VALDA Hoe Tiet eiland T/iolen weer drinkwater kreeg Plaatselijk nieuws Sanapirin Griep? DAMPO ter, met voor hen het gat in de ge vel. Zijn ze verloren EEN UUR LATER Over de Annavosdijk spoedt een landbouwer zich in zijn auto dwars door het overslaande water naar het dorp. Hoe hij er gekomen is weet hij zeif niet meer, maar aan het be gin van de Molendijk ziet hij iemand staan, die hem hulp aanbiedt. ,,Voor mij geen hulp, maar naar Wessels", schreeuwt hij door de storm heen terug. En dan .gaat het naar de haven, zover dat mogelijk is, waar de verwoesting groot is, maar waar toch ook weer mannen zijn, die met spoed handelen. Een roeiboot en een vrachtwagen. Nee het gaat allemaal niet zo vlug als het hier gelezen wordt. Maar ze ko men er en over de onde water staande straten gaat het opnieuw 1 het dorp uit, nu met vrachtwagen, roeiboot en een 15 man. Naar de Annavosdijk tegen storm en water in. Ze lopen vast even na de bocht bij boerderij Van Luijk. Ze kunnen met de wagen niet verder. De zee zwiept van kruin tot kruin en daarop cadavers, huisraad, van alles om doorgaan onmogelijk te ma ken. De boot van de wagen en het schuimende water in. Wie kan het kwalijk nemen, dat men het niet aandurfde daarin te stappen. Stuk ken hout en woedende golven, ster ke stroom stampten de boot overal heen, zodra ze op het water lag. Dat kon niet, dat kon niemand doen. Drie mannen stapten er toch in. Het moet. naar de mensen die in nood zitten, die in levensgevaar verkeren. En dan zijn deze drie mannen zelf in levensgevaar, hoe groot, dat be seffen ze zelf niet omdat ze alles moeten doen om in de boot te blij ven en die boot naar de eerstvolgen de boerderij te krijgen. Ze slapen er nog in ook. na hoeveel tijd, na hoe groot gevaar, ze weten het niet meer. Uit de boerderij, tot aan de zolder in het water wuift men en schudt: nee in die boot komen we niet, dan zijn we er zeker geweest. Op die boerderij zit Goedegebuure met vrouw en baby. Onbeschrijflij ke angsten uitgestaan, ook daar een gevel weggeslagen en nu redding nabij leek, zien ze dit gevaar nog groter dan achter te blijven op die zolder. Maar de drie mannen zetten door. Dat gaat niet. daar blijven en straks, als het huis misschien ook bezwijkte reddeloos verloren zijn. Gewond aan de handen door het prikkeldraad, .driifn^t en dodelijk, v&ïi-.oc/d sïage'n dé cfrie mannen er in, dit gezin via een touw uit het huis te krijgen en via de boot op de dijk. Op de dijk, waar het nog ge vaarlijker is dan in de woning. Twee mannen nemen vrouw en kind over en strompelen in de richting van het dorp met het gezinshoofd achterop. En dan blijft er nog een in de roeiboot achter. Die ene, die niet meer kan denken aan gevaar, die alleen maar voor ogen houdt, dat er daar nog twee mensen in dat huisje in, de Breedenvlietpolder in levens gevaar zijn. Met behulp van het overzwiepende water slaagt hij er in -wie kan het ooit begrijpen - de boot over de dijk te krijgen en is dan in de Breedenvlietpolder, een polder die gelijk is aan de kokende zee van de overkant van de dijk. Hij springt in de boot en is dan overgeleverd aan de woestheid van de natuur van dat ogenblik. Een woestheid die zijn optreden kracht- teloos, nutteloos maakt. Overgele verd om bij deze reddingspoging, waarbij het woord ,,moed" een fluis tering is, om te komen. Deze man snikt het uit in die boot van angst, ook van machteloosheid, want wa zig ziet hij door schuim en nevel het huisje in de polder. En in dat huisje zitten immers die mensen in doodsnood. Met boot en al spoelt deze man tegen de Breedenvlietse- dijk aan. Hij weet het niet meer. maar heeft de boot nog vastgelegd ook tussen cadavers en stukken huisraad aan een boom. Op de dijk staan mannen te wachten, die hem opnemen. Hij wordt naar huis ge bracht. En anderen poge intussen om het huisje vanaf die kant te be reiken, maar al die pogingen zijn vruchteloos. Ze verliezen bij iedere golfstoot meer dan ze daartussen door kunnen winnen en blijven aan de kant. Uit het huisje in de Zoutendam zwaait de man en schreeuwt om de redding die zo nabij lijkt. De nood kreten worden door de wind naar de dijk gevaagd en dieper buigen alle krachten zich over de riemen, de noodkreten schrijnen in hun oren, maar ze komen niet verder. De boot wordt opgeladen op een auto en de bewoners van het huisje in de Zoutendam zien deze mannen vertrekken en blijven weer achter, alleen op dat nog zo goed als droge plekje boven op de uitbouw van de schoorsteen, alleen in de noodtoe stand als eerder omschreven. Wie zal ooit beschrijven wat daar toen is omgegaan? DE DERDE POGING In de namiddag van die onverge telijke Zondag wordt een derde po- ging gedaan. En de man, die dezelf- I boven het water gehesen de morgen alleen met de sloep naar ~u~~ »onv Blij! het water eerst koken „Vergeet niet, dat de huidige drinkwatervoorziening nog aan een zijden draad hangt", zo besloot de directeur van de N.V. Water leiding Mij Tholen. dhr. J. F. j. v. d. Peijl het onderhoud wat we Woensdagnamiddag met hem te St. Annaland hadden. Een onder houd dat onmiddellijk volgde, nadat de aansluiting tot St. Annaland via een noodleiding was geregeld en men bezig was de eerste hoe veelheden nog onzuiver water weg te laten lopen. Morgen gaan we naar Stavenisse om te zien welke mogelijkheden daar zijn, aldus dhr. v. d. Peijl „en moeilijker dan het gat in de Kruisweg onder St. Maartensdijk voor de watervoorziening St. Annaland zal het daar wel niet zijn, omdat het haast niet moei lijker kan". Zoals gezegd is deze hele water voorziening nog maar een riskant geval. Via een 2 duims buis komt het water St. Annaland binnen, ver derop via leidingen die onder water liggen, waar elk ogenblik weer nieuwe breuken kunnen ontstaan. Van groot belang voor ieder een is daarom, dat met het water de Breedenvlietsedijk is geslagen is I er opnieuw bij. Weer gaat het naar de Annavosdijk en na ongekende moeilijkheden krijgt men het zover, dat de boot daar ligt, vanwaar men stroomafwaarts het huisje misschien zou kunnen bereiken. Twee man durven het aan. De eerste is dezelf de als 's morgens, dezelfde die al leen in de boot ging. Deze twee voe len de boot in de stroom wegschie ten op het huisje af. Ze trachten nog wat te sturen, maar dat is onmoge lijk en ze botsen tegen het schuurtje aan. Alles verloren... ze schieten met de boot het huis langs, maar de zuiging drukt de boot weer terug. Ze klauwen zich vast aan de muur van de woning, hun nagels in de stenen en krijgen daarna beter hou vast. GERED Ja, dan is het toch zover, dat dit echtpaar over het dak via een touw in de springende boot terecht komt. De boot die tegen het nu zo wankele huisje beukt,, deze mannen en die boot brengen nu toch redding. Nee, vraag niet hoe die mannen er in slaaodetn 4»1' krijgen, vraag niet hoe die al be jaarde mensen via het dak langs het touw in de boot kwamen, dat kan men later zelf niet meer verklaren. Een duw -als ze in de boot zit ten en deze schiet naar de Breeden- vlietse dijk. Het is maar een 30 me ter, maar het was van die kant af ondoenlijk er te komen. Het echtpaar Wessels Zon dagavond 5 uur staat op de Bree denvlietsedijk, gered uit deze wo ning door mannen, waarvan er een tot tweemaal toe zijn eigen leven riskeerde voor deze mensen. Wie zou op dat ogenblik woorden kun nen stamelen tegen deze mannen? Dit echtpaar heeft nu een onder komen in het dorp. Het huisje staat er nog. Het water is al veel geval len. Ziet U het maar op deze foto. Deze redding, deze doorgemaakte uren betekenen nog niet zo heel veel in vergelijking met wat door dezelfde mannen verder nog is ge presteerd, in vergelijking met wat andere mensen hebben gezien en meegemaakt. Het is alleen maar het verhaal in en rond dit huisje in deze St. Anna- landse polder, het verhaal van de angst en de redding en het geeft nog maar een vaag beeld van wat zich tijdens en na de noodlottige nacht heeft afgespeeld in de polders van St. Annaland, van Stavenisse en van zovele andere buiten ons eiland. EERST IN HALSTEREN Dat er na 1 Februari voor de Waterleiding Mij veel werk te ver richten zou zijn, was ieder wel dui delijk en zeker de directie en per soneel van de N.V. Waterleiding Mij Tholen. Het eiland Tholen zat direct zonder water en het was vrij logisch dat nu de Bergse polder on der water stond breuken daar ge zocht moesten worden. Dank zij de hulp van de Thoolse schippers werd de transportleiding vanuit Halsteren naar Tholen onderzocht en een breuk gevonden. Deze leiding werd esen en dat alles is lang niet eenvoudig waarna ze gerepareerd kon worden met het gevolg dat de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk Dinsdag 3 Februari respectievelijk Woensdag d.a.v. al weer uit de waterleiding konden tappen. Een ongekend voorrecht, dat ook pas beseft werd toen het werd gemist. Welke mogelijkheid was er nu om ook St. Annaland van drinkwa ter te voorzien? DE BREUK IN DE ZGN. KRUISWEG lijks een behoorlijke hoeveelheid weg lijkt het ons mogelijk, dat eind van deze week de verbinding met Bergen op Zoom zonder moei lijkheden tot stand kan komen. Weer een schrede in de goede rich ting voor Tholen en het achterland. In de haven heerst dagelijks grote bedrijvigheid. Aanvoer voor het achterland komt hier voornamelijk binnen, zodat het momenteel wel de drukste haven op het eiland is. HOOGWATER in de week van 22 t/m 28 Febr. '53 Zondag vm. 10.22 nm. 23.10 uur Maandag 11.45 Dinsdag 0.39 -13.10 Woensdag 1.41 14.00 Donderdag 2.24 14.43 Vrijdag 3.00 15.15 Zaterdag 3.31 15.44 Zaterdag 28 Febr. 1953 Volle Maan te 19.59 uur. Ruwe^huid Ruwe handen Ruwe lippen PUROL Naar die mogelijkheid werd de laatste dagen van de eerste ramp- week gezocht. En men vond de af sluiters. maar daarnaast ook een grote breuk in de zgn. Kruisweg. Om die afsluiters op te sporen werd Poortvliet weer enige tijd van wa tervoorziening afgesloten. Dank zij het stille weer op Zaterdag 7 Febr. wist men de breuk in de Kruisweg te vinden. Maar daarmee was deze nog niet hersteld. De voorbereidin gen daartoe werden Zondag getrof fen. Maandag daarop bleek reeds .-1 f- Iyaï m "rrao dit Let eigen mensen en materiaal uit\ te voeren. De Directeur vroeg om dui kers en deze zijn- Dinsdag aan het werk gegaan. Hierover berichtten we al een en ander. Met een tempe ratuur van 1 graad beneden 0 was het een frisse karwei onder het wa ter te werken en de vele technische en andere moeilijkheden zullen we óók maar stilzwijgend voorbijgaan. Toen de duikers eindelijk een kop peling op de leiding hadden aange bracht, wat alleen mogelijk was na dat een telkens weer dichtslippend gat was gegraven, was het Woens dagmiddag 10 Februari om 2 uur zover dat het eerste water naar St. Annaland kon worden aangevoerd. Nog enige uren verliepen eer het geheel onzuivere water was geloosd, daarna kon ook St. Annaland na 18 dagen afhankelijk te zijn geweest van de behulpzaamheid van Oud- Vossemeer, de kraan weer open draaien en zij het onder zeer geringe druk. het zo onmisbare water op vangen. Om Zuurbranden op de maag te blussen: Bén of twee Rennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste 'ge woonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat brandend maagzuur is I zo zuinig mogelijk wordt omge gaan. Laat men tevreden zijn met het nodige drink- en waswater. Begin er niet aan een stoepje te schuren of water te gebruiken voor andere in deze situatie on nodige dingen. Bijzonder dienen ook de vlot- vaarders op te letten bij de Kruis weg. nader en wellicht begrijpelij ker aangeduid: bij de coupure in de dijk bij de hofstede G. Kloet. Daar is de koppeling aangebracht. Vaar er omheen, want indien de pijp daar beschadigd wordt is er voor St. An naland geen doen meer aan, dan na het droogleggen van alle polders. Rest dus nog de watervoorziening van dat gedeelte van Stavenisse dat bewoonbaar gemaakt kan worden. Die mogelijkheid ziet de heer v. d. Peijl voorlopig beperkt tot de Voor straat, mits de Stavenisseweg niet in puin gereden wordt, want daar ligt de hoofdleiding voor die ge meente in tegenstelling met de ka bels van de P.Z.E.M. die onder de Stoofdijk liggen. Het zal ook wel geen gemakkelijk karwei zijn, maar moeilijker dan bij de Kruisweg kan haast niet, zo meent de directeur van de Water leiding Mij. Nog geen drie weken zijn verlo pen en in die tijd is door de Water leiding Mij evenals door de P. Z. E. M.-ambtenaren van ons eiland werk veiricnt, waartoe ze zich te voren zelf niet in staat achtten. En dit werk mag door ons allen zeer gewaardeerd worden, omdat we nu weer eens hebben ondervon den wat het betekent water en stroom te moeten missen. Ongetwij feld zijn we de spreekbuis van alle eilandbewoners, wanneer we alle medewerkers van Waterleiding Mij en P.Z.E.M. van hoog tot laag al beschouwen ze het zelf alleen maar als een plicht in deze tijd van nood onze erkentelijkheid betui gen voor dit verrichte werk. We weten dat, wanneer er iets aan hapert, wanneer er stroom of water op een onverwachts en (altijd) ongewenst ogenblik uitvalt, zij daar van niet de oorzaak zijn, maar om standigheden die voortvloeien uit wat achter ons ligt of die zich nog kunnen voordoen, omdat ondanks de inspanning alles nog maar nood voorziening kon zijn. OUD-VOSSEMEER COLLECTE RAMPENFONDS 23165,59 en 1 kalf was de op brengst van de collecte voor het Rampenfonds in deze gemeente, welk bedrag neerkomt op 10,50 per inwoner, ofwel ruim 42,— per gezin. In dit bedrag was mede be grepen de opbrengst van de in de N.H. Kerk, Chr. Ger. Kerk en R.K. Kerk gehouden collecten ten be drage van resp. 1334.—, 780, en 568.—. DUW VAN DUCK De woning van dhr. Guiljam in de Raadhuisstraat moest het terdege ontgelden toen een Duck bij het keren voor de woning een grote spiegelruit, deur en deurkozijn ver nielde en een behoorlijke deuk in de muur veroorzaakte. OOK WEER ONDERWIJS In de gemeente Oud-Vossemeer keert de rust terug. De uit verschil lende gemeente aangekomen eva- cué's gaan weer huiswaarts. De legering van de DUW-arbei- ders, die thans nog ten getale van ongeveer 300 in Oud-Vossemeer verblijven, is thans zodanig geregeld dat één schoolgebouw weer ter be schikking van het onderwijs staat. Al kan iedere school nog niet de gehele dag onderwijs genieten, het draait toch weer. Ten W. van Nieuw-Vossemeer is een baggermolen thans in actie een vaargeul te maken voor een zand zuiger, die opdracht heeft het gat tegenover het stoomgemaal van Oud-Vossemeer te dichten. Twee gaten aan de vierde dijk werden gedicht met behulp van des kundigen en arbeiders uit St. Maar tensdijk, daarna een groot gat in de Paaldijk. De zesde, zevende en achtste breuk vond men in de schei- dingsdijk tussen Oud-Kempenshof- stede en de Annavosdijkpolder in de buurt van landbouwer B. Suurland. Provisorisch werd gedicht het gat even voorbij de Kleine Nol, waar Da mem! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen geen directe breuk was ontstaan. En dan mag men alles bij elkaar wel tevreden zijn over deze drie weken arbeid. Zelfs al leek het dik wijls of niets werd uitgevoerd, zelfs al werd men soms van het kastje naar de muiir gestuurdT zelfs" al"was~~ men op sommige punten met veel te veel mensen, waardoor het niet vlot verliep maar zelfs moeilijker werd en al was men op andere punten weer met te weinig mensen. Het is geen eenvoudige taak in zo'n tijd een gehele organisatie volledig in handen te houden, het zo te doen lopen dat alles gesmeerd, dat geen mankracht en geen tijd verloren gaat. Zoiets kan wel als een van te voren prima uitgekiend plan wordt opgemaakt om een oppervlakte schorren in te dijken, maar deze om standigheden waren zo geheel anders. En dan de verdere plannen Wanneer het lukt dit laatste buiten gat te dichten is men voornemens een nieuw stuk polderland aan het water te ontrukken, van de Paaldijk af Diepe Gat naar de zeedijk. Is het zover dan is een gedeelte van de Breedenvlietsedijk geen zee dijk meer en wordt de nog steeds niet ongevaarlijke situatie weermin- der kritiek. De weersgesteldheid kan uitwerking van deze plannen gunstig of ongunstig beinvloeden. Hopen we dat het eerste het geval is. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. thermogene ST. ANNALAND OVERVERMOEID neemt PLEEGZUSTER BL0EDWIJN THOLEN tegen kou - koorts* griep Koker 50 tabletten 80 et - 25 tabletten 45 el DE STRATEN Terwijl de aannemers W. van Vossen en Zoon de Nieuwland- polderdijk zullen verbeteren is het herstel van de straten aangenomen door Johs. Moerland. En ook direct aangepakt. Dat is duidelijk zicht baar. inzonderheid op de Lange- straat waar men de chaos Ypn 14 dagen geleden niet meer kan voor stellen. Ook in de Suzannaweg. schoolplein en andere straten wordt het eerst nodige gedaan om de stra ten berijdbaar te maken. Men kan nu zelfs met wagens weer van de Haven over de Langestraat al is dit nog niet gewenst. bevordert mede een snelle genezing RAVAGE IN DE SUZANNAWEG De meest geteisterde straat in St. Annaland is de Suzanna weg. Toen twee huizen op de Haven werden weggeslagen stortte de watermassa zich in deze straat, de eerste wonin gen totaal verwoestend, sloeg de losinstallatie van een sui kerfabriek vanaf de haven 40 meter deze straat in. Alle be woners waren tijdig, zij het sommige nauwelijks, gevlucht. HET RAMPENFONDS Met de nagekomen giften is de opbrengst van de collecte voor het Nationaal Rampenfonds in de ge meente Tholen gestegen tot 24286,95 buiten de kerkcollecten, DE BERGSE POLDER VRIJ Het gaat ook in de Bergse Polder de goede richting uit. Gisteren stond het water over een lengte van om- j streeks 150 meter nog ongeveer een1 halve meter hoog. Militaire en andere vrachtwagens konden dan ook over de weg het drukke ver voer helpen, wat tot op die tijd maar erg stagneerde. Ook een duck was tot en met gisteren nog ingeschakeld De voorafgaande dagen viel het niet mee om Halsteren te bereiken en ge zien het belaag van deze verbinding hebben we ons wel eens afgevraagd of geen meeidere en betere maat regelen gencmen hadden kunnen worden. Het trgste leed schijnt daar ook nu te zijn* gelenigd en op deze voortgang de Walrus zuigt dage- ZOU HET LUKKEN Deze vraag stelden we Woensdag avond nog aan dhr. Jagt, de Watei bouwkundig Opzichter en de vraag kon niet geheel beantwoord worden. Het ging namelijk over het laatste buitendijkgat aan de Grote Nol dat nog steeds open ligt en door de eb en vloed ook steeds dieper wordt. Deze Woensdagnacht moesten een 500 tal zandzakken worden gevuld en dan werd Donderdag een be sliste poging gedaan bij laag tij om dit gat te dichten. Verschillende des kundigen hebben de situatie daar Woensdag met dhr. Jagt bekeken men kwam tot de slotsom het wagen. Uitstel zou wel geen afstel betekenen, maar de omstandigheden zouden niet gemakkelijker worden, hoogstens kon men beter materiaal laten aanvoeren (zandzuiger, e.d.) maar dit alles vergt weer tijd en tijd betekent uitslippen van het gat, dat betekent ook dat er minder gunstig weer kan zijn dan op dat ogenblik. Maar de vraag of het zou lukken kon moeilijk worden beantwoord. Er was volgens onze zegsman een behoorlijke kans en deze mocht men niet laten glippen. Lukt het dan is hierdoor het negende gat door onze waterbouwkundige, door de mensen van de Rijks- en provinciale water staat, door aannemers, door al de dijkwerkers gedicht. Het begon die Zondag al. toen in buitengewone omstandigheden op de haven prestaties werden geleverd, die het resultaat opleverden, dat het volgende getij de Voorstaat was af gesloten, en de Oudelandpolder waarin het dorp staat geen water binnen kreeg van die zijde. Daarna de stevige wal voor de Suzannapolder ook op de haven, vervolgens de dijkbreuk in de bin nendijk van de Suzannapolder bij dijkpaal 0—2. GEHEEL ONVERWACHTS WAS DAAR Z. K. H. PRINS BERNHARD Dat-is eigenlijk al oud nieuws, al stond het nog niet in onze krant. Het nieuws dat vorige week geheel onverwacht Z. K. H. Prins Bern- hard met een hefschroefvliegtuig op de Breedenvlietsedijk landde en daar de Belgische militairen aan het werk vond. Luitenant Hermans, de commandant van deze Belgische af deling had er aanvankelijk geen erg in met Prins Bernhard van doen te hebben, een man in het costuum van een piloot, die zo belangstellend naar dijken en ligging van deze mi litairen informeerde. Tot een bege leider hem daarop attendeerde. Maar formaliteiten vond de Prins niet nodig. Een juiste indruk van de situatie, daar was het hem om te doen. Veel tijd had hij er niet voor nodig en al spoedig vloog hij weer naar andere plaatsen om zich van de ramp en van het herstel op de hoogte te stellen. BIJ KEELPIJN PASTI LLES HET ONDERWIJS BEGINT WEER Hoewel nog niet definitief be kend of geregeld, ligt het wel in de bedoeling, om a.s. Maandag weer met het onderwijs op de lagere scho len te beginnen. Zeer waarschijnlijk blijven nog een tweetal lokalen in gebruik van iedere school één maar dat levert geen zodanig be zwaar op dat het onderwijs niet door kan gaan. Ook de Kleuterschool kan voor Maandag wellicht nog geruimd en schoongemaakt zijn. Dan kunnen ook de kleuters weer naar school, wat vele moeders al lang verbeiden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2