Verzet in Belgie door ramp-belasting RAMP KOST AAN ENGELAND 40 a 50 MILLIOEN POND Vloed was sterker Tweede Kamer Wat leest de rijpere jeugd? Causerie voor de Vrouwenraad .FAVORITE" VAN NELLE'S GeBROKEAI THEE EEN JONGEMAN GELDERS DAGBLAD VRTJDAG 20 -FEBRTTART 1933 De Belgische regering deelt mede dat ter dekking van de door de recente overstromingen aan de kust veroor zaakte schade ten bedrage van fr. 1400 millioen, een tijdelijke extra-belasting op het inkomen van 5 procent zal wor den geheven en tegelijkertijd de wet op de buitengewone winsten zal wor den verlengd. Deze mededeling" heeft in bréde la gen der Belgische bevolking veel mis noegen gewekt. Vooral in kringen van de Katholieke Volkspartij heeft men zijn ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken en reeds Woens dag heeft zich een delegatie van Ka tholieke parlementsleden naar eerste minister Van Houtte begeven om te protesteren tegen bet betreffende wetsontwerp. Zij hebben hierbij her innerd aan de belofte der regering, dat deze tijdens haar bewind de belas ting óp het inkomen niet zou verhogen en hebben de premier gewezen op de funeste invloed, die een dergelijke maatregel zou hebben op het resultaat van nieuwe verkiezingen, die in ver hand met de herziening, van de Belgi sche grondwet op kortere of langere termijn t.a.v, de Europese defensiege meenschap en de Europese kolen- en staalgemeenschap, te verwachten is. De regering dient de door de over stromingen veroorzaakte schade in de eerste plaats te financieren door het toepassen van ingrijpende bezuini gingsmaatregelen en door het uit schrijven van een lening met zeer lange looptijd. De C.V.P.-groep van. de Kamer van volksvertegenwoordigers heeft zich tijdens een Donderdagmor gen gehouden bijeenkomst met vrijwel algemene stemmen uitgesproken te gen het nieuwe wetsontwerp. Het Ka tholieke kamerlid Lamalle verklaarde tegenover de pers: ,,Ik heb Woensdag de heer Van Houtte gewaarschuwd: óf het ontwerp inzake een verhoging der belastingen wordfingetrokken, öf de regering zal moeten aftreden." H-bom-proeven waren een groot succes Een lid van de commissie voor atoomenergie van het Ameri kaanse congres, dat onbekend wenste te blijven, heeft Woensdag/" verslagge vers na een besloten bijeenkomst van de commissie meegedeeld, dat de proeven voor de ontwikkeling van waterstofbommen, welke in de afge lopen herfst bjj Eniwetok werden ge houden, „zeer succesrijk" waren ge weest; Dit was de commissie door atoomgeleerden meegedeeld. Er waren twee explosies geweest, „Wij zijn goed op weg wat betreft de ontwikkeling van de waterstof bom", aldus de zegsman, „maar er moeten nog moeilijkheden worden overwonnen". De overstromingen hebben En geland tussen de 40 en 50 mil lioen Pond Sterling gekost, aldus heeft de Britse minister van Bin nenlandse zaken. Maxwell Fyfe, Donderdag in het Lagerhuis mede gedeeld. Het aantal doden, dat te betreuren is, bedraagt 307, on der wie 11 personen die eerst als vermist waren opgegeven. In het bedrag van 40 50 millioen z-ijn niet begrepen de kosten voor per manent herstel en verbetering van de zeewering. Het verlies voor de land bouw bedraagt 10 millioen pond, hoe wel tweederde van het bouwland, dat overstroomd werd, slechts korte tijd onder water had gestaan. Een derde Meer troepen naar Sleeswijk Holstein? "TV gaan in Parijs geruchten, als zou het N.A.V.O.-hoofdkwar- tier van plan zijn een Brits-Ame rikaans contingent naar Sleeswjjk- Holsteïn te zenden, versterkt met vlooteenheden, waarvan de bases te Kiel en Flensburg zouden wor den gevestigd. Op het ogenblik berust de verdedi ging van Zuid-Sleeswijk bij een Brits- Deense strijdmacht en een Noorse in- fantei'ie-eenheid, die binnenkort naar Noorwegen zal terugkeren. Ridgway had onlangs Denemarken verzocht een Deense brigade naar Zuid-Slecswijk te zenden, waarop de Denen antwoordden, dat zij dit slechts zouden kunnen doen als ook een niet- Dnense brigade in dit gebied zou wor den gelegerd, om de nadruk te leggen op het féit, dat het hier een N.A.V.O.- en niet een zuiver Deense verantwoor delijkheid betreft. Ridgway overwoog Amerikaanse, Nederlandse of Canadese troepen naar Zuid-Sleeswijk te zenden, doch de Ne derlandse en Canadese stafchefs maak ten bezwaar tegen overplaatsing van hun troepen, aldus Reuter. Proeven in Amerika met kleine atoombommen In de laatste drie maanden zjjn dri- atoombommen ter grootte van een kopje boven een oefen terrein in het Noordelijke deel van de Amerikaanse staat Minnesota uitgeworpen. Een van de bommen liet men op een hoogte van ongeveer 1200 meter ont ploffen. De ontploffing veroorzaakte een enorme lichtflits en werd mijlen ver gevoeld, zo is van bevoegde Ame rikaanse zijde meegedeeld. De strijd aan de laatste lijkdoor- braak te St. Annaland werd gis teravond gedeeltelijk verloren. Met nog één kwartier rësprjt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren zandboot, die voor het gat was gebracht om gemakke lijker de zandzakken er ln te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbei ders waren op dat tijdstip allen be houden op de dam. Moerdijkpont gered Tegen de verwachting in, is men er in geslaagd de veerpont „Willems- dorp" uit de Kruiningerpoldcr te sle pen. Deze voormalige Mrerdjjkpont onderhield de dienst tussen Perkpolder en Kruiningen. In de rampnacht is het schip dwars door de dijk drie kilome- tei de polder ingeslagen, op zijn weg verschillende boerderijen vernielend. Het is thans op weg naar de werf te Vlissingen cm hersteld te worden. BUITENGEWOON VERLOF MILITAIREN IN NOODGEBIEDEN Aan militairen die hun woonplaats hebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden aldaar woonachtig zijn. zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het loelaat, in eenmaal zal moeten worden opgeno men. Voor dit verlof zal tevens een maal vrij-vervoer worden verstrekt. De bestaande regeling voor de be wegingsvrijheid wordt met ingang van Vrijdag 20 Februari weer van kracht. GE.YIEENTEPEKSONEEL DEVEN TER GEEFT 1 VAN JAAR SALARIS. De organisatie van gemeenteperso- neel te Deventer ambtengren, lera ren. onderwijzers, werklieden, enz. besloten, dat allen, werkzaam in dienst der gemeente, 1 zouden afstaan van hun jaarsalaris ten bare van het Nationaal Rampenfonds. Daardoor kwam reeds een bedrag bijeen van 23.918,78 en dit bedrag groeit nog Te Washington wordt vernomen, dat een tweede Finse tankboot in de Roemeense haven Constantza 5000 ton brandstof voor straalvliegtuigen aan boord heeft genomen met bestemming communistisch China. (Vervolg van pagina IJ De grondwet de heer Stapelkamp had dit ook reeds aangestipt verzet zich tegen een zodanige wettelijke re geling. Tenzij er een grondwetswijzi ging komt, zal de bedrijfsrechtspraak nooit verder komen dan een vorm van bindend advies af arbitrale uitspraak. Wil men aan de bedrijfsrechtspraak een wettelijke basis geven, dan is dat alleen mogelijk wanneer men het be grip bedrijfsrechtspraak maakt tot rechterlijke macht, maar ook zal clan moeten worden voldaan aan art. 173 van de grondwet, waarbij bepaald is, dat de rechters voor het leven en door de koning worden benoemd. En dat artikel maakt het onmogelijk de bedrijfsrechtspraak tot rechterlijke macht te maken. In het systeem van de grondwet Is een vervulling van dit verlangen niet mogelijk, zo betoogde mr. Donker, maar de heer Stapelkamp gaf zich nog niet zo spoedig gewonnen en zeide: Er is een grondwetscommissie. Wil de minister bevorderen, dat dit punt niet aan de aandacht van de grondwets commissie ontsnapt? In tegenstelling tot de met name door mr. Van Rjjckevorsel verdedigde opvatting zeide minister Donker dat het B.B.A. met' name artikel 6 van dit besluit niet in strijd' iö met de nieiiw voorgestelde regeling. Dit arti kel toch heeft de strekking de belan gen van arbeiders en van werkgevers te beschermen en de rast op de ar beidsmarkt te bevorderen. Hoe gewichtig déze kwestie Is en hoezeer dit artikel ook nu nog actueel is, is gebleken tijdens de watersnood. De overheid, aldus de minister, kan niet onverschillig staan tegenover het sociale aspect van 'iet' beëindigen ener arbeidsovereenkomst en reeds nu bij de watersnoodramp is hantering van. het B.B.A. nodig gebleken met be trekking tot steenzetters en rietvlech- ters, aan wie lonen worden betaald in strijd met de geldende regelen. De afschaffing van het B.B.A., thans, zo heeft de minister betoogd, zou zeer vele zaken niet binnen het bereik van de rechter brengen. Van de 70.000 ge vallen die het G.A.B- passeren zouden er slechts enkele honderden bij de rechter aanhangig worden. De ontwik keling is van dien aard, dat het B.B.A. niet slechts niet overbodig is, maar nog steeds zeer grote betekenis heeft. Het nu bereikte resultaat noemde de minister niet zo gek en hij zag in het samenlopen van de B.B.A. en recht spraak een mogelijkheid van controle in twee gevallen, bedoeld in artikel 1639 s en w. De contróle moet nood zakelijk worden uitgebouwd. De syn these, zoals die er thans ligt is zeker niet allround, maar grote moeilijk heden voorziet minister Donker toch niet, temeer omdat de Kroon krachtens artikel 10 de inwerkingtreding in de hand houdt. Herinnerend aan de motie-Donker uit 1946 tot legalisering van wetsbe sluiten, duidde minister Donker thans in die richting, aan bet B.B.A. een wettelijke status te geven. Daarbij zou den dan ook de vragen met betrekking tot de procedure onder ogen kunnen worden gezien. Hel materiële echt scheidingsrecht Op vragen van het Tweede Kamerlid Ronune, in verband met het in de vraagpunten omtrent het nieuwe bur gerlijk wetboek achterwege laten van de vraagpunten over het materiële echtscheidingsrecht heeft de beer Drees, minister-president, mede na mens de heer Donker, minister van Justitie schriftelijk het volgende ge antwoord. De regering is van oordeel, dat het niet wenselijk is en niet vruchtbaar zou zijn bij de herziening van het bur gerlijk wetboek het materiële echt scheidingsrecht in behandeling te ne men. Onder die omstandigheden meent zij, te kunnen afzien van het bepalen van een standpunt ten aanzien der problemen, die te dezer zake zouden kunnen rijzen, indien het onderwerp wel aan de orde zou worden gesteld. Minister Luns naar New York Minister mr. J. M. A.. H. Luns zal zich op 1 Maart naa.r New York be geven om gedurende ongeveer een week de leiding van de Nederlandse delegatie bjj het tweede deel van de zevende algemene vergadering der Verenigde Naties op zich te nemen. De heer D. J. von Balluseck, perma nent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N., zal optreden als plaatsvervangend leider van de dele gatie. van de overstroomde landbouwgron den was ernstig aangetast door het zoute water. Andere bekende verliezen omvatten twee millioen Pond aan voedselvoorra den en twee millioen aan andere voor raden van de ministeries van Vervoer en Marine. Ongeveer 100 stuks vee, 8000 schapen, 1500 biggen en ongeveer 20.000 stuks pluimvee waren verloren gegaan. Ook was ongeveer 66.000 ton suiker verloren gegaan. Ongeveer 25.000 huizen waren overstroomd'. Bedi'ijfskaderlraining provinciaal personeel Gedeputeerden stellen de Provinciale Staten voor ten behoeve van een training van het kader van de pro vinciale diensten een bedrag van ƒ6.500 uit de provinciale middelen beschikbaar te stellen. Naar de stel lige overtuiging van Gedeputeerden zal vooral de bedrijfskadertraining, gericht op vaardigheid in instrueren, in leiding geven en in methodeverbe tering, een nuttig effect kunnen sor teren, nog meer, nu deze kan plaats vinden in het kader van de voorbe reidingen, welke worden getroffen om straks bij de overgang vari de provinciale diensten naar het nieuwe provinciehuis de meest efficiënte taakverdeling te kunnen toepassen. Aan de griffie zal een nieuwe (ver eenvoudigde) formatie worden gege ven, welke afgestemd zal zijn op de moderne werkmethoden. Reeds 60.000 voor Bescherming Bevolking Op 16 Februari ls in de provincies Groningen, Friesland en Drente een aanvang gemaakt met de openlijke werving vna vrijwilligers voor de Bescherming Bevolking. In 8 van de 11 provincies wordt nu geworven. In bet algemeen zijn de resultaten tot nu. toe zeer bevredigend. In totaal hadden zich op 19 Februari 60304 vrijwilligers aangemeld en wel in Noord-Brabant 8-532, Limburg 6389, Overijssel 9983, Gelderland 10833, Utrecht 12348, 't Gooi 1414, Gronin gen 2813, Friesland 4149, Drente Subsidiëring lagere land- en tuinbouwscholen Volgens een mededeling van Gede puteerde Staten is aan het bestuur van de G. M. van Landbouw te Arnhem ten behoeve van de lagere landbouw school te Apeldoorn 10.000 als sub sidié verleend: ten behoeve van de lagere landbouwschool te Eibergen eveneens 10.000. Een zelfde bedrag is als subsidie aan de gemeente Vörden veileend ten behoeve van de bijzondere lagere landbouwschool aldaar. ONBEKEND WERK VAN CORELLJ GEVONDEN Bij naspeuringen naar oude muziek heeft de Nederlandse violist Willem Noske in de nationale oibliotheék te Wenen een in oud handschrift bewaar de missa-choralus aangetroffen van Oorelli. Tot dusver kende men geen enkele vocale compositie van deze gro te Italiaanse violist en componist. JVeerrapporten De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur over weer, wind m/s„ tempera tuur en neerslag in de afgelopen 24 uur luiden als volgt: Helsinki: onbew., WNW 10, 10, 3 m. Oslo: zw. béw„ windstil, 15, 0. Stockholm: onbewolkt, W 1, 10, 0. Kopenhagen: zwaar bew., WZW 4, 2, 0. Londen: mist, W 2, 4, 0.1. Amsterdam: mist, WZW 6, 4, 0.1. Brussel: geheel bew., W 4, 6, 2. Parijs: zwaar bew., WZW 2, 5, 3. Bordeaux: mist, windstil, 6, 1. Nice: zwaar bew., NNW 1, 8, 0. Warschau, geheel bew., W. 5, 1, 0. Berlijn: motregen, WZW 4, 5, 1. Frankfort,- motregen, ZW 5, 3, 0.6. München, zwaar bew., ZW 2, 4, 0.1. Ztirich: nevel, windstil, 1, 0 Wenen: zwaar bew., W 8, 7, 0. Waar onze schepen zijn Bengkalis, A'damIndonesië, 19-2 n.m. v. GenuaPt. Said. Bennekom, ValparaissoA'dam, 19-2 v. CartagenaKingston Jamaica. Garoet, IndonesiaR'dam, 20-2 Aden vervv. Jagersfontein, O. Afrika-A'dam, 19-2 n.m. te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, New YorkBa- hla, 19-2 210 m n. Natal. Overjjsel, R'damIndonesië, 19-2 te Colon Panama-kanaal. Singkep, IndonesiëA'dam, p. 19-2 Ouessant. Slamat, R'damIndonesië, nacht 19- 20 v. AdenSingapore. Veendam, New YorkR'dam, 19-2 480 m O. Kaap RaceSouthamp ton. AJpherat, Buenos AiriesR'dam, 20-2 v. Antos te Rio de Janeiro. Bonaire, 19-2 n.m. v. Georgetown Paramaribo. Oranje, Tj. PriokA'dam, p. 19-2 Kaap BougaroniSouthampton. Ruys, JapanZ. Amerika, 21-2 Bue nos Aires verw. In de Fehruari-Vergadering van de Plaatselijke Vrouwenraad sprak mevrouw M. M. de WaalLoué, directrice van de Openbare Lees zaal te Arnhem, over „Wat leest de rijpere jeugd?". Spreekster achtte de invloed van het hoek op de ka raktervorming van de opgroeiende jeugd van minstens evèn grote be tekenis als die van de film. Helaas kenmerkt zich de jeugdlectuur van de laatste jaren door vervlakking en een weinig verheffend aesllie- tiscb peil. Een enquête bracht aan het licht," dat de voorkeur van jon gens vooral uitgaat naar avontuur, die van meisjes naar liefdesgeschie denissen. Betreurenswaardig is het echter, dat er op dit gebied zoveel op de markt verschijnt, dat de toets der critiek in geèn enkel opzicht kan doorstaan: jongensboeken die uitsluitend op bevrediging van goedkope sensatielust zijn afge stemd, prullige liefdesromannetjes voor jonge meisjes. Volgsns mevrouw De Waal moet het als een opvoedende taak voor de open bare leeszalen en bibliotheken worden gezien, de smaak van de rijpere jeugd in goede banen te leiden, het geestelijk klimaat te scheppen,, waarin het ka rakter der jongeren zich harmonisch kan ontwikkelen. Gelukkig bestaat er onder de jeugdige' lezers ook nog wel belangstelling voor betere boeken. Er is nog steeds vraag naar de meisjes boeken van Top Naef, Diet Kramer, Sanne van Havelte en zelfs Louise Al- cott (in moderne uitgave). Onder de jongens is er interesse voor boeken waarin avontuur en techniek samengaan/maar slechts weinige mo gen als verantwoord worden be schouwd. Een gunstige uitzondering vormen de boeken van de Hobbyclub en enkele andere moderne schrijvers, terwijl ook autéurs uit eën vroeger tijd perk, zoals Joh. Been, Joh. Kievit, Ju les Verne e.a. nog aftrek vinden. Ver heugend noemde spreekster het, dat er de laatste jaren in de moderne meis jesboeken meèr aandacht wórdt ge schonken aan hedendaagse problemen, oók op internationaal niveau, b.v. in de beroepsromans over hardwerkende meisjes (stewardessen, verpleegsters e.d.) Een vraagstuk op zichzelf vormt de voor het eindexamen van het Middel baar Onderwijs voorgeschreven litera tuur. Hierbij bevinden zich auteurs, waarvan verschillende romans b.v. van de Hartog en Vestdijk onge schikt zijn voor jeugdige lezers en in de leeszaal niet aan jongeren in han den worden gegeven. Men tracht aan dit probleem tegemoet te komen door exemplaren van de voor het eind examen gevraagde boeken in de Jeugd bibliotheek op te nemen. Het in Nederland gestichte Studie centrum voor Jeugdbibliotheken ver richt voorts baanbrekend werk door het testen van lectuur., voor jongeren van 15—18 jaar. Men hield ook enkele enquêtes op middelbare scholen, waar bij sommige boekenlijstjes een chao tisch beeld vertoonden. Men treft er Van Schendel aan naast Karl May. De RENKUM BURGERLIJKE STAND 11—17 Februari Geboren: Jan, z. van J. de Groot en B. H. Herz, O'beek; Marinus Arnol- dus, z. van M. A. Goedhart en C. Dam- minga, O'beek; Sandrina Elisabeth Ja- comlne, d. van W. J. Caspers en S. E. Kohier, O'beek; Carla, d. van G. J. van Roest en B. J. Elbertsen, Ren- kum; Klaas, z. van J, Vos en D. W. Gerritsen, Doorwerth; Marjoleine Si- mone, d. van A. H. Rozeboom en B. de Jong, Renkum. Ondertrouwd: J. W. Brouwer en IV, H. van Deun, Heelsum; A. B. Bi jere en S. Huibers, Zuilen-Ooster beek; J. H. Rittel en G. W. van Beek, Oosterbeek; J. Beijer en L. Minder hout; Ede-Doorwerth; H. D. Willem- sen en M. Konen, Oostërbeek-Arnhem; W. van de Graaf en M. v. d, Velden, Renkum. Gehuwd: J. H. J. Dohmen en G. J. W. Mon, Renkum; A. van Rooy en G. M. Jansen, Maarssén. Overleden: W. W. J. Lukkassen, oud 70 jr., Oosterbeek. HULPSECRETARIE RENKUM Geboren: Marie Margje, d. van W. M. Vermaten en G. van Efferen, Renkum; Johannes, z. van J. Willem- sen en H. A Leenders, Renkum; Jo hannes Pieter Maris, z. van F. W. M. v, Hoesel en M. P. E. J. Koppel, Heel sum; Geurtje Luitje, z, van G. v. d. Weerd en H. Karsch, Renkum. Ondertrouwd: L. H. M. van der Hulst en A. G. van dér Schouw, Ren- kum-Doorwerth. HETEREN BESCHERMING BEVOLKING De op 17 dezer alhier plaats gehad hebbende bijeenkomst ter stimulering van de werving van vrijwilligers voor de organisatie bescherming bevolking, mocht zich in een flink bezoek ver heugen. Spreker gaf verder het woord aan de inleiders van deze avond, de heren VV. H. Spanhaks, kringhoofd B.B. en P. Wannet, kringcommandant B.B., beiden te Eist. De heer Spanhake gaf een Inzicht van de organisatie. Het propagandis tische gedeelte werd verzorgd door de heer Wannet. Opgemerkt werd dat deze organisa tie ook in vredestijd een zeer nuttige taak heeft te vervullen. Uit de beto gen bleek, dat ieder Nederlander in staat moet zijn tot het nemen van maatregelen om bij bomaanvallen het onheil tot de kleinste proportie te be perken, op de tiveèdé plaats treden de blokploegen op. Is dan nog bij stand nodig, dan komt de leiding met groot materiaal ter plaatse. De avond werd voor een groot deel in beslag genorhen met het vertönen van films, welke duidelijk illustreer den de grote waarde van een perfect fünctionnerende organisatie ter be scherming van de bëvolking in oor- logstijd, bij bomaanvallen op 3teden en dorpen. Het beroep op de vergadering om zich als vrijwilliger aan te melden leverde succes. Bijna 4:0 dames en heren verklaarden zich bereid de hel pende hand te bieden. oude literatuur ontbreekt geheel en ook boeken op politiek gebied komen weinig voor. De door de mannelijke jeugd vaak met veel aplomb verkon digde politieke inzichten blijken niet gebaseerd te zijn op bronnenonderzoek, maar veeleer op van ouderen gehoorde meningen of op dagbladartikelen. Tenslotte wijdde mevr. De Waal enkele wóórd enaan de verwildering onder de na-oorlogse jeugd in Duits land, die ontstellende afmetingen heeft aangenomen. Er werden door kinderen tussen 12 en 17 jaar misdaden ge pleegd, die door immorele lectuur ge ïnspireerd bleken, Men heeft er thans een wettelijke' regeling getroffen om althans de pornografische geschriften uit de kiosken te verwijderen, terwijl men tevens..het systeem van een zwar te lijst voor nieuwe uitgaven heeft in gesteld, waartegen echter uit kringen van auteurs en journalisten protest is aangetekend. De instellingen, die zich op het ter rein van de jeugdlectuur bewegen zo besloot spreekster haar interessante causerie dienen zich hun opvoedende taak wèl bewust te zijn. Men verschaf- fe de jongens boeken met gezonde spanning of populair-wetenschappelijke inhoud, de meisjes romans met een ernstige levensachtergrond. In de levendige discussie die volgde, werd de mening naar voren ge bracht, dat de romans die een psycho logische uiteenrafeling van het huwe lijksleven tot onderwerp hebben, een nog groter gevaar voor de opgroeiende jeugd zouden vormen dan de z.g. rea listische boeken. OOSTERBEEK Wervingsavond B. B. In grote getale was men Donder dagavond opgekomen tot bijwoning van de wervingsavond voor de Be scherming Bevolking, welke werd ge houden in de Gem. Concertzaal. Burgemester D. Matzer v. Bloois wees in zijn welkomstwoord op het verhaal van de twee kikvorsen in een emmer met melk. De ene verdronk door passiviteit en de andere redde zich door activiteit. De kikvors maak te boter op de melk en sprong zo uit de gevaarlijke zóne. Zo moeten ook wij do-en, aldus. spr. Actief zijn envoorbereid! Wee ons, als wij niet een les getrok ken hebben uit de laatste wereldoor log. Alleen door samenwerking met de bevolking kunnen wij groter onheil voorkomen. Na deze inleiding installeerde de burgemeester een viertal blokhoofden, de heren N. Gerritsen, P. Dobber, L. v. d. Berg en A. J. Bloemendal. Hierna werd een film vertoond, ge titeld: „Wij leven vrjj!" Deze film con fronteerde ons met de harde werkelijk heid. De heer H. B. Verwayen, vertegen woordiger van de Stichting" B. B„ zet ten vervolgens op zeer duidelijke wijze doel en streven dezer door de Overheid ingestelde organisatie uiteen. In de pauze gaven zich ruim 100 vrijwilligers op. Een twéetal films: „De les van Londen" en „Buurmans buurman", waren leerzame bevestigingen van het gesprokene op deze avond. Morgen weer raad Morgen 21 Febr. n.m. 3 uur is er weer een zitting van de gemeenteraad. Behandeld zal worden een voorstel tot uitbreiding van de brandweer garage te Oosterbeek ten behoeve van de dienst „Bescherming Bevolking". Na afloop van deze vergadering zal ir. Berghoef te Aalsmeer, lid van het bestuur van de B.N.A., een toelichten de beschouwing geven over de inge zonden ontwerpen van een zestal ar chitecten, die waren uitgenodigd in verband met de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Bescherming Bevolking In het Concertgebouw is Donderdag avond een wervingsvergadering ge houden voor de Bescherming Burger bevolking, onder leiding van burge meester Matzer. Na een inleidend woord van de bur gemeester, waarin de noodzakelijkheid dezer organisatie naar voren werd gebracht en de vertolking van enkele suggestieve filmpjes (Buurmans buur man en De les van Londen) sprak de heer H. B. Verwayen uit 's-Graven- hage in een uitvoerige causerie over deze bescherming. In Londen is aange toond. dat met een bevolking, die meewerkt, nog wel wat te redden is. Maar ieder, die kan, moet dan ook medewerken. In Oosterbeek zijn nog heel wat vrijwilligers nodig, al hebben zich al meerderen opgegeven. Een viertal blokhoofden was in de loop der vergadering reeds als zodanig geïnstalleerd (n.l. de heren Gerritsen, Dobber, Van den Berg en Bloemen- daal), maar enkele dezer posten waren nog niet bezet. Van de gelegenheid om zich in de pauze als medewerker op te geven werd gebruik gemaakt. VOOR HET RAMPENFONDS De verenigingen, die als vaste kern ed Gem. Concertzaal gebruiken, zullen op 7 Maart a.s. een gezamenlijke uit voering geven geheel ten bate van het Rampenfonds. NED. CHR. VROUWENBOND. Op de Vrijdag 27 Februari a.s. te houden vergadering van de Chr. Vrou wenbond te Oosterbeek hoopt de heer mr. H. J. Brinkert te spreken over zijn reis naar Spanje. ELST Toeslag Op 24 dezer zal in het Wapen van Eist de toeslag plaats vinden van het weiland met grote schuur en nood woning aan de Grote Molenstraat eigendom van de heer A. G. Jansen. Het weiland groot 3.92.70 ha werd destijds ingezet op 27.430 door de heer J. C. Gerritsen alhier. Dit ls dè maximum-prijs door de Grondkamer toegestaan. Voor de grote landbouw- schuuf met noodwoning bleek maar weinig belangstelling te bestaan. Deze werden tenslotte nog ingezet door de heer F. Maassen op 10.000. KORENBEURS Rogge 2425,50, tarwe 24 25,5,0, haver 2224. Zomergerst 31—33, winterdgerst 28—29; groe ne érdwten 4550; capucijners 38—43, duivenbonèn 5060. Alles per 100 leg. Handel over het algemeen flauw. V.V.O.B. Prijsnoteringen der V.V.O.B. te Eist, waren op 18 Febr. 1.1. als volgt: Rode kool 7%Goudrelnetten I 9— 25; idem II fabr. k. 3^12; idem stip 37V4; Grauwe Reinetten k. 3; Br. Bellefleur I 57; idem fabr. en keuken 37; Jonathan A E 31; idem I 1941; idem II -f- fabr. -f- k. 610; Cox's Orange I 46; idem keuken 21; Bramley's Seedling k. 34; Golden De licious A 55; idem B 44; idem I 2733; idem fabriek en keuken 6%24; idem stip en stek 6%; Present v. Engeland I 1830; idem II -|- fabriek 410; idem stip 3y2; Hanemans I 1415; idem II OVz7; Zoete appels I 1626; idem II -f fabriek 56; Brederode I 73/i9; idem II -f k. 5^46yj? Gieser Wilde- mans I 912; Provisieperen n S1^; Winterjan I 4'/2; IJsbouten fab. en k. 3—5; St. Rémy k. 67%; idem fabriek 3 \jz6%. VEEMARKT Deze week werden ter veemarkt de volgende prijzen besteed: dragend vee 750900; guste koelen en schotten 600700; guste vaarzen' 550 650; pinken 375475; graskalve ren 250350; nuchtere kalveren 2540; biggen 3040 per stuk. Vetvee 1,301,45 per pond schoon. Handel flauw. MIJ. VAN LANDBOUW De Geld. Mij. van Landbouw af deling Over-Betuwe houdt op Woens dag 25 Februari des avonds half acht haar jaarvergadering in Hotel V. V. O. B. Op de agenda staat o.m. de be stuursverkiezing. Aftredend zjjn de leden A, Hoogerbrugge en D. N. van Manen, welke heren beide herkiesbaar zijn. Verder vormt een punt van be spreking de hulpverlening aan het Rampgebied in het kader van de land bouworganisaties. VOORJAARSKEURING Donderdag 26 dezer wordt te Eist de verplichtte Voorjaarskeuring der hengsten van het V.L.N. voor deze provincie gehouden. Na afloop van deze keuring is er dan een premie- keuring voor in het stamboek opgeno men hengsten in de rubrieken 3-, 4-, 5- en 6-jarige hengsten, zowel van het Groningse als van het Gelderse type. BURGERLIJKE STAND GeboortenC. Haverkamp-Fokker, d., Lent; G„ v. Boxtel-Venbrux, zF. v Koolwijk-ter Heurne, z., Elden; R. H. v. Deelen-Trilsbeek, z., Lent; W. J. M. Nas-Muller, d.H. Th. v. Antwer- pen-Eggenhuizen, z., Lent; E. W. Bugter-v. Diek, z., Elden. Overleden: J. J. Bouwmeister, 10 m. GehuwdL. F. v. Es en J. M. Bugter. FILMAVOND TWENTSE KRING. Zaterdagavond a.s. zal de heer G, J. Gast uit Almelo in het gebouw Tivoli aan de Velperweg voor de Twentse Kring Arnhem en omstreken zyn kleu renfilms vertonen. Deze films behandelen de folkloris tische gebruiken uit Twente en Ca nada. Ook Twentenaren-niet-leden zijn welkom op deze avond. De in Maart '52 te Teheran af-, gëkondigde staat van beleg, is nog maals voor drie maanden verlengd, aldus is door de regering medege deeld. Advertentïén OCCASION Door toeval voor particulier te koop aangeboden: ZEER MOOIE FIAT 500 B coupé 1949. Benzine- gebruik 1-18. In Dec. 1952 geheel gerevideerd op km. stand 64000. Rekening ter inzage. Moment, km.stand 64400. Prijs 1750,—. Fir ma Beentje Zoon, Utr.- straat 18, Arnhem. STOFZUIGERS vanaf 2,50 per week, by de stofzuiger-specialist HENZEN Klarendalseweg 460 Tel. 22637 t.o. de Kapel MUZIEKHANDEL Gramofoonplaten - Plck-ups Periodieken Prijscouranten Catalogi „Héérlijk I M'n compliment, lioorl Zeker Van Nelle?" „Dat proel je goed!" „Van Nelle's Thee to zijn er geen twee! GEURIG KRACHTIG VOORDELIG N.V. MOTORENFABRIEK THOMASSEN, DE STEEG vraagt: voor de afdeling Loonadministratie. Leeftijd 1922 jaar. Opleiding tenminste MULO. Sollicitaties aan de afdeling Personeelszaken. In Algemene Boekhandel ls plaats voor FLINK, AMBITIEUS MEISJE ter opleiding. Min. vereisten U.L.O.-diploma en typen. Br. met ultv. inl. ond. no. 1628 bur. v. d. bi. Piet prima, ook in populaire prijzen. Het eenvoudige meubel is bjj Piet Hoe- sloot aitijd weer een tikje apart. Ook de eenvoudige Interieurs in de populaire prijsklasse dragen toch nog weer „het stempel" van Piet Hoefsloot, Opvallend vaak zal het U opvallen,Nlat „men" zich gunstig uitlaat over Uw smaakvolle interieur en de aparte sfeer. Goed meubileren maakt Piet Hoefsloot U mogelijk. Klein Bankstel 2-ZITSBANK 2 FAUTEUILS TAFEL 364,50 fuK Hvzjdoot GELE RLJDERSPLEIN 36 TEL. 26700 - ARNHEM tam

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3