KOOPT AMSTERDAMS DAGBOEK DRINKT f DA f Spelden met zwarte koppen - „Ik durf niet eens in hoger beroep te gaan Belastingfaciliteiten voor algemene en nationale hulp Duits blad laat ontsnapte SS'er aan het woord Films vandaag 2 HET PAROOI, VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Na tien minuten niet leuk meer IK houd van draaiorgels. Zowel als voorbeeld van beeldende kunst als muziek instrument bewonder ik het goed uit de kluiten gewassen ■pierement met een vertederde vergoelijking, zoals men een lelijk schilderij verdedigt, omdat het al sedert de prille kinderjaren bóven het buffet heeft gehangen. Bovendien imponeert mij de actualiteit van het pierementoire reper toire. „High Noon" was nog niet des Vrijdagsavonds in mijn brein vermalen, of des Zaterdagmorgens ontwaakte ik met dat uit een kleurig orgelgedraaide lied. Mr R. de Waard, die de orgelboeken prikt, zal er wel laat voor opblijvenwant overdag helpt hij in de' rechtsbedeling Be mooiste draaiorgels zijn die met bewegende poppen, die houterig de dirigeerstaf hanteren, dan wél op gezette tijden met een stokje op een goed-gepoetste bel slaan. Zo'n draaiorgel in de zon de zon is een grootwarmte- verspreidend h em ellïchaam, dat vooral schijnt in de prospectussen van de reis bureaus: en dat enige tijd ge leden ook eens boven Am sterdam zichtbaar is geweest langs een grachtwaar de Schoonheidscommissie Oude Stad nog geen schakelhuisjes van het G.E.B. heeft goed gekeurd, noch fort-achtige bruggen volgens het Kramer patent het uitzicht benemen héérlijk gezicht, héérlijk gehoor, gelooft u mij. Helaas, de pierementeurs hebben zich de laatste jaren een lelijke gewoonte aange meten. In hun vergunning, die iedereen behoeft, waarneer hij op de openbare weg mu ziek wil makenstaat mét qadruk, dat zij niet langer dan tien minuten op één plaats mogen draaien. Bat is een wijze beperking van de vergunningafgevers, want v-wat pre cies de tijd, dat het piere ment als muziekinstrument vermag te boeien. Daarna doet het denken aan het klei ne jongetje, dat als u ergens op visite komt met uw horr loge wil spelen. Gut wat aar dig denkt u maar na tien minuten zoudt u wél eens een sigaret willen opsteken en wat onderuit willen zakken om over de IJ tunnel of Eisenhower enige houtsnij dende opmerkingen te ma ken, die getuigen van wél ingelicht en algemeen ont wikkeld zijn. Be draaiorgelmusici trac- teren tegenwoordig bepaalde punten van deze goede stad op een vól uur getierelier. Vooral bij tramhalten zijn zij niet weg te slaan. In het bij zonder van 8 tot 9 uur blijkt sen lucratief zestigtal minu ten. Ban is erbij zo'n tram halte een vo-.et-vient van mensen, die de portemonnaie al. in de hand hebben. Maar- denkt u eens aan de omwo nenden. Be nachtwerkers en •icerksters, die 's morgens om 4 uur naar bed zijn ge gaan en die het volste recht hébben zich om 8 uur 's mor. gens nog eens lekker om te drauien. Een vól uur lang moeten zij luisteren naar de orchestraties ra» mr Be Waard. Be zieken, die na een onrustige nacht 's morgens eindelijk in slaap zijn geval len. Be artsendie dan hun ochtendspreekuur hebben en die dwars door die muziek heen moeten telefoneren met de longen van het fonds. O, wij begrijpen allemaal bést, dat hei fijn draaien is bij zo'n tramhalte, dat uur van 8 tot 9. Maar er zijn méér tramhalten. Amsterdam w e- melt van tramhalten, zowat elke honderd meter één. Pie rementeurs, gaat na tien mi nuten es een flink eind ver derop. Een plakkend draai orgel is een plaag. Een pesti lentie. Wat eerst dankbaar doet glimlachen, wordt na tien minuten een reden tot ergernis. En als dan de draaiorgel- ploegen een vol uur wensen vol te kouden op één plaats laat dan de wandelende wijkagent, wiens opdracht het is ons leven niet alleen vei liger, maar ook meer levens waard te maken door ons te beschermen tegen alle over last, die orgelbazcn es éven herinneren aan het voor schrift in hun vergunning. Tien minuten gedraaidt Hup jongens doorlopen alsje blieft.' Briefje Bij die actie met de stem bussen In Noord vonden de helpers op een huisdeur een briefje, welk document zij mij hebben toegezonden ten voor beeld van de rest van Am sterdam: „Geachte Bus! Ben Win- gerdweg 45/1 bü Weiland, schuin hierover om de hoek." EN NU IS „NEREUS" AAN DE BEURT LANGS de Amstel verrazen verder stroomopwaarts nioc- weer langzamerhand alle ten projecteren. Dat zou botenhuizen van de Am- maar weinig moeilijker zijn sterdamse watersportver- geweest voor de leden, maar enigingen. Nadat verleden het riviergezicht zou minder jaar „De Hoop" aan de Oos- geschonden zijn. telijke oever haar botenhuis Dat neemt niet weg, dat heeft gekregen, is nu „Ne. het herstel van de water reus" aan de beurt, bij de sportgelegenheid in de hoofd- Berlagebrug. De bouw schiet stad stemt tot verheugde al flink op. dankbaarheid. Koeien is wel Het is jammer, dat ook zowat de gezondste en meest- met die botenhuizen weer harmonische sport, die er is, meer naar herstel dan naar nog niet bedorven door chau- vernieuwing is gestreefd, vinistisohe hartstochten, zo- Amsterdam heeft zich om de als de populairste sporten, schoonheid van zijn rivier al- Koeien stimuleert ook het tijd al weinig bekommerd, zwemmen-leren, in onze wa- Wie de bebouwing links en terrylte stad zo belangrijk, rechts stroomopwaarts voor- Ik' gun „Nereus", „De by het Amstel-hotcl ziet, kan Hoop" en alle andere vereni- alleen maar wanhopig vast- gingen haar botenhuizen dan stellen, dat het monsterlijk ook van ganser harte. Ik is. De botenhuizen maken het had ze alleen liever wat ver stadsgezicht langs do rivier derop gezien of, dat zo mogelijk nóg minder fraai, gel^fc bijvoorbeeld het exte- èn stellig niet mooier. Men rïei^r van het huls van „De had de botenhuizen véél Hoop", wat sierlijker. UIT EIGEN WERK ZEER velen waren gister avond komen luisteren naar de dichter A. Ro land Holst, die ten bate van de watersnoodslachtoffers uit eigen werk las. De kleine zaal van het Minervapavil- joen moest met een aantal zijruimten worden uitgebreid om alle belangstellenden te bevatten en het duurde lang, vóórdat iedereen daar en langs de kanten van het zaal tje gezeten was. De dichter las eerst de be werking voor, die hij op twintigjarige leeftijd geschre ven heeft van een oud-Ierse sage „De dood van Cuchu- lainn", hetgeen bijzonder in teressant was. ook voor de kenners van zijn werk, omdat het verhaal niet voorkomt in de vierdelige Verzamelde Werken. Niettemin is het uitstekend specimen van Ro land Holst verheven, maar toch eenvoudig en econo misch geschreven proza. De meeste aanwezigen hoorden dit verhaal, dat alleen in 1916 in het tijdschrift De Gids is gepubliceerd, voor de eerste keer. Ofschoon er evenals in de andere Ierse verhalen van deze auteur veel ruimte en zeewind in voorkomen, kon het toch niet geheel de ademing brengen, die in het te volle en benauwde zaaltje ontbrak. Het publiek was echter zeer geboeid, ook door een met spanning voorge dragen fragment van „De Afspraak". Het hoogtepunt kwam ech ter na de pauze, toen Roland Holst op zijn onnavolgbare, hemzelf soms evenzeer als het publiek aangrijpende wij ze uit zijn gedichten voorlas. Ons geheugensteuntje ZATERDAG: Navorsers, Huize Westeinde, Westeinde 3, 20.15 u.„Hoe komt de mens tot zelfontdekking?", heer drs D. G. Rua.rus, psycholoog. X T minicanenkerk, Spuislr., ingang Korsjespoortsteeg, 20 u.orgel spel door Evert Haak or geregeld^» om ook in huis het natuurlijke, de spijsvertering bevor derende, bronwater uit de Belgische Ardennen. Overal verkrijgbaar DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 2152 Borgerstr. 121, 13.30 fancy fair t.b.v. het 5-j. besl der ver. X Muziekschool Wa tergraafsmeer, Pytihagora&str. 27, 20 iu; „Het lied en het vers door de eeuwen heen", Martha BelinfanteDekker, begeleid door I-ta Fa!lener (piano), X BeUevue (ingang Mamixstrj, 20 u,feestavond tg.v. het 20-j. bestaan van de voetbalveren. O.D.I.V. X Museum „Het Rem- brandthuie", Jodenbreestr. 46, 14.30 u.rondgang. X Kriiterion, 28,30 u,Spalicke, een Tsje- Ohlscihe po-ppenfiLm in Agfaco- Vor en The Magnificent Amber- sons van Orson Welles, Stich ting Amsterdamse filmliga t.g. v. het 25-j. bes/taan. ALGEMEEN300 kinderen van de Ver. tot Bescherming van het schoolkind, gaan Zater dagmiddag voor de nelf van de prijs naar het circus in Carré. De Stichting „Goed wonen" heeft in haar expositiezaal aan het Rolt in 56 een interieur-ten-, toonstelling „Mobilia" geopend, die tot eind Maart duurt. De tentoonstelling „Nieuwe aanwinsten" in het Koninklijk Instituut voor de Tropen wordt, wegens de grote belangstelling, ook uit de provincie, verlengd tat en met 28 Februari. VROUWENBOND P.v.d.A. Ontevredenheid over ontbreken van vrouwen in watersnoodcommissie (Van onze Haagse redactie) Op de bondsvergadering van de vrou wenbond van de P. v. d. A. in de Die rentuin in Den piaag sprak mej. nu Corry Tendeloo vanmorgen haar onte vredenheid uit over het feit, dat In de watetrsnoodcommissïe van de Tweede Kamer geen vrouwen zijn benoemd. „Nu zal de watersnood weer worden bekeken uit de hokjes van Waterstaat, Defensie, Economie en Financiën, maar de mens met zijn reële noden komt er niet meer aan te pas", zei spreekster. Op voorstel van mevrouw Meyboom- Broersma uit Rotterdam werd besloten tot een actie ten behoeve van de vrou wengroepen in het getroffen gebied. Met grote instemming werd een voor stel van de afdelingen A'dam-Noord en Zuid H aangenomen om bij de Tweede- Kamerfractie van de P. v. d. A. aan te dringen op de totstandkoming van een wettelijke regeling van de gezinsverzor ging. in dit verband merkte mevrouw A. C. Ploeg-Ploeg uit Utrecht op. dat er slechts 4000 gezinsverzorgsters in Nederland zijn. Op basis van.de Ziekte wet, zoals dit voor de in loandienst werkenden geldt, zouden het er 50 h 60.000 moeten zijn. Maar een huisvrouw gaat niet zo gauw naar bed, zei mevr. Ploeg, en met 20.000 gezinsverzorgsters zouden we het waarschijnlijk wel klaar spelen. De minister van Maatschappelijk Werk acht de tijd voor een wettelijke regeling hiervoor echter nog niet ge komen en daarom zullen we vooreerst moeten streven naar een vrijwillige ver zekering. Enige ziekenfondsen zijn be reid hieraan mee te werkn. Het voorstel van afdeling De Bilt- Bilthoven,. dat op een herziening aan dringt van" de huwelijkswetgeving, waar in de gelijkwaardigheid van man en vrouw duidelijk tot uiting komt, werd met groot enthousiasme door alle aan wezige vrouwen aangenomen. Koninklijke onderscheiding voor Belga-correspondent De correspondent in Den Haag van het Belgische persbureau Belga, de heer J. de L a e t, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau wegens zijn verdiensten voor het bevorderen van oen juiste en objectiev* berichtgeving over het'gebeuren in NteSeriand in de Belgi sche pers. W Dezé K.W.F Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. DRIE HANDSCHOENEN „GESTOLEN" (Van onze Haagse redactie) „Ik heb een ogenblik in de cel gedacht, dat ik er onder «loor zou gaan. Als ik niet getrouwd was geweest was dat ook gebeurd. Ze hebben me kapot willen maken en dat is byna gelukt", zo vertelde ons Woensdagmiddag de 36-jarige K. B., hoofdcommies ran het ministerie van O. K. en W., die, naar hij stellig zegt, ten onrechte door de Haagse politierechter werd veroordeeld tot een maand voor waardelijk met de bijzondere bepaling, binnen drie maanden 100 te storten in de kas van het Kampenfonds. „Men zegt dat ik drie wollen handschoenen zou hebben gestolen, bij het sorteren van de opgehaalde kleding in de Houtrust- hallen. Ik zal u precies vertellen wat er is gebeurd, dan oordeelt u zelf maar. En vervolgens geeft hij de feiten zoals ze zich volgens hem hebben voorgedaan. De heer B. was reeds Zondagmiddag met een schop en waterlaarzen naar Heenvliet getrokken om daar te helpen tegen het dreigende water. Daar zijn hulp niet nodig bleek was hij naar huis' teruggekeerd, temeer omdat hij leed aan een oorontsteking. Bij de inzameling van kleding heeft het gezin B. een groot pak kleding meegegeven, voor een deel nieuw goed o.a. een paar nieuwe ijswanten van de heer des huizes. Op de bewuste avond echter had de heer B. zich opgegeven met een aantal andere ambtenaren van zijn departement voor het sorteren in de Houtrusthallen. Diep in de nacht had hij gezien dat men een groot aantal beschadigde kleren op een „afvalhoop" wierp. Met twee veel jongere ambtenaren had hij gezegd, dat men niet te gauw iets moest weggooien, waarbij hij een wollen handschoen had opgeraapt, die bij de duim iets was ingescheurd. „Mijn vrouw had daar zeker nog wel Wat van .kunnen maken dacht ik toen" zo verklaarde hij. Hij had drie aldus weggeworpen handschoenen van de hoop gehaald, die hem niet pasten en alle drie beschadigd Daartegenover legde hij zyn paar goede leren wanten by de kleding neer, omdat hy niet het gevoel wilde hebben, iemand iets te kort te doen. De twee jonge ambtenaren waren echter bij hem weggegaan. De volgende morgen op kantoor kwamen twee re chercheurs hem arresteren. „Ik was vol komen overdonderd", zo zei de heer B. „Ik was helemaal te goeder trouw en had zelfs de handschoenen nog in mijn zak." Een week lang is hij opgesloten ge weest. Inmiddels heeft zijn vrouw van alle zijden betuigingen van medeleven gehad. Ook van zijn kantoor, waar men ze: dat men overtuigd was van zyn on schuld. Vele vrienden hebben dit even zo laten blijken en hij heeft er velen, ook al doordat hij bestuurslid is van de vereniging „De Hollandse Molen". „Myn verdediger wil in hoger beroep gaan, maar ik durf het niet", zegt de heer B„ die de indruk maakt van een gebroken man. „De angst om opnieuw als het uitvaagsel van de maatschappij te worden behandeld, zit me te hoog. Men is ingegaan op de beschuldiging van een paar jonge broekjes, die nau welijks iets van de zaak hebben geweten en 's nachts al blijken te hebben gezegd, dat ik niets zou hebben uitgevoerd. Het is verschrikkelijk", zo besloot hij. Naar de personeelschef van de heer B. op het ministerie van O., K. en W. ons mdedeelde, zullen geen speciale maatregelen tegen hem worden getrof- fn. De heer B. heeft enige dagen verlof gekregen en zal daarna zyn werkzaam heden normaal hervatten. - Pont uit polder gesleept De veerpont „Willemsdorp'' is giste ren uit de Kruiningerpolder gesleept. Deze voormalige Moerdijkpont. die de dienst tussen Perkpolder en Kruiningen onderhield, was in de rampnacht dwars door de dijk drie kilometer de polder in geslagen, op zijn weg enkele boerderijen vernielend. De pont is thans op weg naar de werf te Vlissingen om te wor den hersteld. STAATSSECRETARIS ANTWOORDT: (Van onze parlementaire redacteur) ten adopteren, werd geantwoord, dat Op mondelinge vragen van de heer wellicht ook dergelijke adopties over het x- Rode Kruis zouden kunnen lopen. Daar over moet echter overleg worden ge pleegd. De staatssecretaris erkende, dat de faciliteiten niet volkomen wettelijk wa ren gedekt. Hij achtte de regering echter bevoegd om bij een dergelijke ramp maatregelen te treffen. Het psycholo gisch effect daarvan is nl. groter naar mate zij onmiddellijk worden getroffen. Anders zouden de maatregelen misschien pas in het Staatsblad komen, als ze hun actualiteit al hebben vei-loren. Zou een wetsontwerp bovendien niet twijfel wek ken of de faciliteiten wel zouden door gaan Tenslotte wilde de staatssecretaris echter, nadat drLucas (K.V.P.) die de belastingfaciliteiten zeer eng vond zulks had gevraagd, de wenselijkheid van een noodwet nog wel onder het oog zien. Voorts gaf hij dr Vondeling P.v.d.A.) te verstaan, dat de voorgeno men beperking van de belastingfacili teiten hoofdzakelijk was gegrond op technische overwegingen. Als bij-over weging gold, dat de meeste hulp daar moet worden verleend waar deze het meest nodig is. an den Heuvel (AR), lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecreta ris van Financiën, dr v. d. Berge gis teren geantwoord, dat de toegezegde belastingfaciliteiten voor giften ten be hoeve van de watersnoodslachtoffers uit sluitend gelden voor algemene en natio nale hulp. Dus wat betreft de giften in geld alleen voor die aan het Kampen fonds en voor die verstrekt in natura alleen voor die aan het Rode Kruis. Zij gelden dus niet voor bijzondere hulp aan andere instellingen of aan getroffen familieleden. De staatssecretaris achtte het nodij^ noch gewenst de belastingfacilitei ten wettelijk te regelen door een wijzi ging van het besluit op de inkomsten belasting en het besluit op de loonbe lasting, aangezien zij uiteraard slechts van zeer tijdelijke aard zijn. De heer v. d. Heuvel vroeg vervolgens of boven genoemde beperkingen niet remmend zouden werken op de offerzin, hoewel hij wel begreep dat voorkomen moest wor den dat het ene slachtoffer veel meer kreeg dan het andere. De staatssecretaris ontkende niet, dat beperking tot op zekere hoogte remmend zou werken. Maar de regering is reeds heengestapt over de grote administra tieve bezwaren, welke voor de fiscus aan een aftrek zonder limiet zyn verbonden. Als deze zaak echter niet centraal wordt geregeld, zou de regeling echter onuit voerbaar worden. Het zou moeilijk te be oordelen zijn welke giften wèl en welke niet voor de rampslachtoffers bestemd zyn. Er zou bovendien fraude te vrezen vallen. Op de vraag van de heer v. d. Heuvel hoe zou worden gehandeld ten opzichte van de gemeenten, die andere gemeen- RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I 41)2 m. - 7.00 Nieuws. 7.13 Gr. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr. 8.40 Orgelspel. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.05 Gr. (Om 9.35 Waterstan den). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie. 10,05 Morgenwijding. 1O.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.35 Piano recital. 12.00 Gr. (12.30—12.33 Land- en tuin bouw). 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Rad ioweekjournaal. 1-1.25 Orgel en zang. 11.45 Boekbespr. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sport. 16.30 Kamer orkest en solist. 1715 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 1S.20 Koorzang. 18.40 Reportage. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 ..Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament In deze tUd". causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20,00 Nieuws. 20.05 Gr. 20.15 „Beur zen open. dijken dicht". 21.45 Gr. 22.00 Soc. commentaar. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr. HILVERSUM II 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 7.15 Gymn. 7,30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed Gr. en Lit, kalender, 8.00 Nieuws. 8.15 Gr. 9.00 Voor de huisvrouw 9.35 Gr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Gr. (12.30-12.38 Land- en tuinbouw) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13,20 Franse liedjes. 13.50 Gr. 14.00 Boekbespreking. 14,10 Gr. 14.20 Engelse les. 14.40 Amaleuruitzendine. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Prom. Orkest en soliste. 16.30 De Schoonheid van het Gregori aans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevar. mu ziek, 18.15 Journalistiek weekoverzicht. IS.25 Pianoduo. 18.40 Regeringsuitzending r „Zoek licht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gr. 19.20 Parlementsoverzlcht. 19.30 Gr. 20:00 „Lichtbaken", causerie. 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 21.45 Gr. 21.55 „Veroni ca". hoorspel 22.45 Gebed en Lit. kalender. 23.00 Nieuws. 23,15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Gr. ROB en Ramond zijn nu meester van het terrein. Laroux ligt beneden in het ruim te kermen van de pijn en de kapper ligt op zijn knieën voor de Fransman. „Genade!" roept hij, „en help mij, want ik ben vergiftigd. Is er geen medicijn aan boord? U kent toch dat vergif? Help mij! Ik smeek het u! Ik zalRamond laat de man maar praten. Dan snauwt hij: „Sta óp, lafaard: die schorpioenen waren om en loopt weg, VeronI in verwarring achter latend. Maar waar Is Bill ondertussen? Hij heeft het korte gevecht tus sen Laroux en Rob gevolgd en hij heeft er zich over ver heugd, dat de eerste nu zijn trekken thuis heeft gekregen. Hij waarschuwt nu de beide matrozen, die de „Vrijheid" moeten bewaken. „Kom aan dek, jongens", zegt hij; „de ouwe ls in het ruim gevallen. Vissen jullie hem er eens niet eens vergiftigd. Bah!" En hij draait zich verontwaardigd uit-" En dan gaat hij Rob opzoeken. In „Der Mittag". een te Dusseldorp verschijnend dagblad, 'is een interview gepubliceerd met Antoine Touseul, een der uit Breda ontsnapte oorlogsmis dadigers. In dit vraaggesprek verzet de gewezen SS-man zich ertegen dat hij als crimineel misdadiger wordt gedoodverfd; hij verzekert o.a. dat hij nooit bewaker is geweest in een concentratiekamp. Zijn dienst (hij zegt chauffeur, kok, telefonist en wachtpost bij de Sicher- heitspolizei in Nederland te zijn geweest) „bracht echter mee" dat hij vaak heeft meegewerkt aan de arrestatie van „par- tisanen". Touseul vertelde dat men hem het feit dat hij bij de arrestatie van een verzetsgroep "die drie Duitse officieren had doodgeschoten een man had gewond, als poging tot moord heeft aangerekend. Twee en een half jaar geëist tegen man die zijn kind doodde (Van onze correspondent) DEN BOSCH, Vrijdag. Voor de recht bank in Den Bosch is gisteren twee cn een half jaar geëist tegen de 33-jarige lit Tongelre bij Eindhoven, die in de nacht van 1 op 2 Mei van het vorige jaar zyn zoontje door het toedienen van een dodelijke dosis van een slaapmiddel van het leven heeft beroofd. Het kind, twee en een half jaar oud, was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. Het moest in een inrich ting worden opgenomen, doch de vader had zich daartegen verzet. Hy zei nu voor de rechtbank, dat hij het kind uit zijn lijden had willen verlossen. De 'zaak werd met gesloten deuren be handeld. Kruis van Verdienste voor ir Van Heerde (Van onze correspondent) DEN BOSCH, Vrijdag Bij K.B. is het Kruis van Verdienste toegekend aan de reserve-majoor ir .T. A. van Heerde, .van het eerste regiment genie-troepen. De onderscheiding werd verleend wegens moedig en beleidvol op treden. Toen in 1941 samenwerking tussen di- ivse verzetsorganisaties nodig bleek, wist ir Van Heerde de fusie van het legioen oud-frontstrijders met de O.D. zodanig te bevorderen, dat bij zijn arres tatie in November 1941 van volledige samenwerking kon worden gesproken. Hy nam contact op met de eerste in Nederland opererende agenten en gaf zijn spionnageberiehten door. Speciaal l.en aanzien van Schiphol was hy actief. Hij saboteerde o.m. de mogelijkheden voor Duitse vliegers om daar op doel treffende wijze nachtlandingen te doen. Academische examens AMSTERDAM. (Vrije Universiteit) Docto raal examen geschiedenis: B. J. Brouwer. AMSTERDAM. Doctoraal examen ge neeskunde: E. Fransen, Propaedoutisch examen theologie: D. C. v. d. Oord. ROTTERDAM. Candidaatsexamen economi sche wetenschappen: P. J. J. Vlasveld. J. J. Opmeer. Doctoraal examen economische we tenschappen; B. M. Reekers, J. Jans, G. R. M G. van Woerkom. J. E. Parker. P. J. A. EÖgelsheim, C- Joustra. J. J. van Eerde. GRONINGEN. Doctoraal examen genees kunde: mevr. E. E. van Bork—dc Clcrcq, mej. F. M. Dik. T. A. Broere. mej. G. IC. KUjnsma. mej. M. van Dijk, H. G. Jager. A. Hoen. J. J. A. M. Handels. J. J. Staal. E. D. Egglnk. P. Lips. N. H. Spaansen. H. Zuidema. W. A. Z. van Lier (met lof). ARNHEM TONEEL. Zaterdag 21 en Zondag 22 Fe- lminri. Schouwb. S Daar moet je een vrouw voor zijn. Woensdag 25 en Donderdag 2f Februari. Schouwb. 8 De familiedïctator. MUZIEK. Maandag 23 Februari. Musis, S Alfred Cortol (piano). Donderdag 26 Februari, Musis, S Ab.ooncert H-G.O. BUSSUM MUZIEK. Vrijdag 20 Februari, Concord): S Toonkunst. Zondag 22 Februari, Concordia. 2.30 Alfred Cortol (piano), 8 Amigo's (t.b. Rampenfonds). EINDHOVEN MUZIEK. Vrijdag 20 Februari, Phil. Sch.b., S Brab. orkest. Zaterdag 21 Februari, Schouwb. kath. leven, S Lucia di Lammer- moor (opera). DEN HAAG TONEEL, CABARET. Zaterdag 21 Februari, Kon, Schouwb., 8 Tiet Heilige Experiment. Theater ver. poppenspelers. S Vrijspraak levenslang. Zondag 22 Februari, Kon. Schouwb., 2 Androcles en de leeuw. S Het Heilige Experiment. Maandag 23 Februari, Kon, Schouwb,, S Hendrik de Vierde. Dins dag 24 Februari, Kon. Schouwb.. 8 Drie koningenavond; Gemeentemuseum. 8 lezing Prof. dr F. van Thienen, Woensdag 25 Fe bruari. Kon. Schouwb., S Een vrouw met een klein hart. MUZIEK. Vrijdag 20 Februari. Diligentia, 8 Szymori Goldberg (viool). Zaterdag 21 Fe bruari, Gebouw v. K. en W., 8 Residentie orkest: Diligentia. S ..Euterpe". Zondag 22 Februari. Diligentia, 2.30 Herman Krabbers (viool), Maandag 23 Februari, Diligentia, Gina Bachauer (piano)PulChri S, concert len bate van het Rampenfonds. Woensdag 25 Februari, Gebouw v. IC, en W.. 8 Residentie orkest: Diligentia, S Alfred Cortot (piano). Donderdag 26 Februari, Geb. v. IC, en W., 8 Openbare generale rep. Die Jahrenszeiteii Diligentia, S Alexander "Unisky (piano). HAARLEM TONEEL. Vrijdag' 30 Februari. Stadssch., 8 Parijs 1890, Zaterdag 21 Februari. Stadssch., 7.30 De bezoeker. Zondag 22 Februari, Stads sch.. 7.30 Odysseus woont. MUZIEK. Vrijdag 20 Februari, Concertg., 8 Alfred Cortot (piano). Maandag 23 Februari, Ooncorlgeb 8 Concert ..Zang en Vriendschap": Stadssch., 8.15 Uitvoering Kameropera „Came- rata": Minerva (Heemstede). 8.15 Annette de la Bije (zang) en Jan de Man (piano). Dins dag 24 Februari, Concertgeb.. 8 Concert H.O.V. Woensdag 25 Februari, Concertgeb., 8 Concert Jeugdkoor ..Inter Nos". Donderdag 26 Februari. Frans Halsmuseum, S Uitvoe ring „De Reizende Cantory"Begijnhofkapel. S Concert Gemengd Koor „Polyhymnia". HILVERSUM TONEEL. Vrijdag, 20 Februari. Gooiland. 8 Daar moet je 'n vrouw voor zijn. MUZIEK. Zondag, 22 Februari. Gooiland, S G'sc'hichten aus dein Wiener Wald; Maandag, 23 Februari. Gooiland, 8 Residentie Orkest. UTRECHT TONEEL. Zondag. 22 Februari, Stadssch., S.15 School voor vrouwen: Tivoli, S De Rozen krans. Dinsdag 24 Februari. Stadssch., S Het hemelbod. Donderdag 26 Februari, Stadssch., S De vrek. MUZIEK. Maandag 23 Februari. Stadssch.. 8 Lucia di Lammermoor (opera). Dinsdag 24 Februari. Geb. v. K en W.. 8 Louise Wijn gaarden (viool). Woensdag, 25 Februari, Stadssch.. 8 Lucia di Lammermoor (opera). Donderdag. 26 Februari, Centraal Museum. 8.15 Watty Krap (alt). ARNHEM BIOSCOPEN. Snskïa, Bureau Zedenpolitie: Luxor en Palace, Sterren stralen overal: Arnli. Theater. De bende van Cain; Corso, 7. 9 Achter de brede Missourri. Aanv. tUden, be halve in Corso, 2.30, 6.45, 9. BUSSUM BIOSCOPEN. Concordia. 2 ■Mora.- 2. S Iwo Jima; Novu; an de musketiers. EINDHOVEN BIOSCOPEN'. Rembrandt, 2. 4.15. 7. 9.15 The greatest show on earth; Chicago, 2. 4.15, 7, 9.15 Anna: Parïsien, 2, 4.15, 7, 9.15 Dubbel spel; Plaza. 2. 8 Angst voor liet huwelijk; City, 2.30. 8 Kopstoot Kelly. DEN HAAG BIOSCOPEN". Apollo 12, 2 30, 4.45. 7, 9.15 De zwarte hand, Asta 2.30, 6.45, 9.15 Das Land des Lacheïns: Capitol 2. S De bruiloft van Figaro: Centrum 1. 3, 5, 7. 9.15 Willie en Joe van compagnie „O": City 2.15. 7. 9.15 Ivan- hoe; Corso-2.15, S.15 Een onvergetelijke me lodie; Hollywood 2.30. 7. 9.15 De godin der Jungle; Kriterion2.30, 7.15,9.15 Gereser veerde kamers; Metropole 2.15. S.15 Sudden, fear; Musiea 2.15. S Geheime opdracht; Odeon stralen overal; Plaza 2.15. 7. 9.15 Zonen der Sioux; Rembrandt 2. S Zo zijn we niet getrouwd; Rcx vanaf 9.30 doorl. voorst.. De eerbiedige lichtekooi; Roxy 2.30, 7. 9.15 Men senjacht; Seinpost 2.15, 8.15 De madonna der 7 mannen: Studio 2, 4, 7, 9.15 Mensenjacht; Thalia 2.30, 4.30, 7. 9.1a Rebellen van de prairie; Dé Uitkijk 2.35, 7, 9.15 The galoping major: West-End 2.15, 8.15 Limelight. HAARLEM BIOSCOPEN. Rembrandt 2. 4.15, 7. 9.15 Botsende Hartstochten; Palace, 2. 8 The greatest show, on earth; Luxor 2. 7. 9.15 Don Camillo; Lido 2. 4.15, 7, 9.15 Storm over Ma- lakka; Frans Hals 2.30, 7, 9.15 De verboden vrucht; City 2.15, 4.30. 7, 9.15 FBI Girl; Spaarne 2.30, 7, 9.15 Misdaad N.V.Minerva (Heemstede) 2.30, 8.15 Het verborgen leven van Walter Mitty. HILVERSUM BIOSCOPEN. Casino, Onzichtbare boeien Churchill, O.K. Nero; City, The Crimson Pi rate; Rex, Operatie Cicero. Aanv .'tijden 2.30, 7, 9.15. UTRECHT BIOSCOPEN. Camera, ITet is middernacht,' dr Schweitzer; City, De. eerbiedige lichtekooi; Rembrandt, Morgen begint oen nieuwe dag; Scala, Diplomatiek koerier; Vreeburg, Singin' in the.rain; Palace, De Leeuwenkuil; Filmac, Actualiteiten: Olynipia, Vlammende pijlen. Aanv.tijden 2.30, 6.45. "9. Jó Vet viert Zondag drievoudig jubileum (Van een ónzer verslaggevers) BREDA, Donderdag. - Jo Vet, de kermis-exploitant en eigenaar van de in het gehele land bekende Jacob Stuve's Nougatkramen, viert Zondag drie jubilea. Het echtpaar J. Vet-de Mulder is dan 50 jaar getrouwd en ver der is de heer Vet een halve eeuw ker mis-exploitant en bestuurslid van de Ned. Bond van Kermisvakgenoten. Jo Vet (hij is nu 77; zijn vrouw 68) heeft het in die vijftig jaar niet gemak kelijk gehad. Door hard werken heeft hij zich echter in het gehele land naam verworven. Dat kwam, omdat hy met een goed artikel te voorschijn kwam. In 1898 viel hem een waardevolle erfe nis ten deel: het alleen-verkooprecht van nougat van Jacob Stuve. In de or ganisatie van kermisvakgenoten heeft de heer Vet een belangrijke rol gespeeld en nog is hy een van de voorvechters. In die vijftig jaar heeft hy alle be stuursfuncties doorlopen. Nu is hij de beheerder van de financiën. Jhr dr J. C. Molières, secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel, heeft gis- n de Lentesliow 1953 geopend, die op n 20 Februari door de gezamenlijke Haar lemse kleermakershonden in liet Krelagehuia de Leidsevaart wordt gehouden. (Advertentie) Mei VELPON zie je er geen barsl van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT door CONSTANCE en GWENYTH LITTLE Zoals ik wel tevoren wist, stelden ze daar belang in; ten slotte brak ik myn belofte aan Freda en vertelde ze het verhaal van dat zij zou hebben gezien, wie Johns lijk zou hebben verplaatst. Daar raakten ze helemaal opgewonden 20 hand op myn mond legde en iets pro-daar enige voldoening over te voelen. Ik van, maar ik stond er op, ze te laten Hii zal er je een thuis bezorgen, als' beerde te fluisteren toen plotseling had gedacht dat zij buitenshuls zouden beloven er niet met haar over te praten, ie ér geen hebt" zei ik bitter .Maar, de stilte werd verscheurd door een vrees- blijven dineren en ik was beslist woe- Berg zei, terwijl hy in zijn haar woelde: hoe dan ook, wat kunnen we dóen? We lijk gegil, dat door het hele huis weer- J--J J weten er niets meer van dan Joe en hij J-k snikte f dend, dat Rhynda die in de rouw zou ;>ik nèëm wel aan, dat Joë over een stel- vloog dwars door behoren te zijn, zich rustig meester zou letje assistenten beschikt, die een oogje wnrrtt er voor hptaald te Drobèren de de hall om het knopje aan te draaien, hebben gemaakt van het enige uitgange- 0p de zaak hier moeten houden, maar ik waarheid uit te vissen. Misschien zou Ik klauwde een ogenblik wild ln de tie^dat ik in vele maanden r~" zou hebben ben daar niet erg gerust op. Ik stel voor, 3e n-aarheirt nni nipf aanstaan als we ruimte voor ik het had. Toen keek ik en gehad. dat wij zelf een beetje rondkijken, en hLr wwt zou het z'dS< dat het Freda was. Of het geluid Ik stond dat nog eens te overdenken, als we morgenavond niets hebben op- ïï&r M?nIR:re nooit werdontdekt" °P zolder nog door ging weet ik niet. toen Berg me stevig bij de arm greep gelost, geloof ik. dat we een particulier RH Wemée Tfin kaken oDeen en zei want haar kreten overstemden leder en me naar de trap leidde. detective moeten laten komen. Ik weet ko^ig^,?ïenfand zalmt^en ^eten vifor ander rumoer. „Ga meenaar beneden^Leigh, ik wU wel, dat jullie beiden met de hele zaak wat er met John is gebeurd." Ik sloot mijn ogen en liet het er omdat ik geen zin had, erover te praten. Hij bleef nog even Tegen de tijd dat ik bij haar was, met je praten", zei hij rustig. niets te maken hebben, maar ik wel bil. ze omringd door anderen, die allemaal W# S""f™ °tar„e°2,•T'S.iSS.?1 oïn !S,7rat»,Ium,': als miJn vricndcn' mi' te ■pn teppliik nrobeerden haar te kalmeren kamers, waarvan er niet minder dan willen helpen, SS LiL haar iLf ie- «et «awa. die uitkwamen op de gang. Richard e„ lk 7.P hióiri nn met haar treml ik ee- vier waren, die uitkwamen op de gang. Richard en ik waren het er onmiddel- loof dat ze benaald te uUnenut zal ziin Het was een sool"t muziekkamer, geloof lijk over eens, dat wij zouden doen. wat j*. wantversto„dheenouderwetse piano mogelgk was. e- - o—j- -J Berg wendde zich tot van de hoeken en een lege mij. muziekstandaard in een andere. „Dan zou ik graag willen, dat lif „Dat betekent dat er nog een Ballinger g^ng zjtten en keek vragend naar achter Freda aan gaat, om te proberen - een van ens Berg of Berg. maar hij schudde zijn hoofd en of je haar er toe kunt krijgen, je te ver buiten zitten staren en stond toen plotseling op. „Weet je waar Richard ls?" „Ja", zei ik zuur, „hij maakt een tochtje in zijn wa?en met Rhynda." Ik draaide me op mijn zij en maakte het zal heengaan - me gemakkelijk voor het dutje, dat ik lk. Tante Mabel en Rhynda tellen niet verklaarde kort: „Ik wacht op Dick". tellen, wie zij het lijk van John heeft voelde naderen. Ik sliep een poosje en mee zy hebben geen Balhngerbloed. Richard verscheen kort daarop. „Ik zien verplaatsen toen ik weer wakker werd. was het Je kunt je schietgebedje wel doen Berg dacht. dat ik was verdwaald", zei hij Richard opende het deksel van de bijna donker en buiten loeide de wind het is om jou of my te doen. Het doet droef. „Ik heb door die andere kamers piano en staarde afwezig naar de stof- onaangenaam. Ik huiverde en dacht er allemaal mets neer toe, we worden gedwaald, precies als deze, om jullie te fige. verkleurde toetsen. „Ik zou niet dromerig aan wapperende gordijnen, toch allemaal uitgeroeid alle Ballin- zoeken. Ik dacht nooit meer in de be- te veel op die kaart zetten, Berg", zei krakende deuren en klepperende blinden, gers. schaafde wereld te zullen terugkeren, hij, zonder op te kijken. „Denk eens aan, Ik had te allen tijde een hekel aan het Verscheidene mensen spraken haar Men zou in dit museum wekenlang zoek hoe verward haar beschuldiging van huis, maar bij storm leek het een plaats kalmerend toe. Ik keek over mijn schou- kunnen raken. Logé's behoorden hier te Amy was." des onheils te worden. Ik dwong mezelf, der en merkte, dat Joe aan de buiten- worden voorzien van noodrantsoenen „Dat weet ik, maar tot op zekere op te staan en bracht mijn toilet haastig kant van de groep stond. Hy leunde voor het geval dathoogte was het waar. Ze had Amy een in orde. Ik ging de gang in en merkte, tegen de muur en kauwde op een tanden- Berg zei zenuwachtig: „Schei uit, touw zien doorsnyden." Hij dacht een dat niemand het licht had aangedraaid, stoker. Dick. Wat doet die Joe hier?" ogenblik na en wendde zich toen weer Het was bijna helemaal donker. Ik deed Ik stiet Berg aan en hij keek rond. „Hij heeft een stoel op zolder en zegt, tot mij. een stap naar het lichtknopje en bleef „Wat betekent al die opwinding?" dat hij daar blijft zitten tot het geluid „Nog iets, Leigh, Probeer uit te vinden staan met een misselijk gevoel in het vroeg Joe sloom. opnieuw begint." wat Amy en Freda tegen elkaar heb- kuiltje van mijn maag. Ik weet niet of Freda hem wel of niet „Dat kan dagen duren", peinsde ik, ben." De oude man sleepte zich weer over hoorde, maar ze begon wild te spreken „dat hoop ik eigenlijk". Ik knikte en we keken beiden naar de zolder voort. over het slepende geluid, wat hem met Berg schonk me een slimme glimlach. Richard, die met één vinger „America" genoeg belangstelling vervulde, om haar „Je wordt- bedorven door de omgang op de piano probeerde te spelen. HOOFDSTUK XI te ondervragen. met een stelletje rare Bailingers„Dick", zei Berg scherp. Ik stond heel stil in de duisternis, vaag Hij had vijf minuten nodig om een „Leigh", zei Richard plotseling, „heb „Hmmm?" bewust, dat ik het erg koud had en enigszins samenhangend verhaal los te je dat geluid ooit gehoord vóór wy kwa- „Ik wou graag, dat jy op de hoogte bibberde. krijgen, van wat ze had gehoord en toen men?" blijft van alles wat Joe en zyn beulen Terwijl ik poogde voldoende moed te hij dat ten slotte had, vertrok hij on- „Eén keer", zei ik langzaam, en ik uitvoeren én van alle nieuws, dat zij verzamelen om haar het lichtknopje te middellijk voo*- een onderzoek naar de vertelde ze van die keer, dat mevrouw ontdekken. Ik ga die geluiden op zolder gaan, beving me een nieuwe golf van zolder. Ballinger en ik het hadden gehoord. Ik bestuderen. Al moet ik de hele nacht en paniek. Aan het andere einde van de Op dat tijdstip was ik voldoende ge- vertelde ze ook van de voetstappen, die iedere volgende er yoor op blijven, ik zal hall stond iemand, onbeweeglijk en kalmeerd, om op te merken, dat Rhynda de trap af waren gekomen en de voor- er achter komen." zwart. Ik herinnerde me, dat ik mijnen Richard in het groepje stonden en om deur waren uitgegaan. (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2