Voor millioenen aan tractoren beschadigd Inwerking van zeewater had ruïneuze gevolgen De ware Jacob - maar een groot fantast STUDENTEN DEDEN EEN DAG PARLEMENTAIRE ERVARING OP TWINTIG OUDEN VAN DAGEN OP STRAAT GEZET Penning V^atersnood f955 Scherps Wind VICKS SBNIons Drieduizend tractoren die een gezamenlijke waarde van ruim 20 milMoen vertegenwoordigen, hebben in de nood- gebieden geheel of gedeeltelijk onder water gestaan en daar door schade' opgelopen, welke in vele gevallen onherstel baar zal blijken te zijn. Enorme kapitalen hebben de land bouwers in de betreffende streken in deze onontbeerlijke werktuigen geïnvesteerd. Vandaar, dat onmiddellijk, toen men enigszins een overzicht had van de omvang der over stromingen, door overheidsinstanties aanwijzingen werden gegeven, op welke wijze men de tractoren, welke onder wa ter hadden gestaan, moest behandelen. Het zoute water had door vermenging van de olie in het carter, een zeepachtige massa doen ontstaan, terwijl daarbij zich zand had gevoegd. Gezien de toestand, waarin de tractoren verkeerden, welke slechts vier dagen in het brakke water hebben gestaan, is de raag gerezen of repa ratie nog wel zin heeft. Het zout heeft het motorblok en andere vitale onderdelen dusdanig aangevreten, dat niemand de garantie kan geven, dat hoe grondig de zaak ook wordt gereinigd zich na enkele maanden, toch niet weer zulke mankementen voordoen, welke óf een nieuwe, kostbare reparatie noodzakelijk maken, ói' do tractor als zo danig definitief onbruikbaar doen worden. HAAGSCHE COURANT Zaterdag 21 Februari 1953 Pagina 8 f Advertentie) ZWITSERSE HORLOGES (Advertentie) trekkers, om hooibergen, waarin het gevaar van broei optreedt, uit elkaar te halen. De productie van de Ferguson- fabrieken in Coventry is van dien aard, dat men aan de vraag naar tractoren in de noodgebieden zal kunnen voldoen Het personeel en de directie dezer fabrieken heeft aan het Nationaal Rampenfonds een aanzienlijke som geschonken. Hetzelfde Is gedaan door de Fer- gusonfabrieken in Frankryk. Geen reparaties meer op grote schaal Op grond daarvan zijn deskun digen tot het inzicht gekomen, dat het misschien gewenst is, repara ties aan door het zoute water aan getaste tractoren, op grote schaal voorlopig niet uit te voeren. Tal van reparatie-inrichtingen hebben extra monteurs moeten aannemen, veelal specialisten, om in de kortst mogelijke tijd de ge wenste herstellingen uit te voeren. Hiermede zijn grote kosten ge moeid, waarbij nog komt, dat het herstelwerk van langdurige aard zijn zal. Een der grootste tractoren- fabrieken in Engeland, Ferguson, heeft een speciale équipe naar het Nederlandse rampengebied gezon den, teneinde een overzicht, van de toestand, waarin zich de land bouwwerktuigen bevinden, te krij gen. Met de importeur, de heer P. W. Louwman, is de leider van deze missie, de heer Barber, tot het inzicht gekomen, dat herstel der tractoren in het algemeen onvoldoende waarborgen biedt voor een gebruik op lange termijn. Landbouwspecialisten uit Wetge vingen en vertegenwoordigers van de Stichting van de Landbouw ple gen thans overleg over een rege ling, toaarbv de beschadigde trac toren tegen taxatiewaarde worden overgenomen van de eigenaars. Dezen zouden dan financieel door het verstrekken van voor- schotten van Overheidswege in de gelegenheid -moeten worden gesteld, nieuwe tractoren aan te kopen. Bruikbare onderdelen van de beschadigde, zouden op de nieuwe tractorenkunnen worden overgebracht, waardoor de kost prijs aanzienlijk zou kunnen wor den verlaagd. Duidelijk kan men de schadelijke inwerking van het zeewater zien op een tractor, welke vier dagen onder water heeft gestaan. Tractoren thans hard nodig In de kringen der landbouwers wordt een dergelijke regeling toe gejuicht. Onmiddellijk na het droogvallen der polders, zouden de gronden met dit. nieuwe materiaal, weer grondig kunnen worden be werkt. Voorts zouden de boeren, die thans in hun verdiensten ern stig zijn gedupeerd, deze tractoren kunnen benutten voor het trekken van wagens met zand, nodig voor het herstel van de dijken. Door deze arbeid zou dan enigermate hun derving van inkomsten wor den gecompenseerd. Ook is er thans grote behoefte aan deze Hulpverlening moet nationaal gebeuren Minister waarschuwt voor adopties De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebestu ren geschreven: Met op zichzelf loffelijke activiteit zijn tal van ge meentebesturen er toe overgegaan gemeenten in het getroffen gebied te adopteren. Ik meen echter onder de aandacht van de daarvoor in aanmerking komende gemeentebe sturen te mogen brengen, dat op het ogenblik de nationale inzame ling ten behoeve van de getroffe nen de voorrang heeft en dat alles voorkomen moet worden om deze actie te doorkruisen. Hoe aantrekkelijk de gedachte van het adopteren van getroffen gemeenten op zichzelf ook zij. Er zyn aan het op eigen gelegenheid adopteren van gemeenten conse quenties verbonden die niet te overzien zijn. Bovendien dient er voor te worden gewaakt dat de hulpverlening aan de getroffen ge bieden op evenredige wijze ten goed komt. Hoezeer node. zie ik mij dan ook genoopt hier een waarschuwend woord te laten horen door u te ver zoeken bij het. verlenen van hulp aan de getroffen gebieden zoveel mogelijk ie blijven binnen het na tionale kader en u overigens met de Ver. van Nederlandse Gemeen ten te verslaan, opdat zoveel moge lijk in gecoördineerd verband hulp kan worden geboden. Voor de „Larie wordt het ergste gevreesd Nog steeds wordt de Nederlandse kustvaarder „Lark" in de wateren bij Noorwegen vermist. Het ergste wordt thans gevreesd. De opvarenden zijn de kapitein eigenaar G. Hindriks uit Gronin gen, gehuwd: de matrozen: A. M. Beentje, ongehuwd, 24 jaar. Eer beek; J. Sehouwerwas. 21 jaar. on gehuwd. Delft; C. Resseler. onge huwd. 17 jaar. Nijmegen; de licht matroos B. Gort, ongehuwd, 18 jaar, Hoensbroek; de kok M. de Rijke, 19 jaar, ongehuwd, Oost- Kapelle. Na 5 Januari heeft, vol gens mededelingen van de koop- vaardijstichting te Groningen, voorts gemonsterd de lichtmatroos M. Solverda uit Kollum. BUITENLAND Minister Beven bij Bidault De Franse minister van Buiten landse Zaken, Bidault. heeft Vrij dag (op de Quai d'Orsay een maal tijd aangeboden aan zijn Neder landse ambtgenoot mr Beyen, wien bij een cheque van meer dan 20 millioen francs (ruim ƒ200.000) aanbood voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Dit is het eerste deel van hetgeen het Franse volk als hulp voor Nederland bij een heeft gebracht. Tevoren hadden de ministers uit voerig van gedachten gewisseld over de conferentie van de zes mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Kolen, en Staal Gemeenschap (K.S.G.) en de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.), welke Dins dag a.s. te Rome begint. Het voor naamste punt van bespreking was het Nederlandse memorandum over een tariefunie tussen de zes lan den. Voorts werd o.m. gesproken over de door Frankrijk voorge stelde aanvullende protocollen op het E.D.G.-verdrag. Later Is minister Beyen ontvan gen door de Franse president Vin cent AurioL INDONESIË Hevige aanval van bende op Garoet Donderdagnacht heeft een bende van 400 man een hevige aanval gedaan op Garoet, De aanvallers, die uit oostelijke en westelijke richtingen kwamen, wisten door te dringen in de kampongs in de bui tenwijken van het stadje. Na te hebben geplunderd staken de on verlaten meer dan honderd huizen in brand. Vijf inwoners werden gedood. Twee personen werden ernstig gewond. Na een gevecht van twee uur slaagden militairen en de politie er in de bende te verjagen. Een spel, dat serieus gespeeld werd (Van een onzer verslaggevers) Voor de tweede maal is thans een studenten-parlement in het gebouw van de Tweede Kamer bij eengeweest. Vanochtend om even over half elf opende, in zijn func tie van voorzitter, de burgemees ter van Boskoop, de heer Verkerk, dit ééndags-parlement, Er werd beraadslaagd over het nieuwe wetsontwerp Zondagsrust, dat vol gende week door de echte Tweede Kamer behandeld zal worden. Na het succes van verleden jaar is nu het studenten-parlement voor de 2e maal bijeengekomen, De sa menstelling was ditmaal op bre dere basis en alle universiteiten, behalve Groningen, hadden aan de uitnodiging, om afgevaardigden in het parlement zitting te laten hebben, gehoor gegeven. De groot te van de fracties bij dit studenten- parlement klopte evenwel niet met de echte fracties en ook de politieke stromingen waren niet m juiste verhouding weergegeven. Deze bijeenkomst was dan ook niet zo zeer bedoeld, om het politieke- studentenleven te laten spreken. De opzet was, dat allen, die van daag zitting hadden, één dag par lementaire ervaring zouden op doen. Zo kon het dan ook gebeu ren, dat de KVP-fractie en die van de WD groter waren in dit studenten-parlement, dan deze zyn in de werkelke Tweede Kamer. Er waren zelfs 102 Kamerleden opgekomen! De voorzitter uitte dan ook in de aanvang van de zit ting, zjjn vreugde er over, dat ein delijk de door velen zo gewenste kameruitbreiding tot stand was gekomen. De zitting werd een spel dat. zoveel mogelijk aan de werke lijkheid was aangepast en de stu denten speelden net. serieus! Ach tereenvolgens verdedigden of be- critiseerden fractie-afgevaardigden het wetsontwerp en de voorzitter hield er streng de hand aan. dat de spreektijd niet overschreden LANGE POTEN II DEN HAAG werd. „Ministers" zaten aan hun tafel druk notities te maken, om de verschillende sprekers en spreeksters van repliek te kunnen dienen. Op de publieke tribunes en ook op de perstribunes was veel belangstelling voor het studenten- parlejnent. Als „minister van Bin nenlandse Zaken" fungeerde de student F. Keyning, uit Leiden, als „minister van Justitie" J. L. Wan- sink. Staatssecretaris van Binnen landse Zaken was C. P. M. Bevens regeringsadviseur prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma. De KVP- fractieleider was student J. H. J. Daniels uit Nijmegen; van de KNP R. A. Gonzales, uit Leiden; van de PvdA: J. H. v. d. Bcrgh, uit Am sterdam; van de VVD: de heer Quarles van Ufford; uit Utrecht; van de CI-IU: T. Jansen uit Lei den en van de CPN: L. de Jongh, uit Amsterdam. Van de Staatk. Ger. Partij was fractieleider H. J. v. Waalderen, uit Utrecht. Voor de aanvang van de zitting werden de presentielijsten getekend. De echte kamerboden waren ook in functie. Bezoclc president Noorse Rode Kmis Bespreldngen over de hulpverlening De president van het Noorse Rode Kruis, Erling Steen, komt op verzoek van de Internationale Liga van het Rode Kruis naar Amster dam. In Den Haag zullen Steen en de president van de Internationale Liga, Sandstroem, besprekingen voeren met vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis over de hulpverlening aan de over stroomde gebieden. JUBILEUM Th. F. M. DE MAN Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer Th. F. M. de Man in dienst trad bij Reclame-, Advies- en Advertentiebureau „Die Haghe" N.V., alhier. Dit feit is in intieme kring gevierd. De heer De Man Is thans directeur der N.V. Vergadering Vrouwenbond P. V. J. A. De zorg voor bejaarden Een groot deel van de bijeen komst van gisteren van de Vrou wenbond P.v.d.A.. werd besteed aan de behandeling van het onder werp „Zorg voor bejaarden". Ver scheidene afgevaardigden lichtten de maatregelen toe, die in htm gemeenten ten behoeve van de bejaarden zijn of worden genomen. Het Eerste Kamerlid mej. mr. M. Tjeonk Willink hield hierna een inleiding over dit onderwerp. Zij gaf als haar mening te kennen, dat socialisten zich ten aanzien van de bejaarden gelijkgerechtigheid met andere leeftijdsgroepen als ideaal moeten stellen. De bejaarden gaan een steeds grotere groep vormen in de samenleving. Thans bedraagt het percentage rèeds 7%%. Wan neer men de 65-jarige leeftijd als grens blijft beschouwen, waar het actief deelnemen aan het arbeids proces dient te worden beëindigd, dan zal de last op de productieve groep van de bevolking steeds groter worden. Spr. merkte op. dat thans 64.3% van de bevolking moet voorzien in de behoeften van 35,7% van de bevolking (jongeren tot 14 jaar en bejaarden). Volgens spr. dient men er naar te streven, dat bejaarden niet voortijdig uit het. arbeidsproces worden geweerd, wanneer blijkt dat zij daarin nog een volwaardige plaats kunnen in nemen. Dit is een economisch be lang. In de middagzittine werd het onderwerp „De mogelukheid voor opleiding en vorming van meisjes boven de leerplichtige leeftijd" behandeld. De groepen van de bond had den over dit onderwerp rapporten ingediend. Een vakopleiding oor deelde spr. raadzaam, maar laat deze niet alleen bestaan uit het bijbrengen van technische vaardig heden: laat het meisje zichzelf blijven Voorts achtte spr. huis houdelijke, staatsburgerlijke en politieke vorming noodzakelijk. Het congres werd gesloten door de waarnemende voorzitster, mevr. A. van der Goes van Naters-Van der Plaats. Zij deelde nog mede, dat de verkoop van het programma voor gehouden culturele avond 275,heeft opgebracht. Het be drag zal in het Rampenfonds wor den gestort. By de Haagse kinderpolitie werd Woensdag een jongen binnenge bracht. Hij beweerde tien jaar oud te zijn, Jacob Flikweert te heten gn geëvacueerd te zijn uit Nieu wer kerk, Achterstraat A 71. Zijn ouders zouden Hubert en Ida Flikweert heten. Hij was te Rotterdam in een groot gebouw geweest en daar vader en moeder kwijt geraakt. Hij dacht, dat ze in Werkendam waren ondergebracht. De kinder politie nam het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis in de arm. en de jongen werd intussen bij een familie in Den Haag ondergebracht. Bij het i Ti formatiebureau waren de namen der ouders niet bekend, maar men belde het gemeentehuis te Werkendam op en inderdaad woonden Hubert en Ida Flikweert op een evacuatie-adres in Werken dam. De ambtenaar ging de ouders, die wel erg ongerust zou den zijn, onmiddellijk waarschu wen, dat hun zoon in Den Haag was. Een half uur later belde hij Kan „Carthage" spoedig vlot komen Strandaf graving onder toezicht toegestaan Deskundigen op Scheveningen k\jken weer wat optimistischer le gen het problcem-Carthage aan. Er schijnen namelijk weer meer mo gelijkheden te zijn ontslaan, het gestrande Franse schip vlot te sle- E»n. nu het Hoogheemraadschap elfland toestemming heeft ver leend een deel van het strand af te graven, teneinde het vlot trekken te vergemakkelijken. Voor ons leken, was er vanmorgen nog niet veel verschil Sn de situatie geko men, maar het feit. dat de zee de geul rondom de „Carthage" sleeds dieper maakt en de toestemming van Delfland die weliswaar met enig voorbehoud en onder bepaal de "voorwaarden is gegeven, op de naleving van welke voorwaarden door het Hoogheemraadschap streng toezicht zal worden gehou den schijnen het. optimisme in de harten van hen. die bij het vlot komen van het schip betrokken zijn. te rechtvaardigen. Het Nederlands Instituut voor Effi ciency organiseert on Dinsdag 3 Maart in café-restaurant „Boschlust" een discussiebijeenkomst, waar de Ameri kaanse „marketing specialist" Robert F Wilson een inleiding zal houden over het onderwerp „Selling Produc tivity". Nalatigheid van „rust"huishouder Een twintigtal ouden van dagen zijn Donderdagmorgen uit een par ticulier rusthuis aan de Van Stolk- weg 8 plotseling op straat gezet. Onder hen bevonden zich verschil lende hedlegerigen en zieken. Dank zij het ingrijpen van de Stichting Sociaal Wijkcentrum en van fa milieleden heeft men allen ten slotte een tijdelijk onderdak weten te verschaffen. Ook de evacué's uit de noodgebieden, die een week te voren in dit rusthuis waren onder gebracht hebben een dak boven hun hoofd gekregen. Deze uitzetting is het gevolg van een gerechtelijke uitspraak in De cember van het vorig jaar ten gunste van een van beide hypo- theokgevers. De advocaat van de hypotheekgever deelde de pension houder omstreeks eind December mede, dat hy, tegen betaling van een zekere som, nog twee maanden in het. perceel aan de Van Stolk- weg zou mogen blijven. Ondertus sen stelde de pensionhouder pogin gen in het werk om een nieuw perceel te verkrijgen. Hij hoopte enerzijds op vordering door de Ge meente 's-Gravenhage van het per ceel Van Stolkweg 8, anderzijds op een nieuw perceel. Verleden week kreeg de pensionhouder bericht, dat de Gemeente niet zou over gaan tot vordering, waarschijnlijk omdat de meeste bewoners van het rusthuis niet uit Den Haag afkom stig waren of zelfs niet óver een verblijfsvergunning beschikten. Van de zijde van de pensionhou der vernemen we, dat hij er bijna Nieuw Guinea-avond voor Rampenfonds „Er bestaat in Nieuw-Guinea de opvatting, dat men in Nederland geen idee heeft van het land. Hoé komt. dat? Omdat onbekend onbe mind maakt. Er komen te weinig toeristen, te weinig mensen van de pers naar Nieuw-Guinea. Is dat land het wel waard? Zelfs al was Nieuw-Guinea een kat in de zak voor Nederland, dan toch zouden wij de kat willen zien." Deze woorden worden gister avond geuit door de heer A. van Kampen, de schrijver van diverse boeken over Nieuw-Guinea, die een filmavond van de Nationale Ver eniging voor Nederlandse Volks planting in Nieuw-Guinea leidde, die in de cantine van het K.L.M.- gebouw werd gehouden. De opbrengst, van deze avond (f510.was. bestemd voor het .Nationaal Rampenfonds. Onder de diverse films, die ver toond werden, bevond zich een kleurenfilm van mej. A. B. Land- berg, die als eerste toeriste een reis naar Nieuw-Guinea had ge maakt. Prof. dr H. J. Lam, voor zitter van het Nieuw-Guinea Blok, een overkoepelend orgaan van Nieuw-Guinea Verenigingen, haal de herinneringen op van een eer ste contact met inboorlingen. Spre kend over de toekomst van Nieuw- Guinea bleek prof, Lam een ernstig voorstander te zijn van de gode gen opbouw van Nieuw-Guinea, waarbij Nederland het grootste aandeel zou moeten leveren. „Want', zo zei hij, „waarom zou den anderen het beter kunnen doen dan wij?" Onder de vele belangstellenden waren o.m. de Grootmeesteres van het Huis van H.M, de Koningin, haroncsse Van Tuyll van Seroos- kerken, de Gouverneur van Nieuw- Guinea. de heer S. L. J. van Waar denburg, en vertegenwoordigers van de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, de burge meester van s-Gravenhage en van de minister van Overzeese Rijks delen. in geslaagd was een nieuw perceel tot zijn bcsqjiikking te krügen. Op het laatste moment kreeg de pen sionhouder bericht (lat dit niet doorging. Dit zon Woensdagavond gebeurd zjjn. Donderdagmorgen was er met geen mogelijkheid meer aan uitzetting te ontkome De pensionhouder heeft zijn gas ten van dit alles niets medege deeld. omdat hti bang was zijn broodwinning te verliezen en om dat hij hoopte, dat er nog wel een oplossing zou komen. Toen deze niet gevonden werd trof de uitzet ting de ouden van dagen als een donderslag bij heldere hemel. Van andere zijde wordt ons medege deeld dat de rusthuishouder, hoe wel hij wist. dat een uitzetting dreigde, jl. Maandag toch nog nieuwe gasten in zijn huis opnam. DE HEER P. METSCIIER MET PENSIOEN De heer P. Metscher, die vele jaren by Gevaert aan de Scheve- ningseweg heeft gewerkt, heeft op 67-jarige leeftijd de dienst met pensioen verlaten. Gisteren heeft hij in gezelschap van vrouw en dochter, afscheid genomen directie en collega's. De directeur, de heer H. Plasmeyer en de heer G. W. L. de Herlogh richtten har telijke woorden tot de scheidende functionaris, die verschillende stof felijke blijken van waardering kreeg aangeboden. HET MODERNE JACHT VLIEGTUIG Op 5 Maart wordt door majoor vlieger-waarnemer W. Boxman voor de Haagse afdeling van de Vereniging „Onze Luchtmacht" in café-restaurant „Den Hout" een lezing gehouden over het moderne jachtvliegtuig. het informatiebureau weer op met de mededeling: „Het gezin is compleet in Werkendara". Een zoon van tien jaar, luisterende naar de naam Jacob, behoorde echter niet tot het gezin. Het jongste kind was een meisje van 12 jaar. Het informatiebureau waar schuwde de kinderpolitie, die de jongen nog eens duchtig onder handen zou nemen. Voor de uit slag daarvan bekend was, belde de burgemeester van Werkendam het informatieburau op. HU zei: „Vader Flikweert staat hier naast me, wilt u herhalen wat de kinderpolitie meldde. De heer Flikweert ver klaarde inderdaad aan de Achter straat in. Nieuwerkerk te wonen, doch een zoon van 10 jaar bezat hij niet. Hy vermoedde, dat het een zoon van Adriaan Steven Flik weert was, die op een evacuatie adres in Naaldwijk woonde. Voor men aan dit adres nadere inlich tingen kon vragen, kwam wéér de burgemeester van Werkendam aan de telefoon. De heer Flikweert herinnerde zich opeens familie in Den Haag te hebben met een zoon van tien jaar. die Jacob heette, maar Jacob heette niet Jacob F., maar Jacob T. Het adres werd er bij gegeven. De rest is stilte, voor wat het informatiebureau betreft. De kin derpolitie en de vader en moeder van Jacob hebben de zaak verder afgehandeld. KUNST Vioolavond S/.ymon Goldberg Donderdagavond speelde hy nog in Birmingham en het vliegtuig was vertrokken eer de trein aan kwam. Het volgende vliegtuig stelde hem slechts in de gelegen heid pas om 6 uur hier te arrive ren. Was het wonder, dat dit zijn stempel moest drukken op de eer ste programmahelft? Bovendien scheen er nog iels aan zijn viool te haperen tijdens de Variaties uit Beethovens Sonate in d op. 12 no. l. zodat hij dit even moest ver helpen. Dat dit piet de ideale rust geeft voor Bachs Solo-Partita in d, behoeft geen betoog. Ik dien me dan ook te beperken tot respect voor de wijze, waarop hij er onder deze omstandigheden doorheen kwam, maar dat Goldberg tech nisch zyn mannetje staat, weten we van oudsher. Wanneer ik er nu toe overga de tweede programmahelft te beoor delen, dan doe ik dit alleen onder voorbehoud, terwijl ik betreur, dat daarin alleen minder sterke mu ziek voorkwam. Schumanns Sonate in a op. 105 zette Goldberg heel mooi in. doch al spoedig nam de spanning af en musiceerde hij zon der nauwkeurige intonatie en diep intfringlngsvermogen over de din gen heen, waar dit werk het toch van een brillante retouche moet hebben. Hindemiths Sonate op. 31 no. 1 geeft Hindemith in de snelle delen op zjjn droogst te horen. Slechts de Langsame Viertel en het Intermezzo laten wat ruimte aan het gevoel en daar heeft Gold berg inderdaad van geprofiteerd. Ook Dvoraks Romantische Stiicke zyn niet sterk en evenals de Sehu- mann-Sonate wat verouderd. Goldberg had ze insgelijks wat kunnen ophalen, dunkt me. Extra tenslotte nog Prelude en Allegro van Pugnani-Kreisler (d.w.z. van Krei.sler), waarin ik Goldberg het. meeste bewonderde in de snelle cadens-achtige passage boven het orgelpunt in de piano-bas, Aan de vleugel was Gerard Hengeveld op zijn post; als steeds, doch veel tijd tot voorbereiding zal er niet zijn geweest, zodat hij met zyn bege leidingen nog een knap staal van zün kunnen leverde en het hem allerminst aan te rekenen is, dat hij zich'wel eens beter liet horen. J. van Voorthuysen VRIENDEN" VAN HET RESIDENTIE-ORKEST Op de gisteren gehouden jaar lijkse algemene ledenvergadering van de Vereniging van Vrienden van het Residentie-Orkest is jhr. H. G. A. Quarles van Ufford tot bestuurslid gekozen. In de daarna gehouden bestuursvergadering werd hij tot voorzitter van de ver eniging benoemd, in de vacature, on'.staan door het overlijden van de heer F. van Alphen. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: voorzitter, jhr. H. G. A Quarles van Ufford; vice-voorzitter. P. A. Huët; secretaris. L. Molhuysen; penningmeester, A. de Regt; leden, mej. L. Becherer. mevr. j. L. Se- ret-Sijthoff, C. J. Oudmayer en J. Rensen. De Vereniging voor Penning kunst geeft een penning uit, waar in „de gevoelens duurzaam zijn neergelegd, die de watersnood bij allen heeft opgeroepen". De Ver eniging wil hiermee tevens recht streeks bijdragen tot leniging van de nood. Prof. L. O. Wenckebach heeft het ontwerp gemaakt. De voorzijde van de penning vermeldt het woord „watersnood 1953", met daarboven een onmetelijk watervlak, dat on verbiddelijk stygt. In hel. water een eenzaam mens. die zich nau welijks staande houdt, de handen geheven in nood en machteloos verzet. De keerzijde geeft symbolisch de redding uit deze nood weer. uitge beeld door het vertrouwde beeld van Noaehs duif met een vers olijf blad :n haar snavel, waarbij ver meldt de tekst Genesis 8 vers 11. Dit beeld is omgeven door de spreuk ,.nil desperandum" (niet wanhopen). De penning die een doorsnede heeft van 60 mm wordt geslagen in brons (prijs 7.50) en in zilver 30.-). Door de medewerking van vele zijden kan twee derde deel van de opbrengst worden afgedra gen aan het Nationaal Rampen fonds. Zij verschijnt in de laatste week van deze maand. maakt Uw keel droug en elfent de weg voor verkoudheden. Vcrzachc en maak Uw keel vochtig met DE MAATSCHAPPELIJKE POSITIE VAN DE KUNSTENAAR Blijkens het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begro ting van O., K. en W. vestigden vele leden er de aandacht op. dat de maatschappelijke positie van de kunstenaar in het algemeen nog steeds zeer wankel is. De meeste kunstenaars toch kunnen niet o£ slechts ternauwernood in hun levensonderhoud voorzien. Hun positie is sedert de bekende en quête dienaangaande er niet op verbeterd. Noch de sociale bij standsregeling met contra-prestatie regeling, noch het verhoogde be drag ten behoeve van de aankoop van werken van beeldende kun stenaars, kan hier voldoende uit komst bieden. Toch is in casu sprake van een uitermate belang rijk probleem, waaromtrent in de Prins Bernhard-Stichting uitvoerig beraad is gepleegd en bepaalde plannen gereed Uggen. Gevraagd werd, of de bewindsman van een en ander op de hoogte is. Zo ja, dan zou het op prijs worden ge steld, zo hij ook dienaangaande zijn voorlopig oordeel wilde mede delen. Welke oplossing ziet de mi nister zelf voor het hier gestelde probleem? Acht hij behalve inci dentele hulp een andere uitweg mogelijk? MUZIEKFEEST TE BREMEN Onder het motto „Wege zur neuen Musik" houdt Radio Bremen deze week een muziekfeest. Het uitgebreide programma, internatio naal georiënteerd, vermeldt, naast allerlei werken uit het moderne repertoire, een groot aantal eerste uitvoeringen. Tijdens deze muziekweek geeft Flor Peeters een orgelconcert, dat gedeeltelijk gewijd is aan Neder landse muziek. Behalve eigen werk speelt de Mechelse organist stuk ken van Tournemire, Albert de Klerk, Marlus Monnikendam en Jaap Vranken. Belangstellenden kunnen het concert vanavond om S uur via Radio Bremen beluiste ren. 75sie VOORSTELLING „DE ANDER" Woensdagavond 25 Februari zal de 75ste voorstelling gegeven wor den van het toneelstuk „De An der". Zoals bekend, wordt dit stuk, waarin Rika Hopper optreedt, thans in de Kleine Comedie ten. tonele gebracht. Do Griekse pianiste Gina Bachauer die op Maandag a.s. een recital zou geven ln Düigentia, is in New York, vlak voor haar concert met liet New York Philharmonic orchestra, plot- selink ziek geworden en heeft haar gehele tournée in Nederland moeten afzeggen. De Zwitserse pianist AndréPerret zal haar vervangen. Het programma van André Perret vermeldt onder meer Prélude, Choral et Fugue van Cësar Franck, de Sonates „Les Adieux" van Beethoven en de Sonate met de Treurmars van Chopin. Prof. dr. F. W. S. van Thienen, hoogleraar-directeur der Rijksacade mie van Beeldende Kunst te Amster dam, zal voor het genootschap Neder landItalië een lezing' met lichtbeel den houden over het onderwerp „Hel derheid van compositie in de Italiaan se kunst" op Dinsdagavond 24 Fe bruari ln de aula van het Gemeen temuseum alhier. Het Delfts Bouwkundig Studenten gezelschap „Stylos" houdt in het ge bouw voor bouwkunde der technische hogeschool te Delft een tentoonstelling van werk dat verzameld is tijdens een excursie naar Italië. Nadat inleidingen waren gehouden door prof. dr E. H. ter Kuile en ir F. Sevenhuysen werd de tentoonstelling geopend, door prof. Romano Guanierl, president van het Institut Italien de culture in Den Haag. -Jdeden ontuuii gen wij Pierre H. Dubois; Over F. Borde wij k (Een karakteristiek van zijn schrijversarbeid)Uitgev. Mij. Nijgh en v. Ditmar. Den Haag. W. A. Grotjé: Voor ieder schijnt de zon; Uitgev. Mij. De Arbeiders pers, Amsterdam. H. J. J. Wachter: Wereldspiegel der 20ste eeuw (Historisch, politiek en economisch overzicht van het wereldgebeuren van 19001050, Deel I); Zuid-Hollandsche Uitgevers Mlj„ Den Haag. Bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam werd vanmid dag de onderzeebootjager „Fries land" te water gelaten. Men ziet luer het schip, dat. 3150 ton meet, op de helling. G. J. VAN HAERSMA BUMA 80 JAAR De ere-voorzitter van de Vereni ging Haagschc Kunstkring, de heer G. J. van Haersma Buma, heeft sedert 1950 zyn krachten aan het verenigingsleven van de „Haagsche Kunstkring" gewijd, aanvankelijk als secretaris, tevens als oprichter en beheerder van het Verlotingsfonds, als oprichter van het Bouwfonds en daarna als waax-nemend voorzitter. Vandaag biedt de „Haagsche Kunstkring" hem een receptie aan ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaar dag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8