Steeds meer critiek op prinses van RÉTHY h „Grillig, frivool en onwetend btéJe YN-landen bespraken strategie in Korea KUSTVAARDER VERMIST Initiatief naar j aanleiding van rede Koningin Belgische socialisten vroegen (vruchteloos) om opheldering Misdadige streek tegen schippers Meer geld voor infrastructuur Brits medeleven, lof en dank bij watersnood Pleidooien inzake Radioprogramma' voor Hoge Raad Volgende week begint proces tegen Sultan Hamid II Verlof militairen uit noodgebieden Rampenfonds nu al 53 millioen Twee jaar voor oplichting Redactie en Administratie N. Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-Centrum. Telefoon 3 8 2 3 2. Voor Koeriersters uitsluitend 6 2336 (4 lijnen). Gemeente Giro P. lü.UOO Postgiro 260728. Bankiers: Amsterdamsche Bank N. V. Bijkantoor Damrak. DERTIENDE JAARCANG No 2490 HET PARGDL VRIJ, ONVERVEERD Onafhankelijk Dagblad, opgericht in het oorlogsjaar 1940 door Pieter 't Hoen. Uitgave van de Stichting Het Parool te Amsterdam. Hoofdredacteur: Dr P. J. Koets. Directeur: W. van Morden. Abonnementen ƒ0.49 per week, ƒ6.35 per kwartaal, losse nummers ƒ0.13. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Sedert de stormachtige nacht van 10 op 11 Februari wordt de Groningse kustvaarder „Lark" vermist voor de Zuidkust van Noorwegen. Gevreesd wordt, dat het schip, aan boord waar van zich zeven man bevonden, is ver gaan. Aanvankelijk meende men, dat de „Lark" een toevlucht had gezocht in een baai of een kleine haven, doch een inge steld onderzoek heef geen resultaat ge had. Schepen in het drukbevaren Ska- gerrak hebben niets van de „Lark" ge zien en evenmin zijn wrakstukken ge vonden. De kustvaarder was 10 Februari met een lading salpeter vertrokken uit een kleine haven aan de Oslofjord met be stemming Stavanger. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Vrijdag. Verscheidene Belgische bladen hebben de tot nu bewaarde reserve laten varen en beginnen hevige aanvallen te richten op de prinses van Réthy, de tweede echtgenote van Leopold III, die volgens hen een funeste invloed in het paleis te Laeken uitoefent. Het rechts georiënteerde weekblad „Europe-Amérique" schrijft, dat zij door haar grillen, haar frivoliteiten en haar onwetendheid van alles wat de werkelijkheid van het leven uitmaakt, doet denken aan het gevaarlijke spel van Marie Antoinette te Versailles. Naar het A.N.P. van bevoegde z\jde 'erneemt Is een initiatief genomen om door de -Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot nadere erwezenlyklng te brengen. De Koningin sprak naar aanleiding van de uit de gehele vrije wereld onder vonden hulpverlening, van het leggen van een beginpunt voor een verbroede ring der mensheid, die tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weer klank vond. Waar de natuurramp, die1 Nederland heeft getroffen, uitgroeidel tot een overweldigende demonstratie van j Europese verbroedering en tot ver daar buiten spontane reacties van naasten liefde opriep, is In brede kring hier te lande en ook in het V-)itenland de hoop gerezen, dat deze verl cVidenheid in diepe nood bewaard moge blijven om in dienst te worden gesteld voor de opbouw ener betere en vrije samenleving. Het ligt in de bedoeling op korte ter mijn tot nadere publicaties omtrent dit initiatief over te gaan. NASLEEP BOUDEWIJNS REIS (Van onze correspondent) BRUSSEL, Vrijdag. De gebeurtenissen rondom het verblijf van koning Boudewjjn buitenslands zijn gisteren in de Belgische Kamer in zover nog weer even aan de orde geweest, dat van socialistische zijde vruchteloos om opheldering is gevraagd over de officiële stappen, die de Belgische ambassadeurs te Londen en te Parijs hebben gedaan in verband met voor de Belgische koninklijke familie minder vleiende artikelen in Engelse en Franse bladen, De socialistische fractieleider Bohy- wenste namens zijn groep van de rege ring te vernemen, of zij het was, die beide ambassadeurs opdracht had ge geven om bij de twee ministeries van Buitenlandse Zaken te protesteren tegen de bewuste perscommentaren. Deze démarches strookten niet met de ten aanzien hiervan in België en andere democratische landen aanvaarde begin selen en ze zijn bovendien zo onhandig en voor het doel ongeëigend, betoogde Bohy, dat men zou willen weten of het initiatief tot een dergelijke onhandigheid van de regering is uitgegaan. De socia listen zouden ook willen weten wat de regering denkt te doen om de betreu renswaardige indruk uit te wissen, die deze vergissing in beide landen heeft gemaakt, vroeg Bohy nog, die er aan herinnerde, dat onder Leopold I, Leo pold H en Leopold III België zelf ook het voorwerp van dergelijke démarches is geweest en dat de regering toen iedere keer ?en houding heeft aangenomen, die tegenovergesteld is aan die, welke ze thans heeft gekozen. Deze, onder veel protesten van de rechterzijde gestelde vragen waarin werd gesuggereerd, dat het initiatief voor de ongebruikelijke diplomatieke stappen wel eens uit hofkringen afkom stig zou kunnen zijn botsten op for mele bezwaren van Kamervoorzitter Van Cauwelaert. Volgens hem had hij er van tevoren van in kennis moeten zijn gesteld als bij motie van orde vra gen aan de regering worden gericht. Het betoog van de socialistische spreker, dat zijn interventie bij het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken behoorde, wees de voorzitter af met de opmerking, dat die bespreking definitief was afgesloten, waarbij hij het aan de eerste minister overliet te beslissen of en wanneer deze op de gestelde vragen zou antwoorden. Premier Van Houtte bleef er echter het zwijgen toe doen en liet de socialisten zitten met hun ook door anderen gedeelde vermoedens. Twee Nederlandse gezinnen, a^n boord van de sleepboten „Harry" en „Hudson" hebben te Luik, België, een gevaarlyk avontuur beleefd, ten gevolge van een misdadige streek. De trossen van de twee sleepboten, die Op de L>Iaas aan de kade St. Leonard gemeerd lagen, zyn ln de nacht losgegooid. Belde schepen werden toen door de snelle stroom meegevoerd naar de stuwdam te Monsln, waarop zij te pletter dreigden te lopen. By het passeren van een brug braken de pyp van de „Harry" en de mast van de „Hudson". Door het lawaai werden de opvarenden wakker en zy konden toen het gevaar afwenden. Aan boord van de „Hudson" bevonden zich de kapitein Jacobus K u y t e n, diens vrouw en hun zevenjarig zoontje, alsmede een broer van de kapitein, die als machinist vaart. Op de „Harry" waren de kapitein T u 11 e m a n s, diens vrouw en hun baby van zeven maanden en een machinist. Zij begrijpen niet. wat het motief kan zijn geweest voor deze streek. Uit de wijze waarop de trossen zijn losgemaakt, leidt men af, dat er vakmensen aan het werk zijn geweest. Het Gentse blad „La Flandre Libe rale" spreekt over de invloed van een vrouw, die als men haar laat begaan, alles te gronde zal richten, om te be ginnen de dynastie. De socialistische „Volksgazet" zegt in en uitvoerig hoofdartikel, in het staatsbelang te willen protesteren tegen en tijdig te waarschuwen voor het op treden van „Madame de Réthy", d volgens het blad één ding niet ma;, „zich bemoeien met het land, zich mengen in de staatszaken en de jonge koning, die iedereen slechts het beste toewenst, in moeilijkheden brengen". Het blad stelt daarbij de volgende, hier letterlijk geciteerde vragen: ...Is het misschien niet wgar, dat Ma dame zich onlangs in een land waar de belastingen alweer worden verhoogd, een speciale Italiaanse auto aanschafte, die niet minder dan een millioen frank heeft gekost? Is het niet waar, dat op de Dinsdag na de overstromingen, toen iedereen, in jans de wereld, bezorgd was om het lot van de geteisterden, en de Belgen geld en goed byeen brachten, madame de Réthy in de koninklijke trein, te Parjjs op doorreis naar Antibes, de Fm modekoning Christian Dior en een van zijn mannequins ontving om zich een kostbare collectie *e laten voorstellen" Is het niet waar, dat de ministeries en de omgeving van het koninklijk paleis letterlijk verpest worden door de einde loze twisten in verband met het huwelijk van prinses Joséphlne Charlotte, daar madame de Réthy, die eindelijk ook een koninklijke rol hoopt te kunnen spelen, voorrang eist boven koningin Elisabeth en boven prinses Ingeborg van Zwe den?" Is het daartegen dat onze regering laat protesteren? vraagt het Antwerpse blad dan, daarbij doelend op de veel besproken diplomatieke stappen Ln het buitenland en een kwestie aansnijdend, die voortaan niet meer binnenskamers zal kunnen worden afgehandeld. Zendt spoedig geld. Niet uitgesteld. Daarna kynt U er over „bomei 'n TIP VAN BOOTZ A. B. te A'dam (Eigen bericht) De veertien landen, die deel uitmaken van het Noordatlantische Pact, hebben in principe besloten het bedrag, dat In December van het vorige jaar werd uit getrokken voor het program van ver bindingen, vliegvelden e.d. (de zoge naamde Infrastructuur) voor 1953'54 drastisch te verhogen. Tijdens het jongste N.A.T.O.-overleg werd dit bedrag voorlopig vastgesteld op 80 millioen pond sterling, waarbij overeengekomen werd, dat een definitief bedrag pas later zou worden bepaald. Dit geschiedde tegen het uitdrukkelijke advies van de militaire deskundigen, die voor dit program een bedrag van 160 millioen pond hadden aanbevolen. In beginsel is nu in Parijs besloten, dat men tot dit oorspronkelijke bedrag zal terugkeren. Het overleg is echter nog steeds gaande, maar men hoopt het volledig eens te zijn, als de ministers van de aangesloten landen op 23 April bijeenkomen. Wanneer inderdaad zal worden beslo ten voor de infrastructuur 160 millioen te voteren, betekent dit een succes voor de „militairen", die vooral bij monde van de Atlantische opperbevelhebber, generaal Ridgway, voortdurend met klem hebben gewaarschuwd tegen een besnoeiing op dit punt. minimum De Bilt verwacht: Van Vrijdagavond tot Zaterdag- avond Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vry krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur v.m.) Morgen: Zon op: 7.44, onder 18.05 Maan op: 10.30, onder 3.28 HET WEEK IN EIJUOPA 7 uur voormiddag Bonn juicht voorstel in zake tolunie toe Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft bekendgemaakt, dat de minister van Economische Zaken der Bondsrepubliek, Erhard, zich in begin sel kan verenigen met het Nederlandse voorstel voor oprichting van een tol unie door de zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Ook de Westduitse kanselier, dr Ade nauer, heeft verklaard het Nederlandse voorstel toe te juichen. Hedenmiddag heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Bidault te Parijs minister mr J. Beyen ontvangen. Sta tlu ns mest Wind richt lerat 7 11111 .vi a x lemj: vist Helsinki .ui bew WNW -10 1 Oslo uw. bew windst 15 5 Stockh, on bew W -10 1 Kopenh. zw. bew wzw —2 5 Londen mist w 1 9 A'dam mist wzw 4 7 Brussel geh.bew w 6 7 Parijs zw. bew wzw 5 9 Bord. mist 6 10 Nice zw. bew NNW S 11 Warsch <eh.bew W 1 3 Berlijn motr. VVZW 6 Zlirich nevel winds! 1 6 Wenen zw. bew W 7 9 Breng Uw vrouw in Waar de jeep niet verder kan, maken de werklieden gebruik van een bootje. In het water worden de dwarsliggers ■van de rails verwijderd. MOTIE IN HET LAGERHUIS LE1DSEPLEIN (Van onze correspondent) LONDEN, Vrijdag. Het Lagerhuis heeft gisteren een debat over de Engel se overstromingsramp gehouden, doch voordat Sir David Maxwell Fyfe, de minister van Binnenlandse Zaken, ver slag uitbracht over de stand van zaken, vond bij wyze van inleiding een korte doch treffende discussie plaats over een door Churchill ingediende lange rege ringsmotie. Hierin werd in plechtige taal het medeleven van het Huis met alle ge troffenen tot uiting gebracht en de dank aan alle formaties van hulpverlening uitvoerig opgesomd. In die motie stond de sympathie „met de regelingen en vol ken van Nederland en België" voor op. Zowel Churchill als Attlee, die voor de Labouroppositie op hem volgde, gaven in hun redevoeringen blijk hoe zeer het lot van Nederland hier in de belangstelling staat. Churchill zei: „Groot als onze eigen bezoekingen zijn geweest, gingen de ge dachten van het Britse volk in al die dagen uit naar onze naburen in de lage landen, wier beproeving zoveel zwaarder was dan de onzë. Ik ben blij, dat onze strijdkrachten in staat waren hulp te verlenen aan het volk van Nederland, welks moed en vastbeslotenheid zyn be- laat haar luisteren naar MALANDO en zijn orkest Thé-dansant vanaf 4 uur met volledig cabaretprogramma AMSTERDAM roemd verleden weer waardig bleek." i Attlee stemde er van harte mee in, Idat de „lage landen' in de motie voorop kwam en memoreerde zijn ervaringen bij ztfn bezoek aan Walcheren, „dat En geland had moeten laten onderlopen" in de laatste fase van de oorlog. „Ons land is in de laatste duizend jaar vele malen overstroomd geweest, maar wij zullen weer vrij zijn, zelfs al staan wij onder water", had men hem toen gezegd. Toen hij een paar jaar later Walcheren opnieuw bezocht, voor de plechtigheid van het bomenplanten, was hij getrof fen door al het herstelwerk, dat was geschied. Het strekte tot voldoening, dat Engeland in staat was geweest „aan onze vrienden wat hulp te brengen". Nadat ook de leider der liberalen nog enkele woorden had gesproken, werd de motie bij acclamatie aangenomen. (Van onze correspondent) DJAKARTA, Vrijdag. Het proces tegen sultan Hamid, dat volgende week Woensdag byna drie jaar na zijn opzienbarende arrestatie in zyn hotelkamer van „Des Indes" zal beginnen kan door niet meer dan 200 personen worden bijgewoond. De zaal van het Hoge Gerechtshof in Djakarta kan niet meer per sonen bevatten. Er zyn echter ongeveer 600 aanvragen ingediend onder meer door binnen- en buitenlandse juristen, vertegenwoordigers van ambassades, over heidsinstanties, particulieren en oude kennissen van de Sultan. Men moest dus wel een afzonderlijke commissie instellen, die belast is met de loting om de beschikbare plaatsen. •Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Over het proces zelf is niet veel be kend geworden. Nog steeds zijn bv. de namen van de getuigen niet gepubli ceerd. Het zou interessant zijn te weten of de indertyd naar Nederland vertrok ken eventuele getuigen, die de beloften moesten doen terug te keren indien hun aanwezigheid bij het proces door de rechterlijke instanties verlangd zou wor den. nu ook zijn opgeroepen. De tenlastelegging is bekend gemaakt. Deze bevat „poging tot opstand". Vol gens de bestaande bepalingen kan dit gestraft worden met levenslange gevan genisstraf. Openbare aanklager zal zijn mr Wirjono Prodjodikoro. Verdediger van de Sultan is mr Surjadi. die hier voor gisteren uit Surabaja is aange komen. Filmoperateurs en fotografen mogen opnamen maken tijdens de zittingen. De verhoren zullen op geluidsbanden wor- den opgenomen. Uiteraard is naar aan- s leiding van het proces tegen sultan Hamid de laatste dagen ook de naam ■■Westerling weer in de pers en de V I publieke belangstelling opgedoken. Een lid van de regering verklaarde gisteren tegenover de pers, dat het mogelijk ge wenst zou zijn bij de Nederlandse rege ring nogmaals aan te dringen op uit levering van Westerling. Hij wees in di' verband op het z.i. „analoge geval' waarin de Nederlandse regering ver keert met betrekking tot de ontsnapte oorlogsmisdadigers. wier uitlevering thans aan de regering van Bonn is ver- zooht. „Indien de Nederlandse regering consequent is dan dient zy nu ook ons uitleveringsverzoek in te willigen" meende deze minister. In een hoofdartikel over het a.s. proces schrijft het dagblad „Abadi' „Het is te hopen dat de Indonesische rechters geen voorbeeld zullen nemen aan de houding van de Nederlandse ï-echters ten aanzien van de arrestatie van Westerling en de aanslag op Over ste Harjono. In beide gevallen werden de rechters in Nederland beïnvloed door politieke overwegingen". Het blad wijst er op. dat het buitenland de behandeling van de zaak-Hamid op de voet zal volgen, om na te gaan in hoeverre hier inderdaad recht zal worden gesproken. Voor de Hoge Raad zijn thans de plei dooien gehouden in de zaak van de stichting „Het Radioprogramma", die zelfstandig een radioprogramma heeft uitgegeven terwijl de omroepverenigin gen beweren hierop auteursrechten te bezitten. Voor de stichting „Het Radio programma" pleitte mr W. Blackstone, voor de omroepverenigingen mr C. R. C. Wijckerheld Bisdom. De advocaat- generaal, prof. Langemeyer, zal 6 Maart conclusie nemen. Mr Blackstone verdedigde namens de stichting twee cassatiemiddelen: ten eerste was voor de oorlog de omroep een zuiver particuliere zaak. doch na de oorlog betaalt de luisteraar een retri butie en daarmee de omroep. Wil hij echter het programma weten dan moet hij nog eens tien gulden per jaar betalen voor het omroepblad en het lidmaat schap van een omroepvereniging. Om aan deze onbillijkheid een einde te maken is de stichting „Het Radio programma" in het leven geroepen. Ten tweede betoogde mr Blackstone dat de auteurswet slechts het oog heeft op die werken, waaraan door hun makers een eigen karakter is gegeven, hoedanig karakter niet toekomt aan de radio programma's. Mr Wijckerheld Bisdom bestreed de cassatiemiddelen door o.m. te verwijzen naar tal van vonnissen, de laatste twin tig jaar geveld inzake de auteursrech ten. alle ten gunste van de omroepver enigingen. De bewering van mr Black stone dat het radioprogramma een „nieuwstijding" zou zijn. strijdt volgens mr Wijckerheld Bisdom duidelijk met het gewone spraakgebruik. Een nieuws tijding is een mededeling, bestemd om de behoefte van het publiek aan „nieuws" te bevredigen. Een handleiding voor radioluisteraars heeft dit karakter niet. MAN DQOR VALLENDE BOOM GETROFFEN (Van onze correspondent) DOETINCHEM, Vrijdag. De 45- jarige heer J. W, S c h u u r m a n uit Zelhem is gistermiddag by het omhak ken van populieren door een boom ge troffen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Militairen die in de geteisterde gebie den wonen of gezinsleden in het ramp gebied hebben, krygen vier dagen verlof, dat, als de dienst het toelaat, in eens zal moeten worden opgenomen. Voor dit ■erlof wordt vrij vervoer verleend. Het buitengewone verlof zal worden toegekend in de periode tot 6 April. De bestaande regeling voor de bewegings vrijheid van militairen is met ingang van heden weer van kracht geworden. Nederland heeft geen troepen voor Slees wij k-Holstein (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, Vrijdag Men had in Denemarken gehoopt dat Nederland bereid zou zijn mee te werken aan de oplossing van een probleem dat tussen generaal Ridgway als opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten en de Deense regering gerezen is. In Mei zal nl. de Noorse brigade, die tot dusver op Duitse bodem in de Kieler kanaalzone was gestationneerd om aldaar de Deense grens tegen een aanval van het Zuiden uit te beschermen, naar Noorwegen worden teruggetrokken. Generaal Ridg way heeft thans de wens te kennen ge geven dat Denemarken zyn eigen bezet tingstroepen in Duitsland zou verster ken om aldus in de door het terugtrek ken van het Noorse contingent ontsta ne leemte te voorzien. De Deense regering was hiertoe ook bereid, doch de sociaal-democratische oppositie in het Deense parlement stelde als voorwaarde, dat ook andere NATO- landen soldaten naar Sleeswijk-Holstein zouden zenden. Men had er daarbij in Denemarken aan gedacht Neder land voor te stellen een regiment te sturen, dat in Sleeswijk-Holstein betere Bij de herstelwerkzaamheden aan de spoorweg*by de Moerdijk wordt voor het vervoer 'van materieel en personeel naar de kapotte rails gebruik gemaakt van een jeep met treinwielenwelke op de rails kan rijden. Foto bovei. In de afgelopen 24 uur is het bij het Nationaal Rampenfonds ont vangen bedrag met anderhalf mil lioen gulden gestegen, zodat gister avond een totaal bedrag van ruim 53 millioen gulden kon worden ge noteerd. Gedeputeerde Staten van Gelderland en Overysel hebben voorgesteld, dat deze provincies elk 250.000 gulden ter beschikking stellen van de noodge bieden. Te Hoogezand werd gisteren een huis ten bate van het Rampenfonds ver kocht. Opbrengst: ƒ10.000. In de ge meente Nijmegen is voor het Rampen fonds al ruim ien half millioen gulden bijeengebracht. Uit Londen wordt ge meld, dat dé Britse hoofdstad besloten heeft duizend pond aan het Nederlandse Rampenfonds te schenken. Het personeel van de Koninklijke Marine in Nieuw-Guinea heeft 32.635 gulden ten behoeve van het Rampen fonds bijeengebracht. Op de rekening van het „Centraal Comité Watersnood Nederland 1953" 'te Djakarta is giste ren vier en een half millioen rupiah ontvangen. (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank veroordeelde vanmorgen de 52-jarige koopman I. J. S. uit Oegstgeest wegens valsheid in ge schrifte en oplichting, meermalen ge pleegd, tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Verdachte had als oprichter van vijf entwintig naamloze vennootschappen met zijn administratie geknoeid. Steeds had hij door het verschaffen van geflat teerde balansen talrijke personen finan cieel geïnteresseerd in zyn in werkelijk heid lang niet florissante bedrijven. Kustvaarder gestrand bij Bergen aan Zee (Van onze correspondent) ALKMAAR, Vrijdag Even ten Noorden van Bergen aan Zee is vanmor gen de Groningse kustvaarder „Barra cuda" gestrand. Het schip, dat uit zui delijke richting kwam, is vermoedelijk door de dichte mist vastgelopen tussen Verbeten strijd om dijk - maar zee was sterker Te St. Annaland, op Tholen, is gister avond een verbeten strijd gevoerd om een dyk te dichten die op 1 Februari was doorgebroken, maar de zee bleek sterker te zijn dan de mensen. Het gat was nog tien meter groot en men had er een met klei volgeladen zandboot in gelegd om de zakken zand gemakkelijker te kunnen aanbrengen, maar de vloed perste zich met zo'n kracht door de openingen dat de zand boot. werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden op de dam. Zij hebben vannacht bij het schijnsel van een noodverlichting doorgewerkt om te trachten, de bres dicht te krijgen. Geheel geslaagd was men daarin van morgen nog niet. Men zal vanmiddag opnieuw pogen, het gat te dichten. St. Annaland heeft ainds gisteren «Veer ware* uit de krar.cn kunnen krij gen, althans een deel van het dorp. Men heeft daartoe eerst breuken in de water leiding tussen St. Maartensdijk en Sta- venisse moeten opsporen dit deden duikers daarna werd Stavenisse af gesloten en werd een noodleiding naar St. Annaland aangelegd. Het water kan onder slechts zeer ge ringe druk worden aangevoerd en voor consumptie moet het nog worden ge kookt. Ook regering voor: INTERNATIONALE HULP VOOR VLUCHTELINGEN In antwoord op de vragen van de heer Goedhart (PvdA)lid van de Tweede Kamer heeft de minister-president medegedeeld, dat ook de regering van oordeel is, dat de moeilijkheden die voortvloeien uit de vlucht van vele men sen van achter het IJzeren Gordijn niet alleen door West-Duitsland kunnen worden gedragen. Inmiddels heeft de Hoge Commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties eind Ja nuari medegedeeld, dat hij in overleg met de Westduitse regering het initia tief had genomen tot internationale sa menwerking in dit verband. Nederland staat sympathiek tegenover deze ge dachte maar de hulp die ons land zal kunnen verlenen wordt uiteraard be- invloed door de ramp, die inmiddels over ons land is gekomen. MAN BEKNELD TUSSEN SCHROEFBLAD EN MUUR (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Vrijdag. Tijdens het transport van een scheepsschroef op de het strand en de eerste bank. De voor- Zaltbommelse Stuwschroevenfabriek is steven zit vast, doch de achtersteven is j de 42-jarige heer L. N. de Groot uit vrij; de reddingboot „Neeltje Jacoba" Zaltbommel bekneld geraakt tussen een en een sleepboot van de firnia Wijsmul- schroefblad en een muur. tengevolge Ier zullen vanavond bij hoog water waarvan hy zo ernstig werd gewond, dat trachten de „Barracuda" vlot te krijgen. I onmiddellijk is overleden. Het slacht offer was gehuwd en had drie kinderen. in het eigen land. De Nederlandse regering heeft echter, naar verluidt, de opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten meegedeeld dat zij haar éigen defensie niet kan ver zwakken en derhalve ook geen troepen kan sturen. Ook het zenden van Ameri- Britse en Canadese troepen blijkt onmogelijk te zijn, zodat het pro bleem nog steeds niet is opgelost. Ruim 40.000.000 schade in Engeland (Van onze correspondent) LONDEN, Vrijdag Sir David Max well Fyfe de Britse minister van Bin nenlandse zaken schatte gisteren in het Engelse lagerhuis de schade van de over stromingsramp in Engeland tussen veer tig en vijftig millioen pond. Tot dusver was er door de schatkist aan de meest noodzakelijke maatregelen 2,5 millioen pond uitgegeven. Het steunfonds van de lorgl-mayor bedroeg thans 770.000 pond. Het Huls begroette dit cijfer met gejuich, doch Sir David vertelde dat het niet genoeg was om dat deel van de parti culiere schade te dragen dat niet door directe overheldsbedragen of door ver zekering gedekt kon worden. De regering hoopte daarom dat de publieke liefda digheid nog een groter bedrag byeen zou brengen en de minister deelde mede, dat de regering voor Ieder vrijwillig bij gedragen pond daaraan een pond uit de sohatkist zou toevoegen. Het uiteindelijke dodencijfer bedroeg 307. 32.000 ménsen zijn geëvacueerd, tussen 350 en 450 hulzen zijn vernield en een verdere 200 niet meer te herstel len. Duizend koeien 8000 schapen, 1500 biggen en 20.000 stuks pluimvee ver dronken. Geen ingrijpende beslissing verwacht Met het oog op de hervatting van de debatten in de Algemene Vergadering der V-N. op Dinsdag a.s., zyn gisteren de vertegenwoordigers van de V.N.-landen die troepen in Korea hebben, op uitnodiging van de V.S. te Washington bijeen geweest ten einde van gedachten te wisselen over de te volgen strategie. Naar Reuter meldt werden er geen formele voorstellen besproken, waaruit het pers bureau meent te mogen afleiden, dat aan de Algemene Vergadering niet zal worden gevraagd een vérstrekkende beslissing inzake het Verre Oosten te r Dit sluit evenwel niet de mogelijkheid uit, dat de Koreaanse kwestie uitge breid ter sprake zal komen en dat er voorstellen over een blokkade van de Chinese kust ter tafel zullen worden gebracht. Uit welingelichte bronnen te Washington werd vernomen, dat bij het overleg tussen de V.N.-landen niet is gesproken over een dergelijke stap. Een vlootblokkade van de Chinese kust ls wel ter sprake gekomen tijdens een andere vergadering te Washington, namelijk in het Witte Huls, waar de voorzitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, aan de leden van het Congres een overzicht gatf van de Internationale situatie, Over deze bespreking ls uiter aard niet veel bekend geworden. Vol gens AFP ls echter ook tijdens dit over leg geen beslissing genomen met betrek king tot de oorlog ln Korea. Een lid van het Congres vertelde na afloop aan persvertegenwoordi gers, dat naar de mening van de Amerikaanse regering de Sowjet-Unle haar huidge tactiek in de koude oor log zou voortzetten. Er was tijdens de vergadering op gewezen, dat het Kremlin de macht nog volledig ln handen had, ook al hadden de Interne moeilijkheden in de Sowjet-Unie de schijn van het tegendeel gewekt. In Londen Ook ln Londen had een gedachtenwie- sellng plaats die was gewijd aan het komende V.N.-debat. Een van de meest vooraanstaande leden van de Indische delegatie naar de V.N., Krlsjna Menon, had namelijk gisteren een onderhoud met de Britse gedelegeerde Selwyij Lloyd. Dit ls des te opmerkelijker om dat de land- en naamgenoot van de Indische afgevaardigde, K. P. S. Menon, ambassadeur ln Moskou onlangs een onderhoud heeft gehad met Stalin, al mag er volgens Menon geen enkele politieke betekenis aan dit gesprek wor den gehecht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1