T.N.O. en industrie Voordracht van prof. ir. D. Dresden r Kroniek va Verbeelding door vreemi Twaalfjarige Am een aardige Aanwinsten bibliotheek Arnhem lezerskring CLOWNTJE RICK OHLDEKS DAGBLAD Jn een gistermiddag gehouden bijeenkomst van liet departement Arn hem van de Nederiandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel cn de Geldersche Industrieele Club, heeft prof. ir. D. Dresden, algemeen voorzitter van de Nijverheidsorganisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek ten behoeve van Nijverheid, Handel en Verkeer, een voordracht gehouden over: „Wat betekent T.N.O. voor onze nij verheid?" Qpreker stelde In het licht, dat een Ï3 bedrijf, een onderneming een avon tuur is. Dit natuurlijk niet in de on gunstige betekenis /an het woord. Men bedrijft een kansspel, de ondernemer moet de risico's nemen, maar hij zal die risico's zoveel mogelijk beperken. Aan de andere zijde: een ondernemer die al te voorzichtig is, te lang wacht met besluiten, is geen ondernemer meer, wel geschikt voor andere bui tengewoon achtenswaardige beroepen. Wanneer dus een onderneming een avontuur is, dan komt het er op aan de risico's te overwegen, open te staan voor nieuwe denkbeelden. Wie dat na laat, ziet zijn onderneming op den duur onherroepelijk mislukken. De invoering van elke nieuwigheid brengt risico's met zich, maar de ondernemer zal die moeten nemen. De verstandige onder nemer zal pogen deze risico's te ver kleinen. Daartoe zal hij, alvorens een nieuwigheid in te voeren, beginnen met verkennen. Dit behoeft zeker niet veel te kosten, men kan b.v. in vaklitera tuur zich in hoge mate oriënteren. Een andere weg is het onderzoek zelf ter hand te nemen, of het te doen verrich ten. Dat is kostbaarder. Het is niet aan te tonen met cijfers in hoeverre dat rentedragend is. In Amerika wordt ge middeld 5 pet. van de omzet daarvoor besteed. Spreker geeft echter de voor keur aan een vergelijking met Enge land. Daar lopen de cijfers uiteen van 0,45,3 pet. Belangrijk minder dus dan in Amerika. De totale omvang van het speur- en onderzoekswerk is in Enge land de laatste 5 jaren met 50100 procent toegenomen. Het verschil be staat hierin, dat men het geld als basis kan nemen, waarbij de geldswaarde uiteenloopt. Daarbij zijn niet Inbegre pen de laboratorium-onderzoekingen van de ondernemingen en het gewone rèsearchwerk. In Nederland is men beg'onnen met diensten door de overheid ingesteld ten dienste van de consument. Dit karakter is echter ingrijpend veranderd. De in dustrie is tot het inzicht gekomen, dat men geen klanten houdt, indien men producten van inferieure kwaliteit blijft leveren. De Nijverheidsorganisa tie heeft een jaarlijks budget van acht millioen gulden, waarvan nog niet de helft door de overheid wordt bijgedra- Wij verhuren: Moderne zwarte Herenkleding, Bruidstoiletten, witte en zwarte Bontcapes. A. de Vries, Vondellaan 101, Arnhem, Tel. 23301 AGENDA VRIJDAG: Musis Sacrum, 20 uur: Uitvoering van „Die Hohe Messe" door Toonkunst, o.l.v. Hans Brandts Buys. koepelkerk, 20 uur: Vrouwen-wereld gebedsdag. Roermondsplein 37a, 20 uur: „Harmo- nia". Lezing door mevr. Van Saane: „God, Kosmos en de Mens". ZATERDAG: Tivoli, Vclperweg, 14.30 uur: Algemene Vergadering Stichting „Het Gelders Landschap". Daarna lezing door Jan P. Strijbos: „Door Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën naar Andorra". Oolgaardtshuis, Klingelbeekscw., 18.30 uur: Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf cn beroep. Vie ring International Night. Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Tonèel met „Daar moet je vrouw voor zijn." V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Dick van Rijn spreekt voor de Arnhemse Zwemclub AZC '82 over de Olympi sche Spelen in Helsinki. {Tivoli, Velperweg, 20 uur: Filmavond Twentse Kring. FILMS: Luxor en Palace: „Sterren stralen overal". Toegang elke leeftijd. Voor stellingen 11.30, 18.45 cn 21 uur. Zon dag bovendien om 16.30 uur. 50-minutenfiIm dagelijks 11 uur. Zondags 12 uur. Saskia: „Bureau Zedenpolitie" (gepro longeerd). Toegang 18 jaar. Voor stellingen als in Luxor. Arnhems: „De bende van Cain". Toe gang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. TENTOONSTELLINGEN Gemeente Museum: Expositie Franse wandtapijten. Korenbeurs, 1018 uur: (Zondags 14 18 uur) Tentoonsteling Limburgse schilders door de Werkgroep Beel dende Kunst. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10— 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Verkoop van Kunstwerken ten bate van Nationaal Rampenfonds. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten worden t.m. 20 Febr. waargenomen door Apotheek Louwe Kooymans, Joh. de Wittlaan 55, telef. 25674. Apotheek Hillen, Rijn straat 81, telef. 26227 en Apotheek Herens v.h. Boom. Van Maerlant- straat 1 hoek Rosendaalseweg, telef. 22112. De Gemeente-Apotheek ls open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten ls, kunnen spoedreoepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel. 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, tel. 22902, gen. Spreker gaf vervolgens een uiteen zetting van het werk der resp. institu ten. Het leerinstituut te Waalwijk b.v. heeft zich bezig gehouden met onder zoek naar een verbeterd looiproces, de kwaliteit van het zoolleer. Dit ge schiedde onder de drang van concur rentie. Het verfinstituut in Rijswijk werkt nauw samen met de betrokken indu strie. Het gaat hierbij niet alleen om fundamenteel onderzoek, maar ook om zuiver wetenschappelijk onderzoek. Spreker schetste de moeilijkheden van het fundamenteel onderzoek, waarvan de rechtstreekse resultaten niet ge makkelijk aanwijsbaar zijn, maar dat toch nodig is. Ten derde noemde spr. hét proefsta- tion voor de verpakkingen te Delft, dat nauw samenwerkt met de Spoor wegen, maar daarnaast ook met tal van verpakkers en verladers. Uit an dere landen komt men in Delft in de leer, om wat de verpakking betreft, te kunnen voldoen ann de eisen, dié door de Amerikanen worden gesteld. Veel omvangrijker zijn de werkzaam heden van het Vezelinstituut, dat o.a. de spinnerij betreft, poogt de oorzaken van de ongelijkmatigheid van de ga rens op te sporen, wat de weverijen be treft van het breken van de ketting garens. Het Rubberinstituut helpt voorname lijk de rubberverwerkende industrie. Een merkwaardige plaats neemt in het Instituut voor de Grafische indu strie, dat internationale contacten heeft gelegd. Een belangrijk onderzoek /as b.v. dat betreffende het „plukken" ■an het papier, dat van zoveel invloed is op de snelheid van werken. Het heeft een apparatuur ontworpen voor het zuiver stellen van het papier. Het kunststofinstituut is een der grootste die met onderzoekingen bezig zijn. Het heeft een budget van een mil lioen gulden, waaraan de overheid nog geen 50 pet. bijdraagt. Spreker wees nog op het beton- en staalonderzoek en dat betreffende de spanningen en trillingen, het scheeps bouwkundig proefstation te Wagenin- gen, onderzoekingen die van grote be tekenis zijn. Daarnaast kennen wij het instituut voor scheepsbouw en naviga tie. Men ziet. er wordt hier te lande nog al wat aan researchwerk gedaan. Nog eens op de betekenis van het fundamenteel onderzoek terugkomende, gaf spreker een beeld van hetgeen op dit gebied in Engeland wordt verricht waaraan belangrijke sommen wor den uitgegeven. In dit opzicht hebben een achterstand in te halen, waar aan met voortvarendheid wordt ge werkt. In het algemeen moet spreker con stateren, dat door de Nederlandse in dustrie te weinig geld beschikbaar wordt gesteld. Sinds 1945 is de ont wikkeling stellig niet onbevredigend, maar men vergeet zo dikwijls, dat ver loren tijd nooit ingehaald kan worden. Met nadruk wil spreker daarom bij de industrie wijzen op een tekort aan tempo, waardoor onherstelbaar nadeel berokkend wordt. Het is nu een kwes- j tie van promilles, wij moeten gaan denken aan de procenten. De heer J. A. D. M. Daniels, voor zitter van „Nijverheid en Handel", die prof. Dresden inleidde, bracht hem aan het slot van de bijeenkomst, die werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land, dr. C. J. C. Quarles van Ufford, dank voor zijn interessante voordracht, die aanleiding gaf tot een geanimeerde gedachtenwisseling. MOSKOU IN ARNHEM: Er bereiken ons regelmatig be richten uit Moskou, dat een Rus... vult u maar in éérder heeft uitgevonden. Nu is dat altjgd best mogelijk, maar het maakt een beet je vreemde indruk. Toch gaan wij nu ook zoiets plegen. Onlangs verscheen er een bericht uit Engeland, dat men daar met succes gebruik maakte van een nieuwe vinding op het gebied van T.B.C.-onderzoek. In plaats van de bekende proef van Pirquet het inkrassen van tuberculine in de huid, om te zien of er een reactie optreedt die aangeeft dat de per soon reeds eenmaal een infectie heeft gehad gebruikte men daar slechts een zalf die op de rug ge wreven werd. Maar wist u, dat op Kleuterzorg in Arnhem al anderhalf jaar lang met tuberculine zalf (op de borst) gewerkt wordt om de kleuters niet met een krasje te verontrusten? NU NOG DE KATTEN: Hebt u weieens met vijf-en-twin tig katten In huis gezeten, lezér? Waarschjjnlqk niet. Maar we kun- /Gebruiksvoorwerpen worden soms als ken gehanteerd. Het zou ook onmogelijk zijn om van alle voonver> pen, die men op een dag in de hand krijgt, de afkomst cn levensloop na te gaan. Soms echter wordt onze fantasie ineenswakker bij bet zien van „iels alledaags". Dat alledaagse kan zijn een postzegel, een lucifers doosje, een geldstuk of wat dan ook. Gerhard Wiggcrs, een Arnhemse jongen, werd geboeid door een vreemde munt, die hem deed dromen over vreemde volken en exotische landen; over zeeën en bergen, grote steden cn eenzame pampa's. Dat was het begin van de muntenverzameling, waarmede Gerhard al 6ind9 enige jaren enthousiast bezig is. :JDAG 20 FEBRUARI 1953 Gerhard Wiggers is 12 jaar en wonot in de Willem Barendszstraat. Hij verzamelt munten en daar hjj niet in de gelegenheid is naar het buiten land te gaan en de geldstukken zelf te halen, kunt U er op rekenen, dat U, als Gerhard hoort dat U een verre reis gaat maken, een verzoek van hem krijgt om munten voor hem mee te brengen. Zo las Gerhard begin September van het vorig jaar in de krant, dat Prins Bemhard een goodwlll-reis zou maken naar Midden- en Zuid-Ameri- ka. Meteen schreef hjj aan Z.K.H. een bri$f met het verzoek munten uit die lqnden voor hem mee te brengen. Zijn vader keek de brief na en op 17 Sep tember viel het gewichtige epistel in de brievenbus. Trouw hield de jonge Wiggers' bij hoever de Prins met zijn reis was ge vorderd en wanneer hij thuis zou ko men. D$ Prins was al een hele tijd thuis toen Gerhard nog niets had ge hoord. Bijna had hij de hoop al opge geven, toen hem op 11 Februari j.l. een grote, witte enveloppe in de hand werd geduwd. Daarin zaten een 5-, 10- en 20-centavos-stuk en een halve soldo-oro uit Peru en bovendien nog een 20-centavos muntstuk uit Mexico. De particulier secretaris van de Prins schreef er een begeleidende brief bij. Gerhard, die door zijn vader in z\jn. hobby gesteund wordt, omdat hierin vele geschiedenis- en aardrijkskunde- Nieuwe aanwinsten Februari 1953. Romans: M. C. Barnes: Met geheel mijn hart (1952); E. Caldwell: De strop voor Sonny Clark; A. Camus: De pest. 1948; A. Christie: Polrot speelt bridge; J. Febricius: Een we reld in beroering. 1952; H. Fallada: De dronkaard. 1952; Geheim, Ont sluierd. 1950; N. van Haersolte, Lu- cile. 1951; S. van Havelte: De verloren melodie. 1952; W. G. van de Hulst: Om het kind. 3e dr. 1952; E. Knight: Joe en Lessie. 1952; H. Krijger: De witte duiven. 1952; C. J. OomsVin- ckers: Nieuw land. 1952; Th. H. Rad- dall: De nimf en de lamp. 1952; M. K. Rawlings: Maanlicht over Florida. 1952; J. Roth: Job. 1935; Wat de wind fluistert bij maneschijn; M. Gijsen: De vleespotten van Egypte. Franse roman: J. Green: Lévlathan. 1929. Duitse romans: W. Bergengrün: Der Grosstyrann und das Gericht. 1919: K. Kluge: Der Herr Kortüm. 1938; H. W. Richter: Sie fielen aus Gottes Hand. 1951. Studieboeken. E. Alker: Geschlch- te der Deutschen Literatur. 1949'50. 2 din.; H. Andriessen: Muziek en mu zikaliteit. 1952; O. Bakker en A. Bak ker: Beginselen van de statistiek. 1951; E. H. M. Beekman: God. mensch, techniek, wetenschap. 1931; M. G. de Boer en J. Presser: Beknopt leerboek der algemene geschiedenis. 1948; Th. Booy: Westeuropese jeugd; C. Bot: Als de Noordwester woedt. 1952; P. J. Bouman: Volk in beweging. 1951: J. C. Brandt Corstius: De dichter Mars man en zijn kring. 1951; De Bromfiets in de practijk. 1952; C. W. Ceram: Goden, graven en geleerden. 3e dr. 1949; F. Clijmans en E. Serneels: Gids voor de Belgische Ardennen en het Groothertogdom Luxemburg. 1952; Een Eeuw Doopsgezinde gemeente. 1952; Kinderlijke Expressie van deze tijd. 1949; K. I. Kolev: Bouwen van kleine motoren. 1952; W. M. Kruse- man en R. Tolman: Kijk uit je ogen! Dl. IV. Vissen. 1946; P. F. van Over- boeke: Kenterend paedagogisch getij. 1949; vervolg van: Hedendaags paèda- gogisch réveil; M. Pos: Zuid-Amerika. 1952; A. Post: Vrolijke lees- en voor drachtstukken. Dl. 1—4 1947—'51; S. Rombouts: Naar een betei'e school! 1938; C. F. RoosenschoonVan vader op zoon. 950; J. Spier: Thuis best. 1951; A. K. Straatsma: Kent gij Uw b\jbel? Dl. 5. 1951; L. Thoorens: A la rencontre de Albert Camus. C. Asser: Handleiding tot de be oefening van het Ned. Burgerl. Recht. Dl. 3. Verbintenissenrecht. Tweede stuk; le ged. Bewerkt door L. E. H. Rutten. 1952. Berkelbach v/d Sprenkel. J. W. en C. D. J. Brandt: De Pelgrimstocht der mensheid. 4e dr. 1952. H. L. Dries sen: I-Iet oud-archief van het buis Hoekelum onder Bennekom. 1952. (Rijksarchief in Gelderland). (Stz.). S. J. Fockema Andrea: Polderna men ln Rijnland. 1952. (Bijdragen en mededelingen der Naamkunde Com missie van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. IV). S. J. Fockema Andrea. J. G. N. Renaud en S. Pelinck: Kastelen, rid derhofsteden en buitenplaatsen in Rijnland. 1952. J. L. van der Gouw: Stukken af komstig van ambtenaren van het Centraal Bestuur tijdens de regering van Karei de V gedeponeerd tei char terkamer van Holland. 1952. (Alge meen Rijksarchief) (Stz.). J. J. de Jong: Politieke organisatie lessen liggen opgesloten, liet zijn vér- zameling zien. Hij heeft een klein „kastje" ge maakt van een aantal luciferdoosjes, die tegen en op elkaar zijn geplakt. Op elk doosje is het land vermeld waar de munten vandaan komen. Munten uit 35 landen roepen in ge dachten een stukje wereldgeschiede nis op: de achteruitgang van Frank rijk, want de munt met de beeltenis van Napoleon III was nog in zilver, terwijl de hedendaagse republikeinse munt van brons is gemaakt. De En gelse vorsten, Wilhelm van Pruisen, de Oost-Indische Compagnie. Een hele historie ontvouwt zich voor het gees tesoog. Gerhard liet zijn munten zien, het geld waarvoor-mensen in alle landen van de wereld', dagelijks hard moeten werken of anderen hard laten werken. Het geld ook, dat later zal vertellen hoe het niet ons was gesteld. Hoeveel handen zouden zijn uitge strekt om dit geld te ontvangen; hoe veel malen zou het achteloos zijn uit gegeven nadat het misschien bloed en tranen heeft gekost om het te krijgen: .deze munten uit New Foundland, de Philippijnen, Mexico, Oost-Duitsland, Portugal, Rusland, Peru en nog veel meer. De munten vertellen Gerhard ver halen en hij vindt dat prettig. Hij is blij met zijn bescheiden verzameling. En als hij weet dat U ergens in een vergeten hoekje nog wat vreemde munten hebt slingeren of dat U bin nenkort naar het buitenland gaat, dan komt Gerhard graag even langs. Advertentie Voordrachtsavond N.P.B. De bekende declamator Tob de Bor des van Overveen gaf gisteravond voor leden en genodigden van de afde ling VelpRozendaal van dr Ncderl. Protestantenbond in het kerkgebouw een voordrachtsavond. De declamator opende met het Ochtendgebed van Gandhi, in een vertaling van mevrouw H. Roland Holst. Hierna volgde „De Drie wenscV van Aart v. d. Leeuw; „Het Kinderspel" van Jef Last en „De Kathedraal" eveneens van Aart v. d. Leeuw. Vervolgens gaf de declamator een inleiding over Masscheroen 1941 prof. W. A. Smit. Masscheroen Door de ontvangst van dozen lepeltjes, handschoenen, briefopeners en shawls is de verscheidenheid van de pakket jes vergroot, Om half elf zal door de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Gelderland, mevrouw Quarles van Uf ford, geb. barr.esse van Heemstra en door burgemeester Malser officieel de eerste duik worden gedaan in de ton, welke in de Stille Hoek van het Vcl- perplein it opgesteld. Het comité vestigt er de aan dacht op, dat gegrabbeld kan wor den tegen een minimum bedrag van 25 ct. Een groter bedrag is echter van harte welkom. De bin nengekomen gelden worden in ge sloten collecte-bussen gedeponeerd. Al degenen die door schenkingen of op een andere manier hun medewer king aan deze grabbelton-actie hebben verleend, wordt verzocht morgen ochtend bij de officiële inzet aanwezig te willen zijn. VKIJB ANK VLEES Zaterdag 9 uur 1? er verkoop van vers vlees aan het gemeente-slacht huis. Om half négen worden dc num mers uitgereikt. BENOEMING. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. school te Arnhem (hoofd de heer J. M. Caspérs) is benoemd mej. E. G. Gerritsen uit Amsterdam. Zondag zaalhandbal Zondagavond a.s. wordt er door de afdeling Gelderland van het N.H.V. een extra zaalhandbalprogramma ge organiseerd in Musis Sacrum. Voor deze avonct zijn enkele interessante wedstrijden geprojecteerd, want be halve de sterke Zuidelijke eerste klas- ser Eindhoven komt ook de lands kampioen vèldhandbal bq de heren, het Hengelose Olympia, naar Arn hem. Beide verenigingen komen bo vendien met hun dameselftal uit. Voor Eindhoven is zaalhandbal on bekend, maar voor de Hengelose teams zeker niet, want zowel de Olympia-dames als heren kwamen in de afgelopen twee seizoenen herhaal delijk uit op tournoolen en wedstrij den ln Duitsland, zodat aangenomen moet worden dat zij een goede leer school gehad hebben. Als tegenstander voor Eindhoven fungeert de Arnhemse vereniging Micrometers met dames en heren. Tegen Olympia komen de Arnhemse combinaties in het veld. Bij de dames een B-ploeg; bij de heren het Arn hemse team dat o.m. in Den Haag en Luik speelde en zich met deze ont moeting gaat voorbereiden voor de returnmatch tegen Luik op 14 Maart Aangenomen mag worden dat Olympia een volwaardige sparring- partner is en dat deze proefwedstrgd zijn vruchten op 14 Maart zal afwer pen. Het volledige programma luidt: 19.30 uur MicroEindhoven dames; 20.05 uur MicroEindhoven heren 21.00 uur Arnhem BOlymp. dames; 21.35 uur ArnhemOlymp. heren. Op Zondag 1 Maart staan er voor Arnhem ook belangrijke wedstrijden op het programma. Dan wordt n.l. de selectie voor Oost gehouden voor de kernploeg, die ln aanmerking komt /oor de training voor de wereldkam pioenschappen dames vèldhandbal. Deze wedstrijden worden gehouden op het terrein aan de Vondellaan. Opi 2 uur komen twee Oostelijke dames teams tegen elkaar uit en om 3 uur- het Arnhem herenelftal tegen de rest /an Oost. 's Avonds wordt in Musis de voor de zaalhandbalcompetitie verloren ge- :ane dag tijdens de rampspoed Inge haald. Het avondprogramma van 7 Febr. zal clan gespeeld worden, ter wijl het middagprogramma op 14 Maart wordt afgewerkt. Zaalhandbal te Ellecom Van de beide Arnhemse wedstrijden, die Woensdagavond in Ellecom ge speeld werden, had er één een verras send slot. De heren van Thor leden n.l. binnen een week hun tweede ne derlaag en nu nog wel tegen Swift, dat nog niet meer dan twee winstpunten bezat. In een wedstrijd waarbij beide ploegen met invallers moesten ver schijnen, was vooral het onderdeel schieten aan Swiftzijde beter verzorgd. Dit resulteerde reeds voor de rust in een 95 achterstand voor Thor. Daar na ging het bij Thor wel wat beter, maar mede door het goede werk van de Swiftkeeper bleef de voorsprong "even groot en werd het 16—10. Ook de dames van Thor moesten de 52 stand werd gerust en hoewel daarna Rheden niet meer zoveel te kort kwam bij de Velpse meisjes liep het toch op een grote 73 zege voor HVG uit. KRINGCOMPETITIE WATERPOLO De kringcompetitie waterpolo wordt Zondagavond a.s. in het Sportfondsen- bad te Arnhem vervolgd met de wed strijden: 18.30 uur Natando 2Esca: 18.55 uur AZC-damesNZC-dames; 19.20 uur DWVNZC 2; 19.45 uur AZC 2Neptunus 2; 20.10 uur Esca- damesNeptunus 1 dames; 20.30 uur RZC—AZC 4. Burgerlijke Stand 19 Febr. 1953 Ondertrouwd: G. de Vos en C. Wll- lemse; A. Schoemaker en M. Klornpe; P. Kieffer en J. Smits; J. Herf en T. Veerremans; T. Teunissen en C. Zwartkruis; H. Rijntjes en E. Becks; S. Dame en H. Hoogveld; A. Klevlth en G. Smekens; J. Smits cn G. Sta rink; J. Vermaat en J. Zegers; M, Abbenhuis en W. Wolkenfeit; J. Kro nenburg en C. Maas; T. Loosen en H. Wetser; J. Schuurman en A. Veld huizen; G. Volman en G. 1-Iasenbos. Bevallen: G. LelssnörBerndsen, z.; /I. LusingTen" 'Westeneind, d.; C. LarosNieberg, z.; B. van Vugt Warbroek, z.; J. I-IesslngVan Loon, d.; T. SchaapDe Boei', d.; W. Bon- gersVan Wolferen, d.; M. Frenk Westerhoff, d.; T. Zaat—Van Wolfe ren, z. Overleden: A. Prikken, 78 j„ geh. gew. met R. A. ten Boklcel Hulnink. WATERSTANDEN Mannheim 232 (4- 0.02); Trier 224 0.04); Koblenz 223 (- 0.02); Keu len 210 0.15); Ruhrort 452 0.06); Lobith 1084 0.06); Nijme- 12 0.15); Arnhem 858 0.10); Eefde 438 0.13); Deventer 337 0 06); Namen la 'lante 157 (—0.03); Borgharen 4192 0.39»; Belfeld 1298 (-f 0.64); Grave 556 0.18). Uit ons Gewest BENNEKOM WETHOUDER HOOLBOOM OPENT SIMULTAANSEANCE. De officiële opening van de séance, die wereldkampioen P. Roozenburg op uitnodiging van het bestuur van B. D. V. a.s. Zaterdag geeft in de zaal ach ter Café Bothof, zal geschieden door wethouder Hoolboom. Itromingsramp in het Zui-I- jel ons volk moet uaar ver- Is stellen wij ons adminïsfra van gelden. :HTER! Wij nodigen onze Irzt-it u Ranzows Rank te Arnhem: [o-rekening No. 276432. verantwoord en afgedragen onaal Rampenfonds gen afgedragen bij de Ara- Courant, d.d. 19 Februari Velp 15; E. B., Arnhem Poppenkastvoorstelling" Arn- Dames J., Arnhem 35. iro ontvangen: C. A. P. te 10; Jr. J. H. L. te Arnhem tvangen bijdragen zrjri afge- aan het Nationaal Rampen- OERING VOOR RAMPEN FONDS Het harmoniegezelschap O.B.K. geeft op 26 en 27 Febr. een uitvoering m het Ver. Gebouw, waarvan de op brengst ten bate van het Nat. Ram penfonds komt. Het bestuur van het Ver. Gebouw stelde de zaal gratis be schikbaar; de Bennekonise bakkers zorgen er voor, dat enige taarten ver loot kunnen worden. HEELSUM UITVOERING VAN HEELSUJIS MANNENKOOR Een bijzondere attractie voor Heel- sum en omgeving is steeds de uitvoe ring van „Hetlsums Mannenkoor" onder leiding van de dirigent de heer T. van der Leeden, directeur van de Wageningse Muz'ekschool. Deze uit voering vindt volgende week Woens dag 25 Februari plaats in „Rehoboth". Medewerkenden zijn- mevr. Bal-Kley.- wegt te Oosterbeek, mej. van Ittalie (piano) cn de heei Evert Veenendaal, bariton. Na de pauze volgt het optre den, van de toneelvereniging uit Heveadorp. DOETINCHEM Luxe auto contra G.T.W.-bus Donderdagochtend kwam de heer J. H. B., directeur van een bedrijf te Doetinchem, op de Terborgseweg ter hoogte van café Otters geheel onver wacht met zijn auto te slippen. De wagen schoof over de weg en botste tegen een juist uit de richting Doetin chem passerende bus van de G.T.W. De bus werd aan de voorzijde inge deukt, terwijl de auto van B. ernstig beschadigd werd. Het voertuig werd later per kraanwagen weggesleept. Nationaal zang- en muziek concours te Doetinchem Het „Kruisbergs Mannenkoor" heeft het voornemen om op 5 en 5 Juni 1953 een groot nationaal zang- en muziek concours te houden. Behalve zang- en muziekverenigingen kunnen ook accor deon-, mondaccordeon- en mandoline gezelschappen deelnemen. Burgemeester J. E. Bodders Hosang van Doetinchem heeft reeds toegezegd het ere-voorzitterschap te .villen aan vaarden. Beide avonden zullen door het optreden van gezelschappen wor den opgeluisterd. Het ligt in de be doeling als slot een vuurwerk te doen ontsteken. Advertentie Sportieve spotkoopjes: Manchester heren- en jongens-jasjes f 27,50. Sporthandel Max Munnicli fg Amhcm. rei, wsss 573-574 Nou, jongensjullie hebt 't zeker al geziendut wordt huisarrest vandaag! zei Oepoetie. Ja, dat wisten ze. Maar we zullen hier ook wel ons vermaak vindendacht Oepoetie! IVat zullen we gaan doenFijn n beetje lezen? la, dat vonden ze wel iets. Heb je boeken? vroeg Rick. Nou, en of! zei Oepoetie. Kom maar eens .nee lijken! Ze pingen naar Oepoetie's kamertje waar 'n grote boekenkast stona. Hier, kijk maar eens, of er iets voor je bij is! zei hij. Ze bekeken de boeken, haalden er enkele uit de kast en vonden al gauw iets van hun gading. Dit wou ik wel graag lezen! sci Bunkie. En ik dit! meende Rick. Ga je gang maar, hoor! zei Oepoetie, die er zelf ook een nam. Toen gingen ze gezellig bij elkaar op de grond zitten ....en vergaten de de regen!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4