PERSPECTIEF brylcreem m Werk en vrije tijd van de militairen Plakkatenoorlog rond het Legioen voor de jongeren onder ons LEVENSLANG wegens moord op tuinder ■fa I V'^ W <7 Verbeterde regeling voor de Rijn- en Binnenvaart Bij HALl21/2pct dividend Pearson op de plaats van Lie? '.Veranderde heelt', ABDUSIROOP Britten moeten weg, eist Egvpte 14e Verlieslijst Tsjang wil invasie Nekkrampgeval niet ernstig H Meer aandacht Voor vlijt en gedrag De mat moet gebeuren PERSPECTIEF in uw gesternte HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren conform de eis de 39-jarige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-ja rige tuinder M. Verheul uit Naarden elk veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Od 30 Augustus 1952 hadden de mannen de tuinder met een hamer en een broodmes des morgens bii het krieken van de dag in ziin tuin van het leven beroofd. Twee dagen te vo ren hadden zij dit plan reeds willen uit. voeren, doch toen verscheen de tuin der door een toeval te laat. De man nen beroofden de tuinder van ziin portefeuille, waarin zich 700.be vond. Het slachtoffer, dat nog enkele uren heeft geleefd, vertelde aan zijn buurman, die hem vond. wie de da ders waren. Buitengewoon verlof Aan militairen, die wonen in de geteisterde gebieden, zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een bui tengewoon verlof worden toegekend van vier dagen. Voor dit verlof wordt eenmaal vrij vervoer verstrekt. De bestaande regeling voor de be weer t Advertentie I.M geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorglng. OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. 33 ■■■p. .v;~ Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdresslng ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stanmore. England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Voor de Rijn- en Binnenvaart heeft thans het College van Rijks- bemiddelaars nieuwe bindende regelingen vastgesteld, die het resul taat zijn van reeds sedert 1951 gevoerde onderhandelingen. Deze gewijzigde en op vele punten verbeterde regelingen omvatten zo on geveer de gehele Nederlandse binnenscheepvaart en de Rijnvaart: Rijnsleepboten, Rijnsleepschepen, nationale tankvaart-, stoom- en motorschepen in de internationale wilde vrachtvaart, de sleepvaart op België en de Zeeuwse stromen, de binnenlandse sleepvaart cn het haven- cn stadssleepbootbedrijf te Rotterdam. Reeds in Augustus 1952 zijn voor lopig loonsverhogingen, verhogingen un vergoedingen en wijzigingen in Natuurlijk is er een gron dige reden voor het feit dat U nu een Jumbo-Speciaal kantelbed, serie 302, cata logusprijs f 69.- kunt kopen voor een prijs, die meer dan vijf en twintig gulden lager is dan normaal. Kunt U zich de weelde ver oorloven, als U tóch een twee persoons kantelbed nodig heeft, om te wachten en later de helft meer te betalen? Nu koopt U zo'n kantelbed dat los staat van de wand en zonder moeite overal geplaatst kan worden. Geen beschadigde muren en vloeren meer, neen, ineens kant en klaar voor het gebruik, waar U het ook neer wilt zetten Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze tweepersoons kantelbedden, die U zo gemakkelijk van de ene naar de andere kamer plaatst, met 15 jaar garantie en U koopt ze nu voor Ook In één-persoons Ie leveren. Postorders onder rembours. WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 de bemanningsregeling voor een viertal groepen doorgevoerd. Besprekingen nadien leidden tot verbeteringen voor de binnenlandse sleepvaart en de nationale tankvaart. De loonsverhoging bedroeg rond 9 pet. Wat later kwam een verhoging van 10 pet voor de stadssleepboten en een aflopende verhoging voor de grotere sleepboten tot stand. Voor een zestal andere, meer technische pun ten is ten slotte een bevredigende op lossing gevonden. Waren de verkregen verhogingen der lonen al belangrijk, ook op het gebied van de nachtrustregeling, de arbeidstijd in de haven, de regeling van vrfje dagen, de vacantieregeling, e.d. zijn verbeteringen tot stand ge bracht. .Met de invoering van de ge wijzigde regelingen voor deze takken van de binnenscheepvaart wordt een belangrijke actie afgesloten", aldus constateert de heer Th. Smeding, voorzitter van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf in het orgaan van deze bond. Aan de aandeelhoudersvergadering van de Holland-Amerika-Liin zal worden voorgesteld het dividend over 1952 te bepalen op 10 pet. in nieuwe aandelen en 2 Mi pet. in contanten. Deze laatste \uitkering is rteds ge schied als interim-dividend, waarop slechts 20 pet. inkomstenbelasting zal zijn verschuldigd, indien bii het aan giftebiljet een desbetreffend verzoek krachtens de wet op de herkapitali- satie wordt gedaan. In diplomatieke kringen van Verenigde Naties is men van oordeel dat, indien de Sowjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal verzet, deze Canadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Trygne Lie zal worden. Woensdag deden in kringen van de Verenigde Naties geruchten de ronde volgens welke de Sowjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoe ming van Pearson tot secretaris-ge neraal. Als andere candldaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister van Bui tenlandse Zaken Skrzesewski, die door de Russen wordt gesteund, de Pers Nasrollah Entezam en generaal Romulo uit de Phillppijner.. Advertentie l.M Maak een einde aan dat i gekuch, zuiver Uw lucht- wegen van gevaarlijke w ziektekiemen met de snelwerkende AKKERS 1 's wérelds beste hoestsiroop Een Egyptische regeringswoord voerder heeft Donderdag te Cairo verklaard dat Egypte Groot-Brittan- nië volgende week officieel de eis zal stellen zijn troepen uit de Suez- Kanaalzone terug te trekken. In een nota zal het Egyptische standpunt worden bevestigd, dat de Britse strijdkrachten de zone onvoor waardelijk moeten ontruimen. In Caïro is men van mening dat ook gesproken zal worden over de waarde der zeer uitgebreide militaire inrichtingen, die de Engelsen in Kanaalzone hebben gebouwd. Voorts wordt vernomen dat Egypte definitief voornemens is de bases in de Kanaalzone te handhaven voor de verdediging der niet-communistische landen. (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) Er is een plakkatenoorlog aan le gang tussen de „Jong-soeialis- ten" van de S.P.D. en de Franse bezettingsautoriteiten. In de actie van de S.P.D. tegen de wervingsmethoden van de Fransen voor het Vreemdelingen legioen, waarin volgens Duitse cijfers 80.000 Duitsers zouden dienen i onder wie een groot aan tal vroegere SS-ers) en volgens Franse gegevens rond 8000, plak ten de Jong-socialisten 'n groot biljet in de Franse nationale kleu ren, blauw-wit-rood, op de muren van de Duitse steden. De inhoud luidt: „Waarschuwing! Aan alle jonge Duitsers. Overal in het gebied van de Bondsrepubliek zoeken betaalde wervers van het Vreemdelingenlegioen hun offers. Loopt niet ln de val van deze men senrovers! Alle verleidingen en be loften zfjn leugens. In werkelijkheid betekent het Vreemdelingenlegioen: ziekte, ellende en dood. Stelt uw jeugd en uw leven niet in de dienst van vreemde belangen," Het Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft de 14e lijst van slachtoffers van da watersnood uitgegeven. Deze luidt: DUSSEN: Jacobus C. Verbeek, 1947. HALSTEREN: Cornells A. Hoetelmans, 1907, echtgenoot van Cor nelia Stoffels, B 334; Adriaous C. M. Laanen, 1934, B 313; Adriana Langenberg, 1919, echtgenote van Joh. van Meer, B 336; Marinus Maas. 1914, echtgenoot van Johanna Raats, B 304; Michiel Maas. 1949, B304; Adriaan van Meer, 1870, weduwnaar van Henrica van Reijen, B 337; Cornelis Paulus, 1877, weduwnaar van Johanna M. van Aert-, B340; Johanna M. Raats. 1909, echtgenote van Johannes Paulus. B 329; Petrus A. van Tillo. 1931, Kladsedijk 12. De Franse bezettingsautoriteiten achtten dit biljet een belediging van liun strijdkrachten en gelastten de verwijdering van de muren, hetgeen dc Duitse politie onmiddellijk ver plicht was te doen. De Jong-sociallsten plakten er weer biljetten over heen en in Rheinland-Pfalz weigert de minister president nu om de biljetten te ver wijderen. In Freudenstadt wilden twee Franse gendarmen een jonge man arresteren, die biljetten plakte, maar hij vluchtte een politiebureau binnen, terwijl bulten het publiek de Fransen bedreigde. Later probeerden de Fransen de jongen in een auto te trekken, maar dat werd door zijn leraar belet. De Fransen verwijderden de biljetten ten slotte zelf en lieten de jongeman gaan. In een verklaring in de New York Herald Tribune heeft generalissimus Tsjang Kai Sjek, de Chinese natio nalistische leider, een beroep op de niet-communistische wereld gedaan morele en materiële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een dergelijke invasie zou funda menteel zijn voor het beëindigen van de oorlog in Korea, aldus de gene raal. De toestand van de militair in de kazerne te Ermelo, bij wie nekkramp is geconstateerd, is niet verontrus tend. De militairen behoeven niet in de kazerne te blijven, maar worden voorzien van sulfatabletten en krij gen zo veel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te vermijden. critlék op de „avondjes", in de kampen „Is het nu wel noodzakelijk, dat er op gezette tijden in de kampen zgn. vrije tap is En een jon gen. die zich zelf respecteert komt niet op de „gezellige avondjes" want het (nood zakelijke^! damespubliek dat daar geïntroduceerd wordt, is niet. veel soeps." Over die dansavondjes is op zich zelf heel wat te zeggen, al is het niet billijk te generaliseren. Officieren en manschappen zelf aan het noord et is vanzelfsprekend, dat opgroeiende jonge mensen belangstelling tonen voor de wereld om hen heen; dat we ons zelfs mede-verantwoor delijk voelen, en dat we over de actuele problemen urenlang debatteren met alle felheid en over redingskracht, die we bezitten. En dan, op een stormachtige nacht, zwiept de natuur het zeewater hoog op en slaat de dijken in stukkenen we weten, dat er voorlopig maar één probleem meer is goed toneelgezelschap." Maar C. r. K. schrijft: .Er was hier vorige week een toneelopvoering, maar het grootste deel van de manschappen lag op bed te kaarten... Tot onze voldoening zijn ook een paar meisjes in de discussie gesprongen „Waarom laten ze de jon- ln actie zónder wapens gens niet ln hun eigen vak", vraagt D i n y van Heuve len verbaasd. Dat kan na tuurlijk met altijd, Diny, maar het zou veel en veel vaker kunnen (en móéten!) gebeuren. Gré Bos uit Vlaardingen heeft veel Zo verging het ook de Perspectief-redactie. We had den eind Januari de eerste lichting brieven over de mili taire dienst gepubliceerd, en daarna kwam opnieuw een enorme stapel post binnen. Boze brieven van officieren over de dienstplichtigen; vlammende verhalen van soldaten over de leiding. En Juist in die dagen deed ons leger het meest-hartverwar- mende werk dat een militair maar kan doen: redden, en helpen. Moesten we nog pra ten over de kibbelarijtjes tus sen de leiding en de man schappen...? De noodtoestand is nu voorbij. De legerafdelingen zijn vrijwel alle weer op hun post terug en de dienst is weer als drie weken geleden. En dus is er alle aanleiding om ons begonnen gesprek uit te praten. Niet met het doel om nou eens lekker partijen tegen elkaar uit te spelen, maar uitdrukkelijk met het voornemen om te verbeteren, waar wat te verbeteren valt. „Wat wordt het: iéts doen of niéts doen?" hebben we in ons inleidend artikel ge vraagd. Er zijn echter talloze briefschrijvers, die zich bij de beantwoording weer op zijterreinen begeven. J. P. V. uit A'dam schrijft bijv. dat iemand met een MULO-di- ploma toch officier is gewor den: maar D. P. A. uit Sua- meer stelt daartegenover, dat de „gewenste eigenschappen, waaraan iemand moet vol doen om bij de officierenop leiding te komen, schijnbaar alleen aanwezig zijn bij jongelui, die uit de meer ge- zoede milieu's voortkomen." Deze brieven leiden tot de dringende vraag: Kan er niet nog het een en ander ten goede veranderen bij de se lectie voor de officiersoplei ding. In onze eerste serie ge plaatste brieven zijn door een aantal Inzenders on vriendelijke dingen gezegd over het kader. Een vijftal sergeants uit verschillende kazernes komt daar tegenop en zij vertellen uitvoerig van hun ervaringen met dienst plichtigen. We moeten zeg gen, dat zij van hun kant geen ongelijk hebben, en geven toe, dat het goedkoop is, om het kader als geheel uit te schelden. "ll/faar nu de eigenlijke zaak: wat doen we in dienst. ..We worden gewoon bezig gehouden" komt Leo Bac nog eens verklaren. ..Onze trai ning wordt met opzet gerekt, omdat, zoals een sergeant zei: we anders helemaal niet weten wat we met jullie moe ten doen." „Maar ze tonen helemaal geen belangstelling voor wat dan ook", stelt een vaandrig uit Schiedam. „Eens in de week houd ik met mijn jon gens een babbeluurtje. Dan kunnen ze over alles en nog wat praten. En iedere keer valt het mij dan op hoe op pervlakkig deze jongens 'zijn." Wij hebben gesuggereerd de dienstplichtigen werk te geven. Dat wordt van twee kanten verschillend beoor deeld. Het kader zegt: „Ze willen niks. Ze willen alleen maar rondhangen en kaarten en naar de bios." De dienstplichtigen vertel len: „Er wordt al werk genoeg voor ons gezocht. Kunt u zich bijvoorbeeld voorstellen wat er in me opkomt, als ik een schone jeep schoon moet maken?'' Tot een oplossing van de situatie komt niemand. Ieder ziet zijn eigen moeilijkheden. Een uitweg? Nee. Dan de vrijetijdsbesteding. „De bioscoopzalen zitten elke avond vol" klagen som migen, „maar de studeer kamer is bijna altijd leeg.' Maar zijn er genoeg studeer- ruimten voor militairen? We geloven er niks van. „Het amusement dat ons geboden wordt", zeggen twee jongens uit Sneck, „bestaat haast altijd uit films van het type sla-maar-dood, en waarom komt wel Mr Doodle op bezoek, maar nooit eens In ons Perspectief van vandaag drukken we voor de tweede maal de mening af van lezers over proble men rond de militaire dienst. Tienduizenden jongens van om en nabij de 20 moeten twintig maanden lang hun dienstplicht vervullen. Het is ln hün belang, dat ze In die tijd een wezenlijke taak krijgen. Uit de tientallen brieven wordt het ons nogmaals duidelijk, dat vele jongens niet alleen die twintig maanden uit hun werk zijn. maar dat het" voor hen bijzonder moeilijk is na maanden van enkel paraat zijn weer actief aan de slag te moeten. Daarom: er móét meer gebeuren. Genoemd worden: le. de training van de soldaten zo breed maken als met het beschikbare materiaal maar mogelijk is. 2e. de vakmensen meer kans te geven zich op hun eigen gebied te ontwikkelen, en dat zou misschien kunnen, als 3e. meer burgerpersoneel zou kunnen worden in geschakeld: leerkrachten van vakscholen bijv.; 4e. de sportbeoefening op veel plaatsen meer op het rooster te plaatsen; 5e. de mogelijkheden voor eventueel verplichte studie en actieve vrijetijdsbesteding te vergroten. Bij al deze suggesties geldt dat de dienstplichtigen méér gebruik moeten maken van de geboden kansen. En voorts: het nodige doorzettingsvermogen van hoog tot laag worde aangemoedigd. Fouten worden overal gemaakt, blijf niet op die fouten staren. Ons volk brengt jaarlijks een groot financieel offer om een leger op de been te houden, dat „paraat" moet zijn. De dienstplichtigen brengen een offer van bijna twee jaar dienstplicht. Daarom: méér aandacht voor deze zaak. Ze is het waarachtig wel waard. GABRI DE WAGT We moeten dit onderwerp nu afsluiten. Wie moet het laatste woord heb ben? Misschien de mensen, die er op wijzen, dat de vrije tijdsbesteding geheel afhan kelijk is van het eigen initia tief. „Er is veel van te ma ken", zeggen sommigen, „als je maar wilt." En: „je moet er wat voor dóén. het wordt je niet op je bed gebracht". Een onderofficier krijgt het allerlaatste woord: „Laten we toeh van beide kanten verstandig zijn. We moeten twee jaar lang met elkaar optrekken. Laten we er dan samen het beste van maken." Hier liggen dan de eerste cijfers op tafel en onze baas mag ze zien, hoor! Dit is nu het rap port, dat we op school altijd hebben verdiend en nooit hebben gekregen! In totaal hadden we 21 cij fers met een totaal van 164. Gemiddeld dus: 7.8. En dat voor een rubriek, die verscheen op Vrijdag de dertiende... Nog even een paar ge tallen en opmerkingen. Nico gaf een acht voor het openingsartikel (waar om ook niet gesproken over een speelgoedactie voor de geëvacueerde kin deren?), Ton gaf voor de keuze een 9 en voor in houd een 8, Hilly een ne gen cn Henk schreef: Mag er zijn! („Er is géén collecte-moeheid en laten we het geld liever vrij willig bij elkaar brengen dan gedwongen"). Het schavotje had aller instemming „Misschien moet de jeugd van onze tijd wel minder werken dan onze vaders en moe ders. maar ze moet veel leren om hetzelfde te be reiken als onze ouders", voegt Hilly er aan toe. OP T SCHAVOTJE -m r IEKE TELGENKAMP (maar de radio-, tele- J-fJ- visie- en gramojoon wereld heeft er Mieke Tel- kamp van gemaakt, dat is gemakkelijker, ook voor hei publiek en dus óók voor het succes) was een typiste op de Hollandse Signaalappara- tenja'oriek in Hengelo. Ze hield van zingen, al kwam het nooit tot iesnemen. Wel werd ze lid van een amateur cabaretclub in Hengelo, toen ze zestien was. En nu nu is ze achttien) is ze geen typiste meer en woont ze niet meer in het oosten des landsmaar loordt er gewerkt aan een geheel andere carrière: zan geres voor de radio, televisie en gramojoon. En daartoe is ze ïn Hilversum komen wo nen. Voor radio en televisie de buteerde zij al enige tijd ge leden, deze week 'komt dan haar eerste gramofoonplaat in de winkels: ..Here in my heart", en „Why don't you believe me". Haar volume is «on dien Yfijk die Bep van der de vreugden in de Volks- #L Linden (25 jaar) uit hogeschool. En het schijnt 1 Beverwijk eens enthou- zelfs, dat de jongensoursus- siast afwassenIn een kolos- sen niet meer breken dan saai tempo komen de scha- de meisjes! len en borden en vorken èn lepels uit het sop. Ja. de vaat moet gebeuren, ook op een Volkshogeschool. Ze wa ren er met zijn vijftigen meisjes uit négen provincies plus een Vlaamse en een Duitse. Op de werkelijk magnifie ke „Zandhccve" in Bergen zijn ze veertien dagen bij elkaar geweest in een cur sus: Meisjes in stad en plat inland. Ze hebben natuur lijk ontzettend veel gepraat (.Je verbaast je er telkens weer over, dat er mensen zijn, die zo heel anders le ven en denken dan jezelf doet!"), ze hebben behoor lijk gesport en gespeeld, ze hebben met stof zitten toveren, zijn op excursie geweest, en gingen ook naar het toneelstuk Ondine En natuurlijk hebben ze afgewgssen. Dat is een van aard. dat zij met in de mi crofoon fluistert als een „croonster". Zij zingt voluit, en de technicus bij haar gra- mofoonopname liet twee schotten aanrukken en legde een dikke stofdoek over de microfoon... Zij is precies Vera Lynn, denk je soms. en ook wel Doris Day. maar Mieke Tel- kamp zelf heeft geen voor keur en geen oordeel „Ik zing zonder aan een andere zangeres te denken, ik zing zoals ik zelf graag wil". Misschien is dat wel dc re den voor haar succes? In ieder geval is het voor menigeen een wijze les! G. P. E. Opleiding en loon Wat zegt Perspectief van het feit-, dat ateliermeisjes van 16 a 17 jaar zonder enige vooropleiding een inko men hebben van 50 tot 70 gulden per week, terwijl jon gens van 20 jaar en ouder met een dure HBS- of Gym- opleiding op een kantoor 25 tot 50 gulden verdienen? BOB VAN GULIK, Castricum. [Hiervan kan Perspectief illeen maar zeggen, dat er waarschijnlijk geen enkel meisje van 16 of 17 jaar is, dat f50 tot f70 per week verdient. Meisjes, die op een fabriek werken, verdienen naar gelang van hun leef tijd f.25 tot f35 per week en sommigen komen aan de f40 toe. Dat zijn dan ouderen, die gespecialiseerd werk ver richten. Meisjes op confectie-ate- liers, die ouder zijn dan 22 jaar kunnen boven de f40 uitkomen. Zij hebben dan een behoorlijke oefening en ook vakkennis. Enkele oude ren met bijzondere bekivaam- heid kunnen tot 47 ver dienen. Bob van Gulik moet hier bij bedenken, dat deze lonen niet boven, maar vaak nog wel onder die van hun man nelijke collega's liggen. Bo vendien bieden de 'betrekkin gen van ongeschoolden en geoefenden maar weinig perspectief. Het perspectief voor jongeren met HBS- of gymnasiumopleiding is nog altijd veel beter. Vandaar ook. dat deze jon gelui nooit willen ruilen. Red P.] Contributie Ik wil wel graag tot de vas'e groep der Perspectivia- en behoren, als het maar geen contributie kost, want dat betaal ik al zoveel. W. de R. te D. (Wees gerust, Wim, wij zijn onbetaalbaar en daarom d-.zn we het voor niks. Red. P.] Astrologische voorzeggingen door mevr. LAUDANUM VAN 20 TOT 27 FEBRUARI. De kreeften moeten deze week goed uitkijken. Er ligt iets zachts op "IWef,m,aar <J?ar moet u overheen stappen. Hoedt u voor afglijden. Deze zachtheid is slechts schijn. Kreef ten en Maagden kunnen deze week wel huwen, maar alleen nig een stier. U zult eerst wat moeite hebben roe' hun opvliegend karakter, maar zij zullen u veel liefde geven, of niet, maar dan ligt de schuld bij uzelf. De Weeg schalen moeten uiterst voorzichtig zijn; Mars staat nu t.o.v. Wega in een ongun- - - sbige positie: Hoedt u voor beige. Vast houden en doorbijten. U raakt vrienden kwijt en krijgt er andere voor terug, of niet. Dat ligt aan het beige. Voorzichtig met 't Lentepunt dus... De Maagden krijgen goed bericht 'uit een groot ge bouw of van over water. Houdt uw zenith hoog en be gin geen zakelijke ondernemingen, óf u moet zeker van uzelf zijn en dat bent u niet. Laat uw Nadir niet met voeten getreden worden; of 't moeten uw eigen voeten zijn en dan is er maar weinig aan te doen. Bij de Steenbokken zelfs helemaal niets, die móéten! MEVR. L. (astrologe in buitengewone dienst). P.S. Het succes is een goede vriend. Groet hem.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2