Technische Dienst van het „Hoogheemraadschap Krimpenerwaard" was paraat Gemeentesecretaris 40 jaar in dienst MacMs Hampenlonds 27e JAARGANG VRIJDAG 20 FEBUARI 1953 No. 7 12 c«nt p»r nilim«t«r Ingezonden medodsiingen i dubbel tarief POSTREKENING 108000 WEGELING'S DRUKKERIJ n.v. KRALINGSCHE VEER Per 3 maanden i 1.20, bij vooruitbetaling Lease nummert 12 cent Per post i 1.50 (binnenland) TELEF. (R'DAM 23853) Dijken zijn van goede vaste klei Deze week hebben we een onderhoud gehad met het hoofd van de Technische Dienst van het Hoogheemraadschap „De Krimpenerwaard", de heer C. v. d. Buuse, die ons vertelde van het moeilijke en zware werk, dat in de stormnacht van 1 Februari door de bevolking en door het Hoogheemraadschap is verricht. Moeilyk was het werk en nog moeilijker werd het, toen de electriciteit uitviel en men geen hand voor ogen kon zien. De golven sloegen over de dijkwachters en de vrijwilligers heen en sleurden de zakken zand mee in de zwarte diepte. Helfhaftig werd gestreden, een ieder bij zyn gat, dat hij als het ware geadop teerd had om 't te behoeden voor verdere afkaveling. Gevochten hebben deze mensen, aldus de heer v. d. Busse, tegen de krachten der natuur. Op verschei dene plaatsen is men het water de baas gebleven, doch op andere punten heb ben de dappere strijders het onderspit moeten delven en zagen zij met de dijk, al hun moeite wegspoelen. Het is bij nadere beschouwing gebleken, dat de Technische Dienst van het Hoogheemraadschap „De Krimpenerwaard" paraat is geweest, maar dit neemt niet weg, dat er een te lange tijd mee gemoeid is, voordat het grote apparaat van het Hoogheemraadschap op volle toeren draait. Ook de industrie, die aan of binnen de dijken is gelegen, zou wel eens een woordje in deze willen mee spreken, maar dit is op het ogenblik onmogelijk, omdat de landbouwers het roer van dit scheepje hanteren. Dit zal in de toekomst waarschijnlijk wel veranderen, doch nu waren talrijke industrieën afhankelijk van de werk methoden van het Hoogheemraadschap. INSPECTIETOCHT. Velen zijn er geweest, die de waarschuwing, des morgens door de radio omgeroepen: „Ge vaarlijk hoogwater", in de wind hebben gesla gen en verder de dag onbezorgd over heigeen hen boven het hoofd hing hebben doorgebracht. Dit is volkomen begrijpelijk, want onze genera tie heeft een overstroming in deze zin nooit mee gemaakt, dus waarom zou men zich zorgen ma ken over iets dat niet konniet mogelijk wasDe dijken hebben het altijd gehouden en nu zijn ze reeds zovele malen opgehoogd; een overstroming behoorde tot het verleden Dat wa ren zo de meningen, die de massa er op na heeft gehouden, zelfs ook personen die een functie hadden ten opzichte van onze dijken. Maar er zijn ook andere personen geweest die zich met zorg hebben afgevraagd, of de dijken het wel zouden houden en of deze wel hoog ge noeg zouden zijn. Zó was het ook met het Hoogheemraadschap de Krimpenerwaard, althans met de Technische dienst hiervan. De heer v. d. Buuse, een gebo ren Zeeuw heeft eens gezegd, toen hij voor het eerst de Krimpenerwaard zag en de dijken, die deze omgeven: De dijken zijn te laag en wan neer er een Noordwester storm komt, gepaard gaand met een springvloed, dan wordt de waard overstroomd. De geboren en getogen mensen uit de Krimpenerwaard hebben daarop geant woord, dat hij wel van gedachte zou veranderen wanneer hij eenmaal een tijdje in de Waard woonde. En. zo zeide de heer v. d. Buuse, zv hebben gelijk gekregen. Toen ik dan ook enige jaren in deze streek woonde heb ik gezien, dat het water de dijk niet kon overspoelen. Telkens, wanneer het'tot circa kruinhoogte was gestegen, trad plotseling de eb in, waardoor het water vrij spoedig wegvloeide. De vermoedens van de heer v. d. Buuse zijn in de stormachtige Februari nacht op zeer pijnlijke wijze waarheid gewor den. Hoewel het gevaar uit zijn hoofd is gepraat en hij er ook niet meer aan dacht, was de heer v. d. Buuse toch steeds aanwezig en talrijke ma len heeft hij inspectietochten gereden over de dijken van de Krimpenerwaard. Het publiek was hiervan nooit op de hoogte en dat behoeft ook niet, want 't is m'n plicht, zei dhr v.d. Buuse Zo ook op die Zaterdagavond, de 31e Januari. Reeds vroeg in de avond werd door de heer v d. Buuse een inspectietocht gemaakt over de dijken, vanaf de Watertoren te Krimpen a. d. Lek tot aan Stolwijkersluis. Het dijkleger werd gewaarschuwd en de door het hoofd van de Technische Dienst opgegeven gevaarlijke pun ten werden bemand. Het eerste alarm kwam van Stolwijkersluis, waar de dijk aan de binnenzij de afbrokkelde en de leidingen reeds bloot kwa men. Onmiddellijk werden de zakken, welke in het noodmagazijn te Bergstoep lagen opgeslagen per auto naar Stolwijkersluis vervoerd om deze ter versteviging aan te brengen. Het gevaar was spoedig gekeerd en voor de tweede maal werd de dijk geinspecteerd. Het water stroomde op vele plaatsen over de weg en voorzichtigheid was geboden. Te voren stond reeds vast. dat de zwakste plekken waren gelegen bij de „Schans" en de Usseldijk (Ger. kerk- te O'kerk, Molen dijk (gemaal Hendrikus de Jong) te Krimpen aan de Lek. Misschien lijkt U dit overdreven, maar dit is het geenszins, want het vier jaren plan van het Hoogheemraadschap één jaar was hiervan verstreken behelsde de opho ging van de reeds hierboven genoemde punten. Deze zwakke punten werden steeds zorgvuldig bewaakt en toen dan ook duidelijk werd, dat de dijk op deze plaatsen ernstig werden overspoeld werden direct de noodzakelijke maatregelen ge nomen Het is algemeen bekend, dat een dijk doorbraak alleen kan worden voorkomen of ge dicht tijdens hoge waterstand en storm door het laten zinken van een schip. Dit is dan ook te Ouderkerk a.d. IJssel en te Nieuwer- kerk a. d. IJssel geschied. De heer v. d. Buuse gaf de burgemeester van de gemeente Ouder kerk hiertoe opdracht. Zelf stelde hij zich in verbinding met de sloperij van de fa. Heuvel man en mat de lengte der schepen, die voor het dichten van de dijk in aanmerking kwamen. Toen er in Ouderkerk niets meer te redden viel begaf men zich naar Krimpen a.d. Lek. Gezien de slechte toestand van de dijken probeerde men het via de binnenwegen. Spoedig bleek dit onmogelijk, want bij de woningen van de heer Burger stond het water reeds 50 60 cm hoog. De motor sloeg af, doch toen de wagen werd teruggeduwd deze was door een lekgesla gen radiateur gloeiend heet geworden en droogde zichzelf zodat deze weer kon worden gestart. Via de dijk, die reeds bezaaid lag met stukken hout, vaten, enz, gelukte het toch het gemaal te bereiken. Ook daar werd met man en macht gewerkt om het gevaar te keren. En op die plaats is een gelukkig en goed resultaat be reikt. Het water sloeg wel met grote golven over de weg. maar tot een doorbraak is het niet gekomen. Ook de heer Twigt, de Administrateur van het Hoogheemraadschap heeft zich in deze nacht zeer verdienstelijk gemaakt, hoewel hij er eigenlijk niets mee te maken had. De gehele Za terdag en Zondag heeft hij met de heer v. d. Buuse gereden over de dijken en tot het middel in het water gestaan om te strijden voor het behoud van de dijk. DEFINITIEF HERSTEL. Het definitief herstel is thans in volle gang. De zakken zand, de balen cement, de pakken stro en andere voorwerpen, die gebruikt zijn by de versteviging van de dijk op 1 Februari zullen weer worden verwijderd om plaats te maken voor goede vaste kleigrond. Men is met man en macht aan de slag gegaan, doch er zal nog geruime tijd mee gemoeid zijn, eer alle zwakke plekken zijn verbeterd. Het Hoogheemraadschap neemt geen risico en daarom worden alleen die gaten van zandzak ken verwijderd, wanneer vaststaat dat zij dezelf de dag weer door klei kunnen worden vervan gen. Men riskeert het niet de gaten des nachts half gevuld te laten liggen. Hierdoor zullen de gaten, die te groot zijn om in één dag te wor den verbeterd nog even moeten wachten. De klei, die voor de dijken wordt gebruikt is afkomstig uit Willige Langerak, 4 km boven Schoonhoven. De klei wordt gewonnen uit buitendijkse grond en door twee draglines op kipkarren naar de rivierzijde vervoerd, waar zolderschuiten door een knijper worden geladen. Per sleep worden deze schepen naar Krimpen a.d. IJssel (gemeen tegrond) gebracht, waar zij worden gelost door een knijper De vrachtwagens worden hier met twee draglines gevuld en voor twee derde naar de doorbraken gebracht. Eén derde gaat onderweg in de kleine gaten. De grond, welke is gestort in „de krom" te Krimpen a.d. IJssel is gebaggerd bij de Noodsluis in genoemde ge meente. Misschien zijn er velen, die denken dat deze grond niet voldoet aan de eisen, die hier aan moeten worden gesteld. Dit is geenszins 't geval. De grond is prima, maar moet enige da gen drogen, voordat ze kan worden bewerkt. Dit is slechts een maatregel geweest om de over bruggingstijd te bekorten. Anders zou ongetwij feld de mening hebben postgevat dat het Hoog heemraadschap niets aan het dijkherstel doet. Het herstel der dijken wordt in twee districten uitgevoerd. Het eerste gedeelte van de Water toren via Krimpen a.d. IJssel tot aan Schaap jeszijde te Ouderkerk a.d. IJssel wordt uitge voerd door de fa. P. Gouwens te Krimpen a.d. Lek; 't tweede gedeelte door de fa. Stigter en Zn. te Ammerstol. lopend van Schaapjeszijde tot aan Stolwijkersluis. Alle beschadigingen aan de buitenzijde der dij ken worden hersteld door Gebr. Heuvelman uit Krimpen a.d. IJssel. terwijl de beschadigingen aan het wegdek zijn uitbesteed aan de Fa. Ver sluis en Zn. te Bodegraven. Reeds op de Ramp-Zondag werden door het Hoogheemraadschap contracten afgesloten met de fa. P. Gouwens voor het herstel van de dyk. Wanneer dit niet zo was geweest, dan zou het materiaal, waarover men nu de beschikking heeft, niet beschikbaar zijn geweest, want alle Hoogheemraden en gemeenten zitten te sprin gen om vervoer per as en per schip. Wellicht had de Krimpenerwaard dan op het tweede plan geraakt. BEPERKTE SCHADE. De gehele Krimpenerwaard is 15.000 ha groot en wanneer men dan weet dat ongeveer 1.000 ha onder water heeft gestaan, kan men gerust zeggen dat de schade in de Krimpenerwaard zeer beperkt is gebleven. Ook met de dijken is het nogal tamelijk goed afgelopen, hoewel alle schade die is aangericht teveel is. De dijk te Ouderkerk a.d. IJssel is, zo zeide de heer v. d. Buuse, op de meest geschikte plaats doorgebroken, want op deze plaats was er reeds een onderwaterbeloop, terwijl de dijk. niet ver der kon afvreten, doordat het water aan beide zijden werd opgesloten, aan de ene kant door de Gereformeerde kerk en aan de andere zijde door de stoep van Rijkaart. Dank zij het gesloten wegdek van de dijken Woensdag bracht de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, in ge zelschap van de heer J. C. Sillevis, een bezoek aan de gemeenten, die door de watersnood zijn getroffen. Op deze foto vertelt wethouder P. J. v. d. Giessen de commissaris het één en" ander over de toestand van de Stormpolder in de nacht van Zaterdag op Zondag <X><XXXKXX><X><><><X><XXXX>0<X>CHO<><X><><X><><X><><X><>0<X><><>00<><X><>0<X><><><>00<>0<>0- rond de Waard asphalt heeft het water weinig vat kunnen krijgen op de onderliggende grond, die anders een gewillige prooi geweest zou zijn voor de kracht van het water. Want niet de hoge waterstand is de oorzaak van de dijkdoorbraken en beschadigingen, maar 't over slaande water. Het geweld, waarmee het opge,- jaargde water over de waterkeringen sloeg heeft de grootste ravage aan de dijken aange richt. NOODVOORZIENINGEN. Het magazijn van het Hoogheemraadschap voor de Krimpenerwaard was gevestigd te Bergstoep en de in voorraad zijnde zakken waren vanzelf sprekend onvoldoende voor het dichten van alle geslagen gaten. De materialen, die in het noodgebouwtje waren opgeslagen zijn er nim mer uit geweest, hoewel de jaarlijkse inspectie werd gemaakt. Voor de toekomst zullen meerdere noodmaga- zijnen worden ingericht. De zakken zand die op het ogenblik uit de gaten worden gehaald, daar van zullen de nog in goede staat verkerende in de depóts worden opgeslagen. Bovendien zullen deze magazijnen met de hoogst noodzakelijke voorzieningen worden uitgebreid. Ook het dijkleger moet. zo zeide het hoofd van de Technische Dienst, worden uitgebreid. Op 't ogenblik wordt het dijkleger gevormd door 1 man van elke 20 bunder land (1 bunder ïs 10000 m2). Elke polder levert hiervoor eigen perso neel. Voor de polder Langeland en Kortland komt dit bUv. neer op 24 man. Bovendien zal het dijkleger moeten worden geoefend zodat 'n ieder weet. wat hy te doen heeft en hoe hij te werk moet gaan. Het vierjarenplan van het Hoogheemraadschap ligt op het ogenblik geheel in duigen. Men re kende naar de hoogst bekende waterstand en dat was, die van 1916 en bedroeg 3.34 plus NAP Alle dijken rond de Krimpenerwaard zouden worden verhoogd tot 4.10 hetgeen betekent dat er een waakhoogte zou zijn van plm. 80 cm. De thans hoogst bekende waterstand is die van 1 Februari en bedroeg 3.90 plus N.A.P. Wanneer men aan de Waakhoogte van 80 cm wil blijven vasthouden, dan dienen de dijken te worden gebracht op 4.70 plus N.A.P. Dit houdt dus in. dat de dijken, die op net ogen blik over het algemeen niet hoger zijn dan 3,65 plus NAP met ruim 1 meter moeten worden verhoogd. Een verhoging van 1 meter br ;ngt ongetwijfeld grote moeilijkheden met zich* mee, daar het dijkprofiel dan meer naar déomnenzijde moet worden verlegd. Ook is het mogelijk, dat even tueel een kap op de dijk wordt geplaatst. Dit zijn slechts plannen, die nog nader door het Dinsdagavond had ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats ter herdenking van het feit, dat de heer J. Biert, gemeente-secretaris van Capelle aan den IJs sel, veertig jaren in dienst der gemeente was. Mede op verzoek van de jubilaris was aan deze bijeenkomst een sober en intiem karakter gegeven, die tengevolge van de gesproken woorden eindigde in een plechtige en in zekere zin ernstige sfeer. In de avonduren werd de raadzaal ten gemeentehuize geheel gevuld met genodigden, waaronder wij zagen de oud-burgemeester J. Verloop, de heer J. Hasper, secretaris van Rotterdam, de heer J. A. van Leeuwen, secretaris van Krimpen aan den IJssel, notaris Drapers, dr Hage van Nieuwerkerk aan den IJssel, nog enkele vrienden van de jubilaris, de leden van de gemeenteraad en het voltallig personeel der gemeente. Burgemeester J. van Dijk opende het samenzijn met een woord van dank dat zovelen gehoor ge geven hadden aan zijn uitnodiging om aanwezig te zijn in verband met de huldiging van de heer Biert. Hij vroeg de heren wethouder L. Verhoef, en P. C. Bom, wnd. secretaris, de heer en mevr. Biert te willen binnenleiden, waarna hy in zijn toespraak o.a. zei, dat het vandaag 40 jaren ge leden was dat de jubilaris als jong ambtenaar in dienst kwam van de gemeente Capelle a. d. IJssel. 17 Februari 1913 werd hij aangesteld als 2e ambtenaar ter secretarie. 1 Augustus 1914 werd hij bevorderd tot eerste ambtenaar en 1 Februari 1917 volgde zijn benoeming tot ge meente-secretaris. Spr. vond 40 jaren een hele tijd, vooral als men er vóór staat. Maar hij dacht dtjt de jubilaris wel met hem eens zou zijn dat, als men er achter staal, de tijd als een zucht is voorbij gegaan. In die 40 jaren, aldus spr. hebt U vele zegeningen genoten: U hebt de kracht en de gezondheid van God ontvangen, om Uw taak in dienst dezer gemeente te ver vullen. Wij feliciteren U van harte, aldus de Burgemeester, met dit ambtsjubileum. Het lag tn de bedoeling dit feit te herdenken in een buitengewone officiële raadsvergadering, maar mede op verzoek van de jubilaris werd wegens de bijzondere tijdsomstandigheden een sober karakter aan de herdenking gegeven. Spr. roer de even aan, hoe de jubilaris ook in de letter lijke zin des woords, vergrijsd is in de dienst de zer gemeente. Naar eer en geweten heeft hij steeds de gemeente gediend zoals hij dacht dat dit moest zijn. Wij, aldus de Burgemeester, ver schilden wel eens van opvatting over bestuurs beleid en organisatie, maar U was steeds ijverig, volhardend en eerlijk. Een groot deel van Uw vrije tijd hebt U voor de gemeente opgeofferd. Dat siert U. U hebt in deze tijd veel meege maakt. Ik denk maar even aan het gesprek van 6 weken geleden, waarbij U mij vertelde van de watervloed van 1916 hoe hoog toen het water aan de Ketensedijk heeft gestaan. We konden toen niet bevroeden dat drie weken later het water nog veel hoger zou staan en dat een Ramp ons land zou treffen. Met 3 burgemeesters hebt U samengewerkt n.l. met Burgemeester Bakker 7 jaren, met Burgemeester Verloop 28 jaren en met mij nu ruim 4 jaren. Uw stijl was steeds subliem. Wat in de vergaderingen soms krom of verdraaid werd gesproken wist U stijl vol in de notulen weer te geven. Ik hoop dat U nog een aangename tijd rest. en dat U met vol doening op de jaren, die U bij de gemeente hebt doorgebracht zult mogen terugzien. Hierna overhandigde de Burgemeester aan de heer Biert de „gebruikelijke" enveloppe. Ook mevrouw Biert, die haar man zeer vele avonden heeft moeten missen, wenste hy geluk met het beleven van deze dag. De heer J. Schouten sprak namens de raad woorden van felicitatie en dank. Dit laatste om dat de raadsleden altijd een beroep op de jubi laris konden doen om advies te vragen. Zijn korte woord karakteriseerde de jubilaris en dit was ook altijd te zien in de raadsstukken en de notulen. Namens de raad en zyn voorzitter mocht de heer Schouten hem een stoffelijk be wijs van erkentelijkheid aanbieden. Veertig ja- OP WOENSDAG 18 FEBRUARI jl was het zes jaar geleden, dat het jongste prinsesje in het koninklijk gezin geboren werd. Zij is de benja min en het troetelkind van allen. In weerwil van het feit, dat ons land in de eerste dagen van deze maand door een ontzettende ramp werd getroffen, waarvan wij nog steeds de schrijnende wonden voelen, herdacht met het koninklijk gezin het Ne derlandse volk deze dag, omdat wij juist in die ongeluksdagen hebben gezien hoe nauw wij met ons vorstenhuis en zij met ons zijn verbonden. Moge prinses Marijke nog vele jaren in geluk te midden van ons allen zijn beschoren. ^<x><xxx><x><x>o<x>o<x><xx>o<xxx><x><><x><>o<xx><xxx><>cx><x>o<><><>c><xx><x><><x><><x><> Teneinde het grote aantal initiatieven, welke overal in Nederland worden ontwikkeld met het doel gelden in te zamelen ten bate van het Nationaal Rampenfonds, zoveel mogelijk te co- ordineren en in geregelde banen te leiden, heeft het Bestuur van het Nationaal Rampenfonds aan de Burgemeesters verzocht een contact adres te willen opgeven, waarmede de corres pondentie gevoerd kan worden. Door de burgemeester is voor deze gemeente als contactpersoon aangewezen de heer A. van der Meer, Hoofd van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg. Bedrijven, organisaties, verenigingen of perso nen, die plannen hebben te trachten nog gelden voor het Nationaal Rampenfonds op enigerlei wijze te verkrijgen, worden verzocht zich met bovengenoemde contactpersoon in verbinding te stellen. Door de Buurtvereniging „Burgerdijkstraat" werd door de kassier van genoemde vereniging de heer K, Snoei, het kassaldo, groot 108,61, voor het Nationaal Rampenfonds gegeven. Door de diaconie van de Oud Ger. Gemeente werd voor 't Rampenfonds afgedragen 2113,31 zijnde de opbrengst van de collecte gehouden tijdens de herdenkingsdienst. Hoogheemraadschap De Krimpenerwaard zul len worden bezien. Later hopen wij hierover nog meerdere inlichtingen te kunnen verstrek ken. Tenslotte moeten wij nog namens 't Hoogheem raadschap „De Krimpenerwaard" allen die. heb ben mee gewerkt aan het behoud van de dijk hartelijk dankzeggen. CAPELLE AAN DEN IJSSEL ren hebt U nu als voornaamste hulpmiddel een pen moeten gebruiken. Het is mij bekend dat in ieder geval de laatste 30 jaren dit steeds dezelf de vulpen is en daarom zal vervanging wel no dig zijn. Hij bood daarom een keurige set van vulpen met gouden dop met bijbehorend vul potlood aan. Wethouder Van Duist was blij een persoonlijk woord te mogen spreken. Hij kwam 26 jaren ge leden als „buitenlander" hier in Capelle in on dertrouw bij de jubilaris en haalde enkele aar dige voorvallen op. Hij was daarom blij hem niet alleen bij z'n ondertrouw te hebben ont moet maar ook nader kennis met hem te heb ben mogen maken. Hij dankte daarom de jubi laris op deze plaats voor alle hulp en voorlich ting. Hij dankte ook Mevr. Biert voor de vele avonden die zij in het belang der gemeente heeft opgeofferd. De heer J. Haspers, secretaris van Rotterdam, vond het prettig tot zijn collega oud-leer meester te mogen spreken. Hij zou veel anec dotes uit de tijd van 1918-1919 kunnen ophalen maar beperkte zich tot het noemen van enkele. Hij wilde even opmerken dat wat hij hier in Capelle beleefd heeft wel heel bijzonder ge weest is Hij ontmoette hier een meisje dat zyn vrouw werd, een leermeester die zijn collega werd en een vriend, die thans burgemeester is van Rotterdam waar hij het secretarisambt mag bekleden. Hij besprak nog even de bijzondere positie van een gemeentesecretaris die zich meestal op het wrijvingsvlak tussen gemeente raad en college van B. en W. bevindt. Het deed hem veel vreugde nu te horen hoe de jubilaris gewaardeerd en erkend wordt. Hij bracht hem dank voor de leerzaamheid van de jaren 1918- 1919 en Mevrouw Biert dankte hij uitdrukkelijk voor de in die tijd en later steeds genoten gast vrijheid en hartelijkheid toen hij hier nog als vrijgezelle jonge ambtenaar huisde. De heer P. C. Bom, hoofdcommies ter secretarie sprak namens het gezamenlijk gemeenteperso- neel. Hij wees op het bijzondere van dit jubile um. waarbij de jubilaris het gepresteerd heeft om 40 jaren achtereen zijn krachten te geven aan dezelfde gemeente. Hij sprak de wens uit dat de jubilaris nog eens rustig met echtgenote, kinderen en kleinkinderen, die nu in Amerika wonen, bijeen mag zijn. Namens het personeel bood hij een gold-plated vier-kleurenpotlood aan, passend bij het geschenk van de raadsleden De heer J. Verloop oud-burgemeester, was dank baar voor de ontvangen uitnodiging en zei o.a. „Wat ik voor erkentelijkheid te zeggen had heb ik gezegd bij mijn afscheid. Wy hebben heel mooie jaren beleefd waarin er veel werk was en alles goed liep, totdat de oorlog kwam met zijn narigheid en persoonlijke moeilijkheden. Hij besloot met de wens jk wens U jarenlang gezondheid toe, want dat ia veel meer waard dan goud of zilver". Als persoonlijk aanden ken bood spreker de jubilaris een boekwerk aan. Mede namens de collega's van Nieuwerkerk- en Ouderkerk a. d. IJssel en Zevenhuizen sprak de heer J. A. van Leeuwen, secretaris van Krim pen a. d. IJssel. Hij zag er een groot voorrecht in dat de jubilaris nog mag voortgaan de be langen der gemeente met ijver en werklust te behartigen. Onder het overhandigen van een verpakt ca deau feliciteerde notaris J. Drapers de heer Biert en bedankte hem voor alle steun door hem als notaris van de jubilaris ondervonden. Nadat ook nog de heer J. Boomsma, hoofd van de Prins Alexanderschool mede namens andere schoolhoofden gesproken had. sloot de heer A. W. Verhoef, het jongste raadslid de rij van spre kers met op te merken dat, indien de jubilaris een wapen zou voeren en daarvoor een spreuk nodig zou zijn, hier zeker op zijn plaats zou zijn het bekende „lek dien". De jubilaris, de heer J. Biert. het woord ver krijgende. dankte in gevoelvolle en roerende woorden. Hij was zich bewust dat hij zijn weg met vallen en opstaan heeft vervuld. In zijn werk vond hij veel bevrediging maar ook teleur stelling. De gemeente, als zijn werkgeefster, was hij uitermate erkentelijk voor wat ze hem al tijd geweest was. Hij gedacht aan zyn leermees ter, wijlen Burgemeester Bakker, een persoon lijkheid die het fundament voor zijn loopbaan is geweest, hij was oud-burgemeester Verloop en burgemeester van Dijk erkentelijk voor de goede verstandhouding. Hij zag aan zich voor bijgaan de velen met wie hij heeft samenge werkt en wilde daarbij in het bijzonder noemen wijlen Wethouders Vuijk en Jongebreur, aan wie hij nog veel denkt. Hy sprak woorden van waardering tot de collega's, andere aanwezige persoonlijkheden en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Hij dankte de gemeente voor het geschenk in enveloppe en de raadsleden en hun voorzitter voor het geschenk, dat hij niet van hen had durven verwachten. Hij dankte allen en wist dat het Soli Deo Gloria de grondtoon van zijn gevoelens van dankbaarheid op deze dag was. Na dit treffend moment sloot Burgemeester van Dijk de bijeenkomst en namen allen met een handdruk afscheid van de j'ubilaris en zijn ge zin.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1