De Tweede Kamer ging accoord met het gewijzigde ontslagrecht Ongelukkig geformuleerde motie op het nippertje verworpen Familie Seeker in 24 uur van evacué tot emigrant Vijftiende lijst met namen van de slachtoffers Predikanten helpen emigranten in overgangstijd flïïlFTTfllffl Het lied der aethergolven DE HONGAARSE GALEISEAAE Toch is het zo! 2 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Een vergissing en een administratie! afwezige (Van onze Parlementsredaeteur) DE TWEEDE KAMER HEEFT gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek, het Wetboek van Koophandel en de Faillissementswet, die betrekking hebben op het ontslag bij arbeidsovereenkomsten. De com munisten alleen waren tegen, omdat zij van oordeel waren, dat de arbei dersbelangen werden aangetast ten voordele van de werkgevers. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) smaakte het genoegen, een amendement, mede-onder tekend door leden van de C.H.. de AR. en de K.V.P., door minister Donker over genomen te zien. Hierdoor wordt voor komen, dat een werknemer, die in een geding tot herplaatsing in het gelijk is gesteld, zijn inkomsten uit loon zou der ven gedurende de tijd, dat de werkgever verzoekt het bevel tot herplaatsing te wijzigen in betaling van een afkoopsom. De rechter zal n.l. in sommige gevallen herplaatsing kunnen bevelen, maar de werkgever is gerechtigd, te verzoeken deze herplaatsing te doen vervangen door het betalen van een afkoopsom. Een dergelijk verzoek schorst de plicht tot herplaatsing. Aangezien nu de kan- Advertentie). Gratis advies bij waterschade VOOR PIANO'S en ORGELS. Vraagt drukwerk. ..Thomas" Orgel 295.Eiken Harp- Orgel ƒ395— Prachtig eiken 5Vi spels 24 reg. 3 har pen, schalmey, cello, 950. lm. Eiken ..Smidt" Plano 595. „Bechstein" Plano" 695. Vraagt prijslijst. 100 Versch. Piano's en Orgels. Franco verzending, spaarsysteem, zichtzending. VREEKEN'S PIANO- EN ORGELMANDEL BODEGRAVEN TEL. 88 Burger dreigt een misverstand te doen ontstaan. Want er is geen sprake van, dat dit morele aspect getorpedeerd wordt. Dat morele aspect is immers al vastge legd in het Besluit Arbeidsverhoudin gen, dat zijn werking blijft behouden. Dat aspect zit dus reeds in het buiten gewone arbeidsrecht Zou men het bui ten het normale arbeidsrecht, zoals dat neergelegd staat te worden in het Bur gerlijk Wetboek, willen houden, gelijk mr Burger insinueerde, dan zou men tegen het desbetreffende artikel moeten stemmen. En dat was prof. Romme, noch een van zijn fractiegenoten, van plan. Verworpen De motie-Van Rijckevorsel werd ver worpen met 36 tegen 39 stemmen. Tegen waren de PvdA. de communisten, de CH met uitzondering van mr Baron van der Feltz, de heer Van Dis (SGP) en de heren Stapelkamp en Van Baal (beiden AR). Het merkwaardige deed zich hierbij voor, dat de uilslag anders had kunnen zijn, nl. 3838 De heer Van Dis (SGP) ver- j klaarde achteraf bij vergissing tegen te I hebben gestemd, terwijl mr Van Rijcke vorsel, die nota bene de motie had inge diend en aan het heropende debat groot aandeel had gehad, vergeten had de presentielijst te tekenen, zodat hij admi nistratief niet aanwezig was en dus zijn stem voor zijn eigen motie niet kon uit brengen. Hadden inderdaad de stemmen gestaakt, dan was een herstemming in een vol gende vergadering nodig geweest. Nu de motie verworpen was, nam niemand het initiatief tot het indienen van een amen dement op de inwerkingtredingsclausule: men had zich blijkbaar bij minister Don kers overwinning neergelegd. Wij vragen ons af, of de motie wel op het juiste tijdstip is behandeld. Er werd immers ovpr gestemd, vóór het artikel, waarover het ging was aangenomen. Er was op dat artikel zelfs een amendement ingediend.. Het is de gewoonte, moties te stemmen na afloop van de alge mene beraadslagingen, maar dan zijn het meestal moties, die niet betrekking heb' ben op een bepaald artikel uit een wetS' ontwerp. Het komt ons voor, dat over een dergelijk geval nog wel eens mag worden gestudeerd. De Kamer nam voorts nog aan een Wetsontwerp houdende een verbeterde regeling van het uitbrengen van exploi- ten van een man aan zijn eigen vrouw of van een vróuw aan haar eigen man. Ni is het nl. mogelijk, dat wettelijk een ex ploit volkomen juist is uitgebracht, ter wijl de gedaagde helemaal niet weet, dat hij of zij gedaagd is. Op deze wijze zijn verschillende verstekvonnissen in echt scheidingszaken gewezen.. Hiervoor is nu. voorzover mogelijk, een stokje gestoken. Ook werd aanvaard een wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tussen de gemeenten Rucphen. Hoeven en Etten en Leur, waardoor het thans in die drie ge meenten liggende kerkdorp St Willebrord in zijn geheel binnen de gemeente Ruc phen komt te liggen. tongerechtsprocedures nogal lang plegen te duren zou de betrokken werknemer zo lang zonder inkomsten zitten, al zou dit later 'door de te betalen afkoopsom goedgemaakt kunnen worden. Om nu de werknemer alvast wat geld in handen te laten krijgen is nu de bepaling opge nomen, dat het loon dient te worden doorbetaald. Het spreekt vanzelf, dat dit doorbetalen van het loon ongunstig werkt op de hoogte van de op te leggen afkoopsom. Een serie communistische amendemen ten werd. na bestrijding door mej. Ten deloo (P.v.d.A.) en minister Donker, ver worpen: elk voorstel verkreeg niet meer dan twee communistische stemmen. Mr Van Rijckevorsel (K.V.P.) had weer resultaat met een amendement, waardoor de werking van enkele bepa lingen iets ruimer werd gesteld- het werd aangenomen met "alleen de cóm-iauto uit Derl Haag aankfam' ging er etn munisten tegen groot gejuich op in de kring van wach- Minder gelukkig was mr Van Riieke-1ende -familieleden Hi! -zwaaide geest vorsel met zijn motie, waarin hu "itee- 6rime met 5? pas'-'eroverde gloednieuwe sproken wilde zien. dat art 1639s van het1 Paspoorten. Paspoorten en visa met kost- burgerlijk wetboek niet in werking zou bare' stempels, die eet, uur tevoren mogen treden, vooraleer het bepaalde in d"or de Canadese ambassadeur waren de artikelen 6 en 9 van het buitengewoon a,«e9eve"- besluit arbeidsverhoudingen 1945 tot een Trots lachte hij tegen vrouw en zeven sluitend geheel zou zijn gemaakt met 1 kinderen, zodat men zijn nieuwe kunst- het bepaalde in dat genoemde artikel, 'gebit kon bewonderen, waarvoor hij j 's morgens nog een extra tocht had moe- r.ten maken van Breda naar Klundert. Ja. Knuppel jdat kunstgebit had hem nog al wat tyd Het was dr Schouten (A.R.), die de gekost en dan het heen en weer sjouwen knuppel in het hoenderhok gooide. Hij naar Den Bosch en Den Haag. van het vroeg heropening van de beraadslaging !ene bureau naar het andere. Maar de omdat hij graag wilde weten, wal er nu j emigratiemolen maalde vlug. vlugger eigenlijk precies was bedoeid. Hij zelf dan ooit om het getroffen gezin van zag het zó. dat het de bedoeling was uit idienst te zijn. Het Rode Kruis stelde te spreken, dat het Besluit Arbeidsver-kleding beschikbaar voor de grote en houdingen gewijzigd diende te worden |kleine Seckers. zodat het werkelijk ge- maar hij vroeg zich af, of het niet beter smeerd Donderdagavond om half was, een amendement in te dienen nr. Ap zes kon de heer Seeker kiezen of delen: 'en. op ae óf Vrijdag met de Grote Beer óf met een volgend schip, in Mei. Vader draalde nog even, maar de oudste zoon, Gerard, een potige 18-jarige knaap, zei: „Pa, we gaan morgen nog. Hoe eerder hoe liever!" In hun huis konden ze toch niet komen. Ambtelijke molens kunnen ook snel draaien (Van een onzer verslaggevers) ."[VTOG GEEN TIEN SECONDEN was de familie Seeker gistermiddag in - Rotterdam aan boord van het emigrantenschip Grote Beer, of de loop plank werd al opgehaald. Een zucht van verlichting slaakten toén de man nen van de Stichting Landverhuizing Nederland, Rode Kruis, Canadese ambassade, het Commissariaat voor de Emigratie en andere instanties. Gelukkig aan boord! De slag was gewonnen: de strijd om de familie Seeker uit Klundert, die door de overstromingsramp have en goed verloor, zo snel mogelijk naar Canada te doen emigreren. Overigens waren er meer eva- fj £*2 ilezig', Vader- die Z. -rr j meubelmaker is, had er wel oren naar, cues, die deze reis met de Grote Beer naar Canada meemaken. Van de vertelde de 15-jarige Willy.Vader Seeker 677 passagiers, kwamen er 82 uit de noodgebieden, die allen in versneld!is 44 jaar. Hij gaat nu werken op een tempo het emigratieproces hebben doorgemaakt. d„ J. P. Toen om kwart over vier vader G. B. i er aan te pas, om de riemen door te Geels, Ned. Herv. predikant te Olden- Secker (Odastraat 27, Klundert) met een Jnijden. Maar gelukkig, allen zijn gered, boom (Friesland), deze reis van de Gerard vondonderdak in Soestdijk en Grote Beer mee. HjRljaapt-.midden April Ie andere leden van het grotegezin I in ons land tetrug tanker en. NABETRACHTING (Vervolg van pag- 1). Straks herneemt het leven zijn „rech ten". Dan is er grote kans. dat het be toon van menselijkheid uitgewerkt raakt. En dat zal des te vlugger gebeu ren, naarmate de mens weer de kijk op zichr.lf gaat verliezen. Wat de mens dari is? Een onbekende, inderdaad, in velerlei opzicht. Maar wat schreven we hierboven als een voor de 'oorbijgeg-- -> dagen typerend woord?: ,heel het sch«5sel zucht". SchcpsglisA. mens, geei^^ezen dus met ec^M^K-£££!lijke ms^Hilistische instellit^^^HBjgiinrmn meffen eigen- wettelijk barmnartigheidsbegrip, maar schepsel, product -van een Schepper. En als er een zuchten- is, dan moet lat zijn een zuchten, niet maar tot elkaar, maar tot Hem. '■•ben we in deze wéken iets van ons menselijk zijn ontdekt? Het heeft er alles van en die ontdekking heeft zijn prachtige en waardevolle kanten. We mogen er dankbaar voor zijn. Waarop het echter aankomt is, dat de mensen niet alleen dichter bij elkaar zijn gekomen, maar ook dichter bij God. Deze nabetrachting moge men ons ten goed. houden, wij achtten haar in elk geval niet geheel en al overbodig. werden ondergebracht bij verschillende adressen in Ginniken (Breda). Maar de ellende van de overstroming hebben zij vergeten. De blik is voor waarts gericht. Vrolijk en onbezorgd babbelen de kinderen over het nieuwe land. terwijl mevrouw Seeker moeite heeft de jongste telg, de 3-jarige Imelda, een blozend meisje, bij zich te houden. Of de emigratieplannen al lang in de lucht hingen? Ja, van October 1951 af Advertentie keelaandoening inwerkingtredingsclausule van de wet. Een minister kan immers een motie naast zich neerleggen, maar is gebonden aan een aangenomen amendement, dat immers onderdeel van de wet zelf wordt. Mr Van Ryckvorselwilde de zaak in .glSBWl M net midden laten: de onderlinge aanpas- sedert ze daar op Rampzondag om half sing van Burgerlijk Wetboek en Buiten- acht ui^ waren gevlucht. Donderdag gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen stond er nog ruim 1.25 meter water in. kan door wijziging van het B.B.Amaar,Ja- het ®aat hen wél aan 'l hart- Alle ook door wijziging van de desbetreffende 'SP^etjes. waaraan zij zo waren gehecht, bepaling uit het Burgerlijk Wetboek ver-!waren verloren gegaan, paspoorten, emi- kregen worden. Hij voelde wel wat voor igratiepapieren incluis- Het water kwam een amendement en zou een poging van'20 PlotseIin2- dat moeder Seeker een dr Schouten graag willen steunen Prof l?aby van een ander gezin' die bÜ hen Oud (V.V.D.), die de motie had mede' ]DSeerde- ln een ogenblik uit de kinder- ondertekend. voelde ook wel voor een 51061 moest halen- Het broodmes kwam amendement, maar meende, dat dé Kamer eerst via een motie een prin- cipiële uitspraak zou kunnen doen. Dr Schouten wilde echter alle eer laten aan mr Van Rijckevorsel en hem het initiatief niet uit handen nemen: dat zou maar deloyale concurrentie zijn Hij stemde wel in met de strekking van de: motie, maar 'vond haar allesbenalve ge lukkig geformuleerd. Een bijzondere noot werd in het debat gebracht door de fractie-voorzitter van de P.v.d-A„ mr Burger: men kan allerlei juridische bezwaren hebben tegen het tegelijk bestaan in de huidige vorm van het toezicht achteraf van de rechter, gelijk dat in het Burgerlijk Wetboek wordt neergelegd en het toezicht vóóraf, uit te oefenen door de administratie op grond van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen, maar de achter grond van het verzet is het feit, dat men het nieuwe begrip „kennelijk onredelijk ontslag" niet in het arbeidsrecht opgeno men wil zien. Men wil het morele aspect, dat ontslag geen particuliere aangele genheid meer is, waar niemand iets mee te maken heeft, zolang aan de wettelijke termijnen is voldaan, maar een zaak. rue mede beheerst wordt door wederzijdse aansprakelijkheid voor eikaars omstan digheden, torpederen. Dit was een element in de discussie, dat ook mej. Tendeloo er min of meer dn had pogen te brengen, en dat aan de discussie volkomen vreemd was. Geen wonder dan ook, dat prof. Romme (K.V.P.) zich naar de katheder haastte, om mr Burger „af te drogen", Zijn rede nering kwam hierop neer: ieder misver stand moet achterwege blijven en mr Hieronder volgt de vijftiende lieslyst, die door het Rode Kruis is Helleman, Lena, geb. 13-12u'21|, echtgenote van Donkersloot. uitgegeven. Het Rode Kruis kan, in Koert, pieter, geb. 25-4-1885. verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze ver- lieslijst werden verzameld, nöet de volledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Bruinisse Voorlopig begraven op de vhioht- baven Zijipe: Deurioo, Ieman, oud 46 jaar. Kortgene Blok, Jan, geb. 25-9-'66 te Kort gene. Laatste adres: Torendijk 357, Boot, Lena, geb, 5-9-'99 te Kortgene, weduwe van Nicolaas Poortvliet. Laatste adres: Torendijk 360. Blok, Adriana Pieternella, geb. 6- 5-'00 te Den Haag. Laatste adres: To rendijk 357. WeMeman, Gerard, geb. 19-3-'37 te Kortgene. Laatste adr.: Torendijk 375. Oosterland Voorlopig begraven op de vlucht- haven Zijpe: Hendrökse, Jacob Adriaan, 5 jaar. Laatste adres: Oosterland. Oude Tonge Geborgen: Van Bergen. Gerardus, geb. 3-2-'65. De Boet. Adriana Maria, geb. 24- 8-'32. De Boet, Adrianus, geb, 12-3-1872. Fris, Genda, geb. 6-3-'43. Mulder, Klaasje, geb. 18-9-1890, echt genote van Osseweyer. Koert, Willomtje, geb. 21-9-1874, echtgenote van Van der Veer. Sluimer, Dina Lijdia, geb. 31-12- 1884, echtgenote van Van de Gast. Van der Spaan, Aren, 21-7-1872 Tuns, Pieternelila, geb. 29-13-1876, echtgenote van PoUemans. De Vos, Adrianus Pieter, geb. 30- 4-'39. De Vos, Jannetje, geb. 28-10-T4, echtgenote van Brulase.' De Vos, Johannis, geb. 9-10-'41. Willem», Cornelia, geb. 20-8-1865, echtgenote van Van Bergen Stavenisse Geïdentificeerd; Goedegebuure. Hubrecbt Mattheus Karei. geb. 7-5-'03 te Stavenisse. Laatste adres: Oudelandsedijk A 92. Wolphaarlsdyk Geborgen egeïdentificegrd De Leeuw,^fcertruida,JHjp. 11-9- 1900 te Wolp^Ptftsdijk, vraHwe van C. Kloosterman, Laatste adres: A 93. Kloosterman, Marina Wllihelmina, geb, 2-10-'41 te Wolphaartsdijk. Laat ste adres: A £3. St Philipsland Aanvulling 3e verlièslyst: Geborgen te St Annaland: Suurlant, Jan Marinus, geb, 20-6- 1898 te Poortvliet, weduwnaar van C. de Graaf. Laatste adres: Zuid- dijk 112. BeroepingswerJc Geref. Kerken Bedankt voor Winschoten (2de pred. pl.) M. J. Mulder te Sprang, voor Oos terend Z. C. Versluys cand. te Gelder- malsen. Evang. Luth. Kerk Drietal te Culemborg-Gorinchem ds W. L. Steinhart te Utrecht, C. Riemens te Amsterdam en A. Vermeulen te Am sterdam. Geref. Gemeente Bedankt voor Leiden ds W. de Wit te Moerkapelle. Dr H. J. de Graaf Dr H. J. de Graaf te Wassenaar is toe gelaten als privaat-docent in de nieuwere geschiedenis der Indonesische volkeren te Leiden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het. herstel der RJK. hiërarchie ln Nederland heeft het „Katholiek Archief" een uitvoe- hlstorisCh overzicht gepubliceerd van Aug C. J. Commissaris, onder de titel ..Van sohuilkerk tot kathedraal", De belangrijkste feiten uit de geschiedenis van de E.K, kerk in OP6 land zijn er in vermeld. Dr E. Emmen (terug uit Australië) Veel verschillen met de kerk in Nederland (Van een onzer verslaggevers) „Het is voor de emigrant, die naar Australië en Nieuw Zeeland gaat van het grootste belang, dat hij wordt opgevangen in een geestverwant milieu, waar hij welkom is en 'zich thuisvoelt". Tot deze conclusie kwam gisteren op een persconferentie dr E. Emmen, secretaris-generaal der Ned. Herv. kerk, die kort geleden is teruggekeerd van een bezoek, dat hij heeft ge bracht aan Nederlandse emigranten in Nieuw Zeeland en Australië. Van zijn reis, die drie weken, in beslag I Emmen, Voordat de Nederlanders met nam voor Nieuw-Zeeland en twee maan- J vrucht bun bijdrage aan bet kerkelij k den voor Australië, beeft dr Emmen deze |le«ven kunnen geven, is er een overgangs- wetensohap meegenomen: emigratie is periode nodig, In d<ie tijd worden de geen export van lichamen, maar een ver plaatsing van mensen-gezinnen. Emigran ten zijn eigenlijk ontwortelden: zij moeten de grond af gaan opbouwen, daarbij Nederlanders bijgestaan door Nederlandse predikanten. In Mei zullen er al tien Hervormde dominees werkzaam zijn. Zij hebben een grote taak: voor de Neder- komt het aan op hun pioniersgeest. Dr j landers een kring te scheppen, waar zij Emmen vertelde, dat de Nederlanders zeer gewaardeerd worden om hun werk kracht, betrouwbaarheid en aanpassings vermogen. Op dit laatste komt het vooral ook wel aan: men komt bijvoorbeeld in een wereld, waar die Kerk heel anders is dan dn Nederland. Men vindt in Australië en Ndeuw- Zeeland een kerkelijk beeld, dat voor a 40 procent een afspiegeling is van het kerkelijk leven ln Engeland,, al wordt de Kerk met, zoals in Engeland, als staats kerk beschouwd. Daarnaast heeft de Methodisten (10 a 12 procent), en enkele andere kerken: de Presbyte riaanse Kerk, de R.K. Kerk en de Church of Christ, Met de Presbyteriaanse Kerk heeft de Ned. Herv. Kerk speoiale rela ties en haar is van Nederland uit ge vraagd, zioh bet lot van de Protestantse emigranten aan te trekken. De Neder landers kunnen zich echter niet gemak kelijk voegen Ln het kerkelijk leven in Australië. Met name levert de liturgie voor hen moeilijkheden op. Men moet echter niet vergeten, dat men nergens op de wereld een kerk vindt als in Neder land. Daarbij komt dat de kerk het niet gemakkelijk heeft in een jonge staat, waar men nog vol optimisme hoge ver wachtingen van de wereld koestert. Die kerk staat in een wereld, waarin materialisme een groot stu:k van bet leven beheerst. „De Nedierlandse emigranten komen er eobher niet alleen wat halen, ze kunnen er ook wat brengen", zei dr (Advertentie) VRAAGT PROSPECTUS Bekende Schriftelijke Cursui Praktijk dipl. Boekh. en Handelscorr. (Fr., D„ Eng. en Sp.) ZONDAG 22 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Orgel, harp, viool en zang. 8 58 Sportmededelingen. 9,00 Gram. 9.45 „Geestelijk leven". VPRO: 10.00 „Geef het door". 10.05 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Rem. kerkdienst. AVRO: 12 00 Strijkorkest. 12,35 ,,Even afrekenen, heren" Heren". 12.45 Surinaamse volksmuziek, 1M Nieuws. 1.10 Gev. muziek. 2.00 Boekbespre king. 2.20 Klein koor en solisten. 2,45 Toneel- beschouwing 3.00 Radio Philh. Orkest en so list. 3.55 Gram. 4.30 Sportrevue. 5.00 „Ge sprekken met Luisteraars". 5,20 „Van het Kerkelijk erf' VARA: 5 30 Voor de jeugd. 5.50 Sportjournaal 615 Nieuws en sport, 6 30 Piano 6,45 Volkszang en woordenspel. 7.30 Radiolympus. AVRO: 8.00 Nieuws. 8,05 Gev muziek. 9 05 „Paul Vlaanderen en het Jona- Mysterie". hoorspel 9.45 Lichte muziek. 10.20 Dansmuziek. 1100 Nieuws 11.15 Repor tage of gram. 11.25—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. IKOR: 8 30 Morgengebed. 9.15 Koor en orgel KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram. 11 40 Kamerork. en soliste, 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Idem. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws. 1 10 Lichte muziek. 1.40 Boekbespreking. 1.55 Gr. 2.00 Voor de jeugd 2.30 Pianorecital. 2.50 Gr 3.00 „Eeuwfeest Kerkelijke Hiërarchie" 3.30 .Kamerkoor. 4 00 Gram. 4.10 Katholiek Thuis front Overal! 4.15 Sport. 4.30 Vespers. NCRV: 5.00 Chr Geref. Kerkdienst. 6 30 Gewijde mu ziek. Ö.50 Kamerkoor, 7.00 Samenzang. 7.30 „Gëlóoft U dat?". KRO: 7.45 Nieuws. 8 00 Gram. 8 25 De gewone man zegt er 't zijne van, 8,30 Weense muziek. 3,50 „De appel valt niet ver van de boom". 9 08 Operette con cert. 9.45 „En het zaad is het woord Gods", hoorspel. 10 45 Avondgebed 1100 Nieuws 1115—12 00 Gramofoonmuziek. Engeland, BBC 330 m. 12.15 Causerie. 12,30 Muz. caus. 1 10 Critieken. 1.55 Weerberich ten. 2.00 Nieuws 2.10 Causerie. 2.30 Opera muziek. 3.00 Wenken voor de tuin. 3.30 Hoor spel. 5 00 Concert. 5.45 Boekbespreking. 6 00 Voor de kinderen. 6.50 Causerie. 6.55 Weer berichten. 7.00 Nieuws. 7.35 Causerie. 7.30 Ka merorkest. 3.45 Avonddienst. .9.25 Liéfdadig- heidsoproep. 9.30 Hoorspel. 10.00 Nieuws 10.15 Klankbeeld. 11.15 Symphonie-orkest en solist. 11.52 Epiloog. 12 000.03 Nieuws Engeland. BBC 15(10 cn 247 m. 12.00 ..Can I come in?" 12.30 Kerkdienst. 1.00 Verzoek programma. 2.00 Revue-orkest en solist. 2.15 Lichte muziek. 2.45 Gev. programma. 3.15 Idem. 4 00 Interviews en gram. 5.00 Gev. pro gramma. 5.30 Iderm 6 00 Gram. 6.30. Gev. programma 7.00 Round Britain Quiz. 7.30 Hoorspel met muziek 8.00 Nieuws. 8-30 Hoor spel. 930 Community hymn singing. 10.00 Gev, muziek. 11,00 Nieuws. 11 15 Lichte rauz. 1130 Muz. caus 11.45 Orgelspel. 0-15 Gram 0.561.00 Nieuws. Frankrijk. Nat, Progr. 347 m. 12 00 Klank beeld. 1.00 Nieuws. 1,20 Hoorspel. 3.30 „Ca- vallerla Rusticèna", opera. 5 40 Gram. 5.45 Concert. -7,30 Gram 3.00 Lichte muziek. 8.30 Hoorspel. 11.00 Kamermuziek. 11.45—12,Ou Nieuws. 17 .^Allicht niet", mompelde Lajos. „Je kunt ook bij anderen werken", meende De ander hoorde dat gemompel wel, maar ver- Lajos Thomas haalde de schouders op. „Precies ken stond het niet. „Als dat jullie laatste woord is..." en de vreem- ik de weg hier ook niet. Ik weet alleen, dat je bij »Ik zoek werk", wendde hij zich tot de oudere de stond op. Maar Thomas kwam tussenbeiden, de stadsmuur komen moet." f130; ben schrijnwerker en terug van mijn „Van wat jullie zegt, begrijp ik niet veel", zei „O!" handwerkreis. De vrouw hij knikte in de rich- hij. En tegen Lajos: „Hoe kennen jullie elkaar?" Meer zei zijn neef niet. Hij keek oplettend rond,, ting van Maria zei, dat u misschien iemand „We hebben samen gereisd. Hij was ook aan als wilde hij zich deze buurt goed in het geheu- (AduertentieJ gen prenten. Dus die stegen gingen naar de stads muur De achtergevel van de gevangenis was hoog, met vierkante venstergaten, waarin dikke, ge kruiste tralies waren aangebracht. „Wist ik maar, waar vader zit", mompelde Lajos. Thomas hoorde dat wel maar Thomas ging er niet op in. Het was hier op straat de plaats niet om over die dingen te praten. „We moeten op huis aan", zei hij, „het zal toch tegen etenstijd wezen, eer we daar zijn." „Goed, oom," Nog nooit had Lajos zo nauwkeurig op de weg gelet die hij ging, als dit keer. Dit keer, nu het de weg was tussen de gevangenis, van zijn vader en het huis van zijn oom. Er zat iemand op Thomas Aczél te wachten, gebruiken kon. boord van de schuit, waarvan ik u vertelde." lle er eens over gedacht", antwoord- „Laat maar. Je hoeft de meester niet verder de Thomas. Hij sprak langzaam trachtte zich over me in te lichten. Want hij neemt me na- te herinneren, of Lajos iets over die tuurlijk toch niet aan." verteld had. Maar de vreemde legde dajp^r „Allicht niet", snauwde Lajos. „Dat heb jij niet te beslissen, jongen, zou ik denken", wees Thomas terecht. „Maar wend de hij zich tot de ander voor ik beslis, moet ik natuurlijk meer van je weten." „Dat zal hij wel vertellen", en de handwerks man wees naar Lajos. „En hij zal het wel zo ver tellen, dat ik geen schijn van een kans maak. Ik wil jullie groeten." Hij liep naar de deur ging zonder verder een woord de kamer uit, de winkel door, naar buiten. De drie in de kamer keken hem na: Thomas en Maria met blikken van niet-begrijpen; hun neef met iets- triomfantelijks in zijn ogen. „Wat...?" begon Thomas. ,Da's een ketter-hater, zo fel, als je maar den- door B. TE MEK WE zaam spreken anders uit. Natuurlijk had die reis gezel van hem alles van de reis verteld ook toen de twee thuis kwamen. Een jonge vent. Ma- van hun gesprek aan boord. ft ria had hem in de huiskamer gelaten en Lajos „Ik zie het al", zei hij. „D'r zal voor mij hier ken kunt, oom. Aan boordt.toen "kwanThët herkende hem onmiddellijk. wel geen werk te krijgen wezen." verhaal. „He, jij hier?" zei hij en zijn oom hoorde ver- „Waarom zou dat niet?" De onvriendelijke ver- „Ja, dan is het misschien beter, als ik hem wonderd op van de toon, waarop dat werd gezegd, onderstelling verbaasde Thomas. niet in dienst neem", zei Thomas. „Maar, jongen Want die klonk wel verrast, maar niet bijster „Nu je merkt, dat je bit een ketter bent, zul je had dat zaakje wat kalmer moeten opknappen! verheugd. je hiei wel geen werk willen hebben", viel Lajos Je had me immers onder vier ogen kunnen in- Kennen jullie elkaar?" vroeg Thomas, van de uit. „Je wou immers niet eens met ketters ver- lichten." een naar de ander kijkend. der varenl" „Zeker, dat was beter geweest," gaf Lajos toe. ..We hebben een stuk van de reis naar Buda „Met dat varen hoefde ik de kost niet te ver- Maar zo erg was het nu toch ook weer niet dat samen gemaakt", zei de vrèemde. „Maar ik wist dienen met werken wil ik dat wel", gaf de het wat heftig was gegaan met, dat we elkaar hier zouden treffen." handwerksgezel terug. Als <ij geweten had Brussel 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1,00 Nieuws. 1.15 Vlaamse liede ren. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Gram. 3 30 Idem. 3.45 Sport. 4.30 Mannenkoor, 5.00 Lichte muziek. 5 45 Sportuitslagen. 5.50 Gram. 6.00 Viöblrecftal. 6.30 Godsdienstige uitzending 7 00" Nieuws. :7.30 Gev. programma, 9.30 Gr. 10.00 Nieuws. 10,15 Verzoekprogram. 11.00 Nieuws. 11.05 en 11.30—12.00 Gram', Brussel 484 m. 12.08 Amusementsmuziek I.00 Nieuws. 1.15 Verzoekprogram, 2,30 Gram. 3.00 Idem. 3.45 Idem, 4.45 Idem. 5.00 Nleiiws. 5,10 Gram. 7.00 Godsdienstige uitzending 7,45 Nieuws. 8.00 Nat. orkest. 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte muziek. 10.50 11.00 Gram. 11.55 Nieuws, BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les voor begin nelingen. (Op 464, 49 en 42 m.) 5.005 15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224. 49, 42 en 31 m.) 10.00—10.30 Nieuws. De Engelse graafschappen. Surrey. (Op 224 en 4" MAANDAG 23 FEBRUARI. Hilversum 1, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem, 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9 35 Gram. 11.00 „De 35ste ver jaardag van de Republiek Estland" 11.15 „Lucia di Lammermoor", opera. (2e acte). 12.00 Orgel en piano. 12,33 „In 't spionnetje", 12.38 Melropole Orkest 1.00 Nieuws. 1.15 Me dedelingen en gram. 1.40 Dansmuziek. 2.00 „Wat gaat er om in de .wereld". 2.20 Gram 2,30 Voordracht. 2.45 Alt en piano. 3.15 Voor de vrouw. 4.15 Cembalogezelschap, 5.30 Voor de padvinders, 5.45 Gram. 5.50 Militair mentaal-. 6.00 Nieuws. 6.15 Gram. 6,25 Repor tage of gram 6.30 Accordeonorkest 7.00 Muz, causerie. 7.15 Strijkkwartet. 7,45 Regerings uitzending. Landbouwrubrlek 8 00 Nieuws. 8.05 Operette-concert. 9.05 Cabaret 9.30 Ka merorkest en solisten. 10.35 Gram. 11.00 Nieuws. 11.15 Filmprogramma, 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 298 m. NCRV. 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gymnastiek. 7 30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde muziek. 8.45 Gr. 9 00 Voor de zieken. 9 30 Voor de vrouw, 9.35 Gram. 10.00 Sopraan en piano. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Het Conflict- hoorspel 12,00 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Lichte muziek. 145 Gram. 2 00 Schoolradio. 2.30 Gram. 2 45 Voor de vrouw. 3,15 Gram. 3.30 Strijkkwartet, 3.55 Gram. 400 Bijbel lezing. 4 30 Lichte muziek. 5 00 Voor de kleu ters. 5.15 Gram 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Re- gcringsultz.Mr N. Debrot: „Literair leven in de Ned. Antillen". 6.00 Koorzang. 6.20 Sport. 6.30 Lichte muziek. 6.45 Engelse les 7.00 Nieuws. 710 Gram. 7.30 „Volk en Staat". 7.45 Zigeunerkwintet. 8.00 Radiokrant. 8.20 Orkest, koor cn solisten. 925 „Het kind van Europa", hoorspel. 10 15 Kamerkoor en solisten. 10 45 Avondoverdenking. 11.00-Nws, II.15 „Man en vrouw" 11.30—12.00 Gram Engeland, BBC 330 m, 12.00 Schoolradio I.00 Gram. 1.25 Gev. programma. 1.55 Weer berichten. 2.00 Nieuws, 2 10 Concert, 3.00 Schoolradio 4,20 Critieken. 5 05 Gram. 5,3( Interviews. 6 00 Voor de kinderen 6.55 Weer berichten 7.00 Nieuws 7.15 Sport, 720 Cau serie 7.30 BBC Northern Orchestra en solist. 8 30 Caus. 9 00 Gev program. 9.45 Amerik. commentaar 10.00 Nieuws. 10.15 Hoorspel. 11.35 Gram 11.45 Parlement30verzicht. 12.00— 0 03 Nieuws. Engeland. BBC 1500 en 247 ra. 12.00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Voordracht. 12 30 Dans muziek 1.15 Orgelspel 1.45 Concert. 2 45 Voor de kinderen 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Salon orkest en solist 4 45 Lichte muziek. 5 15 Mrs Dale's Dagboek' 5 30 Hoorspel, 7.00 Militair orkest 7.43 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 Gev program 9 00 Vr.agenbeantwoording Sport 10 00 Verzoekprogr. 10.30 Gev. pro gramma 11.00 Nieuws 11.20 Dansmuziek. 0 05 Voordracht 0,20 Lichte muziek. 0.56—1.00 Nieuws Frankrijk. Nat. Progr, 347 m. 12 00 Semt- klassieke muziek 1.00 Nieuws. 1.20 Semi- klassleké muziek, 2,00 Nieuws. 2 17 Gram Vocaal ensemble 3 00 Concert. 4 00 Klas sieke muziek. 5 50 Seml-klass. muz. 5.50 Gr 8,30 Amerik, ultz. 7 00 Gram, 8.00 Svmphonie- orkest, 10.45 Gram 11 45—12 00 Nieuws, Brussel 324 in, U 45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Gram. 12 50 Koersen 1 00 Nieuws 1.15 Lichte muziek. 1 30 Gram. 1.45 Lichte muziek. 2 00 „II Matrimo- nio segreto". opera (gr.pl.) 4.20 Gram 5.0(1 Nieuws. 5 10 Lichte muziek. 6 00 Franse les 6.15 Gram. 6 23 Fin. kroniek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws. 7 40 Gram 8 00 Om roeporkest en.sol, 9.00 Amusjnuz. 9.40 Gram. 10.00 Nieuws 10.15 Orgelspel en gram 10 55- II.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Gram. 1 00 Nieuws. 1.10, 2.15 en 3.00 Gram 4 00 Lichte muziek. 5 00 Nieuws. 5.15 Gram. 6 30 Idem 7.00 Idem, 7 45 Nieuws 8 30 Gram 8 45 Muz. program. 9.15 Viool en piano. 10 00 Nieuws 10.10 Lichte muziek. 10.50 Nieuws. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor begin nelingen. (Op 464, 49 en 42 m.) 10.00—10.30 nnv Nieuws. Engelse les voor gevorderden. (Op 224 en 49 m.) ziich op hun gemak voelen. De R.K. vrouwen zullfn 26 Maart een dag van gebed en boete houiden voor ,.een vrije kerk in een blije wereld". De Rooms-Katóiolieken in de Ver. Sta ten hebben bij monde van enkele grote or ganisaties met kracht geprotestreerd tegen de nieuwe jodenvervolgingen ln de commu nistische landen Klinisch analysten-examen UTRECHT. 20 Febr. Geslaagd voor deel 1 van hel klinisch analyslex, de dames: B van Amimers, E J B Anink, T Baars, C M Bakker. E C Beier, A Blaauw, T Blauw. J H Bloo, D Bogaards, J Boonst.ra, M F Bos, Y Bosje, I Brandt, N Breedijk, C F Bruyn-, M Buishand. E C Campioni, M Dekker, H Dorfmeyer. J S Duvekot, N E Edel. H van Eendenburg. T R Faatz, C Gerretsen, A Ger ritsen, E G Gorlworst. C Goudzwaard. V Grippeling, .T S van Heerdt, W J Heuseveldt, E Heydenrijk. P D Hogendijk, E A Holm er, A M J Hulshoff. M Huyser. W M Inrtrvekl, M M H de Jong, A E Joostcn, E R Keizer, M H de Muinck Keizer, M E W Kok. J C Krabbendam. ADEM Leeuwenberg. W F Leusink, A E Lingbcek. P Louwerse, M E van der Meulen, B C G Meijer, A J Meyne- ma. A C Middeldorp, C Nouwen. C J M J Officiers. N C M van Oirschot. J G Pikaar, H M Reuvekamip, Th M S van Riggelen, H N G la Riviere. M van Roon, N Liglhart Schenk. C V M Schrickx, H I Sirks, C M T Smiers, J Sorgdrager G J van der Spek, C van der Stok, M Strobanid, T F Swarfs. E P A Thomson. E J Tuinstra, W A VeMIkamp, C van der Voet, P van Vu-gt, V E M van Was. M Wal'ther, J C W Wammis. F E Wel- Unghoff, J Weustenenk. W P Wichers, C L van Wierin-gen, C J A Wiersema, R J Wink ler. L de Wit. A M A Dudok de Wit, J Witte, G R Wol'lerich, E TJspeert, I M Za-gt. H van der Zanden en de heer H M van der Graaf.. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 21 Febr. Gesl. doet. ex. Ned. recht de heer J A Lamers, Leiden. Gesl. doet. ex. geneeskunde de heren W Craandijk, Leiden. G H Verwers, Haarlem. W H Vriend, Den Haag. Gesl. semi-arts-ex. de heren M E Blank, Delft en A J Engel, Twello. Gesl. arts- ex. de heren J G Boon. Den Haag: K J J Cobben. Beek (L H J Ronner, Voorburg. M H Tokkie. Voorburg en H J C van Scher- penberg, Nijmegen. GRONINGEN, 20 Febr. Geslaagd voor doet, geneesk.: mevr. E E van Borkd« Clercq (Groningen), mej. F M Dik (Gronin gen), mej. T A Broere (Zutfen), mej. G K Klijnsma (Leeuwarden), mej. M van Dijk (Nijlamer). H G Jager (Hoogezand). A Hoen (2e Exloërmond), J J A M Handels (Rot terdam), J J Staal (Grijpskerk). E D Eg- gink (Deventer), P Lips (Raamsdonksveer), N H Spaans, H Zuidem-a en W A van Lier (cum laude) alle Groningen, "C^EN kikkervisje is eigenlijk eéii kik- kerlarve en lijkt niets op het vol wassen dier. de kikker, Het leeft ge heel in het water, bezit uitwendige kieuwen en is voorzien van een staart. Gedurende de larvale toestand worden de uitwendige kieuwen tot inwendige en tenslotte worden zij door longen vervangen die de ademhaling in de vrije lucht mogelijk maken. In deze periode krijgt het dier ook achter poten, het verliest de staart en wordt dan een normale fatsoenlijke kikker. Nu we dit allemaal weten, kost het ons geen moeite de larve te zien als het jeugdstadium van de kikker en de kikker als het volwassen dier, wiens taak het is voor de voortplanting zorg te dragen De larven van dieren die een gedaanteverwisseling doormaken (dat zijn behalve kikkers bijv. ook salamanders) leggen dan ook geen eieren, hetgeen niemand zal be- be vreemden. Nu leeft er in- de meren van Mexico een dier dat axolotl wordt genoemd. Het is een wat zonderlinge naam, maar het beest maakt het er ook naar. Met haar brede, platte kop, drie paar kieu wen en een stevige staart, dient de axolotl zich bij ons aan als een echt waterdier. Dit beest had bij de Mexi canen nooit bijzondere belangstelling kunnen opwekken, behalve dan voor de consumptie en voor medicinale doeleinden. Maar toen het dier naar Europa werd gebracht, deed hij zich als een bijzonder vreemde snaak kennen. Enkele axolotls die in de tweede helft van de vorige eeuw in een Parijs aquarium werden gehouden, legden daar eieren, gelijk zij dat in Mexico gewend waren te doen. Tot zover was er dus niets bijzonders aan de hand. Maar enkele van de uit deze eieren voortgekomen larven verloren na een half jaar de kieuwen, de huidzoom op de rug en de staart. Zij maakten een volledige gedaantewisseling door: en werden tot landsalamanders, een vorm dus, die in het land van herkomst vol komen onbekend was! Alle Mexicaan-, se exemplaren bleken dus axolotls in larvale toestand te zijn geweest en hadden iets gedaan wat een larve eigenlijk niet mag doen: zij hadden eieren gelegd en zich voortgeplant, een taak die uitsluitend is weggelegd voor de volwassen dieren. Overge bracht naar het voorbeeld van de kikker, kwam het er dus op neer dat de kikkervisjes jongen hadden voort gebracht en u zult het met ons eens zijn, dat zoiets niet te pas komt. Waarom de axolotls in de Parijse omgeving een gedaantewisseling door maakten, is niet bekend. Een onder zoeker meende de dieren tot deze gedaanteverwisseling te kunnen dwin gen door de kieuwen af te snijden, maar deze groeiden telkens weer aan, Een ander hield axolotls in een aqua rium, waarvan de waterstand gelei delijk werd verlaagd, zodat de dieren als het. ware gedwongen werden door longen te ademen, Dat hielp, want in derdaad trad bij sommiee dieren de derdaad trad bij sommige dieren de moet worden verklaard? Daarover Maandag. Nadruk verboden. De hoofdingenieur van de Rijks waterstaat ir J. IJ. Verhey, die werkzaam was bij de centrale Rijnvaartcommissie in Straatsburg, werd teruggeroepen om te helpen bij het herstel van de dijken. In de nieuwe haven van de elec- trische centrale aan de Hemweg te A'dam is voor het eerst een zeeschip, de Tori S, binnengelopen om kolen te los sen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2