TUBANTIA Engeland gaf nog nooit zoveel uit voor zijn defensie Strijd om dijkgat bij St. Annaland Paar millioen Elzassers vieren de vrijlating der SS'ers BREDASE ONTSNAPTE LAAT ZICH INTERVIEWEN TWENTSCH DAGBLAD Uitgave: N.V. v/h FIRMA M. J. VAN DER LOEFF. Bureau: Langestraat 13-17, Enschede. Telefoon 5244 (4 lijnen). Postgironummer 37648. Abonnementen en advertenties op te geven aan de Administratie. Inge zonden stukken en bijdragen te richten aan de Redactie. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentie* per mm. 22 ct. (minimum 20 mm.), tussen de tekst 3 x de adv. prijs „Brieven onder no." en „Adres Bureau" 20 ct. extra. Abonnement per week f0.47 per 3 mnd. f6.10 (bij vooruitbetaling). Losse nummers 13 ct. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Enschedesche Courant, Vrije Twentsche en Achterhoeksche Courant 82e JAARGANG No. 43 - S PAG. In Maart debat over record-begroting Tweejarige diensttijd gehandhaafd (Van onze correspondent.) LONDEN, 20 FEBR. Enge land zal in het tijdvak 19531954 een bedrag van 1636 millioen Pond Sterling uitgeven voor defensie. Dit is het hoogste begrotingsbe drag ooit voor de landsverdediging geraamd. Hoewel het defensie program nog beknot is, werd de begroting van het vorig jaar toch nog met 123 millioen Pond over troffen. Zolang er geen verbetering komt in de wereldsituatie zal de regering de defensie-uitgaven stabiliseren op een peil dat iets beneden het cijfer voor het komende jaar ligt. Het oorspronkelijke bewapenings plan dat door de labour-regering met instemming van de conservatieve op positie van destijds werd opgesteld, zal thans langer duren dan de vier jaar. waarvoor het bedoeld was. En geland heeft moeite zijn beroeps- èn reservelegers op de vereiste getal sterkte te houden. De recrutering voor het beroepsleger verloopt min der gunstig, hetgeen begrijpelijk is omdat de gehele strijdmacht overzee is en twee-derde van de gehuwden van hun gezinnen gescheiden zijn. Getracht zal worden de periode van verblijf in het buitenland, groten deels veroorzaakt door de koude oor log, te verkorten. Het reserve- of ter ritoriale leger heeft een groot deel van zijn kader verloren dat zich zes jaar geleden aanmeldde. De dienstplichtigen, die nu hun drie en een half jaar voorgeschreven dienst in de reserve vrijwillig blijven, zullen de leemte moeten opvullen. De dienstplichtwet van 1948, welke de Belgische minister zal belastingvoorstel ■wijzigen De mededeling van de Belgische regering dat ter dekking van de door de recente overstromingen aan de kust veroorzaakte schade ten bedra ge van fr. 1400 millioen, een tijdelijke extra-belasting op het inkomen van 5 procent zal worden geheven en dat tegelijkertijd de wet op de buitenge wone winsten zal worden verlengd, heeft in brede lagen der Belgische bevolking veel misnoegen gewekt. Vooral in de kringen van de katholie ke volkspartij heeft men zijn onte vredenheid niet onder stoelen of ban ken gestoken en reeds Woensdag heeft zich een delegatie van katholieke parlementsleden naar eerste minister an Houtte begeven om te protesteren tegen het wetsontwerp. De C.V.P.-groep van de Kamer heeft zich tijdens een gistermorgen gehou den bijeenkomst met vrijwel algeme ne stemmen uitgesproken tegen het nieuwe wetsontwerp; voordat deze vergadering begon verklaarde het ka tholieke kamerlid Lamalle tegenover de pers: „Ik heb de heer Van Houtte gewaarschuwd óf het ontwerp inzake een verhoging der belastingen wordt ingetrokken, óf de regering zal moe ten aftreden". De Belgische minister van finan ciën Janssen heeft het na een samen komst met de C.V.P.-kamerleden, be ter geoordeeld het wetsontwerp nog niet in te dienen; hij heeft toegezegd zijn ontwerp zodanig te wijzigen dat het aan hun wensen beantwoordt. Enige katholieke afgevaardigden wa rén van oordeel dat de nieuwe voor stellen aanvaardbaar zullen zijn. Meer voorlichting voor emigranten Voor het organise ren van meer voor lichting aan toe komstige emigran ten naar Zuid- Afrika, is dr. A. J. van Zijl, hoofd van de afdeling opvoe ding van volwas senen van het Zuid-Afrikaanse ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen naar Nederland overgekomen. Het ligt in de bedoeling speciale handleidin gen voor toekomstige emigranten uit te geven. Verder stelt men zich voor, op ieder cmigrantenschip en -vliegtuig een dame en een heer te laten meereizen, die de emigranten door middel van films en boeken voorlichting zullen geven. Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I., tot Zaterdagavond. Aanhoudend zacht Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 21 Februari: Zon op 7.44 onder 18.03 Maan op 10.30 onder 3.28 twee-jarige diensttijd invoerde en die dit jaar afloopt, zal voor de tijd van vijf jaar worden verlengd. Spoedig defensie-debat Verder zal worden voorgesteld mi litairen na de vervulling van hun dienstplicht van twee jaar (plus drie en een half jaar herhalingsoefenin gen in de reserve) nóg vijf jaar in aanmerking te laten komen voor mo bilisatie. Gedurende deze vijf jaar zullen zij worden geregistreerd, doch niet voor oefeningen opgeroepen. Begin Maart zal het lagerhuis een defensie-debat houden. Oud-minister Shinwell is voorstan der van verkorting van de twee jarige dienstplicht, maar daartegen verzet de regering zich in de huidige omstandigheden. Ook in de labour- partij bestaat er niet veel geestdrift voor Shinwell's denkbeelden. Overstromingen in Engeland eisten 307 slachtoffers De overstromingen hebben Enge land tussen de 400 en 500 millioen gulden gekost, aldus heeft de Britse minister van binnenlandse zaken. Maxwell Fyfe in het Lagerhuis mee gedeeld. Het aantal doden, dat te be treuren valt, bedraagt 307; daaron der zijn 11 personen die eerst als ver mist waren opgegeven. In het geraamde schadebedrag zijn niet begrepen de kosten voor perma nent herstel en verbetering van de zeewering. Het verlies voor de land bouw bedraagt niet minder dan 100 millioen gulden, hoewel twee-derde van het bouwland, dat overstroomd werd, slechts korte tijd onder water had gestaan. Verder gingen verloren ongeveer 1000 stuks rundvee, 8000 schapen, 1500 biggen en ongeveer 20.000 stuks pluimvee. Ongeveer 25.000 huizen waren overstroomd. Het debat over de overstromingen volgde op een door Churchill inge diende motie waarin medeleven werd betuigd met de slachtoffers, zowel in Nederland als in Belgie en Engeland. Het is opmerkelijk dat zoals steeds gedurende deze ramp Nederland wederom als.eerste wordt genoemd. Geleid projectiel dat zijn doel niet kan missen Het Amerikaanse leger verklaart geleide of zelfbesturende projectielen te hebben, die zo goed zijn dat „het vrijwel onmogelijk is. dat zij hun doel missen". Een der projectielen de Nike genaamd, heeft een richtingssysteem, dat het in staat stelt een vijand te treffen, ook al verandert deze tijdens de vlucht van richting De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, overhandigde gisteren een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse senaat en goedgekeurd door het Huis van Afgvaardigden (de vertegenwoordiging van het Amerikaanse volk). In deze resolutie wordt het medeleven van het Amerikaanse volk met de bevolking van Engeland, België en Nederland uitgesproken, naar aanleiding van de watersnood. Van links naar rechts ziet men: Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Selden Chapin en Mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. De vloed was te sterk St. Annaland beleefde gisteren twee belangrijke gebeurtenissen. In de eerste plaats kon een gedeelte van het dorp de kraan weer opendraaien en weer wat leidingwater tappen. Na negentien dagen was dat dus ook een lichtpunt in de sinds de eerste Fe bruari penibele watervoorziening. Om het zover te krijgen moesten buitengewone moeilijkheden worden overwonnen. Met behulp van duikers werden breuken tussen St. Maartens dijk en Stavenisse opgespoord, waar na laatstgenoemde gemeente werd afgesloten en via een noodleiding de aanvoer naar St. Annaland moest worden geregeld. Dit water kan slechts onder zeer geringe druk wor den aangevoerd via een viifduimslei- dingbuis. Daarom zijn ook de water transporten nog dringend nodig. De gehele watervoorziening op het eiland Tholen hangt hog maar aan een zij den draad. Vooralsnog moet het water voor consumptie nog goed gekookt worden. De tweede belangrijke gebeurtenis was de poging om bil laag til het laatste buitendilksgat aan de St. Annalandse zeedijk te dichten. Des kundigen achtten de kans niet zo heel groot, maar meenden die kleine kans bil dit gunstige weer niet onge bruikt voorbij te mogen laten gaan. Dagen tevoren werden reeds voorbe reidingen getroffen en gisternacht waren een paar honderd arbeiders bezig, de laatste benodigde zankzak- Ook Franse senaat nam amnestiewet aan Burgemeesters gaan in proteststaking De Franse senaat (Raad van de Republiek) heeft het voorbeeld van de nationale vergadering gevolgd en de amnestiewet aangenomen, welke de 13 in het Oradour-proces veroordeelde Elzassers op vrije voeten stelt. De senaat nam dit besluit met 174 tegen 79 stemmen aan. Kort voor de stemming ontstond er even enige deining toen bleek dat de juridische commissie van de Senaat zich in principe tegen het wetsvoorstel verzette. Het gevaar voor algemene verwerping is echter niet groot ge weest en de 2V? millioen Elzassers vierden al bij voorbaat de overwin ning. Verwacht wordt dat de 13 ver oordeelde Elzassers vandaag worden vrijgelaten. Als reactie op het besluit van het Franse parlement hebben de burge meester van Oradour, mr Glane en negen burgemeesters van omliggende plaatsen een bestuursstaking van twee weken afgekondigd, welke mor gen zal beginnen. Van de openbare gebouwen zullen de vlaggen halfstok hangen. De Franse amnestiewet heeft in de Westduitse Bondsrepubliek terstond levendige en scherpe reacties doen ontstaan. Deze gaan er alle van uit, dat het recht ondeelbaar moet zijn en dat er geen verschillend recht mag bestaan voor Fransen en Duitsers, die aan dezelfde handelingen hebben deelgenomen. De Westduitse minister van justitie, Dehler, drukte het zo uit: „Wanneer men van schuld spreekt dan is de rechtspositie van een veroordeelde ge lijk, onverschillig of hij als Duitser of als niet-Duitser in de Waffen-SS werd gedwongen. Een verschillende behan deling bij gelijke strafrechtelijke schuld lijkt mij ondraaglijk daar zil spot met de grondslag van de gelijk heid voor de wet". Lammerding ondergedoken? Uit Bonn werd gisteren gemeld dat Lammerding. de commandant van de voormalige SS-divisie Das Reich, waarvan de eenheid die Oradour heeft uiteemoord deel uitmaakte, zich ln het gebied van Wiesbaden verborgen houdt. Een woordvoerder van de Britse commissie voor Noordri1nland-West- falen verklaarde dat Britse autoritei ten bezig zijn het bewijsmateriaal te bestuderen dat Frankrijk ter onder steuning van zijn verzoek tot uitleve ring van Lammerding bij de autori teiten heeft ingediend. Nog eens 13 jaar voor Boos George René Boos, de Elzassische ser geant die vrijwillig gediend heeft bij de Waffen-SS en de vorige week door een militaire rechtbank te Bordeaux ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de massamoord van Ora dour, is gisteren door dezelfde recht bank op grond van hoogverraad tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Boos gaf toe dat hij in 1941 vrijwillig tot de S.S. was toegetreden. Behalve de bij het proces-Oradour ter dood veroordeelde Duiteer Karl Lenz hebben ook de vijf andere Duit sers, die gevangenisstraffen kregen opgelegd, bij het hof van cassatie te Parijs beroep aangetekend. ken te vullen. Om half twee gister middag is men begonnen met het dichten in het besef, dat indien men slaagde veel tijd gewonnen en zeker ook veel moeite bespaard zou zijn. Bovendien zou dan de verdedigings lijn van het eiland Tholen belangrijk zijn versterkt. Onder leiding van de plaatselijke waterbouwkundige, met medewerking van de ambtenaren van de provinciale Rijkswaterstaat met medewerking ook van eigen burgers en militairen, die nauw samenwerken, zijn thans negen gaten in binnen- en buitendijk van St. Annaland gedicht. Helaas is de strijd aan de laatste dijkdoorbraak te St. Annaland gister avond gedeeltelijk verloren. Met nog één kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren zandboot. die voor het gat was gebracht om gemakkelijker de zand zakken er in te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden od de dam. Met noodverlichting werd de strijd echter voortgezet. Touseul wil geen criminele misdadiger genoemd worden De nationale ramp heeft bijna doen vereeten. dat er een zevental oorlogs misdadigers uit de Bredase gevange nis ontsnapt ziin en dat twee van de ontvluchten. Bikker en Faber in Duitsland gearresteerd ziin en dat binnenkort beslist zal worden over al of niet uitwijzen naar Nederland. In ..Der Mittag". een dagblad dat te Düsseldorf verschijnt, is een vraagge sprek gepubliceerd met een van de andere Bredase uitbrekers, de 31-ja- rige Anton Touseul. In dit interview verzet Touseul er zich tegen als een criminele misdadiger gedoodverfd te worden. Touseul verlangt dat de Ne derlandse regering haar uitspraak publiceert waarin, volgens Touseul. slechts van politieke maar met geen woord van criminele delicten gerept wordt. In het gepubliceerde interview ver zekert Touseul dat hii nooit bewaker in een concentratiekamp geweest is. Zijn dienst hii y/as als chauffeur, kok. telefonist en wachtpost bij de Sicherheitspolizei in Nederland ge bruikt. nadat hij niet meer geschikt voor velddienst was bracht echter mee dat hii vaak heeft meegewerkt bil de arrestatie van partisanen. ver telt Touseul. In het latere rechtsge ding tegen hem was echter nooit de beschuldiging tegen hem ingebracht, dat hii mishandelingen begaan had. Daarentegen heeft men hem het feit. Ruim 53 millioen Tot gist era vohd was in hei Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestori. Overijssel geeft 250.000,- Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben het Natio naal Rampenfonds medege deeld, dat aan de Staten het voorstel is gedaan om ten be hoeve van de geteisterde ge bieden een bijdrage van f 250.000,beschikbaar te stellen. Prins Bemhard in een „Leeuwenkuil" De heer Edgar M. Elbert uit Chicago overhandigde gisteravond aan Prins Bemhard een cheque van duizend dollar als klein begin van een grote sneeuwbalactie die Lions Internatio nal" voor de Nederlandse rampgebie den gaat beginnen. Deze leeuwen-internationale vormt in de wereld tienduizend clubs, die tezamen ongeveer 450.000 leden tellen. De leden zijn gerequireerd uit demo cratische mensen uit alle landen, die iets bij voorkeur veel, voor hun mede mensen over hebben. De heer Elbert heeft met een heli copter over de rampgebieden gevlogen en verklaarde van dit molenwiek vliegtuig uit nooit zoiets vreselijks in zijn leven te hebben gezien. Daarom zullen de „Lions" over de gehele wereld hun uiterste best doen om het leed te verzachten. De Ameri kaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin knikte instemmend bij deze verklaring. Behalve de heer Elbert en zijn echtgenote waren bij dit plechtige begin van een wereldwijde hulpactie enige internationale vertegenwoordi gers van „Lions International" uit Frankrijk en Zweden, alsook enige be stuursleden van de „Lions Clubs" uit Den Haag en Rotterdam aanwezig. Prins Bemhard heeft in deze „Leeu wenkuil" ook de hulp van deze inter nationale organisatie uit naam van het Nationaal Rampenfonds dankbaar aanvaard. President Peron gaat buurten STAATSHOOFDEN VAN ARGENTINIË EN CHILI AAN CONFERENTIETAFEL tiago is men van mening dat de ko mende besprekingen niet direct zul len leiden tot de totale vereniging van Argentinië en Chili, zoals presi dent Peron dat enkele dagen geleden in een interview met La Naclon. een Chileens dagblad, opperde. Men denkt dat het doel van de conferen tie zich voorshands zal beperken tot een tolunie tussen beide landen: in dit verband is reeds de idee geopperd van een handelsverdrag van vijf jaar, dat dan betrekking zou moeten hebben op de levering van vlees, tar we en spijsolie aan Chili en staal en koper aan Argentinië. Een dergelijk verdrag zou van het Andes-gebergte de natuurlijke grens tussen beide landen en tevens een economische barrière, een open grens maken. Eerste stap naar Unie van Latijns Amerika? Na een reis van twee dagen zal vanavond president Peron van Ar gentinië in een nauwlettend door mi litairen bewaakte trein arriveren in de hoofdstad van Chili, Santiago. Daar zal hij de komende dagen be sprekingen voeren met Chili's nieu we president Carlos Ibanez del Cam- po. Politieke waarnemers zien hierin de eerste stap op de ongetwijfeld nog lange weg naar de „verenigde staten van Latijns Amerika", een lang ge koesterd ideaal van Peron. Overal in de straten van Santiago prijken reeds dagenlang levensgrote portretten van de beide presidenten, die een week van besprekingen en toespraken voor arbeidersbijeenkom sten voor de boeg hebben. Vijftig functionarissen van de Argentijnse politie zijn Peron al vooruitgereisd naar Chili om de beveiliging van de president en zijn gevolg voor te be reiden. Ook Argentlnië's minister van binnenlandse zaken, Borlenghi, vertoeft reeds in.Santiago. Zowel in Buenos Aires als in San- Politiek verschillend Terzake deskundige politici betwij felen evenwel of Chili wel reeds rijp is voor een staatkundige unie met Arcentinle. vooral ook gezien de zo zeer verschillende politieke verhou dingen in de beide landen. Toch heb ben zij veel gemeen: in het begin van de vorige eeuw streden Argentinië en Chili samen met één leger tegen hun overheersers, de Spanjaarden, en sa men bevochten zij de onafhankelijk heid. Ibanez del Campo is la Chili evenzeer de afgod der bezitlozen als Peron dat in Argentinië is. Peron weet zich echter gesteund door één machtige partij, welke naar hem ge noemd is. Ibanez del Campo werd het vorig jaar tot president gekozen door de steun van verscheidene partijen, welke hij evenwel niet tot een geheel heeft weten te smeden. Peron. die de macht van de publi citeit niet uit het oog verliest waar heen hij ook gaat. heeft ook reeds een mobiele televisiezender en veer tig televisieontvangers naar Santia go gestuurd: zo zullen op veertig pun ten in Santiago de Chileense burgers in de gelegenheid zijn getuige te ziin van de ontvangst van Peron en van sommige conferenties. In Chili zelf is de televisie nog niet zover gevor derd. President Ibanez del Campo is blijkbaar voornemens met Peron naar Argentinië terug te reizen. Minister Luns naar New York Minister mr. J. M. A. H. Luns zal zich op 1 Maart naar New York be geven om gedurende ongeveer één week de leiding van de Nederlandse delegatie bij het tweede deel van de zevende algemene vergadering der Verenigde Naties op zich te nemen. De heer D. J. von Balluseck, perma nent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. zal optreden als plaatsvervangend leider van de dele gatie. dat hii bij de arrestatie van een ver zetsgroep. die drie Duitse officieren met een machinegeweer doodschoot, een man gewond heeft, als poging tot moord aangerekend. Touseul verklaart verder in het in terview. dat hii op grond van het feit dat hii lid van de Waffen-SS (het laatst divisie Hohenstaufen) en later lid van de Sicherheitspolizei in Neder land is geweest, driemaal ter dood veroordeeld is. Touseul bestrijdt met klem dat Duit sers op enigerlei wiize betrokken ziin geweest bij het beramen en de uit voering van de ontsnapping. Alleen vrienden en familie hebben hem en zijn kameraden geholpen, verze kert hij Stavenisse, beeld van verwoesting Het plaatsje Stavenisse biedt een troosteloos beeld van verwoesting. Slechts twee straten staan ook bij vloed geheel droog. Bij eb kan men nauwelijks drie straten meer zonder laarzen bereiken. Het ergst zijn de Kerkstraat, Holenpad en Wilhelmina- straat geteisterd, waar in totaal nog geen tien te herstellen woningen nog resten. Het is geen hoge schatting, wanneer wordt geraamd, dat 50 pro cent van de Stavenisser huizen on herstelbaar zijn verwoest. Door middel van een noodtransfor- mator is men er in geslaagd enkele straten van electrische verlichting te voorzien. Dagelijks komen enkele tientallen geëvacueerde inwoners het meest nodige uit hun woning, of wat daar van overbleef, halen, maar het merendeel keert moedeloos terug, om dat of de woning geheel vernield, of onbereikbaar is. Vervoer is er hoege naamd niet, zodat deze mensen hoog stens papieren en achtergelaten geld kunnen meenemen, daar een tocht langs de Oudelandse dijk slechts een eenmanspad, niet toelaat veel ba gage mee te sjouwen. Werkploegen zijn ook hier bezig met de opruiming van cadavers, maar het werk kan door de verwoesting minder vlot wor den uitgevoerd dan in de andere plaatsen op het eiland. Woensdag werden er voor het eerst aan de Scheldse dijk, waarvan de kruin over een lengte van 1800 m. is weggesla gen, en waardoor de eb en vloed in het dorp vrij spel hebben, voorberei dingen tot herstel getroffen. Alleen wanneer de dijken dicht zijn, kan het opruimingswerk in Stavenisse sneller verlopen. In de haven liggen schepen gereed om bij ongunstig weer de tweehonderd mannelijke personen en enige vrouwen onmiddellijk te kunnen inschepen, daar Stavenisse niets meer kan riskeren. Tot nu toe werden nog maar 43 lijken geïdenti ficeerd. Het zijn slechts degenen, die naar de dijken zijn geslagen. Van da mensen die onder het purn liggen, is nog niemand gevonden. DRENTHE HELPT NOODGEBIEDEN De provinciale voedselcommissaris in Drenthe deelt mede, dat het vol gende vee spontaan door de Drentse boeren ter beschikking werd gesteld van hun collega's in de geteisterde gebieden: 76 vaarskalveren, 103 pin ken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 op- fokzeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende land- bouwgoederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Drente geen kilogram hooi over is), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton goedge keurde pootaardappelen, 50 ton goed gekeurde zaaihaver, 400 ton kracht- voeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de noodgebieaen, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zijn. De woningverbetering en splitsing Aantal premie-aanvragen zal worden afgewezen Voorlopig zullen geen aanvragen om premies voor woningverbetering en woningsplitsing meer kunnen worden ingediend Tengevolge van feit, dat gedurende de wintermaan den boven de premies nog een subsi die van de DUW werd verstrekt, is de toevloed van aanvragen in deze periode zo groot geweest, dat de be schikbare middelen voor het verlenen van de premie en van het subsidie niet toereikend blijven. In de tegen woordige omstandigheden, nu drin gender zaken zullen moeten voor gaan, kan om aanvulling van deze middelen op korte termijn niet wor den gerekend. Naar thans te ver wachten is, zal een aantal aanvragen, dat gedurende de laatste tijd werd ingediend en waaromtrent van de zijde der directies van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in de provincies geen toezeggingen zijn ge daan. voorlopig afgewezen worden. Aan de afgewezen aanvragen zal bij een eventuele hervatting van het verlenen van premies al of niet ge paard aan verlening van een DUW- subsidie in het algemeen voorrang worden verleend. Twee predikanten in Sowjet-zone spoorloos Twee vooraanstaande geestelijken der Duitse Evangelische Kerk zijn in de afgelopen dagen in de Sowjet-zone verdwenen. E_en van hen, de predi kant Johannes Hamel, is verleden week Donderdag het laatst gezien; in de volgende nacht is te zijnen huize huiszoeking gedaan door leden der Oostduitse staatsveiligheidsdienst. Men neemt aan dat ds. Hamel door leden van deze dienst is gearresteerd. De andere predikant, die sinds eni ge dagen wordt vermist, is ds. Jürgen Winterhager. De gevolmachtigde der Duitse Evangelische Kerk in de Sowj et-zone dr. Grüber. heeft in verband met deze verdwijningen stappen bij de Oost duitse autoriteiten gedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1