Arnhëmsche Courant De complotleider Naumann voor de rechtbank GELDERS DAGBLAD Onvervulbare wens: wettelijke regeling bedrijfsrechtspraak Minister Donker sprak in de Tweede Kamer Vragen over verkoop artikelen Rijksinkoopbureau Lammerding verborgen bij Wiesbaden EEN Hulp aan vluchtelingen Drenthe helpt noodgebied Ruim f 53 millioen in Rampenfonds V_£>l Vrijdag 20 Februari 1953 Uitgave: Uitgevers Maatschappij Arnhem N.V. Directeur D. Henny Hoofdredacteur A. Lammerta van Bueren (Waarin opgenomen d© Nieuwe Amhemsche Courant) Abonnementsprijs: 47 ct. p. w., 6,10 p. kwartaal. Bureau: Koningstraat 15, Arnhem, Telefoon 24841 Postrekening No. 276432 Redactie: Tel. 24843 raTo navtH IZimvnonYianric Tnaitsrna.n In iTijdens eerste behandeling saa conflict van advocaat met rechte, J^R, WERNER NAUMANN, door de Britse bezetting aangeduid alk leider van de groep van nazi-samenzweerders, die een maand geleden door Britse politie werd gearresteerd, verscheen Donderdag voor het eerst sedert hij in Büderich bij Düsseldorf van zijn bed werd gelicht, in het publiek. Twee Britse politiemannen leidden Goebhels' voormalige staatssecre taris in de kleine rechtszaal van Bielefeld, waar de hoogste Britse rechter ^^in Duitsland, Sir Norman Edgley, erover zal moeten beslissen of hij nog ^s^Janger in hechtenis zal mogen worden gehouden, wanneer geen beschul- diging tegen hem wordt ingebracht.. Naumann was vanuit de Britse ge vangenis in Werl onder.sterk politie- geleide naar Bielefeld overgebracht, waar bij zijn aankomst geen aanhan- i gers, doch slechts persfotografen hen C opwachtten. Duitse weduwen in opspraak onze correspondentte Bonn) iat een weduwe niet hertrouwt, ls op zichzelf niets bijzonders. Maar In Duitsland ls dat anders. Daar loopt •y een niet-hertrouwde weduwe, zeker wanneer zjj nog niet oud is, nu gevaar 7 voor een oplichtster gehouden te wor den en wel In het bijzonder voor Iemand, die zloh ten onrechte staats- rj gelden toeeigent. In de Bondsrepubliek wonen meer Jdan een millloen vrouwen,, die in de - oorlog liun man verloren. De meesten daarvan zijn zonder beroep. Toch moeten zij vaak enige kinderen groot brengen. Hoe zij dat doen ia soms een compleet raadsel. De- staat zorgt slechts voor een uiterst schamel pen sioentje; vandaar, dat deze vrouwen nauwkeurig hebben leren rekenen. Nu kan het echter gebeuren, dat ao'n weduwe kennis krijgt aan een man, met wien zy (en die met haar) verder door het leven zou willen gaan. In dergelijke gevallen ligt een huwe lijk voor de hand. Komt dat echter tot stand, dan is de staat er als de kip pen bij om haar een belangrijk ge deelte van haar weduwenpensioen af handig te maken.. Hiervoor voelt zij uiteraard weinig, en zo bestaan er op het ogenblik in de bondsrepubliek tal loze half-huwelijken, die in het spraak gebruik de naam van Onkel-Ehen oom-huwelijkengekregen hebben. Blijkbaar niet zozeer om morele als om financiële redenen is de overheid er thans toe overgegaan na te gaan of de weduwen in het geheim toch niet een „man" hebben. Pearson opvolger van Trygve Lie In diplomatieke kringen van de Ver enigde Naties is men van oordeel dat, Indien de Sovjet-Unie zich niet tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal verzet, deze Ca nadese staatsman vrijwel zeker de opvolger van Lie zal worden.. Woensdag deden in kringen van de Ver. Naties geruchten de ronde vol gens welke de Sovjet-Unie geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van Pearson tot secretaris-generaal. De kwestie van de benoeming van de nieuwe secretaris-generaal staat op de agenda van de algemene vergade ring, die haar zitting Dinsdag onder voorzitterschap van Pearson zal her vatten. Als andere candidaten voor de post van secretaris-generaal worden ge noemd de Poolse minister van buiten landse zaken Skrzesewski, die door de Russen wordt gesteund, de pers Nasrollah Entezam en generaal Ro- mulo uit de Philippijnen. Tegelijk met Naumann werd een tweede lid van het complot van zeven overgebracht, de vroegere leider van concentratiekampen Zimmermann. Vijf der gearresteerden hebben een verzoek om onderzoek naar de be schuldigingen ingediend. De behande ling van het verzoek van Naumann geldt als toetssteen voor de rest. Naumann zelf had tijdens de behan deling niet meer dan twee woorden te spreken. Hij moest slechts bevestigen, dat hij Naumann was en dat hij ge vangene van Werl was. Verder zat hy met eer. grimmig, bleek en van woede vertrokken gezicht in de beklaagden bank, beurtelings kijkend naar de veertig journalisten, naar zijn vrouw en de rechter. Hij.vertoont enige ge lijkenis met zijn vroegere chef Goeb- bela. Naumamis verzoek werd ingediend door een Londense advocaat, John Scott Henderson, een expert in geval len van politieke hechtenis. Naast deze zaten, tot zwijgen gedoemd, twee Duitse advocaten: de raadslieden van Naumann en Zimmermann,. die slechts via hun Britse collega aan het woord mochten komen. Twee figuren, die ook in de politieke wereld in Duits land veel opspraak hebben gewekt. Naumanns advocaat is namelijk de voormalige politieke adviseur van Hitiers vertegenwoordiger in Parijs, dr. Ernst Achenbaeh, die thans een leidende rol speelt in de Duitse libe rale party. Zimmermanns raadsman is professor Friedrich Grimm, die lange jaren actie heeft gevoerd voor een algemene amnestie voor Duitse oor logsmisdadigers. Henderson betwistte de recht matigheid van het arrest der zeven vroegere nazi's. Hij had scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat hy niet in staat is ge weest met de gearresteerde te spreken. Ook zyn Duitse raads man was niet tot hem toegelaten. Henderson diende nu een verzoek In om terstond in staat te worden gesteld contact met Naumann op te nemen. Daartegen kwam de juridisch advi seur van de hoge commissie, Bathurst, zo scherp in het geweer, dat hij ook met de rechter in botsing kwam. Bat hurst zeide, dat de hoge commissie de strengste instructies had gegeven, dat Naumann niemand zou mogen spreken en hij meende dat ook de rechter daar aan niets zou kunnen veranderen. Rechter Sir Norman, een vroegere ad ministratieve rechter in Indië, be sliste echter: „Over wat hier gebeurt blijf ik baas". Het incident liep erop uit, dat de vertegenwoordiger van de Britse hoge commissaris uitstel der behandeling vroeg om de regering in Londen nieuwe instructies te vragen. Hy achtte het echter voor de lopende procedure volkomen overbodig, dat met Naumann zou worden gesproken. De dikste boom van Nederland De dikste boomvan Nederland, welke staat op de terreinen van het buiten Houdringe te De Bilt, wordt geveld. De boom, welke bij het laatste hevige onweer zijn kruin totaal verloor, bleek geen levensvat baarheid meer te bezitten. De omtrek is 7,34 meier; de woudreus is circa 250 jaar oud. (Van ónze parlementaire redacteur) O' ,ÖK NA DE TWEEDE vergade ring heeft de Tweede Kamer het wyzigingsontwerp omtrent het ontslag by arbeidsovereenkomsten Het Tweede Kamerlid de heer Cor- nelissen heeft aan de minister van Financiën de volgende vragen ge steld: Is het de minister bekend, dat door het Rijksinkoopbureau per circulaire no. 45 Jan./Febr. 1953 een aanbieding van de volgende artikelen ls gedaan: 47.000 stuks haarborstels a 0.50 per stuk; 100.000 stuks haarkammen 0.06 per stuk; 51.000 stuks scheer-apparaten 0.15 per stuk; 84.000 stuks scheerkwasten ƒ0.65 per stuk; 134.000 stuks tandenborstels 0.15 per stuk; 104.000 stuks kleerborstels 0.60 per stuk; waaraan was toegevoegd, dat deze artikelen waren nieuw en van prima kwaliteit? Kan de minister ook mededelen ten behoeve van welke instanties deze artikelen waren aangekocht Is de reden, welke voor de verkoop wordt opgegeven, n.l. „wegens ophef fing van een magazijn", in die zin op te vatten, dat de bemoeiingen met deze artikelen door het R.I.B. worden gestaakt Zo ja, waarom Hadden deze artikelen niet ten be hoeve van onze militairen kunnen worden gebruikt, aangezien zy zeker een plaats kunnen vinden onder hun „uitrustingsstukken" Isde mening te weerleggen, dat grote hoeveelheden van bepaalde ar- Amerikaanse volk betuigt medeleven Gistermorgen overhandigde de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Selden Chapin, een resolutie, uitgegaan van de Amerikaanse Senaat en goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden (de vertegenwoordiging van het Amerikaanse volk). In deze resolutie wordt het medeleven uit gesproken van het volk der V.S. met de bevolkingen van Engeland, België en Nederlandnaar aanleiding van de ramp, die deze volkeren heeft getroffen. Van links naar rechts: mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Selden Cliapiii en mr. L. G. Kortènhorst, voorzitter van - de Tweede Kamer tikelen zyn aangekocht, welke klaar blijkelijk niet meer nodig zyn en nu moeten worden afgezet tegen een prijs, die zeer zeker by werkelijk prima kwaliteit op een niet te aan vaarden manier de bona fide haandel benadeelt Kan de minister mededelen aan wie of aan welke diensten, ressorterende onder de departementen van algemeen bestuur of daaronder ressorterende staatsbedrijven en andere instellin gen, deze party goederen is of zal worden verkocht? niet tot een eind kunnen bren gen. Zij zal er ook nog een deel van de vergadering van vandaag aan moeten besteden. Daarmede is wel duidelijk gemaakt, dat het hier allerminst om een formaliteit gaa.t. waarover juris ten elkaar in de haren j^jmfen vliegen, maar om een voor -verkende vpjk van Nederland uiteièt belangrijke zaakOm dat met een enkel cijfer te verduidelijken: het gaat om de belan gen van ruim drie milloen in loon dienst werkenden, dat wil zeggen om de belangen van 77 pet.' van de wer kende bevolking. Deze werkende bevol king heeft in de behartiging daarvan zeker geen lijdeiyke functie: de tijd ligt gelukkig ver achter ons, dat het „de meester heeft altijd gelijk" de norm bij uitsluiting was. Gisteren heeft minister Donker er in de-Tweede Kamer meer dan twee uren over gesproken. Hy heeft daarby niet verzuimd hulde te brengen aan de na gedachtenis van wijlen prof. mr. B. Slotemaker, die in de voorbereiding een zo groot aandeel heeft gehad en in die hulde ook te betrekken prof. Leven- bacli. Is de verkregen oplossing, met name ten aanzien van de opzeggingstermijn, waarvoor een wijziging is voorgesteld, voor de werkgever ten hoogste 13 en voor de werknemer ten hoogste 6 we iten, nu de beste. Minister Donker wees er op, dat er een veelheid van lelijkheden is: iedere regeling, die verlenging brengt is een verbetering. En hij voegde er aan toe: laten wij het proberen. In de discussie is herhaaldelijk ter sprake gekomen de kwestie van het kennelijk onredelijke ontslag, alsook ".ie van het beroep op de rechter om een arbeidsovereenkomst ontbonden te verklaren, èen en and?r omschreven in de artikelen 1639 s en 1639 w. De minister heeft ten aanzien van het eerste artikel verklaard, dat de bevoegdheden van de rechter daarin niet te ruim zyn gesteld. De wet kan niet alles tot in bijzonderheden om schrijven en er moet derhalve voor de rechter vrijheid van beoordeling blijven. Het tweede artikel is in het ontwerp gewijzigd én de minister merkte dezen aanzien op, dat de rechter be voegd is, hét ontslag, waarvoor G.A.B. vergunning heeft verleend, later aan te merken als kennelijk onredelijk. Amnestie aan Elzassers ter wille van de nationale eenheid TAE RAAD VAN DE REPUBLIEK, de Franse Senaat, heeft Donderdag avond met 174 tegen 79 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij amnestie wordt verleend aan de twaalf Elzassers. De Senaat schrapte een clausule uit het ontwerp, waarbij de Orde van de Natie aan de 642 slachtoffers van Oradour wordt toegekend. De Senaat vond het niet juist, dat de slachtoffers onderscheiden worden bij dezelfde wet, waarhij de misdadigers amnestie wordt verleend. De socialistische aenator Lamousse, van wie zeven familieleden te Oradour werden gedood, zei dat het wetsontwerp schijnt vast te stellen dat een Fransman een Fransman straffeloos kan doden. Premier Mayer bracht de moeilijk heden van Elzas in. de ooi-log in her innering en hij bewees, eer aan de slachoffers van de moord in Ora dour. De amnestie is, aldus Mayer, geen amnestie voor de misdaad. De misdaad was volledig vei-oordeeld. De amnestie sprak ook geen oordeel uit over de rechters. Het enige doel van de amnestie ls het handhaven van de nationale een heid, aldus Mayer. Na de stemming over het wetsont werp keurde de senaat een voorstel goed tot het opstellen van een officiële „erelyst van vaderlandslievende mar telaren van 1940'45", om de namen te bewaren van de Fransen „die dooi de Hit.leriaa.nse barbaarsheid zyn ver moord". De burgemeester van Oradour-sur- Glane en negen burgemeesters van omringende plaatsen hebben Donder dagavond een bestuurstaking van veertien dagen afgekondigd als pro test tegen de amnestie voor de twaalf in het proces-Oradour veroordeelde Elzassers. De staking zal op 21 Februari be ginnen. Aan de openbare gebouwen zullen de vlaggen halfstok hangen. De burgemeesters handelen in over leg met de vereniging van de familie leden van de slachtoffers van Ora dour. Uit Bonn werd Donderdag gemeld da.t Lammerding, de commandant, van de voormalige S.S.-divisie. „Das Reich" waarvan de eenheid, die Oradour heeft uitgemoord, deel uitmaakte, zich het gebied van Wiesbaden verborgen houdt. Britse autoriteiten zijn bezig het bewijsmateriaal te bestuderen, dat Frankryk ter ondersteuning van zyn verzoek tot uitlevering van Lammerding by de Britse au toriteiten heeft ingediend. Hy zei dat Lammerding uitgeleverd zal kunnen worden Indien een voor lopig onderzoek van het bewijs materiaal aantoont dat er sprake ls van moord volgens het Duitse recht. Behalve de by het proces-Oradour ter dood veroordeelde Duitser Kar! Lenz hebben ook de vijf andere Duit sers, die gevangenisstraffen kregen, bij het Hof van Cassatie te Parijs be roep aangetekend. George Rene Boos, de Elzassische sergeant, die vrijwillig gediend heeft bij de Waffen-S.S. en die vorige week door een militaire rechtbank te Bor deaux is ter dood veroordeeld wegens zyn aandeel in de massamoord van Oradour, is Donderdag door dezelfde rechtbank op grond van hoogverraad tot 15 jaar' dwangarbeid veroordeeld. Boos gaf toe, dat hy in 1941 vrijwillig tot de 3.S. was toegetreden.. Teken i de wand. Politiebewaking bij Boudewijns villa wacht Is geplaatst PERMANENTE politie» voor de villa te Antibes, waar koning Boudewyn op het ogenblik ver toeft. Tevoren hadden enkele re chercheurs de villa bewaakt. 50 drie meter hog6 eypressen in grote potten zjjn zodanig opgesteld, dat zy de villa volledig voor de bui tenwereld verbergen. De Franse arts Georges Luigi heeft Donderdag de geruchten, dat de Bel gische koning aan tuberculose of een andere ernstige ziekte zou lijden, tegengesproken. Dokter -,uigi zeide (Jat de koning lijdt aan 'n zware griepaan val, doch dat er geen ernstige symp tomen zijn te bespeuren. Hy heeft en kele weken rust nodig en zijn gezond heid is reeds beter geworden, aldus dokter Luigi. De Belgische ambassadeur te Parijs heeft Donderdagochtend voor de twee de maai bij de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buitenland se zaken geprotesteerd tegen bepaalde artikelen in Franse bladen over de Belgische koning. Vluchtebngen naar West-Duitsland Per rlag 950 uit West-Berlijn. Met ingang vau Maandag zullen per dag 950 Oostduitse vluchtelin gen per vliegtuig uit West-Berlyn naar West-Duitsland worden over gebracht. Dit betekent een verho ging van het huidige aantal met 30 procent, aldus heeft dr. Nahm, een functionaris van het West- duitse vluchtellngenmlnisterie Donderdag te Bonn verklaard. Dr. Nahm voegde hieraan toe, dat hy zou trachten met ingang van 8 Maart dit aantal nog te verhogen. Hij ge loofde, dat de vloed van vluchtelingen die in Januari het hoogtepunt van 25.000 bereikte, binnenkort zal afne men. Zijn persoonlijke mening was, .dat Oost-Duitsland ernstige maatrege len treft om West-Berlyn af te sluiten. Aanhoudend zacht Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zater dagavond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Morgen: Zon op: 7.44 u.; onder: 18.05 u. Maan op: 10.30 u.; ouder: 3.28 u. De cijfers spre onvoordelig! wy de ver- Q lat de han- Met deze woorden heeft freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) met het oog op de stroeve gang van de rechtspraak de vlotte -gang van za ken by het G.A.B. in ontslagkwesties gekarakteriseerd. Minister Donker heeft deze karakterisering overgeno men, toen hy zeide: wil de overheids- rechtspraak de concurrentie tegen wat de practijk van het B.B.A. te zien heeft gegeven kunnen'volhouden, dan een spoedige voortzetting van het gesprek over de herziening van de kantongerecht-procedure wel gewenst. En de minister stelde in dit verband zeer nadrukkelijk, dat de burgerlijke rechter niet voldoende is geëquipeerd voor arbeidszaken. Deze constatering- op zichzelf is al een antwoord op de vraag met betrekking tot de handha ving van het B.B.A. In dit verband ging mr. Donker nader in op de vraag naar de wense lijkheid ener wettelijke regeling van de bedrijfsrechtspraak. Hij heeft de heer Stapelkamp, die gevraagd had deze bedrijfsrechtspraak nu een wettelijke regeling te geven, geantwoord: Het is een onvervulbare wens. (Zie vervolg elders in dit blad Prins Bern hard in een „leeuwenkuil" Prins Bemhard bevond zich gister avond in een „leeuwenkuil", een on gevaarlijke, want „de opperleeuw" cle heer Edgar M. Elbert uit Chicago, had het beste met hem voor en daar mee met het Rampenfonds. De Prins, als voorzitter van het Nationaal Ram penfonds, ontving van deze „opper leeuw" een cheque van duizend dollar als klein begin van een grote sneeuw balactie die Lions International" voor de Nederlandse rampgebieden gaat beginnen. Deze leeuwen-intematlonale vormt een wereldorganisatie van tienduizend clubs, die tezamen ongeveer 450.1)00 leden teilen. De leden zyn gerequireerd uit denkende, democrat!: he mensen uit alle landen, die iets en by voorkeur veel, voor hun medemensen over heb ben. De heer Elbert zeide, dat deze cheque van duizend dollar een begin is van een actie, die zal bewijzen, dat „the milk of human kindness still flows in the veins of free people", wel dat de melk van menselijke naas tenliefde nog altijd door de aderen van vrije mensen stroomt." Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart betreffende internatio nale hulp aan uit de Oosteuropese sta ten gevluchte personen deelt minister Drees mede dat de regering heeft ken nis genomen van het feit, dat de stroom van vluchtende mensen, die van achter het IJzeren Gordijn komen om zich voor de toenemende terreur en de anti- De provinciale voedselcommlssarls in Drenthe deelt mede, dat het volgen de ve spontaan door de Drenthse boe ren ter beschikking werd gesteld van hun collega's In de geteisterde gebie den: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koelen, 3 volbloed stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 opfokzeugen, 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden de volgende land- bouwgoederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Drenthe geen kilogram hooi over ls), 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraai'dappelen, 200 ton goedgekeurde pootaardappelen, 50 ton goedgekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Joodse maatregelen in de door de Rus sen bezette gebieden in veiligheid te stellen, dagelijks .blijft aanhouden, zo dat burgemeester Reuter van West- Berlijn reeds heeft moeten verklaren, de hierdoor geschapen toestand niet meer baas te kunnen. Ook de regering is van oordeel, dat de moeilijkheden, die voortvloeien uit de ontstane situatie, internationale hulp wenselijk doen zijn. De door de Verenigde Naties benoemde hoge com missaris voor het vluchtelingenvraag stuk heeft eind Januari medegedeeld, dat hy in overleg met de Westduitse regering het initiatief nam tot inter nationale samenwerking, inzonderheid met betrekking tot het beschikbaar stellen van montagewoningen, en dat hy zich daartoe ook in verbinding bad gesteld met de Raad van Europa. Na dere bijzonderheden zouden volgen. De regering staat sympathiek tegen over deze gedachte. Uiteraard echter hetgeen Nederland kan doen worden beïnvloed door de ramp. die in middels over ons land is gekomen. Wij hebben enige weken geleden aan dacht gevraagd voor de onwaar dige actie van een kleine maar roerige groep in België, die zich Sibelux noemt en die zich geroepen acht te ageren tegen de totstandkoming van een Eco nomische Unie van de Beneluxlanden. Telkens wanneer een Benelux-confe- rentie aanstaande is, organiseert deze Sibelux demonstraties, die tegen de Nederlandse „dumping" zyn gericht en waarbij, met uitgesproken onvriende lijkheden jegens ons land, het opheffen, "V_ van de Benelux wordt geëist, die, zoVqK beweren de agitators, het Belgische Kj economische leven naar de rand van de v afgrond voert. Deze actie is niet alleen I onwaardig, zij is ook in hoge mate on- waarachtig. In onze vorige beschou-"\ wing hebben wij er al op gewezen, dat(\i de handelsbetrekkingen tussen Belgi^%7\l en Nederland zeker niet voor België zijn, waarbij onderstelling uitspraken, dat de han delsbalans tussen beide landen, zoals na de oorlog steeds het geval is ge- weest, voor België een overschot zou 0^ I vertonen. Wij beschikten op dat ogen- blik niet over -recente cijfers, maar deze v- j^5 zijn nu van Belgische zijde verstrekt j s en zij bevestigen onze veronderstelling °sj V ten volle. De Belgische minister van^J Economische Zaken, de heer Duvieu^ri^\«, sart, heeft dezer dagen voor de Waals- <u Economische Raad te Charleroi een rede gehouden, waarin hy de cijfers betreffende het Belgisch-Nederlandse.I. V handelsverkeer over het jaar 1952 be- Ns I kend maakte. Daaruit bleek, dat Bel-^/ gië vorig jaar naar Nederland uit- voerde voor een waarde van fr. 18.527 millioen, terwyl uit Nederland in Bel-N^ v.» gië werd ingevoerd voor een waardev^J^ van fr. 16.061 milloen. Een voor België^ voordelig saldo derhalve van fr.2466^v J millioen. Maar de minister zeide nog meer, nl. dat de totale handelsbalans van België een nadelig saldo heeft van od fr. 421 millioen. Laat men de resul-C^j taten van het handelsverkeer met Ne- J derland even buiten beschouwing, dan zou België zich voor een tekort ge- plaatst zien van fr. 2887 millioen, of c^/ duidelyker gezegd: dank zy het han- delsverkeer met Nederland is bet L. resultaat van de totale handelsbalans v> niet nog ongunstiger. Dit zyn cijfers. y die een duidelyke taal spreken en terecht merkte de minister dan ook op, dat de heren van de Sibelux, met hun onbekookte agitatie tegen de Noorde lijke Benelux-partner, wel eens naar deze cjifers mogen zien. Ook een andere Belgische minister, die voor de Buitenlandse Handel, de heer Meurice, heeft déze cijfers aan gegrepen om de Sibelux te kapittelen. Door wat, zo vroeg hij, zouden de tegenstanders van een Economische Unie met Nederland de Benelux willen vervangen? Moeten wy geen rekening houden met de meerderheid van onze industriëlen, die op het ogenblik profi teren van het afzetgebied dat Neder land vormt? Bij een opgeven van de Benelux, zo ging dè heer Meurice voort, zouden wij zeker niet de winnen de party zijn, afgezien nog van het feit. dat dit het vraagstuk van het toonverschil niet zou oplossen. Beide ministers hebben met hun betoog zin voor de realiteit getoond. Gesteld dat de Sibelux succes met haar agitatie had en de regering bepaalde protectio nistische maatregelen zou nemen. Dit zou niet alleen de Benelux, die indor- daad op het ogenblik met moeilijk heden te kampen heeft, om het leven brengen, maar ongetwijfeld Neder landse tegenmaatregelen kunnen uit lokken, die het voordeel, dat Belgr-ë thans van het handelsverkeer met Nederland geniet, ongedaan maken. Waardóór de algemene economische positie van het land wei zeer ongunstig beïnvloed zou worden. In enkele ge vallen heeft het overleg tussen het Bel gische en Nederlandse bedrijfsleven er toe geleid, dat bepaalde moeilijkheden konden worden verlicht of geheel uit de. weg geruimd. Langs deze weg zijn wel meer resultaten te bereiken. Terecht merkte minister Meurice op, dat, ondanks de bestaande moeilijk heden, de inspanningen om tot een nauwere economische samenwerking tussen de béide landen te komen, moeten worden voortgezet. Overgangs oplossingen. die wij hierboven noemden door overleg tussen het bedrijfsleven van de beide landen, moeten, zo is het standpunt van de heer Meurice, niet worden veronachtzaamd. Dit stand punt van de Belgische bewindsman wordt gedeeld door de Centrale Raad voor de Economie. Men moet betwijfe len, of de cijfers tot de heren van da Sibelux de taal zulFn spreken, die teder redelijk denkend mens vanzelf sprekend acht. De campagne wordt in hoofdzaak gevoerd door een groep, die de oorzaken van de moeilijkheden waarmede, zij te kampen heeft, overal elders wil zoeken, dan daar waar zy werkelijk liggen: n.l. bij zichzelf. Met zulke mensen is .gewoonlijk geen land te bezeilen! Tot gisteravond was In het Nationaal Rampenfonds ruim 63 millioen gulden gestort. Vijfjarige redt broertje en zuigeling De vijfjarige Gerard Cardon te Rijs- sel was met een driejarig broertje en een zusje van nog geen jaar alleen in huis, toen er brand uitbrak. Het vuur verspreidde zich met zeer grote snel heid. Zondei te aarzelen hees de vijf jarige zyn broertje in de kinderwagen, waarin de zuigeling lag, waarna hy de wagen zo snel mogeiyk het huis uit reed. De drie kinderen bleven gespaard. Het huls brandde geheel af.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1