Rechtspraak zaken moet tijd arbeids- met zijn meegaan m Socialisten moeten helpen bij Europese eenheid Elzasser Boos niet onder amnestiewet Overspannen reactie Spel met democratie Gemiste kans Mr DONKER over ontslagrecht LEO van IERLAND] Vrouwenbond P.v.d.A. vergadert Spreeu wenpraat HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 TP7 anneer onzerzijds de woorden „middengroepen" of „gezinspoll- W tiek" worden genoemd, wordt men in K.V.P.-kringen erg zenuw achtig. Onlangs namen wij de bewering van K.V.P.-zijde op de hak, dat het normale Nederlandse gezin om en bij de vijf kinderen telt. Dinsdag is daarop in De Maasbode een bepaald overspannen reactie van K.V.P - zijde verschenen. Onze critiek wordt „een meer dan misleidende aanval" genoemd en „demagoochelarij van het rode blad". Wij hebben als „leken" het betoog van het K.V.P.-rapport niet kunnen bevatten enzovoorts. In plaats van een tegenbetoog vinden we in het artikel ln De Maas bode echter niets dan een herhaling van wat van K.V.P.-zijde al vaker is gezegd omtrent de grootte van het Nederlandse gezin. Zonder één nieuw argument of bewijs. Nu hebben wij ons artikel zeer nadrukkelijk gebaseerd op een artikel van twee deskundigen, prof. dr Sj. Groenman en dr W. Steigenga. Op die publicatie gaat de K.V.P.-schrijver met geen woord in. Ze wordt zelfs niet genoemd! Een paar voorbeelden kunnen aanduiden, op welke wijze de KV.P. haar berekeningen omtrent de grootte van het „normale" gezin heeft gemaakt. Andere dan eerste huwelijken zijn niet meegeteld. Huwelijken, die om welke reden dan ook minder dan twintig Jaar hebben bestaan, zijn niet meegeteld. Kinderloos gebleven huwelijken (10 procent van het totaal) zijn niet meegeteld. Gezinnen waarvan de vrouw op haar 25e Jaar of later is getrouwd: niet normaal! Weg ermee. Ze zijn niet meegeteld. (Alleen hiermee gaat al 49.9 procent van alle in 1947 bestaande huwelijken overboord.) Anderzijds tellen alle kinderen mee, ook die welke bijvoorbeeld reeds in het eerste levensjaar zijn overleden. Tja. zo kun je een eind in de richting van vijf kinderen per gezin komen, maar zelfs op basis van deze veronderstellingen is het K.V.P.- rapport onjuist. En ten slotte hangt dan alles nog af van de vraag, waarvoor men het verkregen cijfer gaat gebruiken. Wanneer men. zoals de K.V.P. doet, de verkregen uitkomst de grootte van het normale Nederlandse gezin noemt, dan liggen andere foutieve gevolgtrekkingen voor de hand. Zoveel weten wij er als leken toch wel van... Terloops heeft De Maasbode-schrijver onze critiek op het K.V.P.- rapport over de middengroepen erbij gehaald. Hét heet, d£.t we die tritiek „klakkeloos" van anderen hadden overgenomen en dat inmiddels „de wetenschap een ander oordeel heeft geveld", maar „dat hebben wij niet in de rode pers gelezen". Naar aanleiding hiervan willen we opkomen voor het auteursrecht van onze critiek: we hebben ons betoog tegen het middengroepenrap port van niemand overgenomen. We waren zover ons bekend, zelfs de eersten, die het rapport in deze zin critisch bespraken. Van een weten schappelijke weerlegging van onze critiek is ons niets bekend, zelfs niets van een poging in die richting. Nee, deze Maasbode-publicatie is niet erg gelukkig. We zouden de schrijver ervan willen vragen: kunt ge niet eens met een gedegen beschouwing komen, waarin ge op de cijfers ingaat? Woorden, hoe groot ook, hebben zo weinig zin, als ze niet door feiten worden gedekt. West-Duitsland kent reeds een onverzoenlijk geschil tussen de regeringspartijen en de zich in de oppositie bevindende S.P.D. over de buitenlandse politiek, in het bijzonder over de Europese Defen siegemeenschap. Daar is de laatste weken een tweede geschil bijgeko men, thans op het gebied der binnenlandse politiek, dat een even onverzoenlijk karakter dreigt te krijgen, namelijk het meningsverschil over de nieuwe kieswet, die door de regering-Adenauer is ingediend in verband met de in de loop van dit jaar te houden verkiezingen voor het Duitse parlement, de Bondsdag. Ollenhauer, de voorzitter van de S.P.D.. heeft reeds aangekondigd, dat zijn bartij dit ontwerp tot het uiterste zal bestrijden. Hetgeen betekent, dat'de S.P.D. ook nu weer, evenals bij het E.D.G.-verdrag, het Opperste Gerechtshof in Karlsruhe, de vraag zal voorleggen, of het door de regering ingediende ontwerp wel in overeenstemming met de Grondwet is. De houding van de S.P.D. woi^t begrijpelijk, als men het ontwerp nader beziet. Want het bevat een aantal bepalingen, waarin, zacht d, ietwat wonderlijk wordt omgesprongen met de democratie Gebroken wordt met het principe, dat iedere kiezer slechts één stem kan uitbrengen. De Duitse kiezer zal voortaan twee stem men krijgen. Zijn „hoofdstem" zal hij uitbrengen op de candidaat van zijn keuze en daarnevens een „reservestem" op die candidaat, die hij het liefst gekozen zou zien, als zijn hoofdcandidaat faalt. Gekozen wordt in ieder district de man, die het grootste aantal hoofd- plus reservestemmen op zich verenigt. Is dit op zich zelf weinig fraai, bepaald bedenkelijk wordt de zaak door de bepaling, dat de kansen van de hoofdcandidaat niet in ge vaar mogen worden gebracht door de reservestem, die men uitbrengt. Dat betekent in de practijk, dat bijvoorbeeld een progressief lid van de christen-democratische partij zijn „reservestem" niet mag uitbren gen op een candidaat van de S.P.D. Doet hij dat wel, dan telt zijn reservestem niet mee. Hij is dus gedwongen, zijn reservestem op één der coalitie-partners van de C.D.U. uit te brengen, op de neofascisti- sche Deutsche Partei of op de evenmin van nazi-smetten geheel vrije liberale partij. En daar komt dan nog bij, dat bovenstaand systeem slechts voor de helft der candidaten geldt, die rechtstreeks door het volk worden gekozen. De andere helft wordt gekozen volgens een ingewikkeld lij sten-systeem. Daarbij kan het gebeuren, dat de kiezer er helemaal geen invloed meer op heeft, aan welke partij zijn stem ten goede zal komen, wanneer zijn partij een coalitie met andere partijen heeft aangegaan. De regering-Adenauer verdedigt het ontwerp met het argument, dat het rechts- en links-extremistische partijen buiten het parle ment moet houden. Overtuigend is dit nauwelijks. De communisten hebben tot dusver bij geen enkele verkiezing een voet aan de grond gekregen. En de rechts-extremlsten bezitten sedert het verbod van de Rijkspartij geen nationale politieke organisatie meer. Wanneer zij een rol spelen, dan is het in de twee bovengenoemde coalitie-partijen, de Deutsche Partei en de liberale partij en die worden door het ontwerp bepaald niet buiten het parlement gehouden Om de werkelijke motieven te vinden, die de opstellers van het ontwerp hebben bezield, behoeft men slechts naar de uitwerking te kijken, die het moet hebben. Het legt de thans bestaande regerings coalitie als het ware in de wet vast en het helpt die coalitie aan een grote meerderheid, tenzij zich een onverwacht sterke verschuiving in het kiezerscorps zou voordoen. Geen wonder, dat behalve de socialisten ook tal van andere Duitsers hebben geprotesteerd tegen dit spel met de democratie. Het is jammer, dat de Tweede Kamer een bescheiden wijziging van de Lager-Onderwijswet, waardoor de mogelijkheid werd ge opend om in het leerplan van lagere scholen Esperanto als leervak op te nemen, heeft afgewezen. De door de minister van Onderwijs voorgestelde wijziging had geen wijdere strekking dan het opnemen van de mogelijkheid. De L.O.-wet, zoals zij thans luidt en zoals zij blijft luiden, laat het Dpnemen van Esperanto als leervak niet toe. Pogingen tot invoering op sommige scholen zijn daarop afgestuit, hoewel de voorganger van de tegenwoordige minister geen bezwaren had. Hij meende, dat de bestaande wet wel ruim genoeg was om deze uitbreiding van het aantal leervakken op te vangen. Dit bleek niet het geval te zijn en daarom is het wijzigingsontwerp ingediend. De Kamer heeft het afgewezen en dientengevolge is het ook in de toekomst niet mogelijk om op de lagere school Esperanto te onder wijzen. Kinderen, die niet meer dan lager onderwijs ontvangen en dus aan voldoende kennis van een vreemde taal niet toekomen, doch door het leren van de eenvoudige hulptaal ln staat gesteld zouden kunnen worden in contact te treden met Esperantisten In andere landen, ter verwijding van hun internationale horizon, blijven daar van dus verstoken. Jammer. (Van onze parlementsredacteur) Minister Donker is van oordeel, dat de bemoeiingen van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureau's met ontslagkwesties nog niet beëindigd mogen worden. Tijdens het debat over het wetsontwerp tot modernisering van het ontslagrecht, zoals dat in ons Burgerlijk Wetboek is geregeld, heeft de minister nadrukkelijk verklaard, dat afschaffing van de na-oor- logse regeling het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen een stap terug op de weg van de sociale ontwikkeling zou betekenen. De minister was van oordeel, dat het B.B.A. en de regeling waarin het wetsontwerp voorziet heel goed naast elkaar kunnen bestaan. Het B.B.A., waaraan de directeuren der arbeidsbureau's hun bevoegdheden ontlenen, voorziet in een behoefte. Daardoor is tevens gebleken, dat de herziening van de procedure voor de gewone rechter met name voor wat arbeidszaken betreft, dringend nood zakelijk is. Zolang daarin niet is voorzien, kan het B.B.A. niet buiten be-, schouwing worden gelaten. De verhouding tussen het, wetsont werp en het B.B.A., was ook gisteren, de tweede dag van het debat, het belangrijkste vraagstuk. De tegenstelling bleek uit een motie, die de KVP-er mr Van Rijcke- vorsel mede namens prof. Oud (v.v.d.) indiende. De indieners wees- den botsingen tussen beide regelin gen. Daarom wensten zij het wets ontwerp niet terstond geheel in werking te laten treden, zolang dé regeling van het B.B.A. daaraan niet zal zijn aangepast. De bevoegdheid van de gewone rechter, uit te maken of een ontslag „kennelijk onredelijk" is gegeven of genomen, wilden zij voorlopig buiten toepassing laten. Op dit terrein im mers beweegt zich ook de directeur van het arbeidsbureau. De genoemde heren slaagden er niet geheel in, duidelijk te maken was zij daarmee nu precies voor had den. Minister Donker toonde in den brede aan. dat beide regelingen ge rust naast elkaar kunnen bestaan en dat de nieuwe regeling eigenlijk een welkome aanvulling van het B.B.A. oplevert. Zijn ongelijk, vond hij terecht, was door zijn tegenstan ders niet aangetoond. Wel heeft de heer Oud eerder in het debat laten blijken, dat hij niet onverdeeld enthousiast is over alle bepalingen van het. Buitengewoon, Besluit Arbeidsverhoudingen. Ook algemeen belang van een ontslagvergunning. Het gaa daarbij niet alleen om het persoon lijke belang van de werknemer en dat van de werkgever, maar ook om het algemeen belang. motiveerde inkrimping van het per soneel tegen willekeurig vertrek eri tegen ongewenste aantrekking van werkkrachten, indien, van een en atider direct of indirect een ongun stige invloed op de werkgelegenheid te verwachten valt. Over deze laatste mogelijkheid nu heeft de heer Oud zich niet zeer liefdevol uitgelaten. Het gedeeltelij^ ophouden van de nieuwe regeling, in afwachting van een nader bekijken van het B.B.A., kan door hem dus nagestreefd worde* met het oog merk. de reikwijdte van dat besluit te beperken. Minister Donker had een actueel voorbeeld om aan te tonen, dat men daartoe niet kan over gaan In de noodgebieden doen zich nL door de grote vraag naar be paalde categorieën van gespeciali seerde arbeiders voor het dijkherstel omstandigheden voor. welke het be houd van deze bevoegdheid zeker niet overbodig doen zijn. Aan de andere kant is het van be tekenis, dat de arbeider zich, indien op grond van het algemeen belang een ontslagverzoek zou zijn gewei gerd, alsnog tot de rechter kan wen den. Die kan dan volgens het aan hangige voorstel nagaan, of er spra ke is van een kennelijk onredelijk ontslag. De minister toonde overigens heel fijntjes aan. dat de motie-Van Rijckevorsel zo slecht geformuleerd 16. dat zij haar doel om technische redenen toch niet zou bereiken. Rechtspraak herzien Voor het overige onderstreepte de bewindsman nog eens het oordeel van de Kamer, dat de procedure voor de rechtspraak in arbeidszaken be slist herziening behoeft. Nu kan de gewone rechter deze zaken eigenlijk niet aan. Er ligt een voorstel tot her ziening van de procedure voor de kantonrechter die zich met name met arbeidszaken heeft in te laten dat verbeteringen tot stand zal 'kunnen brengen. Het tempo van het proces, de des kundigheid van de rechter, de be hoefte aan een gemakkelijk te be grijpen bewijssysteem en het verhel pen van het euvel, dat de rechter bij de beoordeling van een geschil een te lijdelijke houding moet aannemen ziedaar enkele wensen, welke op dit terrein leven. Daar komt dan nog bij. dat de rechter in een ontslagkwestie pas kan optreden, wanneer hef, ontslag al is gegeven (of genomenHet op treden vooraf door de directeur van het G.A.B. was ook door de Kamer als voordeel van het B.B.A. erkend. Er waren ook pleidooien gehouden voor het overbrengen van ontslag kwesties naar de bedrijfsrechtspraak. Op dat punt maakte de minister wel enkele voorbehouden De objectiviteit van de bedrijfsrechtspraak wordt niet door iedereen voldoende verze kerd geacht. Voorts zijn er ook rede nen van grondwettelijke aard. die zich tegen een algemene erkenning van dit instituut verzetten. De minister voelde dan ook het meest voor het optreden van de ge wone rechter, eventueel bijgestaan door deskundige bijzitters. Maar daarmee wilde hii ook weer niet ge- Advertentie r,t,iii,u VERLOVINGSRINGEN WEST-KRUISKADE 50 zegd hebben, dat hij de bedrijfs rechtspraak een kwaad hart zou toe dragen. De heer Stapelkamp (a.r.), die die indruk wel had gekregen verzocht hem de grondwettelijke moeilijkhe den maar eens voor te leggen aan de staatscommissie, die nog altijd een algemene herziening van de Grondwet voorbereidt. De juristen in de Kamer konden van de discussies smullen. Ook zij echter zagen zich daarbij voor aller minst eenvoudige problemen gesteld. Zij bevonden zich immers op een ter rein. waar vele vertrouwde begrippen iets van hun vaststaande grenzen verliezen, omdat dit deel van het recht wel zeer sterk in het teken van de ontwikkeling staat. Wellicht was het mede daaraan te wijten, dat het debat niet altijd een verhelderende indruk maakte. Uitval Terzijde van deze moeilijkheden moeten wij nog een felle uitval no teren van prof Oud. Deze kon het n.l. niet hebben, dat mej. mr Ten- de loo (arb.) hem ervan had be ticht. eenzijdig voor de belangen van de werkgevers op te komen De heer Oud vond dat een opmer king van „slecht politiek allooi". Hij scheen er zelfs spijt van te hebben, dat hij in het verleden heeft meege werkt aan de erkenning van het vrouwenkiesrecht. Want hij had daarbij, zo verklaarde hij. altijd ge dacht. dat vrouwen de politiek op hoger niveau zouden brengen Op dat moment had de heer Oud het niveau van de politiek allang ver laten. teneinde af te dalen tot het vlak. waarin men slechts met per soonlijke grofheden kan verkeren. Mej. Tendelo© stelde daarom van haar kant vast, dat haar opmerking bij de heer Oud kennelijk wel een gevoelige plek moest hebben geraakt. ."Wanneer de heer Oud in mij te leurgesteld is, dan is dat volkomen wederzijds. Op dit ene punt zijn wij het dus althans eens." De Kamer heeft gisteren de alge mene beschouwingen over het wets ontwerp beëindigd. Hedenmiddag zou zij beginnen aan de behande ling van de verschillende artikelen en de daarop Ingediende amende menten. (Van een speciale verslaggeefster) Met een telegram aan de zieke voorzitster, mej. E. Ribbius Pele- tier, is Donderdagmiddag de tweejaarlijkse Bondsvergadering van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid in Den Haag begonnen. Mevrouw A. van der Goes van Natersvan der Plaats, die haar plaats innam, sprak in haar openingswoord van de ramp, die Nederland heeft getroffen en die in haar gevolgen voor zo'n groot deel op de vrouwen en moeders zal drukken. it/nit^rouiv wioaut, me- mevrouw-')©tte, Zij herdacht vrouw Pothuis, vrouw Tilanus. die aan de Vrouwen bond ontvallen zijn. De vrouwen wacht een druk jaar; de gemeenteraadsverkiezingen zullen zeker zoveel krachtsinspanning vra gen als de Kamerverkiezingen, waar voor de vrouwen zo in touw zijn ge weest. Namens de P.v.d.A. sprak de secre taris. F. Alb recht waarder ine uit Advertentie I.M. Deze K.W.F. Lucifers worden ontvang?6' Bovendien geeft de fabrikant 10<Vo extra van de toeslag voor dit doel. Vervolg van voorpag. De minister van Defensie, René Pleven, noemde het debat „het sluit stuk van de ergste tragedie van de tweede wereldoorlog". Hij sprak over „de tranen, de vernederingen en het leed, geleden door de Elzas sers, omdat wij de nederlaag van 1940 niet konden voorkomen". De nieuwe wet zal het de verwanten der slachtoffers onmogelijk maken, de veroordeelde Elzassers aan te spreken voor schadevergoe ding. De wet voorziet echter in vergoeding door de staat voor deze schade. Intussen is Donderdag in Bordeaux de Elzasser Boos. die in het Oradour- proces ter dood is veroordeeld, nog eens gevonnist en wel omdat hij vrij willig dienst heeft genomen in de VVaffen-S.S. Wegens hoogverraad kreeg hij vijftien jaar dwangarbeid. Boos valt als vrijwilliger niet onder de Amnestie-wet. die alleen geldt voor Elzassers, die gedwongen dienst moesten nemen. Alle Duitsers, die in het Oradour- proces veroordeeld zijn, zijn Donder dag tegen hun vonnis in hoger be roep gegaan. Advertentie l.M WEK DE GAL IN UW LEVER OP U suit 's morgen* „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen atromen. ander9 verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjes. In Bonn heeft de Amnestie-wet on middellijk aanleiding gegeven scherpe reacties. Men gaat er Duitse kringen van uit, dat het recht ondeelbaar moet zijn, en dat Duit sers en Fransen niet naar verschil lende maatstaven mogen worden be handeld als zij aan dezelfde hande ling hebben deelgenomen. In deze geest heeft zich om. d< Westduitse minister van Justitie, Dehler, uitgelaten. Beul houdt zich schuil Uit Bonn werd Donderdag gemeld, dat Lammerding, de commandant van de S.S.-divisie „Das Reich", Oradour uitmoordde, zioh thans schuil houdt in Wiesbaden. De burgemeester van het nieuwe dorp Oradour-3ur-Glane en de bur gemeesters van negen dorpen in de buurt, zijn Donderdag een adminis tratieve staking begonnen, die veer tien dagen zal duren, uit protest tegen de Amnestiewet. De Australische Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp dat aan koningin Elizabeth de nieuwe titel van koningin van Australië verleent. voor het werk van de vrouwen. Vol gens de cijfers is de invloed der vrou wen in de Partij geringer dan ze zou kunnen zijn; 31% van de leden zijn vrouwen. Van de 25 bestuursleden, zijn 13% vrouwen, van de 2020 socia listische raadsleden 7%. van de 372 wethouders 31%. van de 156 Staten leden 10i en van de twintig gedepu teerden 10 procent. Spreker houdt zich echter aan het Spaanse ^ireekwoord: „Als uw vrouw zegt: „Spring van het dak", bid dan dat het een laag dak is". Dat geeft aan hoe groot de invloed der vrouwen werkelijk is ook in de Partij. „Voor ons", aldus Albrecht, „is vooral uw scholingswerk op De Born van onge meen belang". Er werden meer begroetingswoor den gesprokenVan den Tempel deed het voor de Federatie Den Haag. mevrouw B o u m a voor de Federatie van Haagse Vrouwengroepen, er wa ren telegrammen uit Zwitserland en Duitsland. Op het congres zijn 499 afgevaardigden aanwezig: er zijn vrouwen uit Zeeland die elf uuf moesten reizen! en uit de getroffen gebieden van Zuid-Holland. Enkele mannen zitten te midden van de vrouwen. Koos Vorrmk, Evert Vermeer, E. Meester, mr J. A. W. Burger. K. Voskuil, H. van Kuilen burg. Zij vertegenwoordigen bevrien de instanties De middag werd verder besteed aan de bespreking van de jaarverslagen, waarbij een aantal voorstellen van huishoudelijke aard de revue passeer den. De verslagen werden goedge keurd. Het beleid van de redactie van „Wij Vrouwen" droeg uitsluitend in stemming weg. Er werd een motie aangenomen, ingediend door het hoofdbestuur naar aanleiding van een voorstel van Am- merstol. „De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid op zijn tweejaarlijks congres bijeen stelt vast, dat bij de opbouw der or ganen. die de Europese eenheid voorbereiden, de intensieve deel name van democratisch-soclalis- tische zijde dringend gewenst is. De Europese eenheid kan een stap zijn naar een wijdere integratie, waarbij ook de bevolking van de achtergebleven gebieden tot een hoger levenspeil geraken zal. De Bond draagt zijn hoofdbestuur op deze opvatting in zo wijd mo gelijke kring te verbreiden tenein de kenbaar te maken dat de vrou wen georganiseerd in de Partij van de Arbeid de realisering van een Europese eenheid met socia listische medewerking een dringen de noodzaak achten De Bond wil trachten met alle mid delen, die hem ter beschikking staan deze gedachte onder de vrou wen levend te doen worden en hij wekt de democratisch-socialistische vrouwen uit de betrokken landen op zich mede achter dit streven te stellen." Repatriëring eist nog voorzieningen (Van onze parlementsredactie) Nog ongeveer 2500 uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen wachten op toewijzing van een woning, deelt mi nister Van Thlel de Tweede Kamer mee in een memorie van antwoord. Dit maakt het nodig, de wet huis vesting gerepatneerden 1950. waar van de geldigheidsduur op 1 Januari 1953 afliep, van kracht te verklaren tot 1 Januari 1955. De minister ver wacht dat de repatriëring ook de ko mende tijd nog onverminderd door zal gaan. Advertentie IJd. Vijf en twintig duizend scha len in één partij kopen, dat doen wij ook niet iedere dag. Daar moest wel een bijzonde re reden voor zijn, inderdaad, want als wij deze schalen, geen schaaltjes, maar nesten grote schalen voor de nor male prijs 2.60 per nest van vier stuks hadden moeten verkopen, dan waren wij er rustig afgebleven. Maar denkt U eens in, de zelfde glazen schalen in vier maten, waar elke huismoeder nooit genoeg van kan hebben, geen aardewerk maar van mooi gevormd glas, een sie raad voor de tafel, en dat per nest van 4 stuks, meer dan een gulden goedkoper dan normaal! Zaterdagmorgen om 9 uur begint in onze huishoudaf- deling souterrain de verkoop van deze nesten schalen, vier stuks niet voor^2*6Q maar voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, T«l. 281M Vijftien papieren guldens liggen Pieter zwaar op de maag en ik zal u vertellen waarom. Eerste bedrijf: In Pieters vermaarde Afdeling Dieren, dat bescheiden hoekje kleine letters onder aan deze kolom, biedt een dame voor een dierenliefhebber een aardige foxterrier aan. Een meneer komt dat hondje ha len en op de vraag: „U bent toch wel goed voor hem? Wij hadden 'm vier jaar", antwoordt hij met geruststellende lach: „Maakt u maar niet bezorgd". Tweede bedrijf: Enige dagen latei- wandelt die dame over de markt en ziet bij een hondenkoopman fox aan een touw. Ook meneer stond bij de koopmanFox is zó blij. dat hij- van uitgelatenheid bijna niet meer te houden is. Laatste bedrijf: Politie zegt: „Wij kunnen er niets aan doen. U hebt die hond weggegeven". Dame kan hond voor twintig gulden terugkopen, maar koopman heeft medelijden en vraagt ten slotte vijftien gulden. Geld, dat zij moet lenen! Aldus fox' trieste affaire. Pieter heeft een rondje gevlogen boven het huis van die meneer. In de voorkamer lag een mooie Duitse herder, zodat van zelf de vraag rees: .Waarom had meneer dat tweede hondje nodig?" In de buurt ls bekend, dat in meneers huis vele honden in- en uitgaan, zodat als tweede vraag rees: Handelt meneer misschien in honden?" Meneer zelf zegt: „Die ter rier heeft de benen genomen. Weet ik hoe het beest bij die koopman te recht kómt?", waarna vraag drie rees: „Waarom heeft meneer niet bij poli tie en dierenbescherming naar weg gelopen hond geïnformeerd?" Het is een vervelende geschiedenis, spreeuwenvrienden. Pieters Afdeling Dieren is bestemd voor dierenvrien den en niet voor sjacheraars. Pieters Afdeling Dieren is een verbinding tussen dierenvrienden onderling en niet tussen dierenvriend en winst maker. Pieters Afdeling Dieren is een hoekje voor mensen, die het goed met onze viervoetige vrienden menen en dat zijn er gelukkig velen En de enke ling. die er een wmstobject in ziet? ,Wij kunnen er niets aan doen", zei de politie en dat is, jammer genoeg, waér. Tot slot ook nog een blij bericht uit de dierensector. De fain. Blaak uit de Retiefstraat bood m de spreeu wenpraat een aantal pasgeboren poesjes aan. En het resultaat, van dat oproepje? Zestien liefhebbers hepen dj> deur bijkans plat! Verheugd depo neert de fam. B. een gulden in de spreeuwenpot. Niet mij! Nu wfj het toch over guldens heb benZestien gulden en twee en twintig cent bracht mijnheer P. voor het Rampenfonds, 't Was de op brengst van een zg. „verboden-woord spel", dat op de zilveren bruiloft van de fam. Van D. uit de Adr. Nimant- straat ten bete van het Rampenfonds werd gespeeld. Als ik goed ingelicht ben. was het verboden woord: „mij" en dat vind ik bijzonder toepasselijk. In deze sombere tijd moeten wij min der „mij" maar veel meer „zij: de vluchtelingen" zeggen. Aan die vluchtelingen werd óók ge dacht door de fam. Van der W. van de Hooidrift. die voor het Rampen fonds een hoeveelheid buitenlandse munten stuurde en door Mieke H. uit de Meidoornstraat, die het erg groot deed en een schip vol geld naar Pie ters nest liet varen. Het is een groot wit schip met een rood kruis en het heet „De Hoop". Mieke heeft dat schip gebouwd toen er enige tijd ge leden een inzamelactie voor het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" werd gehouden. Die actie is stopgezet en nu vaart Mieke's Hoop voor het Rampenfonds. Op het achterdek be vindt zich een gleuf en daarin kun je een heleboel geld stoppen. Pieters collega's hebben het allemaal al eens geprobeerd. En rammelen dat die „Hoop doet"Goed idee, Mieke. Hulde „Mej. Otto. Kameliastraat 17. ver dient een eervolle vermelding", meent de heer De Koning uit de Hillelaan. die dezer dagen zo ongelukkig was een etuitje met 55 gulden te ver hezen. Het was geld dat de heer De K. voor een kolenspaarvereniging moest incasseren Pieters oproepje heeft succes ge had. want een half uur na het ver schijnen van de krant had mijnheer De Koning zijn geld al weer terug. De 14-jarige mej. Otto had het etuitje Zaterdag gevonden! Hulde eerlijke vindster. Aanbod Een groot aanbod hebben wij vandaag ln ons Boek der Aanbiedingen opgeschre ven: kleding van K. uit de Van der Meydestraat (ook nog een wandelwagen), van V. van de Mathenesserdljk. van B. uit de Couwael8traat en van B. uit de Blankenburgerstraat, die ook nog schoe nen gat. Voorts noteerden we: een wiegje van H. van de Putselaan, een radlotafel van Van L. uit de Bloemfontelnstraat, een kachel van B. uit de Wapenstraat, lectuur van Van O. uit de Pieter Langen- dljkstraat. postzègels van de vijfjarige El 1 y van D. uit de Sikkelstraat, een groot pak negatieven van fotograaf L. van de Kat. Lagedtjk. zilverpapier en capsules van Lenl E. van de Eendrachtsweg. gra- mofoonplaten van Van Z. uit de Twee- bosstraat, capsules en tijdschriften van Van E. uit de Rusthofstraat en een for nuis van M. uit de Brlelselaan. Onze dank ls groot! Spreeuwenpot Speciaal bestemd voor de Spreeuwen pot kregen wij bijdragen van mevr. N.N. van de Oostzeedijk 5.-), van S. uit de Pimpernelstraat 1.50). van Van R. uit het Herenpad te Schiedam 1.-) en van S. uit de Eendrachtstraat 0.50). Hartelijk dank. Verlies In de omgeving van de Putselaan ver loor mevr. Van der Kooy, Verboomstraat 84a, een rechter wollen want. De fam. Van der Weyde. Josephstraat 60, miste ln die straat een bruine portemonnaie met 6.50 Inhoud. Tussen Zaagmolen straat en Dirk Smitsstraat verloor mevr. Rlnglever. Dirk Smitsstraat 53b. een zwarte glacé handschoen (rechts). Een paar bruine glacé handschoenen wordt gemist door de heer Van Elsden, Lange Hllleweg 107. Het gebeurde 11 Februari. Afd. dieren De fam. Brand. Putsestraat 34a. zoekt een goed tehuis voor een zindelijke één jarige poes. Waterstoof Een bejaarde geëvacueerde vrouw, die momenteel in Rotterdam verblijft. zou gelukkig gemaakt kunnen worden met een goede warmwaterstoof. Deze vrouw is alles kwijt. Het Rode Kruis heeft heel wat goederen van allerlei aard ontvangen, maar warmwaterstoven waren blijkbaar schaars. Vandaar deze oproep. PIETER SPREEUW. Motorschip over tijd Radio Stavanger heeft meegedeeld, dat het Nederlandse m.s. „Lark" over tijd is. Aan alle schepen is verzocht uit te kijken. De „Lark" meet 196 brutoregister- ton en is eigendom van de heer W. Hindriks te Kiel-Wüideweer (Gr.). Advertentie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2