Zwendel in New York Dulles gaf visie op koers der V.S. Monteux dirigeert drie liefden journaal BENDEWEZEN VERDEELD IN KLEINE GROEPEN Gangsters werden millionnairs LASTIG I AAN TE i PAKKEN Grootse Vïncent van Gogh- herdenkingen HERDENKINGSDIENST NEW YORK Len reus verloor ontzag ABDUSIROOP Je'JacMoji, wereldproblemen in vogelvlucht OVERLEDEN Ingewikkelde begroeting In Faroek's droompaleis Beperking van voorarrest PURÓE VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF (Van onze correspondent) NEW YORK, 19 Febr. De hoofdmannen van het bende wezen in de haven van New York staan niet alleen. Achter hen, of beter onder hen, staat een leger van kleinere groot heden in het duistere rijk van de corruptie. En op hun beurt zijn ook zij aanvoerders van kleine legertjes medespelers in dit lugubere spel met de eerlijkheid en met de belangen van een wereldhaven. hoofden van de verschepers zul. len bevechten en het havenge bied van New York zullen te rugbrengen tot een afspiegeling van het Chicago der AI-Capone- jaren. Deze mentaliteit is in feite een ruggesteun voor de kwa de elementen in hun strijd tegen de Congrescommissies en de wetgevers van onze staat New York, die er onder leiding van de om zijn „crime busting" beroemd geworden gouverneur Dewey op uit zijn het kwaad uit te roeien. Men behoeft geen ziener of aartspessimist te zijn om te voorspellen, dat dit geen een voudige opgave zal blijken te zijn. Allereerst zijn daar de „hiring bosses". Zij staan rechtstreeks onder de grote gang sters en zijn de aanvoerders van ploegen van doorgaans twintig man, die voor een bepaald detail van het ladings- of lossingswerk worden aangewezen. Deze „huur bazen" zijn kleinere machthebbers maar hoe machtig zijn ze in de ogen van een zestigtal havenar beiders. die hunkeren naar een dag werk, waarvoor maar twintig of hoogstens veertig man in aan merking komen. Er vallen bij het huren van de Ploegen weinig woorden. De „huurbaas" geeft éêh knipoogje aan een voorman, wiens negentien collega's daarmee promot zijn uitverkoren. De ande ren vissen er naast en zitten wéér een dag zonder geld. Vanzelfsprekend is dit Knipoog je van de huurbaas geld waard. In vele gevallen kan hij een kick back eisen van omstreeks 25 pro cent van het dagloon van elk der twintig leden van de ploeg. Het geen per knipoog op ongeveer S 100 komt. Die zijn niet uitslui tend voor hem. Wellicht, dat hij er tien of vijftien dollar van kan houden. Het restant is bestemd voor de bazenboel, die er zich we) voor wacht de spieren te ver moeien met het sjorren en sjou wen van kisten en zware ladingen. Nu is het een feit. dat niet alle huurbazen een dergelijke kick back eisen. In het bijzonder de potige, vechtlustige Ierse haven arbeiders staan hun mannetje en hebben zich zo georganiseerd, dat elkeen loon naar werken trekt. Maar het Italiaanse en neger element der havenarbeiders is on derling te zeer verdeeld om één lijn te trekken en de rechtmatige belangen te beschermen. Zij val len telkens opnieuw ten prooi aan de Anastasia's en Clementes. Tien JN dit tweede artikel X over de corruptie in X de haven van !\ew York 2 X vertelt onze corresponX dent Robert Kiek hoe X het, zwendelsysteem in X de practijk werkt en hoe X X de gangstors. naarmate X hun portefeuilles dik- kor werden, aan invloed duizend man een vrij zuivere schatting van deze laatste groep leveren de gangsters derhalve per dag een bedrag van 25.000 a 50.000 op of per jaar (een conservatieve schatting) 400 millioen. Dat zijn heel wat mil- lioenen in de handen van een kleine groep onscrupuleuze gang sters. Opiumsmokkel Waar zo grote sommen zo ge makkelijk en vlot in handen van de gangsters worden gespeeld, ontstaat het verlangen snel, grote investeringen te maken in de meer lucratieve ondernemingen hoe hoog het risico ook moge zijn. Handel in verdovende middelen is een dergelijke onderneming. Waar de gangsters over grenzenloze rou tine op het gebied van scheeps ladingen beschikken, en makkelijk contact maken met opvarenden, is het aanvoerprobleem nooit te moeilijk. Het ontwikkelen van een afzetgebied vereist meer hersen- kracht. Welgestelde gangsters waren in middels in een positie geraakt, waarin zij als millionnairs kon den rondparaderen, zich als eer zame burgers konden voordoen en gunsten konden bewijzen aan rechters en politici, die hen vaak zich nauwelijks beseffend met wat voor soort „relaties" zij te doen hadden kleine en gro tere tegenprestaties bewezen. Het afstemmen van een gevaarlijk wetje het waarschuwen om trent een op handen zijnde poli- tie-actie. Politiek diner Zo was het in New York zover gekomen, dat een paar jaar gele den (thans achter de tralies ver sloten) onderwereld-koning Erickson werd „uitgenodigd" deel te nemen aan een politiek diner waar geld werd verzameld voor de campagne voor William O'Dwyer als burgemeester van New York. Foto's hebben de aan wezigheid van Erickson op die bijeenkomst bevestigd. De gang sters van de havenkant verkeer den in een soortgelijke positie Ook zij werden „geraadpleegd" omtrent politieke benoemingen Ook zij gaven „schenkingen" aan campagnefondsen van de politieke leiders, die door hen als „ge schikt" werden beoordeeld. Men behoeft «lechts het recente persbericht na te gaan, waarbij oud-burgemeester O'Dwyer (te vens oud-ambassadeur der V.S. in Mexico) verk'aarde immigrant if> Mexico te zijn geworden en er ivet aan 'e denken naar Amerka terug te keren om zich te verde digen tegen de beschuldigingen omtrent zijn vermeend corrupte gestes in zijn kwaliteit als burge meester. om zich een akelig-dui- delijk denkbeeld te kunnen vor men van de corruptie, die zich zo makkelijk voortolant van de oevers van de Hudson tot het ar beidsterrein van de vroede vade ren onzer stad, Wat erger is: menigeen deinst er voor terug deze corruptie koe bij de horens te vatten. Men vreest er voor, dat wanneer de huidige benden uiteengesla gen zullen worden er nieuwe gangsters zullen opstaan, de huidige ..betrekkelijke rust" zullen verstoren, elkaar over de Arnhemse Kunstdag ARNHEM. 19 Febr. Het Ne derlands Theater Centrum heeft voor 14 Mei, Hemelvaartsdag, een kunstdag te Arnhem georgani seerd. Dit in navolging van het geen Jean Villar in Frankrijk doet met het doel het contact tussen publiek en kunstenaar te bevor deren. Prof. Anton van Duinkerken of de heer Hans Tiemeyer houdt een inleiding. Vervolgens zal de Ne derlandse première van een be langrijke film worden gegeven; 's middags concerteert in het Arnhemse Openluehtheater het Gelders Orkest, gevolgd door een discussie tussen diverse toneel leiders, toneelspelers, literatoren en het publiek over kunst. Het gemeentebestuur van Arn hem biedt een maaltijd aan. De kunstdag wordt besloten met een toneelvoorstelling van een spe ciaal stuk in de Stadsschouwburg. AMSTERDAM, 19 Febr. De Ned. ?r. voor Vrouwenbelangen. Vrouwen arbeid en Gelijk Staatsburgerschap houdt 11 Maart een bijeenkomst in het Minervapaviljoen, die in het teken zal staan van het onderwerp- Onge lijke betaling van man en vrouw jn de bedrijven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 20 Febr. In verband met het feit, dat het 30 Maart honderd jaar geleden is, dat Vincent van Gogh werd geboren, zullen ter herdenking daarvan verscheidene manifestaties wor den georganiseerd, waaronder eer belangrijke tentoonstelling van het werk van Van Gogh, die achtereenvolgens in het Ge meentemuseum te Den Haag, het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo en het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden zal wor den. Op een zeer druk bezochte persconferentie in het Stedelijk Museum werden de in voorberei ding zijnde plannen uiteengezet door jhr. Sandberg, mr. Wijsen beek, directeur van het Gemeente museum te Den Haag en de heer ir. Vincent van Gogh, de neef van de grote schilder. Het comité van V £R staat een eenzame reus in Nederland, ongenoemd in sprookjesboeken en pie kerend over de hardheid der natuur. Zijn armen hangen reeds moedeloos omlaag en straks zal h{j ge schiedenis zijn. Dat is een der dikste bo men van Nederland, die in zijn goede dagen een ver gelijking met alle tropische bomenpracht doorstom Zijn standplaats, op het landgoed van Baron van Boetzelaer, ergens tussen Utrecht en Zeist, kan met ere genoemd worden en de reus was altijd een beziens waardigheid: een omtrek ran 7.25 m en een doorsnee van 2.60 m. Kolossale af metingen. welke de belang stellenden met ontzag ver vulden. Niet echter het hemel vuur. dat zo vele malen raak sloeg, dat de reus thans aan z"n laatste uren toe is. Zo zwak ter been is h\j geworden, dat men voor een plotselinge „instorting" is gaan vrezen. Er zijn nu houthakkers gekomen en hun scherpe bijlen gaan flitsend door de lucht De gepijnigde reus is weerloos en zal streks kreunend ter aarde gaan. Al. zeggen zijn belagers, dat het een fiks karwei blijkt. voorbereiding wordt gevormd door de H.H. mr. Reinink en dr. Vroom, die het ministerie van O.. K. en W. vertegenwoordigen prof. Ham- macher, directeur van het Rijks museum Kröller-Müller, jhr. Sandberg, directeur der gemeente musea te Amsterdam cn mr. Wijsenbeek. ir. V. van Gogh en mr. Giltay Veth, secretaris. In samenwerking met het ministerie van O- K. en W. en de Regeringsvoorlichtingsdienst wordt er door Polygoon een Van Gogh-film gemaakt. De cineast Jan Out maakt een kleurenfilm volgens een draaiboek van Hul- scher. De 27ste en 28ste Maart wordt er in het Gemeentemuseum te Den Haag een „symposion" ge houden. De 30ste Maart zal prof. dr. De Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, te Zundert. 's schilders geboorte plaats. een kleine gedenksteen onthullen. Op dezelfde dag zal in het Gemeentemuseum te Den Haag een herdenkingsbijeenkomst plaats vinden, waarop prof. Hammacher een rede zal uitspreken. Tevens zal die dag de Van Gogh-expo- sltie geopend worden, waarvan de 23ste Mei in het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo op de Hoge Vcluwe en dé 24ste JuL ;n 't Sted. Museum te Amsterdam de vernissage zal zijn. Tegelijkertijd zal in Den Haag een expositie te zien zijn van houtsneden door Utamaro, een der belangrijkste vertegenwoordigers der Japanse prentkunst, wier invloed op Van Gogh's werk groot was. In het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo en in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam zullen verder nog exposities worden ingericht van werken door Van Gogh's grote tijdgenoten, o.a. uit de collectie van 's schilders broeder Théo (de laatste zal te zien zijn vanaf 31 i^.Verouderde hoestj Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw lucht- i wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende 's werelds beste hoestsiroop Wiener Konzerthaus- kwartet (Diligentia) DAT de strijkers van het Wie ner Konzerthaus Kwartet, dat gisteravond in Diligentia te Den Haag voor de vereniging van kamermuziek concerteerde, ras musici zijn, bewezen zij onmid dellijk met het kwartet op. 3 nummer 6 in a-dur van Haydn. Hun spel kent geen pose, is op recht en toegewijd, doortrokken van een onbevangen musiceer- vreugde, maar eveneens van een zekere naïeveteit, die zeker niet 111 strijd is met zulk een pril Haydn-opus, waarvan bovena. het adagio en het verrukkelijke menuetto uitmuntten. Maar het is niet voldoende voor een kwar tet als op. 51 van Brahms, dat een intensere concentratie verg*. Over het geheel miste deze vertolking dan ook de noodzake lijke spanning en contrastering. terwijl ook de gaafheid en zui verheid niet altijd even smette loos waren. Edoch met de melo dieuze lyriek van het kwartet 1 van Borodin waren de he- weer in hun element. Hier bewonderde men hun charme rende musiceertrant, een delicate nuancering en een onberispelijk samenspel, zodat men ten slotte van harte instemde met het enthousiaste applaus van een eivolle zaal. v. d. V VOOR RAMPENFONDS AMSTERDAM. 19 Febr Vijftien an van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf. die in het rampgebied ruim veertien dagen achtereen in touw zijn geweest voor de hulpverlening, zijn in de hoofdstad teruggekeerd. Zij heb ben besloten het in deze tijd met verwerk verdiende geld af te staan in het Rampenfonds. NE"-KATHEDRAAL te New York werd een speciale gehouden, waarin de s! fers van de watersnood derland werden herdacht. Hon derden Nederlanders en Ame rikanen van Nederlandse af komst woonden de dienst bij. Drie families uit New Jersey hadden zich hiertoe in nationa le costumes gestoken. Op de voorste rij v.l.n.rde acht- jarige Hans Koomans. kleine Johnny Waasdorp en Joan Koo- mans die pas 4 jaar zijn en Johnny's eveneens achtjari- j ge broertje Peter Waasdorp. Hun ouder#, mevrouw Wilmer Koomans. mevrouw Reynold Koomans en de heren Peter Waasdorp en Reynold Koomans staan achter de jonge generatie. Tijdens de- dienst hts de Ne-, derlandse Consul-Generaal. Ba- ron de Vos van Steenwijk. een hoofdstuk uit de Heilige Schrift voor. LAL te New - aan deze broeder, die hem het materiële leven verlichtte en als zijn medewerker kan gelden, daar hij hem de ontplooiing van zijn genie mogelijk maakte, worden her-uitgegeven en vermeerderd met nog niet of elders gepubli ceerd materiaal. Behalve 160 schilderijen uit de collectie var ir. V. van Gogh en het Kröller- Müllermuseum zullen er 20 wer ken uit het buitenland en tevens brieven, foto's, etc. deel uitmaken van de hoofdmanifestaties op de Maart). De brieven van Van Gogh Van Gogh-herdenking. I WASHINGTON, 19 Febr. Nog altijd heersen er vele vragen over de koers, welke de nieuwe Amerikaanse regering ten aan zien van de wereldpolitiek zal volgen. En daarom verdient iedere uitlating, welke een tipje van de sluier daarover kan oplichten, de belangstelling. Na president Eisen hower heeft nu ook Foster Dulles gisteren op zijn eerste persconfe rentie als minister van Buiten landse Zaken enkele wereldpro blemen, waarvoor het republi. kcinse kabinet zich gesteld ziet, in vogelvlucht aangeroerd. Allereerst het Verre Oosten: Voorstellen voor een blokkade van L.otn; uunistisch China en andere rrrc£t.-cge»lén o*n de aanvacx vfiu voor de oorlogvoering belangrijk materiaal af te snijden of te ver minderen, worden nog altijd zorg vuldig bestudeerd. Een blokkade was een der mo gelijkheden om China s aanvoer af te snijden. Een andere methode zou het verscherpen van het em. bargo voor verschepingen naar China zijn. Dulles zei niets te weten van _.iig plan. het blokkade-vraagstuk voor de UNO te brengen. Wel zou mogelijk in de Assemblée. welke volgende week bijeenkomt, een be roep op de UNO-leden woorden ge. daan. alle betrekkingen op han delsgebied met een agressor te irermijden. Meer Aziaten inschakelen In het algemeen was het doel der Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, de oorlog in Korea en Indo-China op aanvaardbare voorwaarden te beëindigen. Een van de middelen, waarop dat zou Abonnementsconcert door het Concertgebouworkest onder Pierre Monteux- Tragische ouverture van Brahms. Harold en Jtalie van Berlioz (collst, Klaas Boon. alt viool), Siegfrieds Rhelnfahit uit „Götterdammerung, Siegfrled- ldyll en Voorspel en sloi-scOne uit ..Tristan und Isolde van Wagner. ER zijn de plichtplegingen aan het begin van het concert van gisteravond: Amsterdam begroet Pierre Monteux de zaal staat. Een oprecht en oud vriend van ons alleen herneemt zijn plaats en het is alsof hij nooit weg was werkelijkheid en herinnering vallen samen Monteux herneemt ij 11 plaats, het is gemakkelijk ge zegd en in zijn speciale geval, het geval van de enorm gerouti neerde en virtuoze., is het zelfs gemakkelijk gedaan. Want er blijkt geen spoor van aarzeling tussen Monteux en het orkest, men vindt elkander voetstoots, het contact wordt opgenomen, als ware het nooit verbroken het orkest, kneedbaar apparaat, voegt zich storingloos naar de wil van de 78jarige Monteux, Willig om dat het in zijn exacte gebaar de meester onderkent, de fameuze technicus, die zijn vak moeite loos beheerst. Daaraan ontleent Monteux zijn autoriteit, waarvoor het orkest bukt. Dit gebaar-, men kijkt er naar en is verbaasd. Het is zo simpel, het heeft zo helemaal niets van het effectbejag van de „Pultvir- tuos". Monteux bespeelt nooit zijn zaal, nergens is hij poesur. Hij wil die zaal niets suggereren wat er niet zou zijn hij blijft zakelijk en ad rem. Iemand als Monteux behoeft noch het uiterlijk dicta toriale manuaal noch behoel't hy dat van de extase of van de ver twijfeling. Doch men vergisse zich niet: achter deze gewilde sober heid staat een kolossaal kunnen en een gelijke dosis concentratie. Want bij alle bonhommie weet deze Pierre Monteux, wanneer hij daar staat, precies wat hij wil, tot in het minste detail, En dat is vóór alles efficiency. Men ziet het dit gebaar aan, dat nergens te veel geeft, maar ook nergens te wei nig, dat met een minimum aan beweging een maximum aan effect bereikt men hoort het aan het orkest dat exact klinkt, helder en, hoe gecopliceerd ook het noten beeld. volstrekt doorzichtig. lonteux dirigeert en hy brengt de zaal zijn drie liefden, muzikale liefden wel te verstaan: Brahms, Berlioz en Wagner en zulks trots het feit, dat men bij ons in Frank rijk iets heeft tegen Brahms cn Wagner. Wij weten waarachtig niet wat en omdat Monteux niet op de hoogte is van deze ver standsverbijstering zo min als hij ooit het „iets" zou kunnen be vroeden, belijdt hij zijn liefden ge lijk het een werkelijke Fransman betaamt, voluit en sans pudeur. Brahms. Berlioz en Wagner klinken derhalve in de grote zaal tegelijkertijd hoort men noeg het totaal aan provincies van de muzikale romantiek. Ir Brahms ontmoet men de classicis- tisch-absolute provincie, in Ber lioz de romantisch-realistische en in Wagner die, waarin het samen gaan der kunsten wordt bepleit. Meer derhalve dan een program ma ontwerpt deze werkenreeks een cultuurbeeld van de 19de eeuw en het is aan Monteux dit beled uit te werken. Hij doet zulks op zijn manier, een zeer speciale, die ons andermaal be wust doet worden van de plooi baarheid en voegzaamheid var het notenmateriaal. In de zuiver orkestrale sector gaan de „Tragische ouverture" van Brahms en „Siegfrieds Rhein fahrt," uit „Götterdammerung" de „Siegfried-Idyll" en het „Voorspel en slotscène" uit .Tristan und Isol de" van Wagner. De niet-Fransen in de zaal kennen deze stukken uiteraard, kennen ze in de meest strikte zin van het woord ..par oceur" en weten ze universeel en onvergankelijk. Niettemin is men verbaasd; Monteux ziet èn Wag ner én Brahms door zijn bril en het, blijkt een volstrekt schoonge- poetste bril, waarop geen smetje wordt geduld en waardoor hij dus zeer helder en zeer scherp ziet. Gegeven deze bril of zo men wil mentaliteit, klinken deze stukken anders dan ze hier plegen te klin ken. subsidiair dan men ze in zijn herinnering heeft. Stuk voor stuk gingen ze door een zeer lucide geest. Eén die geen troebelheid duldt, die de dikke, logge klank verfoeit en nog slechts het geser reerde geluid kent, ontdaan van de atmosfeer van „Sehnsucht", di< men typisch meent voor de Ro mantiek. Vandaar dat men een an dersoortige Brahms en Wagner hoort, gespannere, geschuurder. zonder die emotionele complica ties, waaraan men is gewoon er gehecht. Het blyken zeer vitale, zeer beweeglijke en het zijn zeer exacte interpretaties en alszodanig dragen zij de signatuur van Pierrê Monteux. Van Berlioz ging de concertante symphonie „Harold en Italië", waarin de altviolist Klaas Boon solieerde. bescheiden, met veel warme toon, zü het niet overvolu- TIMMER, Amsterdam, 92 jaar, chirurg en privaat-docent aan de uni versiteit van Amsterdam Sohreef tal loze publicaties op chirurgisch gebied. De overledene was Officier in de Orde 3 Oranje Nassau. Begrafenis vond alle stilte plaats ineus en niet frappant door ar tistieke suggestie of fantasie. Het was de avond van Pierre Monteux Pierre de Eeuwige. H. J. M. MULLER. kunnen geschieden, was de last van de strijd te land meer en meer door strijdkrachten uit de aange vallen Aziatische gebieden zelf te laten overnemen. De troepen van het Westen zouden daardoor niet langer in Azië gebonden blijven. Yalta en Potsdam Over de geheime overeen komsten met de Russen zei Dulles, dat het niet de bedoeling is. de ge heime verdragen uit de oorlog (zoals Yalta en Potsdam) formeel op te zeggen. De door Eisenhower voorgestel de verklaring had twee bedoelin gen: Ten eerste „op dramatische 'wijze" te demonstreren, wat «ie Ver. Staten dachten van de vele Russische inbreuken op de over eenkomsten uit de oorlog. En ten tweede „op even dramatische wijze" de hoop van het Ameri kaanse volk vast te leggen, dat de „gevangen volken" zouden wor den bevrijd van Russische over. heersing. Midden-Oosten Wat het Midden-Oosten betreft Het ministerie van Buitenlandse Zaken bestudeert de mogelijkheid van het verlenen van militaire hulp aan Egypte, Maar dit land zou geen uitrustingen ontvangen, welke voor een oorlog tegen Israël of „iets dergelijks" zouden kunnen worden gebruikt. Dulles ontkende met nadruk de berichten, dat de Ver. Staten een koele houding aannemen tegenover Israëls ver zoeken om steun met het oog op de diplomatieke breuk met Rus land. Anzus Over de Anzus, het veiligheids pact met Australië en Nieuw-Zee- land, zei de Amerikaanse mi nister, dat hij geen amendementen op dit verdrag overweegt, welke ten doel hebben meer leden tot het pact toe te laten. (Engeland heeft herhaaldelijk zijn ontstem ming geuit, dat het niet bij dit pact betrokken is). Over de Europese Defensiege. meenschap merkte Dulles op. dat enkelen van ziin adviseurs vrees den, dat de Franse aanvullende protocollen zouden kunnen wor den opgevat als wijzigingen van de grondbeginselen van het ver. drag. Dulles hoopte, dat deze vrees zou worden weggenomen. Deze ingewikkelde foto werd gemaakt »P London Airport. De er op voor komende personen filmspeelster Ava Gardner en haar man FrSi'a*"»- Het was koud c» winderig, en Ava was verkouden. Zij moest gerulme tud het vliegtuig. „Maar Frankie is het waard een boos gerucht minder ln de wereld. de EEN MAN, die er zich op kan beroemen op ex- koning Faroek's ivoorkleuri ge vleugel te hebben gespeeld, is KLM-telegrafist JAN BRONGERS, mijn opgewekte en beweeglijke huisgenoot, belangstelling van juristenzijde. Geheel privé overigens. Mr. h. die altijd iets andeis beleeft A wassenbergh, officier van veroorzaakte een aanval op Franse politiek in een van heer Luce's andere tijdschriften, „Life", grote verontwaardiging en noodzaakte hem in het open baar zijn verontschuldigingen aan te bieden." Boks juristen DE BOKSWEDSTRIJDEN van Woensdagavond in de Apollo- hal, waar o.a. het Nederlandse kampioenschap halfzwaargewicht op het spel stond, hadden veel Justitie bij de rechtbank in Am sterdam. en mr. ROBERT P. KO- KOSKY, hoofdstedelijk advocaat en gerenommeerd amateur-pia nist, die dan normaal te noemen is. Tijdens een oponthoud in Cairo werd een lid van de vlieg tuigbemanning op zijn wandeling gearresteerd, verdacht van spi- onnage. Na een kort onderzoek werd hij, met veel excuses („En als ik iets voor u doen kan, graag," zei de Egyptische offi cier) vrijgelaten. De jongens zagen iets in het aanbod van de officier en vroe- gen een paleis van de ex-koning, te mogen bekijken. Het werd toe. gestaan, als zeer zeldzame gunst. Een middag lang dwaalden zij door het Kob'oa-paleis, een sprookjeswereld; door zalen vol enorme Perzische tapijten, schil derijen, lichtkronen en beelden. In de slaapkamer grasduinden zij in een boekenkast vol detec tiveromans en beeldverhalen en Mr. H. A. Wassenbergh naast elkaar op een der eerste ring- rijen zaten, zijn boks- enthousias- ten, die bij belangrijke wedstrijden zelden ont breken. Met de hoeden op en de jassen aan, veel si garetten ro kend, peilen zij even h Faroek's - Wat fluistert de ministers vrouw hier achter haar hand naar de vrouw van de president? Het cal wel een geheim tussen haar beiden blijven: tussen mevrouw Wilson, echtgenote van de Amerikaanse minister van Defensie en mrs. Mamie Eisenhower. Zij zitten hier aan, aan een lunch ten bate van een liefdadigheidsinstel ling te Washington, ROTTERDAM. 19 Febr. We gens ziekte van Frits van Dijk zal niet, zoals aangekondigd, Zaterdag a.s. door het Rotterdams Toneel in de Rotterdamse Schouwburg de „Othcllo" worden gespeeld, maar „Hendrik IV" van Pirandello. Ibums met foto'g van Fai huwelijksreis. -Pbrtfretffb schilderijen van Narriman wa ren niet te tellen, evenmin als die van bekende en onbekende filmspeelsters, niet alle geschikt voor een burgermans-familie album. In een van de kamers stonden twee portretten van Hitier, het ene daterend van 1926, het an dere gemaakt tijdens de oorlog. In alle kamers stonden kasten vol met sieraden, prutsdingen zo wel als kostbare specimina. Op twee tafels lagen een paar hon derd horloges uitgestald. Elders met diamanten bezette jenever glazen waarde f 200.000 en met diamanten bezette zwaardjes waarde 20 millioen gulden. Faroek's ziekelijke verzamel woede had verder geleid tot fan tastische collecties brillen met verrekijkers op de lenzen, film en foto-apparaten, stropdassen (er was er een van slangenleer) en wandelstokken. In de muziekkamer vermaak ten de KLM-ers zich het koste lijkst. Daar vonden zij een vleu gel, een orgel, een draaiorgel, een gramofoon met platen van een halve m doorsnee, een pyp- loos orgel en drie automatische piano's. Zij presteerden het alles tegelijk te laten spelen. De twee begeleidende officieren stonden er bij en vonden het best. Korte toneelloopbaan EEN kortstondige toneelloop baan is voor ARIANE AMS- BERG geëindigd in een hervat ting van haar talenstudie. Zij gaat voor haar candidaatsexamen Frans werken. Het afgelopen jaar was zij zonder tot grote prestaties te ko men verbonden aan het ATG, na al veelvuldig te zijn opgetre den bij het Studententoneel. Groot, heel blond, met iets Zweeds in haar uiterlijk (van haar vader) en wat Frans in haar conversatie (van haar moeder) spreekt deze 22-jarige over haar plannen om zich vooral op het vertalen van toneelstukken te gaan toeleggen. „Ik heb al eens „Ondlne" voor het Delftse sludententoneelgezel- schap vertaald en er zijn plannen om een nieuw stuk in studie te nemen. Natuurlijk ga ik door met spelen bij Helicon en verder hoop ik te kunnen blijven mee gaan met de costuumshows, die Cruys Voorberg geeft." Om de eer DE Engelsen zijn boos, omdat het Amerikaanse weekblad „Time" niet de kapitein van de „Queen Mary" maar zijn collega van het Franse passagiersschip „Ile de France" de hoogste lof heeft toegezwaaid voor hei zon der sleepboothulp binnenbren gen van zijn schip in de haven van New York. De Queen Mary" had 55 minuten nodig, „voor zy tenslotte met veel geknoei aan de kade lag," zo beschreef „Time" het. De „Ile de France" meerde in 19 minuten. „Maar," zo vertelt de kapitein van de „Mary" verontwaardigd in de „Daily Express", „het Franse schip is nauwelijks half zo groot als de „Queen Mary" En hoe groter een schip, hoe moeilijker de taak. Bovendien hebben de onderstromen in de haven meer vat op een schip, dat dieper ligt." De „Express" voegt daar nog aan toe: „Maar misschien wilde „Time" de Fransen bijzonder aangenaam zijn. Kortgeleden In de pauze voegde zich bij hen mr. JELJER DE JONG, ju ridisch adviseur van de Neder landse Boksbond. Liefhebberij en professie hebben zich bij hem dooreen gemengd. Naar ik hoor neemt mr. Was senbergh op 1 Mei afscheid als officier van Justitie, wegens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Aanbod voor Derek HET beste nieuws, dat DEREK DOOLEY, middenvoor van Sheffield Wednesday, wiens rechterbeen na een botsing op het voetbalveld moest worden geamputeerd, zich onder de ge geven omstandigheden denken kan, heeft zijn vrouw Sylvia voor hem in petto. Terwijl Derek zich nog herstelt van de onmiddellijke gevolgen van de operatie, heeft de Lon- dense krant „Daily Mirror" hem aangeboden zich na zijn herstel als sportcommentator aan het blad te verbinden. Sylvia zal hem het aanbod overbrengen, zo dra dit mogelijk is. „Dit zal, menen wij, meer be tekenen dan een nuttig baantje voor een jongeman, die plotse ling invalide is geworden en zijn toekomstplannen gebroken ziet," schrijft de „Mirror". „Iedere week zal hij de belangrijke voet balvelden bezoeken, waar hij zijn reputatie vestigde en hij zal in contact blijven met het spel, dat hij zozeer liefheeft." Ander goed nieuws is, dat de man, die meer dan een millioen in voetbalpools won, hem 30.000 gulden heeft geschonken. Film en opera FILMPREMIÈRE, die zal wor den opgeluisterd door het op treden van een symphonie-orkest met soliste, is die van „De Trou badour", Vrijdagavond in het City Theater te Amsterdam. Onder leiding van MAURICE VAN IJZER voeren de alt ANNIE DELORIE en de Haar lemse Orkestvereniging werken uit van Gounod. Verdi, Saint- Saëns en Ponchielli. Gré Brouwenstijn is nog ziek. Daardoor is zij niet in staat mee te werken. EN PASSANT DEN HAAG, 19 Febr. Op het departement van Justitie worden maatregelen voorbereid ter beper king van de preventieve hechte nis binnen de grenzen van nood zaak en toelaatbaarheid. Reeds de ambtsvoorganger van de huidige minister, mr. H. Mul- derije. heeft bij het openbaar mi nisterie aangedrongen op een uiterste beperking van frequentie en duur der preventieve hechte nis. ook in verband met het plaatsgebrek in de Huizen van Bewaring. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen (Advertentie)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3