek diep peilend. Opname-technisch is deze plaat schier volmaakt gerealiseerd. QM nog even bij de romantiek te blij- ven noemen we een nieuwe P h 1 - 1 i ps-opnamc van de 6e Orgelsonate van Mendelssohn-Bartholdy, gespeeld door Feike Asma op het orgel van de St. Janskerk te Gouda. (N 12041 G). Deze normaalplaat (dus 70 toeren) zouden we een monument willen noemen voor de componist Mendelssohn en een over tuigend bewijs van Asma's muzikale en technische kwaliteiten. Deze vertolking is artistiek volkomen verantwoord en baarder dan de afval van Tito was het De eigen huishoudwas wordt thuis gewassen, maar het is, in de kleine ruimte waar men wonen moet, be helpen. Kapiteine van Heygen en kadet Johanna van der Boor bij de binnenhuis-waslijn. opname is in tegenstelling tot vele andere orgelplaten technisch uitste kend. Asma speelt alleen het koraal en de variaties over „Vater unser im Him- melreïeh" (Gebed des Heren), niet de wat dorre fuga en de erg romantische finale. Liefhebbers van de klassieke muziek vinden op de D e c c a-langspeelplaat LX prijsgeven door de Russen van Perzisch Azerbeidsjan. Ik zou niet graag zoiets beslist voorspellen, maar evenmin on mogelijk noemen. De drang tot zelfbe houd kan ook anderen dan Tito beheer sen. Tito deed de eerste stap, die was het moeilijkst en het onzekerst. Kan de razernij van terreur door gerechtelijke moord, deportatie enz. dit proces niet 309 hun ideaal verwerkelijkt. Het unieke versnellen? Terreur getuigt nooit van striikorkest van Boyd Neel speelt de kracht en vooral niet van zelfvertrou- Concêrti Grossi Op. 6 no. 9 en 10 van wen". UIT DE PERS Bevrijding (I) ONDER de titel „Kruistocht met ge varen" schreven we enkele weken geleden over het voornemen van de nieuwe Amerikaanse regering, de landen achter het ijzeren gordijn te bevrijden zonder dat daarbij geweld wordt ge bruikt. De New York Herald Tri bune schreef onlangs over hetzelfde onderwerp het volgende: „De juiste bevrijdingspolitiek wordt niet bereikt door oorlog of propaganda, maar door diplomatie. Joegoslavië. Grie kenland en Turkije, die spoedig een Bal kanpact voor wederzijdse bijstand zullen sluiten, zijn van plan, ook uitnodigingen te zenden naar Bulgarije en Albanië. Deze landen zouden zich moeten los maken van Moskou en zich voegen bij het Balkanblok. Dit is een goed voor beeld van een „politieke oorlog". Het fundamentele principe er van is. dat men het betreffende land een alter- jnatief biedt, waarbij de keuze, die men gaarne gedaan zag, aantrekkelijker is voor dat land dan die, welke men liever wil voorkomen. Bulgarije wordt thans ingesloten door de landen van de Bal kan-entente en de andere gevangene van Moskou: Roemenië. Albanië heeft hele maal geen landverbinding met het Sowjetbloc en z'n kust staat open voor de Navo-vloot. Een situatie dus, waarin Bulgarije en in nog meerdere mate Al banië het voorbeeld van Tito zouden kunnen volgen. Bulgarije zou kunnen meedoen en tegen militaire represailles de zijde der Sowjet-Unie of de Navo beschermd kunnen worden. Een uitnodi ging aan Bulgarije zou dan ook verge zeld moeten gaan van een ondubbelzin nige verklaring, waarin de Balkan entente garanties tegen aggressie worden gegeven. Eerst nadat een dergelijk reëel alter natief is aangeboden, kunnen propoganda clandestiene operaties enigszins doel treffend zijn. Zolang het diplomatieke contact niet is gelegd, heeft het geen zin. de Bulgaren toe te roepen, hetgeen zij reeds lang weten. Zij moeten in de eer ste plaats weten hoe zij zich, zonder te veel kans op zelfmoord, uit de bestaande situatie kunnen redden Bovendien mag orden verwacht, dat Bulgarije de con tacten van Dimitrof met Tito omstreeks 1948 over een Balkanfederatie niet ver geten is. De onafhankelijkheid, die Tito (met succes) en Dimitrof (zonder suc ces) hebben getoond, is de nachtmerrie van het Kremlin geweest...." Bevrijding (II) TYR M. van Blankenstein schreef over het hierboven besproken onderwerp in Het Parool o.a.: „Is om het uiterste te noemen een bevrijding van de satellietstaten zon der oorlog mogelijk? Eon koor van ont- kennningen zal hierop wellicht het ant woord zijn. Mij lijkt dit voorbarig. Zeker: een snelle bevrijding is niet denkbaar. Maar een politieke ontwikkeling, die reeds in een merkwaardig gevorderd stadium verkeert, moet ons minder scep tisch stemmen. Het is best mogelyk, dat het stuipachtig wrede gedoe in de Sowjet-Unie en de satellietstaten op het besef hiervan berust. Napoleon heeft ge zegd, dat men met bajonetten veel kan bereiken, maar dat men er niet op kan zitten. Dit geldt ook voor terreur. Dit is reeds gebleken in het geval Tito. Deze ontsnapte aan liquidatie door: afval. Stalin en Molotof voorspelden z'n ondergang, maar Tito leeft nog steeds, dank zij de gunstige omstandigheid, dat Joegoslavië aan de buitenkant van het Russische machtsgebied is gelegen. En ook aan het feit. dat Amerika zich on middellijk z'n lot aantrok. Dezelfde Amerikaanse druk, die Rusland van z'n eisen aan Turkije afstand van gebied en van een militaire basis aan de Dar- danellen deed afzien, redde ook Joegoslavië. Deze afval is van enorme strategische betekenis geweest. En wat betekende zij voor de satellietstaten? De spanningen zijn daar groot. Zuiveringsprocessen ge tuigen van de stemming in die landen. Albanië, waar ondanks alle bloedige on derdrukkingen steeds opstanden voor komen, is een enclave geworden. Bul garije hangt nog aan de steel van Roe menië. Hongarije is een nieuwe Russi sche randstaat. Hoe enorm veel sterker is daartegenover de beschermende macht geworden, waaraan Tito z'n behoud te danken had! Een opstand in de satelliet staten behoeft niet meer een hopeloze onderneming te zijn. Om van afval van de steeds met de strop om de hals levende regeerders niet eens te spre ken! Men ziet, bevrijding zonder oorlog is in ieder geval denkbaar. Niet ondenk-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2