ALGEMEEN HANDELSBLAD Alexander oppert oprukken naar smalste deel Jtfiouwe Jlmstcröamsc^e gourant OPLOSSING VOOR KOREA? Verdediging van de „hals" van Sleeswijk-Holstein Transito-verkeer verruimd Churchill herdacht ramp in Nederland Britse defensie-uitgaven opnieuw verhoogd Werk aan spoordijk Dordrecht-Breda Enkele burgemeesters in Frankrijk staken Schoonmaak in Stavenisse met de brandspuit Schade aan onroerend goed wordt (tot duizend gulden) geheel vergoed Balans van Britse overstromingsramp 126e JAARGANG No. 41029 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 /- Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN TAE Britse minister van Defensie, veldmaarschalk Lord Alexander, heeft de mogelijkheid geopperd door een beperkt offensief de oorlog in Korea te beëindigen. Hij zeide van mening te zijn, dat de verbonden legers de frontlijn zouden kunnen opschuiven tot het smalste stuk van het Koreaanse schiereiland, dat is 225 kilometer Noordelijker dan de huidige linie. Het front zou dan met ongeveer een derde tot 160 kilometer worden bekort. De nieuwe lijn van Pjongjang naar Wonsan zou voor een groot deel door de Zuid-Koreanen worden bezet. Dit zou betekenen, dat het aantal geallieerde militairen, dat in Korea zou worden gebonden, aanzienlijk kleiner zou worden, hetgeen een van de voornaamste redenen voor de vijand om de oorlog voort te zetten zou wegnemen. Maar er zouden meer divisies nodig zijn Het is niet onmogelijk, dat Lord Alexanders uitlating moet worden be schouwd als een officiële proefballon. Zoals bekend, verzetten de Engelsen zich tegen de andere offensieve oplos singen van de Koreaanse kwestie, die vooral in de V.S. naar voren worden ge bracht: Oprukken tot de Jaloe. bom bardementen op de industrieën in Mand- sjoerije en blokkade van de Chinese kust. Dit laatste punt wordt op het ogenblik door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken bestudeerd, maar het zal niet in de Algemene Ver gadering van de V.N., die Dinsdag weer bijeenkomt, aan de orde worden gesteld. Gisteren zijn namelijk de ver tegenwoordigers van de landen, di( troepen in Korea hebben in New York bijeen geweest om hun tactiek in de vergadering te bepalen en er zijn geen formele voorstellen besproken. Lord Alexander zeide, dat oprukken naar het smalste d:el van Korea de enig mogelijke militaire methode zou zijn om een einde <tan de oorlog te ma ken. Hij voegde er echter aan toe, dat er meer divisies voor nodig zouden zijn dan er op het ogenblik in Korea zijn gestationneerd en dat er vele militairen zouden sneuvelen. Groot-Brittannië zou gaarne meer divisies willen zenden, maar heeft deze op het ogenblik niet. Geruchten, dat India weer een bemid delingspoging zou willen doen, deden de ronde na het onderhoud, dat twee In diërs, onder wie de ambassadeur in Mos kou, met maarschalk Stalin hebben ge had. De Indische ambassadeur Menon sprak dit echter tegen. Westduitse handelsmissie in Djakarta vliegveld Gisteravond het is op Kemajoran een Westduitse handelsdele gatie aangekomen, die onder leiding staat van dr Kurt Daniel. De delegatie zal in Indonesië besprekingen voeren over een nieuw handelsverdrag tussen Indonesië en West-Duitsland. Het eerste accoord tussen beide landen is reeds vorig jaar afgelopen. De laatste tijd is de handel tussen Indonesië en West- Duitsland aanzienlijk toegenomen. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen, heeft De Nederlandsche Bank aan de deviezen- banken en de transitohandelaren medegedeeld, dat het tegenwoordige systeem van verlening van individuele z.g. TD-vergunningen voor transito- en driehoekszaken zal worden ver vangen door een stelsel van algemene vergunningen. Dit betekent een verdere verrui ming voor het bankwezen alsmede een belangrijke administratieve ver lichting, aangezien tot nu toe voor elke affaire afzonderlijk een vergun ning bq De Nederlandsche Bank moest worden gevraagd. Deze verruiming is ongetwijfeld mogelyk geworden door de voortdu rende en belangrijke versterking van de deviezenpositie van ons land. De maatregel kan worden beschouwd als een verdere stap naar de vrijmaking van het internationale betalingsver keer, waarvoor het streven in de Westeuropese landen Sterker wordt, naarmate de valuta's aan innerlijke kracht winnen. Handel tussen Oost- en West-Duitsland Vertegenwoordigers van Oost- ex West-Duitsland hebben een handelspro tocol voor 1953 getekend, waarin wordt bepaald, dat er een uitwisseling- van goederen ten bedrage van 408 millioen mark zal plaatsvinden. West-Duitsland zal machinerieën en andere ijzerproduc- ten leveren en krijgt o.a. uit de Rus sische zone landbouwproducten. Het protocol wordt onmiddellijk van kracht. Kustvaarder vermist met zeven man aan boord Het Nederlandse m.s. Lark wordt sedert 12 Februari (de dag waarop het in Sta vanger had moeten aankomen) vermist. Het schip, dat 196 brt meet en zeven man aan boord heeft, was op 10 Februari uit Heroen in Noorwegen met een lading salpeter vertrokken. Het laatst was het schip gezien toen het Brevik passeerde: daarna is er niets meer van vernomen. Op 11 Februari woedde er een storm in het Skagerrak. Het schip is afkomstig uit Kiel-Winde- weer (Gr.). Ontwerp-noodvoorziening dijkherstel heden verwacht (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede kamer dr Kortenhorst heeft vanmiddag mede gedeeld. dat waarschijnlijk nog heden middag bij de Tweede kamer zou binnenkomen een wetsontwerp nood- voorziening-dgkherstel. In verband me' bet spoedeisende karakter van dit wetsontwerp zal dit waarschijnlijk reeds Dinsdag in de afdelingen worden behandeld. Denemarken verlangt versterkingen (Van een correspondent) Parijs, Februari j ~)E Deense „muiterij-in-zakfor- maat" heeft de noodzaak drin- ;ender gemaakt, dat de geallieerden beslissen of troepen moeten worden beschikbaar gesteld ter bewaking van de toegangen tot het strategisch ge legen Denemarken. De Noord-Atlan tische organisatie heeft echter be sloten, geen Britse of Amerikaanse troepen af te staan voor de defensie van Kiel en Flensburg. Er zijn nu Sleeswijk-Holstein ook Engelse eenheden, maar de hoofdtaak moet door Denemarken worden vervuld. Een Noorse eenheid zal weldra naar haar land terugkeren. Toen op aandringen van het Atlan tische hoofdkwartier de diensttijd vax 12 tot 18 maanden werd verlengd, be stond het plan de Deense troepensterkte in Duitsland, ln de „hals" van Sleeswijk- Holstein, uit te breiden van bataljon- tot regiments-omvang. Dan zouden tevens voldoende opleidingsmogelijkheden in Denemarken zelf vrijkomen voor de ove rige recruten. De sociaal-democratische oppositie in Denemarken weigerde ech ter dit plan goed te keuren en haar goedkeuring was onontbeerlijk tenzij andere Atlantische Pactlanden ook troe pen naar Sleeswijk-Holstein zouden zen den. De minister van Buitenlandse Zaken Ole Bjoem Kraft heeft de kwestie de vorige maand aan generaal Rldgway voorgelegd. De moeilijkheid voor Rldg way is dat hij geen troepen kan missen voor dit doel. Op het hoofdkwartier is de mogelijkheid onder het oog gezien om een Canadese brigade, uitgerust met Centurlontanks en artillerie naar Slees- wyk-Holstein te sturen ter bewaking van de vrijwel onverdedigde toegang tot De- merken. Maar dan zou er een lelijk gat ontstaan in de defensie van West-Duits land. Hoewel men op het Atlantische hoofd kwartier niet bevreesd is dat deze Deen se actie zich ook tot andere aangesloten landen zal uitbreiden, is men wel enigs zins ongerust dat de gebeurtenissen de Deense regering er toe zullen dwingen de diensttgd tot 12 maanden te verla gen, Een diensttijd van 18 maanden wordt immers het minimum geacht no dig om de recruten de noodzakelijke oefening te geven. Handelsblad-U.P. dienst) BENDE DOET OVERVAL OP GAROET Een bende van vierhonderd man van de Daroel Islam heeft Woensdag kort voor middernacht een aanval gedaan op Garoet. Bij deze actie werden zes personen gedood en vier gewond en wer den 113 huizen in de as gelegd. De bende probeerde enkele bendeleden te bevrijden, die in een kamp buiten de stad zijn opgesloten. Het is met be kend hoeveel slachtoffers er onder de aaxivallers zijn. De vorige week liet de Daroel Islam by Garoet de sneltrein Bandoeng Soerabaja ontsporen. Dinsdag werd het plaatsje Tjisewoe aangevallen en een overval gedaan op de rubberplantage Lemah Neundeut. Woensdag werden in het dorp Kiara Bongkok zeven per sonen gedood. De slachtoffers hadden geweigerd met de Daroel Islam samen te werken. Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen Tot gisteravond was in de kas van het Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. Functionarissen van de Bond van Rode-Kruisverenigingen te Genève, met de secr.-generaal aan het hoofd, zijn uit Genève vertrokken om morgen in Den Haag met het Nederlandsche Roode Kruis besprekingen te voeren over de wijze, waarop het grootste gedeelte van de tien millioen dollar, die de Rode- Kruisverenigingen van 23 naties hebben bijeengebracht voor hulp in de waters- noodgebieden in ons land, België en Engeland, zal worden besteed. De voor zitter van de bond, Emil Sandstrom, die voorzitter van het Zweedse Rode Kruis arriveert morgen uit Stockholm in Den Haag om aan het overleg deel te nemen. 58 Labour-leden van het Britse parle ment hebben een motie ingediend, waar in er bij de regering op wordt aange drongen stappen te nemen, by voorbeeld via de V.N., ter bestriding van de vrese lijke herleving van de rassendiscrimi natie in Oost-Europese landen. Minister-president Churchill heeft in het Lagerhuis de „moed en vastberaden heid" van het Nederlandse volk tijdens de overstromingsramp geprezen. Bij de indiening van een motie, die de steun van alle partijen genoot en waarin uiting werd gegeven aan het medeleven met de slachtoffers, zeide Churchill: „Ik ben verheugd, dat onze strgdkrachten hulp aan het Nederlandse volk hebben kunnen bieden". De motie werd met algemene stemmen aangenomen. De leider van de oppositie Clement Attlee zeide, dat Churchill terecht in de eerste plaats van het lijden „van onze vrienden in de lage landen" had gespro ken. Pas daarna werd het debat over de overstromingsramp in Engeland ge voerd. Begroting luchtmacht met 20 percent gestegen, speciaal budget voor research TAE Britse regering heeft gisteravond haar plannen ontvouwd om de defensie-uitgaven in het komende begrotingsjaar tot een voor vredestyd ongekend peil op te voeren. Tezelfder tijd deelde de minister van Defensie, veldmaarschalk Lord Alexander, aan de pers mede, dat Groot-Brittannië vijf jaren nodig zal heb ben voor de voltooiing van het huidige bewapeningsprogram, waarmede medio 1951 een aanvang werd gemaakt en dat in 1954 voltooid had moe ten zgn. PROCES-ORADOUR Koningin bezocht tentoonstelling voor het Rampenfonds H.M, de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vereniging Het Goois Scheppend Ambacht te Hilversum, waar een verkooptentoonstelling werd gehouden voor het Rampenfonds. Alle leden hadden hiervoor belangeloos werk stukken afgestaan. DE Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft het voorbeeld van de Nationale Vergadering gevolgd en (met 174 tegen 79 stemmen) het wets ontwerp inzake de amnestie-verlenging aan de 12 bij de massamoord in Oradour- sur-Glane betrokken Elzassers aangeno men. Dit geschiedde niettegenstaande de juridische commissie uit de Senaat het ontwerp inzake de amnestie-verlening verworpen. De burgemeester van Oradour en negen burgemeesters van omringende plaatsen hebben een „bestuursstaking" van 14 dagen afgekondigd als protest tegen de amnestie. De staking gaat morgen in, aan alle openbare gebouwen zullen de vlaggen halfstok hangen. De ter dood veroordeelde Duitser, Karl Lenz, en vgf andere tot gevange nisstraffen veroordeelde Duitsers hebben beroep tegen hun vonnis aangetekend. De enige ter dood veroordeelde Elzasser, Boos, die vrijwillig bij de S.S. had dienst genomen, is door hetzelfde Militair Tri bunaal formeel tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens hoogverraad. In de Duitse Bondsrepubliek heeft de amnestie-verlening enige reactie uitge lokt. De Westduitse minister van Justi tie, Dehler, heeft verklaard dat er geen verschillend recht mag bestaan voor Fransen en Duitsers, die aan dezelfde handelingen hebben deelgenomen. Koningin Elisabeth II heeft de George Medal verleend aan de Amerikaanse piloot Leming voor zijn buitengewone moed betoond bij de redding van 27 per sonen bij de recente overstromingen in Engeland. Scheepje bij Bergen vastgelopen (Van onze correspondent) Bergen aan Zee, 20 Fehr. Vanmorgen omstreeks 9 uur is bij paal 31 even ten noorden van Bergen aan Zee een scheepje vastgelopen, dat de indruk maakt de Groningse coaster de Barracuda te zijn. Het scheepje is vermoedelijk in de dichte mist, die hier vanmorgen heerste, tussen de eerste bank en de kust geraakt en even verder op het strand gelopen, juist ongeveer ter hoogte van de plaats waai- onlangs de doorbraak van de duinen gebeurde. In zee liggen de reddingboot Neeltje Jacoba en een sleepboot van de firma Weismuller. Het is op het ogenblik laag water. De positie van het scheepje schijnt niet ongunstig te zgn. Het zit met de punt op het strand en het achter eind ligt los. zodat wel mag worden aan genomen dat aanstonds bij vloed zal worden getracht het scheepje weer vlot te brengen. Buitengewoon verlof voor militairen woonachtig in de noodgebieden Aan militairen die hun woonplaats iiebben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden aldaar woonachtig zijn. zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof worden toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden opgenomen. Voor dit verlof zal tevens eenmaal vrij vervoer worden verstrekt. De bestaande regeling voor de be- wegingsvrgheid wordt met ingang van vandaag weer van kracht. EVEN TEN ZUIDEN van de Moerdijk- brug, nog in de oprit, heeft het water een groot gat in de spoordijk geslagen. Arbeiders zijn daar thans bezig de rails van de dwarsliggers te verwijderen; zij werken in bootjes en met hoge laarzen aan. Het gat is ongeveer 250 meter breed. Hoe diep het is, heeft men nog niet met zekerheid kunnen vaststellen dit kan twee, maar ook vijftien meter zijn. Mr H. F. van Leeuwen treedt af als directeur Twentsche Bank Mr H F. van Leeuwen zal op 31 Maart aftreden als directeur van De Twentsche Bank, ten einde zich meer aan andere belangen te kunnen wgden. De aftredende functionaris heeft echter toegezegd, een benoeming tot adviseur te zullen aanvaarden, zodat zgn grote kennis en ervaring voor de bankinstel ling behouden blijven. Voorts Is het voorstel te verwachten, de heer Van Leeuwen tot commissaris te doen ver kiezen. Uit het gepubliceerde Witboek over de defensie blijkt, dat Groot-Brittannië ln het begrotingsjaar, dat op 31 Maart 1954 eindigt, verwacht, dat 1) een bedrag van 1.636.760 zal worden uitgegeven ter bestrgding van de „koude oorlog" en de voorbereiding van een „warme oorlog". Dit bedrag betekent een toeneming met ruim één achtste ln vergelijking met de defensie begroting voor 1952/53; 21 van de Ver. Staten voor de bewa pening een bedrag van 140.000.000 ruim één tiende van de kosten van het gehele program zal worden ver kregen In het Witboek wordt met de meeste nadruk verklaard, dat de Britse defen siepolitiek Ls gebaseerd op een „ver sterking van de verdediging van het gehele gebied van het Noord-Atlanti sche Verdrag en de gehele vrge wereld". Hieraan wordt toegevoegd: „Indien het risico van een oorlog ln de afgelopen maanden kleiner is geworden* is de oorzaak daax-van de groeiende macht van de westerse landen." In 1952 heeft Groot-Brittannië zgn bewapeningspro gram vertraagd om, zoals Churchill zei, solvabel te blgven. De laatste vertraging wordt in het Witboek aldus verklaard: Het defensie- program heeft te diep ingegrepen in de exportcampagne des lands. Groot-Brit tannië moet exporteren ten einde zich In de wereld staande te kunnen houden. Zonder een verlaging in de wapenpro- ductle zou het land weldra vol verouder de wapens en materiaal zitten. Dien overeenkomstig ls op het program voor de wapenproductie 200.000.000 be snoeid. Bgzondere nadruk wordt gelegd op de uitbreiding van de Britse luchtmacht. Ten behoeve van de Royal Air Force is een bedrag uitgetrokken, dat in ver gelijking met het vorig jaar 20% hoger is en 548.000.000 bedraagt. Naast het programdat de hoogste voorrang geniet en op grond waalvan straaljagers en lichte en zware qom- menwerpers worden gebouwd, heeft de regering voor speurwerk en ontwikkeling een bedrag van 100.000.000 uitgetrokken. Hierin zijn niet de gelden voor de atomische research en ontwikkeling begrepen. Dit bedrag wordt geheim gehouden. In het Witboek wordt medegedeeld, dat de „vorderingen op het gebied van de ontwikkeling van gerichte projecten bemoedigend zijn". Groot-Brittannië heeft op een speciaal proefterrein in Australië uitgebreide proefnemingen met gerichte projectielen gedaan. Ten slotte wordt verklaard, dat ln April 1953 879.000 man onder de wape nen zullen zijn en dat dit aantal een jaar later 866.400 zal bedragen. Het besluit Inzake de diensttgd van 24 maan den wordt voor een periode van vijf jaar verlengd. Zoveel mogelijk onmiddellijk definitief herstel OOK IN STAVENISSE keert het leven terug. Zoals overal in de nood gebieden heeft ook hier het water een laag modder achtergelaten. De brandspuit moet er aan te pas komen. IN het Britse Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, de balans opgemaakt van de overstromingen in Engeland. In totaal hebben 307 mensen het leven verloren; er zijn 32.000 ge- evacueerd. De ramp zal het land 40 millioen tot 50 millioen kosten. Er zijn 1200 gaten in de zeeweringen aan de Oostkust geslagen en sommige eilanden staan geheel onder water. Er zijn 150.000 tot 175.000 acres cultuurgrond overstroomd, doch slechts een derde daarvan zal ernstig van verzilting te lijden hebben. Voorts liepen 25.000 huizen onder; 350 a 450 werden vernield, terwijl 200 niet meer kunnen worden hersteld. Er gingen 1000 koeien, 8000 schapen, 1500 varkens en 20.000 stuks pluimvee verloren. DE Arabisch-Azlatlsche leden van de V.N. hebben doen weten, dat zij in enkele gevallen zullen opponeren tegen het Westen. Dinsdag a.s. zal de geschorste zevende zitting van de assemblee der V.N, worden hervat, en het genoemde „blok" zou dan weer de onopgeloste Tunesische en Marokkaanse kwesties ter sprake willen brengen. Van de door de V.N. aanbevolen recht streekse onderhandelingen tussen Frankrijk en zijn twee protectoraten is Inderdaad weinig meer vernomen. In zake Korea zijn de vyftien staten van mening, dat de oorlog er moet worden beperkt en dat uitbreiding (door een geallieerd offensief, een blokkade van China of door steun aan Tsjiang Kal-sjek) moet worden afge wezen. In dezen zal het „blok" wel steun vinden en een bemiddelende positie zoeken tussen de Sowjet-staten en het Westen Verrassingen kan het verzoek van Israël baren, om het stalinistische antl-zlonisme te bespre ken. want de Arabische staten zullen zich dan niet tegen Moskou verklaren. De Russen komen weer met een sterke delegatie onder Wlsjlnskl, om het offen sief te heropenen tegen de V.S. Men weet nog niet. welke voorstellen de V.S. zullen indienen: noch in zake de status van Marokko en Tunesië (in dien deze al ter sprake mocht komen, bulten de huidige agenda om) noch wat Korea betreft, noch welke suggesties Washington eventueel zal doen, om de belangen van Israël te verzoenen met die van de Arabische landen. Het Wes ten wil deze laatste opnemen in een collectief defensie-stelsel voor het Na burige Oosten, en moet dus in de V.N, terdege rekening met hen houden. Moskou probeert hun gunst te winnen en zgn anti-ztonisme geeft daarvan blijk. De ontvangst door Stalin van de Indische ambassadeur Menon moest ook India overtuigen van de vriende lijkste gevoelens der Sowjet-leiders. OEWEL de minder-ontwikkelde lan den inderdaad een eigen standpunt H en ofschoon Nehroe reeds sprak van „een derde gebied", behoeft men anderzijds geen verkoeling te vre zen ten aanzien van het Westen. Het Colombo-plan voor de ontwikkeling van Zuid-Oost-Azië wordt financieel ge steund door Engeland, Canada. Austra lië en Nieuw-Zeeland, en op grond van „punt vier" ook door de V.S. Op de con ferentie van de ECAFE. te Bandoeng gehouden van 6 tot 14 Februari, bleek jDagelijks commentaar^ dat de Russen eerder aan invloed hebben ingeboet dan gewonnen. De ECAFE is de Economische commissie der V.N. voor Azië en het Verre Oosten en leden ervan zgn mede de V.S., Engeland, Frankrijk en Nederland. Aan haar con ferentie was een bijeenkomst voorafge gaan van haar commissie voor bedrijf en handel. De grote vraagstukken waren die van industrialisatie, export van grondstoffen en invoer van machines, electrificatie, irrigatie, investeringen AANGIFTE van rampschade aan ge bouwd onroerend goed kan, behalve bij de rampschade-bureaux, ook worden gedaan bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning. Met het herstel behoeft niet te worden gewacht tot taxatie is verricht. Integendeel wordt aangeraden het herstel ten spoe digste ter hand te nemen. De schade zal worden vergced volgens een taxatie van de herstel- kosten. Het ligt in de bedoeling de geschatte schade tot 1000 geheel te vergoeden onder aftrek van een bedrag van 50; schade tot 50 wordt niet vergoed. Eventuele uit keringen wegens verzekeringen zul len in mindering worden gebracht. Herstelbare schade boven 1000 zal tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. Wettelijke maat regelen voor de schadevergoedings- regeling zijn in voorbereiding. De kosten van noodherstel. noodvoor zieningen en schadebeperkende maatre gelen kunnen onder zekere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maatregelen dienen evenwel tot het uiterste te wor den beperkt. Alle krachten moeten zoveel mogelijk direct op definitief hei-stel worden gericht. Afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofdingenieur, directeur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie kan de van binnen- en buitenlands kapitaal, woningbouw, verhoging van de koop kracht enz. De Sowjet-Unie heeft enkele nederlagen geleden en zich vaak onthouden van stemming na debatten, waarin de Aziatische landen de leiding hadden. Ondanks het protest van Mos kou werden toegevoegde leden, die geen deel uitmaken van de V.N. (zoals Japan, Zuid-Korea, de drie Vietnam-statenl als volwaardige deelnemers aanvaard, en de uitsluiting van nationalistisch Chir.a en van Zuid-Korea vond niet plaats. Noch de beschuldigingen van Moskou aan het adres der voorheen koloniserende lan den, noch de propaganda tegen de V.S. vonden veel weerklank, hoewel men liever hulp ontving van de V.N. dan van Westelijke landen afzonderlgk. Deze Aziatische staten weten, dat zij hulp en investeringen voor verbetering van grondstoffenwinning, industrie en voed selproductie kunnen verwachten van de Atlantische en niet van de Sowjet- naties. Als het Westen voldoende aan dacht schenkt aan de noden der minder ontwikkelde gebieden, kunnen de be trekkingen daarmee zeker hechter wor den en bijdragen tot de stabiliteit van de niet^dmmunistische wereld. financiering van het herstel in gevaar brengen. Herstelbare schade aan boerderijen zal in het algemeen op dezelfde wijze worden behandeld als schade aan wonin gen. Voor geheel verwoeste en zeer zwaar beschadigde boerdergen zal een schadevergoedingsregeling worden ont worpen, analoog aan de financierings- en premieregeling oorlogsschade boer dergen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 mr Station Weer A B C D E Helsinki onbew. i" —10 3 )slo zw. bew. —15 0 rftoekh. onbew. i —10 0 <openh. re. bew. h —2 0 ^onden mist 4 0.1 mist 1 4 0.1 3russel geh. bew. 1 6 55 ?ar(js zw. bew. 9 5 3 Bordeaux mist 10 6 1 Nice zw. bew. 14 8 0 W arschau ?eh. bew. 3 1 0 Berlijn motregen 6 5 1 Frankfort 5 3 0.6 München nevel 6 4 0.1 Zurich zw. bew. 1 0 Wenen motregen W S 9 7 0 windrichting; B. windsnelheid meter p. C. max. temp. gisteren: D. tempera - hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u. nm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtendMannheim 232 0.02)Trier 224 (—0.04); Koblenz 223 (—0.02): Keulen 210 (—0.13); Ruhrort 542 (—0.06): Lobith 10-S4 0.06); Nijmegen 862 0.15), Arnhem 858 (—0.10); Eefde 43S (-f0.13): Deventer 337 (+0.06); Namen la Plante 157 0.03): Borgharen 4192 0.39)Belfeld 1298 (+0 64); Grave 556 (+0.18); Vreeswijk 0.90 11). IV eersverwachting AANHOUDEND ZACHT De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselgk nevel of mist. Matige tot vrg krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8-40 u., 4.1 C. luchtdruk 1019.9 millibaren of 765.0 mm. windrichting en -kracht Z.Z.W.-3. max. temp. gisteren 7.7 min. temp. 3.9 0 neerslag 0.4 mm. Zon morgen op 7.44 u., onder 18.05 u.maan morgen onder 3.2S <5,1 u.. op 10.30 u. Laatste kwartier ,a/ heden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1