Amsterdams toekomst Ramp-belasting' verzet wekt Perschef bijFinanciën' krijgt voorw. straf Onder oog van politie z'11 zwager vermoord Acht mensen aan dood ontsnapt Staats vermogen Scherpe Wind VICKS bonIons Gefluit Van de vogelaar Man en vrouw hanteren kwast AMSTERDAM IS ZIEK „Als ik maar eerst de rode koorts kwijt ben Geen kabinetscrisis in België - maar SANDOR LUDOS ASTORIA Alléén bij giften aan Rampenfonds Int. Rode Kruis komt overleggen Rehabilitatie Stormramp kost Engeland 40 a 50 millioen pond VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 De directie van de Twentsche Bank becijfert in het zojuist verschenen verslag over het jaar 1952 de vooruitgang van het Staatsvermogen in het achter ons liggende tijdvak van drie jaar op ruim 6 milliard gulden. Hiervan komt circa IV2 milliard gulden uit Amerikaanse steun, doch al het overige uit lopend staatsinkomen. Hier rijst volgens de directie de vraag of wij te doen hebben met een orthodoxe bewaking van de overheidsfinanciën en van het mo netaire evenwicht, of is een aan vankelijk juiste politiek stilaan overgegaan in een nationaliserin; van de vermogensbelasting en daarmede allengs van de parti culiere onderneming? Want duide lijk is dat de vermogensvorming bij het Rijk slechts bereikt kon worden door middel van een zo zware belastingheffing, dat de ver mogensvorming bij particulieren veelal negatief werd. Advertentie) «naakt Uw keel droog cn elfent de weg voor verkoudheden. Verlacht en maak Uw keel vochtig mei I N HET PLAN VOOR AM- 1 STERDAM, samengesteld door een plancommissie van de P.v.d.A., wordt veel aandacht besteed aan het bestuur van de gemeente. De oprichting wordt bepleit van nieu we organen, zoals raden van advies, te vormen uit de burgerij, die eventueel diverse bevoegd heden zullen krijgen, en wier bij eenkomsten door ambtenaren zou den moeten worden bijgewoond. Zou deze voortgeschreden orde ning kunnen leiden tot een nieu we toekomst voor Amsterdam en tot een hernieuwde belangstel ling van de Amsterdammer voor zijn stad? Zou er werkelijk één echte Amsterdammer te vinden zijn, dde het restant van zijn hoop op herstel van oude glorie durft te vestigen op een verdere ver- ambtelijking van de stedelijke gemeenschap? AMSTERDAM is een levende en boeiende stad geweest. Het bezielde centrum van het land, waar het hart klopte varr ons volk. Door vele omstandigheden is de hoofdstad achteruit ge boerd. Door oorlogs vernieling, Vijandelijk vermogen - valse declaraties DEN HAAG, 1 Febr. Inbreuk op het besluit vijandelijk vermo gen, als ambtenaar gepleegd, en het uitschrijven en innen van val se reisdeclaraties ten eigen bate, vormden de basis der overwegin gen, op grond waarvan de Haag se rechtbank vanmorgen de 41- jarige P. H. P., perschef met de rang van referendaris bij het mi nisterie van Financiën, veroordeel de tot zes maanden voorw. gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar. In Juli 1945 ontving P., die toen ambtenaar was bij het Centraal Distributiekantoor, 30 bankbiljet ten van f 100 van een zekere me vrouw J. M. uit Nijmegen, echtge note van een voormalige N.S.B.- er, met de bedoeling, dat hij dit geld „ergens weg zou stoppen", daar het anders moest worden in geleverd. Een dag tevoren had P. van haar een groter bedrag overhandigd gekregen, nl. f 69.000, doch het verbergen van deze som, bracht, „gezien de grootte er van, te veel moeilijkheden mee", zodat hij het geld nog dezelfde avond aan de eigenares terug had gegeven. De officier had P. in zijn requi sitoir verweten, dat hij als amb tenaar dit vijandelijk vermogen niet alleen voor de betrokken in stanties had verzwegen („nega tieve zijde" van de zaak), doch zelfs in „positieve zin" meege werkt had aan de onttrekking er van aan de loop van het recht. Het tweede pun/t van de tenlas telegging vond zijn oorsprong in het meermalen gepleegde feit, dat P. voor dienstreizen naar Roosen daal en Nijmegen treinkosten had gedeclareerd, doch in werkelijk heid gratis per auto had gereisd. Voor de rechtbank had P. ver klaard, dat hij naar departemen taal gebruik in zijn functie van afdelingshoofd, zelf de onkosten- nota's had ingevuld en voor „al dus naar waarheid" had onderte kend. De verdediger had op juridische gronden vrijspraak gevraagd. Be halve voor het tweede punt van de tenlastelegging werd P. slechts gedagvaard voor zijn gedrag met betrekking tot de 30 bankbiljet ten van f 100. Zijn manipulaties met het grotere bedrag van f 69.000 werden hem deshalve juridisch n,iet aangerekend. De raadsman vroeg zich af, of de dagvaarding op grond hiervan stand kon hou den. De officier had zes maanden ge vangenisstraf geëist, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. DEN HAAG, 20 Febr. Aan militairen, die hun woonplaats hebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden aldaar woon- aohtig zijn, zal in de periode van 18 Februari tot 1 April een buitengewoon verlof worden toe gekend van vier dagen, dat, voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden op genomen. door verloren handelsterrein, er vooral door beknotting van be wegingsvrijheid en initiatief. Lan delijke en gemeentelijke maat regelen hebben er aan meege werkt. De middenstand kan zijn bedrijf niet. naar vrijheid finan cieren, de industrie gaat gebukt onder het fiscaal beleid, het cul turele leven is ten dele verstard in de greep der politiek. DE HOOFDSTAD zou kunnen opleven, als het initiatief een kans kreeg en indien, zoals wel eer met het Vondelpark, Artis en het Concertgebouw het geval was, grote dingen konden geboren worden uit durf en vrije wil. Wel vaart, bloei en faam zijn begrip pen die niet de vrucht van orde ning en eindeloze plannen zijn Zij komen voort uit de drang van de bevolking om aan te pakken, om te tonen tot welke prestaties zij in staat is als het gaat om de grootheid van haar stad. Zo is het aloude Amsterdam ontstaan en zo zou het weer kunnen worden als er in de wereld van heden nog iets aan te pakken viel. Maar het Amsterdam van thans is een s'ad met gesloten winkels en met strijd om een automaat die nog verkoopt. Een stad met plannen voor wederop bouw, duizendmaal besproken, met plannen tot stadsuitbreiding en tot reorganisatie van het ver keer. Met een ganse reeks van plannen die vergelen en vervagen en die de belangstelling doden van de mens voor zijn eigen stad. Plannen die alleen maar aan de vooravond van verkiezing nieuw leven wordt ingeblazen door de rode politici Onwaarachtiger pu blicatie dan dit rapport over toe komstig Amsterdam, zagen wi, zelden. Het is alleen maar het ge fluit van de vogelaar. Kloeke daad van Iwee Nederl. zeelui AMSTERDAM, 20 Fetbmari Twee Nederlandse zeelieden van het m.s. „Kemphaan" hebben in de haven van Waterford (Eng.) een Britse collega gered, die van zijn schip was gevallen tijdens het lossen van de lading. De Engelsman, John Bishop, kon niet zwemmen en werd door de snelle stroom meegesleurd. De twee Nederlanders die ombekend wensten te blijven hoorden het hulpgeroep en be dachten zidh geen ogenblik. Zij sprongen terstond te water: een luid gejuich ging op, toen zij de Engelsman op het droge brachten. f Advertentie) r" £EN paar jaar geleden ont dekte mevrouw La Pins- ka, die vijftig jaar getrouwd is en moeder van vijf kin deren, dat schilderen een prettig tijdverdrijf is. En een winstgevend tijdverdrijf. Zij is weliswaar geen grandma Moses", wier doeken voor duizenden dollars verkocht worden, maar tóch Om te vertellen, hoe deze mevrouw La Pinska geld verdient met schilderen, moeten wij er eigenlijk bij vertellen, dat haar man kap per Is. Een kapper, wiens vrouw in de „salon" haar ezel neerzet om echtgenoot en klant op 't doek te bren gen (zodat er vermoedelijk na het scheren geen warme doeken meer nodig zijn), is iets, dat niet elke dag voor komt e7i dus komen er veel, veel klanten om zich te laten scheren in de kappers salon van meneer La Pinska. Mevrouw heeft een capa citeit van één schilderij per week. Zij heeft er al acht en veertig gemaakt en die han gen nu allemaal in de ka mers en in de scheersalon van meneer La Pinska En in die scheersalon hanteren man én vrouw de kwast EEN STEM EN DE NACHT EEN stem in de nacht roept om hulpLeo Rausch schrikt op uit de lectuur van een boek over dieptepsychologie, waarin juist de zin zijn aandacht heeft getrokken en zijn lachlust opge wekt: „Men kan de droom als een in tiem theater beschouwen, waar op onze onbewuste conflicten in dramatische vorm worden voor gesteld". Nachtmerrie-achtig volgen de scènes elkaar op: Leo zenuwach tig rondvraag doend bij de buren. zijn bezoek aan de rechter van instructie, een ware Porphyn Pe- trowitsj uit „Schuld en Boete", d'.e hem het moordenaarsbesef aanpraat.... compromitterend getuigenis van een oude schoolle- raardwangberinnering aan een vroegere klassegenoot Sieg fried Kalinski. die hij uit naijver eens in een schoollokaal heeft op gesloten. ten slotte de onthuts te bekentenis van een buurjuf frouw Obermann, dat zij Leo in stilte bemint en om zijnentwil de moord heeft gepleegd... Benauwd ontwaken en 'een langzaam doordringen van de nuchtere waarheid, die het zinnetje uit het psychologie-reerboek bevat. Ziehier de pakkende inhoud van Wilhelm Wenmeyer's hoorspel „Ich kannte die Stimme", dat gis teravond onder regie van Werner Hausmann in een voortreffelijke vertolking door radio Beromiin- ster wera uitgezonden. Een goed geschreven stuk, waarin de scenes „elKens op elkaar inschakelen door een gelijkluidende zin, op de ma nier van filmrijm. Hans Vogt schreef de korte muzikale tussen spelen, die de beklemmende sfeer suggestief accentueerden. J. B. N. te Driebergen. l heeft zich geërgerd aan een ru moerig amusementsprogramma, dat de VARA vrij kort na de stormramp heeft uitgezonden. Wat wilt U? „Laat de doden hun doden begraven", zal men daar gedacht hebben. In het Boek, waarin deze woorden voorkomen, staal echter ook iets over een splinter en een balk. Deze zelfde VARA heeft zich gehaast, te zamen met de an dere politieke omroepverenogin- gen de fiolen van haar toorn uit te storten over de AVRO, toen men daar voornamelijk uil consideratie voor de belangen der geëngageerde artisten, naar ik toe vallig uit eigen wetenschap ge tuigen kan een ogenblik in overweging heeft durven nemen, een aangekondigd amusements programma in de televüsie niet af te gelasten. Quod licet Jovi.... GARANTIE: VOOR SLECHTS 1 JAAR (Van onze correspondent). BRUSSEL, 19 Febr. De Bel gische minister van Financiën heeft het indienen van het wets ontwerp tot belastingverhoging, waarmee de gevolgen van de wa tersnoodramp bestreden zal wor den, een week uitgesteld. Daarbij kondigde hij aan, dat er een ga rantie zal worden gegeven, dat de opbrengst der nieuwe belasting uitsluitend ten goede zal komen aan het Rampenfonds. In de ko mende week zal nu nader overleg worden gepleegd met de Kamer fractie der CVP over de wijze, waarop een en ander in zijn werk zal gaan, om te voorkomen dat de voor één enkel jaar bedoelde extra-belasting zonder meer zou worden bestendigd. Tot teleurstelling van enkele internationale persbureau's te Brussel, die een spoedig aftreden van het kabinet-Van Houtte meen den te mogen aankondigen, is er te Brussel in het geheel geen spra ke van enige ernsti ge regerings crisis. Tot zijn werkelijke propor ties teruggebracht, is er niets anders aan de orde dan ontstem ming bij een aantal Kamerleden en persorganen van de CVP over de voorgenomen wijze van be strijding der financiële gevolgen van de watersnood. Van die kant had men liever bezuinigingen gezien op het staatsbudget of leningen, maar in geen geval belastingen voor zgn. een enkel jaar, omdat de ervaring heeft geleerd, dat dergelijke be lastingen de onaangename ge woonte hebben na het verstrijken van de termijn om altijd voor han den zijnde redenen bestendigd te blijven. In de vergadering van de CVP- fractie heeft minister Janssens duidelijk gemaakt, dat er geen geld meer over is in de Belgische Staatskas, dat er ook geen nieuwe lening kan worden uitgeschreven, omdat reeds 25 milliard francs voor de defensie wordt opgeno men. dat bovendien de fiscale vooruitzichten over 1952 7 Va mil liard francs minder laten verwach ten dan vroeger werd gehoopt, zodat er niets anders op zit dan het voor de leniging van de wa terramp benodigde geld door mid del van extra belastingen te hef fen. Niet aanlokkelijk Of hiermede nu het voortbe staan van het kabinet-Van Houtte voor onbeperkte tijd verzekerd mag heten, is een geheel andere vraag. Om verschillends redenen zijn er ook in de CVP-fractie van de Kamer voorstanders van ver vroegde verkiezingen, welke toch reeds onvermijdelijk zijn uit hoofde van de Grondwetswijzi ging, welke met de bekrachtiging' van de DG gepaard moet gaan. Erg aanlokkelijk is het natuurlijk niet om binnenkort voor het fo rum der kiezers te verschijnen met het odium der hypotheek van de nieuwe belastingen. Prinses De Réthy Van zijn kant vervolgt koning Boudewijn ongestoord zijn weg. Zonder zich te laten afschrikken door de spraakmakende gemeénte heeft hij thans de eerste prqcu- reur-generaal bij het Hof van Cassatie, Hayoit de Termicourt, naar Antibes ontboden, kennelijk voer een consult. Natuurlijk is hieruit gedistilleerd, dat hierbij het staatsrechtelijk statuut van de gemalin van koning Leopold, de prinses van Réthy, in het geding moet zijn. Louter fantasie? Wel kan het van belang zijn nauw keurig na te gaan, hoe de proto- colaire rangorde der leden van het koninklijk gezin zal zijn bij de aanstaande huwelijksplechtig heid van prinses Joséphine Char lotte met prins Jean van Luxem burg op 9 April a.s'. Maar meer voor de hand ligt, dat koning Boudewijn, die tijdens zijn ziekteverlof zijn dagelijkse taak zoveel mogelijk wil blijven vervullen, raad wil vragen in de constitutionele aangelegenheid van het militaire opperbevel in België, dat door de EDG in het gedrang wordt gebracht. Kolonel Dinjaert, vleugel-adjudant van koning Boudewijn,. heeft zich eveneens naar Antibes begeven. de wereldvermaarde BELGISCHE VIOT.IST Vijzelslraat. Tel, 33563, A'dam BELASTINGAFTREK DEN HAAG. 19 Febr. Niet aan het Rampenfonds afgedragen giften komen niet voor belasting aftrek in aanmerking. De door de minister-president toegezegde faciliteit geldt uitsluitend voor de algemene nationale hulp en niet voor bijzondere hulp aan andere instellingen en familieleden. Giften in natura kunnen er te vens onder vallen als ze aan het Rode Kruis beschikbaar worden gesteld. Dit heeft staatssecretaris mr. W. H. van den Berge vanmiddag in de Tweede Kamer geantwoord op vragen van de heer Ch. v. d. Heu vel (AR). De staatssecretaris zegde over weging toe va.i de door dr. A. M. Lucas (KVP) geuite suggestie om de belastingfaciliteiten In een noodwet vast te leggen. De heer F. H. v. d. Wetering (CH) heeft ten slotte nog ge vraagd of vennootschappen in de rampgebieden, die in 1952 wel winst gemaakt hebben, maar wel licht in 1953 grote verliezen le den, uitstel van belastingbetaling zullen krijgen. Huisschilders werden inbrekers (Van onze correspondent ROTTERDAM, 19 Febr De Rotterdamse rechtbank heeft twee huisschilders, de 39-jarige G.S.K. en de 32-jarige G.S. uit Rotter dam conform de eis veroordeeld tot 2y2 en IV2 jaar met aftrek. In het najaar van 1952 hadden zij een reeks van inbraken en in sluipingen gepleegd in de wijk Biijdorp te Rotterdam; zij hadden het voornamelijk gemunt op geld en sieraden en in totaal voor ruim 2500 gestolen. De vriendin van K. werd wegens heling tot drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. GENÈVE. 20 Febr. De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft vandaag meegedeeld, dat de pre sident en de secretaris-generaal van de Liga dit weekeinde met de leiding van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag besprekingen zullen voeren over de bestemming van de 10 millioen dollar, welke voor de leniging van de waters nood door Rode-Kruisverenigin gen in de gehele wereld bijeenge bracht zijn. ECHTSCHEIDINGSRECHT NIET IN KAMERDEBAT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 20 Febr. De regering acht het niet wenselijk en vruchtbaar bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek het materiële echtscheidingsrecht in behandeling te nemen. Het Tweede-Kamerlid prof. mr. C. P. M. Romme (KVP) had schrifte lijke vragen hieromtrent gericht tot de minister-president dr. W Drees en de minister van Justitie, mr. L. A. Donker. Minister 'Donker beeft" reeds vroeger als zijn overtuiging uit gesproken. dat de opvattingen van het Nederlandse volk over echtscheiding geen grond ople veren voor het aanbrengen van principiële veranderingen in hel materiële echtscheidingsrecht en dat de meerderheid van de Kamers zodanige veranderingen niet wenst. Drie jaar geëist tegen woonwagenbewoner KOLONIE IN BRAZILIË HEEFT HET MOEILIJK (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 20 Febr. De Nederlandse kolonie Ribeirao in Brazilië verkeert reeds geruime tijd in moeilijkheden welke voor al verband houden met de onder tekening van de in het Portugees gestelde en overeenkomstig de bepalingen der Braziliaanse wet geving opgestelde contracten. Dit deelt de minister J. G Suurhoff mee, in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid prof. mr. dr. W. Rip (AR). Ondei leiding van de commissaris, da heer Hogenboom, die mede in opdracht van de regering de be drijven in de kolonie gesaneerd heeft, zijn de fouten bii de opzet gemaakt, zoveel mogelijk her steld. (Van onze correspondent) ZWOLLE, 19 Febr. Drie jaar onvoorwaardelijk eiste de substi- tuut.officier van Justitie, mr. L. H. J. Brantjes, Donderdagmorgen tegen de 35-jarige woonwagenbe woner F. K. uit Steenwijk, die in de nacht van 28 October 1952 on der het oog van twee politie agenten zijn zwager J. v. d. B. met messteken vermoordde. Tijdens de behandeling van de zaak bleek, dat tussen beide man nen een reeds lang bestaande ve te was over een handelsaffaire. Beiden stonden met hun wagen in het kamp te Steenwijk. K. en v. d. B waren op de be wuste avond elk op eigen gele genheid de stad ingegaan om een borrel te drinken. K. kwam als eerste terug in het kamp, kenne lijk onder invloed. Hij ging naar de wagen van zijn zuster, waar een scheidpartij ontstond. De ru zie werd in heviger mate voort gezet, toen even later v. d. B. arriveerde. De politiemannen E. H. en N. C. P. uit Steenwijk mengden zich in de strijd en gelastten de n nen naar hun eigen wagen gaan. Onder de woorden: „Dan reken ik morgen wel met hem af", verwijderde K. zich, maar keerde onmiddellijk terug'. „Ik kan eigenlijK direct wel afreke nen", riep hij tegen zijn zwager. Messen werden getrokken en voor de agenten konden ingrijpen, stootte K. zijn mes in de linker borst van v. d. B., waar tussen de Sleepboten van kade losgemaakt BRUSSEL, 19 Febr. Twee Nederlandse kleine sleepboten, met acht mensen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna h?t slachtoffer geworden van misdadige elementen. In de nacht, zijn de trossen, waarmee deze sleepboten, de Harry" en de „Hudson", die op de Maas aan de kade St. Leonard gemeerd lagen, losgegooid. Bei de schepen geraakten, zonder dat de slapenden iets hadden be merkt, op drift en werden met grote snelheid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreigden te slaan. Onderweg deed zich een waar wonder voor. Toen de beide sche pen met de niets vermoedende schippers onder de brug Atlas V te Luik doordreven, raakten de pijp van de „Harry" en de mast van de „Hudson" de onderkant van deze brug. De mast knapte met een knal af en hierdoor wer den de opvarenden gewaar schuwd voor het grote gevaar. De kapitein van de „Hudson" gaf zich onmiddellijk rekenschap van de situatie en zette direct de oliemotor aan. Ook de beman ning van de „Harry" was onmid dellijk de toestand meester. „Ik begrijp niet, waaraan wij dit gevaarlijke avontuur te dan ken hebben", zo verklaarde ka pitein Kuyten van de „Hudson". „Ik ben onbekend t.e Luik en heb in mijn leven nooit een vlieg kwaad gedaan. Ik heb geen idee wat het motief geweest kan zijn voor dit misdadige optreden". Onder de schippers te Luik bestaat grote verontwaardiging over deze onverantwoordelijke daad. Men meent uiit de vakkundige wijze waarop de stalen trossen zijn losgemaakt te mogen conclu deren, dat hier vakmensen aan het werk zijn geweest. zesde en zevende rib een diepe wond ontstond. Hartspier getroffen Volgens het rapport van politie- dokter J. Zeldenrust had een tweede steek van 5 cm diep dc hartspier getroffen, wat onmiddel. lijk de dood ten gevolge had. De verdediger, mr. G. Benthem uit Zwolle, meende te weten, dat verdachte eerst met het mes van zijn zwager een tik op het hoofd had gekregen. Hij had daarop uit noodweer gehandeld en v. d. B. HET verschaft mij natuurlijk, als bewonderaar en vriend van Willem Mengelberg een groot genoegen dat de N.C.R.V. door da uitzending op Woensdagavond van de Matthaeuspassion de in bal lingschap gestorven meester al thans in één van zijn verbeurde Nederlandse onderscheidingen heeft hersteld namelijk van de gouden medaille voor Kunsten en Wetenschappen in de Huisorde van Oranje-Nassau, hem ontno men, toen zijn zaak nog „sub ju- dice" was. Dit is het ergste en nóg erger is het dat dit geschied de onder het applaus van een in fect dagblad, dat. alles roven wilde, op conditie dat men het las. Velen hebben dit in de aanvang gedaan en vomeerden, Anderen raakten er aan gewend en slikten alles, zoals er altijd mensen zullen zijn die al les slikken. Terecht schreef onze radiomede werker dat het ook de partijgan gers van de N.C.R.V. waren, die er na de bevrijding naarstig toe bij droegen Willem Mengelberg te ontluisteren, doch zich nu met zijn posthume lauweren hebben ge tooid. Inderdaad hebben deze par tijlieden nooit een vinger uitge stoken om het lot van de in barre winters in de Zwitserse bergen vertoevende balling te verzachten uit hun rijen kwam nooit een woord van protest, dat men deze oude meester zijn paspoort, dat hij argeloos ter verlenging had inge zonden, heeft onthouden een schande, die de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken op zijn conto kan nemen. Ik meen dat wij het zo moeten zien, dat de N.C.R.V. nog geen drie jaar nadat Willem Mengelberg's stoffelijk overschot (door Zwit serse boeren gedragen) door de diep-besneeuwde passen van het TJnterengadin naar zijn laatste rustplaats werd gebracht, hem ein delijk absolutie heeft verleend, door zijn Matthaeuspassion uit te zenden natuurlijk niet om an dere omroepen een vlieg af te van gen (wijl de lammergier een on sympathiek beest is), doch uit zui ver idealisme en posthume verering voor de Meester, die bijna een halve eeuw met die uitvoeringen in Nederland de gevoelens opwek te waardoor, om het zo maar te zeggen, de N.C.R.Vdraait. Wij moeien die Omroepvereniging dankbaar zijn, dat zij „post mor tem" Willem Mengelberg vergeven heeft dat hij een a-politiek mens was en zijn stichting „Het Concert gebouw" wilde redden, hetgeen natuurlijk onvergeeflijk was eigenlijk. Doch aangezien na zijn verdwijnen het Concertgebouw orkest tóch verdwenen is, komt dit op hetzelfde neer men heeft thans de toestand die men tijdens de bezetting zo gaarne gewenst had. Wie zou dus klagen. Hoe dankbaar en erkentelijk moeten wij dus de N.C.R.V. zijn men zou nu, na het eerherstel van de Meester, op zijn graf te Lu- zern kunnen beitelen de woorden uit de Matthaeuspassion: „Er ward verachtet Verachlet und verschmahet l)nd umfleben mit Quat." Wij zijn dus dankbaar voor deze uitzending. En en passant heeft men ook de Nazi Karl Erb kunnen horen. Dankbaar waren wij nog eens de stralende Jo Vincent te vernemen, de zo diep ontroerende Ravelli, Zimmermann, Blanchard, het Toonkunstkoor. Ja, wat zijn waarden. dan de waarden die achter ons liggen en die wij nu op die wijze nog proe ven in geluk, overgave en dankbaarheid. Herinneringen die het ons, bij de vervlakking van he den, zo gemakkelijk maken af scheid te nemen, wanneer wij daartoe worden aangemaand PASQUINO. de noodlottige steken toegebracht. Mr. Brantjes concludeerde ech ter in zijn requisitoir, dat wel de gelijk van opzet tot doden sprake is geweest. Immers, verdachte had de eerste steek niet voldoende geacht en daarop een tweede toe gebracht. De verdediger wees op de straf lijst van K„ v/aarop weinig van betekenis voorkomt. Verdachte heeft veel berouw over he;, ge beurde en doet al het mogelijke om zijn zuster te helpen. Hij wil zich medisch laten behandelen te gen het misbruik van alcohol. PI. vroeg entslag van rechtsvervol ging. Verdachte zei zich niets meer van het gebeurde te kunnen her inneren. Uitspraak 5 Maart. Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het nationaal rampenfonds, welke instelling lE^a*^onïtÖ>)0SJ 5 cent per pak l - ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10«/b extra van de toeslag voor dit doel. CHURCHILI. PRIJST NEDERLANDS MOED LONDEN, 19 Febr. De over stromingen hebben Engeland tus sen de 40 en 50 millioen pond sterling gekost, aldus heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyfe, in het Lagerhuis meegedeeld. Het aan tal doden, dat te betreuren valt bedraagt 307. Motie van regering Alvorens Maxwell Fyfe d*ze mededeling deed, had premier Churchill een motie ingediend, waarin hij de moed en de vast beradenheid van het Nederlandse volk prees. ..De Nederlanders hebben zich tijdens deze ramp waardig getoond jegens hun grootse verleden." aldus de Britse premier, die ook warme dank bracht aan allen, die zo spontaan en genereus hebben bijgedragen ter leniging van de nood, die de storm in Engeland heeft aange richt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2