VALDA De strijd tegen insecten Hd Myslcnc I TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Rchoonhovensehe Courant VRIJDAG 20 FEBRUARI 195S. LANDBOUW EN VEETEELT. AARD A PPELBEW AAKPLAATSEN ALS DROOGSCHUREN. LANDBOUWMACHINES ALS SPEELGOED. BESTRIJDING VAN EMELTEN. Emelten. dat zijn de larven van langpootmuggen, worden bestreden door gebruik te maken van de eigen schap, dat zij 's nachts boven de grond komen om van gewassen, zoals granen, grassen enz. te vreten. Hoe wel zij zelfs bij vrij lage temperatu ren (1° C) boven de grond komen, De Amerikaanse John Deerfabrieken van landbouwmachines brengen bij De moderne poterbewaarplaatsen wÜze van reclame kleine tractoren in zijn uitstekend ingerichte gebouwen de handel zonder motor maar met met een prachtige ventilatie. Nu staan trappers, zoals een speelgoed-auto. deze inrichtingen geheel leeg van April Men kan er zelfs bijpassende model- tot October, zodat het erg aanlokke- len van werktuigen bykrygcn, zoals verdient 't aanbeveling de bestrijding lijk is te zoeken naar een nuttig ge- een ploeg, een wagen, een maaidors- uit te voeren als een niet te koude bruik er van gedurende de zomer- machine, enz. Het zal wel kostbaai temperatuur (5° C) wordt verwacht, maanden. In West-Duitsland geschiedt speelgoed zijn, maar de jongens voelen Men mengt daartoe de aangegeven dit al en daardoor is men in Gronin- er zich hele kerels in en ze krijgen hoeveelheid van één van de volgende gen en Noord-Holland begonnen met °P die manier plezier in het boeren- middelen met 25 kg. zemelen, welke soortgelijke proeven. De bedoeling is werk. Voor de fabrikant is het hoofd- winddroge gewassen, die nog nage- doel natuurlijk dat zij van jongs af droogd moeten worden, in de bewaar- aan vertrouwd raken met zijn werk plaatsen op te stapelen en er vervol- en zijn modellen. In ieder geval is het gens drige lucht door te zuigen. Men beter dan oorlogsspeelgoed, zoals de kan er b.v. gras of klaver inbren- kanonnetjes en de tanks, waarmee zo gen, dat voldoende droog is om te veel kinderen spelen zonder het si- worden geruiterd. De verwelking is nistere er van te beseffen. Is het mis- dient dan verzelfsDrekenrf eenrelfrie dan zover voortgeschreden, dat het schien ook iets voor onze speelgoed- hoeveelheid werkzame stof oei 25 ke vochtgehalte nog 35 tot 40 pCt. be- industrie om landbouwgereedschap in zemelen te worden gebruikt (ADVERTENTIE LM.) TEGEN HOEST PASTI LLES PLAATSELIJK NIEUWS. hoeveelheid voldoende is voor 1 ha AAmeltex 3 kg., Duphar HCH Grondbehandeling 2,5 kg.- Hexamelt 3 kg.; HCH 5% 5 kg.; kg. Parijs groen 1 kg. HCH middelen met een ander per centage HCH dan 5% of 10% kunnen eveneens worden gebruikt, maar draagt. In plaats van het materiaal te ruiteren kan men het tot een dikte van 2 meter in de aardappelbewaar plaats opstapelen, waarna de ventila toren worden aangezet. In betrekkelijk korte tijd neemt de lucht dan het over tollige vocht mee en is het hooi vol doende droog om in de schuur te worden gebracht. Als men de lucht, die er door gezogen wordt, vooraf verwarmt, kan zij nog veel meer vocht opnemen en verloopt de droging veel sneller. Ook erwten, die anders ge ruiterd zouden worden, kan men op die manier drogen en zelfs graan, dat met de combine is gemaaid. De proe ven zullen worden voortgezet, vooral wat-de kosten betreft, om na te gaan. of deze droogmethode rendabel is. Vooral wanneer de zomer erg nat is en het buiten drogen van gewassen grote verliezen zou opleveren, kan dit drogen binnenhuis van veel betekenis eijn. miniatuurvorm te brengen? (ADVERTENTIE I. M.) „GEEN GOUD ZO GOED" dat zeggen al dne geslachten van Akker's Kloosterbalsem. Het heerlijk verwar mende wrijlmiddel bij rheumatiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen Bovendien Is Akker's Klooster balsem* een heerlijke wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een huisapotheek op zich zelf. - Het mengsel van middel en zemelen dient men al knedende zo te bevoch tigen, dat het kruimelig wordt. Eerst dan kan het goed worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0,6 liter water per kg. zemelen nodig. In verband met de grote giftigheid van parijs groen is het nodig, dat maatregelen worden getroffen om het inademen van dit maaggif te voorko men (doek voor neus en mond bij het afwegen en mengen). Na het ge bruik dient het restant van het gif achter slot te worden gehouden. Bij regenachtig weer bijvoorbeeld is een periode van twee weken voldoende. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de Plantenziektenkundige Dienst en de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Alblasserdam. De werkzaamheden aan de opslagterreinen aan de Neder- lanudse Kabelfabriek, welke men HCH~10% 2,5 droog hoopt te pompen, zijn wederom gestagneerd, doordat de afdamming op een bepaald punt bezweek, waardoor het water weer het terrein vulde. Door deze stagnatie is wederom het bedrijf van Stehouwers bakkerijen onder wa ter gelopen. Van gemeentewege zal men overgaan om de Oranjestraat, in clusief de manege van de landelijke ryvereniging Beijaert watervrij te ma ken. Er zal een dijkje van ongeveer 350 meter lengte worden aangelegd vanuit de Polderstraat voorbij de Koolsingel naar het viaduct aan het einde van de Oranjestraat. Mocht dit werk, wat zal worden uitgevoerd door de firma J. de Jong, onder leiding van gemeente-werken, slagen, dan komen de huizen aan de Koolsingel, Oranjestraat en andere, in clusief de menage watervrij. Men hoopt aan het einde van deze week met het werk gereed te zijn. 20 FEBRUARI Vrouwen wereldgebedsdag Komt vrouwen, maakt U op, verenigt U te samen, Zendt Uw gebeden op, de hele wereld rond, Opdat zij stijgen, vele honderd, duizend malen, Opdat het ruisend klink' in alle tong en tale, e Geweld uit aller vrouwen hart en mond. Laat Uw gebeden en gedachtengolven rijzen en spreiden zich langs d' aethergolven krachtig voort, Verzameld tot een machtig koor van sterke stemmen Die langs het wereldrond vereend ten hemel klimmen, Waar deze wereldbede om vrede wordt gehoord. Hartstocht'lijk vragend d'een, een ander smekend, stille, Elk uit het volle hart en naar de eigen trant, Stijgt als een zuil, gebouwd van innige gebeden, Dit machtig koor omhoog: „Heer, geef ons vrede, vrede, O, geef ons vrede, Heer en blus de wereldbrand!" A. H. KOEHANDEL OM TARWE Het loven en bieden over de inter- Wij hebben een bezoek gebracht aan den. Het dier schijnt niet te merken v. e?.n bondgenoot van de landbouw, dat het dood gaat. De andere ratten Asperen 11 zij het dat het bondgenootschap be- merken dan ook niets bijzonders op, nationale tarweprijs gaat voort te rHst °P afzetgebied dat hij voor zodat zij niet wegtrekken of het ver- Washington, waar onderhandeld zijn producten in de land- en tuinbouw gif vermijden, zoals zo dikwijls het ge wordt over de verlenging van de In- vindt. Het was namelijk een fabriek volg is van andere rattenbestrijdings- ternationale Tarwe-Overeenkomst. De J'30 J?estrijdingsmiddelen tegen insec- middelen. Het is juist thans het mo- Amerikanen vragen 2.50 dollar per ten- Zonder zulke fabrieken zouden ment om de ratten aan te pakken, want schepel (ruim f 32 per 100 kg.) terwijl °nze boeren en tuinders niet best ieder paar ratten dat thans wordt ge- de Engelsen, die de voornaamste kopers jneer kunnen bestaan, want de land- dood, bespaart ons tientallen jonge van tarwe zijn 2 dollar bieden (ruim uW,^ ianS geen bedrijf meer dat ratten in de volgende zomer, f 25-) De bieders staan sterk, omdat phe£' kan vertrouwen op de natuur- Om even terug te komen op DDT. de tarwe-oogst in 1952 buitengewoon Krachten. deze stof wordt ook in toenemende ma- groot is geweest en Argentinië, dat "bnek. die wy bedoelen is de te gebruikt in land- en tuinbouw. Het buiten de Internationale-Tarwe-Over N-v -"isecto te Oss, een onderafdeüng Derrispoeder, waarop wij tot voor kort eenkomst staat, dit jaar voor het eerst v.an Ofgnnon, die niet alleen onze vertrouwden voor de vernietiging van eigen land. en tuinbouw en fruitteelt insecten, is lang niet zo effectief als van verschillende bestrijdingsmiddelen DDT. Derris is bovendien een vrij voorziet, maar die ook voor grote be- 11 dragen exporteert. Merkwaardig is dat de bestrijding van insecten ook rechtstreeks aan de gezondheid van de mens ten goede kan komen. Om een paar voorbeelden te noemen: ten eerste kan men de malaria voor zover die in Nederland voor- komt, doeltreffend bestrijden door de glanskevers die vernietigend kunnen vernietiging van de malariamug met zijn voor alle koolsoorten, waaronder een middel dat DDT bevat. Men weet ook koolzaad en koolrapen en dan de wellicht dat malaria alleen voorkomt insecten, die de erwtenteelt zo riskant bij aanwezigheid van brak water, maken. DDT is dus een middel om de waarin de larven van de mug kunnen oogstzekerheid in de landbouw te ver- gedijen. In ons land is dat bijvoorbeeld groten. het geval in Noord-Holland en sommi- Tenslotte, wat misschien wel net be- ge delen van Friesland. De muggen langrijkste is. ook de Coloradokever Alblasserdam. Dammen De damvereniging Alblasserdam zette Maandag haar onderlinge competitie na twee weken voort. De uitslagen der gespeelde partijen zijn. Groep I: G. Mudde—W. F. Blok 2—0; S. Boer H. de Heer 20; A. ZwartbolA Boon 20; L. BakkerL. J. Stam af- gebr.; A. KantersJ. C. ten Henne- pe 2—0. Groep II: A. KleijnJ. T. I1, P. van SteenisS. van de Woude 02; C. W. SchroderJ C. Groenendijk 1G. Broekhuisen A. Kloot 2—0. Het bestuur heeft besloten de net to-opbrengst van de op 25 Februari te organiseren propaganda-avond met de wereldkampioen Piet Roozen- burg als gast met een simultaan-wed- strijd aan 40 borden en een blind- partij, ten goede te laten komen aan het Nationale Rampenfonds. De kamp Rond de Noord zal op twee Maart hérvat worden deze gemeente bijeengebracht 'n be drag van f 11-883.11. waarvan in de kerken f 2260. Arkel. Op de te Utrecht gehouden wereldtentoonstelling van kanaries, wist de heer Nifterik in de internatio nale klasse met een eigengeKweekte Oranje Isabel met 91 punten een vier de plaats te bezetten. In de pigment klasse nam hij een tweede plaats in. De wereldkampioen behaalde 92 punten Door de Ned. Herv .Kerk werd op 1 Januari een verjaringsfonds inge steld. In de eerste maand biacht dit nieuwe fonds f 47.70 op. Op de te Utrecht gehouden cen trale hengstenkeuring vanwege het V. P.N. tlandbouw-tuigpaardfokkerij werd de eigen gefokte hengst Nado- nis van Gebr. De Jong goedgekeurd en opgenomen in het stamboek. Bij de latere keuring verwierf deze hengst nog een B. premie. grote hoeveelheden tarwe zal moeten exporteren. Tegenover de Verenigde Staten en Canada, die de twee groot ste tarwe-exporteurs zijn, staan onge. veer 40 importerende landen, en bei de groepen geven elkander op het ogenblik nog geen streep toe. De tot 31 Juli a.s. lopende overeenkomst heeft een maximumprijs voor tarwe, die binnen het kader van deze over eenkomst wordt geëxporteerd, paald op 1.80 dallar. Deze prijs werd vastgesteld in 1949, dus voor de oor log in Korea begon, toen men nog al gemeen een prijsdaling verwachtte Door Korea zijn echter de prijzen ge. stegen, zodat de Amerikaanse rege ring haar boeren een toeslag op kostbaar invoerproduct, dat wordt ver vaardigd uit wortels van een trooische plant, terwijl DDT hier te lande met weinig kosten kan worden bereid! Het is afdoende tegen zulke schadelijke in secten als thrips of donderbeestjes, die een heel gewas vlas kunnen vernieti gen, tegen aardvlooien en koolzaad- tf bto^XeSUreb"unSXto- bi™*» OP S* moet het tegen DDT afleggen en dat is ae Dinneruanase prys peiangnjK no naar mensen van wie 7ii hlned Kun- hmt.eneewnnn heianvriiif Tnt n„ prijs ger is dan 180 dollar. Deze binnen landse prijs trok het vorig jaar op tot 2.30 dollar doch de boeren ver langen thans 2.50 dollar wegens de gestegen kosten van productie en le vensonderhoud. Het is echter niet waarschijnlijk dut de Amerikanen san deze prijs kunnen vasthouden, want de laatste weken is de tarwe prijs op de Amerikaanse graanbeurs gezakt tot 2.20 dollar. Bovendien wordt met een verdere prijsdaling rekening gehouden, zelfs wanneer er geen nieuwe tarwe-overeenkomst komt. Tot nu toe was de vrije tarwe, dat wil zeggen de tarwe, die buiten de overeenkomst viel, belangrijk duurder dan die waarvoor de maxi mumprijs gold, maar wanneer alle naar mensen van wie zij bloed Kun- buitengewoon belangrijk. Tot nu toe nen zuigen en wanneer deze muggen bestreden wij dit bijzonder vraatzuch- met malaria zijn besmet, brengen zij tige insect alleen maar met arsenicum, daarbij de ziekte op de mens over Zij een zwaar vergif waarmee reeds tal krijgen vooral hun kans wanneer men- van ongelukken zijn gebeurd. Als wij sen moeten slapen op slecht verlichte het in plaats daarvan met DDT kun- zolders of in bedsteden, waarin de nen klaarspelen, zullen wij de colora- muggen zich overdag gemakkelijk dokever spoedig voldoende onder con- kunnen schuilhouden. Verstuift men nu tröle krijgen. bij de slaapplaatsen DDT-houdende middelen, dan sterven de muggen en verdwijnt de malaria. Een niet minder sprekend voorbeeld is de wyze waarop men aan het eind van de oorlog het begin van een pest epidemie in Napels de kop heeft kun nen indrukken door de stad van de lucht uit te bestuiven met wolken DDT Pest wordt overgebracht door ratten rat is geen insect doch de rat (ADVERTENTIE I. M.) TEXT1ELOIEFSTAL BERECHT. Amelde. De Utrechtse Rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de zaak te gen drie verdachten, beschuldigd van diefstal van een grote partij textiel- goederen, onder meer jassen, herencos- tuums, lakens, onderkleding, een gelds bedrag en een kist met sigaren uit een perceel te Ameide. Tegen elk hunner een half jaar gevangenis- VISMEEL IS UITSTEKEND VOOR ZEUGEN. Een groep Nederlandse onderzoekers was tw tarwe vrij komt. is er meer kans op brengt ook niet zélf de ziekte op" de is naar Amerika geweest om daar de straf geëist, een prijsdaling dan op een prijsstij- mens over. dat doen de vlooien, die varkensfokkerij te bestuderen en deelt De 32-jarige los-arbeider A. Z., uit ging. Dat ziet men nu eenmaal altijd op de rat leven en die in dichtbevolkte in haar rapport een en ander mee Jutphaas, de 25-jarige los-arbeider J. wanneer 'n dustributieregeling wordt steden met slechte hygiënische om- over de voeding van zeugen. Juist in de O., uit IJsselstein, en de 22-jarige opgeheven bij aanwezigheid van gro- standigheden gemakkelijk van de rat de laatste wintermaanden is dikwijls grondwerker A. R. te Lopik, werden op de mens overgaan. Roeit men de de biggensterfte groot, waarschijnlijk elk veroordeeld tot twee jaar gevange- ratten uit, dan is het pestgevaar dan doordat de voeding van de zeugen in nisstraf met aftrek van voor-arfrest. te voorraden. Hoe verder het seizien vordert, des te dringender zal het aan bod van tarwe worden en des te gro ter is de kans op prijsdaling. De be hendigheid van de Engelsen kennen- ook bezworen, doch in zulke vervuil- die tijd bepaalde grondstoffen niet L °™e steden is het haast onmoge- vat. Een toevoeging van vit. B12 en hjk de ratten kwijt te raken. Het is van vit. E brengt dan dikwijls een op v j-._V,i. j -van vu. uicugi uau umwijis een de om lage prijzen af te dwingen ver. dus maar gelukkig dat mon hetzc-lfde merkelijke verb<«ering Vismeel DOOR SCHAPEN GEZONDE KIPPEN Op een Engels pluimveecongres is van verschillende zijden de waarne ming bevestigd, dat men uitstekende broeduitkomsten verkrijgt op pluimvee bedrijven, die schapen houden om de uitlopen van de kippen telkens af te genaamde „zeeui' effect kan bereiken door de ratten, vlooien te doden met DDT. In Napels is het inderdaad gelukt waardoor de pestinfectie kon worden gestuit Nu -wij het toch over ratten hebben men beschikt tegenwoordig over een zeer merkwaardig middel om deze dieren krachtig te bestrijden. Tot nu toe werkt men hoofdzakelijk met een if dat getrokken wordt uit de zo goede kwaliteit, dat deze stoffen be vat, heeft dan ook een merkbaar gun stige uitwerking zowel op de gezond heid van de zeug als op de levens kracht van de biggen. In ons land NATIONAAL RAMPENFONDS. Benschop. De leerlingen van de school met de Bijbel in deze gemeente hebben in de laatste dagen voor een bedrag van f 149 watersnoodpostzegels verkocht. Dit betekent dus f 74.50 voor het Nationale Rampenfonds. In de Ned. Herv. Kerk werd Zon dagmorgen voor hetzelfde doel in de wordt bij de samenstelling van het collecte nog een nagift van f 100 ge- zeugenvoer daarmee rekening gehou den, maar vele varkenshouders geven hun zeugen nog te veel meel en aard- giftige bol uit aPP®len. Een zeug met biggen heeft grazen. Op deze bedrijven wisselen de het Middellandse Zee-gebied Het is echter krachtiger voor nodig, schapen en de kippen elkander af, J fajUdfii waardoor de zode van het grasland in uitstekende conditie blijft. Men heeft er nog geen idee van, welk ver band er precies bestaat tussen de aan wezigheid van de schapen en het ho ge percentage gezonde kuikens, dat ji.„j«is cij uau laiei nun lunet gaan ma- men uit de broedmachine kn jgt maar k likk h bin. het verschijnsel is te opvallend, om - -J niet op waarheid te berusten, aldus het verslag van het Engelse congres Heeft een van onze lezers wellicht I*. soortgelijke ervaringen opgedaa"? Dan enVnel' sterft, zonder dat zullen wij die gaarne vernemen. Konqnido liobie «esprok. vonden. Verder waren er van particu lieren in de laatste dagen nog giften binnengekomen tot een bedrag van f 43.05. Hiermede is nu in totaal aan geld in een goed middel, maar blijft verre achter by de resultaten, die verkregen worden met het Zwitserse preparaat Tomorin. Dit is een stu> (poeder. dat uitgestrooid wordt op de paadjes, waarlangs de ratten lopen. Zij krijgen het daarbij aan hun DOten en haren en als zij dan later hun toilet gaan ma ken, likken zij het vanzelf naar bin nen. Deze stof vernietigt het stollings- vermogen van het bloed, waardoor de rat. wanneer zij voldoende van de stof heeft opgelikt, overal bloedingen krijgt tr van een kan wor- tADVERTENTIE L M.) Onderwijzersakte - H.B.S. A gïïViJwiiü VRAAGT PROSPECTUS Bekende Schriftelijke Cursus Staatsexamen VIER MAAL JAN BOS. De oudste mannelijke Ingezetene van Benschop, op een na de oudste Ingeze tene van deze gemeente, heeft op 11 Februari zijn negentigste verjaardag gevierd. Ter gelegenheid hiervan werd deze foto gemaakt, waarop men de negentigjarige heer Bos ziet met zijn 58-jarige zoon, zijn 31-jarlge kleinzoon en zUn vierjarige achterkleinzoon. Al len dragen dezelfde naam. Jan Bos, en zfj werden allen op dezelfde boerderij geboren. RAADSAGENDA Benschop. Vanavond om 7.30 uur komt de gemeenteraad dit jaar voor het eerst in openbare vergadering bij een. Behandeld zullen worden enkele voorstellen van B. en W. onder meer tot verhuur van de .volkstuintjes aan het einde van de Kapitein van Zijll- laan aan dezelfde personen die deze tuintjes in 1952 in huur hadden; tot vaststelling van een verordening op de bestrijding van veldmuizen, bruine ratten en woelratten, omdat deze gro te schade veroorzaken en gemeen schappelijke bestrijding noodzakelijk maken; tot het bepalen van het bedrag per leerling dat voor het openbaar la ger onderwijs voor 1953 beschikbaar wordt gesteld op f 34.47; tot toeken ning van een maximum-voorschot op de exploitatievergoeding over 1953 ten behoeve van beide bijzondere scholen; tot het verlenen van een crediet van f 500 voor het treffen van enkele voor zieningen in perceel no. 240, thans be woond door H. de Ruijter en eigendom van de heer ITzerman. Voordat deze woning zou worden betrokken, ver keerde deze in zulke slechte toestand, dat zonder meer niet gevergd kon wor den van De Ruijter. dat deze er zo in ging; tot wijziging van de rechtstoe standsvordering voor de secretaris, da ontvanger en de ambtenaar van da burgerlijke stand met betrekking tot het gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire beloning; tot wijziging van de begroting voor 1953 in verband met de opmerkingen V£n Ged. Staten; tot het aangaan van een overeenkomst met C. W. Velis nopens de openstel ling van zijn brug over de voorwete ring voor f 75 per jaar en tot het toe kennen aan P. J Molenaar van een premie voor de verbetering van zijn woning, bewoond door wed. Rietveld, ten bedrage van f 449.67. welke uit gaaf alleszins verantwoord wordt ge acht. Bergambacht. Dammen Da uitslag van de voortzetting der onder linge competitie onder de leden van de damclub „D.I.D." is: C. de Vries C. v. d. Berg 20; W. RavensbergW Kroone 1—1: K. Mak—T. v. d. Hek 1—1M. Visser—J. C. v. Sprang 2—0; J. C. v. Sprang—C. van Eijk 20; M. Visser—C. de Vries 2—0 C. Deelen— W. Kroone 0—2; A. Post—B. v Herk 2—0. W. Val starC. Teeuwen 0^—2; T. v. d. HekW. Ravensberg 11 VisserJ. Speksnijder 20: A. C. P. de LangenC Deelen 02. Giessendam. Het harmoniegezelschap E.M.S. zal op Hemelvaartsdag deelne men aan een concours in Lexmond en uitkomen in de eerste afdeling. Voorts heeft de vereniging het plan om een film te laten maken van EMS. de ge meenten, en het verenigingsleven. De wens van EMS is: in 1955 (als de ver eniging 10 jaar bestaat) dertig leden gekleed in een uniform. Voor het uni formfonds is reeds f 1700 bijeenge bracht Dezer dagen heeft EMS een jeugdkorps opgericht. Voor het Rampenfonds. Giessendam. De collecte die Zondag morgen in de Ned. Herv. Kerk te Gies- sendam-Neder-Hardinxveld voor het Rampenfonds werd gehouden heeft rond f 2560 opgebracht. Giessendam. De extra collecte in de Ned. Herv. Kerk. ten bate van het fonds Uitbreiding heeft f 435.05 opge bracht. RAADSAGENDA. Giessendam. Vanavond om acht uur komt de raad byeen onder voorzitter- scha pvan loco-burgemeester M. van Dommelen. Er zijn onder meer voor stellen to het verstrekken van een cre diet voor het treffen van noodvoorzie ningen tijdens de watersnood. Beschik baarstelling voorschotten voor het on derwijs. Het verlenen van eervol ont slag aan de onderwijzeres van de O. L. School te Giessen-Oudekerk. Be krachtiging van de nood-politievoor- schriften. Het verlenen van subsidia aan Pro Rege. Wijzigingen van de ge meente-begroting. dienst 1952 en 1953. Giessen-Oudekerk. De heer J. aan de Wiel, behaalde te 's-Gravenhaga het diploma A scheepswerktuigkun- dige. Voor het Rampenfonds. Goudriaan. De collecte voor het Rampenfonds heeft hier ruim f 9.000 opgebracht. Hierbij is inbegrepen wat per giro direct overgemaakt werd. be nevens een pink, een kalf, beuken- uitzet en kleding. Als men rekent, dat vorig jaar een bedrag van ruim f 11.000 is gegeven voor de slachtoffers van de brand, dan is dat voor deze gemeente met 600 in woners f 21.000 binnen een jaar. GEEN BUSVERBINDING. Goudriaan. De autobusmaatschappy de Twee Provinciën rayon Kinderdijk, moest de dienst langs de Graafstroom staken vanwege het water. Daardoor is er voor de plaatsen tussen Gorin- chem en Schoonhoven geen reisegele- FElilLLETON van de blauwt tram door 1 LODEWUK Het leek of het lantaarnlicht plotseling on barmhartig hun ware verhouding omhulde. Hij een flinke, rijzige jongeman, netjes in de kleren, maar slechts een hulpagent van poli tie zij een meisje, blijkbaar afkomstig uit kringen die voor hém wel immer gesloten zouden blyven. Ze stak haar hand uit. „Nu me hebt gezien, wil ik me ook meteen voorstellen. Ik heet Mar ja Terwee- ghen, en ik dank U wel voor Uw vriendelijk heid, meneer „Verkruysen", haastte Jochem en hij voelde zich een onhandige boerenpummel. „Alléén maar Verkruysen? Hoe nog méér?" „EhJochem VerkruysenNog nooit had hij Jochem zo'n snertnaam gevon den, en hij verwenste z'n oom, de kruidenier, die voor hem peet had gestaan. „Nu dandag Jochem En bedankt" Een ogenblik hield hij haar hand in de zij ne. „Dag Juffrouw Terweeghen zei hij toen vormelijk. Nu lachte ze voluit en liep snel weg. Een ogenblik aarzelde hy, toen riep: èn bedankt!" Zou ze 't gehoord hebben? Hij zag in de schemering haar arm omhoog gaan. Ze had 't gehoord. Hij keek haar na, tot de duisternis haar slanke figuurtje opslokte. Toen ging hij naar huis in een wonderlijke stemming, vreemd- gelukkig en diep rampzalig, en eerst toen hij voor de deur stond, bemerkte hij, dat hij al die tyd naast z'n fiets was blijven lopen. HOOFDSTUK V. Jochem belemmert liet verkeer. De volgende dag vroeg hij met goed ge speelde achteloosheid aan Brinkman, het wan delend adresboek: „Zeg, ken jij hier een Ter weeghen?" „Terweeghen?" kwan- z'n collega los. „Tja, d'r zijn hier zoveel Terweeghens". Je hebt de Katholieke Terweeghens en de Protestantse je hebt John Terweeghen van Terweegheri en Zonen en Adriaan van Bioemlust en Ge rard van Sunnyside en dan is er nog een Ter- weegjien die een heleboel rare streken uit gehaald heeft en nu in Amerika zit...." „Als Je Jou ook eens wat vraagt...." lachte Jochem. „Weet ik hoe die man precies neet en waar-ie woont?" Toen kwam Brinkman eerst recht los met z'n encyclopaedische kennis van alles wal het geslacht Terweeghen betrof. „Johan Terweeghen is een oude vrijgezel, die op een grote villa zit met een kennel ras honden en jicht'. „Die is het niet...." „Adriaan woont op Bioemlust, is twee keer getrouwd en vijf dochtersallemaal ge trouwd en met 'n hele sleep kinderen. Op verjaardagen is 't daar precies een protest samenkomst van de een of andere vakvereni ging...." Jochem kon zich zijn kennis van de vorige avond niet als moeder van 'n stel kleine kin deren denken. „Ga verder", animeerde hij. „Dan heb je Gerard van Sunnyside. Mil- lionnair. „Weet je dat zeker". „Nou.... 't scheelt niet veel". „Al es in z'n kasboek gekeken?" „Nee, maar voor 'n paar ton gaat-ie vast liet opzij!" 't Was nog erg genoeg, vond Jochem, maar Brinkman, die instinctief voelde dat hij beet had, ging door met z'n relaas. „Hij is weduwnaar Getrouwd geweest met ?cn Hongaarse of Roemeense of zoiets, zo'n igeunertypeknappe vrouw Tja, de moeder van Marja moest een bij onder knappe vrouw geweest zijn. Brinkman, nu recht op zijn praatstoe! vouwde zijn gelaarsde benen behaaglijk over :lkaar en ging voort de doopceel van de be woners van Sunnyside te lichten. „De ouwe heer heeft twee dochters. De ene is precies haar moeder, de jongste is blond en lijkt meer op d'r vader. De oudste is nogaleh nou ja...." „Wat nou ja!" wilde Jochem weten. Brinkman's wenkbrouwen gingen verbaasd de hoogte in. „Nou is me dat een toon. Zit ik me uit te sloven om je van haver tot gort over die fa milie te verteilen en „Ja, 't is goed, maar je bent. ook zo lang van stof. Wat bedoelde je met dat: nou ja.. „Nou dat ze een beetiehoe zal ik 't zeggenuit de hoogte is.... de dochter van een millionnair, hè?" Nee, dat kon Marja niet zyn. Uit de hoog te? Zou hy dan toch nog een andere spruit van het geslacht Terweeghen hebben leren kennen? „De jongste", zoemde Brinkman onver stoorbaar voort „héét Lenie „En de andere?" vroeg Jochem op z'n za- kelijkste toon. „Zo'n gekke naam.... Marian of zoiets., maar die jongste is aardig en vriendelijk ik had d'r laatst bijna bekeurd voor het rij den zonder licht...." Brinkman vertelde een heel verhaal over een bekeuring die met een sisser afliep, en Jochem spon voort aan zijn eigen gedachten Er kon geen twijfel aan bestaan Marja was de dochter van een millionair, in ieder geval van een schatrijke vader, ze had dc naam. blijkbaar, van nogal hautain te zijn nou ja, die Brinkman was ook een emmer eerste klas. en de volgende dag hield ze me op straat aan en gaf me een sigaar!" hoorde hij nog net Brinkman z'n verhaal beëindigen. „Nou en dan heb je nog die Amerikaanse Terweeghennou man, als ik je ga ver tellen wat die allemaal uitgehaald heeft in z'n jonge jaren „Sunnyside, waar is dat?" „Sunnyside?" vroeg Brinkman wreed ge stoord in zijn voornemens, eens extra sap pig over die snuiter van Terweeghen uit te pakken „Dat is die grote witte villa met dat bordes, even voorbij De Nagtegaal naar de kant van Hillegom. De schel van de huistelefoon ging over. „De inspecteur voor je!" meldde Brinkman „Direct op z'n bureau komen Jochem blij dat hij zo meteen van de praatgrage collega af was, verdween met be kwame spoed. „Verkruysen. neem jij even de motor en breng deze verbalen als een haas naar in- spekteur Borel in Hillegom. Kom je meteen terug?" Jochem salueerde, was opmerkelenyk snel verdwenen. Hy duwde de zware Harley uit de garage, en weldra hotste hij over de kei en van de dorpsstraat Maar dra ging de kei bestrating over in een glad klinkerdek en met een heerlijk gelijkmatig gangetje reed Jochem, tussen de bloeiende velden in de richting Hillegom. In de verte wenkte reeds de witte veran da van De Nagtegaci. Daar voorbij moest ergens dat kasteel van die millionair liggen. (Wordt vervolgd).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2