Bondsdag in conflict met Bondsraad Nieuwe bromfietsen en scooters te zien op de RAI, Uitkeringen aan de ramp-slachtoffers 0" Voor Zondag algemene hervatting voetbalcompetitie voorspeld Enige dagen lang geen sneeuw! Kalorama - wandeltocht op 25 en 26 April LIJST VAN SLACHTOFFERS INDRUKWEKKENDE FRANSE HULP AAN ONS LAND Amerika s hulpverlening in nuchtere cijfers VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Nieuwe crisis in Duitsland (Van onze correspondent te Bonn) TN BONN begint men zich enige zorgen té maken over de toekomst van het parlementaire stelsel, zoals dat in 1949 in W.est-DuiIsland zijn intrede heeft gedaan. Men stelt zich de vraag of de staatsrechtelijke basis, waarop de tegenwoordige Westduitse staat is opgebouwd, wel gezond is. Er zijn de laatste lijd dingen gebeurd, die pijnlijk zijn voor de Westduitse democratie. De reden is, dat de diverse organen, waaruit krachtens de Westduilse constitutie de bondsrepubliek is samengesteld, geenszins harmonisch samenwerken en elkaar vaak zelfs tegenwerken. Van het eerste conflict van die aard' Is men reeds getuige geweest, toen Bondskanselier Adenauer vreesde, dat het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe over de grondwettigheid van de- verdragen van Bonn en Parijs een andere mening zou hebben dan de door hem geleide Bondsdag-meerder heid' en zijn bekende poging deed een negatieve uitspraak van het Hof over die- verdragen te voorkomen. Dit is hem van sociaaldemocratische zijde toen seer kwalijk genomen en het had er inderdaad de schijn van dat hij het- wel. wat aan eerbied voor Weslduits- laivds hoogste rechtsprekende instantie had doenontbreken. Aan de andere Jkant moet men echter ook in aanmer king nemen, dat het niet helemaal in di haak is, dat over het belangrijkste politieke vraagstuk, dat West-Duits- land nu kent, „wel of niet herbewape ning", door de rechter wordt beslist. Zoiets bestaat in geen enkele West- európese staat. Overal heeft daar het parlement het laatste woord in poli tieke kwesties. Alleen in de Ver enigde Staten is dat anders. Naar het voorbeeld van het Amerikaanse Hoog gerechtshof is het Westduilse consti tutionele gerechtshof dan ook opge richt. Het is nog altijd denkbaar dat de rechters in Karlsruhe beslissen, dat de verdragen van Bonn en Parijs on grondwettig zijn. Zal Adenauer zich er dan voetstoots bjj neerleggen? Het Hjkt weinig waarschijnlijk. Nog één ding is in dit verband op vallend en wel, dat de bezettingsmo- gendheden, die de laatste weken voor het eerst na lange tijd weer eens ac tief in het Westduitse binnenlands politieke leven hebben ingegrepen arrestatie Nauman c.s. en protest te gen belastingverlagingen met geen woord commentaar hebben geleverd op Adenauers strijd met Karlsruhe. Het constitutionele gerechtshof is echter niet de enige, hoofdzakelijk uit geallieerde wensen voortgekomen Westduitse staatsinstelling, die de ge allieerden in hun (intussen gewijzig de") wensen teleur zou kunnen stellen. Ook de bondsraad, een soort van Eer ste Kamer, die in Bonn van tijd tot tijd samenkomt om het standpunt van de negen Westduitse landen ten aan zien van de wetgevingsarbeid van de bondsdag tot uitdrukking te brengen, ontwikkelt zich in een richting, die- nadelig is zowel voor Adenauer als voor de geallieerden. Op het ogenblik kan men zeggen, dat in dat lichaam de S.P.D. overheerst. Om te begrijpen hoe dat kan de S.P.D. heeft in het land geenszins een meerderheid moet men weten hoe de bondsraad samengesteld is. Toen indertijd over de Westduitse grondwet werd beraadslaagd, stonden de geallieerden er om politieke rede nen op, dat de bondsrepubliek, zoals de naam reeds zegt, een federalistische structuur zou krijgen. Dat heeft toen zelfs geleid tot een zware botsing tus sen de geallieerden en de onder leiding van Schumacher unitarisch ingestelde S.P.D., als gevolg waarvan de ge allieerden water in hun federalistische wijn hebben "moeten doen. Toch is het nog altijd zo, dat in de bondsraad de béide Hanzesteden Hamburg en Bre men met gezamenlijk twee millioen in woner- zes stemmen hebben, terwijl Noordr'jjn-Westfalen met 12 millioen inwoners er vijf heeft. Van deze wan verhouding profiteert nu dezelfde par tij,' die er in 194849 zo op geschol den heeft: de S.P.D. Zij heeft de kans gezien en gegrepen om op deze manier in de bondsraad een anti-Adenauer front te vormen en bij elke voorko mende gelegenheid 's bondskanseliers politiek te dwarsbomen. Een sterke bondgenoot heeft zij daarbij gevonden in de liberale minister-president van Württcmberg-Baden, Reinhold Maier wiens streven het is om met behulp van de S.P.D. eens bondskanselier te worden. De reeds lang bestaande tegenstel ling bondsdag-bondsraad is zeer acuut geworden sedert de bondsraad zich te gen 't ontwerp-kieswet heeft, gekeerd, dat met het oog op de dit jaar te hou den verkiezingen door de coalitie partijen is uitgewerkt. De sociaal-democraten beweren, dat deze kieswet er op gericht is de coali tie-partijen te begunstigen. De coalitie- pértijen verklaren, dat de bondsraad over de kieswet niets te zeggen heeft, omdat algemene verkiezingen geen zaak van de Duitse landen, maar van de gehele bond zijn. Alleen de bonds dag zou er dus over te stemmen heb ben. Ondanks de tegenstand van de bondsraad hebben zij hun ontwerp- kieswet dan ook bij de bondsdag inge diend. Sommigen zijn van mening, dat dit openlijk conflict tussen bondsdag en bondsraad nog belangrijker is dan dat tussen bondsdag en Karlsruhe. Mevrouw George la Pinska (50 jaar en vijf kinderen), ontdekte ongeveer een jaar geledendat schilderen een prettige vrijetijdsbesteding is. Sinds die tijd is deze schilderende huisvrouw niet haar ezel, penselen en doe ken, een bekende figuur geworden in de kapperssalon van haar echt genoot, wiens zaak er niet slechter om gaat. Zij vervaardigt ongeveer 1 schilderij per week. 48 schilderijen zijn al uit haar inspiratie ont sproten, die thans de wanden „thuis" en in de „zaak" sieren. De la Pinska's aan het werk, beiden de kwast hanterend. (Speciale berichtgeving) DE R. AL-TENTOONSTELLING van gewone fietsen, bromfietsen, scoo ters en motorfietsen, welke op 27 Fe bruari geopend zal worden en tot 8 Maart duurt, belooft zeer belangwek kend te worden. In tegenstelling tot de auto-shows is deze tentoonstelling voor de kleine man belangwekkend, omdat juist de fietsen, brommers en zelfs motorrjj- ielen en scooters binnen de bereik- sfeer van het grootste deel onzer be volking zijn komen te liggen. Het Ne derlandse volk is thans in brede mas sa „motorminded" geworden. Een enorme vlucht heeft de brom fiets in ons land genomen; datzelfde geldt voor het aantal motorfietsen, dat van 60.000 van vóór de ooriog thans een getal van ver over rle 130.000 heeft bereikt. Tachtig procent van Dr. Seeligmann naar Nederland 24 Februari zal dr. I. L. Seelig mann, lector in het Oude Testa ment aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem, naar Nederland ko men om gedurende een maand in ver schillende plaatsen voordrachten te houden en cursussen te geven. Dr. Seeligman was vóór zijn benoe ming in Jeruzalem bibliothecaris van de Rosenthaliana en docent aan liet Nederlands Israëlietisch Seminarium; zijn tournée is georganiseerd door de Nederlandse Zionistenbond, in samen- wérking met de permanente commis sie tot de algemene zaken van het Ned. Israëlietisch Kerkgenootschap, genootschap voor Joodse wetenschap (prof. mr. dr. J. van Praag), genoot schap NederlandIsraël (prof. dr. M. A. Beek), president-curator van het Nccl.-Ior. seminarium (prof. mr. dr. I. Kisch), hoofdcommissie voor de zaken van het Portugees Israëlietisch kerk genootschap in Nederland (E. A. Ro- drigu.es Percira) en de rector van het Ncd.-Isr. seminarium (opperrabijn A. Schuster). Het onderwerp van de eerste lezing is: „Twee eeuwen Bijbelexegese en het perspectief van Israels bjjdrage". deze motoren (waarin de brommers niet zijn begrepen) behoort tot het lichte genre, tot en met 250 ec cylin- dérinlioud. Ook in internationaal verband ge zien is deze R.A.I.-tentoonstelling be langwekkend, omdat onze fietsen en brommers in steeds stijgende lijn af trek in het buitenland vinden. Alle belangrijke importeurs van fietsen uit het buitenland komen naar deze R.A.I. en het is de verwachting dat door deze expositie van de Nederlandse Industrie ook onze export in deze branche een nog sterkere vlucht dan lot dusverre zal nemen en dat het record van 1952 (200.000 fietsen enz., waarvan 80 pet. naar Indonesië ging) dit jaar met een behoorlijk cijfer kan worden geslagen. 1-Iet nieuws dat de fietsen te zien zullen geven ligt hoofdzakelijk op het gebied der accessoires. Aan het gang bare type is niet veel veranderd; alleen is met de „verengelsing" van vele onzer gewoonten ook het Engelse sportfietstype meer en meer gangoaar in ons land geworden. Deze fietsen zijn iets lichter met kortere frames en een 26 inch wiel. in plaats van de hier steeds gebruikelijke 28 inch. Ook de uitvoering in kleur zet zich door, al houden wij Nederlanders de nette gedekte kleuren bij onze fietsen en mijden we het' kakelbonte van uit voering, waarmee onze Zuiderburen bijvoorbeeld hun fietsen tegenwoordig gaarne tooien. Verschillende nieuwe verlichtings technieken voor rijwielen zullen er te zien zijn, onder andere de nieuwe En gelse methode, waarbij de dynamo ir de wielnaaf is gebouwd. Ook Dij de motorfietsen zijn het vaak de kleinere technische details, die het hem doen. Het zwaartepunt van het nieuws op de tentoonstelling komt le lig gen in de sector v an de brommers en de scooters, die in allerlei prijs klassen en variëteiten op deze ten toonstelling te zien zullen zijn. Een aantal brommers zal 10 tot 60 gulden goedkoper zjjn dan de tot dusver gangbare typen. Vele nieuwe soorten rem- en fra- me-construetles zullen er op deze tentoonstelling te zien zfjn, even als brommers met. versnellings- combinaties en één-ketting aan drijving. De losse motor, die op gewone fiet sen wordt gemonteerd, raakt meer en meer op de achtergrond, omdat de er varingen hebben geleerd dat een' brom fiets een zwaardere frameconstructie en een groter rem ver mogen vergt. Er zullen naast zeer kostbare bui tenlandse scoótermod ellen, ware auto's op twee wielen, ook zeer goedkope nieuwe Nederlandse scooters aan de markt komen, waarvan de prijs zélfs op het niveau van een lichte motor ligt. Nieuw is vervolgens ook nog de ver schijning van de ..bromscooter", een zeer lichte bromfiets in scooteruit- vóering met kleine wielen, die in ver schillende,.. uitvoeringen en mérken te zien zal zijn. naar de nederlaag zullen laten range ren. Theole ontvangt VVV. Te Venlo won VVV met grote moeite van de Tielenaren (21), die toen een van hun beste wedstrijden speelden. De Limburgers weten dus, dat Theole vlot van wal kan steken; nog steeds is Theole in hevige puntennood. D strijd Lussen de runners-up Fey- AGOW—Vitesse en Quick—-Rhedeii de belangrijkste Gelderse wedstrijden yondag gaan we het maar weer eens proberen met voetbal wedstrijden. Er zjjn al wat méér opklaringen en zelfs Is er zes da gen lang geen sneeuw gevallen! De vooruitzichten op een volledig afgewerkt, programma zyn dus niet ongunstig. De wedstrijden worden gespeeld, die op de ramp- Zondag niet doorgingen: enkele wedstrijden zijn ingelast, als AchillesEnschede en AUOVV Vitesse. NEC, dat tegen Volewijckers en GV AV wedstrijden speelde, toen elders vrijwel niet werd gevoet bald, kan opnieuw van voetbalrust ge nieten. Wageningcn moet het opnemen tegen Volewijckers, dat evenveel pun ten heeft (li), maar drie wedstrijden meer gespeeld. NEC verdrong door de overwinning op Volewijckers Wage- ningen uit de bovenste helft van de ranglijst, maar de club van Charley van de Weerd kan die plaats heroveren door ook van de Amsterdammers te winnen. 1-Ieel dicht voor de hand ligt die overwinning zeker niet; te Am sterdam won Wageningen met 21. Ijir zijn maar vijf wedstrijden ln afde- X ling B, waarvan het jubilerende AGOW tegen Vitesse wel een der be langwekkendste is. Vitesse heeft nog onduidelijke kampioenskansen te ver dedigen; AGOW neemt een kleurloze positie in in de nabijheid van het ge vaarlijke gebied, maar heeft hiervan niets te duchten. Ogenschijnlijk heeft Vitesse dus de beste winstkansen, maar als goede huurlieden zullen de Apeldoovners zich stellig met hand en tand tegen Arnhemse agressie verzet ten. Interessant in deze afdeling is HaarlemLeeuwarden; de Friezen zijn niet meer in de voorste gelederen, maar kunnen de club van Odenthal verhinderen, aansluiting te krijgen op Heerenveen. In IC is SpartaMVV van betekenis voor de bovenste plaats. We ver onderstellen, dat de Rotterdammers zich niet door de Maastrichtenaren belangwekkendste van afdeling D. Gespannen kijken de aanhangers van TEC naar het resultaat van Limburgia DHC en niet minder geïnteresseerd naar de uitslagen van RBCMaurits en N O ADDH VS. XTogmaals gaan Quick en Rheden IN trachten elkaar de loef af te ste ken Als goede vrienden, die allebei de juiste opvattingen hadden ten aanzien van al dan niet spelen op de rampza lige eerste Februari, zijn zij vorige keer uit elkaar gegaan; thans wordt de strijd om de leiding hervat. Nog steeds trekt Quick aan het langste eind, maar Rheden kan hier nog wel iets aan veranderen. Dierense Boys, ook nog in de running, moet heftige tegenstand overwinnen van Arnhemse Boys. Ede en Be Quick zijn evenals Sallandia en WAVV aan elkaar ge waagd, Doetinchem heeft niet veel kans op herstel... indien Robur een A goede bui heeft en datzelfde geldt voor BVC ten aanzien" van het bezoe kende, vrg wispelturige WVC. In de derde klasse-afdelingen is voor Esca niet alïeen belangrijk de strijd die het zelf moet voeren en waarschijnlijk zal winnen tegen Varsseveld, maar ook de wedstrijd tus sen AZC cn VVG te Zutfen, want bei de clubs kunnen het de Arnhemmers nog lastig maken, als de goede vorm van vóór de winterperiode niet zou terugkeren. Voor Velp een derby: VVO Gelria. De bezoekers hebben de bes te papieren. In 3D gaat SML trachten de goede weg terug te vinden, na wekenlange rust. Treffers zal wel enige moeilijk heden voor de Arnhemse voeten leg gen. Oosterbeek kan de Lichtenbekers helpen door van Veenendaal te win nen, wat niet eens denkbeeldig is. Uni on kan te Ochten onverwachts een puntje verliezen, als Uchta weer op verhaal is gekomen en SCH heeft niet geringe weerstanden te overwinnen bij het bezoek aan CI-IRC. AWC en VDZ eindigen wellicht met gelijk aantal doelpunten. Lustrumtocht met extra schoon doel De bekende Kalorama-wandeltocht zal dit jaar op 25 en 26 April plaats vinden. De tocht zal in liet teken van het derde lustrum staan liet is de 15e maal dat de Kalorama-wandeltocht wordt verlopen en in verband daarmee heeft men enige attracties op hel oog, die nog nader hekend zullen worden gemaakt. Verwacht wordt dat het aantal deelnemers dat van vorig jaar (ca. 6000) verre zal overschrijden, gezien de belangstelling, die nu reeds in kringen van de wandelsporlwereld voor dit gebeuren bestaat. Hoewel de Kalorama-wandeltocht steeds in het teken van de liefdadigheid heeft gestaan, is het een schone gedachte geweest van de organisatoren, om de opbrengst van deze 15e tocht spe ciaal te bestemmen voor slachtoffers uit de noodgebieden, die verzor ging en opname in een sanatorium van node hebben. Informatiebureau van het Ned. Roo. de Kruis, lie lijst, van slachtoffers „Watersnood", uitgegeven 19-2-'53. BUSSEN '(Hank) Geborgen en geïdentificeerd: Ver beek, Jacobus Cornelia, geb. '11-4-47. HALSTEREN Geborgen en geïdentificeerd: I-Ioe- telmans, Cornells Adrianus, geb. 20-1- 07 te Halsteren, echtgenoot van Cor nelia Stoffels, laatste adres: b 334; Laanen, Adrianus Cornells Maria, geb. 8-10-34 te Halsteren, laatste adres: b 313; Langcnberg, Adrians, geb. 29-9-19, echtgenote van Joh. van Meer, laatste adres: b 336; Maas. Ma- rinus, geb. 20-11-14 te Halsteren, echtgenoot van Johanna Raats, laat ste. a,dres: b 304; Maas, Michiel, geb. 1-5-49 te Halsteren, laatste adres: b 304; Van Meer, Adriaan, geb. 23-5-70 te Halsteren, weduwnaar van Henrica Bewoners van het plaats je Turut in Zuicl-lran, dut door een aardbeving geheel werd verwoest, wachten bij de puinhopen van haar huizen op hulp. Men schat het aantal omgekomenen en vermisten van het 1400 inwoners tellende stadje op minstens 900, van Reijen, laatste adres: b 337; Pau- lus, Cornells, geb, 30-12-7" te Halste ren, weduwnaar van Johanna Maria van Aert, laatste adres; b 34.0; Raats, Johanna Maria, geb. 4-9-09 te Halste ren, echtgenote van Johannes Paulus, laatste adres: b 329; Van Tillo, Pe trus Antonius, geb. "11-9-31, laatste adres: Kladsedijk 12. (Het Ned. Roode Kruis kan In ver band met de omstandigheden waar onder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de '"olledige garantie geven voor de betrouwbaar heid. 1-Iet ls clus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). liet bezoekprogramma van de Koningin Het secretariaat van de Koningin meldt, dat de. berichten, die de vorige week in de pers zijn verschenen om trent een voorgenomen beperking van de bezoeken van de Koningin, niet ge heel juist waren. De Koningin is voor nemens bet bestaande bezoekprogram ma voor dit jaar zoveel mogelijK te handhaven, al zullen de getroffen gebieden zeer veel van haar aandacht vragen. Uiteraard zullen hierdoor uit gebreide provinciale en streekbezoe- ken aanvankelijk worden beperkt. Overstromingen in Oost-DniIsland Verscheidene Oostduitse rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Blij kens te Berlijn ontvangen berichten slaan langs de Elbe, Oder, Werra, Plcisse en Neisse grote stukken land onder water, Verscheidene dorpen in het dal van de Werra in Thüringen en in liet gebied van Leipzig zijn o> stroonid. Premier Grotewoli) heeft Woensdag een beroep gedaan op cle bevolking om te helpen bij het bestrijden der over stromingen. 1-Iij zei, dat het gevaar voor wijdverspreide overstromingen was toegenomen door zware sneeuw val in de afgelopen paar dagen, aldus meldde het Oostduitse persbureau A.D.N. Er zijn een centrale commis sie en een aantal districtscommissies ter bestrijding van de overstromingen ingesteld. (Van onze Parijse correspondent "pN is zo ontzaggelijk veel binnen gekomen aan geld en vooral aan kleren, dekens en schoenen, dat we nog minstens twee weken nodig zullen bobben om alles le verwerken. Dat verklaarde de Nederlandse ambassadeur le Parijs, baron Van Boetzelaer die ver der zeide diep onder de indruk le zijn geraakt van de spontane wijze, waarop ook in Frankrijk in alle gewesten cn in alle kringen was gereageerd op bet Nederlandse verzoek om steun na de over stromingsramp. Sprekender dan cijfers, hos indruk wekkend ook ruim twee millioen in Nederlandse guldens aan giften en circa zesduizend kubieke meter kleren andere textiel waren niettemin nog de staaltjes van persoonlijk mede leven, waarover men op de Nederland se ambassade 'tal van verhalen wist t<= doen. Er zijn zoveel aanbiedingen binnen gekomen -an mensen, die kin deren wilden opnemen, dat volgens de ambassadeur, met gemak de gehe'e Nederlandse jeugd in Frankrijk onder dak zou zijn te brengen. Ook met het oog op de schoolvcrpl'ichtingen heeft de Nederlandse regering er van afge zien kindeven naar het buitenland te sturen. Voor de Fransen is dat zeker een heel grote teleurstelling geweest. Bij tientallen kwamen verder berichten binnen van dorps-schooltjes, die hun hele vacantiepot stuurden naar de Rue de Gvenelle, het adres van de Neder landse ambassade. Twee dagen lang zijn ook de Parijse autobussen voor Holland in de weer geweest. Des nachts moest de politie zelfs op verschillende plaatsen uitruk ken om de metro-haltes te komen ont ruimen, zo overweldigend was vaak de animo van de Parijzenaars om voor Nederland wat te doen. De 'steun van officiële zijde is niet minder imposant geweest. Zo was Frankrijk het eerste land dat, op Zon dagavond 1 Februari, al militaire troe pen beschikbaar stelde. De Franse spoorwegen schonken tienduizend ton bazalt en 100.000 beuken en eiken, dwarsliggers die anders nooit worden uitgevoerd. Ook locomotieven en vlieg tuigen werden ingezet, terwijl de „rou tiers", de truck-chauffeurs, aanboden om alle gaven in natura gratis naai de Franse havens te vervoeren. Een heel bijzonder aanbod, uniek zelfs in de diplomatieke annalen, was ook toen cle Quai d'Orsay een aantal van zijn beste secretaresse ter beschikking van cle Nederlandse ambassade stelde. Het was nog nooit gebeurd dat personeels leden van het Franse ministerie van buitenlandse zaken op een vreemde legatie te werk werden gesteld. Zijn wjj Nederlanders dan zo bijzon der populair in Frankrijk? In alle be scheidenheid en zonder vals chauvinis me, mag clie vraag wel met een vol mondig ..ja" beantwoord worden. Maar daarmede is alles niet gezegd. Toen een der ambassade-leden dezer dagen minister Bidault de officiële erkente lijkheid van Nederland kwam betuigen werd die dank door de excellentie be antwoord met de opmerking: -..Cest l'Europe, mon cher" („Het is Europa waardè heer") en daarmee sloeg de Franse minister zeker de spijker op de kop. (Speciale berichtgeving) r/EER BINNENKORT zal aan de Tweede Kamer eèn regeling worden voorgelegd, betrekking hebbend op de uitkeringen, welke ran regeringswege aan de slachtoffers in de noodgebieden wordt gedaan voor schade aan huizen en bedrijven. Het zou in de bedoeling liggen de getroffenen voor de eerste 1000. voor 95 pet. schadeloos te stellen, geleden schaden tot 3000.voor 75 pet. te vergoeden, en 60 pet. uit te keren van schade, welke boven de 3000.ligt. In enkele gemeenten Is va.n deze kunnen rekenen, schade-uitkeringspercentage reeds kunnen hebben, mededeling aan de betrokkenen ge daan. Een en ander heeft onder dezen grote ontstemming gewekt, omdat de verwachting was gewekt, dat alle schade integraal zou worden vergoed. Zo heeft, cle mening post gevat, dat uit het. Nationaal Rampenfonds een aanvulling zou worden gedaan op de schade-uitkeringen voor beschadigd of geheel verloren gegaan hulzenbe- zit. Met nadruk is van déze zijde ver zekerd, dat de bemoeiingen van het fonds zich uitsluitend uitstrekken tot schadeloosstelling voor kleding, dek king, schoeisel en huisraad. D^ regering, welke haar uitkeringen baseert op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers' schijnt zo vernamen wij verder niet van zins te zijn de hierboven genoemde per centages te verhogen, daar in de be treffende gebieden grote kapitalen zijn geïnvesteerd ln boerderijen andere opstallen en vooral landbouwwerlt- tuigen. De thans voorgestelde uit keringen worden ten enenmale onvol doende geacht. Een vasthouden aan de genoemde percentages zal voor tal van zelfstandigen, die ook ten aan zien van verloren gegaan bezit aan vee en land niet op een vergoeding voor de volle honderd procent zullen HOLLANDSE MOED GEEN JENEVERMOED ,.I-Iet is jammer, dat in onze taal het bijvoeglijk naamwoord „Hollands" in het algemeen een minder gunstige gevoelswaarde heeft, in het bijzonder omdat de bewoners van cle lage landen keer op keer bewijzen hebben gege ven van hun moed en doorzettingsver mogen ten overstaan van vreselijke rampen". Aldus schrijft cle New-York Times" De verslagen over de watersnood ir Nederland tonen aan,, dat de „Holland se moed" iets werkelijks is en in het geheel niet het soort moed dat door onze koloniale voorvaderen werd kleincerd, zegt. het blad. (De Engelse uitdrukking „Dutch courage", letterlijk vertaald „Holland se moed" betekent: jenevermoed. Zij ontstond in cle 17e eeuw). STIJGENDE U IE NP RIJZEN. De eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland en Tholen zijn de eilanden waar meer dan 60 pet. van de Nederlandse uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd stij gen cle uierprijzen. Zij zijn thans opge lopen tot 60 cent per kg. Twee Polen, die in 1951 naar West-Duitsland waren gevlucht en volgens de tenlastelegging in 1952 per valscherm uit een Amerikaans vlieg tuig boven Polen waren neergelaten, zijn ter dood veroordeeld door den mi litair tribunaal in Warschau. ruïneuze gevolgen gezaghebbende kringen wordt het niet juist geacht, dat voor de ge troffenen van de stormramp dezelfde normen gelden als voor de oorlogs slachtoffers; vooral niet aldus •dt verklaard omdat de finan ciële middelen thans beter zijn dan vlak na de oorlog en een beroep kan worden gedaan op de tégenwaarde- ■ekening van de dollarhulp. Zoals bekend is worden de baten van deze tochten steeds afgedragen aan het Kalorama Verpleegfonds, dat minder draagkrachtigcn in staat stelt opgenomen te worden in een sanatorium. Voor dit mooie doel tip pelen jaarlijks vele duizenden wande laars uit alle delen van het land in de prachtige omgeving van Nijmegen, terwijl ook in Enschede en Roermond voor hetzelfde doel wordt gewandeld. Het is de bedoeling om dit jaar speciaal de jeugd te stimuleren en daartoe is reeds contact opgenomen met schoolhoofden, jeugdleiders, etc. Voor de jeugd onder de zestien is een parcours uitgezet van 20 km., ter wijl voor de senioren het te lopen tra ject 30 km. bedraagt. Verschillende mu ziekcorpsen hebben voorts hun mede werking reeds toegezegd, terwijl start en finish naar oude, goede traditie op het kazerneterrein zal plaats vinden. De marsleiding zal weer berusten bij kolonel J. Slagter. Nadere bijzonderheden over deze 15e Kalorama wandeltocht hopen wjj binnenkort te publiceren. Maar uit de voortekenen i6 nu reeds op te maken, dat ook dit jaar onder het levies „De sport in dienst van de liefdadigheid" vele duizenden naar Nijmegen zullen komen om het wandelseizoen op groot se wijze te openen. Tlijna 2.000 Amerikaanse militairen hébben deelgenomen aan bet hulp- ver! eningswerk in en boven de geteisterde gebieden in Zeeland en Brabant. Twaalf Amerikaanse militairen en een officier, die de Neder landers zullen instrueren in bet gebruik van waterzuiveringsinstallaties, en 15 Amerikaanse ducks blijven voorlopig in Nederland. Tijdens hun verblijf in de rampge bieden hebben de Amerikanen 758 per sonen met ducks en 914 personen met vliegtuigen (waarvan 893 met helicop- tères) gered. Met Amerikaanse ducks werden bovendien nog 659 dieren van ondergelopen boerderijen in veiligheid gebracht. Dé Amerikanen waren ook behulpzaam bij het herstel van be schadigde en doorgebroken dijken en bij andere werkzaamheden. De ducks transporteerden 17.725 ar beiders en militairen naar de doorge broken dijken en voorts 123 ton mate riaal benodigd voor het herstel van de dijken. Voorts waren de ducks behulp zaam bij het in veiligheid brengen van 18 ton huisraad. 59 voertuigen, 227 landbouwwerktuigen, 392 ton graan en 2000 dozijn eieren. De Amerikanen leg den voorts nog vjjf mijl telefoonkabel aan en markeerden over een afstand van 23 mijl wegen met palen. Vier vaartuigen van de Amerikaanse marine vervoerden 3800 ton materiaal voor het herstel van de dijken. Een detachement van liet 57e „Quartermaster Aeiïal Supply Company", dat van Valken burg af opereerde met C 119 „Flying Boxcars", dropte per parachute boven de rampgebieden meer dan 200 ton dekmateriaal en andere benodigdheden, Behalve de normale evacuatie-activitei ten vervoerden vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en de Ameri kaanse marine nog 650 ton I-Iet Ierse parlement heeft Woensdag besloten 25.000 Pond Sterling (ruim 250.000 gulden) te schenken aan het Ierse Roode Kruis ten behoeve van de slachtoffers der overstroming in Neder land. Leden van alle Ierse partijen spraken de hoop uit, dat Nederland en de andere getroffen landen zich snel zullen herstellen. De Sovjèt-Unie heeft een „algemeen aanbod voor hulpverlening" gedaan ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in Engeland. Rusland heeft aangeboden geldinzamelingen te houden. Luitenant-generaal Manton S. Eddy, opperbevelhebber der Amerikaanse troepen in Europa, heeft een bood schap gezonden aan de eenheden, die in Nederland hulp hebben verleend in de overstroomde gebieden. Hij be tuigde de ruim tweeduizend Ameri kaanse militairen, die deel hebben ge had aan de hulpverlening, zijn „per soonlijke dank" voor het verrichte. Perzische olie was voor Polen Het Joegoslavische Nieuwsagent schap Joegopress deelde Dinsdagavond mede, dat de 5000 ton Perzische olie, die door de „Miriella" naar Venetië werd gebracht, bestemd is voor Polen. Tussen Perzië, Italië en Polen zou een driehoekscontract bestaan, vol gens hetwelk Perzië via Italië twee millioen ton olie en een half millioen ton olieproducten aan Polen zou leve ren. Polen zou Italië met steenkool betalen, terwijl Italië op zijn beurt Perzië machines en tractoren zou ver schaffen. Voor de vjjfde ronde van F. A. cup werd de voetbalwedstrijd South amptonBlackpool gespeeld. Black pool won met 21. De „Wiener Tageszeitung" ver neemt, dat aan 800 Hongaarse geeste lijken, waarvan wordt aangenomen dat ril „tegen het huidige bewind zijn ge kant", ontslag zal worden verleend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2