Hoeksche Waard wellicht binnen een maand weer droog Waarom is het zwaar getroffen Strijen niet geadopteerd? Op Tholen brak water weer door dijkgat heen Prins Bernhard ontving een chèque van 1000 dollar Rampschade kan men ook bij de gemeente aangeven 3 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 „Zie je al dat water Dat is mijn land |,.de dijken breken. het water komt. door de Hoeksche Waard ging, spoedden zich een aantal mannen naar de suiker fabriek te Puttershoek. In de loodsen I lagen daar immers honderden, duizen- 'den lege zakken; en zandzakken waren iwel het meest nodig in dit land van dij ken en polders. Men haalde er 119.473 gonjezakken weg en gebruikte de uit gebreide „vloot" vrachtwagens der fa briek voor het vervoer. Waar men het zand vandaan haalde? De mannen weten het zelf niet meer. Veel werd er van de het industrieterrein bij Puttershoek af- (Van een onzer verslaggevers) WIE DE DRUKTE van de grote dijkendichters op Flakkee heeft mee gemaakt, krijgt de indeuk dat het er in de Hoeksche Waard maar kalmpjes toegaat. Als je een inwoner vraagt, te wijzen hoe men het water nu kwijtraakt, brengt men je bijvoorbeeld naar Strijensas, waar de sluis openstaat en waar het water uit de polders rustig naar het open water stroomt. Na lang aandringen krijg je dan ook nog het gemaal Hoofd van Benthuizen, te zien dat zijn normale werk verricht, en als grootste blijken van uitwendige activiteit enkele noodpompen op de dijken en de zuiger Ahoy, die in het Lorregat bij Puttershoek ligt te pompen, dat het een lieve lust is, het water als een Niagara langs de zijflanken uitspuwend. En dan als teleurstelling weer die denigrerende schouderbeweging; „De Ahoy gaat Vrijdag weg, die kan ergens anders nuttiger werk doen. Dp hoogte, waarnaar het water moet worden opgezogen, is nu zo groot gev 'en, dat we hier economischer op bescheiden wijze hetzelfde kunnen bereiken". Dat wij onze speurtocht in de Hoek sche Waard beperkten tot het Oostelijk deel ervan, heeft een reden. Naar onze overtuiging hebben 's-Gravendcel en Strijen dc meeste schade geleden. Wij zijn ook in Numansdorp geweest, en heb ben de ravage langs de dijken aan de Zuidzijde gezien; we hebben de Baren- drechtse brug zien liggen over een vlak te van licht bevroren water, we hebben over de zandzakken-reparaties aan geschonden binnendijken gehobbeld de huizen en landerijen in de andere delen van de Hoeksche Waard aan schouwd. Maar 's-Gravendeel en Strijen zijn het zwaarst getroffen, vooral omdat de andere plaatsen grotendeels al weer droog liggen en dus bij het herstel een slag vóór zijn. En waarom is Strijen niet geadopteerd door een niet-getroffen ge meente?, vragen de inwoners zich af. Heeft men soms niet genoeg „tam-tam" over de ellende gemaakt?. Beschamend Dat is een beschamende gedachte. Had men extra-veel nood-berichten en oproe pen om hulp de wereld moeten insturen ter wille van een adoptie? Zó scherp stellen de Strijenaars de kwestie niet, maar in hun hart denken ze er wel zo over. Aan de andere kant komt hun trots er tegen op. Zij zullen zélf hun wonden wel helen, en als er hulp moet worden aangevraagd, zoals voor de reparatie de buitendijken, welnu, draag dat Aan maar aan een aannemer op. Vergeef ons onze ontboezeming en schrijf er de Strijenaars geen boze brie ven 017) Zij hebben heus geen tijd om te muggeZiften. want als straks het water daalt, hebben zij de handen vol. Wanneer zal de Hoeksche Waard weer droog zijn? De leiding van de Centrale Post voor de Hoeksche Waard in Klaaswaal trekt een bedenkelijk gezicht, als je zulke dingen vraagt. Maar na enige gedelibereer en voorzichtige veronderstellingen komt er een conclusie. „Rekent u maar: binnen een maand". Isolement verbroken De verbindingen met de vaste wal, 0 a, de pont bij 's-Gravendeel, vinden de Beijerlanders maar een gebrekkig ge doe. Zolang de Boomweg, de verbinding tussen de Blaakse Dijk en de Baren- drechtse brug, nog onder water staat voelen zij zich eigenlijk geïsoleerd. Die weg, die bovendien in een soort put ligt, loopt dwars door de Oost en West Zo merlanden. En die staan blank Maar extra pompen zijn onderweg om het normale gemaal te helpen en men Goeree en Overflakkee. De waterier- buurt °P en Overflakkee week. fluisteren echter over een „foefje", dat nu, alleen de polders in de Oosthoek staan 'nog blank, zoals de grote Nieuw Bonaventurapolder, de Strijense Polder, het Land van Essche, de Trekdam- en Mookhoekpolder. de Marinapolder en de Zomerlanden. Alles aan de Zuidkant (rond Numansdorp, Zuid-Beijerland) is drooggekomen. Met man en macht en met alle hulpmiddelendie men te pak ken kan krijgen, is men in 's-Gravendeel bezig het onder gelopen land droog te leggen. Hierboven een van de punten, waarop het water uit de polder opgezogen en weer in de Dordt- se Kil wordt gestort. Vissers, die hielpen, kun nen vergoeding krijgen Voor de vissers, die hulp geboden heb ben in het rampgebied, is een financiële regeling getroffen door de directie Vis- En wat doen de dijkenbouwers, baggeraars en de grondwerkers aan het gegraven. Aan deze bijna 120.000 zakken herstel? Veel. héél veel, ook al blijkt dat is zo zegt men stellig in de buurt bij een vluchtig bezoek niet. Over vele het te danken geweest, dat geen grotere dijken en sluizen liggen de zwarte, dikke ramp de Hoeksche Waard heeft getrof- zuigbuizen, die tientallen kubieke meters fen. water per minuut uit de polders in het1 Zo herstelt men daar de schade, die u vrije water lozen. Pompen brommen en door het water werd aangericht, het sery van het departement van Land- zingen er hun rusteloos lied en het water water, dat ontembaar door de dijkgaten bouw. Vele vissers hebben echter doen sproeit als een fontein op verschillendein de bescherming van de Hoogezandse-blijken, dat zij van deze mogelijkheid plaatsen naar buiten. Zo zuigt de Ahoy, polder, het Land van Essche, naarvoor een financiële tegemoetkoming geen bij Puttershoek, naar we reeds opmerk-1 Strijen opdrong, dat bij de Barendrechtse gebruik zullen maken. De regeling, ten, het water uit de polders, geholpen'brug twee gaten sloeg, dat de midden- waarop dus een beroep kan worden ge- door het eigen gemaal. Hoofd van Benl-1 Zuiddijk verwoestte, dat bij 's-Graven-1 daan, valt in een drietal punten uiteen: huizen te Putershoek en zo stroomt het heel zoveel verwoesting aanrichtte. De 1. Als tegemoetkoming in de inkomsten- Met deze stand van zaken, treurig ook, zijn de bewoners niet ontevreden. In de polders Nieuw Bo- naventura, Mookhoek en Trekdam, waar nog ongeveer één meter water staat, is het oppervlak al een meter gezakt, in het Land van Essche, waar ook nog één meter water staat, zakte het al sinds de hoogste stand ander halve meter. huizen te Putershoek en zo stroomt het water bij de duiker op de Steenplaats bij Strijen naar buiten. De afvloei deze duiker wordt momenteel geremd, omdat men eerst wil bereiken, dat de Nieuwe Haven bij Strijen zijn functie als boezem naar behoren kan verrichten.' Later zal het water van de polders daar vrij kunnen weg stromen. In de Dordtse Kil ligt bovendien bij de Kilwaterleiding van 's-Gravendeel een bergingsvaartuig met vier pompen. Die gaan deze week met malen beginnen en zullen niet alleen Mookhoek en Trek dam, maar via een doorverbinding ook de Bonaventura leegzuigen. Dat moet wel, want men vreest dat de Strijense dijk, als men het water eerst uit Trek dam en Mookhoek weghaalt, de water massa's op de Bonaventura niet kan hou den. Die dijk verkeert namelijk in een miserabele toestand, hoe 1 De polders in de Zuid-Oosthoek zullen hun water kwijtraken door de werk zaamheid van hun eigen gemalen en door de sluis van Strijensas, waar ook de dieselpomp ijverig staat te brommen. Het gemaal van het Land van Essche zal niet veel kunnen doen. want daarvan vond men na de storm alleen een eindje boven de grond uitstekende buis terug. 120.000 Zandzakken Toen in die rampnacht de kerkklokken klepten en de mondelinge waarschuwing Hoe het er thans bij staat Veerpont, die midden in polder bij Kruiningen lag, weggesleept NOG STEEDS WORDT er door de dijkherstellers een zware strijd ge leverd tegen het water, dat zijn prooi maar niet voetstoots prijsgeeft. Zo werd op St Annaland (Tholen) een bijna herstelde dijk door het op komende water ten dele weer weggespoeld, een ijzeren zandboot in zijn vaart meeslepend. Berichten uit het rampgebied volgen hieronder. Zuid-Holland 's-Gravendeel. Na persoonlijke oproep 'an de burgemeester kunnen Maandag s. de eerste geëvacueerden in 's-Gra vendeel terugkeren. Dat zullen bewoners van de Nest en de Zuid- en Noord-Voor straat zijn. Er wordt hard gepompt in de gemeente; Maandag zal de capaciteit zo ver zijn gevorderd dat dan 3000 m® water per uur afvloeit. Gisteren heeft 's-Gra vendeel twee vrachtauto's vol goederen uit Luik (welke stad de gemeente heeft geadopteerd) ontvangen. zou worden toegepast om de Boomweg al in drie of vier dagen droog te maken. Met het overige wegennet is het niet onverdeeld gunstig gesteld. De dijk tus sen 's-Gravendeel en Strijen is berijd baar. maar heeft zware schade geleden, de weg tussen Strijen en Strijensas is in redelijk goede conditie en die van Strijen naar Numansdorp is intact. De weg 's-Gravendeel-Maasdam staat onder wa ter en de rechtstreekse verbinding tus sen 's-Gravendeel en Puttershoek is vol komen kapot. De weg Blaakse Dijk- Heinenoord heeft veel schade, de Schen- keldijk bij Zd-Beijerland is kapot, maar de weg Numansdorp-Klooswaal-Oud- Beijerlamd is in orde. Niet ontevreden Nu we het toch over de toestand van het eiland hebben, dringt zich de vraag op: „Hoe té het algemene beeld?" Wei- weer en dit is vooral een geluk voor de centrale keukens in de getroffen ge meenten. Alleen in de Oosthoek van Flakkee kan men nog niet met water komen, zodat Ooltgensplaat nog niet van de zorg voor drinkwater af is. Dlrksland. Het water in de polder Oude Plaat is thans zover gezakt dat het verkeer over het Kortweegke naar Som- melsdijk kan. Sommelsdyk. In de Ned. Herv. kerk stapelen de uit Doetinchem gezonden goe. deren zich op. Meters hoog ligt de kle ding op de kerkbanken. Er wordt slechts heel weinig uitgereikt, omdat de mensen j straat, alsmede een aantal woningen aan die voor de uitreiking in aanmerking t>-!J komen, nog geëvacueerd zijn. Ooltgensplaat. Het watergemaal aan de Galathesehaven, dat geheel onder water heeft gestaan, is gisteren weer in wer king gesteld. Het gemaal verplaatst 100 binnenkort verschillende polders zullen droogvallen. Ouddorp. De lessen aan de Chr. school zijn weer begonnen. De Piaspolder is bijna droog, binnen een paar dagen komt nu de Bokkepolder aan de beurt voor bemaling. Stellendam. In Stellendam staat alles nog blank. Het grootste deel van de Meidoomstraat is verwoest. De Weipol der en het Spui zijn drooggevallen. Snel wordt gewerkt aan het herstel van de oude zeedijk, maar het zal nog wel even duren, eer de gaten dicht zijn en men kan beginnen aan het bemalen van de Eendrachtspolder, waardoor Stellendam droog kan komen. De Plaatweg is be rijdbaar. Twaalf mannelijke geëvacueerden zul len opgeroepen worden om aan de her stelwerkzaamheden bij de dijken deel te nemen. Alblasserdam. Het hulpgemaal bij de Dam is nu geheel in werking en bemaalt de Nederwaard met een capaciteit van 300 m3 per minuut. Het opslagterrein van de Ned. Kabelfabriek ligt vrijwel droog, zodat de bewoners van de Ruigenhil naar hun huizen kunnen terug keren. De dam om de Oranjestraat is gelegd, nu kunnen de huizen van deze de Dam en Ruigenhil drooggemalen wor den. Sliedrecht. Hoewel het water in de polder langzaam wegtrekt en vele wo ningen daardoor droogvallen, moeten de bewoners nog hun ongeduld om naar per minuut, zodat men hooopt dat I huis te gaan bedwingen, aangezien er verwoesting vloed, die door de Schenkeldijk brak en derving kan een vergoeding worden ge- die zich door de dijk Oostelijk -,t~i fut-'geven van f 10 per dag per man met tershoek in de Mijl bij 's-Gravendeeleen maximum van f 70 per week; 2. stortte en door de Strijense Dijk werd j Stookolie en andere brandstof tijdens de tegengehouden hulpactie verbruikt, kan volledig worden Veel boerderiien staan no? in het vergoed' 3- Ook averijschade tijdens de Doeraerijen staan nog m net|actie O[>gelopen kan v00r rekening van ANGIFTE van rampschade aan gebouwd onroerend goed kan, behalve -tl bij de rampschade-bureaux, ook worden gedaan bij het gemeente bestuur van de plaats van inwoning. De gemeentebesturen zijn in het bezit van aangifteformulieren. Zij zenden de schade-aangifte door naar de rampschade-bureaux, waar deze worden geregistreerd, aldus het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Bij eik der rampschade-bureaux is een ambtenaar van de afdeling vaststel ling van het ministerie aanwezig. Deze water. Maar dan staat de boer op de dijk. Hij glimlacht wat grimmig, wijst met een weids gebaar over het woelige vlak en zegt: „Zie je al dat water? Dat is mijn land!" is belast met de leiding van de taxatie van de schade aan gebouwd onroerend goed in zijn rayon. De taxatie wordt ver richt door een groot aantal taxateurs, die het ministerie hiermee heeft belast en die. waar mogelijk, reeds met hun werk zaamheden zijn begonnen. Zij, die herstelbare schade aan gebouwd onroerend goed hebben geleden, behoe ven met het herstel niet te wachten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integen deel aangeraden het herstel ten spoedig ste ter hand te nemen. Het is dan even wel van het grootste belang, dat zij alle rekeningen, voorzien var. een zo nauw keurig mogelijke omschrijving van di erkzaamheden of eventueel van leve ranties, zorgvuldig bewaren om t.z.t. te kunnen bewijzen wat hersteld is. De schade zal worden vergoed aan de hand van een taxatie van de herstelkos- ten van overheidswege. Het ligt, zoals gemeld is. in de bedoeling, de geschatte schade tot f1000 geheel te vergoeden onder aftrek van een bedrag van f50. Schade tot f 50 wordt niet vergoed. Even tuele uitkeringen wegens verzekeringen zullen in mindering van de schadever goeding worden gebracht. Herstelbare schade boven f 1.000 zal tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. De wettelijke maatregelen voor de scha devergoedingsregeling zijn in voorberei ding. De kosten van noodherstel, noodvoor zieningen en schadebeperkende maatre gelen kunnen onder zekere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maatregelen dienen evenwel tot het uiterste te wor den beperkt. Alle krachten moeten zo veel mogelijk direct op het definitief her stel worden gericht. Met nadruk wordt onder de aandacht gebracht, dat afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofdin genieur-directeur van de wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie geen gas, electra en leidingwater is. Ook met het oog op ziektegevaar is het nog niet mogelijk de woningen te betrekken. Zeeland Zierikzee Met ingang van heden wordt een dagelijkse bootdienst van Dor drecht op Zierikzee onderhouden, uitslui tend voor passagiers, die een vergunning voar Zierikzee hebben. Bruinisse Hier is men begonnen met het leegpompen van de Stoofpolder bij de vluchthaven. De verbinding met Steen bergen, die de laatste dagen mogelijk was, werd gistermorgen verbroken door het inzakken van een duiker bij Philipsland. St Annaland De zware strijd tegen het laatste gat in de dijk bij St Annaland werd gisteravond gedeeltelijk verloren, doordat bij vloed het water zich plotse ling weer door het nog tien meter brede gat boorde en een ijzeren zandboot weg sloeg. De arbeiders bevonden zich ge lukkig op de dtjk. Bij noodverlichting werkte men vannacht door om toch het water de baas te worden. Is het gat dicht, dan is de verdedigingslijn van het eiland Tholen belangrijk versterkt en kan men in de richting van Stavenisse gaan ken. Gisteren was er voor het eerst water via de waterleiding in St Anna land. Stavenisse Dagelijks komen enkele tientallen geëvacueerde bewoners in Sta- enisse om te trachten iets van hun be zittingen te redden. Meestal kan men niet veel anders dan geld, papieren en kleinigheden meenemen, want niet alleen valt er weinig uit het water te redden, maar bovendien is er slechts een een- manspad over de Oudelandsedijk begaan baar. zodat aan vervoer van meubilair niet valt te denken. De N.V. Ballast Mij uit Amsterdam komt nu met groot mate rieel herstellingswerk aan de dijken uit voeren: zijn die dicht dan komt Stave nisse droog. Kruiningen Bljjker's Aannemings bedrijf te Gorkum is er in geslaagd de veerpont Willemsdorp weg te slepen uit de Kruiningerpolder op Zuid-Beveland. Deze Moerdijkpont onderhield de dienst Perkpolder-Kruiningen en is in de rampnacht door de dijk drie kilometer de polder ingeslagen, op zijn weg ver schillende boerderijen vernielende. Het schip gaat thans in Vlissingen op de helling. Noord-Brabant Hank In Hank zijn 13 gezinsverzorg sters uit Brabant aangekomen om de huisvrouwen hij het schoonmaken en het opnieuw inrichten van de woningen te helpen. Sleeuw ijk De lessen aan dc Uloschool aan de Tol zijn hervat. Lage Zwaluwe Met slechts ander halve centimeter per dag zakt het water n het bijna uitgestorven Lage Zwaluw- De toestand van de dijken is nog zorg vol. Aan de terugkeer van de bewoners kan nog niet worden gedacht. het rijk komen. Deze regeling is reeds de financiering van het herstel in ge- op 3 Februari getroffen. Ivaar kan brengen. Men ga dus niet over Door de sluis bij Strijensas stroomt het water vrij uit de polder naar het buitenwater. tot afbraak, alvorens hierover het advies in te winnen van de genoemde functio naris. Herstelbare schade aan boerderijen zal in het algemeen op dezelfde wijze wor den behandeld als schade aan woningen. Voor geheel verwoeste en zeer zwaar be schadigde boerderijen zal een schadever goedingsregeling worden ontworpen over eenkomstig de financierir.gs- en premie regeling oorlogsschade boerderyen. Ferrari wil autorace met baten voor Rampenfonds Beschuldigt Mercedes van uitvluchten zoeken De Italiaanse Ferrari-autofabrieken hebben voorgesteld, een wedstrijd van Ferrari tegen Mercedes, de bekende Duitse fabriek, in Nederland te doen houden en de baten ter beschikking te stellen van het Rampenfonds. Mercedes heeft intussen, zoals wij gis teren reeds meldden, de uitdaging van Ferrari van de hand gewezen met de mededeling, dat men het momenteel te druk heeft met de voorbereidingen voor het komende seizoen. Enzo Ferrari heeft naar aanleiding van' deze weigering in de Gazzetta Dello Sport geschreven: „Dit is een uitvlucht, die iedere insider van de autosport zal doen lachen. Wij hebben het ook druk, niet alleen met de productie van onze wagens, maar even zeer met de voorbereidingen voor het aanstaande raceseizoen,,. Ferrari ont kende. dat hij de wedstrijden alleen had voorgesteld uit propagandistische over wegingen maar dat de uitdaging bedoeld was als antwoord op de bewering van Mercedes, dat de Duitse wagens beter zijn dan de Italiaanse. Duck is eigenlijk: DUKW Ik la® in Trouw, zo schreef een lezer ■van dat blad, dat de 'benamingen heli copter en faelicoptère voor hefschroef- viiegtuiigen beide judst zijn. Misschien mag ik hieraan iets toevoegen over de benaming vsn het amphibievoertruig, dat thans „duok" wordt genoemd. De uitspraak van deze naam is wel goed en het voertuig wekt ook associa ties met de eend (duck is het Engelse woord voor eend Red), maar de juiste spelling van de naam is DUKW. Deze naam is de afkorting van „De troit United Keith Works", de fabriek waar deze Amerikaanse amphibievoer tuigen gedurende de oorlog werden ge construeerd. De „duikws" werden in Nederland voor het eerst gebruikt in 1944'45 op Walcheren. Engelse waterramp kostte reeds f 500 millioen Herstel zeeweringen niet inbegrepen De overstromingen die Engeland aan het begin van deze maand hebben ge teisterd. kostten dit land reeds bijna 500 millioen gulden. aldus verklaarde de Engelse minister van Binnenlandse Zaken, Fyfe. gisteren in het Lagerhuis. In dit bedrag zijn met begrepen de kosten voor duurzham herstel der zee weringen. Hoewel tweederde van het Engelse bouwland dat werd overstroomd slechts korte tijd onder het zoute water heeft gestaan, bedraagt het verlies voor de landbouw niet minder dan 100 millioen gulden. Een derde van het overstroomde land is ernstig door het zout aangetast. De overige verliezen omvatten 20 mil lioen gulden aan voedselvoorraden. On geveer 10.000 stuks vee en 20.000 stuks pluimvee ging in het water verloren. Bijna 66.000 ton suiker is verloren ge gaan en ruim 25.000 huizen zijn over stroomd. Nu al ruim f 53 millioen Als klein begin van een internationale sneeuwbal-organisatie Naar wij vernemen, zal aan de op 19 Maart a.s. te houden algemene aandeel houdersvergadering van d<? Kas-Associa. tie een dividend over 1952 worden voor gesteld van 6 (5&) pet. W eg-vlo aangesmeerd Meer dan 53 millioen gulden was tot gis'.eravond bij het Nationale Rampen fonds in Den Haag binnengekomen. In een dag kwam er dus weer f 1,5 millioen bij. Prins Bernhard ontving gisteravond als voorzitter van het fonds een cheque van 1000 dollar van de voorzitter van Linos International, als een klein begin van een grote sneeuw bal-organisatie dae deze internationale liefdadige instelling voor de rampgebieden gaat beginnen. Deze .Leeuwen-organisatie'heeft 450.000 leden georganiseerd in tiendui zenden clubs over de gehele wereld, o.a. ook in Rotterdam en Den Haag. De „op- perleeuw". Edgar M. Elbert uit Chicago, kwam de eerste cheque gisteravond aan bieden. Ged. Staten van Overijssel hebben de staten voorgesteld f 250.000 voor de ge teisterde gebieden beschikbaar te stel len Apeldoorn verhoogt zijn bijdrage an f 10.000 tot f 25.000. Het gehele ge meen tepersoneel van Deventer geeft 1 pet van het jaarsalaris en dat bracht bijna f 24.000 op. Amsterdamse school kinderen brachten f 25.000 en 60.000 zak doeken bijeen. In Hoogezand is een he renhuis ten bate van het fonds voor f 10.000 verkocht. Het personeel van de Kon. Marine in Nieuw-Gulnea schonk ruim f 32.600 He: Internationaal Kindernoodfonds der Ver. Naties heeft ongeveer f 100.000 geschonken ter leniging van de nood in Nederland. Dit bedrag is he'. aandeel van 40 pet. dat deze organisatie zou krijgen van de nog niet geheel afgesloten natio nale inzameling voor vluchtelingen. Het Ned. Maandblad voor de V.N., Worden de Wereld, verschijnt deze maand met vier gagina's minder dan normaal, het uitgespaarde bedrag gaat naar giro 9575. In New-York ligt 200 ton goederen op vervoer naar Nederland te wachten. In heel de Ver Staten zal ongeveer 1*2 mil lioen gulden bijeen zijn Ottawa in Kan sas adopteerde Kruiningen, La Crosse in Kansas. Oudenhoorn en Salisbury in Maryland St. Philipsland. Het gemeentebestuur van gTOOt Lon den heeft 10.000 gulden aan Nederland geschonken, Zwitserland heeft tot nu toe bijna f 4 millioen en 100 wagens kle ding en beddesoed voor Nederland. En geland en België gegeven. Directie en personeel van A. B Ailas Diesel Stockholm hebben f 41,000 overgemaakt naar het Rampenfonds. Verlof voor militairen uit rampgebied Aan militairen, die hun woonplaats hebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden daar woonachtig zyn, zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof van vier dagen worden toegekend, dat, voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal moet worden opgenomen. Voor dit verlof zal tevens eenmaal vrjj-vervoer worden ver strekt. De bestaande regeling voor de bewe gingsvrijheid is met ingang van heden weer van kracht. BrandverzekeringAfstand van verhaalsrecht Gelijk wy enkele dagen geleden meld den, hebben de brand verzekeringmaat schappijen. die aangesloten zijn bij de Vereniging van Nederlandse Brancver- zekeraars, afstand gedaan van het ver haalsrecht op personen aan wier schuld een brand te wijten is. Deze afstand geldt ook ten aanzien van verantwoorde lijke personen, dtie zelf niet verzekerd zijn. Naar wij vernemen kan men thans aannemen, dat alle brandverzekering maatschappijen in Nederland dezelfde gedragslijn volgen. Voor Britse defensie 1 milliard meer Wapenproductie op langere termijn Engeland zal in het belastingjaar 1953 —1954 een bedrag van rtip 17 milliard êuldep aan defensie besteden. Zo wordt in 'de jaarlijkse regeringsverklaring in zake de landsverdediging gezegd. Dit bedrag ligt ruim, een milliard gulden hoger dan de "uitgaven van het vorig jaar. De Verenigde Staten zullen dit jaar in totaal by na anderhalf milliard gulden aan dollarhulp bijdragen. De totale sterkte aan manschappen van de drie onderdelen van de strijdkrachten zal met 13.400 man worden verminderd tot 866.400 man. Voor de wapenproductie zal ongeveer zeven milliard worden uit gegeven in plaats van de negen milliard, die waren voorzien in het oorspronke lijke driejarenplan voor de defensie, dat in 1951 in werking trad, maar waar de regering niet meer aan vasthoudt. In de regeringsverklaring wordt ge zegd, dat men nog bezig is. dit plan te herzien met de bedoeling een defensie politiek „op langere termijn vast te stel len, waarbij de waarschijnlijke interna tionale toestand, de economische vooruit zichten van het land en de komst van nieuwe wapens en nieuwe technische middelen in aanmerking zullen worden genomen". Op 27 Februari wordt in Oosterbeek het 25-j. bestaan van het bedryfslabora- torium voor grondonderzoek te Gronin gen gevierd en tevens de directeur, de heer Deckerlng, t.g.v. zyn 25-j. jubileum worden gehuldigd. Spoed achter afwikkeling Met herstel van woningen niet wachten tot taxatie is verricht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2