SPA JOURNAAL LEZERS vragen het woord Nog geen beslissing inzake ontslag bij Arbeidsovereenkomsten Minister Donker meent juist nu het B.B.A. niet te kunnen missen Rusland bouwt een Baltische muur Van Finse Golf tot Buegen worden kusten versterkt auutc hoest' ABDIJSIROOP Vart Gogh-herdenkingin 1953 van de kunst PANEELRADIATOREN ENVERWARMINGSKETELS KUNSTLEVEN IN AMSTERDAM Periodieke uitkeringen zijn niet altijd belastbaar inkomen 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Europees rampenfonds TYE gedachte van drs W. J. Bijleveld (Lezers vragen het woord van 14 Febr.) heeft zonder twijfel de in stemming van alle lezers. Het is be kend, dat thans dagelijks ca. duizend vluchtelingen, dus per maand ca. dertig duizend vluchtelingen, waaronder vele kinderen en ouden van dagen, die alles in de Sowjet-zone moesten achterlaten, in West-Berlijn aankomen. Zouden deze vluchtelingen via het Nederlandsche en het Internationale Roode Kruis ni*t voor een deel met het surplus, waarover de heer Bijleveld schrijft, geholpen kunnen worden OPMERKER Vrijwillige radioreserve ALS oud-Indisch radiopionier trof het my hoe de radio sedert 1912 is uit gegroeid tot een der belangrijkste verbindingsmiddelen. In uw blad van 14 dezer lezen wy: radio-„amateurs" red den duizenden mensenlevens. Laat men er vooral voor zorgen deze vrijwillige Nationale radioreserve onder de vele andere verbindingsmiddelen in de te maken noodverbindingen op te nemen, want als waarschuwing en oproep heeft de radio wederom haar onmisbaarheid bewezen. De op dit gebied te treffen maat regelen voor bedreigde afgelegen ge bieden zouden o.a. kunnen bestaan door in het gemeentehuis of op de politiepost een eenvoudige ontvanger met zend apparaat te plaatsen met het daarvoor gewenste golrbereik. Normaal op het lichtnet werkend zul len deze apparaten voor noodgevallen op accu's of op een eenvoudig noodaggre- gaat voor stroomvoorziening moeten kunnen doorwerken. Het laatste verdient m.i. aanbeveling, mits het aggregaat zo licht is, dat een man het zonodig zonder meer naar een ander of hoger gelegen plaats kan overbrengen. Bovendien dient het geheel door één man bediend te kun nen worden, zodat na opleiding van min stens twee man voor aflossing of ziekte de bediening daarvan in tijden van nood verzekerd is. x>. C. NOPPEN oud-hoofd Malabarradlo. Tol te Maartensdijk IN het Handelsblad van 7 Februari 1 ik een bericht voor „Hulpactie in het Gooi", waarin oa. staat vermeld, dat „Tol bij Maartensdijk moest worden be taald". Mijn persoonlijke ervaring is juist tegenovergesteld. Toen ik die week, na évacués weggebracht te hebben naar Loosdrecht, „ledig" via Maartensdijk met mijn personenauto de tollen Maartensdijk passeerde, was de mede deling. dat ik evacué's gereden had vol doende, om zonder betaling de tol te passeren, terwijl de tolbeambte mij zei, dit ook aan zijn collega in Tuindorp te zeggen, opdat ik daar ook niet zou hoe ven te betalen. Ofschoon tolheffing* mij niet bepaald sympathiek is, meen ik vorenstaand toch onder uw aandacht te moeten brengen. K. ANDRIESSE (Had men te Hilversum, aldus deelde men ons ten gemeentehuize van Maar tensdijk mede, even een seintje gegeven, dat een transport op komst ivas, dan ■was natuurlijk onmiddellijk tal-vrijdom verleend. Hetzelfde geschiedt des zomers o.a. by autotochten voor oxiden van dagen. Red.) Rails in verdrukking ONS land Is inderdaad, zoals de in zender van 14 dezer over de Berger tram opmerkt, het enige (niet alleen in West -Europa)waar tramlijnen, zelfs moderne en ook locaalspoorlijnen (resp. „nevenlijnen") niet of maar matig door de overhèids- of vervoersinstanties worden gewaardeerd. Men denke bij voorbeeld ook aan de zeer drukke in de blauwe tram, die van de N.B, aan matiger bezette FriesGroningse dieseltramlijnen. Slechts ten dele haar na-oorlogse situatie maar meer de voor opgezette plannen met eventueel snelle en hoge afschrijvingen op de bedrljfs- uitkomsten schiepen de gelegenheid tot haar snelle verdwijnen, ongeacht de economie, resp. kapitaal-verlies, allicht reeds goeddeels weggewerkt. Zo vergaat het ook een deel der locaal-spoorwegen. En dit in een zo ver armd land met zeer zwaar getroffen ra.il- bedrijven, die juist in ons dichtbevolkte land veelal comfortabeler, zekerder en (modern dan altijd) ook sneller vervoer geven. Het "bus-verkeer dat er voor in de plaats komt is inderdaad vaak min of meer chaotisch. Ook is het onzeker: by grote drukte door plaatstekort. Het is gevoelig voor weers- en wegomstan- digheden. In de portemonnaie voelt de reiziger (resp. de goederen-verzender), dat de bus (resp. de vrachtauto) zeker niet meer economisch is dan de vroegere tram. En ondanks talloze verzoeken, protesten etc. volgt toch de ene ophef fing der rail-verbinding na de andere. ..Hogerhand" geeft blijkbaar geen toe stemming voor aanschaffing van modern tram-materieel. De R.T.M. moet van oud nieuw zien te maken als zij „tram" meent te moeten blijven. Naast de Berger tram Is weldra de blauwe tram aan de beurt en daarna spoorlijnen als b.v. in het opkomend N O. Groningen (Delfzijl!) en OverijsselGel derland (ZutphenWinterswijk werd reeds genoemd). Beklagenswaardige rail-loze streken! Vooral wanneer de overheid in benarde tijden tot vordering van bussen en vrachtauto's overgaat. Doch met inzender vraag ik: Wat zou van deze anti-railpolitiek toch de oor zaak zrjn ABONNE jyïINISTER Donker heeft gister- -1- A middag in de Tweede Kamer geantwoord op hetgeen by de alge mene beraadslaging over het wets ontwerp tot wijziging van de bepa lingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten was te berde gebracht. De minister schetste in het kort de geschiedenis der rechtsvernoudingen op het gebied van de arbeid en bracht dank ian prof. Levenbach voor de medewer-| king welke deze aan de totstandkoming van het ontwerp heeft geleverd. De minister constateerde, dat er in brede kring een gevoel van onbevredigd heid bestaat over de tegenwoordige 3ituatïe met betrekking tot de recht spraak in arbeidszaken. Spr. conclu deerde. dat de burgerlijke rechter niet voldoende geëquipeerd is voor de be handeling van arbeidszaken, op die grond kan het B.B.A. ook niet worden gemist "~De minister vroeg zich voorts af, of het gewenst is by de wet bedrijfsrecht- spraak voor te schrijven. De gewone rechtspraak zal nooit kunnen worden ;emist De minister verklaarde de voor- :eur te geven aan de gewone recht spraak, eventueel voorzien van deskun dige bijzitters. Het leek hem niet moge lijk de colleges, die bedrijfsrechtspraak uitoefenen, rechterlijke macht te maken. Een wettelyke basis is aan de bedrijfs rechtspraak dus niet te geven en deze zal dus nooit een werkelijke rechtspraak kunnen worden. Tenslotte besprak de minister de samenloop van het B.B.A. en de regeling van het B.W. Intrekking van de ontslag- regeling van het B.B.A. zal z.ï. niet kun nen geschieden zonder op ernstig verzet te stuiten. Toepassing van het B.F is nu bgvoorbeeld nodig in de ramp bieden op dezelfde gronden als in 194 1946. Er zijn daar groepen arbeiders, o.a"". steenzetters en rietvlechters, aan wie te hoge lonen worden geboden, om dat deze werkkrachten schaars zijn. Langs de weg van het vergunningen stelsel van het B.B.A. worden grote aan tallen gevallen vlot behandeld. Boven dien kan de rechter ingrypen, zodat men een soort contróle heeft in een beperkt aantal gevallen. Spr. vroeg zich af, of dat nu zo ongewenst is. In de samenloop van het B.B.A. en de regeling van het onderhavige ontwerp, zag hf een moge- lykheid van contróle, waarvan hij geen grote moeilijkheden verwacht. Bij de replieken verklaarde de heer Oud ((v.v.d.) zich vóór het ontwerp. Met de inwerkingtreding van art. 1639-s (de gevallen waarin beëindiging dei- dienstbetrekking o.a. kennelijk onrede lijk geacht zal kunnen worden) wilde hij echter nog wachten tot er een behoor- ïyke wettelijke regeling is voor het B.A. De heer Stapelkamp (a.r.) be toogde nader, dat er op het gebied van de bedrijfsrechtspraak een verdere ont wikkeling mogelijk is, welke ook gezocht moet worden. De heer Van Ryckevorsel (k.v.p.) diende een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd art. 1639-s niet in werking te doen treden vooraleer het bepaalde in de artikelen 6 en 9 van het B.B.A. tot een sluitend geheel is gemaakt met a rt. 1639-s. Mejuffrouw T e n d e 1 o o (arb.) ver klaarde, dat haar fractie het standpunt van de minister inzake het B.B.A. onder schrift en het dus niet eens kan zijn met de motie-Van Rijckevorsel. Zy diende een amendement in dat be oogt tydens schorsing van de tenuitvoer legging van een vonnis tot herstel der dienstbetrekking het loon te doen door betalen. Dit amendement is mede ondertekend door leden van A.R., C.H. en K.V.P. De heer Reuter (c.p.n.) verklaarde zich tegen de motie-Van Rijckevorsel Zqn bezwaren tegen de bedryfsrecht- spraak handhaafde hy. Jonkvrouwe Wittewaall var Stoetwegen (c.h.) achtte de motie- Van Rijckevorsel overbodig, omdat de minister al een toezegging in die geest heeft gedaan. Minister Donker verklaarde o.a., dat prof. Meyers voornemens is de nu behandelde materie eventueel over te nemen in het totaal van het arbeids recht, dat hy in het B.W. opneemt. Over de motie-Van Rijckevorsel zei spr., dat hy toch wel bezwaar heeft tegen wat daarin wordt gevraagd. De motie is z.i. bovendien onvolledig. Be halve formele had hij er ook materiële bezwaren tegen. Hij wilde de teksct van het amendement-Tendeloo afwachten, alvorens zijn oordeel er over te geven. De algemene beraadslagingen werden hierna gesloten. Vandaag komen artikelen aan de orde. (Advertentie-Ingez. med.) DRINKT geregeld ook in huis hef natuurlijke, de spijsvertering bevor derende, bronwater uit de Belgische Ardennen. verkrijgbaar Kustvaarders in botsing op de Schelde Gisteravond zijn op de Schelde ter hoogte van Antwerpen ten gevolge van mist twee Nederlandse kustvaarders met elkaar in aanvaring gekomen. De van Londen komende 499 brt metende Lucas Bols I trof de even grote Beek bergen ter hoogte van het proviand ruim. waardoor daar een gat van 2X2 meter ontstond. Het schip kon de reis naar Antwerpen voortzetten. (Advertentie-Ingez. med.) WAARSCHUWING TEGEN DUITSE FIRMA Reeds van oudsher klachten (Van een onzer verslaggevers) De in de Friedrich Ebertstrasse te Kassei in Duitsland gevestigde onder neming Chemische Prodykte Lamberty en Oo doet weer van zich spreken. Vóór- de oorlog kwamen er over deze firma herhaaldelyk klachten binnen. De ex ploitant van de firma met de klinkende naam staat edbter zowel In Nederland alls in Duitsland bij de politie verre van gunstig aan/geschreven. Reeds jaren ge leden werd voor deze man gewaar schuwd. In heel Europa en zelfs in Per- zië en China stelde hij zogenaamde „al leenverkopers" voor een bepaald rayon aan, die zyn producten, de chemische reinigingsmiddelen Luclm. Imprelln e.a. aan de man moesten brengen. De alleenverkopers merkten echter al heel gauw, dat zij hun rayon met andere zogenaamde alieenverkopers moesten delen. Bovendien waren zy verplicht ge- Radio en T.V. bij Britse kroningsplechtigheid (Van onze radioredacteur) Omtrent de radio- en televisie-uitzen ding der kroningsplechtigheden in Lon den op 2 Juni a.s. is nog bekend gewor den, dat de uitzendingen zullen duren van 's morgens kwart over tien tot 's middags vyf uur. In de avond zullen van acht tot negen uur en eventueel nog van kwart over negen tot tien uur door middel van de telefilms herhalingen wor den gegeven van de voornaamste ge beurtenissen bij de koningskroning. De kroningscommissie heeft geen be zwaar tegen latere heruitzendingen van de beeld- en geluidsopnemingen in het openbaar en daar geen afzonderlijk auteursrecht voor doen berekenen. Het-1 zelfde zal vermoedelijk het geval zijn met de heruitzendingen voor betalende gezelschappen. Deze zijn formeel niet gedekt door de gewone retributie van 2£ aan de posterijen, maar de direc teur-generaal zal waarschijnlijk een al gemene machtiging tot dergelijke her uitzendingen verlenen. De televisiezenders zullen op de kro ningsdag reeds van negen uur 's mor gens af in de aether.ziin. Oude burgervader Frankryks oudste burgemeester, Edmond Mathis, heeft zyn 101e ver jaardag gevierd. Hij staat nu al. 75 jaar aan het hoofd van het plaatsje Vésoul, een gemeente van 10.000 zie len en is van plan zich in Mei a.s. opnieuw verkiesbaar te stellen! (Van een correspondent) Stockholm, Februari A CHTER een zorgvuldig bewaakte strook van terri- ■r* toriale wateren, 12 myl uit de kust, bouwen de Russen gestadig aan een zwaar versterkte „Baltische muur" die zich uitstrekt van de Finse Golf tot het Noordduitse eiland Ruegen. Volgens te Stockholm ontvangen berichten zijn 60.000 Duitse en Poolse arbeiders te werk gesteld by de bouw van lucht- en vlootbases, van fortificaties en van installaties voor het afschieten van geleide projectielen. De Russen hebben ver gaande maatregelen geno men om hun militaire actie aan de Oostzeekust verbor gen te houden. Als ge volg daarvan zyn indertyd een Amerikaans en twee Zweedse onbewapende vliegtuigen neergeschoten en worden vissersvaartui gen tot ver buiten de terri toriale wateren achtervolgd. De informaties zyn af komstig van vluchtelingen en van ondergrondse orga nisaties in de Baltische sta ten. Maar door al deze ge gevens te combineren krijgt men toch een inzicht in wat er aan de overkant van de Oostzee gaande is. De uit breiding van de normale zone van 3 of 4 myl tot 12 myl wijst al op een abnor male toestand. Men gelooft dat de be- langrykste militaire instal laties aan de Baltische kust de lanceerplaatsen van ge leide projectielen (V-bom men) zyn. Het centrum daarvan is gevestigd in de Noordduitse plaats Peene- muende en op de Oostzee- eilanden Oesel en Dagoe. Volgens een recente theorie zouden de Russen uit Peenemuende V-bommen afvuren naar Oesel en Dagoe, als oefening voor een eventuele V-bom aan val op het Ruhrgebied. De afstand van Peenemuende is precies dezelfde. De grootste kracht van de Russische vloot in de Oostzee wordt gevormd door de onderzeeërs. Vol gens de laatste uitgave van het gezaghebbende Zweedse marine-jaarboek beschikt de Russische vloot in dit gebied over een slagschip van 42 jaar oud, elf krui sers (waarvan 5 nog in aanbouw), een vliegtuig- moederschip, 34 torpedo- bootjagers, ongeveer 120 motortorpedoboten, onge veer 120 onderzeeërs en een grote vloot kleine hulpsche pen. Over de luchtmacht is al heel weinig bekend, maar wel staat het vast dat verscheidene moderne straaljagers, meest Migs- 15, aan de Oostzeekust ge- stationneerd zijn. Onderzeeërs-bases zyn gevestigd in Libau (Let land), Ruegen en Wismar (Duitsland), andere vloot bases bovendien in Kron- stadt, Sassnitz (op Rue gen) Stralsund en Rostock. (Handeisbiad-U.P.-dienst) (Advertentie-Ingez. med.) Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw iongen, neem de slijmoplossende 's werelds beste hoestsiroop weest een groot quantum goederen tegen contante betaling te kopen, welke goe deren soma niet of waarvoor soms an dere goederen werden geleverd. De ver dere aflevering van de chemicaliën liep heel traag, zodat zowel vertegenwoor digers als klanten werden gedupeerd. Na de oorlog dook de man weer op. hy traohte toen vertegenwoordigers voor Rheinfix. technische producten Dorothea Fette te vinden. Weer kwa men er klachten en het product ver dween van de markt, sedert enige tyd brengt de Kasselaar alweer een nieuw middel, dat de naam Vulcos draagt en dat een grote besparing moet geven op het gebruik van brandstoffen. Nög afgezien van de kwaliteit van het product waarschuwt de hoofdcom missaris van politie te Amsterdam die genen. die worden aangezocht een ver tegenwoordiging van Lamberty en Co op zich te nemen. 38 Afdelingen trekken zich terug uit Sarbupri 38 afdelingen van de Sarbupri (vak vereniging voor ondernemingsarbeiders in het Soekaboemische hebben zich teruggetrokken uit het hoofdbestuur van deze vakvereniging, omdat het hoofd bestuur volgens deze afdelingen „onder invloed van communisten staat, die de Sarbupri als werktuig wensen te gebrui ken voor hun politieke doeleinden In het laatste congres van de Sarbupri waren de communisten er in geslaagd 30 van de 39 zetels In het hoofdbestuur te bezetten. De 38 afdelingen vertegenwoordigen 12.000 arbeiders. Oude vete met het mes beslecht (Van onze correspondent Zwolle, 20 Februari. De officier van Justitie te Zwolle eiste gisteren tegen een 26-jarige woonwagen bewoner een gevangenisstraf van drie iaar. De man heeft, tydens de October- kermls te Steenwyk, zyn 40-jarige zwager met een messteek gedood. Er was een oude vete tussen beide mannen. "Uitspraak over veertien dagen, Merkwaardige stemming in Tweede Kamer Motie-Van Rijckevorsel-Oud verworpen (Van onze parlementaire redacteur) 's-G r a v e n h a g e, 20 Februari De Tweede Kamer heeft vanmiddag by de voortgezette" behandeling van het ontwerp wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereen komsten na een vry emotioneel debat de motie van de heren Van Rijckevorsel (k.v.p.) en Oud (v.v.d.), waarin de regering wordt uitgenodigd om het artikel, dat aan de rechter de bevoegd heid geeft om de beëindiging van een dienstbetrekking „kennelijk onredelijk" te verklaren en aan de wederpartij een schadevergoeding toe te kennen, met in werking te doen treden vóór het be paalde in de artt. 6 en 9 van het Bui tengewoon besluit arbeidsovereenkom sten hiermede tot een sluitend geheel is gemaakt, verworpen met 39 tegen 36 stemmen. Vóór stemden de K.V.P., de V.V.D.. de K.N.P., vyf leden van de A.R. en een C.H. lid. Deze uitslag berustte echter op een samenloop van omstandigheden. De heer Van Dis bleek n.l. by vergissing te hebben tegengestemd, waarop ds Zandt, voordat hy zijn stem had uitgebracht, wegliep. Bovendien bleek mr Van Rijckevorsel zelf de presentielijst niet te hebben getekend, zodat hy niet kon mee stemmen. Zonder deze samenloop van omstandigheden zou de motie zyn aan genomen met 39 tegen 38 stemmen. Auteursrecht radiogidsen voor Hoge Raad Voor het eerst in de geschiedenis der rechtspleging ls het in verschillende in stanties berechte geschil over het au teursrecht op de omroepprogramma's tot de Hoge Raad doorgedrongen. Van morgen zrjn voor dit rechtscollege de pleidooien in dit geschil gehouden. Namen® de gedaagde stichting Het Radioprogramma trad inplaats van mr J. W. F. Donath uit Arnhem thans mr W. Blaokstone uit Den Haag als pleiter op. In zijn toelichting van de cassait' middelen betoogde hy. dat de omroep de oorlog zyn particulier karakter vroeger had verloren, nu een vaste radioretributie aan de staat wordt be taald. Pleiter zag het als onbillyk. dat de luisteraars verplicht worden daar boven nog eens 10,per jaar te be talen, willen zy beschikken over een be hoorlijk schema van het in de omroep geboden©. Verder bestreed pleiter op de bekende gronden het eigen karakter der radioprogramma's, hetwelk deze aan auteursrecht onderhevig zou doen zijn en betwistte hij de z.i. te beperkte in terpretatie van het begrip „nieuws tijding". Namens de omroepverenigingen be streed mr C. R. C. Wyckerheld Bisdom de cassatiemiddelen op de vroeger al herhaaldelyk van die zijde aangevoerde gronden. De advocaat-generaal prof. mr G. E. Langemeyer zal 6 Maart con clusie nemen. IN het jaar van de Van Gogh-herdenking de schilder werd een eeuw geleden," op 30 Maart 1853 geboren zal de pastorie van Vin cents vader, te Nuenen in Noord-Brabant, wor den gerestaureerd. Dit is mogelijk geworden door de medewerking van het ministerie van O., K. en W., de gemeente Nuenen en de Van Gogh-Stioh- ting. Op Vrijdag en Zater dag 27 en 28 Maart zal in het Haags gemeente museum een sjmposium worden gehouden, waar zeven Van Gogh-kenners uit Europa en vermoe delijk een Amerikaan, inleidingen zullen hou den over een bepaald aspect van Vincents werk of over zyn invloed op de moderne kunst. Op Maandagmorgen 30 Maart zal de commis saris der Koningin in de provincie Noord-Brabant te Zundert, waar Van Gogh is geboren, een gevelsteen onthullen in het huis, dat staat op de plaats waar de familie Van Gogh vroeger heeft gewoond. In de middag zal in het parochiehuis aldaar een kleine Van Gogh-expositie worden geopend. Maandagavond zal in het Haags gemeentemu seum de herdenkingsby- eenkomst worden gehou den, die een sober karak ter zal dragen, en waar op prof. A. M. Ham- macher de herdenkings rede zal uitspreken. Daarna zal de tentoon stelling worden geopend. Behalve deze tentoon stelling zal in het Haags gemeentemuseum een expositie worden inge richt van houtsneden van de Japanner Utamaru, die tweehonderd jaar ge leden werd geboren, en waarvan Van Gogh een groot bewonderaar was. In het Rijksmuseum Kröller Miiller en het Stedelijk Museum komt een expositie van werken van acht grote tydgeno- ten van Van Gogh. Bo vendien zal in het Stede- lyk Museum te Amster dam tijdens de grote her denkingstentoonstelling in Den Haag, en Otterlo, een aparte expositie worden ingericht (die 31 Maart wordt ge opend) van werk uit de collectie van Theo van Gogh, een broer van Vincent, welke een over zicht geeft van het Parijse milieu van 1880 Verbetering of splitsing van woningen Voorlopig geen subsidies meer Sinds gisteren kunnen voorlopig geen aanvragen om premies voor woningver betering en woningsplitsing meer wor den ingediend. Doordat gedurende de wintermaanden boven de premies nog een subsidie van de D.U.W. werd ver strekt. is de toevloed van aanvragen zo groot geweest, dat de beschikbare mid delen niet toereikend zyn. Nu dringen der zaken zullen moeten voorgaan, kan op aanvulling van deze middelen op 'korte termijn niet worden gerekend. Een aantal aanvragen, dat gedurende de laatste tyd werd ingediend en waar omtrent nog geen toezeggingen zyn ge daan, zal voorlopig worden afgewezen. Aan de afgewezen aanvragen zal by een eventuele hervatting in het algemeen voorrang worden verleend. Het boven staande is ook van toepassing voor de z.g. „tonnen regeling". UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht mr J. in 't Veld, oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, wonende te s Gra- venhage. KERKNIEUWS Het Bureau voor Muziek-auteursrecht BUMA heeft van vele buitenlandse zus terorganisaties bewyzen van sympathie en belangrijke giften in geld voor het rampenfonds ontvangen, De Societa Italiana Degli Autori ed Editori heeft een genereus aanbod gedaan. Er wordt een beurs beschikbaar gesteld voor een muzikaal begaafde jongen uit het rampengebled in de leeftijd van 10 tot 14 jaar, teneinde daarmede diens vol- "ge muzikale opleiding met inbegrip studiemateriaal, kleren, volledig pension e.d. te bekostigen aan het offi ciële Italiaanse muziekcollege Forum Italïcum te Rome. BUMA heeft zich een dezer dagen tot de minister van On derwijs, K. en W. gewend met verzoek een gegadigde voor deze beurs te doen aanwijzen. De tentoonstelling van werken, af ge- staan door buitenlandse en Nederlandse beeldende kunstenaars ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds, in het Stedelyk Museum te Amsterdam, sluit op 24 Februari 's avonds 10 uur. Dezelf de nacht worden de werken verzonden naar Rotterdam, waar deze expositie van 25 Februari af is ondergebracht in Museum Boymans. Na Rotterdam volgt een toumée door Nederland. De exposi tie te Amsterdam is met een zaal uit gebreid, waar o.a. de twee series litho's zijn te zien, die Hans Bayens en Theo Kurpershoek na een 'bezoek aan het rampgebied hebben vervaardigd. Advertentie-Ingez. med.) J. B. van HEUST en ZONEN NlV.''"'aiS±?< Abonnementsconcert onder Pierre Monteux Met werken van IVagner, Berlioz, Brahms NAAST Hector Berlioz is er geen figuur in de toonkunst te vinden, die dusdanig werd verguisd en aan beden als Richard Wagner. De aversie tegen deze revolutionnaire figuren is ten dele uitgelokt door de wil van Ber- (Van onze belastlngmedewerker) MEERMALEN hebben wy de stelling geponeerd, dat vele belastingplich tigen vaak teveel inkomstenbelas ting betalen. Onbekendheid met de vaak ingewikkelde wettelyke bepalingen is hieraan niet vreemd. Ook komt het voor, dat de belasting- jlichtige zijn eigen idee omtrent het sys tem en de logica van het Besluit op de Inkomstenbelasting heeft en daaruit tot belastingschuldigheid concludeert, waar die niet bestaat. Een staaltje hiervan, dat ons voor de lezers van dit blad van betekenis voorkomt, kwamen wij dezer dagen weer in de practyk tegen. De meeste niet-deskundigen denken, dat een bedrag, dat door de ene belas tingplichtige in mindering wordt ge bracht van zyn inkomen, noodzakelyker- wijze voor een ander inkomen moet zijn. Vaak zal dat ook het geval zyn, zoals b.v. loon, dat als kosten aftrekbaar is van het inkomen van de werkgever, doch waarover de werknemer belasting is verschuldigd. Het aantal voorbeelden is uiteraard voor uitbreiding vatbaar. Maar het gaat niet altyd op. En een van de struikelblokken in de practyk j blijken de „periodieke uitkeringen" te zijn, die geregeld zijn in art. 34 van het Besluit. Wy geven dit even letterlyk: „Inkomsten in de vorm van periodieke uitkeringen genieten ook degenen, die krachtens ouderlijk vruchtgenot de be schikking over zulke uitkeringen hebben. Onder art. 5 lid 1 3e (periodieke uitke ringen) vallen: De door natuurlijke personen met uit zondering van bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in de tweede graad van de zijlinie gedane uitkeringen uit hel familierecht, zoals echtschcidingsuitkcrin- gen. de niet als loon aangemerkte perio dieke uitkeringen van publiekrechtelijke aard, door rechtspersonen gedane perio dieke uitkeringen, welke niet in rechte vorderbaar zijn. voor zover deze uitkerin gen niet als loon kunnen worden aange merkt." Deze opsomming is limitatief d.w.z. uitkeringen, die de vorm gemeen hebben met een der bovengenoemde, worden niettemin niet getroffen door de inkom stenbelasting, indien, resp., omdat zy niet in het bovenstaande artikel zijn ge noemd. IN de practyk kwamen wy het volgende geval tegen. Iemand moest een, nogal hoge, bydrage geven aan een zieke schoonzuster. Als persoonlyke verplich ting is deze niet aftrekbaar van het in komen, omdat art. 16 van het Besluit, dat deze materie regelt, periodieke uit keringen aan bloed- en aanverwanten in de rechte iyn en de tweede graad van de zijlijn uitdrukkelijk uitschakelt. De jaarlykse (verplichte) uitkering bedroeg meer dan 10 van het zuivere inkomen van de belastingplichtige, die de uitke ring verschuldigd was. Hy meende toen terecht, in aanmerking te komen voor een aftrek wegens een buitengewone last en deed daartoe een beroep op art. 51, lioz en Wagner om de wereld onvoor waardelijk te onderwerpen. Zij trokken te velde met niets ontziend geweld, het doel heiligde de middelen, en die midde len waren muzikaal gesproken niet altijd even voornaam. Thans nu de kruit damp van de strijd om Wagner zo lang zamerhand is opgetrokken, kunnen wy hem en Berlioz in hun ware contouren zien. Beiden hebben het toneel liefgehad en ook in het particuliere leven „toneel" gespeeld. Wagners dramatische talent ontlaadde zich in de schouwburg, dat van Berlioz in de concertzaaleen ksvestie van nuance, doch in dit speciaal klimaat geen essentieel verschil. In beide gevallen beheersen auto-biografische tendenzen het oeuvre, terwyl de emotie verhit is door de roes. Met ai zijn be heersing is Wagner evenmin als Ber lioz in staat het werk als één geheel op hetzelfde plan te bouwen. Waar lijk groot zijn zij slechts in het Wagner in een brokstuk als Voorspel en Slotscène uit Tristan. of een ontroeren de gelegenheidscompositie gelijk dc Siegfried-Idyll: Berlioz in delen Marche des Pélérins met het sublieme Canto religioso cn vooral het aan Bizet verwante „Sérénade d'un montagnard" uit Harold en Italië. De ethnografiscne studies van de toerist Berlioz, die Italië kent, zijn ook in de overige delen van de zelden gespeelde Harold Symphonic frappant, hoewel deze blijven steken in het coloriet, waarin hy een meester is zonder weerga. Als een machtige stoet is dit alles aan ons voorbijgetrokken op het Abonne- Besluit, kan deze uitkering ook niet mentsconcert Donderdagavond, waar- worden gebracht ergo. het is geen in- mee Pierre Monteux zijn rentrée maak- komen in de zin van het besluit, ook all te in Amsterdam. In gloedvolle kleuren zal de verkrijgster het als inkomen be- belichtte hij Wagner, electriserend en schouwen. I vulkanisch geladen klonk de muziek Art. 34 bevat ook de reden, waarom van Berlioz met Klaas Boon als de voor een echtscheidingsuitkering, die wordt name solo-altist. Jong is Monteux van hart en wys in ervaring. Vol overtuiging •*n liefde ook voor de zwakke plekken was zyn directie. De gebaren hebben °en onvolprezen exactheid, de psychi- -ohe concentratie heeft een onverwoest baar élan. Hij kent de tederheid van de nastorale stemming en het schrille is hem evenmin vreemd, als de zinnenver- voerende orgie Zijn uithoudingsvermo gen is waarschijnlijk groter dan van men^g luisteraar: afgezien van de reeds besproken werken die één voor één machtige kost waren, hoorden wij nog Siegfrieds "Ihrinfahrt uit het eerste be drijf van Wagn"r.s Götterdammerung en de Tragische Ou/ertÜre van Brahms. 2e lid 2e. Na onderzoek werd hem de af trek verleend. De verkrygster meende nu inkomsten belasting verschuldigd te zijn omdat de gever aftrek had. Gedurende een aantal jaren werd de uitkering op het aangif tebiljet als „inkomen" vermeld en als zodanig belast. Dit nu, ls apert onjuist. Uit het bovengeciteerde artikel blijkt, dat de „uitkeringen aan bloed- en aan verwanten In de rechte lyn en de tweede graad van de zijlyn" uitdruklte. ïyk worden genoemd als niet behoren- de tot de periodieke uitkeringen. Onder enige andere bron van inkomen, zoals die zijn opgesomd in art. 5 van het gegeven aan een gescheiden een of meer kinderen, slechts ten dele inkomen is in de zin van het besluit. En wel, ten bedrage van de uitkering, die aan de ex-echtgenote is verschuldigd, Maar het voor de kinderen verschuldigde gedeelte valt buiten de inkomstenbe lasting. Zoals wij vroeger al eens schre ven, kan de vader hiervoor wél kinder aftrek krjjgen Belastingplichtigen, die een als boven bedoelde uitkering ten onrechte als in komen hebben opgegeven, kunnen hier nog tegen opkomen, zolang de bezwaar- termyn tegen de definitieve aanslagen nog niet is verlopen. Is dit wel het geval, dan kunnen zij de Inspecteur om ambts halve teruggave verzoeken. J. R. Correspondentie van Bitderdijk wordt uitgegeven Dank zy een subsidie van de Neder landse Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek aan de Vereniging Bilderdijkmuseum is het mogely'U ge worden de correspondentie van Bilder- dijk met commentaar uit te geven. Enige duizenden brieven zullen in vijf delen worden gebundeld. Het eerste van deze vijf delen is reeds enige tyd geleden in bewerking genomen en thans tei perse; het omvat de brieven tot 1795. Een deel van Bilderdijks correspon dentie is al eens uitgegeven. Zo bezorgde Willem Messchert een uitgave in de jaren 18361837. Deze uit vyf delen bestaande editie is echter een bloem lezing uit Bilderdijks eigen brieven en verre van volledig. Het vierde deel van deze uitgave bestaat uit Bilderdijks brieven aan Da Costa. Daarnaast is te noemen de editie, die de heren Tydeman het licht lieten zien. Deze draagt in tegenstelling tot de zojuist genoemde, het karakter van een briefwisseling. Als derde uitgave dient te worden vermeld de editie, die Ter Brummeler Andriessen bezorgde en die een editie van brieven uit het eerste huwelijk is. By de uitgave, die door de verenig0 Bilderdykmuseum wordt verzorgd, zul len de brieven die reeds in de drie boven genoemde edities het Jicht zagen, niet meer worden hei-drukt. Men zal volstaan met er naar te venvyzen. Wel zal in de nieuwe uitgave een commentaar op deze reeds in druk verschenen brieven worden gegeven. Het tweede deel dat nu in bewerking wordt geredigeerd door prof. dr J. Wille. Wie het derde, vierde en vyfde deel zullen bewerken, is nog niet be paald. Het is niet onmogelyk, dat hier en daar nog brieven van of aan Bilderdijk -ericht „zwervende" zyn. Zo mist het ilderdijkmuseum byvoorbeeld de brie ven, die Da Costa in de jaren 1819, 1820 1821 aan Bilderdyk schreef. Deze brieven zijn van bijzondei- grote impor tantie, omdat in die jaren de bekering van Da Costa viel. Prof. ir W. J. H. Caron (Van Baerlestraat 136, Amster dam), zal hierover gaarne inlichtingen ontvangen. Het is nog niet te overzien, hoeveel jaren de uitgave van de nieuwe editie in beslag zal nemen; dit is te meer begrijpelijk als men bedenkt, dat Bilder dijk met vijftig tijdgenoten correspon dentie heeft gevoerd. Conflict met de kerk in Oost-Duitsland Het hoofdkwartier van de Evange lische kerk ln Berlijn maakt bekend, dat dominee Hamel van de Martin Luther- Universiteit in Halle verleden week Donderdag gearresteerd ls en dat do minee Winterhager uit Hohennauen twee dagen geleden gearresteerd is. De kerk heeft contact met de Oostduitse regering opgenomen om te trachten hun vrijlating te verkrijgen. De Oostduitse Christendemocratische partij heeft bisschop Otto Dibelius, voorzitter van de Raad van Duitse Evangelische kerken, verweten dat hg zich niet tot verdediger van de Ame rikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg opwerpt. Met ingang van Maandag a.s. zullen per dag 950 Oostduitse vluchtelingen per vliegtuig uit .West-Berlijn naar West-Duitsland worden overgebracht. Mgr F. HODUR OVERLEDEN Primaat der Poolse Nationale Kerk in Amerika Een Oud-Kath. medewerker schryft ons: Op 86-jarige leeftyd is te Scranton in Pennsylvanië overleden de primaat bisschop van de Poolse Nationale Kath. kerk in Noord-Amerika, mgr F. Hodur, overleden. Hy was als Pool op jeugdige leeftijd naar Amerika geëmigreerd en daar voor r.k. geestelijke opgeleid, maar hij sloot zich bij de toenmalige beweging voor een van Rome onafhankelijke Poolse Kath. Kerk aanals leider der beweging werd hy tot bisschop der jonge Kerk verkozen, en ter verkryging van een geldige wijding wendde hy zich tot de Oud-Kath. Kerk in ons land. Na vele onderhandelingen werd tot de wyding besloten; op 27 September 1907 diende de toenmalige Oud-Kath. aartsbisschop van Utrecht, mgr G. Gul, deze toe. De Poolse Nationale Kerk in Amerika ging deel uitmaken van de gemeenschap der landeiyke Oud-Kath. Kerken, die zich in de Unie van Utrecht van 1899 hadden verenigd, en onder leiding van mgr Hodur breidde de Kerk in Amerika zich aanzieniyk uit. Mgr. Hodur heeft ln de loop der jaren verscheiden malen ons land bezocht, en was voorheen een trouw bezoeker van de Internationale oud-kath. congressen. DE „RODE DEKEN" NAAR CANADA Bedoeling van zijn reis niet bekend Uit Londen seint Ass. Press, dat dr Hewlett Johnson, de „rode deken van Canterbury" der Anglic. Kerk, gister avond per vliegtuig naar Canada is ver trokken, en daarby aan de verzamelde verslaggevers weigerde te zeggen wat het doel van zijn reis ls; aait ls myn zaak, zeide hy, en bovendien weet ik niet wat mijn vrienden voor my hebben gearrangeerd. Wie zyn die vrienden?, was de volgende vraag, en het antwoord was: Dat vertel ik u niet. Waar hy ging spreken, zeide dr Johnson niet te weten, •en op de vraag, hoe lang hij zal weg blijven, luidde zijn antwoord: Dat ls mijn zaak, maar Ik zal voor de kroning terug zyn. Juist voordat hy in het vlieg tuig stapte, zeide hy nog: Ik koester geen verlangen om naar Amerika te gaan, ik vind de Oostelijke wereld heel wat belangwekkender; ik ben eenmaal in Amerika geweest, toen myn toestel daar moest landen, en lk denk dat ik ditmaal de grens niet zal overschryden. Ned. Herv, Kerk. Beroepen. Te Bcr- eum W. de Jong te Neede. Benoemd. Tot vicaris te Krimpen a. d. IJssel. T. Ste- houwer. eend. te Alblasserdam. Bedankt. Voor Lienden, H. van der Lin den te Rhenen. Geref. Kerken. Tweetal. Te Maas sluis, M. Ros te Hoofddorp en T. Spilker Bennebroek. Aangenomen. Naar Woudsend, W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam. Ds P. C. Jongbloed te Muiden is als op volger van ds J. Wristers. die naar New Orleans is overgeplaatst, aangewezen om wekelijks een dag in Amsterdam als koop vaardijpredikant dienst te doen, Geref. Kerken, (art. 31). Beroepen. Te Alkmaar, Z. G. van Oene, cand, te Kam- "lir. Geref. Kerken. Bedankt Rozembumg:, A. W. DrechsQer, cand. te Amsterdam. ONDERWIJS Dr F. C. van Tongeren Dr F. C. Tongeren, vrouwenarts te Amsterdam, ls tot buitengewoon erelid van de Société Royale Beige de Cyné- cologie et d'Obstétrique benoemd. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. (Vrije Univ.) Doet. ge schiedenis de heer B. J. Brouwer. A m sterda m. Doet geneeskunde de heer E. Fransen. Prop. theol. de heer D. C. v. d. Oord. GRONINGEN. Doet. geneeskunde: de dames E. E. van Bork-De Clercq, F M. Dik. T. A. Broere. G. K. Klhnsma en M. van Dijk en de heren H. G. Jager, A Hoep, J- J- A. M. Handels. J. J. Staal E'. D. Eggink. P. Lips. N. H. Spaans en'W. A. Z. van Lier (cum laude). ROTTERDAM. Cand. econ. de heren P. J. J, Vlasveld en J. J. Opmeer. Doet. id. de heren B. M. Reekers, J. Jans, G. R M. G, van Woerkom, J. E. Parker, Pi J, A. Eijgelsheim, C. Joustra en J. J. van Eerde. Tot opvolger van de heer A. C. de Bruyn, als lid van de Raad van Bestuur der St. Radboudstichting, die de r.k. universiteit te Nymegen onderhoudt, is de heer H. J. Kuiper te Utrecht benoemd. Brieven voor het buitenland gesloten in de bus Met ingang van 2 Maart zullen alle gewone brieven voor het buiten land, dus ook die boven een gewicht 20 gram, welke geen deviezen bevatten, gesloten mogen worden ter post bezorgd. Voor aangetekende brie ven echter en voor brieven met aange geven waade blijven de bestaande be palingen van kracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3