De les van de Watersnoodramp Poortvliet S Burgemeester trots op zijn bevolking enomgekeerd Het moeilijke besluitblijven of evacueren Ons nieuwe Feuilleton DE EENDRACHTBODE TWEEDE BLAD 9a JAARGANG No. 13 20 FEBRUARI 1953 Het is moeilijk om zich te verplaatsen in omstandigheden die men niet gezien en gekend heeft en die zoveel chaotischer, zoveel ramp zaliger zijn, dat het ook onmogelijk is dat voor te stellen zonder het gezien en meegemaakt te hebben. Zo is op ons eiland het verschil na die telkens in onze kolommen weer terugkerende datum 1 Februari tussen Poortvliet en Stavenisse bijzonder groot. Poortvliet heeft de ramp die Stavenisse trof noch geziennoch gekend. GelukkigI Maar daarom, begrijpelijk, dat het evenals al onze andere gemeenten op hel eiland niet kan vatten de zo veel grotere ellende, die zich daar heeft afgespeeld, daarin zeer zeker, evenals al onze andere gemeenten meeleeft, maar ook weer zoals alle andere op dit ogenblik en daarvoor meer oog heeft voor die eigen bezwaren, die het trof. De eigen omstandigheden waarin het kwam te verkeren, de spanning, het onoverkomenlijk spoedwerk, de zware opdrachten, het weken ge'isoleerd zijn, de schade die straks pas geraamd kan worden en de onzekerheid waarmee het vele dagen en nachten had te kampen. Poortvliet beleefde weliswaar niet de nood tijdens de rampnacht, die een 4-tal gemeenten op ons eiland en St. Filipsland trof, maar verkeerde daarna in grote spanning, toen binnendijken bezweken, toen het water in de omgeving en tenslotte ook in de dorpsrand steeg, toen de gehele bevolking geconcentreerd werd in het centrum een circel met een middellijn van nauwelijks 40 meter toen ze geheel van de andere gemeenten verstoken was, toen ze voor het dilemma stond: EVACUEREN OF HET GROTE GEVAAR RISKEREN. Toen ook nam haar eerste burger het besluit tot dit laatste, een besluit dat hem wellicht nu doet huiveren wanneer hij denkt: als het eens niet zo was uitgekomen, maar een besluit dat zoals het zich thans laat aanzien een gelukkige uitkomst heeft. Dit besluit om te blijven, om te vechten voor deze gemeente blijkt te zijn gezegend en betekent daarom voor Poortvliet zoveel, dat ze het ook niet in haar geheel zal kunnen vatten. bracht had moeten worden, maar bij en ondanks dit alles weten ze dat er erger dingen zijn gebeurd, dat ze in elk geval nog dicht bij huis zijn, dat het water zakt, dat er dus weer ge gronde hoop op terugkeer mag zijn, Zo namen we hier en daar een kijkje, in de school waar in de gang de zakken met graan hoog opgesta peld liggen in de eerste plaats om dit graan te sparen, in de tweede plaats, wanneer het erger was ge worden ter ondersteuning van het gebouw, daar zitten in de lokalen een paar gezinnen die heel weinig meer konden redden, waar men zich niet altijd zo gemakkelijk kan schik ken, nu de woning zo plotseling ont ruimd moest worden. Zo namen we ook een kijkje in de pastorie, die al zo lang leeg stond, maar die nu dicht bevolkt is, waar beneden Paasdijkers huizen, zeer tevreden met het hun toegewezene, waar op bovenver dieping onder andere dokter en me vrouw Kugel een onderkomen von den met apotheek en al en die even min reden tot klagen hebben, al wil vanzelfspreken iedereen zo vlug mogelijk terug naar eigen huis en haard. Het loopt daar beslist wel in Poortvliet, dank zij het feit, dat de vloed niet in een oogwenk kwam en een ravage teweegbracht, dank zij het begrip voor de moeilijkheden van de mede-dorpsgenoten. Het gewichtige besluit En dan horen we in het gemeente huis opnieuw het verhaal van de spanning en strijd in Poortvliet. Een verhaal waarvan enkele der voor naamste punten in onze twee voor gaande nummers zijn opgenomen en die daarmee vrijwel geheel overeen komen. „Woon je op de haven van Poort vliet was een bekende, ietwat sarcastische zegswijze in onze om geving. Poortvliet heeft geen haven en is hiermee een uitzondering op onze eilanden, maar Poortvliet kreeg toch zeer veel water. Uit die twee vorige nummers weet U hoe dat water er na de rampnacht is ge komen. U weet hoe de gemeente omstreeks 6 uur werd gealarmeerd, hoe de meeste bewoners ook al omdat ze geen haven kennen niet aan water, maar aan brand dachten, hoe de brandweercommandant en zijn medewerkers direct paraat wa ren en eerstgenoemde al wist te ver tellen, dat het niet om vuur, maar om water zou gaan, waartegen de strijd moest worden aangeboden. Dat waren de eerste die op een auto naar de Steenlandsepolder trokken, waar men zo goed als machteloos stond tegen het geweld der woedende baren. Toen ook de gaten in de Polderdijk ontstonden werd alles duidelijk dat Poortvliet in het water zou komen. Dit alles Het water al belangrijk gevallen Het scheelde wel een halve meter, dat het water lager stond, toen we Poortvliet in het begin van deze week bezochten in vergelijking met daaraan voorafgaande dagen. Met de auto van Hage kwam men droog en wel via de Poortvlietsedijk in de gemeente en onmiddellijk treft de rustige sfeer, op dit eilandje in ons zwaar getroffen Thoolse land. Al de huizen buiten het centrum staan nog in het water en probeer daarom maar niet zonder meer een kijkje te gaan nemen in de burgemeesters- woning, in die van oud-Burgemees ter Van Oeveren, in die van dokter Kugel en in al die andere buiten dat hogere en daarom droge centrum. Nu het water zakt en aan de wonin gen is duidelijk te zien, dat het al een halve meter gevallen is, kunnen sommige bewoners met knielaarzen weer in hun huis gaan kijken, maar anderen hebben daarvoor zeker lies- laarzen of een vlot nodig. Om van de polders buiten de kom maar niet te spreken. Dat is nog een water vlakte en de hoeveelheid die de wei- hoek aan het begin van deze week nog bevatte zouden we met geen mogelijkheid kunnen schatten. Daar van krijgt men een goed beeld op de hoogste zolder van het gemeentehuis en daar ook wordt het duidelijk welk een kleine oppervlakte de Poort- vlietse bewoners maar tot hun be schikking hadden in de weken van isolatie. Dan bevreemdt het niet eens zo erg meer, wanneer je een woning binnengaat in de Smidtstraat of in de omgeving van het gemeente huis, en je te horen krijgt, hoe daar 4 gezinnen bij elkaar huizen. Maar wel treft daarbij weer de rust en saamhorigheid, de gemeenschapszin en het gezamenlijk dragen van de moeilijkheden, waarin men is geko men. Het ene gezin van het zgn. „Slikkot", een ander weer van de Paasdijkweg, een derde uit Strijen en een vierde uit de Steenlandpol- der, ze huizen met de eigenlijke be woners, helpen elkaar en trachten er van te maken wat er in deze om standigheden van gemaakt kan wor den. Ze zijn in het algemeen niet door deze ramp overvallen, hebben merendeels hun eigendommen nog naar de zolder of mee kunnen bren gen en wachten nu maar af, tot het water verder geloosd is, tot hun huizen en schuren, droog staan, tot ze de schade kunnen gaan opnemen. Nee, aan dit alles gaan ze niet zo maar voorbij, ze denken er met zorg aan, ze verkeren in onzekerheid wat ze precies zullen zien, ze denken aan die meubels, die niet meer geborgen konden worden, aan de klok die. vergeten is, aan de kleren, die wel niet meer bruikbaar zullen zijn. Ze herinneren zich nu veel van wat eigenlijk ook naar het droge ge- gebeurde later dan in de andere ge meenten. waar de ramp zich om streeks 3, 4 en 5 uur voltrok. Maar ook hier kwam het water, niet zo snel, maar toch onweerstaanbaar. En daarom was het die Zondag avond in het gemeentehuis een zeer gewichtige conferentie. De burge meester, de mannen die hij tevoren al rond zich had verzameld en die in eerste instantie aan de dijken zaten, voorts de Dijkgraaf en de Postcommandant Rijkspolitie kortom degenen die adviezen konden geven en die wilden aanpakken, zoals zo vele andere Poortvlietse bewoners wilden en hebben aangepakt, ze za ten daar in het gemeentehuis. Nee, de rapporten luidden niet gunstig, het gemaal was niet te best, de situ- atiesluis ingestort en de binnensluis kon weinig meer verdragen, het zag er alles bij elkaar somber uit. Wat te doen Blijven en aanpakken of evacueren. Men zag als in 'n schim de ellende van evacuatie, men kende de echte watersnood niet, men voelde alleen het gevaar daarvan. En toen nam de burgemeester dat besluit: Blijven en doorvechten om het behoud van Poortvliet. Vanaf die tijd werden daartoe alle maat regelen genomen. Het Hoofd van deze gemeente kon evenals van de andere gemeenten steunen op een kern, die anderen tot een voorbeeld waren. En die anderen hadden niet 'veel aansporig nodig om ook te vechten, te zwoegen voor behoud van huis en haard, voor dorp, ja voor een deel van het eiland. Ze kwamen uit Poortvliet, Scherpenisse ze kwamen uit Oud-Vossemeer, ze kwamen uit Tholen en ze zwoegden daar aan die Steenlandsepolder en aan de binnendijk en in de gemeente zelf werd het geen chaos. Zeker, er deden zich bijzondere gebeurtenis sen voor: ducks, dropping, militairen geruchten en berichten, maar het centrum bleef droog al kwam het water meer malen zo hoog, dat men vreesde, dat ook de burgemeester vreesde, dat het toch nog een ver keerd besluit zou zijn. Het kwam anders uit. Het water zakt En is alweer gezakt sinds het be gin van deze week toen wij daar een kijkje namen. Zie daaromtrent maar de berichten van onze correspondent Onvoorziene omstandigheden voor behouden komt Poortvliet weer droog. Nu reeds is men uit de ergste isolatie verlost, straks zullen alle verbindingen weer hersteld kunnen worden. Vele bewoners zullen dan een ogenblik treurig het hoofd schudden wanneer ze in hun woningen, hetzij aan de rand van het dorp of in de polders, hetzij in Strijen of de Wei- hoek terugkeren. Het valt ook niet mee. Maar laat ze dan bedenken, dat het zoveel erger had gekund, dat zoals er zo veel in Stavenisse en andere dorpen in ons Vaderland zijn, het ook zo had kunnen zijn, dat ze nooit meer naar hun huis terug kwamen, omdat of zij er niet meer waren of omdat het huis totaal vernield was. De moeilijkheden zijn nog niet ten einde, zeker ook voor Poortvliet niet Wanneer het gevaar wijkt, bestaat ook spoedig gevaar dat de gemeen schapszin kwijnt, vindt men zichzelf het ergst getroffen, vindt men vele maatregelen verkeerd, ziet men weer alle fouten, ergernissen en onenig heden. Er zal nog veel te bouwen zijn in Poortvliet in de voor ons liggende maanden. Bouwen in meerdere en niet alleen practische opzichten. Schaart U zich dan ook rond Uw burgemeester, die in de korte tijd dat hij in Uw gemeente verkeerd, getoond heeft voor en met U te wil len vechten om dat behoud. Werk meer met voorbij zien en vergeving van veel wat verkeerd lijkt of is en schaar U achter hem, zoals een kleine kern met daarnaast vele an deren achter hem stonden en zoals dat groepje ons verklaarde: Als die ons weer nodig heeft, staan we direct klaar. In zo'n saamhorigheid zal het met Poortvliet „waerachtig wel gaen". U weet het misschien nog wel uit de oorlogsjaren; als U schade had gekregen door bombardementen, dan ging U, zodra de sirenes „alles veilig" bliezen, eerst even de inven taris opmaken. Om te weten te ko men, hoe U er voor stond. Onze regering heeft het ook ge daan en hoewel nog geen zuivere schatting te maken is, kan men toch rekenen, dat de storm van de le Februari van dit jaar ons een slor dige 800 millioen zal kosten. Het herstel aan de dijken zal on geveer 200 millioen gulden kosten; herstel aan woningen en inventaris 100 millioen; verlies rundvee, land bouwwerktuigen en cultuurrijpma- ken der ondergelopen gronden, eveneens 100 millioen; steunregeling getroffenen 50 millioen en tenslotte de grootste klap: het verlies door productiederving: 300 millioen gld. Dit is een geweldig groot bedrag en, voor wat betreft bv. het herstel der dijken, de belanghebbenden, in casu de waterschappen zullen met geen mogelijkheid dit enorme be drag (200 mil.) kunnen opbrengen, zodat de Staat deze kosten groten deels voor haar rekening moet ne men. Ook het probleem der herbouw van de verwoeste woningen is nog niet uit de doeken. Naar schatting staan er ongeveer 145.000 woningen onder water en een groot deel daarvan is reeds zo ondermijnd, dat bewoning verder onmogelijk zal zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zal, indien men er in slaagt om op korte termijn het water terug te dringen, de helft na herstel weer bewoonbaar zijn. Hierbij komt, dat men naar alle waarschijnlijkheid van de gelegenheid gebruik zal maken en talrijke krotten, die mogelijk nog bewoonbaar zullen blijken te zijn, toch als zodanig onbewoonbaar zal verklaren; deze worden dus afge broken. Men kan rekenen op nieuw bouw van 50- tot 70.000 nieuwe woningen in het geteisterde gebied. De overige zullen hersteld kunnen worden. Wat de grond betreft, ruim 130.000 hectaren goede grond staat De organisatie „B.B." ook nuttig in vredestijd nog onder water. Het is nog bij lange na niet te zeggen, hoe en wanneer deze thans nog onder water staande grond weer in cultuur zal kunnen worden gebracht. Naar alle Y/aarschijnlijkheid zal een deel van deze grond nog dit jaar als weide grond gebruikt kunnen worden, maar zeker is nog niets. De kwestie van de dijken Een eerste vereiste is natuurlijk het dichten der vele gaten in "de verschillende dijken. Hierover echter heerst in Den Haag verschil van meningen. Er zijn ministers, die een serieus onderzoek wensen betreffen de een algehele afsluiting van de Zeeuwse zeegaten, met uitzondering van de Westerschelde. Er zou dus een zware dijk moeten komen van de kop van Walcheren tot de kust van Oostvoorne. Doch de Rijks waterstaat acht dit plan om twee redenen onuitvoerbaar. In de eerste plaats om de geweldige kosten, die zo'n dijk mee zou brengen (deskun digen schatten de kosten op meer dan een milliard gulden en in de tweede plaats de grote diepte in de zeegaten tussen de eilanden. Zo zegt men b.v., dat de diepgang in het midden van de Oosterschelde meer dan 100 meter bedraagt. En dan over een breedte van eveneens on geveer 100 meter. Rekent U eens uit, hoeveel kubieke meter zand nodig is, om alleen deze vaargeul te dempen. Maar de Rijkswaterstaat heeft de wijsheid niet in pacht. Er zijn weer andere waterbouwkundi gen, die beweren, dat afsluiting der zeegaten zeer zeker mogelijk is. Het benodigde zand daarvoor moet men maar uit de Noordzee halen. Hoe het ook zij, we zullen er ons weer niet verder in verdiepen, omdat wij ten slotte toch de stuurlui blijven, die aan de wal staan. Te zijner tijd zal wel vastgesteld worden, wie er ge lijk heeft. De Regeringe was gewaarschuwd Intussen blijkt nu achteraf, dat Rijkswaterstaat misschien te opti mistisch is geweest ten aanzien van de kracht der bestaande dijken rond de Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den. Er zijn mensen, die hun mond opengedaan hebben, omdat ze het tot hun plicht achtten. Toen men, na 1945, begon met de herstelwerk zaamheden op Walcheren, hebben kundige vaklieden er op gewezen, dat het dijkprofiel niet alleen te laag, maar bovendien te smal was. Het mag bekend zijn, dat het zeepeil stijgt. Wel niet in verontrustende mate, maar toch altijd ongeveer 10 centimeter per eeuw. Sedert het be gin onzer jaartelling is het zeepeil ruim 2 meter gestegen en dan komt de berekening van 10 cm per eeuw wel ongeveer uit. Hier heeft men de laatste paar eeuwen geen rekening mee gehouden. In 1946 heeft men de toenmalige regering gewaarschuwd, dat bij een zware Wester of Zuid- Wester storm de kans groot was, dat vele dijken het niet zouden hou den. De regering heeft toen advies gevraagd van de Rijkswaterstaat en deze heeft deze waarschuwing over dreven genoemd. De regering is er toen verder niet op ingegaan. Nu, in Februari 1953, blijkt, dat zij, die Den Haag gewaarschuwd hebben, gelijk hadden. En de Zeeuwen zeggen het mee: de dijken waren niet sterk ge noeg meer. Ook hierover zullen we te zijner tijd wel meer bizonderheden vernemen. Kwam daadwerkelijke hulp te laat? Wie Zondag tot middernacht aan het radiotoestel heeft gezeten, weet dat er op Zondag geen vliegtuig is opgestegen, om de overstroomde ge bieden te verkennen. Daardoor ont stond de impasse t.a.v. Schouwen en Duiveland, omdat door de over- Terug in de modder Nol van Veen is geboren en getogen in een der Amsterdamse achterbuur ten, uit de modder voortgekomen, zoals men wel eens zegt. Maar nie mand zal kunnen ontkennen, dat zijn moeder hem niet heeft opgevoed tot een flinke kerel. Zelfs Norma Man- sink uit Papendrecht, die hem heeft leren kennen, moet tot die conclusie komen. Waarom ze dan ook met hem trouwt. Maarzij is eigenaresse van een groot kruideniersbedrijf en Nol, die scheepsbouwer is, kan niet best aar den in de grutterij. Vooral niet, als hij zijn baan er voor opgeeft. Er ontstaat verwijdering en het huwelijk dreigt een mislukking te worden. Nol is ongelukkig, tot hij door een samen loop van omstandigheden weer komt in de achterbuurt, waar hij zijn pret tige jeugd jar eri heeft doorgebracht. Keert hij TERUG IN DE MODDER waaruit hij is voortgekomen? Zullen de levenspaden van Nora en Nol uit elkaar gaan Ons nieuwe feuilleton, waarmede wij in dit nummer een begin maken, be schrijft niet alleen het huwelijk van Nol en Nora, maar geeft tevens een antwoord op bovengestelde vraag. En een antwoord, dat voor ieder een bevredigend is. „Terug in de modder" is voor vele mensen de spiegel van hun eigen le ven. Hopelijk zullen ze, na het lezen van dit niet alleen boeiende, doch bovendien diep-menselijk verhaal met de hoofdpersonen tot de conclusie komen, dat in een huwelijk veel ver geven en veel gezwegen moet wor den. U zult dit verhaal de komende weken kunnen lezen en misschien er ook iets uit kunnen leren DE REDACTIE. verbroken waren: telefoon, telegraaf en radio. Het is te danken geweest aan een vasthoudend amateur, dat Scheveningen-radio Maandagmor gen de eerste berichten kreeg over de toestand op Schouwen en Duive land. De burgemeesters op deze eilanden stonden machteloos. Ze konden geen contact krijgen met het overige déél van ons land. Ze kon den niet eens de radio beluisteren. Er was immers geen stroom In dit verband treft het ons, dat de Engelse „Daily Telegraph" reeds in haar editie van Maandagmorgen een bericht gaf over de overstro ming in ons land. Die krant wordt Zondagsnachts gedrukt, dus men had op de een of andere wijze reeds Zondags gegevens ontvangen. Deze gegevens waren verstrekt door een der actieve correspondenten van ge noemd blad, die Zondagsmorgens, toen hij de eerste berichten kreeg over de ramp in zijn eigen land, een vliegtuig charterde en een vlucht maakte over het overstroomde En gelse gebied. Hij maakte foto's en aantekeningen en toen hij terug vloog naar de vliegbasis, schoot hem eensklaps in de gedachte, dat als Engeland al zo zwaar getroffen was, de ramp in het waterrijke Hol land misschien nog groter zou zijn. Hij gaf de piloot opdracht naar Hol land te vliegen en daar kon hij, de correspondent van de „Daily Tele graph" als eerste vlieger, Zondag middag de omvang van de verwoes ting zien, fotograferen en beschrij ven. Wat schreef hij o.m. over ons land „Als eerste waarnemer van de gehele situatie in Holland vanuit de lucht kan ik vaststellen, dat het een chaotische toestand is, die veel erger is dan zelfs de (Nederlandse) autoriteiten zich bewust zijn. Er zijn honderden dijkdoorbraken." Dit bericht is Maandag gelezen stroming alle communicatiemiddelendoor Nederlanders, die in Londen Met een meter hoge zeewering door middel van vloedplanken trachtte men 1 Februari het water uit St. Annaland te houden. Deze bescherming stond op het hoogste punt van het dorp aan het eind van de Langestraat-Haven. Nog ruim anderhalf uur vóór hoogte brak deze bescherming door en de vloedgolf sloeg een gat van 3 meter diep voor hotel Havenzicht, maakte van de Langestraat een grote ravage, terwijl vooral de eerste huizen intern zwaar beschadigd werden. St. Annaland stond twee uur later blank.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2