Gewestelijk arbeidsbureau „zeel" de kantonperedits&rocedure voor li Uitbouw bedrijfsredhtsoraak onmogelijk zonder grondwetsherziening AKKERTJES Scherpe Wind MIER Van het ert van School en Kerk Moeilijkheden bij de Nederl. kolonie in Brazilië Het lied der aetherqolven 't Zit vast vaster met VELPAFIN Toch is het zo! 2 VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Beëindiging van arbeidsovereenkomsten r» Vd (Van onze Parlementsredacteur) TTET TEGELIJK BESTAAN van de vernieuwde bepalingen van het Bur- J J- gerlijk Wetboek en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen met betrekking tot het toezicht op ontslag bij arbeidsovereenkomsten zal in de practijk weinig moeilijkheden opleveren. Integendeel, deze samen gang is zo gek nog niet. Aldus verklaarde minister Donker gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van het wetsont werp, dat de ontslagtermijn bindt aan de duur van de dienstbetrekking en tegelijkertijd de rechter meer mogelijkheden biedt om kennelijk ongerecht vaardigde beëindiging van de arbeidsovereenkomst, zowel van de zijde van de werkgever als van die van de werknemer met gepaste middelen te bestrijden. Men weet het: krachtens het van 1945 stammende Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen is beëndlging van een arbeidsovereenkomst gebonden aan toe stemming van de directeur van een Ge westelijk Arbeidsbureau, tenzij het ont slag is verleend om drirsgende redenen of tenzij er overeenstemming bestaat tussen werkgever en werknemer Dit is dus een contTÖle vooraf. De nieuwe bepalingen van het burgerlijk wetboek zullen het mogelijk maken, dat een beroep op de rechter (nl de kantonrechter) gedaan wordt om achteraf te bepalen, of een niet i-n onderldnge overeenstemming ont staan ontslag redelyk dan wel kennelijk onredelijk is geweest Verschillende Kamerleden nu waren van oordeel ge weest, dat deze twee methodes niet oij eikaar passen, terwijl anderen de verhou ding niet geheel duidelijk was. Welnu, minister Donker was van oor deel. dat het voorshands onmogelijk is het B.B.A. op te heffen Want de kanton rechters zijn niet voldoende bewerktuigd om de gevallen, die nu de Gewestelijke Arbeidsbureaux behandelen (dat zijn er 70 a 80.000 per jaar) over te nemen Bo vendien is de kantongerechtsprocedure te langdurig (er ligt al een wetsontwerp bij de Kamer, om hierin verbetering aan te brengen) en bovendien heeft het B B A het voordeel, dat een beslissing moet worden genomen vóór het ontslag ingaat, terwijl de rechter pas achteraf kan «or- delen. Uit het betoog van de bewindsman hebben wij begrepen, dat de gewes telijke arbeidsbureaux voorlopig a' het ware zullen fungeren als „zeef", vóór de kantongerechtsprocedure gaat beginnen. Want wanneer het gewestelijk arbeidsbureau toestem- Advertentie) Grieperig Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn neem dan vóór U géïat'sla pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J paalde bedrijfstak. De heer Stapelkamp verweet minister Donker, dat hij de be- drijfsrechtspraak geen goed hart droeg, terwijl de maatschappelijke ont wikkeling toch onherroepelijk in deze richting voortschrijdt. Minis'er Donker wierp dit verwijt echter verre van zich. maar verzuimde in te gaan op de suggestie van de heer Stapelkamp, de grondwetsherzienings commissie zich ook bezig te laten hou den me: verwijdering van de grondwet telijke bezwaren tegen bedrijfsreoht- spraak. Over het wetsontwerp zelf is in het gehele debat niet zo vreselijk veel ge sproken Het zwaartepunt lag. gelijk hier boven reeds is gebleken, bij de verhou ding tot het BBA en de rechtspraak in arbeidszaken Ontslag na 30 jaar Een enkele opmerking nog. Minister Donker was van oordeel, dat een maxi mum opzegtermijn v>.n 13 maanden aan de zijde van de weikgevex inderdaad on redelijk kan zijn. wanneer het gaat om een ontslag na een diensttijd van bijv. 30 jaar. H\j was van mening, dat in een dergelijk geval stellig de mogelijkheid bestaat van beroep op de rechter op grond van ...kennelijk onredelijk ontslag". De bewindsman vond het ook bezwaar lijk. in te gaan op de suggestie van de heer Stapelkamp, ondersteund door jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, ontslag tij dens ziekte helemaal onmogelijk te ma ken. In het voorstel stond aanvankelijk, dat een jaar lang geen ontslag mag wor den verleend. Minister Donker had er later twee jaar van gemaakt, omdat met name bij tbc-patiënten herstel pas in het tweede jaar intreedt. Hij had er bezwaar tegen, deze termijn nog langer te maken: het is moeilijk voor de werkgever, maar evenzeer voor de vervanger, die dan im mers voortdurend in onzekerheid zou leven, of hii een vaste dan wel een af lopende betrekking bekleedt. Tenslotte maken wij nog melding van een duel tussen prof. Oud (VVD) en mej. Tendeloo (Arb.) Prof Oud had, als ming heeft verleend tot een ontslag kan daarna een beroep op de rechter worden gedaan, teneinde te pogen, het ontslag alsnog als „kennelijk on redelijk" ongedaan te laten maken dan we] een schadevergoeding eisen. Daarnaast kan. wanneer een ontslagaanvrage is geweigerd door het G.A.B. een beroep op de kanton rechter worden gedaan teneinde te verkrijgen, dat de arbeidsovereen komst wegens „gewichtige redenen" ontbonden wordt verklaard. Het spreekt wel vanzelf, dat er ln de practijk weinig terecht zal komen van een beroep op de rechter, wanneer het gewestelijk arbeidsbureau reeds inge schakeld is geweest, maar dat is ook ken nelijk de bedoeling De heren Oud (VVD) en Van Rijcke- vorsel (KVP) waren het er helemaal niet mee eens. dat die samengang van de be palingen van het Burgerlijk Wetboek en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhou dingen geen moeilijkheden zou ople veren. Met name de heer Oud vreesde n.l. dat de rechter door zijn beslissingen het beleid van de GAB's, die aan minis teriële richtlijnen zijn verbonden, kan doorkruisen. Het is immers zo, dat de rechter voornamelijk tegen elkaar af weeg; in de privaatrechtelijke sfeer, ter wijl de directeur van een gewestelijk arbeidsbureau ook nog rekening houdt met de arbeidsmarkt. De heer Van Rijckevorsel ging zelfs zo ver, dat hij een motie indiende, waarin werd verzocht, het artikel inzake „ken nelijk onredelijk ontslag" niet in te voe ren alvorens de ontslagbepalingen ui: het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen met deze nieuwe bepaling tot een sluitend geheel zouden zijn verwerkt. Bêdrijlsrechtspraak Dat de kantonrechters met voldoende zijn bewerktuigd (of: geëquipeerd, gelijk minister Donker het noemde) was ook het oordeel van nagenoeg alle Kamer leden. Daarom gtngen de gedachten van de heer Stapelkamp (AR) en mr Van Rijckevorsel (KVP) en trouwens ook van prof. Oud (VVD) veel meer in de rich ting van bedrijfsrechtspraak in arbeids zaken. Deze wens achtte minister Donker begrijpelijk, maar hij voelde toch meer voor overheidsreehtspraak- Er is aan be- drijfsrechtspraak bovendien voorlopig een grondwettelijke grens: zij kan niet meer zijn dan vrijwillig aanvaarde -rbitrale uitspraak of vrijwillig aanvaard bindend advies. Echte rechterlijke macht is er niet van te maken, aangezien dan benoe ming door de Kroon moet geschieden, voor het leven, terwijl het kenmerk van bedrijfsrechtspraak juist is, dat de leden van het ..rechtsprekend college" aange wezen worden door organisaties van werkgevers en werknemers in een be- Advertentie Veertiende lijst van slachtoffers Hieronder volgt de veertiende verlieslost, die door het Rode Kruis is uitgegeven Het Rode Kruis kan, in verband met de om standigheden, waaronder de gege. vens van deze verlieslijst werden verzameld, niet de volledige ga rantie geven voor de betrouwbaar heid. Het is dus mogelyk. dat een enkele wijziging achteraf nood zakelijk zal blijken Dussen (Hank) Geborgen en geïdentificeerd: Verbeek, Jacobus Cornelis, geb.: ll-4-'47. Halsteren Geborgen en geïdentificeerd: Hoetelmans, Cornelis Adrianus, geb.: 20-1-'07" te Halsteren, echtge noot van Cornelis Stoffels Laat ste adres: B 334. Laanen, Adrianus Cornelis Maria, geb: 8-)0-'34 te Halsteren. Laatste adres: B 313. Langenberg, Adriana, geb.: 29-9- '19, echtgenote van Joh. van Meer Laatste adres* B 336. Maas. Manr.us, geb.: 20-11-T4 te Halsteren, echtgenoot van Johanna Kaats. Laatste adres: B 304. Maas, Michiel, geb.: 1-5-49 te Halsteren Laatste adres: B 304 Van Meer, Adriaan, geb.: 23-5-'70 te Halsteren, weduwnaar van Hen- nca van Reijen. Laatste adres: B 337 Paulus. Cornelis, geb.: 30-12-77 te Halsteren, weduwnaar van Jo hanna Maria van Aert. Laatste adres: B 340. Raats, Johanna Maria, geb.: 4-9-'09 te Halsteren, echtgenote van Johannes Paulus. Laatste adres: B 329 Van Tillo, Petrus Antonius, geb.: 11-9-31. Laatste adres: Kladse- dijk 12. eerste spreker, zakelijke bezwaren geop perd tegen het voortbestaan van het B.B„A, Mej Tendeloo (P.v.d.A.) vond dit maar raar, aangezien de liberalen kort na de oorlog er toch maar behoorlijk van hadden geprofileerd. In z\jn repliek was prof. Oud allesbehalve zachtzinnU. Het gehele debat is op zakelijke toon gehouden, zo zei hij. maar mej. Tendeloo heeft er op een nare manier de politiek bij gehaald. Blijkbaar vereenzelvigde zij werkgevers met liberalen. Prof. Oud had vroeger met liefde gestreden voor het vrouwenkiesrecht en toen was wel eens gezegd, dat vrouwen in de politiek het peil van het politieke debat zouden ver hogen. Maar de opmerkingen van mej. Tendeloo vond hii maar van laag allooi. Mej. Tendeloo distilleerde op haar beurt (overigens geheel ten onrechte) uit deze opmerkingen, dat prof. Oud spijt had van zijn meewerken aan het vrouwenkies recht. Zy daarentegen was wel eens te leurgesteld geweest in prof. Oud. vooral omdat hü de Party van de Arbeid had verlaten (men moet weten, dat voorheen prof. Oud en mej. Tendeloo heiden lid waren van de Vryzinnig Democratische Bond) Vandaag werd het dehat voortgezet met de artikelsgewyze behandeling van het wetsvoorstel, de ingediende amende menten en de motie-Van Riickevorsel Aaverten'ie) maakt Lw keel droog cn effent de weg voor verkoudheden. Verzacht en maak Uw keel vochtig met 1/irkC hoest- VlWnö BONBONS (Advertentie) Verhoogt het aanzien van Uw' handen Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het 'it dia Hamamelis die het'm doet Justitie-zaken Tn zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrotnig van Just tie 1953 heeft minister mr L. Donker verklaard. dat er voorshands geen behoefte bestaat aan herziening van het algemene deel van het Wetboek Strafrecht en dat de behandeling der vraagpunten met betrekking tot de her ziening van het Burgerlijk Wetboek eer zaak van de Tweede Kamer is De scha deloosstelling aan de pachter bij onteige ning zal worden opgenomen in de Ont eigeningswet. De departementen over leggen over een voorontwerp van wet, waarbij een enigszins ruimere schade loosstelling aan de huurder wordt toe gekend. Een vlotte afdoening van het vraagstuk der administratieve recht spraak wordt belemmerd doordat er ten aanzien van de oplossing geen eenstem- l migheid bestaat. Desniettemin wil de mi nister verzekeren, dat hy het belang ener nadere regeling dér administratieve rechtspraak niet lager aanslaat dan dit van de totstandkoming van een nieuw Burgerlijk Wetboek. Op de Friese kwestie gaat de minister niet ir.. De ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie hebben ieder één hunner ambtenaren opdracht gegeven een wetsontwerp inzake het bewijs van goed zedelijk gedrag gereed te maken. Olieraffinaderij der Guli Oil in Antwerpen De Amerikaanse Gulf Oil Co te Pitts burgh heeft naar de „Gazet van Antwer pen" bericht, voorgesteld in de haven van Antwerpen een grote petroleum- raffinadery te bouwen Deze zou een capaciteit hebben van 2C 000 vaten pe troleum per dag. Alles moet weg Het Rijk verkoopt haar borstels beneden de markt Het Tweede Kamerlid de heer J G. H. Cornelissen (VVD.) heeft minister J- van de Kieft vragen gesteld naar aan leiding van een circulaire, waarin het Rijksinkoopbureau wegens afschaffing van een rijksmagazijn 47.000 haarborstels te koop aanbiedt voor 50 cents het stuk, benevens 100 000 haarkammen voor het stuk. 51 000 scheerapparaten a 15 ct. 84 000 scheerkwasten a 65 ct, 134 000 tan denborstels a 15 ct en 104 000 kleerbor stels a 60 ct. Deze artikelen zouden nieuw zyn en van prima kwaliteit. Waarom ge bruik; men deze artikelen niet voor de militairen, vraagt het Kamerlid. Waar om worden zy aangeboden voor een te lage prys, waarmede men de bona fide handel benadeelt? Tenslotte wil hij weten, welke organen die artikelen heb ben aangeschaft en aan wie de party wordt verkocht. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk te Bergum W de Jong Lienden H. v. Emigranten weigeren hun contract te tekenen Er doen zich in de Nederlandse coöpe-1 ring achteraf van sommige leden om de ratieve kolonie Ribeirao in Brazilië contracten te tekenen, acht het bestuur moeiiykhéden voor, die vooral verband houden met de ondertekening van de in het Portugees gestelde en overeenkom stig de Braziliaanse wetgeving opgestel de contracten, zo heeft minister Suurhoff •ragen van het Eerste-Kamerlid dr Püp (A.R.) geantwoord. der coöperatie in stryd met de goede trouw. De weigerachtige leden krygen geen credieten meer en zyn daarom over gegaan tot zwarte verkopen van goede ren die aan de coöperatie toebehoren. Het is niet juist, dat deze verkopen uit sluitend plaats hadden om in de eerste De meerderheid van de leden der ko- levensbehoeften te voorzien. Z(j kwamen lonie wantrouwde aanvankelyk de ingewikkelde tekst. Thans is de toestand zo, dat 55 van de 87 boeren de nieuwe contracten hebben getekend De weïge- Ned, hulp voor gevluchten uit het Oosten De regering staat sympathiek tegen over internationale hulp aan vluchtelin gen uit de Oosteuropese staten. Wat Ne derland kan doen. wordt echter beïn- •loed door de ramp. dié inmiddels over ons land is- gekomen. Aldus minister Drees in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Goed hart (P.v.d.A.). Bijzonderheden over de plannen voor hulpverlening ontbreken nog. Twee predikanten in Sowjet- zone verdwenen Twee vooraanstaande geestelijken der Duitse Evangelische Kerk zyn in de af gelopen dagen in de Sowjet-zone ver dwenen. Een van hen, de predikant Jo hannes Hamel, is verleden week Don derdag het laatst gezien. In de nacht van Donderdag op Vrydag d.a.v is te zynen huize huiszoeking gedaan dóór leden der Oostduitse Staatsveiligheidsdienst. Men neemt nu algemeen aan. dat ds Hamel door leden van deze dienst is gearres teerd. De andere predikant, die sinds enige dagen wordt vermist, is ds Juergen Winterhager. De gevolmachtigde der Duitse Evang. Kerk in de Sowjet-zone, dr Grueber, heeft i.v.m. deze verdwij ningen stappen hij de Oostduitse auto riteiten gedaan. Tot nu toe zyn zyn vragen echter nog niet beantwoord. Deelneming van kerken uit Neder-Saksen De Synode van de Alt-Reformierte Kirchen in Nieder-Sachsen. die nauw verbonden zijn met de Geref Kerken in Nederland, heeft in een schrijven aan minister Drees haar deelnemme met dr- ramp betuigd. In de Alt-Reformierte ker ken Is voor Nederland gebeden en ge offerd. In douanezaal overleden De 65-jarige Australiër William Murphy, die met de Rheingold-express in Hoek van Holland aankwam, is in de douanezaal overleden. reeds voor van af 1950, zy het op klei nere schaal. De minister vindt het begrypeiyk, dat het bestuur tegen dit kwaad krachtig stelling heeft genomen. De commissaris van de kolonie heeft zich in het algemeen op juiste wyze van z(jn taak gekweten. Maatregelen zal de minister niet nemen, zolang niet is vastgesteld dat de ver- antwoordelyke organisaties en personen niet in staat zyri de'moeiiykheden te overwinnen. Directeuren N.V.'s krijgt twee jaar De Haagse rechtbank heeft vanmorgen I, J. S.. koopman te Oegstgeest, veroor deeld tot 2 jaar met aftrek wegens vals heid in geschriften, het opzetteiyk ge bruik maken van vervalste geschriften, waaruit nadeel kan ontstaan en oplïch- tingtmeermalen gepleegd. De eis was 3 jaar met aftrek. Zoals men weet is S. directeur van een groot aantal N.V.'s. Een punt van de dagvaarding werd nie tig verklaard. Drie punten werden niet bewezen geacht, zodat verdachte daar van werd vrijgesproken. Begrafenis dr C. Tazelaar Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is gisteren het stoffelijk over schot van dr C Tazelaar, in leven rector van het Geref. Gymnasium in Amster dam. ter aarde oesteld. In de aula. die lang niet alle belangstellenden kon be vatten, werd het woord gevoerd door de president-curator van het gymnasium prof dr B H. Woltjer. die mede namens de Vrije Universiteit sprak Hy noemde de overledene een goed mens en een ge boren rector, die moeilijk te vervangen zou zijn. Hij was voor heel de school een lichtend voorbeeld om te werken zolang het dag is en de arbeid neer te leggen als God di; van ons vraagt. Ds E. G. v. Tey- hngen las een gedeelte van Romeinen 8. Onder de melodie van de Psalmen 89 en 73 werd de baar naar het graf gedragen, voorafgegaan door de 400 leerlingen van het gymnasium. De klasse-oudsten fun geerden als slippendragers. Achter de baar volgden de familieleden, vertegen woordigers van vele organisaties, hoog leraren en vee) belangstellenden. Aan het graf zegde ds v. Teylingen de Ge loofsbelijdenis en bad het Onze Vader, waarna de oudste broeder van de over ledene ds J A. Tazelaar uit R'dam woorden van dank sprak. Regering zwijgt over het echtscheidingsrecht De regering is van oordeel dat het niet Wenselijk is en niet vruchtbaar zou zijn, bij de herziening van het Burger lijk Wetboek het materiële echtschei dingsrecht in behandeling te nemen. On der deze omstandigheden meent zij te kunnen afzien van het bepalen van een s'andpunt ten aanzien van de problemen die zouden kunnen rijzen als het onder werp wel aan de orde zou worden ge steld. Dit heeft minister Drees geant- oord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kameriid prof. Romme (K.V.P.) over de vraagpunten in zake het nieuwe Burgerlijk Wetboek Verlenging wet huisvesting gerepatrieerden By de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend ter verlenging van de geldigheidsduur der wet huisvesting ge- repatriëerden-1950 tot 1 Januari 1955. Deze wet geeft aan de provinciale in specteurs van de dienst voor maatschap pelijke zorg bevoegdheid woonruimte ten behoeve van de gerepatrieerden te vorderen. Van deze bevoegdheid behoef de slechts 20 maal gebruik te worden gemaakt, terwijl er sedert begin 1950 13000 gerepatrieerde gezinnen woonge legenheid ontvingen. Sedert begin 1950 repatrieerden er 25 000 gezinnen en 9000 alleenstaanden, tezamen 100.000 perso nen. Ongeveer 2500 gezinnen wachten nog op toewijzing ler woning. Meer repatriërenden zijn op komst. Minister Luns een week naar Ver. Naties De Nederlandse minister zonder por tefeuille rrir J. M A. H. Luns vertrekt 1 Maart naar New York om gedurende ongeveer één week de leiding van de Nederlandse delegatie by het tweede deel van de zevende algemene vergade ring der Verenigde Naties op zich te nemen. De heer D. J. von Balluseck, vaste vertegenwoordiger van Nederland bij de VN., zal optreden als plv. leider van de delegatie. De in Nederland ver blijvende leden van de delegatie zullen niet deelnemen aan het tweede gedeelte van deze zitting, die waarschijnlijk mid den Maart wordt beëindigd. (Advertentie) ;,GEEN GOUD ZO GOED"..:. dai zeggen ai drie geslachten van Akker s Kloosierbaisem Het heerlijk verwarmende wrljlmiddel bij rheumaiiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daaronder liggende pijnlijke weefsels dringen Bovendien is Akker s Kloosterbalsem een heerlijke wond- balsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert In vele gezinnen is daarom een pol Akkefs Kloos ierbaisem een huisapotheek op zich zelf. De algemene vergadering van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned Herv. Kerk wordt op 24 en 25 April in Utrecht gehouden Prof dr ir H G. van Beusekom zal refereren over: ,.De industrialisatie ten plattelande en de taak der Kerk", Ook het Landelijk Verband van Ned. Herv. Jeugdverenigingen op Geref- grondslag heeft een beroep gedaan op de verenigingen om collecten te houden en boeken af te staan voor getroffen vereni gingen De heer J. H. Lubberdlnk te Gelse- laar was deze maand zestig jaar organist van de Hervormde Kerk aldaar- B e r o e p e te Neede. Bedankt: voor Linden te Rhenen Benoemd: tot vicaris te Krimpen a. d. IJssel (voor bijstand in het pastoraat) cand. T. Stehouwer te Alblasserdam. Beroepbaar: H Hylkema. !>m Dolder. L de Jong. Scheveningen. J L Maris. Rotterdam-Zuid. B. J J. Naessens. Doetinchem en D. A. Werner te Rotter dam. Toegelaten tot de evangelie bediening: H. Hylkema, Den Dolder, L. de Jong, Scheveningen. D. A. Werner, Rotterdam. A. A. Spykeboer, Rotterdam, dr A Sz.ekeres. Utrecht. Mr Q. Rovers, Groningen en Y. Strikwerda, Britwerd Geref. Kerken Aangenomen: naar Woudsend cand. W, A Jelsma te Amsterdam, die bedank, te voor Krimpen ad. Lek, Krimpen ad. IJssel, Marken, Schermer, Horn en Warns (Fr.). Benoemd: tot koopvaardij-predikant (afs opvolger van ds J. Wristers. die naar New Orleans is overgeplaatst), om een dag per week in de Amsterdamse havens als koopvaardijpredikant dienst te doen, ds P. C. Jongbloed te Muiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Rozenburg cand. A W. Drechsler te Amsterdam, die inmid dels een beroep aannam naar Amster dam-Noord en dus voor Rozenburg be dankte. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Ottersville (Canada). Paterson (Ver. Staten) en Rhenen F. Mallan te Bruinisse. Commissie Kerk en Universiteit Het breed moderamen van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft op voorstel van het moderamen besloten een commissie op te richten voor de ver houding van kerk en universiteit. De commissie zal o.m. van advies dienen bij hte toekennen van subsidies voor wijs gerige en theologische voordrachten. Het is gebleken, dat in de kerkorde de universiteit als zodanig niet wordt ge noemd. Wel heeft het theologisch onder- wys voldoende aandacht. Thans zal meer bezinning op de verhouding meit de uni versiteit mogelijk zyn. Nieuwe stichting in Ned. Herv. Kerk Er zal in het midden dar Ned. Herv. Kerk een stichting van practische psycho logische en paedagogische arbeid worden opgericht. Het breed moderamen van de Synode heef: een verzoek daartoe van de Raad voor Kerk en Samenleving inge willigd. Ned. gemeente in Berlijn In Berlijn is onder leiding van mej da A. E. Ruys een min of meer interkerke lijke gemeente gevormd. Het breed mo deramen van de Ned. Herv Synode heeft thans met de Evangelische Kirehe van Berliin-Brandenburg besprekingen ge voerd over de kerkelyke status van deze gemeente Het breed moderamen staat een regeling voor, waarbij de Evang. Kerk de geestelijke verzorging van de Nederlanders in Berlijn overdraagt aan de Ned Herv. Kerk, terwijl ze lid blijven van de Evang. Kerk. waaraan zy ook hun financiële bijdragen geven, die dan in de kas van de Nederlandse gemeente gestort worden. Mej. Ruys wordt dan vicaris. Engelse bibliotheek voor de V.U. De bibliotheek van de Vrije Universi teit is, naar Trouw meldt, door erflating in het bezit gekomen van een zeer be langrijke verzameling boeken op het ge bied van de Engelse taal en letterkunde. Wylen drs P. H. J O. Schut, leraar te Breda, heeft zyn bibliotheek in hoofd zaak aangelegd ten behoeve van zyn redacteurschap van een Engels woorden-, boek, aan de V.U. vermaakt. In tweel grote verhuiswagens zijn de boeken aan gekomen. Er is oo een Oxford English Dictionary by. Een kleine bibliotheek zaal is geheel ontruimd voor het ge schenk. De heer Schut heeft bovendien de V.T7. een legaat nagelaten. Naar het noodgebied De Ned. Hervormde predikanten H J. van Achterberg te Leiden en J. Kabel, zendingspredikant met verlof te Leiden, zyn naar het rampgebied vertrokken om geestelijke bijstand te verlenen aan de getroffenen, resp in Breda en Dongen. Cursussen van Chr. Paed. Studiecentrum Het Christelijk Paedagogisch Studie centrum heeft een nieuwe applicaitie- cursus voor het V.GL.O. georganiseerd. De leergang bestaat uit negen cursussen, elke maand één. uitgezonderd de zomer maanden. en wordt op Woudschoten bij Zeist gegeven. Op 7 en 8 April wordt een conferentie gehouden van hoofden van kleine scholen Cover de vernieuwing in de gecombineerde klassen) en op 9, 10 en 11 April een practische werkconferentie voor onderwijzers en onderwyzeressen van lagere scholen. Dinsdag zal dr I. L. Seeligmann, lector in het Oude Testament aan de Hebreeuwse Universiteit te Jeruzalem, naar Nederland komen om gedurende een maand in verschillende plaatsen voor drachten te houden en cursussen te geven. ACADEMISCHE EXAMENS. ROTTERDAM, 39 Febr. Geslaagd roor cand, in de econ, wetenschappen P. J, J. Vlasveld. Leiden en J. J Opmeer, Scheve ningen; voor doet. in de econ. wetenschap pen B. M. Reekers, Den Haag: J Jans. Mep- pel; G. R M, G. van Woerkom. J. E Parker. P J A Eijgelsheim. C Joustra en J. J. van Eerde, allen te Rotterdam. UTRECHT, 19 Febr. Geslaagd voor cand. rechten: mej. G Moesbergen, Utrecht, mej; J van Gendringen. Utrecht, B Hoekstra, Ti- voll bij Eindhoven: cand. geneeskunde: D J van Otterloo, Denekamp: doet veeartsenij kunde: P F J Jansen. Nijmegen; cand wis er natuurkunde A: A Noordergraaf. Woer den; cand. wis- en natuurk. C: J v d Geyn. Varik bij Tiel; cand wis- en natuurk. D: G J Schellekens (cum laudc), Utrecht. J J v d Hagen. St Anthor.is. P J B Wasser. Winterswijk; doet. natuurk.: J M v d Hart, Utrecht: doet. scheikunde: H J P Vervoort. Oldenzaal. AMSTERDAM !9 Febr. G.U. Geslaagd voor doet. ex. scheikunde J D Jansen en H L Gol- terman, A'dam: voor cand, ex. wis- en na tuurkunde mej HAW Smits en H G M Kruyt. A'dam: voor cand. ex. rechten J A B Smit A'dam en voor car.d. ex. politieke en sociale wetenschappen mej. M Kuiper, Am sterdam. AMSTERDAM. 19 Febr. V.U Geslaagd voor geschiedenis P J Brouwer, Dord- doct. recht AMSTERDAM. 18 derd tot arts mej. I Schaeffer. mevr. A Zwerver. A. W. i Schut (Amsterdam); le ged. mevr. Febr. G.U. Bevor- A. Oskam, mej, M. J. Botzer.Gramsma. J. Vogelesang en A. B. geslaagd voor artsex. Swart—Bruinsma (Den Haag). F. A Rive (Hoorn), H. J. v. d. Berg (Zaandam), J, E de Bourgraaf. D. H Baar slag en G. F. Lubllek (Adam). In verbgnd met de watersnood gaat de 84ste Paasveetentoonstelling van de Hollandsche Mij voor Landbouw op 24 Maart a s. te Rotterdam nic' door en ook Bossche Paasveemarkt is afgelast. (Advertentie) Krabben en peuteren maakt de kwaal steedserger. Dehet- der vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. zui vert. ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Huid uitslag Bijbel uit de vijfde eeuw Te Houston, in de Amerikaanse staat Texas, werd gisteren een oude Bijbel te koop aangeboden voor een millioen dol lar. De eigenaar is de heer Norman Malik Yonan, volgens wie dit exemplaar een manuscript is uit de vyfde eeuw geschreven in het Aramees. ZATERDAG 21 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. VARA. 7.00 Nieuws. 7 13 Gram. 3 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Or gelspel 9 00 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. (Om 9 35 Waterstanden) VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10 05 Morgen wijding VARA: 30 20 Voor de arbeiders 11.35 Pianorecital 12.00 Gram (1230—12.33 Land en Tulnbouwmededelingen 1.00 Nieuws 1.20 Omroeporkest. 2 00 Radloweekjournaai 2 25 Orgel én zang 2 45 Boekbespreking 3.00 Ac- cordeónmuziek, 3.30 „Van de wieg tot het graf", causeriè 3 45 Lichte muziek 4 15 Sport- praatje 4 30 Kamerorkest en solist. 5.15 Voor de ieugd 6 00 Nieuws. 6 15 VARA-Varia. 6 20 Koorzang 6.4Ó Reportage 7.00 Artistieke Staa.kaart VPRO" 7 30 Causerie 7 40 Caus (Advertentie) vlekvrij* Icoudlijm van CETA BEVER 16 Twee gerechtsdienaars te paard begeleidden de wagen, twee andere zaten er op met een ge vangene tussen hen in. De koperslager had aan éen van de twee bereden dienders gevraagd, wat ze voor een gevangene vervoerden. En de man had gezegd: „Zo'n ketter-dominee bij ons van daan!" „Waar vandaan is dat?" had Basoski willen o_ o weten En toen had de ander gezegd: „Uit No- kon wel zo lang op de wiykel en de werkplaats grari „Wat wil ie dan, jongen?" vroeg Maria. greep, dat een waarschuwing van de schildwacht „Om te beginnen de gevangenis zien", zei de beter vermeden kon worden. „jongen" „Waar is die?" „Je moet de aandacht niet op je vestigen", „Ik wil je er weJ brengen", bood Nagy aan. zei Thomas en hij had gelijk Maar... het was „Het is niet ver van mijn huis." gebeurd; de schildwacht keek hen na, toen ze „Graag!" Lajos wilde onmiddellijk opstappen, verder liepen en mompelde: „Net of die jonge „Dan ga ik mee", zei Thomas Hij zag de snuiter hier wat zoekt" driftige haast van zijn neef was bang, dat die „Nu nog de achterkant", zei Lajos. „Hoe ko- in zijn drift en zijn haast mogelijk onvoorzich- men we daar?" tige dingen zou kunnen doen of zeggen. Maria Nagy legde het hem uit. Moeilijk was het met; „Je kent Basoski wel," ging Nagy door. „Hij is zeker geen vriend van ons en hij vindt het prachtig als onze dominees gevangen worden ge nomen, en da' er weer een gegrepen was. moest hii me natuurlijk vertellen Het verwondert me nog, dat-ie er mee gewacht heeft tot vanmor gen: maar hij vond het gisteravond zeker te laat. om er opzettelijk mee te komen Vanochtend kwam-ie, zogenaamd toevallig, langs „nou ik je toch zie, wou ik het even vertellen", zei hij; maar hij wist niet. dat ik hem al een paar maai voorbij had zien drentelen. Ik heb me gauw van hem afgemaakt, wat had ik aan zijn passen, klanten te woord staan, als er komen stekelige opmerkingen dat die dominee.' van ons zouden Wat het zwaarste woog, moest het DE HONGAARSE GALEISLAAF door H. TE MEK WE niel te vertrouwen zijn, want dat anders de kei- zwaarste hangen! zer ze niet als rebellen zou laten oppakken? En -- toen ben ik hier heen gekomen." „Dat was goed van ie", zei Thomas. „Maar wat doen we nu?" vroeg Lajos. Ja, v/at deden ze nu? „Dat zullen we rustig moeten overleggen" meende Thomas bedachtzaam En bitter voeg de hij er bij: ..Haast neeft het wel niet" Maar dat was Lajos niet met zijn oom eens Haast had het wel: hoe eer ze wisten wat ze doen konden, hoe beter. een eind verder een kronkelende dwarsstraat in, dan links-om tot bij een soort park, en daar zag hij de achtergevel. Maar was het beslist nodig, dat ze gingen kijken? Hij had niet veel tijd meer... „Ga gerust naar huis", zei Thomas „Ik loop met Lajos meé." Eigenlijk was hij ook liever naar huis gegaan: wal konden ze hier doen? Hij was meegegaan om Lajos' hij had begrepen dat die geen rust zou hebben voor hij de gevangenis had .gezien Dat was nu gebeurd Toch was het veiliger, als hij bleef: je had daarnet bij de voorpoort ge zien, hoe onvoorzichtig Lajos wezen kon! Nagy nam afscheid: beloofde nog wel eens te zullen aankomen De dwarsstraat was gauw gevonden, daar had Een paar minuten later waren de drie mannen je het park al Nee, een prettige buurt was het op v/eg. niet daar omheen: nauwe straten, met sombere. Aan de gevangenis was niet veel te zien: een armelijke huizen. Het was druk in die nauwe groot en somber gebouw achter een plein, waar straten ec-n geweldige poort toegang toe gaf Lajos bleef. Kinderen speelden er; vrouwen zaten of ston- voor de geopende poort staan, keek onderzoekend den bij de deuren; uit werkplaatsen klonk het het plein op Zo onderzoekend dat de schild- rumoer van hameren en zagen en smeden. Smal- wacht op hem toe kwam le stegen tussen de huizen leidden naar nog ar- Maar voor die hem had bereikt, had Thomas meiijker buurten zijn neet al bij de arm genomen „Korr mee. „Waar komt die straat uit?" wilde Lajos we- niet blijven staan", zei hij. Lajos liep mee. Be- ten. 7.55 Caus. VARA 8 00 Nieuws 8.05 Gram 815 „Beurzen open. dijken dicht". 9.45 Gr 10.00 Soc. commentaar. 10.15 Gev, muziek 10.40 „Onder de pannen", hoorspel. 11.00 Nieuws 11,15—12,00 Gramofoonmuziek. Hilversum IX, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Gewijde mu ziek. 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gr 9 00 Voor de hulsvrouw. 9 35 Gram 10 00 Voor de kleuters 10 15 Gram. 1100 Voor de zieken. 1145 Koorzang. 12.00 Angelus 12 03 Gram (12 30—12 33 Land- en tuinbouwmede- delingen) 12.55 Zonnewijzer TOO Niéuws 120 Franse liedjes. 1.50 Gram 2.00 Boekbe spreking. 2.10 Gram 2 20 Engelse les. 2 40 Amateuruitzending. 3.15 Kroniek van Lette ren en Kunsten. 3 35 PromenBde Orkest. 4 30 De schoonheid van het Gregoriaans 5 00 Voor de Jeugd 6 00 Gev muziek. 6 15 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.25 Pianoduo. 6.40 Regeringsultz 7 00 Nieuws 7 10 Gram 7 20 Parlementsoverzlcht 7 30 Gram. 8,00 Caus 3.15 „Beurzen open. dijken dicht". 9.45 Gr 21.55 „Veronica", hoorspel. 10.45 Avondgebed 11 00 Nieuws, 11,15 Nieuws in Esperanto. 11 22- 12.00 Gramofoonmuziek Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.85 Gev. progr. 1.55 Weerberichten 2 00 Nieuws 2 10 Gram. 2 55 Arbeidersorkest. 3.30 Dans- orkest 4 00 Hoorspel 4 55 Orkest. 6 00 Voor de kinderen 6.55 Weerberichten 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7 30 Lichte muziek 8.15 Inter views 8 45 Parlementsoverzicht. 9 00 Gevar program. 10.00 Nieuws 10 15 Hoorspel. 11.45 Avondgebeden 12 000 03 Nieuws Engeland. BBC Light Programme. 1500 en en 247 m. 12 00 Gev. muziek 100 Parlements overzlcht. 1.15 Dansmuziek. 155 Sport. 2 15 Rhythmisehe muziek. 2 45 Voor de kinderen 3 00 V -.rlété orkest 3 45 Gev. muziek 4.15 Mi litair orkest. 4 45 Sport. 5 45 Orgelspel. 6 00 Gev muziek 6 30 Sport 7 00 Jazzmuziek. 7 45 Vragenbeantwoording 3 00 Nieuws 8 25 Sport 3 30 Hoorspel. 9 30 Gev muziek, iplm 10,15 Voordracht), 1100 Nieuws 11 15 Lichte muz '2 00 Gram 0.56—1 00 Nieuws. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m, 12 50 Orkest concert 100 Nieuws 2.17 Orkestconcert. 4 35 rdem 6 55 Gram 6 58 Amerik uitzending. 7 28 Gram 8 00 Lichte muziek, 8 30 Hoorspel met muziek 1010 Planorecital 10.55 Gram i 1.25 Idem 11 45—12.00 Nieuws. Brussel 324 m. 1145 Gram 12 30 Weerber 12,34 Lichte muziek 1,00 Nieuws, 1.15 Vlaam se liederen 1 30 Zangrecital 2.15 Aecordeon- ir.uziek 2 30 Gram 2 45 Accordeonmuziek 3 00 Omroeoorkest 3 50 Gram 4 05 Omroep orkest 4 45 Engelse les 5 00 Nieuws 5 10 Gram 5 30 Strijkkwartet 6.15 Gram 6.30 Voor de soldaten, 7.00 Nieuws 7.40 Gram 8 00 Cabaret 9 15 Gram. 10.00 Nieuws. 10 15 Jazzmuziek 10 45 Gram. 11.00 Nieuws. 1105— *2.00 Gramofoonmuziek Brussel 484 m. 12 05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws 1 10 Verzoekprogram. 2 03 Gram. 3 00 Nat. Orkest fplm 3,55 gram) 4.50 Gram 5 00 Nieuws 5.15 Gram 6.30 Accordeonmuz 7 00 Minneliederen 7 40 Gram. 7.45 Nieuws 8 00 en 8'.5 Gev muziek 8 30 Nieuwe ohan- >r.s 0 00 Gram 10 00 Nieuws. 10.10 Gram 10 15 Jazzmuziek 10 45 Gram. 10 50 Nieuws 11.00 Gram. 11.55 Nleuwa, "TR zullen in uw leven, zowel als In het onze, misschien vele jaren voorbij glijden, zonder dat we ook maar één van de planeten bij name noemen En ook al zouden we ons in dit opzicht eens te buiten gaan. dan nóg kunnen we bezwaarlyk inzien dat deze planeten die met namen van Ro meinse goden getooid zijn. iets te maken hebben met de oude Babyloni sche beschaving van 4 000 jaar ge leden. Toch is het zo, want de Babyloniërs dachten zich de voornaamste goden die het lot der mensen bepaalden, be> lichaamd in de vijf toentertijd reeds bekende planeten Mercuritis, Venus, Mars. Jupiter en Saturnus en schon ken daaraan de namen van degeen die zij moesten voorstellen. Door de wan deling der eeuwen heeft Isjtar of Innanoe. de godin der liefde, zich wel iswaar In een Romeins kleed gestoken en is ze als Venus tot ons gekomen, geiyk ook Mardoek zich thans als Ju piter poogt voor te stellen, doch on danks deze naamsveranderingen her kennen we in de Romeinse namen der planeten duidelijk de Babylonische ge laatstrekken De vijf planeten waren met zon en maan de zeven hemellichamen, waar in de Babyloniërs hun goden beli chaamd zagen en ziedaar dan ook de zeven dagen van de week. Want elke dag van de week werd aan een be langrijke godheid gewijd, waaruit de gewoonte ontstond de naam van die god aan de dag zelf te geven. Zo werd de dag van de eredienst voor de zon negod Sjamasj tot Zondag, die voor de ma an god tot Maandag en vervol gens kregen de vijf andere dagen van de week eveneens de namen der vijf andere belangrijkste goden De door ons gebezigde namen Dinsdag. Woens dag, Donderdag en Vrijdag dragen weliswaar de sporen van de Germaan se goden Tiwaz, Wodan, Donar en Frua. gelyk ook Zaterdag (Saturnus) een Romeinse inslag heeft, maar de naamgeving der dagen stamt deson danks uit het oude Babylonië. Mocht u er nog niet van overtuigd zyn dat u een deel van de Babyloni sche cultuur hebt geadopteerd, wil dan zo goed zijn even op de klok te kyken. Die merkwaardige indeling van een uur in zestig minuten en van een minuut in zestig seconden danken wij (evenals de verdeling van de cirkel in 60°. de verdeling der graden in 60' en de verdeling der minuten in 60") aan het twaalftallige rekenstelsel der Babyloniërs, welk talstelsel, vermengd als het was met het tientallige stelsel ook wel zestigtallig lijkt. We zullen de Babyloniërs nu ver der maar aan hun lot overlaten, om u een beest te tonen dat iets doet wat het eigenlijk niet mag doen. Daarover morgen. (Nadruk verbodon) J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2