SCHOONHOVENSCHE COURANT Alblasserwaard over ruim drie weken droog DE TECHNIEK WINT Het had veel erger kunnen zijn Het verdronken Wijngaarden Schade groter dan werd verwacht TIEN BLADZIJDEN. VRUDAG 20 FEBRUARI 1053. 85ste JAARGANG No. 23. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT Vanctiljni Maandog, Woensdag •a Vrijdag. Prijs bij iroorultbela- lng 230 oer 3 maanden Voor Schoonhoven 2.15 doi kwartaal Telefoon 207 (K 1823) S. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. Gironummer 13763 Advertenties. 1 tot 15 millimeter 12.10 elke m.m. meer 10.14 derde plaatsing tegdh halve prijs. Familie berichten 10 cent per millimeter Kosten: Een millioen gulden De door zo talloos velen, die door het water uit de Alblasserwaard verdreven zijn of daarin nog een moeizaam bestaan lijden, gehoopte versnelling van het droogmalen, zal werkelijkheid worden. Ruim een week geleden moesten wij melden dat de gemalen tezamen ongeveer zes weken nodig zouden hebben om de meer dan negentig millioen kubieke meter uit de waard te pompen. De ingenieurs Van der Mast en Vuyk (de laatste als vrijwilliger) hebben thans echter de bemalingscapaciteit en -moqelijk held zover opgevoerd dat de Alblasserwaard over 24 of 25 dagen droog zal zijn. De kosten van die versnelde droogmaking zijn enorm, maar ze worden goed jesteed, want er wordt mee bereikt dat de weilanden op tijd droog zullen komen om het gras te doen uitlopen. De waarde van tijdig en voldoende gras voor de gehele waard is niet gemakkelijk te schatten, maar loopt in de tonnen. tte». Alblasserwaard reeds heeft doorge maakt werden bijna zonder uitzonde ring veroorzaakt door smeltwater uit de bergen dat met grote kracht in gezwollen stromen van hoger gelegen gedeelten van de rivierbeddingen naar de zee stroomde. Als dan de dijk brak bij Ameide of Heukelom, of voor de Noordelijke Lekoever bij Jaarsveld of bij Schoonhoven, dan stortte dat opper- wn'e-r zich met grote kracht de waard binnen. Maar het kwam dan binnen aan de hoge kant van de waard en het breidde zich veel gemakkelijker uit dan thans, nu het op het laagste punt van de waard binnenbrak. Bovendien is een dijkbreuk door opperwater niet te'dichten vooraleer het water uit zich zelf belieft te verdwijnen. Het smelt- .-ater vertoont immers geen eb Juist deze zich snel uitbreidende ei. onstuitbare overstromingen betekenen veel groter gevaren dan de alleen tij dens vloed een langzaam tegen de helling van de bodem opklimmende overstroming van benedenuit. Het is een schrale troost, maar onze voor ouders hebben veel ernstiger gevaren doorstaan dan de Krimpener- en Al- vlned. Het blijft maar de benodigde tijd begrepen. De kosten voor normaal droogmalen zouden aan zienlijk lager geweest zijn, minder dan de helft. Maar daardoor zou er een Over twee dagen is het drie weken De polder Papendrecht. 150 kub. me- S™01 ^deel van de zomer geen gras -• J" te per minuut. De polders Nieuw- voor het üeweest Lekkerland en Streefkerk, die niet in door een steeds verder afbrokkelende dijk. vierentwintig uur per dag. Juist tegen dit soort gevaren bestaan de. we! vermolmde, organisaties van dijklegers binnenstromen blasserwaard thans doorstaan hebben gekregen. Zij zagen ook nimmer reeds na enkele weken hun polders weer droogvallen, zoals dat nu wel het ge val zal zijn. W oensdag maakte mr. Kesper, ae com-» missaris van de Koningin, een inspec tietocht in de door de watersnood ge troffen of bedreigde gebieden. Op de foto een somber beeld van het gezel schap in de Stormpolder. Tweede van rechts mr. Kesper, naast hem burge meester Aalbers van Krimpen aan de Ussel. serwaard binnenstroomde. Reeds in het verband van Nederwaard of Over- Snelle revanche. vorige nummers hebben wij de bere- waard zijn opgenomen, omdat zij, als ,Deze drie en dertigste overstroming kening kunnen afdrukken van de hoe- zelf waterkerende polders ook recht- van de Alblasserwaard, sinds het jaar veelheden water die toen binnengeko- streeks op de rivier lozen, verlenen 1300, zal ongetwijfeld de overstroming men zijn. Het waren er tussen de ne- hulp bij de uitmaling door overstro- zijn die de bevolking het minst ver wachtte. In vroeger eeuwen, was een watersnood iets dat elke generatie een maal meemaakte. Nu was er niemand gentig en honderd millioen kubieke mingswater over te nemen. Dat 0_ meter. Voor het overgrote deel was schiedt door middel van hevels die dat zoet water. Slechts wat de eerste over de boezem van de Overwaard turen binnen golfde was brak. Onder- heen liggen. Tezamen slaan deze twee meer die zich uit eigen aanschouwing zoekingen van het landbouwkundig la- polders zo 120 kubieke meter per mi- of zelfs maar by rechtstreekse over- boratorium op watermonsters uit de nuut uit van de inundatie. Aan de levering een voorstelling kon maken overstroomde waard gedaan, hebben wiel in Sliedrecht is het noodgemaal van een overstroming. Nu die toch aangetoond dat J§aaijfi| g|§ jg|' het zoutgehalte van het water zo laag is, dat een vol ledige geruststelling op dit punt op - - - - - haar plaats is. Het water mag zoet he- aan het wer* gaan, waardoor op dat verwachte overstroming zal ook de Lieslaarzen dikwijls te kort Zwaarst getroffen doip in de waard doende om 350 kubieke meter per mi nuut in de Merwede te werken en van- gekomen is heeft de Alblasserwaard in buitengewoon korte tijd de wegen i daag zou de laatste van de drie grote middelen weten te vinden om het wa- pompen midden in Alblasserdam ook ter weer' baas te worden. Deze minst punt 400 kubieke meter water per ml- nuut teruggegeven wordt aan de Noord Dan is er nog over het gemaal van de Overwaard te Kinderdijk. Zoals men weet trekt dat aan de hoge boezem, maar de Zuidelijke (Westelijke) kade van die boezem vormt de kering van ■in «- won nosonamenoas» overstroininj Hot heeft es- het overstromingswater weer far centimetor-gescheeld of hei vA.- - ter was over die kade gekomen en in dat geval zou nog veel groter gebied overstroomd zijn. Dat is niet gebeurd, maar de kerende taak van die kade niet missen en men moet dus ten en er zullen dan ook in het geheel geen speciale maatregelen voor grond bewerking of zoutverdrijving genomen behoeven te worden wanneer de lan derijen weer droog vallen. Over twee dagen is het twee weken geleden dat de gemalen aansloegen en begonnen aan de toon nog. «nafzienba"< taak om het overstromingswater weei buiten de dijken te werken. Dat waren de eerste gemalen: in Elshout was het de Nederwaard en vlak bij de dijk breuk het gemaal van de polder Pa- pendrecht dat begon te zuigen aan de kan snelst overwonnene zijn! Behalve onverwacht, waren er nog meer bijzondere kanten aan de overstroming. De vloed Is nu ge komen van „de minst schadelijke brengen te gaan slapen temidden van kabbelend water onder zijn bed- janken en de ronddobberende ca- 'ftóveX uüfttin de deur, Toch «gaat er geen dag voorbij of een paar Wingerd se inwoners komen in hun dorp. Zij getroosten zich daarvoor „een zware of meer tijdig konden vertrekken, tocht met een schouw door het dooi ende ijs vanaf de Baanhoek. Zij kun nen weinig of niets doen in hun be huizingen, maar zij willen toch gaan Er behoeft geen enkele twijfel over te bestaan welke |«akta d«-Al blasserwaard het zwaarst van het water te lijden heeft. Dat is U yn, aar den. het kleine, afgelegen dorp tussen Oud-Alblas en Baanhoek midden indepol der gelegen. Deze gemeente, vlak achter de dijkdoorbraak van Papendrecht heeft maar nauwelijks tijd gehad te vluchten en veel vee is daar verdron ken. Geen enkele andere gemeente in de Alblasserwaard heeft. zoals WUn- gaarden werkelijk alle woningen overstroomd. Hoe zwaar de uitbreidingen van Sliedrecht en Papendrecht ook getroffen zijn. hoevelen m Giessendam ook uit hun woningen verdreven zijn, in geen van die plaatsen, zo mm als In de dorpen langs de Graafstroom is honderd procent van de huiskamer- vloeren overstroomd. hoek kunnen overzien. Midden in die vlakte is zonder mist het ver dronken Wijngaarden te ontdekken. Troosteloos is het schouwspel Wijngaarden is volledig geëvacueerd Niemand zou er trouwens kunnejj wo nen, ook al zou hij de moed kunnen op kant in de minst gevaarlijke hoek' De deskundigen zijn liet daarover eens, al zal het voor degenen dié vee zagen verdrinken weinig ver schil maken. Maar het maakt wel verschil voor degenen die nog min SennfeU 7^1 olke liter water die door het gemaal Zij hebben dat kunnen doen juist nodig dan hét gemaal op gang te bren- ran de, overwaard uitgeslagen wordt doordat de overstroming werd gen. Het water stond zo hoog in rTW> Verkaik en bootsman Van Gooi. Daar lag al lijd het gebied dal zij patrouil leerden. Maar nu ligt hun krachtige motorboot aan de ketting en zij ploe teren met een sloepje of een roeiboot door de Wingerdse dreven. Hier heb ben zij een deur dichtgespijkerd om te voorkomen dat het meubilair de weg op dreef, daar hebben zij een ronddrijvend schot voor een raam ge timmerd. dat opengerameid was door een op de golven dansende telefoon paal. Daar drijft een pakje boter dat er gisteren bepaald niet was en verliest in Wijngaarden een pakje wie veruest ,11 jjipctiiuch uui. s— u afstand maar bepaald naargeestig is t boter onder de tegenwoordige omstan- ipn- V<1I1 UC UVCl VVddlU Ultgcölajicll WUilil j J i UUWlilSi-ii, 1 i lei clcij ,v w. het eerst over de met zoveel Inspanning oorzaakt door een stormvloed en met kyken Sommigen volstaan met net Hnnr nnnnrwatpr en mist doordat de »- -» gebied dat die schepraderen bestreken behouden kade pompen Om dat dat er geen tochten of vlieten nodig bereiken zyn thans in het totaal waren De twee gemalen hebben ech ter in de sind9 dat begin verlopen twee weken hulp gekregen en die hulp kon alleen maar verschaft worden door de helpende gemalen ook water toe te voeren. In de komende weken zal dat toevoeren nog verder uitge- noodpompen aan het werk, die teza men 470 kubieke meter in de hoge boezem werken. Diezelfde 470 kubieke meter worden aan Elshout uitgeslagen Nog steeds worden, wanneer ze te krijgen zijn, meer noodgemaaltjes op gericht, maar op het ogenblik is de te door opperwater en juist doordat 24 dijk brak bij Papendrecht en niet er gens veel verder stroomopwaarts De lange reeks van overstromingen, die paar uur te staren over de uitgestrekte vlakte die zij vanaf de spoordijk bij Baan- zaï aai toevoeren nog vciu« ui^- u -j n - breid moeten worden, want hoe meer o ale 1 Vm ai'e gemalen h"t water zakt, hoe minder het een vrije vcbinding krijgt met de zuigen de uitgangen der gemalen. Op het ogenblik staan nog bijna alle machines en molens van de afzonderlijke pol ders binnen in de waard stil. Hun werkzaamheid zou nu nog geen ander tezamen uit te drukken in rond drie millioen kubieke meter per etmaal minder in de waard. Drie millioen kubieke me ter per etmaal. De hulpgemaaltjes zuigen dus het werkzaamneia zou nu nog geen auu« - resultaat opleveren dan dat rested, wate wee «U hetzelfde water rondmalen. Komen Giessen en echter de kaden langs de vlieten droog hun m<ogelykhedenvergroten ^bij- dan moeten die molens gaan draaien voorbeeld de ÜMnseweg (^uideUjke en zover is de Bleskensgraafse molen gedeelte) op verscheidene plaatsen al «komen. Het welgeschapen, maar door^oken^Daardoor somber zwarte bouwsel staat daar on verzettelijk te wieken, geruisloos in verhouding tot de lawaaierige diesel die op de molenkade ook water naar de Graafstroom stuwt. De thans bereikte toestand, zal wat meer dan een week voort duren. In die tijd zal bijna dertig millioen kubieke meter water uit geslagen worden. In vergelijking met de totale hoeveelheid is dat al een respectabele vooruitgang. Daar na moet echter de gehele organisa tie veranderd worden, hetgeen bly_ ken kan nlt het volgende. Op het ogenblik malen dus: w2?d.tt Se' 22*%, toevoer naar de hulpgemaaltjes. dus de Giessen en vandaar via de hoge boezem naar het gemaal aan Kinder dijk. Men kan echter niet blijven voort gaan kaden door te steken, steeds ver der verspreid in de 10.000 overstroom- de hectaren en dus steeds verder weg herstelwerken, van de hulpgemaaltjes. Daarom gaat men niet het water naar de hulpge. maaltjes brengen maar OVERZICHT DER DIJKWERKEN De helft van de ongeveer 1100 kilometer dijk in de rampgebie den heeft zwaar geleden, aldus de directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir. A. G. Maris. Behoudens het dichten van grote en kleine breuken, zal zeer veel tijd. materiaal en zorg geëist worden om de totale schade te herstellen. Deze schade Is belangrijk groter, dan ir. Maris eerst verwachtte. Op het ogenblik wordt op grote schaal klein werk uitgevoerd om de schade zoveel mogelijk te be perken. Dit geschiedt door het aanleggen van ringkaden van zand zakken en klei, die het water bij normale bloed buiten kunnen houden. Bij ietwat zware voorjaarsstormen echter acht ir. Maris teleurstellingen en tegenslagen niet uitgesloten. De bedijkingen zyn en blijven voorlopig ook nog bijzonder kwetsbaar. Ir Maris gaf in vogelvlucht een beschrijving van de in gang zijnde 1 Op St. Philipsland zijn twee stroomgaten, die dank zij de kleibodem, geen grotere diepte hectare, waardoor de stroomsnelheid zal afnemen en men definitief her stel kan gaan voorbereiden. Of het maken van deze inlaagdijk zal sla gen, kan men niet garanderen. .Alles de noodpompen hebben dan min twee meter Nieuw zal op alles worden gezet. De vier naar het water. Als over een dag of Amsterdams Peil (N.A.P.). Hier wordt kleinere gaten by Bath zijn en wor- =- - waarmee den voorlopig hersteld. De situatie bij Kruiningen is ernstig. Er zijn drie grote gaten en de haven is uitgestroomd. Zeer veel spoed wordt en a ne w»iiu...u»^ vomet de dichtingen en met het herstel water in de hoge boezem te brengen, een perszuiger zanddammen achter de van kaden en steiger van de pont op maar ook voor de Nederwaard zal dan kistdammen spuiten. tien 30 millioen kubieke meter is weg- gewerkt met kistdammen, gewerkt, zullen de meeste kaden droog- men reeds een gat gedicht heeft. Het vallen. Dan kunnen dus, voorzover zij tweede stroomgat hoopt men bij het bedrijfsvaardig zijn, de poldergemalen aanstaande doodtij -(begin volgende en alle windmolens aan het werk om week) dicht te krijgen. Daarna zal Dat betekent dat er ook de 1000 Tholen. In de Tholense dijken zijn de ga- Per kpolder gemaakt. kubieke meter van het gemaal aan de ten evenmm zeer diep. Aan de Zuid- lage boezem en voor de 400 kubieke zydei ^ij stryenham, is een opzich- meter van het hulpgemaal op AlDias- ter van waterstaat er in geslaagd een serdam toevoer door kleinere pompen gat met zetsteen te dichten. Definitief moet komen. Daarom zullen over ruim een veek herstel met behulp van twee pers zuigers is gaande. In de Noordwest- UOiUUUl tunc, W.V. o-- - de noodgemaaltjes langs de Gles- hoek van het eiland zyn de binnen- -4;ilrnn Hol ornntcto Heul Hor de hoge boezem verdwij- dijken gesloten. Het grootste deel der ncn om geplaatst te worden langs polders zal kunnen lozen, waartoe de Graafstroom en de Albias. Als hulpgemalen besteld zijn. De dijk bij Stavenisse geeft hetzelfde beeld als die bij Stryenham. Bij het dichten worden geen bijzondere moeilijkhe- Half Maart zal het peil bereikt den verwacht, al blijven de voorzie- ziin waarop de normale bema- ningen uiterst kwetsbaar. .1 Unlnffpmn- Zuid-Beveland. er dan op die nieuwe wijze nog eens een week of twee gemalen is zal de Alblasserwaard droog zijn. Noord-Beveland. De zeedijk rond Noord-Beveland vertoont geen grote gaten. De Zuide lijke zeedijk echter heeft belangrijke schade opgelopen. Ten Oosten van Kortgene zal een vrijwel geheel nieu we dijk moeten worden gelegd. Ook ten Oosten van deze plaats is de scha de ernstig. Vervolg op Bladz. 2. van nabij. Een ontzaggelijke ravage van aangespoeld hout, hokken, deiiren en hekken op de weg en op de erven. Stramme varkenslichamen her en der tussen het wrakhout en waarschijnlijk nog meer in de nog steeds onbereik bare hokken. Gezwollen deuren, af vallend behang, gebarsten kastjes en ronddrijvende stoelen in de kamers „Ik hef mijne oogen op naar de ber gen, vanwaar mijne hulp komen zal" Zo luidt de wandspreuk die in meer dan één behuizing aan de muur prijkt. Hoe beangstigend letterlijk wordt het vertrouwen de bezoeker voor gehouden als hij door de beslagen ruitjes die spreuk leest. Die spreuk, die daar hangt in een ka mertje met twee kinderbedden die schots en scheef zyn weggedreven. Een speelgoedbeest en wat kinder- kleertjcs zweven in hel grauwe water. Kleertjes van kleine kinde ren, zo klein dat de moeder deze menselijke schepseltjes op de arm genomen moet hebben om hen naar de dijk, naar de hoogte, naar de bergen te brengen. Dat was de enige plaats van redding, want nog, nu het water toch al veertig centimeter gevallen is sinds de hoogste stand in Wijngaarden, nu nog staat het te hoog om de kin derkopjes boven het oppervlak te doen uitkomen. Met lieslaarzen aan kan men op de weg voorzichtig lopen, maar bijna al le toegangen tot de erven vormen 'n klein heultje en daar wordt het water al dra te diep. Daar moet een bootje te hulp komen, want de lieslaarzen zouden niet hoog genoeg zijn. Hier en daar dobbert een onklare schouw tus sen de stammen en de bielzen, meest al onbereikbaar, maar toch is er altijd een bootje in Wijngaarden dat vaar klaar is. tot 's avonds doen hier twee mensen van de rivierpolitie. uit Sliedrecht dienst. Zij kennen de Biesbosch op hun duimpje, digheden. Zo'n vraag brengt de eigen lijke taak van deze onvermoeide poli tiemensen 'aan. h>'-{ licht. Z waken hier tegen roverij' en plundering. Het nieuwe huis van de Wingerdse politie agent staat rondom in het water, do storm heeft een serie dakpannen af gerukt en een zorgzame vrouwenhand heeft de gordijnen opgeknoopt, buiten het bereik van het water, maar de be woner doet straatdienst in Sliedrecht. Hij zou met zijn fiets niet veel kunnen uitrichten in het verdronken Wijn gaarden, Daarom is er de rijkspolitie te water, zoals de rivierpolitie officieel heet. Wit berijpt, kletsnat geregend, of klappertandend in een dunne Oos tenwind varen die twee van erf tot erf. Zij controleren nu en dan 'n toe gangsvergunning van de enkele be woner die naar zijn spulletjes komt kijken. Zij speuren achter de langvin- ger die een paar zijen spek van een boerenzolder stal en zij verdienen on dertussen een medaille van de dierenbescherming. Het hoort helemaal niet tot hun taak, maar zij kunnen het niet laten, hier de kippen te voeren die de koppen al druilerig laten hangen en ginds een angstig jam merende kat van een drijvende boom stam te vissen en in een stal met ge zelschap te brengen. Kippen en kat ten, het zijn de enige levende wezens die in Wijngaarden volhouden. Alle andere dieren zijn gevlucht of ver dronken. Zeventig koeien en een paar honderd varkens kwamen in de vloed om en nog elke dag komen die twee van de rivierpolitie drijvende cada vers tegen. Zij leggen die zichtbaar neer. zodat ze zo snel mogelijk opge ruimd kunnen worden, wanneer er weer mensen kunnen komen om dat te doen. Burgemeester Brouwer, die zich door geen hoog water of koude wind laat dag van s morgens afschrikken, kent en waardeert de De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland heeft een resolutie van Je Amerikaanse senaat over het medele ven van Amerika met de bevolking van Nederland, naar aanleiding van de ramp, overhandigd aan de voorzitter van de Eerste en Tweede Kamer. Hngsinstaïlatie zonder liulpgema- len of noodpompen, zonder hevels i tractoren de polders droog kan hulp in de watersnood. Een ringkade van 1800 meter zal houden. Hoger gelegen polders volgende week bij doodtij achter het zullen zelfs nog eerder droog val- enorme gat bij Bath op Zuid-Beve len. land worden gelegd. Dit zeer moei- Half Maart dat betekent dat de gras- lijke werk zal door 1000 tot 2000 mi- landen op tijd het daglicht zullen zien hUiren worden uitgevoerd. De Ned om de voorjaarsopslag van het gras Spoorwegen zullen het zand en 300.000 niet te belemmeren. Zelfs al cijfert zandzakken aanvoeren. „.„lor Bath is daarom IO moeilijk omdat het verschil in getijde ongeveer vijf meter bedraagt Achter het gat ligt een gebied van meer dan 1000 hectaren dat bij ieder getijde leeg of vol stroomt. De stroomsnel heid in het gat is vijf meter per seconde. De ringkade zal komen te liggen over een stuk land, dat één meter bo ven N.A.P. ligt. Met klei, draglines en enorm veel mankracht zal men in alleen van weer droogmalen van de enkele dagen tijds de kade tot boven Alblasserwaard geraamd op ongeveer normaal vloedpeil moeten leggen. Hel een millioen gulden. Daarin zijn dus stroomgebied achter de dijkbre thans de kosten voor halvering van wordt dan teruggebracht tot ruim I men de sluipende schade van het water aan huizen en landbouwmachines een ogenblik weg dan nog is de winst van een paar weken eerder droog alleen in verband met de grasteelt zo be langrijk, dat het volkomen verant woord mag heten de geweldige extra kosten te maken, die nodig zijn om het droogmalingsproces zo sterk te be spoedigen. Geweldig zijn die kosten inderdaad, n het geheel worden de kosten De koningin heeft Woensdagochtend buitenlandse officieren op het paleis Soestdijk ontvangen, om hun dank te brengen voor de buitenlandse militaire een millioen gulden. Daarin zijn dus stroomgebied achter de dijkbreuk mannetjes van de rivierpolitie. Wij hebben ze gedrieën bezig gezien voor niets anders dan voor het welzijn van de zwaar getroffen gemeente. Als een schipper jonge kerel plaste de burgemeester door het ijs om na te gaan hoe groot de schade bij elk van zijn gemeentenaren wel is en zonder omhaal liet hy 's avonds bij de verjarende vrouwen van de rivier agenten een taart brengen: als kleine attentie van de gemeente Wijngaarden voor de wakers over het achtergeble ven bezit. Gedrieën bespreken ze ook de ont wikkeling van de watersnood over Wijngaarden. Vandaag gaan de schip per en de bootsman met veel meer plezier naar hun patrouillëterrein dan veertien dagen geleden. Toen gingen zij elke dag met angst in het hart: hoe ver zou het water nu weer gestegen zijn. Thans zien zij elke dag het water zakken. Zij wijzen op de vuile slib- rand op de ramen van een van de laagst gelegen huizen (van A. Kore- vaar en P. de Jong). Er heeft daar 111 cm. water gestaan en nu is het nog maar 70 cm. Maar zeventig centimeter In een wat hoger gelegen huis is het maar twintig centimeter. Dat noemt men tegenwoordig in de Alblasser waard weinig, hoewel dat niet weg neemt dat ook een paar decimeter wa ter grote schade betekent aan veel dat lief en leed met de bewonders door maakte. Gedrieën begroeten de gezags dragers met gejuich T. de Wit. die de vrouwen al aan het werk heeft om de drooggevallen voorkamer schoon te krijgen en een eind verder knikken ze goedkeurend tegen elkaar als blijkt dat het schoolhuis zo hoog staat dat er geen druppel water op d«

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1