Grimmige Dr. Naumann voor een Britse rechter in Bielefèld BUITEN DE KANTLIJN 't Zit vast vaster met VELPAFIN «<n CETA BEVER PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN VRUDAG 20 FEBRUARI 1953 TUBANTIA le blad pag. S Het complot der neo-nazi's Dr. Werner Naumann, door de Britse bezetters aangeduid als leider van de groep van nazi-samenzweerders die een maand geleden door Britse politie werd gearresteerd, verscheen gisteren voor het eerst sedert hij in Büderich bij Düsseldorf van zijn bed werd gelicht, in het publiek. Twee Britse politie mannen leidden Goebbels' voormalige staatssecretaris in de kleine rechtzaal van Bielefeld, waar de hoogste Britse rechter in Duitsland, Sir Norman Edgley, erover zou moeten beslissen of hij nog langer in hechtenis zal mogen worden gehouden als geen beschuldiging tegen hem wordt ingebracht. Naumann was vanuit de Britse gevangenis in Werl onder sterk politiegeleide naar Bielefeld overgebracht, waar bij zijn aankomst geen aanhangers, doch slechts persfotografen hen opwachtten. Nog steeds geen beschuldiging tegen hem ingebracht Demonstraties van betekenis heb ben zich in de levendige provin ciestad Bielefeld niet voorgedaan. Een klein groepje van kennelijk met de gearresteerde nazi's sym pathiserende lieden trachtte toe gang tot de publieke tribune te krijgen, maar de politie liet hier slechts een vastgesteld aantal toehoorders binnen. De enkele Duitse politiemannen, die voor en in 't gebouw waren opgesteld, hadden generlei moeite om de rest tot heengaan te bewegen. Tegelijk met Naumann werd een tweede lid van het complot van zeven naar Bielefeld gereden, de vroegere leider van concentratiekampen Zim- mermann. De behandeling van het verzoek van Naumann geldt als toetssteen voor de rest. Naumann zelf had tijdens de be handeling niet meer dan twee woor den te spreken: hij moest slechts be vestigen dat hij Naumann was en dat hij gevangene van Werl was. Ver der zat hij met een grimmig, bleek en van woede vertrokken gezicht in de beklaagdenbank, beurtelings kij kend naar de veertig journalisten, naar zijn vrouw en de rechter. Hij vertoont enige gelijken' vroegere chef Goebbels. ijkenis met zijn Onder de toegelaten belangstellen den bevonden zich ook familieleden van de overige gevangenen en de afgevaardigde in de Bondsdag Von Thadden, die in het parlement van Bonn op de uiterste rechtervleugel zit. Naumann's verzoek werd ingediend door een Londense advocaat, John Scott Henderson, een expert in geval len van politieke hechtenis. Naast hem zaten, tot zwijgen gedoemd, twee Duitse advocaten: de raadslieden van Naumann en Zimmermann. die slechts via hun Britse collega aan het woord mochten komen. Twee fi guren. die ook in de politieke wereld m Duitsland veel opspraak hebben gewekt. Naumann's advocaat is na melijk de voormalige politieke advi seur van Hitler's vertegenwoordiger in Parijs, dr. Ernst Achenbach, die thans een leidende rol speelt in de Duitse liberale partij. Zimmermann's raadsman is prof. Friedrich Grimm, die lange jaren actie heeft gevoerd voor een algemene amnestie voor Duitse oorlogsmisdadigers. „Te ver gegaan Henderson betwistte de rechtmatig heid van het arrest der zeven vroe- Staking van doodgravers Op tien begraafplaatsen in New York stonden gisteren 550 lijkkisten, die door een staking van 200 dood gravers niet ter aarde besteld konden worden. De staking is al op 17 Januari begonnen. Vele overledenen zijn door hun verwanten zelf begraven. De stakers eisen een loonsverhoging van 10 dollar per week en andere voor delen. Vanwege de gemeentelijke ge zondheidsdienst wordt dagelijks con trole uitgeoefend. Tot dusver zijn voor de hygiëne schadelijke gevolgen van deze wantoestand uitgebleven door het koude weer. gere nazi's op twee gronden: hij be streed dat de Britse hoge commissa ris hen had mogen vastzetten zonder voorafgaand overleg met de Ameri kaanse en Franse hoge commissaris sen, en overigens vond hij dat de Britse hoge commissaris de hem in het bezettingsstatuut gegeven be voegdheden te breed had uitgelegd. In feite was er nog steeds geen be schuldiging tegen de groep inge bracht. De Britse raadsman betoogde, dat de hoge commissaris zich „een willekeurig recht van arrestatie" had aangematigd. De juridische adviseur van de Britse hoge commissaris wees de ar gumenten af; het kwam daarbij tot een dispuut, dat tot een opschorting der behandeling der zaak tot heden leidde. Scott Henderson had namelijk scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat hij niet in staat is geweest met de gearresteerde te spreken: ook zijn Duitse raadsman was niet tot hem toegelaten. Henderson diende nu een verzoek in om terstond in staat te worden gesteld contact met Naumann op te nemen. Daartegen kwam de juridisch ad viseur van de hoge commissie, Bat- hurst, zo scherp in het geweer dat hij ook met de rechter in botsing kwam. Bathurst zeide dat de hoge commis sie de strengste instructies had ge geven, dat Naumann niemand zou mogen spreken en hij meende dat ook de rechter daaraan niets zou kunnen veranderen. Sir Norman. een vroegere administratieve rechter in India, besliste echter: „Over wat hier lebeurt blijf ik baas". Het incident lep erop uit, dat de vertegenwoor diger van de Britse hoge commissa ris uitstel der behandeling vroeg om de regering in Londen nieuwe in structies te vragen. ADVERTENTIE Keelpij -Vie keeUaWettefl 23 Mannen lieten zich op sluiten in een duikboot Sedert 15 Januari j.I. zitten 23 man nen opgesloten in de Amerikaanse onderzeeër Haddock, die gemeerd ligt aan de marinekade van New- Londen in Connecticut. De boot is niet ondergedoken, maar alle openin gen van het schip zijn afgegrendeld, opdat de situatie binnen gelijk zal zijn als wanneer het schip zich onder water zou bevinden. Waarschijnlijk zullen de ingesloten mannen die allen vrijwilligers zijn ongeveer zes weken in het schip blijven. Dit experiment heeft ten doel de grenzen van het menselijk weer standsvermogen aan boord van atoom-onderzeeërs vast te stellen: want de actieradius van deze sche pen zal practisch onbeperkt zijn. De eerste atoomonderzeeër, de Nau tilus, staat thans op stapel. Een tweede zal spoedig worden gebouwd (Le Monde). DIRECTEUR-GENERAAL VAN DE VOEDSELVOORZIENING 's-GEAVENHAGE, 20 Febr. Bij K.B. is ir. J. A. P. Franke te Voorburg benoemd tot directeur-generaal van de Voedselvoorziening bij het ministe rie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening. De heer Franke, tot dusver raadsadviseur in algemene dienst, volgt dr. ir. S. L. Louwes op, die einde Januari 1953 overleed en die hij sedert September 1950, waar nodig, verving. Johannes Anton Pleter Franke werd geboren te Sleen in Drente op 19 Juni 1914. Hij studeerde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen waar hij ln 1939 't diploma van land bouwkundig ingenieur verwierf. In September 1939 trad hij in dienst bij het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening, waar hij spoedig in de leiding werd betrokken. In 1948 volgde zijn benoeming tot voorzitter-directeur van het hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproducten en tot voorzitter van de bedrijfschap pen voor granen, zaden en peulvruch ten en voor veevoeder. Tevens was hij waarnemend voorzitter van de be drijfschappen voor aardappelen, voor zaaizaad en pootgoed en voor akker en weidebouw. Benoemd tot raadadviseur in alge mene dienst, trad ir. Franke na 25 September 1950 tevens op als plaats vervangend directeur-generaal van de Voedselvoorziening. Ir. Franke is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Drama in woonwagenkamp te Steenwijk Vader van acht kinderen doodgestoken Tegen dader drie jaar geëist In de nacht van 27 op 28 October I.ï. heeft zich in het woonwagenkamp te Steenwijk een drama afgespeeld. Tijdens een vechtpartij om 2 uur des nachts werd de 40-jarige J. W. B., vader van acht kinderen, door een messteek in de hartstreek gedood. De 26-jarige F. K. een zwager van het slachtoffer, werd gearresteerd en deze verdachte had zich gisteren voor de Zwolse rechtbank te verantwoorden, inzake opzettelijk doodslag. Tegen hem werd drie jaar geëist. Maanden geleden hadden J. W. B. Schoonmoeders Een bureau voor opinie-onderzoek in Miinsler heeft de kal de bel aangebonden en ruim 10.000 paartjes, verloofd en/of jonggehuwd, de mm of meer pijnlijke vraag gesteld: „Waf is Uw mening om trent Uw schoonmoeder?" De (vele) antwoorden waren verrassend, en een bewijs, dal de schoonmoeders hard op weg zijn, hun slechte naam te liqui deren. De schoonmoeders in Münsler en hel Munsterland dan verwierven de volgende praedicalen: zeer goed: 633 mannen, 174 vrouwen; goed: 2572 mannen, 1224 vrouwen: I gaat wel": 574 mannen, 1230 vrou wen; slecht27 m., 398 vr. en „niet uil le houden" resp. 3 en 125. Daarmee zijn we er nog niet, want 1391 lieren en 1849 dames hadden geen oor deel. Ze wilden eerst eens zien wat er bij de anderen uit de bus zou komen, om dan een vergelijking ten opzichte van hun eigen schoonmoeders le kunnen maken. Kwaad De heer Edward Sander uit Oakland (V.S.) kreeg een lekke band en werd toen zo kwaad, dat hij met een koevoet zijn auto kort. en klein sloeg, het wrak met benzine overgoot en de brand er in stak. Ter leen In de Londense „Times" verscheen dezer dagen de volgende advertentie: „Welke vriendelijke lieden zijn bereid, baron en barones voor de kroningsplech tigheid behoorlijke kleding te lenen?" Lekker Op een weide bij een filmstudio in Los Angeles was met veel zorg, kosten en -oeite een klein glazen paleis gebouwd. Niet uit glas, maar van kristalhelder suikerwerk, om te vermijden dat de man, die uit een vliegtuig in dit broze bouw werk moest vallen, door glasscherven verwondingen zou oplopen. Deze scène kon de volgende dag niet opgenomen wor den. Paarden, honden en koeien hadden zich -in de nacht aan het kunstwerk te goed gedaan. en F. K.. naar tijdens de zitting bleek reeds ernstige onenigheid gehad we gens een zakenkwestie. Eind October was er kermis in Steenwijk en dit was voor K. en andere woonwagenmensen een reden om een stevig glas bier in de stad te drinken. Na het midder nachtelijk uur keerden ze in opge wonden toestand terug naar het kamp, dat druk bezet was in verband met de kermis. De oude ruzie van B. en K. kwam weer aan de oppervlakte en na een hevige woordenwisseling kwam het tot daden. Twee wachtmeesters van de Steen- wiiker politie maakten als getuigen duidelijk, dat de doodslag onder hun ogen is gepleegd. Toen het gekrakeel in het kamp zeer hevig werd. ontvin gen zü een waarschuwing. Zü haast ten zich op de fiets naar het kamp en troffen daar vele woonwagenbe woners aan. gewapend met knuppels en bijlen. Wachtmeester Poetsma zei tot verdachte: „Frits, ga naar je wagen." Eerst volgde verdachte deze raad op, toen keerde hij zich om en voordat de politie tussen beide kon komen, was de vechtpartil met B. aan de gang. In de duisternis kostte het de wachtmeester veel moeite de vechtersbazen te scheiden. In het donker heeft wachtmeester Poetsma, K. die een verre van nuchtere indruk maakte, geen mes zien hanteren. Wel zag hij hem slaan in de richting van B.'s hartstreek. Later vond deze getuige dicht bii de wagen van K. een zakmes, dat bevlekt bleek met het bloed van B., die kort na de vecht partij overleed. De officier van justitie concludeer de, dat F. K. met opzet zijn zwager B. heeft doodgestoken. Voor de vecht partij begon heeft K. geroepen: ,.T'- zal met je afrekenen." Dit tekent de mentaliteit van verdachte. En zo verwierp mr. Brantjes de veronderstelling, dat B. achteraf nog met een ander heeft gevochten. Al met al achtte mr. Brantjes opzette lijke doodslag bewezen. De eis luidde drie jaar gevangenisstraf. De verdediger van verdachte achtte opzettelijke doodslag geenszins be wezen. Hij vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging. Over veertien dagen volgt de uitspraak. Zondag verkiezingen in Oostenrijk Thans staat vast. dat aan de Zon dag in Oostenrijk te houden algeme ne verkiezingen zal worden deelgeno men door elf partijen. De grootste partij is de Volkspartij, gematigd conservatief van karakter, waarvan zowel grote zakenlieden als kleine boeren. ..clericalen" en vrijmet selaars deel uitmaken: zij wordt ge leid door kanselier Dr Leopold Figl. die zelf een boerenzoon is. Na de Volksoartii komt de Socialis tische partij die bil de laatste verkie zingen 67 van de 165 parlementsze tels verkreeg (de volkspartij 77); daarna, bij de presidentsverkiezingen in het voorjaar van 1951. kregen de socialisten de meerderheid voor ae benoeming van hun candidaat. dr Theodar Koerner. tot president. De socialisten kanten zich tegen de door de Volksoartii voorgestane eis van stabiliteit en deflatie en vragen meer investeringen in de staatsindustrie teneinde volledige tewerkstelling te verzekeren. De leider der socialisten is vice-kanselier Dr Adolf Schaerf. die kanselier Figl zeven jaar lang terzude heeft gestaan. De derde in grootte is de ..Bond van Onafhankeliiken". die in het oude parlement 16 zetels had: deze partij steunt op de leden van de voormalige nazloartii en beroepsmilitairen. De Bond heeft zich onlangs verbonden met de dissidente ..jongeren-afdeling van de Volkspartij die als ..actie groep" bekend staat en een krachtiger houding tegenover de socialisten wenst: de huidige leider vah de Bond is kolonel Max Stendebach. een uit Saksen afkomstige Duitser. De Volks-oppositie is 't communis tisch gezinde links-socialistische blok. dat vilf zetels had in het oude parle ment. De vijfde partil is de Supra-partil van het centrum: zii wil het even wicht bewaren tussen de twee grote coalitiepartijen. Monarchistisch ziin de Bond van Oostenrijkse monarchisten en de Vrije democratische partij. Tenslotte zijn er nog vier partijtjes van kleine omvang. Rampenfondsconcert in Kopenhagen 's-GRAVENHAGE. 20 Febr. In Ko penhagen is een concert gegeven ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. Voor dit concert waren de prijzen verdubbeld. De zaal was uitverkocht. Het concert werd belangeloos gediri geerd door Willem van Otterloo, diri gent van het Residentieorkest. KERKNIEUWS Geref. Kerken (onderh. art. 31 BLO.). Beroepen te Alkmaar Z. G. van Oene, cand. te Kampen; te Drogeham G. v. d. Brink, cand. te Voorburg; te Voorburg J. Verkade te Zuidwolde (Dr.). Chr. Geref. Kerken. Aangenomen naar Amsterdam (N.) A. W. Drechsler, cand. te Amsterdam. Onvoldoende voor aardrijkskunde De aardrijkskundige kennis van velen in en buiten Europa blijkt niet erg gedegen te zijn. Zo kon het gebeuren, dat bij verschillen de stadgenoten welgemeende blij ken van belangstelling binnenkwa. men met het lot van Enschede. Veelal gingen deze vergezeld van het aanbieden van hulp of gast vrijheid aan getroffenen. Wij die nen in de eerste plaats de hartelij ke deelneming te waarderen, die zovelen jegens onze getroffen landgenoten tot uiting hebben ge bracht. Daarna is er misschien enige ruimte voor verbazing over de aardrijkskundige kennis. In het Duitse blad Die Welt van 17 dezer wordt gemeld, dat dè springvloed, welke in de nacht van Maandag op Dinsdag werd verwacht, weinig onheil in Nederland heeft aange richt. Er woei slechts een matige Noordoosten wind, die de vloed niet opjoeg. Alleen uit de grens stad Enschede, aldus Die Welt, wordt een tamelijk grote dijk breuk gemeld ADVERTENTIE Feuilleton DE TWEE ZUSTERS door JOS. LODEWIJKS. 6) „Ik begrijp niet wat dat meisje in die dooie diender ziet", zei de juwelier Hart tussen de vitragegordijnen door, terwijl hij somber loerde naar het twee tal dat schuin aan de overkant de boek winkel verliet. Joris sloot de deur van zijn zaak en beende met Eli de straat uit. „Een raar stel", zei mevrouw Hart. terwijl zij de servetten neervleide. Zij hoefde niet te vragen over welk meisje en welke dooie diender het ging, want deze aanduidingen waren de laatste weken herhaaldelijk in de gesprekken van het echtpaar I-Iart opgedoken, ter wijl de geruchtmakende verloving van liet rare stel nog vers in het geheugen lag. „En waar haalt hij het geld vandaan?" mopperde de heer Hart. alsof hij per soonlijk verantwoordelijk was gesteld voor al het geld op de wereld. „Geleend, natuurlijk!" Mevrouw Hart bleef nooit het antwoord schuldig wan neer het erom ging. anderen in het schrille licht van hun onvolkomenheden te zetten. „Dat gaat natuurlijk scheef over een tijdje. Huizen kopen met ge leend geld, winkels bouwen met geleénd geld. trouwen met geleend geld, en dan een luxe-poppetje als vrouw, nou, je zal zien waar dat vroeg of laat op uit draait." - Mijnheer Hart knikte stom. Maar er gens in ziin achterhoofd schemerde vaag een pijnlijke afgunst om een gemis, dat hij en zijn vrouw geleerd hadden te be spreken als een voordeel: Het feit dat zij geen kinderen hadden. Kinderen zoals die twee jonge mensen, die vol moed en levensvreugde voortstapten op hun pad van rozen, op weg naar de moeilijk heden van het bestaan, die zij met in eengestrengelde armen tartten De juwelier zuchtte diep, zodat de vitragegordijnen wapperden. „Kom zitten", zei zijn vrouw. ..Ik ga opdoen." Hpt was een verzoek dat rip Vipor Harl nauwelijks verraste, want hij had gedu rende de vierendertig jaren van zijn huwelijk nagenoeg iedere avond op het zelfde tijdstip deze woorden gehoord. DERDE HOOFDSTUK Joris Helleboom had juist een indruk wekkende hoeveelheid exemplaren van „Het Zwaluwnest" aangekregen het leek wel of iedereen dat boek wilde le zen en van de uitgever had hij de tip gekregen dat het spoedig uitverkocht zou zijn. Hij had besloten een hele eta lage aan deze roman te wijden en hij was druk bezig met een ontwerp voor de rangschikking te maken, toen hij merkte dat er buiten in de straat een oploop ontstaan was. Joris kroop in zijn leeggehaalde etalage en keek over het oranje-wit gestreepte doek. dat hij er aan de binnenkant had voorgehangen, naar buiten. Er stond een groep mensen voor het bankgebouw van de Nationale, dat aan zijn winkel grensde en er werd opge wonden geschreeuwd en gegesticuleerd. De belangstelling van de mensen leek zich te concentreren rond een donker blauwe gesloten auto, en toen Joris ge legenheid kreeg om tussen de mensen door een blik op de wagen te werpen, zag hij dat het een politieauto was. Het was de twaalfde April, acht uur in de morgen. Later, jaren later, zou Joris zich deze datum nog herinneren. Op dit moment echter wist hij alleen dat het de twaalfde was omdat er de dertiende op zou volgen en de der tiende was de verjaardag van Eli. Joris verheugde zich buitengewoon op de dag van morgen. Niet alleen omdat hij dan van 's middags vier uur af de gast van de familie Kamerlingh zou zijn en een lange middag en avond met Eli zou kun nen doorbrengen, maar speciaal omdat hij deze keer met een verjaardagscadeau op de proppen zou komen waarvan Eli grote ogen zou opzetten. Hij wist wel dat Eli om zijnentwil veel luxe en com fort, die zij van kindsaf gewend was, zou willen opgeven, maar hij wist ook hoe zij van nature een zwak had voor mooie, nuttige en degelijke dingen, die het leven veraangenamen en het bestaan een plezierige charme geven. En hii had voor deze verjaardag een van die dingen voor haar gekocht. Iets waaron zij niet rekende en waarvan zii in gedachten al voor de rest van haa»- leven afstand van gekost en er zouden ongetwijfeld men sen zijn die hem voor gek zouden ver slijten, omdat hij zoiets duurs gekocht had terwijl het niet een strikt noodza kelijke levensbehoefte was maar Joris wist zeker dat Eli het zou kunnen waar deren en dat het geschenk hen beiden in hun verder leven zou vergezellen als een symbool van het begrip, dat hen verbond. Morgen zou het de dertiende zijn een geluksdag. Maar vandaag was het nog pas de twaalfde en die dag scheen in de winkelstraat iets heel bijzonders en sensationeels te hebben gebracht. De oploop werd steeds groter en het ru moer steeds opgewondener. Voor de win kel van Joris zag het spoedig zwart van de mensen en er kwamen steeds meer politie-agenten. Toen enkele kwajongens lange neuzen tegen Joris hadden getrokken, omdat hij als een Jan Klaassen in een poppenkast boven zijn voorhang stond uit te gluren, besloot hij naar buiten te gaan om eens te informeren naar de oorzaak van het opstootje. Aan de overkant stond de juwelier Hart voor zijn open winkeldeur. Hij staarde somber maar niet nieuwsgierig naar het bankgebouw, en daaruit con cludeerde Joris dat hij er alles al van af wist. Inderdaad bleek de heer Hart hem vol ledig te kunnen inlichten. „Er is vannacht ingebroken in de Na tionale", zei hij met een grafstem, waarin niettemin iets van voldoening klonk om het feit, dat er nog iemand bleek te zijn die nergens'van wist. „Er is een massa geld verdwenen en effecten en zo; ze zeggen dat de nacht waker vermoord is en er zijn wel twintig politiemannen binnen bezig met het on derzoek. Ze moeten langs de achterkant zijn binnengekomen. Is er niet een soor tement steegje daarachter met een poor tje op de Begijnenstraat". „Ja", zei Joris in gedachten. „Er is 'n steegje met een poortje op de Begijnen straat. Hetzelfde steegje en hetzelfde poortje waar mijn achteruitgang op uit komt. De heer Hart keek plotseling vol be langstelling naar Joris. „Uw achteruitgang? Op hetzelfde steegje en hetzelfde poortje? Dat is on aangenaam", zei hij geheimzinnig. (Wordt vervolgd.) 41. „Kom aan boord!" riep de piloot, zodra zijn vlieg tuig het bootje van de spionnen bereikt had, „opschieten!" Dit lieten de boeven zich geen twee keer zeggen. „Dank je, vliegtuigman", zei de kleine met een stem, zo zoet als een wesp in de honing, „wij schieten op." Bij die laatste woor den voelde de grote onbewust naar de bult op zijn jas zak. waar zijn machinepistool was verborgen. „Laat ze er niet in!" riep Pat O'Nozel wanhopig, „het zijn spionnens!' ..Ha ha!" lachte de kleine, „hij maken grapjes!" „Stilte!' ripp rie piloot, allen binnen?. Dan stijg ik op'" En mpt luid geronk verhief het vliegtuig zich boven de golven. „Denk er om," waarschuwde de piloot nog eens, „jullie houden je kalm daar. Ik wil onder het vliegen niet gestoord wor den!" Dus werd de piloot niet gestoord.. maar achter zijn rug speelde zich in stilte een drama af. Pat keek voor de zoveelste keer in de loop van het machinepistool, waar hij zo langzamerhand een hekel aan begon te krijgen. .Geef geheime documenten", fluisterde de grote spion hees, „ot ik maak zeef van jou!" „De verwoeste stad" De binnenstad van Rotterdam wordt langzaam maar zeker volgebouwd. Er ziin natuurlijk nog vele gapende wonden die herinneren aan het bom bardement van de Meidagen in 1940. maar men krijgt toch reeds enige in druk hoe men zich de toekomstige binnenstad moet voorstellen. In deze nieuwe binnenstad temidden van grote nieuwe bankgebouwen en win kelpanden zal als een memento aan de ramp van 1940. een beeld worden geplaatst van de beroemde beeldhou wer Ossip Zadkine. Een bronzen beeld van 6V2 meter hoog op een sokkel van twee meter. Het zal verrijzen bit de Leuvehavensluis een plaats, welke in overleg met de beeldhouwer is vastgesteld. Het laat zich aanzien, dat het niet zo bijzonder lang meer zal duren of dit buitengewoon expressie ve beeld, dat de naam „De verwoeste stad" draagt, zal kunnen worden ont huld. De N.V. Handelmaatschappij L. I. Akker, die bii het bombardement in 1940 haar gebouwen in Rotterdam, geheel verloren zag gaan. heeft ken nelijk een diepe indruk ontvangen van de algemene bedoeling van de beeldhouwer, welke naar haar oordeel ook zo treffend slaat op de gebeurte nissen in het eigen bedrijf; het uitge rukte hart, de doodskreet maar ge lijktijdig het krachtig omhoog stre ven de hoop en de overwinning. Deze maatschappij heeft namelijk aan haar vele relaties een fraaie reproduc tie doen toekomen van een van de drie potloodschetsen, welke Zadkine voor dit beeld heeft gemaakt. Chinees vermoordde zijn beste vriend Drie jaar geëist wegens doodslag De Haarlemse rechtbank heeft gis teren de zaak behandeld tegen de Chinees Y C. uit Zaandam, die op 17 Juni van het vorig jaar twee pistool schoten loste op het echtpaar K. Hem was moord subsidiair doodslag ten laste gelegd. Het getuigenverhoor bracht geen helderheid inzake de vraag, wat het motief van de aanslag was geweest. Verdachte zelf zei zich niets meer te kunnen herinneren van het gebeurde, omdat hij die avond dronken was. Toen de vrouw van ver dachte 's avonds laat was thuisgeko men tezamen met het echtpaar K., waarmee het Chinese echtpaar samen woonde, heeft C. zonder enige waar schuwing zijn pistool getrokken en twee schoten afgevuurd, waardoor K. dodelijk in het hart werd getroffen. De vrouw van K werd in de schouder gewond. Verdachte is na de aanslag ge arresteerd, doch later opgenomen in de psychiatrische inrichting van het huis van bewaring te Utrecht. Ter zitting verklaarde C., dat K. zijn beste vriend was geweest en dat hij liever zou hebben gezien, dat hij dood was gegaan, dan de verslagene. De officier van justitie meende een motief te kunnen vinden in drie ele menten. nl. jaloezie, wraak en heim wee naar zu'n geboorteland. Hij achtte moord niet te bewijzen, wel doodslag en poging tot doodslag. De officier eiste drie jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere strafge vangenis te Scheveningenen voor waardelijk ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De verdediger vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, omdat men volgens hem verdachte zijn daad niet kan aanrekenen. Hij vroeg voorts bij een eventuele veroordeling ver dachte de straftijd te laten doorbren gen in een zenuwinrichting. De rechtbank zal over 14 dagen ult« spraak doen. ADVERTENTIE „GEEN GOUD ZO GOED".... dal zeggen al drie geslachten van Akkers Kloosterbalsem. Het heerlijk verwarmende wrijf- middel bij rheumatiek en spierpijn waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daaronder liggende pijnlijke weefsels dringen. Bovendien is Akker's Kloosterbalsem een heer lijke wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert. Itf vele gezinnen Is daarom een pot Akker's KIoq&i terbalsem een huisapotheek op zich zelfu RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 21 FEBRUARL Hilversum L 402 m. VARA; 7.00 Nieuws. 7.13 Gram.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muz. 8.40 Orgelspel. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.05 Gram.muz. (Om 9.35 Wa terstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Pia. norecital. 12.00 Gram-muz. (12.3.0— 12.33 Land- en tuinbouwmeaedelingën). 13.00 Nieuws en commentaar. 13-20 Omroeporkest. 14.00 Radioweekjour- naal. 14.25 Orgel en zang. 14.45 Boek bespreking. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", cause rie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Koorzang. 18.40 Reportage. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Het Oude Testament in deze tijd", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muz. 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 21.45 Gram.muz. 22.00 Socialistisch commentaar. 22,15 Gevarieerde mu ziek. 22,40 „Onder de pannen", hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. Hilversum li, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muz. 9.00 Voor de huis wouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muz. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muz. (12.30 12.33 Land. en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Franse lied jes. 13.50 Gram.muz. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Gram.muz. 14.20 En gelse les. 14.40 Amateuruitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Promenade Orkest en soliste. 16.30 De Schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18,25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie, 19.00 Nieuws. 19.10 Gram.muz. 19.20 Parlementsover- zicht. 19.30 Gram.muz. 20.00 „Licht, baken", causerie. 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 21.45 Gram.muz. 21.55 ..Veronica", hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Espe ranto. 23.22 Gram.muz.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2