Franse parlement schenkt Elzassers amnestie m Sleepboten bijna te pletter Natte aardappelen moeten eerst op Bezorgdheid over overheidspolitiek Terwijl afgevaardigden luid wenen: Nehroe tegen „gepraat over blokkade" Pont terug in zijn element Ontvoerders Joodse wezen gepakt In moordzaak vrij lichte straf geëist Hallo John! j| Britse regering wil overstroomd land tijdelijk overnemen A ardbeving vaagt heel dorp weg Dr J. van Baal naar N.-Guinea Huisvrou wen kunnen helpen Ongerustheid over Groningse kustvaarder Vijfjarige redt broer en zusje Eisenhower deed,valse hoop' ontwaken Jaarverslag Twentse Bank 53 millioen Overstromingen kosten Britten 400 millioen Tegenslag in strijd om gat St. Annaland -XBERIÖHl 11et rijoNolk Vrijdag 20 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2369 UIIG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. KUILENBURG en C. V. d. WAEUDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal. LOSSE NUMMERS 10 Cl Democratisch-socialistisch dagblad bureau jacq. perkstr. 9. botterdam tel. 111030 - redactie 28693. 113949, 24412 HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL advertenties: 28446 28si3 28302 Verzekeraars zien af van „verhaal"-recht „Het gepraat over een blokkade van communistisch China is zeker niet bevorderlijk voor een beëindiging van de Koreaanse oorlog of de hand having van de vrede in andere delen van de wereld", zo verklaarde de premier van India, Nehroe. in de Kamer van Afgevaardigden. Nehroe zei voorts: „Een soldaat is een prachtige figuur, zolang hij zich op zijn eigen terrein houdt, maar de invloed van militairen op de huidige wereldpolitiek vormt een zeer groot gevaar. Het woord vrede wordt tegenwoordig blijkbaar gespeld met de letters o-o-r-l-o-g en wij worden meer en meer ingekapseld in de militaire mentaliteit". BEIDE KAMERS VAN HET Franse parlement hebben Don derdag de wet goedgekeurd, krachtens welke amnestie zal worden verleend aan de twaalf Elzassers, die tot vrijheids straffen zijn veroordeeld in het Oradour«-proces. De Nationale Vergadering nam haar besluit, zoals wij reeds berichtten, Donderdagochtend na een bewogen debat, met 344 tegen 206 stemmen. De Raad van de Republiek, de Franse „Eerste Kamer", volgde haar voorbeeld Donderdagavond, hoewel zijn juridische com missie het ontwerp had afgekeurd. Hier was de stemverhouding 174 tegen 79 stemmen. De Raad der Republiek schrapte de bepaling in de Amnestiewet, krach tens welke aan de 642 slachtoffers van Oradour de Orde van de Natie wordt verleend. De Raad meende, dat 't niet behoorlijk zou zijn de slacht offers te onderscheiden en de mis dadigers amnestie te verlenen in een en dezelfde tekst. De socialistische senator Jean Geof- froy, die optrad als woordvoerder van de juridische commissie, noemde de wet „onbehoorlijk". Zijn partijgenoot senator Lamousse, die zeven familie leden in Oradour verloor, zei. dat de wet blijkbaar uitgaat van het prin cipe. dat Fransen ongestraft Fran sen kunnen doden. De zitting van de Nationale Ver gadering, tijdens welke de amnestie werd aanvaard, was dramatisch, en vele leden stortten openlijk tranen. Een minuut stilte werd betracht ter herinnering aan de 642 mannen, vrouwen en kinderen, die door de S.S.-divisie „Das Reich" in Oradour zijn omgebracht. De gemeenteraad van het nieuwe Oradour had te voren medegedeeld, dat het kruis van het Legioen van Eer van het graf der slachtoffers zou worden verwijderd, als het parle ment zich voor amnestie der Elzas sers zou uitspreken. Een communistsich amendement, dat zich tegen de amnestie der Elzas sers uitsprak, werd door de Nationale Vergadering met 397 tegen 187 stem men verworpen. Tegen dc verwachting in is Byker's Aannemingsbedrijf te Gorkum er in geslaagd de veerpont „Wlliemsdorp" uit de Kruiningerpolder te slepen. Dez voormalige Moerdijkpont on derhield de dienst tussen Perkpolder en Kruiningen. In de rampennacht is het schip dwars door de dijk drie kilometer de polder ingeslagen, op zijn weg verschillende boerderijen vernielend. Het is thans op weg naar de werf te Vlisstngen om hersteld te worden. De Franse politie heeft Donderdag twee personen gearresteerd, die er van verdacht worden, de Joodse weeskinderen Robert en Gerald F i n a I y naar Spanje ontvoerd te hebben op 13 Februari. De garres- teerden zyn twee Basken, die aan de Franse kant van de Frans-Spaan se grens wonen. De jongens zouden over smokkel - paden naar Spanje zijn gebracht. De ouders van de jongens. Joodse Oos tenrijkers, die naar Fraknrijk waren gevlucht, zijn in de oorlog in Buchen- wald overleden. De jongens zijn ge adopteerd door de thans gearresteer de Anette Brun, directrice van het kindertehuis in Grenoble. Intussen zijn de jongens door een Franse rechter toegewezen aan fami lieleden der jongens in Nieuw-Zee- land en Israël. Sedertdien zijn zy echter onvindbaar. Donderdagmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 45- jarige manufacturier C. Yu Ch. uit Zaandam, die er van werd beschul- digd in de nacht van 16 op 17 Juni van het vorig jaar de 36-jarige brand- stoffenhandelaar J. Kok uit Koog aan de Zaan te hebben doodgescho ten. De vrouw van Kok werd bij dit drama door een tweede schot ernstig gewond. De officier van Justitie, mr B. van den Burg, eiste na een langdurige zitting, waarin zes getuigen werden gehoord, een gevangenisstraf van drie jaar, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis in Den Haag met aftrek van het voorarrest en een voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering, met een proef tijd van drie jaar. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) De Britse regering houdt zich momenteel met een plan bezig, dat op de tijdelijke overname van overstroomd land door de staat neerkomt. De Provinciale Landbouwcommissie zal in opdracht van de staat voor het herstel van de aan het land toegebrachte schade moeten zorgen en het land niet eerder aan de bebouwers teruggeven, voordat het ontzout en zijn vruchtbaarheid volkomen hersteld is. In deze tijd zouden de boeren, eige naars of pachters, die al hun bronnen van inkomsten verloren hebben, als gesalarieerde beheerders van hun ïand door de commissie aangesteld worden en ondanks de ramp ver zekerd zijn van een gegarandeerd in komen. Ongeveer de helft van 6000 ge- evacueerde bewoners van de over stroomde gebieden in Lincolnshire zullen ten minste één maand moeten wachten, voordat zü naar hun huizen terug mogen gaan. De autoriteiten achten hun woonplaatsen niet veilig, wanneer het hoge water tussen 1 en 5 Maart en tussen 1220 Maart komt. Half binnen en half buiten de krui ser Bermudahing Jeanette Finlay, zo'n haast had ze om haar echtgenoot te vinden. De Bermudais met John Finlay aan boord tivee jaar in het zuiden van de Atlantische Oceaan geweest en de zeeman had nog geen gelegenheid gehad thuis te komen om zijn dochtertje te zien, dat na zijn vertrek was geboren. De begroe ting tussen de Finlay's is ongetwij feld hartelijk geweest. Ondanks deze waarschuwing zijn tal van mensen reeds naar hun huizen teruggetrokken. De politie heeft geen mogelykheld. hun dit te beletten, maar doet haar best hen er van af te houden. Ook Russische gift Grote bedragen uit alle landen komen nog steeds bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken binnen, o.a. ook de Sowjet-Unie. Het bedrag dat uit de Sowjet-Unie kwam werd hier niet bekendgemaakt, evenmin als de meeste andere giften. De Nederlandse ambassadeur ir Londen, mr Stikker, heeft Woens dagavond van de hoofdcommissaris van Nieuw-Zeeland een bedrag van 50.500 pond ontvangen. Dit bedrag werd door de regering van Nieuw- Zeeland aan Nederland ter leniging van de nood beschikbaar gesteld. (Van onze parlementsredactie) De ministerraad heeft zich geruime tyri geleden reeds beziggehouden met de benoeming van een opvolger van de heer S. L. J. van Waarden burg als gouverneur van Nieuw-Gui- nea. De daarvoor aangezochte candi- daat heeft nog geen beslissing geno men. Inmiddels komt het dagblad „Trouw" met de mededeling, dat het A.R. Tweede-Kamerlid dr J. van Baal een serieuze candldaat moet worden geacht. Deze informatie kon men ons van officiële zijde niet bevestigen. Wel werd gezegd, dat een benoeming bin nenkort kan worden verwacht. 7,ie verder pag. 2 (Van onze landbouwredacteur) DE NEDERLANDSE HUISVROUWEN kunnen door een gering offer een belangrijke bijdrage leveren als steun aan de getroffenen in de noodgebieden. Het gaat hier om de consumptie van aardappelen. Van de in de noodgebieden opgeslagen voorraden consumptie aardappelen kunnen nog, en zijn reeds belangrijke hoeveelheden in veiligheid gebracht. Hiervan zijn de aardappelen, die op drassige gronden in kuilen lagen, geheel geschikt voor consumptie. Het is echter zaak deze aardappelen zo snel mogelijk te consumeren, daar hun houdbaarheid gering is. De groot- en détailhandel in aard appelen hebben zich bereid verklaard alle medewerking te verlenen om de ze aardappelen zo snel mogelijk in consumptie te brengen, ten einde de boeren in de getroffen gebieden te behoeden voor nog grotere verliezen. Maar de huisvrouwen moeten zich nu bereid tonen ook deze iets voch tige aardappelen te willen kopen. Het is een belang voor vele getrof fenen dat dit gebeurt. Kookkivaliteit goed De aardappelen zien er wat minder fraai uit, en er zit vaak wat meer grond aan dan aan droge aardappe len. Maar de kookkwaliteit doet niet voor de droge onder. Als men niet meer aardappelen koopt dan men voor dezelfde dag no dig heeft, is er geen gevaar voor be derf. Verder moet men de aardappe len vóór het schillen wassen. Indien men deze voorzorgen neemt, kan men de geredde aardappelen heel goed gebruiken. Bovendien helpt u de getroffenen zonder dat het u di rect iets kost. Van het Nederlandse m.s. „Lark", dat op 12 Februari in Stavanger had moeten aankomen, heeft men sinds een week niets meer vernomen. Men houdt er ernstig rekening mee, dat de kustvaarder tüdens de storm, die in de nacht van 10 op 11 Februari in het Skagerrak woedde, vergaan is. Aan boord van de Lark bevinden zich zeven mensen. Kapitein-eige naar is de heer W. Hindriks uit Kiel-Windeweer (Gr.). De vijfjarige Gérard Cardon uit Ritsel in Noord-Frankrijk heeft een driejarig broertje en een zus je van nog geen jaar oud uit het brandende huis van zijn ouders gered. De kinderen waren alleen thuis toen er een brand uitbrak, die snel om zich heen greep. Zonder te aarzelen hees de vijfjarige zijn broertje in de wa gen, waarin het zusje lag en ren de er het huis mee uit. De wo ning brandde geheel af. De democratische afgevaardigde Price, lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Af gevaardigden, heeft de voorstellen, die tot dusver door Eisenhower zijn gedaan om de Koreaanse impasse te doorbreken, „beschamend" genoemd. Zij zijn volgens hem weinig meer dan „campagniepolitiek". Volgens Price is het twijfelachtig, dat de troepen van Tsjang Kai Tsjek het vasteland zouden kunnen aan vallen zonder aanzienlijke hulp, mogelyk van de Amerikaanse vloot en de Amerikaanse luchtmacht. De boodschap van de president, aldus Price, heeft een valse hoop doen ontwaken by millioenen Amerikanen, die meenden, dat nu de troepen van Tsjang Kai Tsjek zouden worden losgelaten, een hoop, die al aan het verminderen is, naarmate de feiten bekend worden. Terwijl Nederland worstelde met de gevolgen van zijn eigen nationale ramp, xverd een deel van Perziè ook door een ramp getroffen, die meer dan duizend doden heeft geëist. In dit geval waren het niet water en storm, die het land verwoestten, maar was het de aarde zelf die in beroering kwam. Een ontzettende aardbeving vaagde het dorp Toerroed van de wereld weg. Wat overbleef was slechts een hoop puin. Van de 1400 inwoners van Toerroed ontkwamen er slechts vierhonderd aan de dood. Met een paar eigen dommen in doeken geknoopt wachten zij tot de reddingscolonnes hen weg brengen. De aardbeving was de hevigste, die Perzië ooit gekend heeft. In de achter ons liggende drie jaren is het overheidsvermogen met een bedrag in de orde van grootte van ruim zes milliard toegenomen. Hiervan kwam ongeveer anderhalf milliard uit Amerikaanse steun, maar al het overige uit lopende staatsinkomsten. De vraag rijst: hebben wij te doen met een orthodoxe bewaking van de overheids financiën en van het monetaire evenwicht of is een aanvankelijk juiste politiek stilaan overgegaan in een nationalisering van de vermogensvorming en daarmee allengs van de particuliere onder neming? De belastingen zyn volgens de Twentse Bank zo zwaar, dat ook by de grote ondernemingen de zelffinan cieringsmogelijkheden onvoldoende zijn. Aldus ontstaat de toestand, dat de overheid in steeds meerdere mate de middelen voor investeringen zal moeten verschaffen en bedrijfs risico s zal moeten aanvaarden. De directie van de Twentse Bank meent, in tegenstelling tot vele an deren, niet, dat in het afgelopen jaar te veel op voorraden in bedrijven is ingeteerd en dat daardoor dit de be langrijkste oorzaak van de sterke styging van onze deviezenvoorraad zou zyn. De winst van de Twentse Bank was in 1952 lager dan in 1951, nl. 11.2 millioen tegen byna 12.8 millioen ver leden jaar. De aandeelhouders krijgen dan ruim vier millioen <9 procent- dividend. evenals verleden jaar) en een half millioen gaat naar de sta tutaire reserve. Tot Donderdagavond was in het Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden ge stort. De overstromingen in Engeland hebben een schade aangericht van 400 a 500 millioen gulden, zo heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, Don derdag in het Lagerhuis meegedeeld. Omgekomen zijn 307 mensen, o.w. elf personen, die oorspronkelijk als vermist waren opgegeven. Ongeveer 1000 koeien. 800 schapen, 1500 varkens en 20000 kippen zün verloren gegaan, alsmede 66.000 ton suiker. Twee kleine Nederlandse sleep boten, met een achttal personen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna het slachtoffer geworden van misda dige elementen. In de nacht zijn de trossen, waarmee deze sleep boten. de „Harry" en de „Hudson", aan de Maaskade St Leonard ge meerd lagen losgegooid. De beide schepen geraakten hier door. zonder dat de slapenden iets hadden bemerkt, op drift en de stroom voerde hen met grote snel heid in de richting van de stuwdam te Monsin, waartegen zy te pletter dreigden te slaan. Een wel bijzonder toeval bracht echter redding. Toen de beide sche pen onder de brug Atlas V doordre ven, raakten de pijp van de „Harry" en de mast van de „Hudson" de on derkant. van deze brug. De mast knapte af en de tot nu toe niets vermoedende opvarenden schrokken wakker. De kapitein van de „Hudson", die de gevaarlüke toestand onmiddellijk overzag, zette de oliemotor aan. Ook de bemanning van de sleepboot „Harry" was nu spoedig de toestand meester. Kapitein J&cobus Kuyten uit Amsterdam vertelde, dat de mast van de „Hudson" in drie stukken was gebroken. In zijn eerste schrik had hy het anker willen uitwerpen, doch toen realiseerde hy zich plotseling dat hü beter de motor kon aanzet ten. „Ik begrijp werkelijk niet waaraan wjj dit gevaarlijke avontuur te dan ken hebben", zo verklaarde de kapi tein aan een ANP-verslaggcver. „Ik ben onbekend te Luik en heb in myn leven nooit een vlieg kwaad gedaan. Ik heb er dan ook geen idee van wat het motief geweest kan zyn voor dit misdadige optreden". Onder de schippers te Luik bestaat grote verontwaardiging over deze on- verantwoordelyke daad, die aan acht mensen het leven had kunnen kos ten. De politie te Luik stelt een onder zoek in. Men meent uit de vakkun dige wyze waarop de stalen trossen zijn losgemaakt van de kade, te mo gen aannemen dat hier vakmensen aan het werk zyn geweest. De strijd aan de laatste dijkdoor braak te St.-Annaland werd gister avond gedeeltelijk verloren. Met nog één kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed die kwam opzetten en zich door het nu nog tien meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren zandboot. die voor het gat was gebracht om gemakke lijker de zandzakken er in te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden op de dam. Met nood verlichting trachtte men de afgelopen nacht de bres alsnog te dichten. DUIZEND DOLLAR is de eerste gift die de president van de Ameri kaanse Lions Clubs, de heer Edgar Elbert, overhandigde aan prins Bem- hard voor het Nationale Rampen fonds. De „Lions International" is een organisatie van jonge mensen, die zich in dienst willen stellen van an deren. In 1917 werd de organisatie in Amerika opgericht. Na de waters noodramp hebben zij een sneeuwbal actie ontketend. De heer Elbert schat te dat reeds 70.000 dollar is binnen gekomen: eerst na enige maanden zal het resultaat van de actie te over zien zijn. W De Stichting voor Blin dengeleidehonden deelt mee dat zij enkele blinden uit het noodgebied op zeer korte termijn geheel gratis kan helpen aan een afgerichte geleide hond. Aanvragen. Sloterweg 80. Am sterdam of Javalaan 49, Zwijndrecht. telefoon 8623. Burgemeester en Wethouders van Den Haag hebben besloten over het lopende jaar geen schoolgeld te heffen voor de uit het watersnoodgebïed geëvacueerde scho lieren. die een openbare inrichting van onderwijs bezoeken. Ook voor kinderen, die een bijzondere school voor lager onderwijs in Den Haag bezoeken, zal geen schoolgeld worden geheven. Vatt DE DIRECTEUR van een firma in Chesterfield Engeland)die vergun ning had gevraagd voor de aanleg van een zwembad achter zijn huis. de heer T. Brown heeft deze vergun ning niet gekregen. Het zwembad, dat 8000 gulden zou hebben gekost, wordt niet nodig geacht, yy In Torquay, aan de Engelse Zuidkust, scheen dezer dagen een helder, maar toch nog wat flauw zonnetje. Een vrouw heeft daarop de moed gehad, een half uur in zee te gaan. Husgy De 20-jarige Irene May Kennedy, die tydens een storm haar dochtertje van twee jaar onverzorgd had achterge laten in een station te Bristol (En geland) om met vrienden te gaan drinken, is uit de ouderlyke rechten ontzet. De gemeente Bristol zal voor het kind zorgen, totdat het zestien jaar wordt. De voormalige tweede voorzitter van de verboden Nationalistische Rykspartij in West-Duitsland, Otto Ernst Remer is opgeroepen de drie maanden gevangenisstraf te komen uitzitten, die hem in Maart van het vorige jaar werd opgelegd, omdat hij de deelnemers aan de samenzwering tegen Hitler van Juli 1944 „door het buitenland betaalde verraders" had genoemd. Het Hooggerechtshof ver wierp twee maanden geleden een door Remer ingesteld beroep. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselük nevel of mist. Matige tot vrü krachtige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1