WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Hersiel Het huisje in de polder WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT. De toestand in Stavenisse nog steeds niet geheel te overzien 9e Jaargang No. 13 20 Februari 1953 Uitgêvèfs-Fknra "C. Dtelëman en G. Heijboer Redactie Kerkring A 473, St. Annaland - Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen - Telef. 57 - Giro 124407 Abonnementen 1.20 per kwartaal franco p.p. 1.45 incassokosten Prijs per nummer 10 cent Advertentiën ƒ0.10 per millimeter Minimum ƒ2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag u. aangenomen Daaraan zijn we toe na de derde week van Februari. „Rouw", daarna „bezinning" en nu „herstel". Het is na bijna drie weken van koortsachtig werken als of een toestand van rust is ingetre den. Rust in zoverre dat men de verwoesting en de aangerichte scha de wat meer kan gaan overzien, al is dit laatste in een dorp als Stave- nisse nog niet mogelijk. Daarmee is een nieuw stadium ingetreden van deze tragische episode. Het stadium van herstel. De nood is nog hoog en het gevaar, hoewel minder dreigend niet geheel ge weken. Maar met het definitief her stel wordt hier en daar reeds be gonnen. En dit stadium zal stromen geld kosten. Waarschijnlijk veel meer dan de fabelachtige bedragen, die uit binnen- en buitenland zijn ingekomen, waarschijnlijk meer dan de machtige steun, waartoe Amerika bereid is. Reeds de eerste maatrege len om de dijken te dichten en te' versterken en om de schade te her stellen, door de getroffen bevolking geleden zullen ontzaggelijke sommen vorderen. En het valt bijna niet te overzien, welke kosten er gemoeid zullen zijn met de radicale verande ring van de aardrijkskundige toe stand^ waartoe reeds ontwerpen gemaakt worden. Het lijkt niet uitgesloten dat de toch reeds kwestbare economie van Nederland door de gevolgen van deze ramp nóg aanzienlijk zal wor den verzwakt. Maar herstel is nodig en onvermijdelijk. Herstel zal hier en daar veel meer kosten dan nodig is. Zal dat de schadevergoeding ook Zitten we nu alweer in dezelfde perikelen -nog maar bij de aan vang van 't herstel als tijdens de evacuatieherstellingen en vergoedin gen. Laat men zich hoeden voor hen die niet aan het herstel zelf denken, maar aan wat daardoor te plukken valt. Laat men zich hoeden voor naast en door elkaar werkende controle apparaten, die dat herstel slechts kunnen ondermijnen. Laat men zich hóeden, opdat de getroffenen niet door formulieren overstelpt worden, laat men zorgen dat het controle-apparaat de ramp zelf, de schadevordering in zijn ge heel niet in onkosten overtreft. Velen in de noodgebieden hebben eerder herstel- en schadevergoe dingsregelingen meegemaakt. En zijn er huiverig van. Huiverig van wege de lange omweg, waarmee een en ander beslist tot stand schijnt te moeten komen, huiverig van het telkens weer invullen van paperas sen, die uiteindelijk van geen be tekenis zijn, huiverig om telkens op nieuw te worden lastig gevallen als een of ander (theoretisch) niet schijnt te kloppen. Herstel en vergoeding, het behoeft alles niet zo buitengewoon lang te duren als het goed wordt aangepakt, als ook hier maar weer rekening wordt gehouden met de eigen men sen, die al de omstandigheden waar in de getroffenen voor de 1ste Febr. verkeerden het beste kennen en die ook wel het beste weten, waar ze na de 1ste Februari aan toe zijn. Herstel en vergoeding, het zal veel kosten, veel tijd, veel geduld vragen. Laat men de moeite, de kos ten en de tijd niet groter, hoger en langer maken door zoveel onnodige maatregelen en dingen. Laat men het geduld niet al te veel op de proef stellen. Er is verschil in of het lang of kort zal duren, of- het gerekt wordt of er spoed achter zit, maar hoe het zij. hoe lang dit stadium ook moge duren, dit herstel zal mogelijk zijn. Bezint eer ge terugkeert De dijk moet eerst dicht Dat i Wanneer je na de moeilijke tocht over de Oudelandse dijk, na de daar aanschouwde verwoesting, op de Stavenisse Stoof dijk arri veert, wanneer je op het eind daarvan personeel van de P.Z.E.M. bezig ziet de electrische kabels te lassen, wanneer je op de Haven de schepen cadavers ziet opladen, dan is de eerste indruk, dat er ook hier al degelijk opruiming wordt gehouden, dat men ook hier lichtpunten ziet in de onnoemelijke chaos en verwoesting. Maar wanneer je daarna ziet dat het alleen de Stoofdijk en de Molendijk maar is die geheel en de Voorstraat die nog nauwelijks droog staat, wanneer je de Kerkstraat bent doorgevaren, de Post- straat bekeken, het Molenpad gezien en al die andere straten met min of meer verwoeste woningen doorvaart, wanneer je de terug gekeerde Stavenissers, die dan zogenaamd hun huisraad kunnen ophalen, moedeloos, met hoogstens een pak kleren, een bundel papieren of met een fiets aan de hand over de Oudelandse dijk weer weg ziet trekken, dan kan geen andere conclusie volgen: bezint, eer ge terugkeert, zelfs om maar van de geboden gelegen heid gebruik te maken tot het ophalen van huisraad. Omdat die gelegenheid er practisch niet is. Wie kan huisraad langs de Oude landse dijk naar St. Annaland sjouwen en waar krijgt men een schip dat het langs een andere weg kan doen Hoe krijg je het uit de woning De mannelijke inwoners, die na de oproep kwamen weten het nu het beste en maakten zo goed als een vergeefse reis. Zolang de dijken niet dicht zijn> zolang de Scheldtsepolder niet droog gelegd kan worden, moet men het wel slecht getroffen hebben, wil men niet beter zitten op de evacuatieadressen dan in Stavenisse. Bovendien is een verblijfsvergunning maar voor een enkeling mogelijk. Scheldtsedijk is getrokken om een begin te maken aan het herstel van de.nver ongeveer .180,0 meter hrerrlti alles aan gunstig nieuws Het was op de mistige Woensdag van dc-Lt weck dac wc triAUiideilicid om de evacué's van Stavenisse over- hun dorp te kunnen inlichten naar die gemeente trokken via Paaldijk en Oudelandse dijk. De Oudelandse dijk, het is nog slechts een eenmans en dan nog vrij onbegaanbaar voetpad en wat daar aangespoeld ligt geeft een zij het nog maar minime indruk welke ellende zich in de polder moet hebben afgespeeld in de vroege 'morgenuren van de lste Februari 1953. Dan is het eigenlijk een opluch ting, wanneer je op de Stoofdijk staat waarvan de huizen aan de voorkant maar hier en daar wat schade hebben opgelopen. En die opluchting blijft, als je bij de eerste doorbraak de P.Z.E.M. ambtenaren bezig ziet de electrische kabels te lassen en van hen hoort, hoe ze het klaargespeeld hebben een nood- transformator te bouwen boven op de Voorstraat voor de kapperszaak van de Rijke en hoe de Voorstraat en Molendijk al weer stroom kregen, dat het wellicht dezelfde dag nog zover komt. dat de Stoofdijk ook verlichting heeft, dat in genoemde straten ook de straatverlichting weer kan branden. Je kan nog even optimist blijven, wanneer je ziet hoe op de haven de cadavers in de schepen gaan en dus vaststelt dat ook hier al met deze opruiming be gonnen is. Je kan daarna nog wat opwekken de berichten laten volgen, als je hoort hoe bakker Roozemond z'n be drijf dezelfde nacht hervatte en dat bakker Tazelaar bezig is z'n zaak daarvoor gereed te maken. Je ziet de brandweer op de Voorstraat bezig de hoogst gelegen woningen schoon te spuiten en je houdt dit beeld vast om het als een opwekkend bericht door te geven aan de her en der ver spreide voormalige bewoners van die huizen. Zelfs de waterbouwkun dige Nortier laat nog de gunstige mededeling horen, dat men vandaag met een paar honderd man in woners van Stavenisse naar de Onmogelijk te herstellen, te ver- goeden, tegemoet te komen is, in dat onherstelbare verlies van de velen die het slachtoffer werden van deze ramp, al degenen die het tot dit derde stadium niet gebracht hebben, die niet aan het tweede zijn toe gekomen, voor wie alleen dat eerste maar was bestemd: rouw zonder herstel. weggeslagen kruin van die Scheldt sedijk, een karwei dat uiteraard zal worden uitgevoerd door de Ballast Mij te Amsterdam met groot materi aal. Zandzuigers liggen in Tholen al gereed. Deze Maatschappij zal ook de 2 km geschonden dijk van de Nieuw-Annex polder herstellen. Maar dat zijn dan ook alle be richten uit Stavenisse, die gunstig, die wat opwekkend genoemd kun nen worden. En dat men daarna nog ziet, doet dit eerste optimisme ras verdwijnen, stemt somber en is te erg om het geheel te beschrijven. Maar de hoofdzaken daarvan wilt U en moet U weten, omdat het U aangaat, om dat U er geregeld mee bezig is, waar U heen getrokken bent. Aan een reeële voorstelling zult U meer hebben dan aan allerlei verhalen en niet met de werkelijkheid overeen komende phrasen, die slechts ver warring brengen en Uw teleurstel lingen zouden geven die erger zijn, dan wanneer U werkelijk weet hoe het er bij staat. Eén grote verwoesting De werkelijkheid is dat men bui ten de Stoofdijk, Molendijk, Voor straat en Bosstraat, buiten een ge deeltelijke Julianastraat plus nog een enkel ander straatgedeelte niet veel anders ziet dan een verwoesting en chaos, die we moeilijk kunnen voor stellen. Die men alleen moet zien, wil men het begrijpen. Het zou ons verwonderen, dat er 50 van alle Stavenisse huizen na het droogvallen der gemeente nog goed bewoonbaar te maken zijn. Neem de Kerkstraat, waar behalve het gedeeltelijk verwoeste postkan toor en het Wijkgebouw aan de linkerkant nog een 5-tal huizen te zien zijn (het middelste genummerd 365Awaar men 50 meter verder nog een beschadigd huis ziet staan, maar waar overigens alles water en puin is. Het was die Woensdag een vrij hoog tij en met knielaarzen kon men, toen het water al gevallen was, niet in de Kerk komen. In de kerk, waar een gedeelte banken over de andere zijn geslagen, waar ruiten zijn inge drukt en waar de graftombe hoe wel hoegenaamd niet beschadigd -- een modderige hoop schijnt, waar het water tijdens de tamp tot boven aan de kansel stond. De huizen in de Poststraat, staat nog een halve meter water in bij vloed, zo ook een gedeelte Voor straat. Het Molenpad. Je ziet er nog een huisje staan, de rest is verdwenen. De WilhelininaStraat: weinig van over. Onder de Molendijk een grote ravage van steen, stro, balken, dode beesten. En datzelfde beeld zie je onderaan de Stoofdijk. aan de ach terkant van de Voorstraat en over al waar geen huizenrij meer bleef staan. Er wordt geen risico genomen Of er dan helemaal niets gedaan wordt Zeker wel. Sommigen wer ken op volle toeren, hebben er de gelegenheid voor. Er is een drink watervoorziening uit Tholen, er is een soort centrale keuken voor de aanwezige mensen, er is een E.H.B. O. afdeling met dokter Zoeteman aan het hoofd. Er is een opriiimingsdienst en een opsporingsafdeling. Er is politie die toezicht houdt, bewaakt en regelt. En er is de burgemeester en zijn vrouw, die geen ogenblik rust wordt gegund in het gemeentehuis, die tel kens weer worden aangeklampt voor hiiir moet, hoe het daar moet; er is secretariepersoneel dat een over vloed van administratie en registra tie te verwerken krijgt, er is een timmerman die voor kisten zorgt voor gevonden slachtoffers. Er zijn mensen die een begin maken met de opruiming, met het zoeken naar slachtoffers, die toch maar spora disch gevonden worden, zolang niet onder het puin gezocht kan worden, zolang er nog zoveel water staat. Slechts een ogenblik konden we bur gemeester Verburg spreken, die hoopte dat binnen 14 dagen ieder die nog een woning had in de gelegen heid zou zijn gesteld door het meest nodige uit te halen, die verklaarde dat de aanwezigen in Stavenisse geen risico meer nemen, waarom gezorgd is dat er schepen aanwezig zijn om hen naar St. Annaland of Tholen te brengen, zodra het weer te ongun stig wordt om dit uit te stellen. Daarom ook worden de weerberich ten zorgvuldig gevolgd. Zolang de dijk niet dicht is. Iedere geëvacueerde bewoner van deze gemeente zal na bovenstaande wel begrijpen, dat er niet veel te doen valt, niet doorgewerkt kan worden, niet degelijk opgeruimd, niet grondig onderzocht, zolang de dijk niet dicht is, zolang eb en vloed het overblijfsel van deStavenisse woningen telkens weer belagen. Ieder zal kunnen nagaan, dat terug keer naar Stavenisse meer ballast dan voordeel zou betekenen voor de gemeente. Wat beslist nodig is zal worden opgeroepen en worden on dergebracht in de huizen op de Maar overigens zal geen vergun ning kunnen worden verstrekt, ook al omdat het risico daar te wonen vooral in dit jaargetij nog zo groot is. Nogmaals, het eerst nodige voor Stavenisse is, dat de dijken worden gedicht. Verheugend is daarom wel, dat de genoemde maatschappij dit werk gaat beginnen. Voor Stave nisse en haar huidigë, evengoed voor haar geëvacueerde inwoners hopen we dat die grote karwei voorspoedig zal verlopen. Het ergste van alles. Hoe vreselijk de ravage, hoe groot de verwoesting, hoe moeilijk de opruiming,, hoe beroerd de om standigheden waarin de aanwezigen verkeren ook is, het valt in het niet bij de verliezen aan mensenlevens, bij het leed om die dierbaren. Da gen gaan voorbij dat er geen enkele van de vele nog onder het puin lig gende slachtoffers worden gevon den. Woensdag waren er wel weer drie bewoners uit de Kerkstraat honderden meters verder weg aan de dijk gespoeld. Ze werden naar de bewaarschool gedragen om ge kist te worden. En dat te zien is wel het vreselijkste. Daarom kan men in Stavenisse een bekende te genkomen en verheugd opmerken: U bent er gelukkig goed afgekomen, zie ik, om daarna onmiddellijk geen woorden meer te vinden, wanneer wordt geantwoord: „Ja, ik wel, maar mijn vrouw en drie kinderen heb ik verloren." Wie kan daar een woord van troost vinden Dan blijft het stil tot de man gebogen verder loopt en jcr k^-u. Jtvjgr even verslagen nakijkt tot je ook maar vérder g'aat, wetend dat dit het ergste van alles is. Het betekent niet zo heel veel dit door het water beschadigde huisje in de Breedenvlietpolder te St. Annaland, het betekent maar heel weinig in vergelijking met de totale schade, die in ons land wordt geraamd als gevolg van de watershood. En de reeds bejaarde mensen die er in woonden, ze hebben heus het ergste niet meegemaakt van al de ellende, die zich de eerste en tweede Februari op onze eilanden afspeelden. Tientallen vrese- lijker toestanden hebben zich voorgedaan. Maar het verhaal in en rond dit huisje in deze St. Annalandse polder, onopgesmukt, niet overdreven, het verhaal van de angst en het verhaal van de redding, het geeft wel, zij het een nog vaag beeld van wat zich tijdens en na de noodlottige nacht heeft af gespeeld buiten de kom van de gemeente St. Annaland, een ge meente die het de eerste ochtenduren van de lste Februari zelf ook benauwd had, maar waar nog veel mensen hulp konden bieden. Hoeveel erger nog was het in de polders met hier en daar een boerderij of zoals in dit huisje, in deze eenzame arbeiderswoning weet dat in dat huisje - in de Zou- tendam -het echtpaar Wessels woont, beiden zo rond de 65 jaar. Ja het was er wel een eenzaam wo nen, maar ze was het al die jaren al zo gewend, kende niet anders meer. En aan de overkant van de dijk wa ren toch al de naaste buren. Voor de evacuatie had men daar aan wa~ MET DE WAARSCHUWING WAS HET WATER ER Tussen twee binnendijken, tussen de Annavosdijk en Breedenvlietpol der staat dit huisje, nauwelijks 30 meter van laatstgenoemde dijk, vlak naast het kronkelend polderwegje. Zo goed als iedere St. Annalander ter vanuit de zee nimmer gedacht. Het mocht daar stormen, dat het huisje kraakte, wat het water be treft: er was daar verderop een ste vige hoge zeedijk en daartussen nog weer een binnendijk. Ja, als het wa ter worde binnengelaten, zoals de Duitsers deden moet je vanzelf weg, maar anders... En zo hadden deze mensen ook niet aan het water gedacht op die stormachtige laatste Januari of het moest zijn dat ze meewarig het hoofd schudden over de schepen die zich in dat noodweer bevonden. Het stormde toch wel zwaar die Zaterdagnacht, maar je kon daar tenslotte niet voor „op" blijven. Dus ging men ook in dat eenzame huisje in de Breedenvlietpolder die Zater dagnacht ter ruste. En deze mensen bleven die nacht onbekend met wat zich aan buitendijken en in dorpen afspeelde. Tot er half zeven op de deur wordt gebonsd. Zo vlug mogelijk is Wessels nog niet geheel gekleed beneden. „Het water komt", wordt geschreeuwd en nog voor de deur is opengemaakt is het water er al. Als een vloedgolf stuwt het dit huisje binnen en staat gelijk een meter hoog in de woning. De waarschuwer heeft nauwe lijks de dijk bereikt en. Wes sels is al weer boven, nat en wel. Meteen zitten ze daar bo ven - met z'n tweeën in de onzekerheid, ze wachtten af, geheel afgesloten van alles wat redding kan brengen, wachten of het water zal blij ven stijgen. Maatregelen wor den genomen om op het dak te kunnen komen, want het water stijgt verder en beukt tegen het huis, het reikt bijna tot aan de zolder en dan slaat het een stuk uit de achterge vel, zodat de wind over de zolder giert en het water naar binnen alle kanten heenspat. Alleen op de uitbouw van een schoorsteen vindt men nog een droge plaats. En daar blijven deze twee mensen zitten, te midden van dat noodweer met rondom hen het spatende wa-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1