Brand vernielde twee zalen in hotel „Victory" in de Langestraat Met VELP0N zie je er geen barst van! Gelukkige omstandigheden hebben het hotel voor ondergang behoed Gast werd wakker door rook SJ25S% P.U AGENDA Wills: Aan oprechtheid van reisverhaal werd lange tijd getwijfeld Naar de bollen De wereldreis van Jim own VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Het plafond in de Margriet-zaal van hotel „Victory"' dat ernstig door de brand we, £EN VERRADERLIJKE BRAND heeft hedennacht het restaurant en de Margriet-zaal van hotel Victoryin de Langestraat herschapen in een troosteloze zwarte mine. Deze eens zo smaakvol gestoffeerde vertrekken moes ten binnen een half uur geofferd worden aan het vuur, dat het gehele hotel ernstig zou hebben bedreigd, indien niet drie gelukkige omstandigheden zijn behoud hadden verzekerd. In eerste instantie werd het vuur gesmoord door ge brek aan zuurstof, in de tweede plaats werd het gestuit door een oud stuc- piafond onder de houten plafond-betimmering en ten leste vond het een parate Alkmaarse Vrijwillige Brandweer op zijn vernielende weg. Hierdoor kon de grootste schade gelukkig worden beperkt tot de beide genoemde zalen, .doch deze zijn dan ook bijna niet meer te herkennen. De fraaie wandbekleding hangt in zwarte vellen langs de muur, het linnen in de schilderijen krulde tot grauwe asrollen, de zittingen van de stoelen verteerden onder de hitte, glas- en aardewerk knapte en viel in scherven, het plafond werd zwaar gehavend, de tapijten zijn doordrenkt met drabbig bluswater, ruitjes in de suite-deuren zijn gesprongen, kozijnen en deurposten geblakerd. De ravage in beide zalen is gróót, maar hotel „Victory" zal zijn gasten kunnen blijven ontvangen. Zowel het café, alle kamers, als de bar en de Marijke-zaal zijn on- of vrijwel onbe schadigd uit de strijd tegen het vuur te voorschijn gekomen. Slechts hier en daar wijzen in deze appartementen vlekken op de muren of het plafond het gevaar waaraan het hotel heeft blootgestaan. Hangende de restauratie zal de bar dienst doen als restaurant, de Marijke-zaal blijft beschikbaar als vergader lokaal. op de bedreigde punten het zicht. Met behulp van lichtaggregaten werd dit laaste euvel evenwel verholpen. IN DE Langestraat bracht de brand weer de ladderwagen in stelling. Eén van de gasten, die zicli weliswaar ove» de gangen in veiligheid had kunnen stellen, zag de ladder voor het venster van zijn kamer verschijnen en gaf de voorkeur aan een klautcrparlijtje. Hij verkoos de vrijheid via de magyrus- ladder. De slang op de bovenverdieping be hoefde geen dienst te doen, daar de brandweerlieden erin slaagden het vuur met een straal te doven. Hoe groot de hitte was. moge blijken uit het feit. dat een waterleidingbuis tussen de bene denverdieping en de eerste etage smolt Het water spoot uit de buis en droop door het plafond in het restaurant. Het lek was echter spoedig gevonden. De buis werd met enige forse tikken dicht ;eslagen. Hoewel de schade in „Victory", die door verzekering wordt gedekt, aan zienlijk is zij wordt op circa f 30.000 geschat is men toch nog fortuinlijk geweest. Dank zii het feit. dat alle ra men en deuren gesloten waren en de ramen in de lïchtkap boven het restau rant weliswaar enige scheuren verto nen. doch verder in tact- bleven, is hel vuur gesmoord door gebrek aan zuur stof. Daarbij kwam, dat het stuc- plafond de weg naar de bovenverdie ping versperde. Deze gelukkige om standigheden werden door de brand- dankbaar uitgebuit. MIETS wees hedennacht, omstreeks het sluitingsuur op het onheil, dat boven hotel „Victory" hing. Om één uur keer den de laatste cafébezoekers huiswaarts, een kwartier later sloot de eigenaar, de heer H. J. M. Jansen de zaak, maak te een laatste gang door zijn bedrijf en om tien minuten vóór half twee bracht de portier de laatste gast naar zijn ka mer. Alle kamers waren bezet. Gasten, directie en personeel begaven zich ter ruste en over „Victory" daalde de stilte van een ogenschijnlijk rustige nacht. Kort na half twee was het evenwel met de rust gedaan. De heer G. L. v. d. Post. oud-wethouder van Oudorp, adj.- directeur van de Nat. Coöperatieve Zuivelverkoopcentrale, die thans te Meppel woont, doch voor zaken in Alk maar vertoefde, had zich omstreeks kwart vóór twaalf naar zijn kamer be geven. Om 1.40 uur werd hij wakker door de rook, die zijn kamer binnen drong De heer v. d. Post. die de weg in het hotel kent. begaf zich ijlings m het duister naar beneden. Met een ta baksdoos sloeg hij één van de ruitjes van de hall-deur in en nep luidkeels ..Brand". Teneinde ook voor de beide ramen aan de voorzijde van het pand alarm te slaan, poogde de heer v. d. Post vervolgens via de tussendeur toe gang te verkrijgen tot het cafe. Deze deur was evenwel gesloten en kon zelfs na het vernielen van een ruitje niet geopend worden. Het alarm van de heer v. d. Post, die door glasscher ven aan één der handen werd gewond, had evenwel succes. De eigenaar van het hotel, de heer H. J. M. Jansen, was op het geroep naar beneden gesneld, opende de voordeur en stelde de politie telefonisch in kennis met de brandy In middels hadden ook de oveibuien en hun gasten het geroep gehoord en wa ren te hulp gesneld. Directie en.perso neel waarschuwden vervolgens de gas ten, die zich snel in de kleren staken en over de gangen, welke m vol met rook stonden, in veiligheid ^CJmrtAö uur werd de alarminstallatie in de woningen van de Alkmaarse brandweerlieden in werking gesteld en zeven minuten later rukte de brand weer onder commando van de heer J. van Maarleveld met de ladderwagen, ;rre4%b„0dl?eV"i»'"6etW^s.aSf parapluiebakken met water aan om het vuur te blussen. Deze provisorische blussing kon worden gestaakt toen een waterstraal op de brand in het restau rant en de Margriet-zaal werd gericht. De sterke rook, die moeilijk een uitwe„ kon vinden, bemoeilijkte het biussings. werk en ontnam de brandweerlieden Meisje op het laatste nippertje gered Het is met de tweejarige Lcni van Westrop, Noorderkade, een dubbeltje op zijn kant geweest. Zij viel gister middag om half drie van een steigertje aan de Noorderkade voorovcr in het Noordhollands Kanaal. Het was een geluk dat een van de kinderen, die in de nabijheid speelden, onmiddellijk aan een voorbügangster mevrouw Smit- Beeldman mededeelde, dat er een meis je te water lag. Mevrouw Smit rende naar het stei gertje en zag daar hoe Leni juist boven water kwam. Zij kon het kind, dat reeds bewusteloos was. vanaf de stei ger grijpen. Toen de politie arriveerde was men al bezig met kunstmatige ademhaling. Het gelukte na enige tijd de levensgeesten weer op te wekken. De kleine is in het Centraal Ziekenhuis ter observatie opgenomen. Meisje aangereden Op het Zeglis is vanmorgen om 12 uur het ongeveer 6-jarige méisje Van K. door een bestelauto van de fa Enkes aangereden toen zij plotseling de gras berm verliet en de weg overstak. Zij is naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd. Haar verwondingen zijn niet van ernstige aard. De politie heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaok van de brand. Het vermoeden bestaat, dat in de bak. waarin de asbakken worden geleegd, een smeulend sigaretten- of sigaren- eindje is terecht gekomen, dat de ove rige inhoud van de bak heeft doen vlam vatten. Zekerheid hieromtrent be staat echter niet. De tafeltjes in hel restaurant van hotel „Victory" waren keurig voor het ontbijt gedekt. De brand m dit gedeelte van het hotel richtte even wel een ravage aan, waarvan- deze foto een beeld geeft. VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De stad zonder genade (14 jr.); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Don Camillo falie leeft.): Victoria Theater, 3 uur: Je moet er maar in vliegen (18 jr.); Harmonie Theater, 8 uur: Storm over Malakka <14 jr.), 10.45 uur: „De dijk is dicht" ï.b.v. Rampenfonds. Harmonie, kleine zaal, 7.30 uur: de heer S. de Wit spreekt voor ARZV, Wapen van Heemskerk, 8 uur: Con cert Excelsior en Jeugd en Muziek t.b.v. Rampenfonds. Gulden Mies. 8 uur: dr Leon de Vos spreekt voor Schola Publica. Waakt en Bidt. 3 uur: Wereldgebeds dag voor vrouwen. Stadhuis, 4.30 uur: uitreiking ere tekenen. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Rex Theater, 2.30 uur matinee. Gulden Vlies: Bridgedrive t.b.v. Ram penfonds. Hotel Victory: Bridgedrive t. b. v. Rampenfonds. DIENST APOTHEKEN De avond- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door apotheek Kruisinga, Koorstraat 59. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 8.36 20.49 Zaterdag 9.19 21,54 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrjjdag 8.41 20.54 2.41 14.54 Zaterdag 9.24 21 59 3-24 15.59 Ruim 107.000 is thans bijeengebracht Nog steeds komen er bij de Mid- denstandsbank giften binnen voor het Rampenfonds. Er is nu 107.377,04 in Alkmaar bijeengebrachr, waarbij niet inbegrepen de collecten in de kerken, de rechtstreekse stortingen en de gif ten, die bij ons blad zijn binnengeko men. Gisteren werd ontvangen van het personeel van de N.V. Franken berg 68,79 en van de directie f 181.21; van Timmermans graanhandel het saldo van de reiskas, verdubbeld door de directie f 796.04 en een bijdtage van de orgelfabriek Pels (overwerk personeel verdubbeld door de directie). GEEN „VERGETEN CATEGORIE" De rubriek „Vergeten categorie" is wegens een overvloed aan kopy blijven overslaan. Een brief van mr F. C. „Ons lot verdragen is het overwinnen" f)E ere-burger van Alkmaar, mr F. C. Wills vit Bath, die zoals bekend, een verwoed philatelist is, ontving van een van zijn Alkmaarse relaties de speciale Watersnood-envelop met zegels. In zijn dankbrief zegt hij o.m.: Thank you for the special Waters- nood"-cover, which arrived safely. 1 could only wish that the stamp had been issued for a happier event. We in this country feel deeply for you at this terrible time, when the sea has taken so many lives and done so much damage to your b.eloved country. On the East Coast of England much damage has been done and lives lost, but it cannot be compared with Hol land. We therefore are doing all we can to help our friends across the sea, as you know we arc sending you all we can in foods and money. At such a time as this we can show our friendship and understanding towards our allies and friends in Holland. It was good news we heard today on the B.B.C. that you in Holland felt that the danger from more floods had nearly past. We pray that this will soon he and that you will soon be on the road of recovery. "To bear is to conquer our fate", that I think is a proverb or saying in your Country. We have no doubt you wilt conquer as you did in 1945: Nederland zal herrijzen". Hartelijk dank voor de speciale Wa tersnood-envelop. Ik wilde alleen maar dal dit zegel ter gelegenheid van een prettiger gebeurtenis was uitgegeven. Wij hier voelen intens met U mee in deze vreselijke tijd, nu de zee zoveel mensenlevens heeft genomen en zoveel schade aan Uw geliefd land heeft aan gericht. Ook aan onze Engelse Oost kust is veel schade toegebracht en zijn levens verloren gegaan, maar dat is niet te vergelijken met Holland! Daarom doen we alles wat we kun nen om onze vrienden aan de overkant van de zee te helpen en sturen we, zoals U weet. zoveel levensmiddelen en geld als mogelijk is. In tijden als deze kunnen we onze vriendschap en medeleven tonen tegenover onze geal lieerde vrienden in Nederland. Het was vandaag goed nieuws, dat e van de BBC hoorden, dat het ge vaar voor nieuwe overstromingen in Holland vrijwel voorbij is. We bidden, dat dit snel zo zal zijn en dat Holland spoedig de weg naar herstel kan inslaan. „Ons lot verdragen is het overwin nen" dat zou, denk ik. nu een spreek woord of gezegde in Uw land kunnen zijn. Wij twijfelen er niet aan of U zult overwinnen, net als in 1945. Ne derland zal herrijzen". Frangois Leguat was echter geen gefingeerde figuur BE ROMAN had in het begin van de achttiende eeuw nog niet- haar intrede gedaan, maar toch bestond er onder het lezende publiek behoefte aan ont spanningslectuur. Deze werd vrijwel uitsluitend gevonden in de reisbeschrij vingen, opgetekend uit de mond van de zeevaarders en ontdekkingsreizigers. Dat men het met de waarheid nog al eens op een accoordje gooide en de boe ken soms illustreerde met platen, die niets met het verhaal te maken hadden, ligt voor de hand. De uitgevers uit die dagen maakten zich daarover niet de minste zorgen. Voor hen gold uitsluitend het devies: een spannend reisver haal te brengen vol met avonturen. Of die avonturen echt waren en de be schrijving van de vreemde streken in overeenstemming was met de werkelijk heid waren vragen, die nooit door de uitgever werden gedaan. Wel door de lezers uit latere eeuwen, die, critischer ingesteld, hun twüfel over de waar heidsliefde van de auteurs niet onder stoelen of banken staken. Zo kon het gebeuren, dat tientallen jaren lang getwijfeld is aan het bestaan van een zekere Francois Leguat, een Franse refugié, die, na de herroeping van hei. Edict, van Nantes naar Nederland vluchtte en van hier in 1890 met negen jongemannen naar het onbewoonde eilandje Rodrigucs in de Indische Oceaan vertrok. Over deze reis vertelde mej. J. M. van Eeghen gisteravond in hotel Victory op de bijeenkomst, die daar door Oud Alkmaar was belegd. komende wezens en planten deden bij velen twijfel over het werkelijke be staan van Frangois Leguat rijzen maar, zoals mej. Van Eeghen mededelde. de archieven van de Oostindische compag nie in Kaapstad hebben bewezen, dat Leguat inderdaad met zijn reisgezellen heeft bestaan. In hoeverre de beschrij vingen van de flora en de fauna op het eilandje op waarheid berustte kon de spreekster niet nader verklaren. Wel geloofde zij, dat de fantasie de le den van het groepje zeker parten heeft gespeeld. Haar lezing, die weinig hoogtepunten bevattG was in zoverre iets bijzonders, dat het behandelde onderwerp in geen enkel verband stond tot de historie van de stad Alkmaar. Tot nu toe heeft de vereniging Oud-Alkmaar zich op het standpunt gesteld, dat iedere lezing enige betrekking moest hebben op de stad en haar geschiedenis. De voorzitter, de heer H. Ringers had bij het begin van de bijeenkomst met enkele goedgekozen woorden de ramp herdacht, die over Nederland is gekomen en er op gewezen, dat de grote moeilijkheden nog moeten ko men, nu men voor het herstel van het getroffen land staat. Op verzoek van de lieer Henneman zal een gedenkplaat worden aange bracht op het geboortehuis van Cor nells Drebbel. Tenminste ah men dit perceel kan ontdekken. De stads archivaris, de heer Th. P. H. Wortel, zal hiernaar een onderzoek instellen. Medegedeeld werd, dat de lezing van rector Voets over de schuilkerken in Alkmaar niet op 17, maar op Maandag 16 Maart zal worden gehouden. Lezing voorOud-Alkmaar MET veel moeite was het de 50-jarige Leguat gelukt toestemming te krij gen van de Oostindische Compagnie om zich op Rodrigues, dat binnen het door haar beheerste monopoliegebied lag, te vestigen. Zij moeten volgens het verhaal geleefd hebben als Robinson Crusoe, wiens geschiedenis eerst in 1719, elf jaar later dan de verschijning van de reisavonturen van Frangois Leguat werd uitgegeven. Het gezelschap, dat langzamerhand met enige leden was verminderd, doordat één zich vlak voor de reis had teruggetrokken en enige andere stierven, had op Rodrigües geen gebrek aan voedsel, maar de afwezig heid van vrouwen op het eiland deed de jongeman na twee jaar besluiten hun verblijf op Rodrigues op te breken. Zij dwongen Leguat met hen naar Mau- ritus te zeilen, waar zij echter minder prettig werden ontvangen dan zij had den verwacht. Onder het voorwendsel dat ze de Oostindische Compagnie had den benadeeld door amber te stelen werden Leguat en zijn mannen gevan gen gezet. Toen een tweetal knapen probeerde met de boot van de gouver neur de vlucht te nemen, werd het groepje verbannen naar een eiland, waar het twee jaar lang verbleef tot dat een van dit oord gesmokkelde brief aan de V.O.C. te Amsterdam de vurig begeei'de vrijheid bracht. De Compag nie besloot de gevangenen naar Batavia te brengen. Er waren van de tien men sen, nog slechts vier over. Nadat Leguat tevergeefs had geprobeerd in Batavia rechtsherstel te verkrijgen zeilde hij tenslotte met twee overlevenden van het. avontuur naar Nederland terug. Dat was in 1693. In 1708 verscheen zijn boek te Amsterdam en een jaar latei- vertrok hij naar Engeland. Waarschijnlijk zou de geschiedenis van Leguat, wiens verhaal door het succes van Robinson Crusoë, het ver haal van Daniel Defoe, rijkelijk werd overvleugeld, nimmer zo op de voor grond zijn gekomen als de uitvoerige beschrijvingen van een zeer vreemde flora en fauna op het eilandje Rodri- •gues-niet de aandacht, van de geleerden had getrokken. De ^fantastische afbeel dingen van de thans nergens meer voor- Onze eeuwenoude kaasstad Wordt een oliebollenstad. Heden reeds gaan de verkoopsters En verkopers op hel pad. Dames, heren, meisjes, knullen, Grijp die kans beet. en ga smullen. Monden open, dijken dicht, Streel je tong en doe je plicht. Oliebollenbollebozen Zullen allen als één man Tonen dat. de ambachtsschool ze Letterlijk brüin bakken kan. Dat zeg ik niet om te snoeven, Want gij Icimt. ze zelf gaan proeven. O. oud-Hollands smulproduct, Elk is over j°u verrukt! Huisvrouw punt u zelf een rustdag En laat waaien het fornuis. Draai het nummer en ze brengen U de oliebollen thuis. Wilt uw kroost een keer tracteren, En geneert u met meneren Dat u in de olie bent, V/anl liet ace', dal is bekend. Schoon geen crocus nog te zien is Tóch is Alkmaar boUenslad. Laut de hollencenten rollen. Zet 'm op, eet. dicht dat gat! Laat. de mannen en de vrouwen Ni et vergeefs door Alkmaar sjouwen. Wanneer iedereen zich weert Gaat het letterlijk gesmeerd!!! JABSON. ENGELAND'S BESTE RIJWIEL IN ELK MODEL IN VOORRAAD Bij DE KAMPIOEN Zilverstraat A. Mienis (Advertentie, ine- Mea.j Binnenkort voorstel over muziektuin Er zijn op liet ogenblik verschillen de mogelijkheden tot exploitatie van de muziektuin in studie en B. en W. ach. ten het daarom niet gewenst een com missie tc benoemen, die zou moeten onderzoeken welke maatregelen er ge nomen moeten worden teneinde de mu. ziektuin nader aan zün doel te doen beantwoorden. Een dergelijke commisie werd gesug gereerd in het voorlopig verslag betref fende de begroting 1953. De exploitatie van de muziektuin geschiedt thans nog door de pachter, de heer Van Dijk. Omtrent de reorganisatie of de nieuwe bestemming van de muziektuin wen sen B. en W. in dit stadium geen verde re mededelingen te doen. Het ligt wel in de bedoeling binnenkort een voor stel aan te bieden omtrent deze mate. rie. Zó goed lijmt 1 VELPON. i Vraag de juiste soort 1 dat Piet Potlood van zijn verbazing bekomen was. In plaats van Jimmy Brown zat er eensklaps een Bedouïn naast hem, een Bedouin in zijn hemdje en met een kaak, die helemaal scheef stond vanwege de klap, die Jimmy hem verkocht had. Piet Potlood ver loor hem geen ogenblik uit 't oog. In zijn rechterhand hield hij een stevig formaat Engelse sleutel krampachtig vast. „Als die knul alleen maar mer z'n ogen begint te knipperen krijgt hij van mij een tik, die hem heugen zal", hele tijd voor- dacht Piet Potlood vastberaden, maar diep in zijn hart hoopte hij maar, dat de man niet zou bijkomen, voorüat Jimmy terug was. „Wat die Jimmy aan 't uitspoken is, is mij een raadsel", zuchtte hij, Hij draaide het raampje zo ver mogelijk open en spitste zijn oven. Buiten hing zwaar en ondoor grondelijk de zwarte duisternis van de nacht, Nergens een lichtje, nergens een geluid. Intussen was Jimmy weer tegen de heuvel opgeklauterd. Boven gekomen keek hij aandachtig om zich heen. Toen hegon hij de heuvel aan de andere zijde af te dalen. Behoedzaam en stap voor stap. Eindelijk zag hij rechts van zich de vage omtrekken van een auto.Dat zal die stationcar zijn", bromde hij. Zonder zich een ogenblik te bedenken sloop hi.i naderbij. Men sen zag hij niet. wèl toen hij wat dich terbij was gekomen, een tent en- een stuk of wat kamelen die op de grond lagen fe slapen.... Heel voorzichtig sloop Jimmy naar het nachtelijk kamp -an de vijand. f

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2