95 79 Onze waterkerende gordel gekraakt NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovens< he Courant VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953. Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond (opgemaakt te 10 uur). Aanhoudend zacht. Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelyke wind. Weinig verandering in temperatuiy. 20 Febr.: Op 7.46, onder 18.03. 21 Febr.: Op 7.44, onder 18.05. 22 Febr.: Op 7.42, onder 18.06. 23 Febr.: Op 7.40, onder 18.08. Op- en Ondergang der Zon: MAANSTAND. Wassende Maan. 20 Febr.: Op 9.53, onder 2.11. 21 Febr.: Op 10.30, onder 3.28. 22 Febr.: Op 11.20, onder 4.32. 23 Febr.: Op 12.21, onder 5.22. 28 Februari Volle Maan. 20 Febr. vm. 10.28 u.; nm. 11.13 u. 21 Febr. vm. 11.21 u.; nm. 12.14 u. 22 Febr. vm. 12.28 u.; nm. 1.30 u. 23 Febr. vm. 1.32 u.; nm. 2.02 u. Keulen, stand 2.10, val 0.15. ding van de echtgenote van de burge- zich in verbinding stellen met 't hoofd voertuig totdat de achterwielen tot meester, mevr. GautierVerstoep en de verpleegster mevr. De Visser. On der de groep bevinden zich ook nog twee dochters van de burgemeester. De uitzending geschiedt onder auspi ciën van de Stichting voor Maatschap pelijk werk in Zuid-Holland. De vrouwen en meisjes maakten de tocht tot Hellevoetsluis in de gratis ter beschikking gestelde Vavo-bus. Vandaar werden zij na de overtocht per militaire auto naar hun plaats van van de gemeentelijke dienst voor So ciale Zorg. KOE ZONDER EIGENAAR. LangeraJc. In deze gemeente is nog aanwezig 1 koe ongemerkt (half ge schoren) bij A. Vink. Inlichtingen bij J. Vuyk, Langerak. WANDELEN VOOR HET RAMPENFONDS. Lekkerkerk. De wandeltochten voor De groep werd daar gesplitst in ploe gen van vijf of zes en zo is het vrou welijk hulpkorps uit Berkenwoude thans hard aan het werk om in een week zoveel mogelijk te doen voor dat deel van ons volk .dat zo zwaar ge troffen is door de watersnood. Vandaag zouden burgemeester Gau tier en ds. Blom een bezoek brengen •ian Middelharnis om de vrouwen uit Berkenwoude daar bezig te zien. TREINVERKEER DORDRECHT— GORCUM WORDT HERVAT. Tussen Dordrecht en Gorcum is gigteren het treinverkeer volledig hervat overeenkomstig de in de reisgids vermelde dienstregeling. Aangezien tussen Dordrecht en Sliedrecht lang zamer dan normaal moet worden ge- vloer geweest is. Zo is het ook in de reden, zullen de tremen acht minu- kerk en in het raadhuis. Dat zijn een ten vroeger dan in de reisgids is aan- paar goede noten in het droeve geheel gegeven, van Dordrecht vertrekken en Want droef is het en zij halen het ver- in tegengestelde richting 10 minuten haal op van de boeren, die door een later te Dordrecht aankomen. Ten behoeve van inwoners van Sliedrecht, verkeerd overgebrachte difi het aidaar njet kunnen be- waarschuwing bezig waren hun vee de reiken, zullen alle treinen te Baan- Matena op te drijven, in Westelijke hoek stoppen. De tijdelijke verbinding richting vluchtend voor het water dat tusen Dordrecht en Gorcum met trei- zij achter zich waanden. Maar de vloed nen en autobussen vervalt hiermede, kwam hen tegemoet, van Papendrecht door de dijkbreuk. Daardoor zijn de meeste van de zeventig nu verdronken koeien omgekomen. Sputterend slaat de buitenboordmotor aan als de kop van de lekkende roeiboot weer in de richting Sliedrecht gewend wordt. Voor de politiemannen betekent dat naar huis, naar de jarige vrouwen en het petekind, het zoontje van een ge ëvacueerde die onderdak vond bij de rivierpolitie. Voor de burgemeester betekent het terug naar zijn twee an- bestemming, Middelharnis, gebracht, het Rampenfonds, waarvan wij Woens dag jj. melding maakten, zijn een week vervroegd en zullen plaats vinden op Zaterdag 28 Februari. Vandalisme. Voor de zoveel ste maal heeft de jeugd het voetbal terrein weer eens als operatiegebied voor haar vernielzucht gekozen. Thans werden bijna alle ruiten van de kleed- aan de as in de wegberm verzonken waren. De automobilisten zullen er op bedacht moeten zijn, niet te ver uit te wijken. Daar de weg de eerste dagen na de dijkdoorbraak onder wa ter heeft gestaan, zijn de bermen zacht geworden. Met vereende krach ten is het voertuig tenslotte weer op de begaanbare grond gebracht VROUWELIJKE HULPKRACHTEN GEVRAAGD. Reeuwyk. In de noodgebieden be staat een dringende behoefte aan vrou- dus welijke hulpkrachten tussen 20 en 30 jaar, om de huizen, die van het water bevrijd zijn, schoon te maken van de klei, die door de overstroming is aan gevoerd. Het ligt in de bedoeling in alle ge meenten één of meer vrouwelijke hulp kamer vernield. De daders konden nu colonnes te formeren, die, zo mogelijk, worden opgespoord. Zij zullen de elke week door ondere hulpploegen schade moeten betalen. worden vervangen. Deze gemeente zal Jaar een motorrijwiel ontvreemd te hebben, dat stond bij de schilder v. d. Z. te Waddinxveen. Deze motorfiets hadden zij 's avonds achter een zand hoop aan de Tweede Bloksweg te Waddinxveen gedemonteerd. De onder delen kwamen terecht in Barwouts- waarder en Zwammerdam. Hiermede was de maat nog niet vol, want na verloop van enige tijd beken de het tweetal nog een derde motor fiets te hebben gestolen in Zegveld. Ook deze motorfiets kwam vrij snel voor de dag. De politie viste dit mo torrijwiel inmiddels op in de Rijn. in de omgeving van Zwammerdam. Nog was het einde van de diefstallen. e dit tweetal op hun geweten had. met bereikt. De Waddinxveense politie be schikte over bepaalde inlichtingen die er toe leidden dat de jongens ten slot te ook bekenden de inbraak gepleegd te hebben, die op Sint-Nicolaasavond plaats vond in de woning van de heer in Waddinxveen. Hier stalen Voetbal ten bate van het Rampenfond» wellicht ingeschakeld worden bij de een gouden horloge, een lap stof hulpverlening aan de gemeente Her- ongeveer vijftig gulden aan geld Het Lekkerkerk. Zondag zal LFC de door kingen. Het is daarom, dat een dr:n- haar toegezegde wedstrijd voor het gend beroep wordt gedaan op de daar- Rampenfonds spelen Om half drie voor in aanmerking komende vrouwe- wordt hier vriendschappelijk gespeeld l^jke personen, om zich voor dit werk de wedstrijd LFC 1 tegen UNIO 1 uit beschikbaar te stellen. Gironummer Rampenfonds Adres voor postwissels smenlaan si Óen haaq LAATSTE BERICHTEN. STAKENDE BURGEMEESTER. De burgemeester van Oradour en negen burgemeesters van omringen de plaatsen hebben gisteravond een NOODTOESTAND OPGEHEVEN. Alblasserdam. De noodtoestand al hier is gisteren opgeheven. De avond klok blijft voor alle geïnundeerde ge bieden der gemeente, alsmede „De Alblas" en het „Nieuwe Waterschap" alsmede de daarlangs liggende kaden van kracht van 's avonds 6 uur tot 's morgens 7 uur. De opbrengst van de collecte en de aan de gemeente-ontvanger overge- dere gemeenten Molenaarsgraaf en maakte giften voor het Nationaal Brandwijk, die al een geheel ander Rampenfonds vormen het prachtige schouwspel bieden dan een paar we- bedrag Oudewater. BEGIN VAN BRAND. Meerkerk. Woensdagmiddag ont stond in de woning van de heer G. de Koning een begin van brand. De brandweer was spoedig ter plaatse op het signaal van de sirene, doch be hoefde geen dienst te doen, daar de buren er in slaagden de brand te blussen. BOTSING. Nieuw-Lekkerland. Ter hoogte van de Geref. Kerk had Woensdagmiddag een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's, n.l- die van de firma De Haan uit Alblasserdam en die van het GEB uit Dordrecht. De oorzaak van het ongeval was eensdeels de gladheid van de weg. alsmede, dat wegens het drukke verkeer de weg gedeeltelijk was versperd. Beide auto's liepen veel schade óp. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verkeers- Aanmeldingen kunnen geschieden ten raadhuize. Reeuwijk. Gevonden: Handbe schermer, een paar heren glacé hand schoenen, bal. Inlichtingen bij de po litie. NIEUWE ZIJSTRAAT. Waddinxveen. Reeds geruime tijd is er sprake van de aanleg van een nieu we zijstraat van de Jan Dorrekenskade Door deze nieuwe straat zal onder an dere bereikt worden dat het verkeer naar de meubelfabriek van de N.V. Kempkes niet meer gebruik zal be hoeven te maken van de Zuidkade. Zo als de burgemeester' onlangs in de raadsvergadering mededeelde is thans gouden horloge zouden zij verkocht bestuursstaking van veertien dagen hebben aan „een grote kerel" in Rot- afgekondigd als protest tegen de am- terdam. nestie voor de twaalf in het proces- Deze reeks van bekentenissen was Oradour veroordeelde Elzassers voor de politie aanleiding de beide De staking zal op 21 Februari be- jongelui in verzekerde bewaring te ginnen Aan de openbare gebouwen houden. Maandag zullen zij worden zullen de vlaggen halfstok hangen, overgebracht naar de justitie in Rot terdam. Verdacht van heling van een der gestolen motorfietsen maakte de Waddinxveense politie ook nog proces verbaal op tegen de 20-jarige L. d. H. TRAININGSLOKAAL. Waddinxveen. Het kerkbestuur heeft besloten om het gymnastieklokaal van de R.K. school op de Woensdagavond beschikbaar te stellen voor de training Het bestuur van WSE verwacht dat zowel senioren als junioren iedere Woensdagavond op deze training aan wezig zullen zijn. Wanneer de wed strijden beginnen moeten de elftallen gereed zijn. Het zou een mooi succes NED. HERV. KERK. Benoemd tot vicaris (voor bijstand in het pastoraat te Krimpen aan de IJssel) T. Stehouwer, cand. te Alblas serdam. SCHOONHOVEN. HERDENKINGSAVOND. In de eendrachtige samenwerking die in ons land aan de dag is "ge treden na de watersnood van 1 Fe bruari. hebben de leerlingen van de Rijkskweekschool niet willen achter gesproken. De aanbesteding aanleg van deze nieuwe straat zal op het tweede elftal zich zou weten op te werken tot de eerste vijf van de rang ken geleden. Aan de Vuilendam heerst een geweldige drukte van vee-auto's en langs de weg voortgedreven sukke lende koeien en weerbarstige kalveren Maar die drukte is nu een goed teken. De auto's brengen vee en laden het uit. Het gaat terug naar de eigen stal, die weer droog is, al staat net erf meestal nog blank. Dit beeld is wel heel anders dan dat in Wijngaarden, maar ook daar zal het zover komen. Giessendammers moeten nog even geduld hebben Giessendam. In geen honderd jaar hebben waterschappen en polders zo in het middelpunt der belangstelling gestaan als dat nu in Giessendam het geval is. Een boer op klompen heeft ineens het gezag van een burgemees ter en men ontdekt plotseling dat al les v/at met waterschap en bemaling te maken .heeft voor een laaggelegen gebied "als' de Alblassérwaard van de grootste betekenis is. Er wordt met loffelijke voortva rendheid gewerkt aan de droogma- ter voor centimeter zien de van huis en haard verdreven Giessendammers het water zakken en bij iedere centi meter die het daalt stijgt hun onge duld. Vele Binnendammers zijn al naar hun woningen teruggekeerd en leven min of meer provisorisch in het wa tergebied. Maar er zijn toch nog min- De noodkaden om de beide uit breidingsplannen Plan Dam en Kin derdijk kunnen verwijderd worden, waarvoor vrijwilligers worden opge roepen. Voor elk goed uitgeschudde zak, mits niet beschadigd wordt 5 ct. vergoed. Er is een plan de leerlingen der hoogste klassen der scholen hier bij in te schakelen. Stapelloop „Tohoro". Alblasserdam. De tewaterlating van Nieuwpoort. De jongelingsvereni ging van de Chr. Geref. Kerk hield in de Geref. Kerk een ringvergadering. Nadat ds. Blom van Meerkerk de vergadering had geopend, las hij een onderwerp voor dat de tit dergeboorte en Bekering", rondvraag werd door velen gebruik gemaakt en de vragen werden tot ieders tevredenheid beantwoord. MOTORRIJDER TEGEN PAAL. Noordeloos. De motorrijder H. de 27 Februari aanstaande plaats vinden lijst. Ook de junioren zullen goed moeten gaan trainen wil er succes be reikt worden Op de laatste ontspanningsavond werd een collecte gehouden voor het Rampenfonds, die f 20.05 opbracht. öcnaiten. ue waaamxveense -n ón. sctlaakvereniging WSV speelde een wedstrijd tegen de club Messenmaker 3 uit Gouda. Deze wedstrijd eindigde met een gelijk spel 3-3. VIER DIEFSTALLEN OPGEHELDERD Waddinxveen. De Waddinxveense rijkspolitie is er gisternacht in slaagd twee jongens te arresterei in het afgelopen jaar tenminste drie ACTIE VOOR HET RAMPEN FONDS. Waddinxveen. De actie voor het rampenfonds in de gemeente duurt steeds voort en de totale op- dan ook met de dag. m net aigeiupen jaar lennunsie urie u keren een motoric hebban gestolen S8ÏÏ geJ±" 25 Februari In verband met de Natio nale ramp welk ons land heeft getrof fen zal deze plechtigheid een eenvou dig karakter dragen. Arkel. Bij de werkzaamheden in de put om het beneden sluishoofd aan de Arkelse dam heeft men een kist met handgranaten gevonden. De dienst belast met het opruimen van dit ge vaarlijke oorlogstuig is gewaarschuwd om dit weg te halen. Bergambacht. G e v o*n den: Pa- relkéttinkje, ceintuur van regenjas, breiwerk rood met pennen. Inlichtin gen bij de rijkspolitie. ooGouderak. Gisteravond hield de king van de Alblasserwaard. Centime- Chr. Knapenvereniging Samuël in de lokalen van de Chr. School haar jaar vergadering. Wegens lichte ongesteld heid van de plaatselijke predikant ds. Plomp, stond deze bijeenkomst onder leiding van de heer Van Herk, die de vergadering op gebruikelijke wijze opende, waarna het programma be- - .- - stond uit onderwerpen en gedichten, stens 300 huizon die leeg staan en een lsmede ee„ wcdstrijd in het spreken Hntttn 1-.nO mnn enyt 7tin rfpnlnnnnpl tt het motorvrachtschip Tohoro (7300 t.) Graaf uit Brandwijk reeds Woensdag op de werf de Noord ten behoeve van morgen, door onbekende oorzaak te- La Compagnie de Transports Oceani- gen een lichtpaal op het Hoogeind. De gues te Parijs is thans vastgesteld op heer De Graaf was op weg naar zijn en één inbraak op hun geweten heb ben. Het zijn de 21-jarige H. Waddinxveen en de eveneens 21-jarige J. M. B. te Nieuwerbrug aan de Rijn. Woensdagmiddag stelde de Reeu- wijkse politie een onderzoek in bij de melde resultaat f 58.000. door ver- schillende giften en bijdragen is dit thans gestegen tot f 72.750. Culturele avond Lezingencomité. Waddinxveen. De aandacht van de vrij talrijke bezoekers van de cultu- Waddinxveense vee dat in Utrecht is geëvacueerd Met een gebroken been werd het slachtoffer naar een ziekenhuis iD Utrecht vervoerd. De motor werd be schadigd. Ouderkerk aan de IJssel. Ver zakt Een vrachtauto, geladen met \^>ederbieten, geraakte voor de woning van de heer E. de Jonge aan de Oudelandseweg tijdens het uitha len .verzakt. Steeds dieper zakte het Je politie De koos eveneens dé 41*"' bovengenoemde handelaar J. M. B te Nieuwerbrug. Daar was ook aanwezig aa<?,l,nxve!nse s- SS»! werk van de Nederlandse Heidemaat schappij. Aan het begin van de avond werd een uitvoerige indruk gegeven van de noodzaak van het werk dezer maatschappij. Nu elk jaar ongeveer 2500 ha. cultuurgrond aan stadsuitbrei ding verloren gaat en ontginning van woeste gronden niet meer mogelijk is kregen. Bij het verschijnen van de po- werk litie gedroeg de Waddinxvener zich schap opvallend zenuwachtig. Ongezien wist werd hij een motor uit een motorrijwiel, die zich in de werkplaats van de hande laar bevond, in een zak te stoppen en te verbergen by de woning van een inwoner van Nieuwerbrug in de om geving. Deze zag dit (Advertentie I. M.) zaak niet, zodat hij aangifte deed bij Je politie. Dc Ifeekerste. weg wo.u g.uuuuu ...ct UICCi JllUKClJIFk IS vertrouwde de wordt nieuwe cultuurgrond gevonden nu cc n met grondverbetering, ruilverkave ling en dergelijke. In het tweede deel 'aft de avond Wérd dë film „Langs kleine 3500 mensen zijn, grotendeels in eigen gemeente, geëvacueerd. Zij kunnen nog niet terug, zoals die 250 vluchtelingen van elders, die langza merhand op huis aan trekken. Men moet niet vergeten dat Giessendam er behoorlijk heeft ingezeten. Vijf honderd woningen, waaronder 75 boerderijen zijn ontruimd geweest en zeker 2000 mensen werden verplaatst. Een kleine 3000 runderen, veel var kens en andere dieren werden in vei ligheid gebracht en slechts drie boe ren waagden het om met hun leven de have in het bedreigde gebied ach ter te blijven. Nu het gevaar is geweken wil ieder op huis aan. Begrijpelijk, maar van gemeentewege zijn er maatregelen ge nomen om een overhaaste terugkeer te voorkomen. Er is b.v. in de uitbrei ding met ca. 200 woningen nog geen licht en geen waterleiding, de riolering werkt niet en bij gebruik van de af voer zou men onhoudbare toestanden krijgen. Er moet onderzocht worden in hoeverre de woningen schade heb ben opgelopen en wanneer het uit een oogpunt van volksgezondheid verant woord is, dat een grote groep mensen terugkeert. Nu kan men die verant woording nog niet dragen. Het betre den van het overstroomde gebied is daarom zonder schriftelijke vergun ning van de burgemeester verboden. Getracht zal worden om Maandag de waterleiding aan te sluiten, maar het bedrijf in Sliedrecht heeft aangedron gen op de grootste zuinigheid. Van het schoonmaken der drooggekomen huizen kan deze week dus nog niet veel komen. Van gemeentewege is men begonnen met het registreren van de schade aan woningen en huisraad. Dit betekent niet dat de schade vergoed zal worl den. Berkenwonde's vrouwen helpen in Middelharnis Berltenwotidc. Langs de wegen van deze gemeente stonden Dinsdagmor gen vele inwoners een Vavo-bus na te wuiven, een bus met een bijzon dere inhoud. Vijf en dertig vrouwen/ meisjes uit Berkenwoude vertrokken er namelijk mee naar het getroffen Middelharnis om daar de behulpzame hand te gaan bieden met het schoon maken van huizen, die onder water gestaan hebben, met het uitdelen van kleding en met het klaarmaken van voedsel en versterkingen voor de mannen, die elke dag zwoegen om de dijken zo spoedig mogelijk hersteld te krijgen. Dinsdagmorgen namen die vijf en dertig vrouwen en meisjes van zestien tot veertig jaar afscheid van Berken woude. met het vaste voornemen om in de week die zij in het getroffen ge bied zullen verblijven, flink de han den uit de mouwen te steken. Dit Onze monturen maken het bril dragen tot een genoegen want 7-ü hergeven „Het goede zien" Fa. HOON St Zn. Gediplomeerd Opticien Haven O.Z. 45 SCHOONHOVEN over een bepaald onderwerp, dat niet vooruit bekend was. De Collecte tot dekking der kosten bracht ruim f 39 op. Gouderak. Er wordt hard gewerkt aan de door de watersnood geteister de Usseldijk. In Stolwijkersluis heeft men reeds een gedeelte hersteld. De weg wordt tegelijkertijd opgehoogd. Mi. Kesper op bezoek. Krimpen aan de IJssel. Woensdag morgen bracht de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, jn tegenwoordigheid van de waarnemend chef van het kabinet, de heer J. C. Sillevis, een bezoek aan het VerVOia VOFI BladZ. 1. getroffen gebied in de Stormpolder. In tegenwoordigheid van het. college Walcheren - Zeeuws-Vlaanderen, van B. en W. en de gemeente-secre- droog, behalve het gedeelte langs de rijksweg, die van de Barendrechtse brug af loopt. Het zal wel Maart wor- De Walcherse dijken zijn dicht. De deil- voordat dit deel droog komt. taris, werd de Nijverheidsstraat be- Sloedam is onbeschadigd. De ringkade zocht en de bijkbreuk en het leegpom- bij het gat in de Nïeuwneuzenpolder pen van de polder bij C. v. d. Gies- bij Terneuzen is gereed. Men is be- sens Scheepswerven in ogenschouw ge- zig het gat dicht te spuiten, nomen. Mr. L. A Keeper spr.k na het Schouw.n-Dnlv.lan4. bezoek zyn tevredenheid uit over het Schouwen-Duiveland is het groot- het tweede gat wordt gewerkt. Klei- vlugge begin met de herstelwerk- slc zorgenkind. Ir. Maris gaf een over- zaamheden. Krimpen aan de IJssel. Ten einde 't grote aantal initiatieven, dat overal in Nederland wordt ontwikkeld met het doel gelden in te zamelen ten bate van het Nationaal Rampenfonds, zoveel mogelijk samen te bundelen en in ge regelde banen te leiden, heeft het be stuur van het Nationaal Rampenfonds aan de burgemeesters verzocht 'n con tactadres te willen opgeven, waarmede de correspondentie gevoerd kan wor den. De burgemeester heeft voor deze ge zicht van de moeilijkheden en moge lijkheden. Vooral Schouwen ligt laag. Het leggen van een ringdijk bij het grote gat bij Schelp meter de zandbodem in) zal bijzonder moeilijk zijn. Het overstroomde achterland ls ruim 9000 hectare groot. Spe ciaal voor dit werk zal bU Schelphoek een tweede werk- liaven voor het benodigde materieel worden gemaakt. Het dichten van de havendijken van meente els contaMpersoon aangewezen zierik2ee 2al tot hel ccrsU, werk be- de heer A van der Meer, noord van horen waarna dè haven zal worden de gemeentelijke dienst voor Sociale uitgebaggerd. Z°Bedrijven, organisaties, verenigingen Zuid-Holland, of personen, die plannen hebben te yan Rozenburg, de Krimpenerwaard, trachten no* gelden voor het Natie- Schlellnd Deuiand aijn alle dijken naai Rampenfonds op enigerlei wijze u te verkrijgen, wordt verzocht zich met gesloten. Definitief herstel is gaande hem in verbinding te stellen. De Alblasserwaard is eveneens De buurtvereniging „Burgerdljk- rondom afgesloten Met grote capaci- straat" gaf hM kassaldo groot f 10841 d d watermassa uit- voor het Nationaal Rampenfonds. De diaconie van de Oud-Geref. Gemeente gemalen. Deze waard kan In Maart droeg voor het Rampenfonds f 2.113.31 droog vallen. af, zijnde de opbrengst van de eollee- Behalve bij Rhoon, waar men bin- ten van Willemstad" wordt met zink- te, gehouden tijdens de herdenklngs- nen een dag 0f tjen succes hoopt te kerkdienst. hebben, zijn alle dijkbreuken op IJs- De federatie van Vrijwillige selmonde gedicht. De Oostelijke pol- Vrouwenhulpverlening te 's Gravenha- ders kunnen binnenkort, de WesteliJ- ge heeft de burgemeester verzocht te ke in Maart droog komen, trachten hulpcolonnes te vormen van De bedijking van het Voornsche Ka- meisjes en vrouwen, die straks bij de naai op Voorne-Putten is Westelijk terugkeer der geëvacueerden zich be- met acht kilometer kistdam en aan de schikbaar willen stellen om de terug- Oostzijde met zandzakken versterkt, kerende huisvrouwen bil de eerste De Zuid-Oostelijke punt van dit moeilijkheden te helpen. eiland is met ringdijken gesloten. Dit Met de vrouwenorganisaties In deze gebied kan in Maart droog zijn. De gewerkt, gemeente heeft hierover reeds een be- beteugelingsmaatregelen voor de breuk perkt, spreking plaats gehad, doch indien er ten Oosten van Hellevoetsluis zijn nog vrouwen of meisjes zijn die niet gaande. Jn een van de eerstkomende bij een vrouwenorganisatie zijn aan- doodtijen zal sluiting met caissons ge- gesloten en zich voor dit werk be- probeerd worden. in hoogste instantie de pachtontbinding zyn wanneer WSE 1 zich in de eerste blijven. Wel hadden zij individueel van de betreffende eigendommen uit- klasse wist te handhaven en wanneer reeds bijgedragen tot leniging van de nood. maar zij wilden ook iets doen als Rijkskweekschool. Dit plan is gis teravond ten uitvoer gelegd in het Nutsgebouw, waar een herdenkings avond gehouden werd ten bate van het Nationaal Rampenfonds, een avond waaraan slechts twee weken van voor bereiding voorafgingen. Met het oog op deze korte periode riep de direc teur van de Rijkskweekschool, de heer Schurink. aan het begin van de avond de clementie in van de bijna geheel bezette zaal, voor wat ten gehore ge bracht zou worden. Er is echter hele maal geen clementie toegepast behoe ven te worden want het stemmige pro gramma was van een bijzonder goed gehalte. De heer A. J. de Haas hield een kor te. doch interessante lezing over „Ne derland en de Zee". "Hij nam hierbij de verhouding onder de loupe die sinds de oudste jaren van ons land bestaan heeft tussen de Nederlander en de zee zijn vijand, maar toch ook zijn vriend. Door de voortdurende stryd tegen de zee heeft het Nederlandse volk een eigen karakter gekregen, heeft het grote mannen opgeleverd op het ge bied van de zeevaart, scheepsbouw en waterstaatkundige werken. Hierdoor heeft dit kleine land zich een grote naam verworven in de gehele wereld. Op 1 Februari is een donkere scha duw over ons land gekomen, maar er is toch ook een lichtzijde, want het Ne derlandse volk heeft door deze ramp zichzelf teruggevonden in zijn beste eigenschappen.' Daarom 'zal Nederlr. ook deze ramp weer te boven komen. Enkele leerlingen zongen daarop enige Zeeuwse liederen en het kweek schoolkoor gaf onder leiding van mej. De Haan een goede vertolking van 'n gedeelte van „Das Lied von der Glo- cke", van Romberg. De pianobegelei ding bij de zang was in goede handen bij D. de Wilde. De rest van de avond stond in het teken van declamatie. Een aantal leer lingen droeg gedichten en proza voor, betrekking hebbend op Nederland en de zee. Na de pauze boeide mevr. Schurihk-Kooman de aanwezigen door uitstekende declamatie. Zij bepaalde zich tot werken waarin de geestelijke houding van de mens ten opzichte van de soms wrange zijde van het leven wordt geschetst. In dit verband de clameerde zij het gedicht Moed van Adema van Scheltema en de legende van De Zweetdoek van de heilige Ve ronica van Selma Lagerlöf. Tenslotte deed het koor zich nog eenmaal horen. Het stoffelijk resultaat van deze avond: f 333 voor het Nationaal Ram penfonds. ZENDINGSAVOND. De gereformeerde vrouwenvereni ging hield Woensdagavond in de Ge reformeerde kerk een vertelavond over het zendingswerk op Midden-Ja- va. Zuster Hoeksema, die gedurende enkele jaren bij het Chr. huishoudon- derwijs in Indonesië werkzaam was en binnenkort weer naar het zendings- veld van de Geref. kerk van Delft hoopt te vertrekken, vertelde op boei ende wijze van het verlangen, dat er bij Javanen en Chinezen gevonden wordt naar kennis. Ook voor het evan gelie van Christus bestaat grote be langstelling. Allerlei kringen ontwik kelen zich daar, waar men zich intens bezig houdt met de Heilige Schrift. Tijdens de overdracht van de sou- vereiniteit besloten de zendingsarbei ders op Midden-Java op hun post te blijven en zij hebben sindsdien hun werk ongehinderd kunnen voortzetten. De spreekster wekte op tot voort durend medeleven met het werk, dat ginds geschiedt en vertelde treffende bijzonderheden over de kracht van het gebed. Daarna werden tal van vragen ge steld, die door zuster Hoeksema dui delijk werden beantwoord. Ds. de Rui ter besloot de goed geslaagde avond met een woord van hartelijke dank tot de spreekster. BIJBELS VOOR GETROFFENEN. Het Leger des Heils verzoekt in arresteerde de "nande- laar B. Na contact met de Waddinx- ongebaande klingen" gedraaid. Hier- veense politie werd B overgebracht j„ „erd m hc, blj20nd„ de viskwe. naar die gemeente. Inmiddels had v. kerij, de bestrijding van bosbranden N. weten te ontkomen doch deze hep en de land verbetering behandeld Des s avonds om elf uur bij zyn ouderly- middags werd de lezing gehóuden ke woning in de val. Het eerste wat voor de kinderen van alle scholen in aan het licht kwam, toen de jongelui de gemeente, welke door wethouder aan de tand gevoeld werden was, dat w. Buitelaar werd bijgewoond, de motor, die zij die middag onder- 's Avonds waren verschillende eva handen hadden, afkomstig was van cué's aanwezig, die daartoe door het diefstal bij de garagehouder v. d. S„ bestuur uitgenodigd waren op 7 Februari 1953 gepleegd. De gara gehouder herkende de motor als de Zevenhuizen. Gevonden: Water zijne en ontkennen baatte dan ook niet pomptang en een zak, inhoudende nijp- veel. tang, hamer en boorstiften. Inlichtïn- Aangezien dezè motor niet de enige gen by de rijkspolitie, was, die de laatste tijd in Waddinxveen Van de commandant Zeemacht en omgeving werd gestolen, was de Nederland is bericht ontvangen, dat politie met dit resultaat niet tevreden met de „Piet Hein" uit Korea terug- en voelde de beide jongens nog eens keert Arie Dullaard. Vlietkade 14. De verder aan de tand. Bepaalde aanwij- vermoedelijke aankomst van deze oor zingen, waarover de politie beschikte, logsbodem is vier Maart 1953 te Den hadden tot gevolg dat de jongelui ver- Helder. der bekenden in November van vorig Het eiland Goeree-Overflakkee heeft tot voordeel, dat het door tussendij ken in een groot aantal afdelingen is verdeeld. Bij de haven van Ouddorp is de drempel van een groot gat bo ven de hoogwaterlijn gebracht. Aan nere gaten zijn reeds door militairen gedicht. Binnen een maand hoopt men enige kleine polders droog te hebben. Hel grote gat bij Herkingen is reeds tot de helft van zijn breedte en diep- hoek (250 meter breed en 30 te teruggebracht. Men hoopt de totale - - dichting bij een der eerstvolgende GEMENGD NIEUWS. NIEUW-GUINEA VERZAMELDE MEER DAN EEN TON. De steunactie voor het rampenfonds heeft op Nieuw-Guinea reeds een to taal bedrag van 102.000 opgeleverd. Van verschillende acties worden in de loop van de volgende weken nog re sultaten verwacht. NATWORDEN VAN REMMEN GEVAARLIJK. De automobilisten, die met hun mo torvoertuigen regelmatig over de door water overstroomde wegen moeten rijden, dienen ernstig rekening te houden met het natworden der rem men. In het noodgebied en ook daarbui ten zijn reeds enkele ongevallen voor gekomen als gevolg van het weigeren der remmen. Het betrof hier motor voertuigen, waarvan de wielen slechts gedeeltelijk onder water hebben ge staan en motorvoertuigen, die over water overstroomd waren. Bij het af rijden van dyken en pontbruggen en dergelijke constateerden de chauffeurs plotseling dat hun remmen niet meer werkten met alle gevolgen van dien. BOOTVERBINDING ZIERIKZEE— DORDRECHT. Met ingang van heden zal een dage lijkse bootverbinding worden onder, houden uitsluitend voor passagiers, tussen Zierikzee en Dordrecht. Ten gevolge van de verzanding van de ha ven van Zierikzee worden rekening houdende met de getijen, de uren van afvaart geregeld bekend gemaakt. doodtijen te verrichten. Aan het grote wegen hebben gereden welke door gat bij Den Bommel wordt onophou- J «---« delijk gewerkt. De dijken van het land van Heus- den en Altena zijn dicht. De bema ling is in volle gang. Het eiland van Dordrecht valt binnenkort weer ge heel droog. Het herstel van de spoor baan naar de Moerdijkbrug is gaande. De oude rijweg is niet ernstig bescha digd; de tweede, in aanbouw zijnde rijbaan wel. Noord-Brabant. Aan de overzijde van de Moerdijk- brug zyn aan weerszijden op de Bra bantse kust practisch alle gaten tot boven de hoogwaterlijn gesloten. Men is doende met het versterken van ka den en met droogmalen. De rijweg naar Breda is ernstig beschadigd. Van de Rode Vaart af tot dicht bij LOODS VAN CONSERVENFABRIEK Willemstad is een reeks gaten vloed- TiiTrmff avh vrij gemaakt. Een groot gat ten Oos- UITGEBRAND, ten van Willemstad wordt met zink- Een felle uitslaande brand heeft stukken bewerkt gisternacht een grote emballageloods In het kustgeaeelte tussen Willem- van de Wilco Conservenfabriek te stad en Bergen op Zoom wordt het Warffum verwoest. Het vuur, dat dooi Annicïe Elis*a~beth~d~'van s 'den Ouden diep. g.t bi, lort Sabina—Hendrik: een passerende «beider werd ontdekt, - Jobmnïi^Z vïZ IL met ainkstukken gevuld Verder West. s„el om zich heen. Denk zü ten der VliS en M Groem Onderl rikaanset mmtlfiï? ëdkh?°De^S!" t" s5menwerkin« de dedrUIs- trouwd: W. den Besten, 28 j.. en J. J. rikaanse militairen gedicht. De Ne brandweer en de brandweercorpsen. nuj;m 23 i Getrouwd- J L Snruit. derlands. genie voltooit deze erbeid. ui, Wartlum, BaOo en Usguert kon a „i Tb vïïi a i De Frante genie heelt btj Hieuw- over!iaan „asr het labrieksgebouw 21 J en A. Tb. VerkleU, 24 J, Y°®se™ee aa" a' «at- ge,?'cA, worden voorkomen. De emballageloods HOENKOOP. Geboren: Paulus Ma- Aan twee gro^ rtroomgaten wordt vlammen op, even- ria. z. van F. J. G. Oostvogel en A. ik hét NéértLïbk, hrm« mén 8™"> hoeveelheid verpak- M. HoLHege. - Overleden: A. Ver. ie ttok«Skken ïén klngsm.teriaal, een grote partii ge- geer, 66 echtgenote ven J. ven diVddt t AVtCKClU UCACIIU KCIIltiaikt- Uiteraard zal deze bootdienst alleen verb,nJ. met d«. Nationele Remp aan van belang zijn voor degenen, die een ledei, die een By bel kan missen voor verblijfsvergunning voor Zierikzee dex jf°' bezorgen aan hebben. het adres Koestraat 140. BURGERLIJKE STAND. HAASTRECHT. Geboren: Maria, d. van P. N. de Vos en B. Heijboer. vrouwelijk hulpkorps staat onder lei- schikbaar willen stellen, kunnen deze De Hoeksewaard is bijna geheel 'voorlopig zinkstukken 'aan. kingsmateriaal, een grote partij ge- De spoorbanen in Noord-West-Bra- droogde uien, 25.000 potten tomaten- bant hebben ernstig geleden. Na het sap en 25.000 potten kersen op sap. droogmalen der polders zal herstal Verzekering dekt de schade, die op krachtig worden aangepakt. 500.000 gulden wordt geschat. Vliet. VLIST. Geboren: Wilhelmina Anna, d. van H. M. Klarenbeek ep G. M. Nederhoff.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2