Danda Go en Sunito lichten de pers in Radio-revue WEK DE GAL IN UW LEVER OF» AKKERTJES Amersfoort.se keisteen des aanstoots? Voornaamste Beursnoteringen r~ Geheime Documenten Voor 100jaar Gang der koersen GEIiDSRS DAGBLAD yRIJPAG42Q»FEBRUAgI lVBf\ De heren Go en Sunito hebben op een persconferentie te Djakarta ver klaard, dat de maatregel om hen uit «Nederland te wijzen, gebaseerd was op politieke en psychologische facto ren. „Politiek kan de maaatregel ge zien worden in verband met de kwestie West-Irian en de kwestie van de Nederlands-Indonesische Unie, die slechts formeel bestaat en dus als overbodig bechouwd wordt. Op deze overweging durfde de Nederlandse regering de uitwijzing door te voeren en de oplossing van de kwestie West- Irian uit te stellen", aldus Go en Su nito, als psychologische factoren noemden de overweging der Neder landse regering, dat door deze maat regel de Indonesische gemeenschap in Nederland, hoofdzakelijk bestaande uit 2000 studenten, geïntimideerd zuo worden, zodat zij zich zullen onthou- den van politieke activiteiten in ver- VAX KANTOORMEISJE TOT RADIOZANGERESJE Er verschijnt spoedig een gram mofoonplaat met de stem van een N eder land s eabarctzan ge res je waarvan enkele, maanden geleden vrijwel niemand had gehoord. Toen heette ze nog Mieke Telgen kamp en zat ze, als vele achttien jarige meisjes, op een kantoor stoel van een firma In Hengelo en reisde ze Iedere dag van haar woonplaats Oldenzaal naar haar werk. Thans, na haar ontdekking .door Gerard van Krevelen, woont ze als veelbelovend zangeresje met een echt contract in haar zak, op kamers In Hilversum en zong ze van de week „Here in my heart" en „Why don't you believe me" voor een gramofoon- opname, begeleid door het radio-orkest onder leiding van haar mentor. Gerard van Krevelen ontdekte haar talent enige maanden geleden tijdens een „amateurjacht" in het Oosten van het land, waar ook Mieke een Neder lands cabaretliedje zong. Van Krevelen verzocht haar na te blijven en liet haar wat zingen. De een zegt, dat haar stem iets weg heeft van die van Vera Lynn, een an der vindt er meer iets van Doris Day in, doch Van Krevelen zegt: „Onzin, 't is Mieke Telgenkamp en niemand anders. Haar stem valt op, omdat ze ge heel anders is dan die van de meeste radiozangeressen". Dit laatste bleek bij het opnemen van de gramofoon- plaat, toen zelfs een stofdoek over de microfoon moest worden gelegd, en cartonnen wanden nodig bleken om 't geluid wat af te dempen en te regelen. Na de opinie van Gerard van Kreve len, dat er voor haar goede mogelijk heden waren bij de radio, heeft Mieke direct haar kantoor in de steek gela ten en is ze naar H'sum vertrokken, waar ze door haar „coach" verder zal worden opgeleid. Haar onverwachte carrière in bijkans Amerikaanse stijl is begonnen, Men zal binnenkort, als ze veel geleerd en gerepeteerd heeft, volgens hem, wel meer van haar en haar stem horen enwellicht ook genieten. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gram. 8.40 Orgelspel 9.00 Voor de huisvrouw 9.05 Gram. 9.35 Waterstanden VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven 11.35 Pianorecital 12.00 Gram. 12.30—12.33 Land- en tum- bouwmededelingen 13.00 Nieuws en commentaar 13.20 Omroeporkest 14.00 Radioweeltjournaal 14.25 Or gel en zang 14.45 Boekbespreking 15.00 Accordeonmuziek 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie 15.45 Lichte muziek 16.15 Sport- praatje 16.30 Kamerorkest en so list. 17.15 Voor de jeugd 18.00 Nieuws 18.35 VARA-Varia 18.20 Koorzang 18.40 Reportage 19.00 Artistieke Staalkaart VPRO: 19.30 Passeparout, causerie 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.15 Beurzen open, dijken dicht 21,45 Gram. 22.00 Socialistisch com mentaar 22.15 Gevarieerde muziek 22.40 Onder de pannen, hoorspel 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. Hilversum II 298 m. "KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerbe richten 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram, 11.00 Voor de zieken 11.45 Koorzang 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.3012,33 Land- en tuinbouwmededelingen 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Franse lied jes 13.50 Gram, 14.00 Boekbespre king 14.10 Gram. 14.20 Engelse les 14.40 Amateuruitzending 15.15 Kroniek van Letteren en Kun sten 15.55 Promenade Orkest en soliste 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans 17.00 Voor de jeugd 18.00 Gevarieerde muziek 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.25 Pianoduo 18.40 Regeringsuitzending Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws —.39.10 Gram. 19.20 Pa riementsoverzióht 19.30 Gram., 20.00 Lichtbaken, causerie 20.15 Beurzen open, dijken dicht 21.45 Gram. 21.55 Veronica, hoorspel 22.45 Avondgebed en Liturgische ka lender 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2224.00 Gram. band met de Indonesische eis ten aan- zen van Irian. „Het schijnt", aldus Go en Sunito, „dat het in de bedoeling van de Nederlandse regering ligt deze kwestie zodanig aan te pakken, dat de Indoneslsiche jeugd in Nederland, wanneer zij weer naar Indonesië te rugkeert, zich het Nederlandse stand punt in deze zal hebben eigen ge maakt, zodat zij het Nederlandse be lang kunnen dienen. Accoord 7 landen op verkeersgebied (Van onze Haagse redacteur) Minister algera heeft op een persconferentie enkele mededelingen gedaan over 'n drie daagse conferentie, welke in het laatst van Januari te Parijs werd gehouden en waaraan werd deel genomen door de ministers van Verkeer van Duitsland, Oostenrijk, België, Frankrijk, Italië, Neder land en Zwitserland. Doel was de bestudering van proble men van concrete aard, welke zijn ont staan door de ontwikkeling van de be hoeften en van de technische mogelijk heden op het gebied van het spoorweg verkeer, het wegverkeer en de binnen vaart. De resultaten zyn neergelegd in resoluties, welke met van een bindend karakter zijn, maar meer als aanbe velingen zijn te beschouwen. Met betrekking tot het gemeenschap pelijk gebruik van goederenwagons van de spoorwegen heeft men zich uit gesproken voor een gemeenschappelijk exploitatie-systeem, waardoor de pro ductiviteit van het materiaal kan wor den vergroot en dientengevolge de be hoefte aan nieuw materiaal vermindert. De spoorwegen van de betrokken landen worden uitgenodigd hun stu dies, welke reeds plaats vinden en tot doel hebben het internationale vervoer in toenemende mate samen te voegen of de route, die de laagste kostprijs kan bieden, voort te zetten, evenals die, welke de unificatie der tarieven beogen en zich richten op de standaar disatie van het materiaal en de electri- ficatie. Voorts spraken de ministers zich uit voor het samenstellen van lijsten van de in hun landen' te verwezenlijken projecten met betrekking tot de water wegen van Europese betekenis. Met in stemming werd de oprichting begroet van de internationale unie voor de bin nenscheepvaart, die de Europese ver tegenwoordiging van de binnenvaart in de kring der internationale organen op zich neemt. Nieuw Guinea: ruim een ton voor rampgebied OP REKENING van het Centraal comité hulpverlening Nieuw-Gui- nea werd 41.000 gestort. Bovendien werden definitieve toezeggingen ge daan. De Nieuw-Guinea lm- en export maatschappij draagt, bij voor 50.000. Het totale bedrag na verschillende acties bedraagt 102.000. Hiervan is 40.000 aan het rampenfonds over gemaakt. Van verschillende acties wjorden" in de 'loop van de volgende Weken resultaten verwacht. Ook IJsland geeft postzegels uit met toeslag voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland, met ver melding „Hollands Hjalp 1953", Frankrijk-Nederland of Frankrijk-Zuid-Amerika De heren Brunt en Kruijver voeren deze week in Parijs namens het be stuur van de KNVB besprekingen met het bestuur van de Franse Voetbal bond over een eventuele wedstrijd tus sen beide landen ten bate van het Nationale Rampenfonds. Voor het geval een dergelijke wed strijd op 12 Maart niet georganiseerd zou kunnen worden, hetzij te Parijs hetzij te Amsterdam, is gedacht aan een wedsrjjd tussen een Franse selec- tieploeg en een elftal van in Frankrijk, Italië en Duitsland werkzame Neder landse profs. Maar dit was niet de enige moge lijkheid: Gaston Barreau, een dei- leden van de Franse Keuzecommissie, heeft namelijk aan de Franse bond voorgesteld om, indien de landenwcd- strijd tussen Nederland en Frankrijk niet kan doorgaan, op 12 Maart in het Prinsenpark een wedstrijd te houden tussen een Franse ploeg en een elftal van in Frankrijk wonende Zuidameri- kaanse spelers, eveneens ten bate van de noodgebieden. Een beslissing zal waarschijnlijk niet voor het einde van deze week ge nomen worden. OUD-SCHEIDSRECHTER TROMP f Te St. Michielsgestel is in de ouder dom van 78 jaar overleden de heer Hermanus Adrianus Tromp. Hij be hoorde tot de pioniers van de KNVB, die hij in 18961898 als penningmees ter en later als commissaris heeft ge diend. Vele jaren lang was hij een van onze meest gezaghebbende scheids rechters. Lid Gelderse Staten Bij besluit van de voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd ver klaard tot lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, de heer J. R. Ver- wers te Winterswijk in de vacature J. Mekking, die voor het lidmaatschap heeft bedankt. Nieuw-Zeeland gaf 50.000 Pond (Van onze Londense correspondent) De hoge commissaris van Niéuw- Zeeland in Londen, de heer F. H. Doidgc, heeft aan de Nederlandse ambassadeur, rar. Stikker, een clique overhandigd van 50.000 Pond, als bijdrage van de regering van N'lenw-Zceland voor de slacht offers van de overstromingen in ons land. De Nieuw-Zeelandse regering heeft voor de hulpverlening aan de diverse landen een bedrag van 250.000 Pond uitgetrokken. Binnenkort kan Neder land een verdere bijdrage verwachten. Bij het Nederlandse Rampenfonds in Londen is op het ogenblik een totaal bedrag van 25.000 Pond binnengeko men. Elke dag worden er nog honder den ontvangen. Emballageloods uitgebrand Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht een grote embal lageloods van de Wilco-conservenfa- briek te Warffum verwoest. Het vuur, dat omstreeks negen upr door een pas serende arbeider'werd ontdekt, greep snel om zich heen. De loods ging in vlammen op, evenals een grote hoe veelheid verpakkingsmateriaal, een grote partij gedroogde uien, een 25.000 potten tomatensap en 25.000 potten kersen op sap. De schade wordt ge raamd op 500.000 gulden. Godsdienstig leven Kerken zullen samen hulp verlenen De Oecumenische Raad van ker ken in Nederland is in bijzon dere vergadering bijeen geweest ter bespreking van de onver wachte vragen, waarvoor ook de Nederlandse kerken zich zien ge steld tengevolge van de waters nood. Alle deelnemende kerken waren aanwezig, alsmede de voor zitters van synodes o£ besturen /an alle aangesloten kerken. Dit waren: ds. J. R. Wolfensberger voor de N. Herv. Kerk, ds. J. P. van Heest voor de Evang. Luth: Kerk, te vens lid van de raad, mr. H. Craandijk voor de Algem. Doopsgezinde Socië teit, prof. mr. G. J. Wiarda voor de Remonstrantse Broederschap, ds. E. F. Huizinga. voor de Unie van Baptis ten Gemeenten, prof. P. J. Jans, (lid van de raad) voor de Oud-Katholieke Kerk, dr. W. Lutjeharms voor de Evangelische Broedergemeente. De gezamenlijke kerken hebben be sloten zoveel mogelijk gecoördineerde hulp te verlenen en overleg te plegen op welke wijze bij de hulpverlening aan de kerken, die schade hebben ge leden, het best kan worden samenge werkt. Dit overleg en deze coördinatie zullen vooral geschieden in het con tact in overheidszaken, dat samenge steld is uit de in de oecumenische raad participerende kerken, plus de Gere formeerde kerken en de bond van Vrije Evangelische 'Gemeenten, in de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen en zonodig in de Oecumenische Raad.. De Wereldraad van Kerken heeft aan Interchurch Aid in Nederland ge vraagd hoe groot de totale door de kerken geleden schade is. Zodra deze gegevens bekend zijn zullen deze aan het Interchurch Aid-Department te Genève worden doorgezonden. SECRETARISSEN C.J.M.V. Als districtssecretarissen bij het Christelijk Jonge Mannen Verbond zijn benoemd de heren A. Rolloos en J. J. Sinnema. Zy zullen speciale aandacht geven aan de ontwikkeling van de C.J.M.V.-arbeid in Overijssel, Drente en Friesland. JEUGD TUSSEN KERK EN WERELD Naar wij vernemen, verschijnt ter gelegenheid van de a.s. belijdenistijd van Hervormde zijde bovengenoemd boek. Onder de medewerkers bevin den zich bekende jeugdpredikanten, terwijl dr. J. W. Beerekamp, die vorig jaar op het onderwerp jeugddiensten is gepromoveerd, de redactie voert. Medewerkers zijn o.m. ds. E. van Bruggen, ds. G. van Leeuwen, ds. Ph. P. Meerburg, dr. G. P. Scheers, ds. H. A. Visser e.v.a. Het ls een boek vóór en óver jonge leden van Christus' Gemeente. De bij dragen en jeugdpreken zijn gewijd aan de problemen waar jonge mensen mee te kampen hebben. Advertentie U cult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wórdt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJBS om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen Stromen. Eist Carter's Leverpllletjea. Jonge brunette leidde dievenbende (Van onze Brusselse correspondent) DE jonge Rosalie Ceulemana, een brunette van 17 lentes, ls het. onderwerp van vele gesprek ken in de goede universiteitsstad Leuven. Dochter van een inbre ker, die onlangs 10 jaren gevan genisstraf kreeg voor plm. veertig Inbraken ln de omgeving van Leuven, had zy het bevel over vader's „gang" overgenomen. In de nacht van 31 Januari werd in een brouwerij te Moortmeerbeek bp Leuven een gat van 25 cm. in de brandkast geboord. Het werk was op deskundige wijze gedaan. De dieven hadden 825,000 francs of 63.500 gulden meegenomen. Maar een detail werd de bende van Rosalie noodlottig: een fles, gevuld met zuurstof, welke gebruikt •erd om de boor te bewegen, werd in de omgeving van de brouwerij terug gevonden. Het nummer van de fles erwees naar een fabriek te Haren bij Brussel, waar de directie verklaarde dat bedoelde fles aan een blondine ,was verkocht; Geleid door dit zij het zeer vage bericht ging de rijks wacht van Leuven op zoek naar de daders. Hoe zij tenslotte de brunette Rosalie arresteerden is op dit moment nog niet bekend. Maar Rosalie heeft bekend dat z\j aan het hoofd stond van de „gang". Zij weigerde echter iedere aanduiding omtrent de andere kornuiten. Een bonzend hoofd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker merkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ..jdier helpen direct! J '-T-*y— Amerika laat boter- en melkprijs vrij De Amerikaanse regering heeft de prijsbeheersing voor een groot aantal artikelen en diensten, o.m. voor melk en boter en andere zuivelproducten, opgeheven. Ook de prijsbeheersing voor margarine is komen te vervallen. President Eisenhower heeft een voorstel van de commissie voor de douanetarieven, om "de invoerrechten op bria'rpijpen te verhogen, van de hand gewezen. Hij vroeg de commissie om nadere inlichtingen over deze kwestie, daar hij voornemens is het oengres binnenkort aanbevelingen te doen inzake de economische samen werking van de Verenigde Staten met de rest van de vrije wereld. Het Amerikaanse departement van Landbouw overweegt een plan om over schotten van landbouwproducten te rui len tegen buitenlandse industrieproduc ten. Het plan beoogt deze ruilhandel voor het buitenland aantrekkelijk te maken door de invoerrechten op de goederen, welke het buitenland in ruil voor overtollige landbouwproducten zou leveren, te verlagen. De ruilhandel zou overgelaten worden aan het zaken leven. Hevige sneeuwval in Italië Hevige sneeuwstormen ln de afge lopen dagen hebben geleid tot het af snijden van vijf, hoog in de Apenij- nen gelegen, plaatsen, met samen on geveer veertigduizend inwoners. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw vier meter hoog. Vijf spoorwegarbeiders Zijn Woensdag door een lawine bedol ven, waarbij een hunner om het leven kwam. BOER GEDOOD DOOR EEN REUZEN SLANG Een boer uit Kawungnganten (bij Semarang) is door een reuzenpython gedood. De boer was bezig apen te verjagen, die de aanplant vernielden. Familieleden, die toeschouwers waren bij het gebeuren, durfden niet te hel pen uit angst voor de slang. De py thon had een dikte van 20 centi meter. De Amersfoortse kei dreigt een steen des aanstoots te worden. In 1903 is de Kei ontdekt door „Spekkie" (de bijnaam van een destijds bekende Amersfoorter) onder het wegdek van de varkensmarkt, het toen nog niet beruchte verkeersplein in het hartje van Amersfoort, Voor de kei ls 1953 dus een jubeljaar. Gezien de omstan digheden besloot het kei-comité de feestelijkheden een jaar uit te stellen. Kort daarop kwam uit de burgerij een suggestie om de kei in de Ooster- schelde te deponeren als eerste bij drage voor het dichten van de zee gaten. De keientrekkers zouden dan voor de laatste maal in actie komen nuts zij zich in het bezit stellen van een certificaat. De opbrengst van deze certificaten zou in het Rampenfonds komen. Op deze wijze wil men dat Amersfoort van de naam keistad af komt. Men voelt meer voor een neven- Generaal Von Kiichler op vrije voeten De voormalige Duitse generaal- veldmaarschalk Georg von Küchler, die in het proces te Neurenberg tot twintig jaar gevangenisstraf was ver oordeeld wegens schuld aan oorlogs misdaden en misdaden tegen de mens heid, is Woensdag, op last van de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, op vrije voeten ge steld, zulks i. v. m. zyn slechte ge zondheidstoestand. Dé vorige Amerikaanse hoge com missaris had zijn gevangenisstraf tot twaalf jaar verminderd. Von Küchler was bevelhebber dei- Duitse strijdkrachten, die in 1940 het Nederlandse leger tot overgave dwon gen. Hy maakte met zijn troepen de opmars naar Parijs mee en streed later in Rusland. In 1942 werd hij tot veldmaarschalk bevorderd. NIEMöLLER BIJ GROTEWOHL. Van officiële Westberlijnse kerke lijke zijde wordt vernomen, dat ds. Niemöller, leider der Protestantse kerk in Hessen, een bezoele heeft gebracht aan de Oostduitse premier Grotewohl, ter bespreking van de betrekkingen tussen kerk en staat. naam als het Brugge boven de rivie ren. Voor de Amersfoorters betekent dit voorstel de knuppel in het hoender hok. Er zijn heftige voor. en tegen standers. Het ziet er naar uit, dat de groep, die de kei in Amersfoort wil houden, belangrijk sterker ls. Advertentie Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Nationalisatie der tinbedrijven De Indonesische regering heelt besloten haar beheerscontract met de gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappij Billiton betref fende Banka-timvinning, dat eind van deze maand afloopt, niet te verlengen. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken, de heer Suamanang aan P. I. Aneta medegedeeld. De minister zei, dat de samenwerking met de ge meenschappelijke Mijnbouwmaatschap- pij Billiton wordt voortgezet. Op 28 Februari zal de gemeenschappelijke mynbouwmaatschappij de Banka-tin winning officieel aan de Indonesische regering overdragen. De N.V. gemeenschappelijke mijn- bouwmaatschappij Billiton in welke maatschappij de' N.V. Billiton Maat schappij voor participeert en waar over zij de directie voert, eindigt sta tutair op 28 Februari. Op genoemde datum neemt ook het beheer over het landsbedrijf der Banka-tinwinning, dat door de N.V. gemeenschappelijke mijn- bouwmaatschappij Billiton wordt uit geoefend, een einde. DE „JOHAN" 25 FEBRUARI IN PRIOK VERWACHT De „Johan van Oldenbarnevelt", die 24 Februari in Priok werd verwacht, komt een dag later, daar het schip de haven van Colombo zal aandoen, om dat daar een der opvarenden een spoedoperatie moet ondergaan. 993 18/2 19/2 Staatsleningen Ned. '51 34% Ned. 48 (3i) 95 Ned. 47 (34) 3 95.) 95*/, r, Ned. '37 3 9595 8 Dollar '47 3% 94g 94f Invest, cert. 3 961 96u/lB Ned. '62—'64 z, bel. fac. 968 96t3/15 Ned. '62—'64 m. bel. fac. 96S 96to'LÖ N.W.S. 2} 7S& '783 Indië '37 A 3 95 953jie Grootboek 1946 953/a6 951 Actieve Aandelen C.-, H.- en I. Bank 522 524 Nat. Hand.b. 1111 1114 N.H. Mij. 159 i 1594 A.K.U. 1654 1641 Bergh's Jurg. 2714 2714 v. Berkel 102 ion Calvé 125 1234 Fokker 1074 v. Gelder 1602 160 Hoogovens 1584 1574 Ford 196 197 Ned. Kab.fabr. 214 214 Philips 1604 1602 Unilever 1854 1854 Wilton 170 1694 Billit. Ie rubr. 238 2401 dito lie rubr. 1774 180 Dordtse Petr. 2934 295 Kon. Petr. 312| 3121 A'dam Rubber 894 8;>i Bandar R. 89 88 Deli Bat. R. 961 953 Kend, Lemboe 691 GS i Oost-Java R. 28 29 Oostk. C. Mij. 100 100 Serbadjadi Sum. Rubber 43 422 H.A.-Lijn 1404 139 J.-Ch.-Paketv. Kon. N. St. M. 138 Kon. Paketv. 119 117 j Rotterd. Lloyd 1251 125 Scheepv, Unie 1271 127 St. Mij. Ned. 143i 1434 H.V.A. 102 s 10115', Java Cult. My, 431 433 N.-I. 5. Unie 84 821 Ver. V.C. Mij. ƒ250, ƒ500 A 181 184 Deli Bat. Mij. 1122 11 li Deli Mij. 824 80 4 Senembah 761 734 NIet-actieve Aandelen A'damse Bank 171 i 171? Escomptobank 60S 602 Holl. B. Unie 1924 192 Mij. Fin. Nat. Herst. pref. Rotterd. Bank 1614 1614 Twentse Bank, eert. v. aand. 1694 1692 Rott. B. Cons. 209 209 Heineken 1808 181 Hero Conserv. 117 Hollandse Bet. 1744 175 Hollandse Draad en Kabel 290 292 Intern. Gew. Betonbouw Ned. Gist. en Spiritusfabr. Kon. N. Zout 267 268 Kon. Pharm. Brocades Kon. Ver. Tap. 150 150 Kon. Zwavelz. Ketjen 1564 157 Lyempf 131i 131ï Ned.-Am. Autob. Vredestein 140 137 Ned. Sclieepsb. 156 156 Ny'ma 1684 Patlang Portland Cement Rott. Dr. My. 3154 314 Stokvis Zn. 131 130 96 1274 Stork Co. Unilever 6% Cum. pref. Unilever 4% Aflosb, o.p. Werksp. s. A Wijers' Ind. en Hand.ondern. 1452 Zwanenb. Org. 1654 Borneo Sumatra Handels Mij. Cur. Hand. M. 204 Linde Teves 139 Mol. Hand.ver. Oost-Borneo 594 Tel. Patengan Ngombezi Cult. Mij. Albert Heyn Walvis 1304 174 84 1464 1654 106j 205 1384 1304 175 832 Spoorwegen Deli Sp.w. Mij. 384 38 Ned.-lnd. Sp.w. 88 9 Sem. Joanna 2 Sem. Cheribon 24 199 Amerikaanse fondsen Am. Bemberg Am. Smelting 392 Anaconda Beth. Steel Chrysler Gen. Motors Int. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands 27y U.S. Steel 40&/,<i 40" 392 404 424 534 534 882 654 654 444 444 77 76J 46'5/l0 474 ~'l 23 North Am. Cities Service 881 874 Cont. Oil Midcont. Philips Shell Union Tide Water 558 60g 61 61g 614 68 683/jo 228 22jj Uit het Engels vertaald C, Jane England 76) Mevrouw Fincham bleek zeer ont stemd te zijn. Er was een rode kleur op haar wangen en haar ogen schit terden boos, Ze keek Constance aan en viel uit: „Wat zijn dat voor manie ren: rond te hangen als een dienst meisje om een man op te vangen!" „Kon", zei Philip rustig, „laat mij dit even behandelen. Ik ben in vijf mi nuten klaar, kun jij intussen elders even wat doen?" „Kon, Kon, Kon!" mompelde mevr. Fincham. „Kon! Ik wil niet dat je Kon zegt". „Vooruit, schiet op, Kon", drong Philip aan, „voordat ze helemaal over haar toeren raakt." „Dat lijkt me nü al aardig het ge val", zei Constance koel. En zich tot mevrouw Fincham wendend, voegde ze eraan toe: „Het lijkt me beter dat ik u myn ontslag aanbied, mevrouw Fincham. Ik za! morgen vertrekken." „Uitstekend, uitstekend", mompelde de oude vrouw, ln Philips richting kij kend. „Kleine dwaas", zei Philip, terwijl hij Constance weer bij een arm nam en de kamer uit leidde. In de hal voegde hij er zachtjes aan toe: „Houd 't alsjeblieft nog even vol. Ik ga nu naa, haar terug en zal haar kalmeren." „Dat behoeft niet', antwoordde Constance. „Ik heb er genoeg van." „Dat kan wel ayn", zei hg, „maar tóch zal ze je haar excuses aanble- den, daar sta ik op." „Nee", zei Constance heftig. „Nee, Philip! Ze behoeft me geen excuses aan te bieden. Dat zou tè erg zijn! Ze is niet helemaal verantwoordelijk voor wat ze zo nu en dan zegt en lk wil niet dat zo'n oude zielige vrouw mij haar excuses aanbiedt..." Zijn heldere, blauwe ogen keken haar vol tederheid en warme sympa thie aan. Ze beet zich op haar lip en er sprongen tranen in haar ogen. „O, Philip", zei ze fluisterend. „Kon, lieveling", zei Philip, terwijl hij zijn armen om haar heen sloeg en haar dicht tegen zich aan drukte. „O, Philip, 't kan niet, '1 kan toch immers niet", stribbelde ze tegen, „dat weet je zelf ook." „Daarover zullen we 't later nog wel hebben", antwoordde hij, terwijl hij haar zachtjes op haar nd kus te. „En nu laat ik je alle zei hy, en de i 30. Er heerste een gedrukte stem ming in de hut, waarm Pat O'Nozel en Panda waren opgesloten. Panda zat terneergeslagen op een bank, ter wijl de grote detective rusteloos, met driftige stappen op en neer beerde. „De schande!" gromde hg, „opge sloten als een dieflk, de beroem de dievenvanger!" „Schei nu eindelijk eens uit met haar tenslctte loslatend, „en zal ik die oude vrouw eens even de les gaan lezen." Hij ging snel terug naar de zitka mer en sloot de deur achter zich. Constance bleef doodstil staan. Wat moet ik nu doen? vroeg zo zich on gelukkig af. Zelfs al houd ik van hem, of verbeeld lk me van hem te houden, dan nog heeft 't immers geen zin. Het zou betekenen, dat ik een leven zou krijgen, dat ik altyd heb trachten te vermijden: een klein saai leven in moeilijke flnancië'le om standighedenEn hoe zou ik 't op zo'n boerderij uithouden? Ik moet werkely'k gek zijnHelemaal sta pelgek De deur van de zitkamer ging weer open en Philip wenkte haar, „Kom binnen, Kon", zei hij. „Me vrouw Fincham wil een lekker glas sherry met ons drinken." Ze staarde hem aan en hfl lachte dat op en neer geloop.!" verzocht Pan- da korzelig, „het helpt je*"tïWfh niets of je je ai kwaad maakt!" „Natuurlijk maak IK me kwaad!" riep Pat, „hier wordt gespeeld met landsbelangen! De Minister van Ge heime Zakeng moest eens weten, dat zijn geheime agentens zo behandeld werden! Wij, aan. wie hg zijn geheim vrolijk. Zijn lach had iets aansteke lijks, niemand kon die lach weer staanZe lachte tegen hem en voelde zich opeens weer intens ge lukkig. Hij stak een hand uit en trok haar de kamer binnen. Mevrouw Fincham zat weggezakt in haar stoel met een wat verlegen gezicht. In haar hand hield ze een glas sherry. „Het spijt me, het spijt me', mompelde ze. „Ik was wat zenuwachtig. Dat ben ilc by tijden, Philip begrijpt 't." „O, 't hindert niets", zei Constan ce, zich niet op haar gemak voelend. „En je mag niet weggaan! Philip zegt ook. dat je niet mag weggaan", vervolgde mevrouw Fincham. „Be loof 't me. beloof 't me!" „Beloof 't", drong Philip aan. Hij zat op de sofa en keek naar Con stance. Ze lachte even vaag. ,,'t Is goed, ik zal niet morgen weggaan", zei ze ste documentens heeft toever trouwd!" Panda haalde de schouders op. „Niemand wil nu eenmaal geloven, dat wij werkelijk waardevolle gehei me documenten bij ons hebben", zei hij somber. Nauwelijks had hij dit gezegd of er klonk een dreunende slag; de deur langzaam. „Maar verder kan ik niets beloven, het spijt me, verder kan lk werkelijk niets beloven." „Goed, Kon" zei Philip. „Beloof dan maar niets, maar laten we 't zo uit drukken: we houden vol, is dat af gesproken?" „Ja", antwoordde Constance, ter- wyl ze hem recht ln de ogen keek. Hij schudde even zijn hoofd. „Ver denk je me nog steeds?" vroeg hy zacht. „Wat? Verdenkt ze jou?" kwam mevrouw Fincham tussenbeide. „Jou, Philip? Ze ls gek, volkomen gek..." „Lijkt 't u niet beter om op dit moment verder over andere dingen te praten", stelde Philip voor. „Kun nen we niet net doen alsof we drie mensen zijn die gezellig met elkaar gaan dineren?" „O ja", zei Constance, „laten we eens even alle vervelende dingen, barstte in tweeën en yiel in brokstuk ken ln de hut. ..De spionnens!" hijgde Pa-t, naar de duistere figuren starefld, die ln de opening waren verschenen. „Ons geloven, dat documenten ge heim en waardevol!" siste üe kleine, „jij geeft ze, of andersHet ma chine-pistool glinsterde veelbeteke nend in het lamplichty Onze courant berichtte een eeuw geleden: De Deutsche Volkshalle laat zich door zijnen correspondent uit Dalmatië het volgende melden: Uit goede bron kan ik u het berigt nre- dedeelen, dat een Oostenrijksch ja- gerbataillon aan de Turksche gren zen door de Turken is overvallen en twee kompagnien van hetzelve vernietigd zijn geworden. Zonder voor de juistheid van dit berigt te willen instaan, kunnen wij toch de verzekering geven, dat onze cor respondent bij ons bekend staat als een omzigtig en geloofwaardig man. Voor liet prerogative Hof te Londen verscheen de rijksadvocaat, om te verzoeken, dat het testament van wijlen Keizer Napoleon Bona parte overhandigd zoude worden aan Hr. Ms. secretaris van Staat, om door hem aan de autoriteiten in Frankrijk te worden opgezonden. Het bedoelde testament was door' den erflater geschreven gedurende, zyne ballingschap op St. Helena, alzoo op Engelsch grondgebied,-en moest by den hove worden gedepo neerd, omdat <de Keizer, tydens zijn overlijden, eene som van 600 pond sterling in de Bank van Engeland bezat. Het verzoek om uitlevering van het testament werd dadelijk Ingewilligd. Dezer dagen Is tot ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse benoemd: de fuselier E. C. Bollier, van de infanterie in Oost-Indië, ter zake van zich te hebben onderschei den 1 ij het dempen in de maand maart 1851, van plaats gehad heb bende onlusten in de Marga Boelan Tenga (Palembang). A'damse Effectenbeurs van 19 Febr. De beurs staat een beetje Versteld over het- koersverloop in de Young- obligatles; Maandag j.l. kwam als eerste notering 77 uit de bus, hetgeen men eigenlijk een beetje te hoog ge grepen achtte. Eergisteren volgde een kleine stijging, maar gisteren was Young willig en ook vandaag zag het er weer naar uit, dat de stemming zeer vast zou zijn. In het telefonisch ochtendverkeer werd een hoogste prijs van 97 betaald slotnotering gis teren 901/2- Op circa 96 werd van middag geopend, doch deze prijs bleef niet gehandhaafd en er volgde een lichte reactie tot 94i/2, dus toch nog 4 punten beter. Ook vanmiddag werd zeer druk gehandeld, hetgeen niet be vorderlik ls voor de animo in de an dere afdelingen. Gisteren is volgens een officiële opgave, in Youngobliga- ties circa 223.000 omgezet, doch men neemt aan, clat minstens voor 300.000 is verhandeld. De Dawes- lenlng werd vandaag ruim 3 punten lager geadviseerd op 66. Cultures hebben iets van de vaste ondergrond van de laatste weken ver loren, Amsterdam Rubber en H.V.A. bleven amper prijshoudend, doch in de tabakshoek werden lagere koersen vernamen, vooral voor Senembah, De grote marktleiders bleven ook van daag zonder enige kleur. In doorsnee was het koersbeeld hier -onveranderd doch A.K.U.'s ruim een lager. De scheepvaartafdeling blijft zich in de benedenwaartse richting bewegen, al zjjn de verschillen van dag tot dag zeer klein. Het bericht over de natio nalisatie der tinbedrijven was ter beurze nog niet bekend. Aandelen Billiton II werden 3 punten hoger ver nomen. Guldensbeleggingen goed op peil, vooral de conversielening. Op de Amerikaanse afdeling valt /an veel activiteit nog niets te bespeuren. De hoeken blijven dicht en verlaten, OLIERAFFINADERIJ IN ANTWERPEN De Amerikaanse Gulf OilCo, te Pittsburg heeft, naar de „Gazet van Antwerpen" bericht, voorgesteld m de haven van Antwerpen een grote petroleumraffinaderij te bouwen. Deze zou een capaciteit hebben van 20.000 vaten per dag. Met de bouw zou een bedrag van fr. 1,2 milliard gemoeid zijn. De productie zou de behoefte van het'Belgische filiaal van de Gulf Oil Co. dekken; verder worden uitgevoerd naar Nederland, Zwitserland en de Scandinavische landen. vergeten en doen alsof er geen zor gen zijn." Mevrouw Fincham klapte ln haar handen op kinderlijk enthousiaste manier. „Ja, ja, ja", stemde zy in, „dat lijkt me enig! Werkelijk enig! W, gaan champagne drinken, Philip, l-lerinner je je nog, dat we, toen je hier pas was, ook zo nu en dan sa men champagne dronken?" „Ja, &at herinner ik me heel goed", antwoordde Philip. „Dat was heel plezierig Er was toen nog geen ge- he mzinnige dief, die de sfeer hier be dierf Mevrouw Fincham hief waarschu wend haar vinger op. „Denk erom, daarover spreken we vanavond niet meer. Constance zeg jij even aan Mary, dat ze champagne voor de dag haalt." (Wordt vervolgd);

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2