ADAttSON WEK DE GAL IN UW LEVER OP Uitbreidingsplan ten Oosten van Wilhelminastraat AKKERTJES 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenache Courant VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953. genheid, noch aansluiting naar en van Schoonhoven, daar de T.P. rayon Slie- drecht, die de dienst tussen Gonn- chem en Schoonhoven onderhonudt. met verder mag komen dan Goudri- aan. Voordien was het met de aanslui ting ook naar de Graafstroom al treu rig gesteld, thans zijn die vanzelf ge heel vervallen. Groot-Ammers. Voetbal. Zon dag speelt Groot-Ammers 1 een uit- wedstrijd tegen Bergambacht 1. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, want beide elftallen behoren tot de zwakke zusjes. Toch houden wij het op een kleine overwinning voor de bezoekers. Het Zaterdagmiddagelftal gaat naar SSVG te Gouda. Een overwinning ligt hier in de verwachting. GROTE WAAL GEDEELTELIJK DICHT. Hardinxveld. Ter versteviging van de dijk by de Grote Waal in de Vis- schersbuurt is men bezig de Waal ge deeltelijk vol te spuiten. De zuiger Sliedrecht 5 van de fa. A. Volker uit Sliedrecht, die eerst het gat gedicht heef in de dijk in de Noordhoek, is in volle werking. De zuiger heeft lig plaats moeten kiezen in de nabijheid van de Ned. Herv. Kerk, omdat te genover de Waal de waterstand te laag was. Aan de binnenzijde van de dijk heeft men buizen gelegd ter leng te van enige honderden meters. Men hoopt dit werk over 14 dagen klaar te krijgen. Ook in de Hoge Dyk had de etorm van 1 Februari enige gaten ge slagen. Ter versteviging van de dijk is men bezig deze gaten te dichten. Het gedeelte waar gewerkt wordt loopt vanaf de scheepswerf ..Piet Hein" tot de grens van Alblasserdam. Het verkeer ondervindt grote stag natie. Overdag ligt alle verkeer ge heel stil. Hardinxveld. Woensdagmorgen had ten gemeentehuize plaats de openbare aanbesteding tot het aanleggen en rio- leren van straten en het rioleren en herbestraten van bestaande straten in het untbreidingsplan Peulen. Inge schreven werd ais volgt: H. Riemstra te Rotterdam f 72.500; P. Bakker te Rotterdam f 71.254; M. Stout te Har dinxveld f 70.990; H .de Jong te Har dinxveld f 70 960; A .de Waard en Zo nen te Lekekrkerk f 70.822; J. Schouls te Rotterdam f 70.800; Firma Van 't Verlaat te Zeist f 70.640. De gunning werd aangehouden. BOUW TIMMERFABRIEK. Hardinxveld. Aan de heer A. van der .a .s ingevolge de Hinaerwet ver gunning verleend tot het oprichten van een timmerfabriek in het uitbrei- idngspian Peulen. RA TTENBESTRIJDING. Hardinxveld. Naar de heer Stout in de vergadering van de raad mededeel de, is het getal ratten, dat van het rampgebied naar deze gemeente is ge komen, groot Het gemeentebestuur heeft maatregelen ter bestrijding ge nomen. Zij, die een bisamrat ontdek ken, doen verstandig daarvan onmid dellijk aangifte te doen ter secretarie. ONDERSCHEIDINGEN. Hardinxveld. Met enkele toepasse lijke woorden heeft burgemeester De Boer onderscheidingen uitgereikt aan de militairen, die in Indonesië vertoef den C. J. Both, D van Lopik en J. H. van der Meijden. Hardinxveld. Op bijna alle scholen in deze gemeente zijn tijdelijk leerlin gen van elders geplaatst. Het onder wijs alhier ondervond van de ramp nagenoeg geen stagnatie. RUG WERVEL GEBROKEN Hardinxveld. Maandagmiddag is er op de scheepswerf en machinefabriek ..Holland" te Hardinxveld een ernstig bedrijfsongeval gebeurd, waarvan de 52-jarige ijzerwerker P van den He rik uit Sliedrecht het slachtoffer is geworden Toen hij in het ruim van de Disarfell een ijzeren schraag ver sjouwde, had hij het ongeluk in een mangat te vallen. Hij kwam daarbij zo on?e!ukkig terecht, dat overbrenging naar het ziekenhuis te Gorinchem di rect noodzakelijk was Dr. Hiemstra constateerde daar een gebroken rug wervel. H. d. Talhier, die terecht heeft gestaan wegens valsheid in geschrifte, werd ontslaeen van rechtsvervolging. Opgedragen De heer C. T. de Jon? te Neder-Hardinxveld heefl de interieurverbouwing van zijn woon huis opgedragen aan de firma Werven, bos en Zn voor het timmerwerk en voor het metselwerk aan de heer Van Diik Architect is de heer J. C. V. d Hout te Sliedrecht GROENE KRUIS JUBILEUM. Hard nxveld. Tot de Groene Kruis verenigingen die in de Meimaand gaan jubileren behoort ?ok de afdeling Har. dinxveld waarvan het bestuur momen teel als volgt is samengesteld dr Rol lineswier voorzitter- J G Schneiider secre^aris-oenn'nemeester en 'eden burgemeester K de Boer. T de Jong Ph van Houwe'ïngen. A van der Vlies en dr K J van der Kamp De afde ling heeft zich al vaak bezonnen op de bestrijding van rheumatiek. de ge vreesde volksziekte Het actie-comité dat is samengesteld met het oog op het naderende jubileum. is niervan ui'eraard op de hoogte Binnenkort za' het een beroeo doen op heel 1e be volking. om de afdeling in staat te kunnen stellen de plannen tot rheu- matiekbestrijding te verwezenlijken Hiervoor moet namelijk een dure ap paratuur worden aangeschaft.' Het comité, dat zich tijdelijk geheel aan de Inzameling voor het rampenfnndc }>peft «ewiid is als volet samengesteld W van Beuzekom voorzitter- D Loov tweede voorzitter. M W Bussé nen- ningmeester L Voeel tweede penning meester en A W Vonk secretaris De overige led«n zijn mevr Hoornaar-De Kreij mpvr T nocman-Vermeulen me vrouw Tu'tel-Bakker mevr Versteeg Den Breeien. J Baardman D Have- laar. G van der Hoff j. Maaskant. F G de Ruiter A Schaafsma en J Stout OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Hei- en Boeicop. Na een kortstondi: ziekbed is in de nacht van Mnandac op Dinsdag de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Tan Keijts. overle den. De heer Keïits zou op 7 Maart 90 'aar geworden zijn. Thans is de heer Meijer van der Ha gen de oudste inwoner, die op 4 Me' de 90-jarige leeftijd hoopt te bereiken Ook hij is nog bijzonder kras Nog da gelijks kan men hem zijn werkzaam heden 7>nn verrichten Hoornaar De jonaerenoreanisati' van de afdeling Noordeloos. Hoornaar en IToog-BIokland van de Hollandse Maatschappij van Landbouw afdeling dames, heeft een onderlinge wedstrijd rehouden in het kweken van hyacin then. De jury, bestaande uit mevr. v. Vugt-Verdoorn en de heer A. v. Ho ven, had geen gemakkelijke taak, daar de 30 deelneemsters zich allen goed van hun taak gekweten hadden. De prijzen werden tenslotte toegekend als volgt; le prijs mej. N. den Besten, 2e pr. mej. P. Hoeijenbos. 3e prijs mej. W. Bikker, allen te Noordeloos, 4e pr. mej. C. Zonneveld Piek te Hoornaar; 5e prijs mej. L. de Groot en 6e prijs mej. M. v. d. Heuvel, beiden te Noor- deloos. Tengevolge van de nationale ramp zal de rijverenigmg „De Giessenrui- ters" die seizoen geen uitvoering ge- ADVERTENTIE I. M.) U cult 's morgens „kiplekker" uit bed spriugen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. B.B. en NATIONALE RESERVE. Krimpen aan de Lek. Maandag werd in de zaal Van Namen een propaganda- avond belegd met het doel de Organi satie Bescherming Bevolking uiteen te zetten en de werving van vrijwilligers te stimuleren. In zjjn openingswoord sprak burge meester Meijers er zyn vreugde over uit, dat een zo groot aantal personen aan de uitnodiging gevolg had gege ven. Hij legde er de nadruk op, dat hoewel in verband met de plaats ruimte op deze avond speciaal man nen waren uitgenodigd, dit niet bete kent, dat er voor vrouwen in de B.B. gen plaats is. Integendeel, diverse functies kunnen eigenlijk alleen maar door vrouwen goed worden vervuld. Hij dacht hierbij aan helpsters bij een opvang-centrum van daklozen, aan uitdeelsters van voeding en kleding, aan telefonisten, administratrices en E.H.B.O.-sters. Is er eenmaal nood, heeft een ramp plaats gevonden, dan zal het niet moei lijk zijn helpers te krijgen, dan wil ieder meedoen. Maar, en dat is onlangs ook weer gebleken, als dit alles van te vorer georganiseerd is, is het effect veel groter en kan de hulp beter ln juiste banen worden geleid. Het zal dus nodig zijn, om nu, op het moment dat er (nog) tyd voor is. een organi satie op te bouwen, die klaar staat om in tijden van nood, de medemens hulp te bieden. Hierna werden enige films vertoond, die duidelijk de noodzaak om van te voren een heente organisatie klaar te hebben, lieten uitkomen. Daarna sprak de heer Stroo. van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking. In een gloedvol betoog nep hy op tot medewerking aan de B.B. Acht en dertig personen gaven zich tijdens de bijeenkomst als lid van de B.B. op. Na de pauze was er eerst gelegen heid vragen te stellen over de Natio nale Reserve. Hiervan werd slechts door één der aanwezigen gebruik ge maakt. Het bleek, dat reservisten uit deze gemeente in Krimpen aan IJssel zulten worden geoefend. By een aantal van minstens tien reservisten wordt plaatselijk een oefenverband ingesteld. Daarna sprak de heer Hess, kring- hoofd Bescherming Bevolking, van Kring Z.H. IV, de kring, waartoe ook Krimpen aan de Lek behoort. Hij leg de de nadruk op de vrijwilligheid van een verbintenis bij de B.B. en deed uit komen, dat de sociale voorzieningen voor de noodwachters in alle eventuali teiten voorzien Het deed hem genoe gen .dat reeds een zo groot aantal personen zich had bereid verklaard deel te nemen. Maar dit is nog slechts de helft van het voor Krimpen aan de Lek benodigde aantal vrijwilligers! Tenslotte werd nog een film ver toond. Krimpen ad. IJssel. Gevonden Want, sjaal, sportkousen, voltmeter, bascule, zwaard, roer, twee kano's In lichtingen op het politiebureau. Nieuwe predikant. Moerkapelle. Na een vacature van ruim een jaar heeft de Nederlands Hervormde Gemeente weer een eigen predikant gekregen. Zondagmorgen werd candidaat P. H. de Ruijter, i it Renkum, bevesitgd door ds. I. de Tom be, van Jaarsveld. Ds. De Tombe hield zijn predikatie naar aanleiding van Lucas 10 vers 16. waarna het formulier voor de bevestiging gelezen werd. Na de handoplegging door ds. De Tombe en ds. Vroegindeweij. van Bleiswijk. zong de gemeente de nieuwe predi kant de zegenbede uit Psalm 134 toe. In een geheel bezet kerkgebouw deed ds. De Ruijter in de middagdienst zijn intrede Als tekst had hij gekozen Zacharia 4 vers 6; Niet door kracht, r.och door geweld, maar door mijnen Geest zal het geschieden, zegt de Hee- re dei beirscharen. „Wij zijn van nature geneigd aan te nemen, dat alles beheerst wordt door krachten der natuur en door het ge weld van de mens, aldus ds. De Ruij ter. En toch, hoeveel overwinningen hebben wij op haar behaald. In vele gevallen zyn de krachten der natuur dienstbaar gemaakt aan de mens, maar toch is diezelfde mens afhankelijk van de natuur. Hij staat machteloos tegenover de elementen, zoals de ramp op 1 Februari heeft getoond. Niet alleen de natuur, doch ook het geweld van de mens lijkt de wereld te beheersen. De Psalmist sprak er al van Maar is het nu werkelijk zo, dat het leven van de mens beheerst wordt, door deze twee elementen: de kracht der natuur en het geweld van de mens? Het lijkt wel zo, maar de Bijbel leert het ons gelukkig anders, namelijk God is de Machtige Er is geen andere macht dan die van God. Gods al macht openbaart zich op zijn heer lijkst in het feit. dat Hij zich een ge meente heeft uitverkoren onder de zondaren. Jezus redt uit het verderf en brengt de geredden naar Zijn Ko ninkrijk. Wij zijn allen geboren en liggen on der de vloek vanwege onze zonden Er is niemand, die goed doet. Onze ogen zijn verblind en ons hart is ge sloten Wij moeten tot deze erkenning komen, God wil onze ogen openen tot kennis der waarheid." Ds De Ruijter richte zich aan het einde van zijn predikatie in het bij /onder tot de ieugd die hij toewenstf dat zij vervuld zou worden met Gods Heilige Geest. De nieuwe predikant sprak vervol gens tot burgemeester J. J. Steenbak ker Morilyn Loysen, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, tot de consulent, tot de bevestiger, tot de vertegenwoordigers van de Ring Capelle aan de IJssel en de Classis Schiedam, tot ouderlingen en diake nen, tot kerkvoogden en notabelen, tot organist en kosters, tot de vertegen woordiger van de Geref Gemeente en d«* gemeente in haar geheel. Na het zingen van Psalm 68 10 en 17. voerde nog een aantal sprekers het woord, onder wie ds. P. Zijlstra, uit Vlaardingen, de vroegere predi kant. De gemeente zong tenslotte ds. De Ruijter staande Psalm 20 1 toe. JONGETJE OVERREDEN. Moordrecht. Dinsdagmiddag stak de drie-jarige Willem van der Haar, uit de Stevensstraat in deze gemeente in de nabijheid van de bijzondere school plotseling de rijweg over, juist op het moment, dat een zware melkwagen van de heer Jac. Kruit, bestuurd door de heer C. de Lely, passeerde. Het knaapje was op weg naar de kleuter school. De chauffeur van de vracht wagen remde zeer krachtig, doch kon niet voorkomen, dat het ventje door het voorwiel werd gegrepen. Het slachtoffertje werd ernstig ge wond overgebracht naar het zieken huis te Gouda. PATER STOKMAN HAD AAN RIJDING. Moordrecht. Dinsdagmorgen reed nabij de splitsing van Rijksweg 3 in deze gemeente een colonne Franse mi litaire auto's. De vooroprijdende com mandojeep stopte plotseling, omdat de reis in andere richting vervolgd moest worden. Door het sterke remmen om elkaar niet van achter te rammen, kwamen de wagens van de colonne dwars op de weg te staan. De rijbaan werd hierdoor geheel afgesloten. De achter de colonne rijdende auto van pater Stokman, lid der Tweede Kamer, der Staten-Generaal uit Utrecht, kon zijn wagen niet bijtdijs tot stilstand brengen en botste met grote snelheid tegen de Franse militaire wagens op. De personen-auto werd zwaar bescha digd en moest met een kraanwagen weggesleept worden. Pater Stokman liep bij dit ongeval geen letsel op. Moordrecht. Te wate r. Dins dag geraakte voor de woning van de wed. Oudijk aan de Middelweg een paard en wagen, beladen met balen gedroogd gras. door het achteruitlopen van het paard, in de sloot. De lading kwam gedeeltelijk in het water terecht Met behulp van een vrachtauto en van omwonenden werd de wagen uit de sloot getrokken. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Nieuwerkerk aan de IJssel. De no ta's van kosten, gemaakt bij de hulp verlening kunnen ingediend worden ter gemeente-secretarie. Tevens wordt verzocht alle door de gemeente ver strekte materialen weer in te leveren. Nieawerkerk aan de IJssel. Het ge meentebestuur heeft van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen een mededeling ontvangen, dat de los- en laadplaats te Nieuwerkerk aan de IJssel ook na de ingebruikneming van de nieuwe spoorlijn GoudaRotterdam gehand haafd zal blijven. Het is meermalen voorgekomen iat de in deze gemeente gelegen brug gen worden geopend of opgehaald lAn. die daartoe niet bevoerrd zijn. Vooral met de ophaalbrug bij de Parallelweg is dat het geval. Aange zien een hierop betrekking hebbende artikel in de algemene politieverorde ning ontbreekt, is het de politie niet mogelijk in voorkomende gevallen ver baliserend op te treden. In het belang van de openbare orde en veiligheid stellen B. en W. nu de raad voor een en ander in de verordening te rege len, aangezien het openen en ophalen van bruggen door onbevoegden gevaar kan opleveren. In de Ned. Herv. Kerk brachten de collectes over Januari voor de dia conie f 304.64 op; voor de zending f 192.04; voor de kerkvoogdij f 264.86; voor het restauratiefonds f 365.38. De busjes van de zitplaatsen bevatten f 34.56. WONINGBOUW. Nieuwpoort. Over drie weken zal een aanvang gemaakt worden met de bouw van acht woningen, welke on langs gegund is. Deze vertraging vindt mede zijn ooraak in, dat de firma, die dit werk zal uitvoeren, de nodige ma terialen door de overstroming in ons land, nog niet tot zijn beschikking heeft. (ADVERTENTIE I. M.) WEER GOED DRINKWATER. Ouderkerk aan de IJssel. De ingeze- enen aan de Westzijde van het gat ln ie dyk behoeven hun drinkwater niet neer te koken voor het gebruik, daar de kwaliteit weer is als voorheen. COMMISSARIS DER KONINGIN OP BEZOEK. Ouderkerk aan de Ussel. Woensdag morgen bracht de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A Kesper, vergezeld van mr. Sillevis een on-officieel bezoek aan deze gemeente. Hij werd ten gemeen- tehuize ontvangen door burgemeester A. Neet en gebruikte er de koffie. Tydens deze bijeenkomst heeft de commissaris zijn bewondering en waar dering uitgesproken over de heldhaf tige wyze waarop burgers en militai ren onder leiding van burgemeester Neet zich hebben geweerd in de strijd tegen het water bij het gat in de dijk bij de Geref. Kerk alhier. Hierdoor is de Krimpenerwaard voor een grote overstromingsramp gespaard gebleven Na de koffie heeft het gezelschap nog enige tijd een album met foto's beke ken die zowel door gemeentepersoneel als particulieren genomen waren van de dijkdoorbraak en andere vernielde objecten. Daarna verliet de commissaris deze gemeente in de richting Krimpen aan de IJssel. Papendrecht. De collecte, die Zon dag in de Ned. Herv. Kerk werd ge houden, ten bate van het Rampen fonds heeft 3052,55 opgebracht. RAADSAGENDA. Sliedrecht. Er is een vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven te gen Maandag 23 Februari, des avonds kwart over zeven. Te behandelen on derwerpen zijn; Voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verlenen aan H. de Haas van Dorsser, als secretaris en ambte naar van de burgerlijke stand dezer gemeente, alsmede benoeming van een opvolger: Verkoop van twee percelen bouwgrond aan de Thorbeckelaan aan C. van der Wiel, alhier; Verhuur van een perceel industrieterrein aan de Calandstraat aan W. A. Volker alhier; Medewerking aan het bestuur der Ver. voor Gereformeerd schoolonderwijs, voor aanschaffing van schoolbanken; Het verlenen van een subsidie voor het jaar 1953 aan het „Kraamcentrum Het Groene Kruis" voor de Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden; Goed keuring van de begroting van ,.Het Groene Kruis" voor 1953 met toeken ning van subsidies voor dat jaar; Vast stelling van het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan binnendyks met ontwerp-rooilijnverordening, be bouwingsvoorschriften en grondprijzen Tot instelling van de functie van con troleur der gemeentebelastingen met aanvulling van de salarisverordening; Vaststelling van een besluit tot herstel en verbetering van school I; Het ver lenen van een crediet van f 10.000 voor vernieuwing van plafonds in 16 woningen aan de De Savomin Lohman- laan; Idem tot bouw van 52 woningen te weten 26 beneden- en 26 bovenwo ningen, aan de Cort van der Linden- laan en de Thorbeckelaan.. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het zich bevinden in het over stroomde of drooglopende gedeelte der gemeente. VOOR HET RAMPENFONDS. Sliedrecht. De „Ramp"-collecte welke Zaterdag plaats vond, heeft ruim f 53.800 opgebracht. Sliedrecht. Gevonden: Enige wanten en handschoenen, voetbalme daille, portemonnaie met inhoud; kin derportemonnaie, kapstok, hotidje. sleutel, wieldop van een auto: paai schaatsen, pistool, rood gebruiksvoor werp, alpinomuts, portemonnaie met inhoud; kinderceintuur, zakmesje, huis sleutel, herenhoed, zilverbon, porte monnaie, bril, nummerbord, vulpen houder, autoped. Inlichtingen bij de rijkspolitie. In de loop van Januari werd voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 94.155.81 en terugbetaald f 48.495.fl6. Straataanleg gegund. Wadd.nxveen. De aanleg van de lenging van de Eikenlaan naar de Sniepweg is, met inbegrip van de aan leg van enkele zijstraten, riolering en verder bijkomende werken, gegund aan de firma H Rienstra te Rotterdam voor f 115.700. Deze firma was de laagste inschrijfster. ZONDAGSDIENST. Krimpenerwaard: J. G. Antvelink te Schoonhoven, Telefoon K 1823432; A Blom te Krimpen aan de IJssel, Telefoon K 1895—355; Joh. Bouman te Gouderak, Telefoon K 1827312; J. K. Hoogenboezem te Lekkerkerk, Te lefoon K 1805—303. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk: B J. IJff te Arkel, Telefoon 19; L. J. Bastiaanse te Meerkerk. Telefoon 16. Hardinxveld - Giessendam: Dr. Rol lingswier. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater: voor Polsbroek: dr. Mühring te Pols broek, Telefoon K 182^—203; voor Haastrecht en Oudewater: dr. Oost vogel te Oudewater, Telefoon 57. Moordrecht - Nieuwerkerk aan de IJssel: J. D. van Westendorp te Moor drecht, Telefoon K 1827315. Reeuwijk: J. P. Hoeneveld, Telefoon K 1829—227 Waddinxveen: P. van der Linde, Te lefoon K 1828—450. Zevenhuizen - Bleiswijk: J. Tol te Bleiswijk Telefoon K 1892500. Dierenartsen Schoonhoven - Berg ambacht: H. J. E. Wensink te Berg ambacht, Telefoon K 1825357. (ADVERTENTIE I. M.) GEMEENTERADEN Een bonzend hooEd van de pijn. die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af- te zijnneem één of twee ...die helpen direct! J GETROFFEN GEMEENTE OFFERT HALVE TON. Ouderkerk aan de IJssel. Bij de Woensdagmiddag door de gemeentese cretaris van Ouderkerk aan de Ussel getelde lijsten van de leden-collectan ten van het plaatselijk comité Natio naal Rampenfonds bleek dat ondanks het feit dat Ouderkerk zelf de ergst getroffen gemeente is in de Krimpe nerwaard, ingezameld was voor het Rampenfonds de schitterende som van f 49.472.17, terwijl vooraf nog een in zameling was gehouden tot leniging van de eerste nood in eigen gemeente, die behalve een zeer grote hoeveelheid kleding en schoeisel, een bedrag van f 3.650 opbracht Beide bedragen tesamen is dit een bedrag van f 53.122.17 of rond f 13 per nwoner, of rond f 53 per gezin. Bovendien werden nog toegezegd ■ien biggen, een nuchter fokkalf en een zeug. Het behoeft wel niet gezegd, dat het plaatselijk comité ten zerste ver blijd is over zulk een offervaardigheid Hersenschudding. Oudewater. De arbeider M. Koster had het ongeluk Dinsdagmiddag op de timmerfabriek Vios te Hekendorp bij zijn werkzaamheden een klap te krijgen van een overhellende kipwa gen .waardoor hij een hersenschud ding opliep Drie E.H B.O.-ers van de fabriek en de dokter van Driebrugge verleende de eerste hulp. waarna hij per ziekenauto naai zijn woonhuis is vervoerd. HARDINXVELD. Bij de aanvang van de raadsvergadering van Vrijdag hebben de raadsleden staande enige ogenblikken stilte in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers van de overstromingen. Burgemeester K. de Boer bepaalde in een toespraak de aandacht bij deze ontzettende ramp. In dit verband noemde hij de houding van de ingeze tenen, die in de uren van gevaar mede de strijd hadden gevoerd tegen het water. In het bijzonder richtte nij een woord van dank aan het adres van de voorzitter van de polder, de heer Den Breejen, die bij het nemen van de no dige veiligheidsmaatregelen wel bij zonder veel energie aan de dag had gelegd. t J De burgemeester sprak daarna ook nog zijn grote waardering uit voor de wijze waarop Hardinxveld getracht had de nood te lenigen in de streken die het zwaarst getroffen zijn door de watersnood. Nadat spreker een terugblik had ge worpen op alles wat in het afgelopen jaar tot stand kwam in deze gemeen te bepaalde hij de aandacht bij de toekomst. Er is hier nog veel te doen alvorens wy kunnen zeggen, dat de achterstand is ingehaald, aldus de voorzitter, ln de tijden, waarin het mogelijk was op goedkope wijze voorzieningen te tref fen, is door gebrek aan inzicht en ge loof in de mogelijkheden van Hardinx veld veel achterwege gelaten wat nu moet worden aangepakt. Ik denk aan het havenvraagstuk en de aanleg van industrieterrein buitendijks. Met deze plannen moeten we door gaan in het belang van onze gemeente, in het belang van de industrialisatie in het algemeen. Een ander vraagstuk is het riolerings probleem. Voorstellen hieromtrent zul len de raad dit jaar nog bereiken. Be langrijke uitgaven zal de uitvoering van deze plannen vergen. Ook eisen onze wegen dringend verbetering, om dat deze niet meer tegen het huidige verkeer bestand blijken. Zij leden bo vendien door de gebeurtenissen van de laatste weken De Koningin Wilhelminalaan zal voor een gedeelte moeten worden be straat, alsmede het gedeelte Parallel weg Nieuweweg-Giessendam, De brug. welke de toegang vormt vanaf de Ko ningin Wilhelminalaan naar het nieu we uitbreidingsplan, moet worden ver. nieuwd; verbreed moet worden de brug in de Koningin Wilhelminalaan bij de Tiendweg. De bijzondere school te Neder-Hardinxveld moet worden ver bouwd. De stichting van een zwem inrichting en een badhuis staan oog op het programma. Door de uitvoering van deze plan nen zal de begroting worden belast en inkomsten moeten daar tegenover worden gesteld De raadrealiseerde zich dit; de inkomsten zullen ten dele moeten worden gevonden in verho ging van de straatbelasting en de in voering van een rioolbelasting. Daar aan zal niet zijn te ontkomen De uit gaven, welke ik zoeven noemde, zijn nodig. Wij moeten bij de uitvoering der plannen de nodige soberheid be trachten. Spreker wenste tenslotte de raad de nodige kracht en wijsheid toe by de behartiging van de belangen der ge meente. Wethouder Voogel dankt de voor zitter namens de raad, voor zijn uit eenzetting en zijn wensen en hij hoopt op zyn beurt onder de energieke lei ding van burgemeester De Boer, nog veel in het belang van Hardinxveld te kunnen doen Hierna wordt zonder hoofdelijke stemming besloten het presentiegeld voor de leden van de stembureaux te wijzigen. Het presentiegeld zal voor ieder lid voor elke bijgewoonde zit ting f 10 bedragen. Besloten wordt in de kosten van de oudercommissie een bijdrég j te ver lenen van f 15 per commissie per jaar. Eveneens wordt besloten om de voorschotten od de exploitatieveraoe- ding over 1953 voor de byz. school te Boven-Hardinxveld te bepalen op f 6116,56, en die voor de bijz. school te Neder-Hardinxveld op f 6964,40. Goedgekeurd wordt een verordening Vyfde colonne. tot wijziging van de verordening, re gelende de voorwaarden, waarop aan besturen van bijzondere kleuterscholen subsidie uit de gemeentekas kan wor den verstrekt. Van de Ver. voor Geref. Schoolon derwijs te Neder-Hardinxveld is een verzoek ingekomen om medewerking voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen en een schoolmeubel voor de in deze gemeente gevestigde Lagere school. De raad besluit medewerking te ver lenen. Hierna komt aan de orde het voor stel tot vcrbeierin- van he; -.v., Merwededijk (Kromme GatSluis), dat in de vorige vergadering werd aan gehouden De heer Havelaar zou gaarne de uitsla? vernemen van de ■nnmiss <-■ uit de raad, die naar Den Haag is ge weest. Verder vraagt hij of het met wenselijk wordt geacht langs de ri vierzijde van de weg een muurtje te plaatsen. Hy vreest dat er bij ,:iad- heid anders ongelukken zullen gebeu ren. Ook de heer Sterrenburg voor ziet ongelukken bij asphaltering van dit weggedeelte. De heer Van der Waal van D ij k wyst op de geasphalteerde weg in Sliedrecht, die momenteel niet best is. Hy acht het beter dat dit gedeelte weer wordt bestraat. De heer Stout deelt als commis sielid mede. dat in Den Haag de be zwaren zyn voorgelegd. Hei antwoord was, dat het ten volle verantwoord was om dit weggedeelte te asphalte- ren. De voorzitter zegt, dat hier door het rijk aan wordt medebetaald, zodat dit ook recht van spreken heeft Na nog enige discussie wordt beslo ten tot verbetering van de Merwede dijk (Kromme-Gat-Sluis) door het aan brengen van een asphaltdeklaag over de bestrating en voor dit doel een cre diet toe te staan van f 22.000. Op voorstel van B. en W. worden de woningen Rivierdijk A 187 en A 573 onbewoonbaar verklaard. De wo ningen moeten binnen zes maanden ontruimd worden. Dan besluit de raad aan de vereni ging Volkshuisvesting toe te kennen een bouwvoorschot, voorlopig tot een bedrag van f 43.881,50, een grondvoor- schot, voorlopig tot een bedrag van 1791,74 en een jaarlijkse bijdrage be rekend overeenkomstig de bepalingen van de „Beschikking bydrage womng- wetbouw 1950", zulks voor de bouw van vier woningen in Den Bout, naast school I. Eveneens wordt besloten aan ge noemde vereniging voor dit doel te verkopen de perceeltjes grond, welke destijds van de heren Kloot en Van Wijk werden aangekocht. In verband met de binnenkort aan te vangen werkzaamhheden van de uit voering van het haven- en industrie- plan te Boven-Hardinxveld, wordt be sloten de pachtovereenkomst met de firma Egas te ontbinden. De firma Egas vraagt voor deze ontbinding een bedrag van f 1000. Zulks wordt aanvaardbaar geacht, waarna hiertoe wordt besloten. Eveneens wordt ontbonden de lopen de pachtovereenkomst met de heer J. Muilwijk te Giessendam, in verband met stratenaanleg in de Peulen. De vergoeding wordt in dit geval vastge steld op 1 4450. In de vorige vergadering stelde de heer De Krijger voor om de sterkte van de straatlampen te brengen van 40 watt op 60 watt. In hun voorstel betogen B. en W. dat om verschillende redenen deze extra uitgave niet verantwoord is. Dt heer DeKryger blijft bij zijn mening, dat de verlichting niet best is. althans op verschillende plaatsen. De heren Leenman en Stout beamen dit. Zij vragen of het met mo gelijk is de lantarens boven de weg te brengen, waar de verlichting te veel in de bomen is aangebracht. De voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne willen nagaan of op som mige plaatsen de verlichting kan wor den uitgebreid. Aan de verlichting bo ven de weg zyn bezwaren verbonden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Hierna wordt besloten een crediet te verlenen van f 3383 voor het aanbren gen van straatverlichting in de Peu len. Eveneens wordt besloten een cre diet te verlenen van f 6500 in verband met het leveren en leggen van de wa terleidingbuizen in het door te trek ken gedeelte van de Troelstrastraat en in de twee nieuw aan te leggen zij stra ten. Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W tot vaststelling van een plan van uitbreiding regelende de be stemming in onderdelen voor gronden gelegen ten Oosten van de Kon. Wil helminalaan, met bebouwingsvoor schriften. De heer Leenman is hier tegen. Hierdoor worden veel mensen gedu peerd. Ten Westen van de Kon. Wil helminalaan en op andere plaatsen ligt nog grond genoeg. Waarom moet nu juist deze grond van de mensen wor den afgenomen? Ook de heer Eikelenboom is er tegen, dat hier weer veel cultuur grond verloren gaat. De heer Stout ziet dit plan in het licht van de toekomst. We kunnen nog bouwen in de Peulen en langs uitbrei dingsplan Wilhelminalaan. Hy vraagt of de gemeentefinanciën het kunnen dragen, als straks weer moet worden onteigend en schadeloosstelling moet worden gegeven. De heer Havelaar heeft geen be zwaren tegen het plan op zich zelf. Hij vraagt of het niet mogelijk zou zijn de reinigingsinstallatie een vijf tig meter om te plaatsen. Wanneer het plan wordt uitgevoerd, zoals het nu is, worden een landbouwbedrijf en een garagebelrijf zéér gedupeerd. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente momenteel aan deze grond geen behoefte heeft. Wanneer B. en W. echter bouwgrond beschik baar willen stellen en men moet dan nog beginnen met het maken van een uitbreidingsplan, loopt men drie ja ren achter de feiten aan Een uitbrei dingsplan geeft aan hoe de gemeente zich in de toekomst moet uitbreiden. Er zullen natuurlijk wel enkele perso nen worden gedupeerd, maar B. en W. zullen alles in het werk stellen om alles zo goed mogelijk met de gedu- oeerden te regelen. Tenslotte wordt het voorstel aange nomen. De heren Sterrenburg, Have laar, Leenman en Eijkelenboom zijn tegen. In de rondvraag stelt de heer S t e r- renburg voor het presentiegeld, dat de raadsleden voor deze vergadering zul len ontvangen, te schenken aan het Nationaal Rampenfonds Hiertoe wordt met algemene stem men spontaan besloten. Hierna sluiting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3