KOOPT! Peron wil Latijns- Amerika verenigen Erï President in zwaar gepantserde trein op weg naar Chili Voor huisvesting van gerepatrieerden Fokker mag fabriek bouwen in Brazilië Overstromingen in Oost-Duitsland Frans symphonie-orkest op bezoek L'ORCHESTRE NATIONAL SPEELDE IN DEN HAAG VOOR RAMPENFONDS OPGAVE PU22XE Amnestie voor Elzassers, die Oradour hielpen uitmoorden Zijn de werkloosheidscijfers ongunstig beïnvloed? Ook de dieren vragen redding GEZELLIGE AVOND EINDIGDE MET SLAANDE RUZIE Tr a cl esc an tl a's Aantal faillissementen in Jan. belangrijk afgenomen 4 TROUW VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 POLITIEK PER TELEVISIE Terwijl Europa moeizaam voortschrijdt naar integratie, is de pre sident van Argentinië, generaal Juan Peron, gisteren per zwaarbe waakte trein op weg gegaan naar Chili's hoofdstad Santiago, om be sprekingen te voeren, welke zouden moeten leiden toe een eerste stap naar de „totale vereniging" van Chili en Argentinië. In het blad „La Nacion", een in Santiago verschijnend dagblad, heeft Peron aange drongen op een dergelijk beleid, dat de „Verenigde Staten van La- tijns-Amerika" tot einddoel zou moeten hebben. Nog Een week lang zal Peron in Chili vertoeven. Hij zal met de Chileense nieuwgekozen president, Carlos Ibanez del Campo, besprekingen voeren en met deze door Chili reizen en arbei dersbijeenkomsten toespreken, waarna Ibanez voornemens is met Peron terug te reizen naar Argentinië. Ibanez is, evenals Peron in Argen tinië, de „afgod van de bezitlozen", maar Ibanez heeft niet als Peron de steun van een krachtig partij-apparaat. Hij verkreeg het vorig jaar het presi dentschap door de steun van tal van partijen en andere groeperingen. Tot dusver heeft hij nog geen pogingen ge daan om die partijen tot een machtig geheel te verenigen. niet rijp? Waarnemers geloven, dat Chili nog niet rijp is voor een unie met Argen tinië op politieke of doctrinaire grondslag. In Chili moet ook met de oppositie worden rekening gehouden. Men meent, dat de twee staatshoof den zich zullen beperken tot bespre kingen over een tolunie tussen beide landen, die elkaar in economisch op zicht aanvullen. Zij achten de kans echter groot, dat de conferenties in Santiago zullen leiden tot, of ten minste de weg vrij zullen maken voor een vérstrekkende economische unie. Goed ingelichte kringen te Buenos Aires opperen de mogelijkheid van een vijf jaar geldend handelsverdrag, aan sluitend op het Argentijnse vijfjaren plan, een tien jaren geldend verdrag over levering van meststoffen en wel licht een tolunie. Het handelsverdrag zou waarschijn lijk betrekking hebben op levering van vlees, tarwe en spijsoliën aan Chili en staal en koper aan Argentinië. Een dergelijk verdrag zou van het Andesgebergte, thans een natuurlijke, staatkundige en economische barrière, een open grens maken, althans in eco nomisch opzicht. Krachtens de economische ontwik kelingen in beide landen moet het voor de hand liggen, "dat beide landen slechts voordeel van een tolunie kun nen hebben. Ook zijn er historische argumenten ten gunste van een staatkundige een wording van de twee landen. Peron zinspeelde daarop al in genoemd inter view. In het begin van de vorige eeuw streden beide landen gezamenlijk met één leger tegen de toenmalige macht hebbers, de Spanjaarden, en bevoch ten hun onafhankelijkheid. Vijftig Argentijnse politiefunctio narissen zijn al vooruitgereisd naar Chili om de beveiliging van Peron en zijn gevolg voor te bereiden. Voor Zaterdag staat op het program ma een toespraak van Peron tot een massavergadering voor het Palacio Na- cional. Na hem zal Chili's minister van Buitenlandse Zaken, Arturo Olavarria, de menigte toespreken. Peron de publiciteit niet verge tend heeft al een mobiele televisie zender en veertig televisie-ontvangers naar Santiago vooruitgezonden. Die TV-zender zal op veertig punten in de Chileense hoofdstad de burgers in de gelegenheid stellen de gang van de besprekingen te volgen. Chili heeft nog geen televisie. De Argentijnse president zal met groot militair vertoon in Santiago wor den ingehaald. JUAN PERON grote plannen Hertog van Edinburgh prijst Nederland De hertog van Edinburgh heeft Woensdagavond in een toespraak te Londen o.m. gesproken' over de „zeer grote verplichtingen" die Engeland ten opzichte van Nederland heeft wat be treft de techniek van de landwinning. De hertog zeide tijdens een diner, dat Engeland in de nabije toekomst zijn „schula" hoopt te kunnen inlossen door practische hulp „in ruil voor de hulp, die de Nederlanders ons in het verleden hebben verleend". Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verleniging van de geldingsduur van de wet huisves ting gerepatrieerden 1950, alsmede tot wijziging van deze wet. De regering wijst er op, dat de ver reikende bevoegdheden, welke de wet inhoudt, nog niet kunnen worden ge mist- De repatriëring van Indonesië uit is nog steeds van niet geringe om vang. Daar komt bij, dat een aantal in Indonesië verblijvende gezinnen van Indisdhe Nederlanders nog recht op overtocht naar Nederland kan doen gelden. Sedert het begin van 1950 werd aan ongeveer 13.000 gerepatrieerde gezin nen een woongelegenheid verschaft. Voorgesteld wordt de geldingsduur van de wet te verlengen tot 1 Januari 1955. Brazilië neemt verscheidene maat regelen om zijn luchtmacht uit te brei den en te moderniseren, Daartoe heeft, het ministerie van Luchtvaart o,a. een basiscontract ondertekend, dat de Fok ker-fabrieken machtigt in Brazilië een fabriek te bouwen. De minister van Luchtvaart, Nero Moura, vertelde, dat Braziliaanse inge nieurs en officieren een bezoek aan Nederland hebben gebracht om ver scheidene typen straalvliegtuigen te bestuderen. De minister zei, dat het Fokker S 14 lestoestel voor de oplei ding van straaljagerpiloten in Brazilië gebouwd zal worden. Communisten waarschuwen de bevolking De Oostduitse communisten, die hebben beweerd dat de overstromingen in Nederland helemaal niet hadden behoeven te gebeuren als de regering in plaats van voor de defensie voor de d fjk en had gezorgd, hebben de bevolking nu ernstig moeten waar schuwen voor dreigende overstromin gen als gevolg van de plotseling in gevallen dooi na de zware sneeuwval van de laatste dagen. De bevolking wordt in bekend makingen aangespoord groepsgewijze voorzorgsmaatregelen te treffen en de wacht te betrekken bij dijken en bruggen, omdat de rivieren het smelt en regenwater niet snel genoeg kunnen verwerken. Dagelijks worden bijna 1000 mensen per vlieguig nit Berlijn gehaald Met ingang van Maandag a.s. zullen per dag 950 Oostduitse vluchtelingen per vliegtuig uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden overgebracht. Dit betekent een verhoging van het huidige aantal met 30 procent, aldus heeft dr. Nahm, een functionaris van het Westduitse vlr.chtelingenministe- rie Donderdag te Bonn verklaard. Dr. Nahm voegde hieraan toe. dat hij zou tradhten met ingang van 8 Maart a.s. di.t aantal nog te verhogen. Hij ge loofde, dat de vloed van vluchtelingen, die in Januari het hoogtepunt van 25.000 bereikte, binnenkort zal afnemen. Als zuiver persoonlijke mening gaf hij, dat Oost-Duitsland begon ernstige maatregelen te treffen om West-Berlijn af te sluiten. De Franse musicisinds 1934 verenigd in het Orchestre National de la Radiodtffusion Frangaise" hadden, onder de indruk van de Watersnoodramp, spontaan hun gages ter beschikking gesteld en zo stond het concert dat zij Woensdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag gaven in het teken van de hulpactie voor de getroffenen. Het was overigens het eerste optreden van dit orkest in ons land en van de gelegenheid om een van de bekendste Franse orkesten in werkelijkheid te horen had dan ook een zeer groot aantal muziekliefhebbers gebruik gemaakt. Ik geloof echter dat deze kennisma king niet de gelegenheid bood het en semble in zijn beste prestaties te ho ren. Het programma was alleszins in teressant. De Franse scheppende toon kunst was er in vertegenwoordigd met werken van Berlioz, Roussel, Dukas, Debussy en Havel, en als vriendelijk gebaar stond daar het Capriccio van Hendrik Andriessen tussen Een en an der werd uitgevoerd onder leiding van Heniri Tomasi, een der vaste dirigenten van het Orchestre National. Mogelijk is zijn directie te veel op het werk voor de microfoon Ingesteld, mogelijk ook werkte voor de pauze de onbekend heid met de acoustische eisen van de ze zaal storend, in elk geval werden de vertolkingen van Le Carnaval Ro- main, het Capriccio en de Roussel- symphonie niet diè muzikale belevenis sen, die men krachtens de reputatie van het ensemble had mogen verwach ten. Er werd met grote intelligentie en slagvaardigheid gemusiceerd en e: werden bewonderenswaardige indivi duele prestaties geleverd, maar er ont brak aan het geheel een voldoende nuancering van de klank, men miste soepelheid bij de dynamische schake ringen en men constateerde een on nodige grofheid in de forte-passages. Ik meen dit te moeten, schuiven op re kening van de dirigent, die, althans in het gedeelte voor de pauze, een wijze van musiceren huldigde, die misschien voor de microfoon, en met de cor recties van een contrölekamer, tot goed resultaat leidt, maar die de critisohe luisteraar in de zaal allerminst kan bevredigen. Laat ik hier onmiddellijk aan toe voegen dat de uitvoering van de Twee Nocturnes van Debussy na de pauze de vermoede kwaliteiten van dit orkest schitterend demonstreerde. Hier was subtiliteit en doorzichtig heid in de klank, hier kregen de prach tige houtblazers hun kansen en hier waren een verfijning en distinctie in het ensemblespel die alle voorafgaan de bezwaren deden verdwijnen. Men hoorde hier een orkest dat tot grote dingen in staat is en dat de beste tra dities van het Franse musiceren hoog weet te houden. R. N. D Hor.: 1. harde blauw grijze kalksteen, ge bruikt voor stoepen en zerken. 5. snoer met propjes papier aan het ondereind van een v-lieger. 10. kinbaard. 12. gevleu gelde sprookjesfiguur. 13. bekende motorra ce. 15 etemberedder. 17. inhoudsmaat. 18. paardenvlieg. 19. vij andelijke aantasting. 20. rechtsgeleerde. 21. lokspijs. 22. persoon lijk voorn.w. 23. schre de. 25. openbaar ver voermiddel. 28, be ginnende met (afk.) 29. laan met zeer ho ge bomen. 30. reeri-s. 32. graanpakhuis. 34. hol geslepen glas. 37. techn. graad. 39. be naming voor verschil lende soorten van wortelen. 40. vorm van onderwijs (afk.). 41. bekende drank. 42. groente die dioor mid del van zout verduur zaamd Is.43- loof boom. 44. rivier in Neri. 46. vader. 47. buffet voor sterke dranken. 49. meisjes naam. '51. stormram. 52. garenafwan der. Vert.: 1. aamborstigheid. 2. geestelijke titel. 3. uitrusting van kleren. 4. persoonl. voor- naamw. 8. overdreven-; overmatig. 7. nieu we regel. 8. voltooid. 9 deel va-n een reken kundige breuk. 11. op die manier. 14. kever. 15. iemand die altijd op een anders porte- monnaie teert. 16. herbergier. 17. achterbout van een varken. 23 sluiskolk. 24. slangvor mige vis. 26. hertsoort. 27. adellijke titel op Java. 31. africhter van paarden; rijmeester. 33. eerloos; snood. 35. u.it naam van. 36. ruim vertrek. 38. strijdpaard. 40. omslag voor papieren. 45, winterkenmerk. 47. soort Oplossing No. 278 Hor.: K. B., ct., banaal, ovatie oer, del, V. N„ do. fez. en, patiënt, pij, tuit, soms, lik, c. w. t., tij, bles, wond, je, tactiek. O. K., Ada. r. o., el, K. M. A., dom, ironie, entree. V. M„ A. M. Vert,: talent, kas, ba. C. V.. taf, biceps, lont, orde. de. vat, ons, zij, piket, ietwat, totok, uil, mij-n, bederf, sar. wel. domper, ja, code, ieme, ka. C. N. V., atm-, 1. m„ na. De Franse Nationale Vergadering heeft gistermorgen een wetsont werp aangenomen (348217 stemmen) waarbij amnestie wordt verleend aan alle Fransen, die tijdens de oorlog tegen hun wil in het Duitse leger heb ben gediend en oorlogsmisdaden heb ben bedreven op bevel van Duitse legcrautoriteiten. De amnestie is van toepassing op 12 Elzassers, die de vo rige week door een militair tribunaal in Bordeaux, te zamen met zeven Duit sers, veroordeeld werden wegens de uitmoording van 642 mannen, vrouwen en kinderen in Oradour-sur-Glane in 1944. e juridische commissie van Franse Raad der Republiek (Senaat) heeft het ontwerp met zeven stemmen tegen, geen voor en tien onthoudingen verworpen. De communistische afgevaardigden in de Nationale Vergadering stemden te gen. Zij zeiden, dat de Duitsers en Elzas sers dezelfde verantwoordelijkheid voor TECHNISCHE LEEMTEN |"»i'rlden voor. Ook hier du, een ver- I hoging van het geregistreerde aantal IN DE WET n. (Van een onzer verslaggevers). Dat de werkloosheidswet de tendens heeft de werkloosheidscijfers ongunstig te beïnvloeden, althans het totaalbeeld enigszins te vertekenen, zagen we in een vorig artikel. In een van onze hoofdartikelen werd reeds de vinger gelegd bij het geval van de serveuse die in het zomerseizoen een behoorlijke verdienste heeft gehad en nu met f 60 in de week van de w. en w. naar huis gaat. Enkele typische voorbeelden ontvin gen wij ook uit de kringen van de ha ringvisserij. Een reder schrijft ons het volgende: In September jl. hadden wij een schip met motorschade, waardoor de bemanning ca. drie weken thuis moest blijven, Volgens de loonovereen- komst kunnen de leden van de beman ning dan aan de wal te werk gesteld worden tegen een schuurloon van f 43.05 per week. Dit hebben wij ook gedaan doch daar het garantieloon voor de haringteelt f 50 bedroeg, betaalden we aan deze mensen f 50 uit. Een schip van een andere rederij had dezelfde tijd eveneens een dgl. motorstoring. De bemanning van dit schip werd niet te werk gesteld doch naar de w en w. gezonden. De matrozen van dit schip ontvingen een uitkering van f 61.20 per week. Een ander voorbeeld: De nettenboet- sters gingen jaarlijks gedurende de maanden December en Januari naar huis zonder uitkering van loon, Nu ko men deze mensen allen in de w. en w.- wet. Voorheen werden ze nimmer ge registreerd omdat ze in vaste dienst bleven en zich niet bij het Arbeids bureau meldden. Hetzelfde doet zich gedurende enige weken in de zomer- werklozen in vergelijking met voor gaande jaren. Derde voorbeeld: Voorheen werd gedurende het voorjaar steeds een groot aantal matrozen in de rederij bedrijven te werk gesteld. Het loon hiervoor be droeg 43.05 per week. De werkloos heidsuitkering is momenteelf 45.04 per week per matroos. Deze arbeid werd steeds als een soort werkverschaffing beschouwd, omdat 't beter verricht kon worden door vast personeel. De invoe ring van de w. en w.-wet zal tot gevolg hbeben dat dit voorjaar een belangrijk kleiner aantal zeelui op de schuur te werk gesteld zal worden. Een ander lezer wijst nog op de losse arbeiders die in hoofdzaak in het voor hen gunstige seizoen werken en dik wijls naast hun arbeid voor derden er een eigen bedrijfje op na honden. Het betreft hier in hoofdzaak mensen die ook vroeger nooit in de winter bij anderen werkten en zich nu als werk loos opgeven. Onze lezer heeft kennelijk hier het oog op de landbouw, doch uit betrouwbare bron hebben wij verno men dat de Agrarische Bedrijfsvereni ging bezig is tegen dit euvel op te tre den. Er zullen in overleg met het Alg. Werkloosheidsfonds bepaalde richtlij nen worden opgesteld. Uit alles blijkt wel dat men bij de uitvoering van de wet nog met allerlei kinderziekten heeft te kampen. Zulks was trouwens te verwachten. Het zou wel een wonder zijn geweest als een zo ingewikkelde wet niet op bepaalde on derdelen technische gebreken zou heb ben vertoond. Ondanks deze kinderziekten mag de wet echter als een groot sociaal goed worden beschouwd. De in de practijk gebleken leemten zullen zo spoedig mogelijk door wetswijziging moeten worden weggenomen. In een derde artikel nog enige slot opmerkingen. deze gruwelen droegen. De afgevaar digden van de Elzas hadden in de juri dische commissie gedreigd af te treden, indien het ontwerp, dat scherpe critiek heeft uitgelokt van de zijde der fami lieleden der slachtoffers van 't bloed bad, niet zou worden aangenomen. Het wetsontwerp heeft o.m. tot ge volg, dat de familieleden van de slachtoffers van de massamoord geen schadevergoeding van de Elzassers kunnen eisen. De staat zal schade ver goeden. Tijdens het debat weenden vele af gevaardigden zonder terughouding. Men nam een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de vermoorde bur gers. De Nationale Vergadering be sloot aan alle slachtoffers posthuum de „Orde van de Natie" te verlenen. (Van onze Haagse redacteur) Enkele duizenden huisdieren in de overstroomde gebieden zijn door toe doen van de Ned. vereniging tot be scherming van dieren gered van een verdrinkmgs- of hongerdood. Reeds op Maandag 2 Februari vertrokken be stuursleden en inspecteurs van deze vereniging naar de verdronken steden en dorpen, om honden, katten, kippen en konijnen uit schuren en van zolders te halen of van voedsel en drinkwater te voorzien. Het asyl in Dordrecht was reeds na één dag tjokvol. Ook in Rot terdam was spoedig geen plaats meer en daarna zijn de dieren naar Den Haag en andere plaatsen gebracht. Zoveel mogelijk wordt nauwkeurig gere gistreerd waar de dieren vandaan ko men en waar zij zich bevinden, opdat zij door de eigenaars, wanneer deze naar de geëvacueerde gebieden terugkeren, meegenomen kunnen worden. Nog da gelijks stroomt het verzoeken om die ren die achterbleven, te redden of hun voedsel en drinken te brengen en nog dagelijks trekken de dierenredders er op uit. Desondanks zeide ons de heer J. Fre- mery Kalff, voorzitter van de bond voor politiedierenbescherming: „Wij zijn te kort geschoten, doordat wij hierop niet berekend waren. Dit moet in de toe. komst voorkomen worden." Op zijn ini tiatief is dezer dagen opgericht de Stichting Dierenrampenfonds, waaraan deelnemen de Ned. vereniging tot be scherming van dieren, de Bond voor po litiedierenbescherming en de Wereldfe deratie voor dierenbescherming. Het dierenrampenfonds is een permanente instelling, die ook in de toekomst bij rampen hulp wil bieden aan het dier in nood. Men wil een apparaat opbou wen, dat volkomen paraat is en dat on middellijk georganiseerd kan optreden. Nu door de regering is aangekondigd, dat de eigenlijke noodtoestand In het rampgebied geëindigd is, meent het be stuur van het dierenrampenfonds een beroep op het Nederlandse volk te mo gen doen om het werk van dit fonds te steunen.' Het gironummer ls 154 ten name van de Stichting Dierenrampen fonds te Amersfoort. Voorzitter van de stichting is dr. mr. W. I-Iugenholtz te Leiden, secretaris de heer G. Seppen, Iluyghenslaan 69 te Arnhem. Verzoeken om dieren In nood te redden of van voedsel te voorzien moeten gericht worden tot de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40, Den Haag, tel. 112755. Methodisten doen beroep op Italiaanse regering Methodisten, die in Napels terugge keerd zijn van een vierdaagse synode in La Spezi:a, hebben meegedeeld dat een beroep op de regering is gedaan om een einde te maken aan de ernstige toestand en achtervolging van de pro testanten. Er is de regering verzocht toe te zien op de godsdienstvrijheid die in Italië geldt. Speciaal is aan de minister van Bin nenlandse Zaken Scelba verzocht het bevel aan Caliandro, de di recteur van het evangelisch bijbelinstituut in Na pels, om het land te verlaten, in te trekken. W Deze K.W.F. L.ucifers worden Bovendien geeft de fabrikant tO°/0 extra van de toeslag voor dit doel. ren samen gaan kaar- zijn beroep noemde de tenêhevd te mogen laten, ten in het zaaltje van een man rijwielhersteller, zijn Derhalve begaf ik mij da- petieterig café in de bin- leeftijd lag in d,e buurt delijk naar het dichtstbij- lenstad. Zij hadden het van de 69. Hij verklaarde zijnde politiebureau om over 't geheel genome met schorre stem onsehui- aldus ingrijpend op te goed met etkaan- kunnen dig te zijn en slechts uit treden." vinden en brachten meer noodweer gehandeld te Hier onderbrak de po- avondjes al kaartend hebben. lllierechter het relaas, dat zoek. Maar op die avond Blikbaar had hij bui- voorzichtig werd ges pro- was het misgegaan. Een ten de welsprekendheid ken, alsof het lang van te kaart kan vreemd te- van Geert gerekend, die voren zorgvuldig uitge- rechtkomen en op een als getuige was versche- balanceerd was. „Mis- kwaad ogenblik had Ja- nen. Geert was sjofel ge- schien kunt u zeggen hoe cob tegen zijn partner kleed en droeg lange het precies gebeurd is", gezegd: „Jij speelt ver- puntschoenen, die slecht vroeg de rechter kortaf, draaid stom". Geert, die hij zijn kleine gestalte Geert was even zijn rol een klein mannetje is, pasten. Gaarne was hij kwijt, maar ging snel was niet dadelijk kwaad bereid de ware toedracht daarna weer verder: „Let tende op de vreemde ge dragingen van de ver dachte Jacob H., heb ik ernstig gemeend de auto riteiten, zijnde politie en justitie, niet langer De advocaten zaten te gniffelen, terwijl de ge- tuige onverstoord verder praatte. Het duurde lang „Mijnheer edelachtbare voor alles tot in de fijnste Spraakzame getuige geworden, maar toen zijn vriend de aanklacht her haalde, h-ad hij vinnig ge antwoord: „En jij speelt vals, lafbek." Er waren meer woorden gesproken die alle gemeen hadden, dat ze onvriendelijk ge laden waren. Ten slotte van het gebeuren te ver had Geert het slapeljte tellen. kaarten opgenomen en h-et in het treiterende ge- officier", zo ving hij zijn details verhaald was. zicht van zijn tegenstan- schildering aan, „gerui- De verdachte Jacob der gegooid, met toevoe- me lijd heb ik de gedra- was er diep dooionder de ging van het verklarende gingen van de daar staan- indruk gekomen, dat woordje: „Daar!" Jacob de Jacob H. gadegeslagen, bleek zonneklaar, Hij be- had toen' woedend het verontrustten mij zeer. kende zonder omhaal zijn kaartenplankje opgeno- Toen hij nu op die be- schandelijke daad en he men en daarmee twee wuste avond hel kaarten- tuigde zijn spijl. Eis: vijf fikse klappen uitgedeeld Plankje opnam en mij gulden, in verband.met op het hoofd van Geert. 1wee gemene tikken toe- het geringe inkomen van diende op het hoofd" de verdachte. Vonnis: vijf Nu stond Jacob voor hierbij wees spreker met gulden, de politierechter. Zijn lin- een pijnlijk gebaar naar Samen gingen de man- keroog hield hij verbor- zijn schedel - „meende ik netjes de zaal uit. Jacob gen onder een zwart niet langer de gezagdra- met zijn hoofd naar de lapje, waarmee piraten gende autoriteiten, zijnde grond gericht, Geert in kinderboeken gewoon- de politie en justitie, van waardig knikkend. RADIO-AGENDA Zaterdag 21 Februari HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram, 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.40 Orgel spel. 9,00 Voor de huisvrouw. 9,05 Gram. (Om 9.35 Waterstanden), VPRO: 10,00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10,20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.35 Piano recital, 12,00 Gram. (12.30—J2.33 Land- en tuinbouwmeded.) 13.00 Nieuws en commen taar. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Raidoweek- journaal. 14.25 Orgel en zang. 14.45 Boek bespreking. 15.00 Accordeonmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Koorzang. 18.40 Reportage. 19.00 Artiestieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws, 20.05 Gram, 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 21.45 Gram. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Ge- var. muz. 22.40 „Onder de pannen", hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. 7.00—24.00 KRO: 7,00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Och- tendgymn. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgen gebed en Liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huls vrouw. 9.35 Gram. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Grain. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.) 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath, nieuws. 13.20 Franse liedjes. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les, 14.40 Amateursuitz. 15.15 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.55 Pro menade Orkest en soliste. 16.30 De Schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevar. muz.. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Reg. uïtz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Parlements- overzlcht. 19.30 Gram. 20.00 „Lichtbaken", caus. 20.15 „Beurzen open, dijken dicht". 21,45 Gram. 21.55 „Veronica", hoorspel. 22.45 Avondgebed en Liturg, kalender. 23.00 Njeuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. B.B.C.: UITZENDING VOOR NEDERLAND 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (-224, 49, 42 en 31 m.) 22.00—22.30 Nieuws, Spiegel van de week, sportjournaal. (224 en 49 m.) Opdrachten Kunstmaand Door de Stichting Kunstmaand Am sterdam zijn tot dusver voor de kunst maand, die op 1 Juni 1953 geopend zal worden, drie opdrachten verstrekt. Kees Kef heeft opdracht gekregen een drietal koorwerken te componeren welke zullen worden uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Fe lix de Nobel. Sonia Gaskell zal een nieuw ballet ontwerpen, getiteld „Luctor et Emergo", niet als onder werp de ramp in Zeeland. Géza Frid is opgedragen hiervoor de muziek te componeren, Advertentie) Tradescantia's zijn niet zo algemeen bekend, ten minste niet onder deze naam. De leek kent ze meer onder de verzamelnaam: hangplantjes. Ze wor den echter als kamerplant, heel veel gekweekt en met groot succes. Ze vol doen welhaast op elke standplaats, zij het dan ook, dat ze wel van een lichte plaats houden, doch beslist volle zon is niet eens noodzakelijk. Mochten de lange ranken in deze lijd van het jaar wat blaadjes verloren hebben, zodat ze dus min oif meer kaal worden, dao is dat geen bezwaar. Men kan die kale ranken een flink eind inkorten en des noods neemt men dan de jonge kop pen ook nog weg, want die kan men als stekmateriaal gebruiken, Het stek ken van deze Tradescantia's is namelijk helemaal niet moeilijk; elke huisvrouw kan dat. immers doen. Wanneer men de stekken in een potje zanderige aarde steekt, zullen ze binnen enkele weken wortels gevormd hebben. Men kan ze trouwens ook in een flesje wa ter stekken, doch zodra ze dan wor tels gevormd hebben, zullen ze potjes met aarde nodig hebben. Trades cantia's kan men in verschillende soorten bij de bloemist krijgen, zowel met goudbonte als met zilverbonte en roodbonte blaadjes. De groene soorten groeien het sterkst, doch de bonte soorten zullen wel meer in de smaak vallen. Het zijn echt plantjes om er een massa van op te kweken, die men dan aan vrienden en kennissen kan geven. FLEURIST. Tot vice-consul van Groot-Brittan- nië te Amsterdam is benoemd de heer J. F. Wearing, tot consul van Israël de heer Avdhalom Caspi. Het aantal faillissementen in ons land heeft In Januari .1.1. een belang rijke vermindering te zien gegeven ten opzichte van dat in de overeenkomstige maand van 1952, toen een sedert de be vrijding nog niet voorgekomen niveau werd bereikt. Ook in vergelijking met December 1952 was liet aantal faillisse menten lager. Uitgesproken werden in Januari j.l. nl. 116 faillissementen, tegen 137 In De cember en 202 in Januari 1952. Volgens een opgave van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del bedroeg het aantal faillissementen in Januari in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 8 (v.m. 14, v.j 22), Amsterdam 16 (26, 25), Zuid-Hot land (excl. Den Haag en Rotterdam) 21 (12. 23). Den Haag 12 (8. 22). Rot terdam 6 (14, 12), Utrecht 1 (13, 16), Gelderland 21 (16, 14), Noord-Bra bant 6 (8, 22). Limburg 5 (8, 11). Zee. land 2 (5. 4), Friesland 4 (2. 11), Gro ningen 5 (2, 11). Drente 2 (2, 4), Over- ijsel 7 (7, 5). Kolenproductie in Jan. gestegen De Nederlandse kolenproductie heeft in Januari jl. 1.100.500 ton bedragen, tegen 984.600 ton in December, gemid deld 1.044.000 ton per maand In 1952 en gemiddeld 1,124.000 ton per maand in 1938. De gemiddelde productie per werkdag steeg van 41.000 ton in Dec. jl. tot 42.300 ton in Januari, aldus voor-' lopige cijfers. De mijnen verzonden in Januari 890.500 ton, waarvan 801.000 ton be stemd waren voor binnenlands ver bruik, tegen resp. 818.700 en 683.600 ton in December jl. De kolenvoorraden der mijnen bedroegen einde Januari 68.400 ton, tegen 100.300 ton op 31 Dec. 1952. Uit Engeland, België, Amerika, Duitsland en Polen werden in Januari 309.800 ton kolen ingevoerd, zodat er in totaal voor binnenlands verbruik een hoeveelheid van 1.110.800 top beschikbaar was. De in December beschikbare hoeveelheid was 1.055.000 ton. De invoer bedroeg in die maand 371.400 ton. Ned. Handel M. verwerft belang in Blijdenstein De Twentsche Bank en de Neder- lanrlsche Handel-Mij. hebben een over eenkomst getroffen, krachtens welke het bedrijf van de firma B. W. Bly- denstein en Co., tot dusverre geheel tot het concern van de Twentsche Bank behorende, van 1 April 1953 af voor gezamenlijke rekening zal wor den gevoerd. In verband hiermede zal naast de heren mr. R. A. Vreede en J. R. Rijp- perda Wierdsma de heer II. H. Oerle- mans, tot dusverre werkzaam bij de vertegenwoordiging der Ned. Handel- Mij, in Londen, als „personal partner" van B. W. Blydenstein en Co. gaan optreden. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2