NIEUW INITIATIEF VAN INDIA ■I jVERWACHT Korea volgende week weer voor JJJSO-assemblée Bespreking met ZAAN SE MOORD EEN MYSTERIE Stali n AMNESTIE VOOR ELZASSERS ZD,-AFRIKA LAAT SNEL 1000 EMIGRANTEN TOE Assemblée sprak zich uit: Luchtmacht Nato-landen onder Am. bevel? Verdronken rails worden geborgen Yu Cliung Chi: „Ikke was in de war'* EOEl ENBAD IN LYSOL Dagelijks 950 Oost-Duitsers uit W.-Berlijn DR. J. VAN BAAL GOUVERNEUR v. NIEUW-GUINEA? VOELHORENS IN KREMLIN Wisjin sky naar New York Papieren rompslomp vermeden Eenheid der natie op het spel Geldstroom wast tot f 53 millioen Enorme Zwitserse hulpverlening N.Z. VOORBURGWAL 225 AMSTERDAM.C. Abonnement p. kwartaal 6.35. per week 49 cent. per exemplaar 13 cent Abonnement per kwartaal buitenland 8.Postgironummer 533100, Gem.-giro A'dam T 2500, Holl. Bank-Unie A'dam, Incasso-Bank A'dam VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 Hoofdredactie: J. J. F. Stokvis 4 C. J. Brandt Telef,: Directie, Administratie en Abonnementen 35400 (6 lijnen) Redactie 33800 (6 lijnen) Opgeven van Speurders uitsluitend 39831 (3 lijnen) Dagblad waarin opgenomen de „Amsterdamsche Courant" (328e Jaargang) 8 Pagina's No. 20.374 56ste Jaargang (Van onze correspondent.) HAARLEM, 19 Febr. Welk motief had de Chinees Yu Chung Chi om in de late avond van de 17de Juni voor zijn winkel in de Savornin Lohmanstraat te Zaan dam twee pistoolschoten te lossen op zijn enige vriend, Jacob Kok. en diens echtgenote? De terechtzit ting in Haarlem heeft Donderdag geen opheldering gebracht in dit drama, dat het leven eiste van de vriend en de vrouw aan de rand van het graf bracht. .Oosterse mysterie," meent de verdediger, mr. Frangois Pauwels. En de Officier, mr. B. v. d. Burg, gist: „Mogelijk was heimwee en melancholie de oorzaak." De con- Op vele plaatsen in 't nood- gebied slaan emmers en teil tjes met lysol. In verband met het besmettingsgevaar moet, voordat men wonin gen oj gebouwen binnen gaat, een voetenbadwor den genomen. clusie van het psychiatrische rap port van prof. Baans uit Utrecht luidt: ,,Chi is nauwelijks of niet toerekenbaar geweest en leed aan stoornis van zijn geestvermogens, toen hij het misdrijf volvoerde." Dit rapport bracht de Officier tot de milde eis van drie jaar gevan genisstraf, door te brengen in de Bijzondere Gevangenis in Scheve- ningen, met aftrek der preven tieve hechtenis en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. Het drama voltrok zich toen de vrouw van Chi een Neder landse 's avonds laat door de heer Kok en zijn vrouw werd thuisgebracht. Chi, die even te voren was thuisgekomen, was de hele avond in een café geweest. Doordat hij de huisdeur achter zich op dc knip had gedaan, kon zijn vrouw de deur niet openkrij- gen. Zij belde aan. Onmiddellijk kwam Chi naar buiten, waarop de noodlottige schoten vielen. GEBROKEN MAN Chi, 44 jaar oud, maakte de in druk van een gebroken man, als hij met voorovergebogen hoofd in de verdachtenbank staat. Hij huilt, als de president, mr. J. G. Petersen, hem rustig vraagt waar om hij heeft geschoten. Dan sta melt hij: „Ikke weet niet.... ikke weet niet.. Jacob Kok goed vriend., eerlijk, ikke weet niet., was dronkenheb wel gescho ten. VROUW EN VRIEND NEERGESCHOTEN UIT JALOEZIE? Met tact en geduld stelt de pre sident zijn vragen aan de ver dachte. Was hij jaloers? Neen. „Ikke was in de war.wilde zelf moord plegen.." VIER BIEFSTUKKEN Er komen getuigen een in specteur van politie, de eigenaar van het café. waar Chi de avond heeft doorgebracht en cafébe zoekers. Zij verklaren, dat Chi wel drukker deed dan gewoon lijk, maar allerminst dronken kon worden genoemd. Eén ding was allen opgevallen: hij had vier biefstukken gegeten.... Het is dit feit, dat mr. Pauwels als veronderstelling doet aanvoe ren. - al Chi inderdaad zelfmoord plannen had. „Volgens Oosters ge bruik nam Chi voedsel tot zich om zich voor te bereiden op „de grote reis". Ook mede aan de hand van het psychiatrische rapport constateer de pleiter, dal de verdachte niet toerekenbaar kan worden geacht op het moment dat hij hei mis drijf pleegd. Volgens artikel 37 W. v. S. is dan ook alleen or.tslag van rechtsvervolging mogelijk, zo besloot mr. Frangois Pauwels. Plaatselijk opklaringen Het K N.M.I verwacht avond: tot Overwegend droog weer met plaatselijke opklarin gen. Zwakke 'ot matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur ZATERDAG: Zon op 7 44 onder 18 05 Maan onder 3 23, op 10 30 Voertuigen licht op van 18 35 i 7.14. HET WEER VAN GISTEREN Station Helsinki Oslo Moskou Warschau Berlijn Amsterdam Londen Parijs Luxemburg G Partenk. Wenen Innsbruck Interlaken Nice Rome Algiers Weer Ochtend Middag sneeuw zonnig zw bew. motregen 1 regen mist zw bew zw°bew zonnig h. bew opkl zw bew zw bew zw oew motreg zw bew zw bew. h bew zw bew 1. bew zw. bew ZELDEN heeft het herstel van de spoorwegverbin dingen in ons land meer moeite gekost dan nu het geval is by de Moerdijk waar over een grote afstand de belangrijke NoordZuid verbinding door hel water overspoeld is. In bootjes gaan de werklieden de spoorbaan langs om meter voor meter de vernielde rails boven water te halen. WASHINGTON, 19 Fcbr. Nu Dinsdag a s. de UNO- Assemblée weer bijeenkomt ter afwerking van diverse agen da-punten der vorige vergadering, houdt men te Washington terdege rekening met de mogelijkheid, dat de wereld aan de vooravond staat van een nieuw initiatief van India, bedoeld om een eind te maken aan de oorlog op Korea. Men heeft hiervoor drie redenen: Op het Kremlin heeft India's ambassadeur, Menon, een on derhoud van ruim een halfuur met Stalin gevoerd. Hierna heeft Menon zich begeven naar de „Gemenebest, conferentie" van de te Moskou geaccrediteerde ambassadeurs van diverse landen, die tot het Britse Gemenebest behoren. Stalin verleende op deze zelfde dag een audiëntie aan de Indiër dr. Salfoedin Kitsjeloe, voorzitter van de communistisch ge oriënteerde „Vredesbeweging" in India en in 1952 winnaar van de .Stalinprijs voor de vrede" (100.000 roebel). Opmerkelijk is voorts, dat Menon (die diplomatiek ontkend heeft, dat hij met Stalin speciaal over Korea zou hebben gespro ken) zich, kort na zijn bezoek aan Stalin, naar de zg. Gemenebest Conferentie, die regelmatig op de Britse ambassade te Moskou wordt gehouden, en waaraan wordt deelgenomen door de Britse, Indiase, Canadese, Austra lische en Pakistaanse diploma tieke missies in de Russische hoofstad, heeft begeven. Per vliegtuig naar Westen BONN, 19 Febr. Per vlieg tuig zullen met ingang van Maan dag dagelijks 950 Oostduitse vluchtelingen uit Wcst-Bcrlijn naar Wcst-Duitsland worden over gebracht. Dit betekent een ver hoging van het huidige aantal met 30 procent, zo heeft dr. Nahm, een functionaris van het VVcstduitse ministerie voor de Vluchtelingen, vandaag te Bonn verklaard. Hij voegde er aan toe. dat hij zou trachten met ingang van 8 Maart dit aantal nog te verhogen. Een moeilijkheid was nog, dat de administratie van vluchtelingen en het voorzien van deze menser van papieren, de alvoer vertraag de. Dr. Nahm geloofde, dat de vloed van vluchtelingen, die ir Januari het hoogtepunt van 25.000 bereikte, binnenkort zal afnemen. Zijn persoonlijke mening was, dat Oost-Duitsland was begonnen met het nemen van ernstige maat regelen om West-Berlijn af te sluiten. (Reuter) Dr. Drees over uitgewekenen Vluchtelingenhulp noodzakelijk (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 20 Febr. De re gering is van oordeel, dat de moei lijkheden. die voortvloeien uit de toenemende terreur en de anti- Joodse maatregelen in de door de Russen bezette gebieden, interna tionale hulp wenselijk doen zijn ten bate van de vluchtelingen uit Oost-Europa. De min.-president verheelt niet, dat hetgeen Nederland kan doen wordt beïnvloed door de ramp, die inmiddels over ons land is ge komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 20 Febr. Onder de ernstige candidaten voor het vacante gouverneurschap van Nicuw-Guinea wordt thans ge noemd het Tweede-Kamerlid voor de A. R. Partij, dr. J. van Baal. Hij is het enige lid der beide Ka mers van de Staten.Generaal, die in dit overzeese rijksdeel be- stuurservaring heeft. Hij was assastent-resident en tot even na de verkiezingen van het vorige jaar hoofd van het kan toor voor Bevolkingszaken in Hol- landia. Uit rechtse kringen is op de le den van de ministerraad ernstige druk uitgeoefend, om een figuur voor te dragen, die met kracht het werk van zending en missie zal bevorderen. De onderhandelingen met de candidaat, welke de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. mr. W. J. A. Kernkamp, in het kabi net ter benoeming heeft aanbe volen, schijnen ten einde te lopen Naar wij vernemen, kan de defi- p tieve voordracht aan de Ko ningin spoedig worden tegemoet gezien. Een feit is, dat Menon de aan gewezen man is om als promotor van een nieuw bemiddelingsvoor. stel voor Korea zijn voelhoorns in het Kremlin uit te steken. Menon is een groot kenner van Z.O.-Azië. Gedurende twee jaar was hij ambassadeur in nationa listisch China. Vervolgens trad hij, vlak voordat 't wapenconflict uit brak, op als voorzitter van de voor Korea bestemde commissie der Verenigde Naties. En daarenboven heeft hij zich herhaaldelijk doen kennen als een voorstander van een spoedige vrede in dit deel der wereld. Daar is hij trouwens een afgevaardigde van .India voor. Dit land hield op de laatste bijeenkomst van de Algemene Vergadering reeds een wapenstilstandsplan ten doop, dat het fiat kreeg van bijna alle dele gaties, doch slechts strandde op de tegenstand van Rusland, com munistisch China en Noord-Korea zelf. India heeft daarna doen weten, ast het slechts op èen gunstige gelegenheid wacht om opnieuw met de vredesvlag te zwaaien. Blijkbaar ziet het in de nieuw bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de organisatie der V. N. zulk een gelegenheid. Niet veel illusies Uiteraard maakt men zich in diplomatieke kringen niet al te veel illusies omtrent een mogelijk welslagen van een nieuw door India te ondernemen vredesoffen sief. Immers, de grote vraag blijft dezelfde: Wat zal Stalin doen? De Russische staatschef heeft op 24 December op enkele gen van een correspondent ..The New York Times" zijn visie gegeven over de kansen op vrede en het wordt tijd, dat hij door een daad ten opzichte van I^orea zijn vredeswil bewijst, zo zegt men in Westerse UNO-kringen. Er is in elk geval een landge. noot van Menon. die reden meent te hebben, dat Stalin tot een po sitieve daad in zake dit strijdto neel in Z. O—Azië bereid is. Optimistische Kitsjeloe Deze landgenoot is dr. Saifoe- din Kitsjeloe. voorzitter van de communistisch georiënteerde „Vredesbeweging" in India. Hij werd in 1952 door Stalin beloond met de „Vredesprijs voor 1952' En ook hij is nu bij Stalin op visite geweest. Kitsjeloe toonde zich na afloop van zijn onderhoud met Stalin (dat ruim een uur duurde) heel wat mededeelzamer dan zijn land genoot Menon: „Wij hebben een zeer openhartig gesprek gevoerd over de belangrijke kwesties van de dag. Stalin toonde zich een voorstander van de vrede. Even als de regering van India wil hij een wapenstilstand in Korea." Hij verklaarde „niet te weten waarom Stalin zowel Menon a hem op dezelfde avond ontving' Maar, zo vervolgde Kitsjeloe enigszins sfynxachtig, Stalin moet kennelijk gedacht hebben aan India's verlangen naar vrede (Van een onzer verslaggevers.) AMSTERDAM, 20 Febr. Driehonderd gezinnen uit de door de watersnood geteisterde gebie den zullen zeer binnenkort naar Zuid-Afrika emigreren. De emi gratie was door deze mensen in totaal zijn het er ongeveer 1000 reeds kort voor de ramp voor bereid. Zij zouden nog maanden hebben moeten wachten voordat hun vertrek in kannen en krui ken was geweest. Gezien de bijzondere omstan digheden hebben de regeringen van Zuid-Afrika en Nederland hun tal van faciliteiten verleend, waardoor de anders aan de emi gratie verbonden papieren romp slomp is vermeden en zij reeds 14 April scheep kunnen gaan naar het nieuwe vaderland. In 1952 zijn 5000 Nederlanders naar Zuid-Afrika geëmigreerd Dit jaar zullen het er. zo wordl verwacht, minstens 6000 worden Aanstaande emigranten zullen een algemene voorlichting over hun nieuwe vaderland voor hun vertrek krijgen. Zyn zij eenmaal aan boord van hun emigranten schip, dan zal deze voorlichting worden voortgezet door het ge ven van lezingen en films over sociale, economische en politieke facetten van Zuid-Afrika. Boven dien zullen de huisvrouwen dan waardevolle inlichtingen krijgen over de wijze waarop in Zuid- Afrika het huishouden het best kan worden gevoerd. EenmaaJ in Zuid-Afrika zal het contact be houden worden, o.a. door een nieuwsbrief aan de emigranten en doof bijeenkomsten. TSJIANG RAAGT STEUN NEW YORK. 19 Febr. Maar schalk Tsjiang Kai-s.iek heeft in de ..New York Herald Tribune een beroep gedaan op de niet communistische wereld, om mo rele en materiële hulp te geve voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Aangenomen wordt, dat Menon zijn collega's over het onderhoud met Stalin heeft ingelicht. Enkele diplomaten verklaarden kort hierna, het „veelbetekenend" te achten, dat het Russische staatshoofd niet slechts Menon, doch ook Kitsjeloe heeft ontvan gen. Britse dankt vorstin redders LONDEN, 19 Febr. Koningin Elizabeth van Engeland heeft van daag uiting gegeven aan haar dankbaarheid jegens de troepen en vrijwilligers en alle buitenlan ders, die geholpen hebben bij het reddingswerk tijdens de overstro mingen in Engeland. In een boodschap aan de minis ter van Binnenlandse Zaken. Sir David Maxwell Fyfe, schrijft de Britse vorstin: „Allen, die gehol pen hebben, de gewapende en ci viele diensten, de organisatie van vrijwilligers, onze goede vrien den in het buitenland en al de mensen, die onbekend zijn geble ven, dank ik van ganser harte, ook uit naam van hen, wier lot door hun toedoen is verlicht". ADENAUER NOG ZrEK BONN, 19 Febr. De West duitse bondskanselier, dr. Ade nauer, is nog steeds niet gehee! hersteld van een griepaanval en hij zal daarom deze week niet meer op de kanselarij komen. PARIJS, 19 Febr. De Franse Nationale Vergadering heeft van nacht na een bewogen debat baar goedkeuring gehecht aan de wel op het verlenen van amnestie aan de 12 Elzassers, die vorige week door het militaire tribunaal te Bordeaux tot dwangarbeid wer den veroordeeld wegens hun aan deel in de uitroeiing der bevol king van het dorpje Oradour sur Glane. DE eenheid van de Franse na tie was in feite de achter grond van dit debat. Nauwelijks was toch in Bordeaux de uit spraak gevallen, of in de Elzas zelf ging een storm van veront waardiging op tegen deze straf fen. De twaalf Elzassers, die in Bor deaux veroordeeld werden, tra den destijds in de SS, omdat zij daartoe geprest werden door de Duitse overheersers. En dit moet thans, zo meent men in deze pro vincie, toch zeker als verzach tende omstandigheid gelden. In de iuridische commissie van de Nationale Vergadering, die 's ochtends bijeen was geweest, dreigden de afgevaardigden van dit door de jaren heen omstreden gebied dan ook en masse te zullen aftreden, wanneer 't wetsontwerp voor de verlening van amnestie niet snel zou worden aangeno men. „Nationaal gevaar" Tijdens het debat in de Ver gadering kwam de 'drang naar eenheid wel zeer duidelijk tot uiting in de woorden van de ra dicaal Maurice Violette, die de straffen als een „nationaal ge vaar voor de Elzas" betitelde. Hij bracht nog even de beweging die in de periode tussen beide we reldoorlogen autonomie voor de Elzas had voorgestaan in herinne ring er. sprak zich daarna, zij het met een bezwaard hart, voor am nestie uit. Ten slotte aanvaardde de Vergadering met 344 tegen 206 stemmen tegen waren de com munisten, het merendeel van de socialisten en enkele afgevaar digden van andere partijen het eerste artikel van het wetsont werp, waarin de amnestie is ver vat. De twee overige artikelen, die van minder belang zijn. wer den bij handopsteken aanvaard. Door deze nieuwe wet kunnen de familieleden van de slachtof fers van Oradour, degenen, die amnestie hebben verkregen, niet meer dagvaarden voor enige schadevergoeding. De Franse staat zal in de toekomst deze schadevergoeding voor zijn reke ning nemen. Oorlogskrnis terug? Intussen vraagt men zich te Parijs af, of de Gemeenteraad van het nieuwe Oradour, de daad bij het woord zal voegen en het „croix de guerre", dat het dorpje werd verleend, zal terugsturen. De Raad had gedreigd dit te zui len doen. als de amnestie werd aanvaard. Niettemin zal aan de 642 slachtoffers van de S.S. nog. op voorstel van de afgevaardigde de MoroGiafferri, posthuum de „Orde van de fiatie" worden ver leend. Het besluit van de Franse Al gemene Vergadering is Donder dag gewogen en te licht bevonden door de Westduitse minister van Justitie, Dehler, volgens wie het spreekwoord „gelijke monniken, gelijke kappen" geldt voor allen, die betrokken waren bij de uit roeiing van Oradour. „Het doet er niet toe of men als Duitser of als niet-Duitser bij de SS werd ingedeeld: een ongelijke berech ting bij gelijke strafrechtelijke schuld, tast de grondslag van het recht aan," meende Dehler. Donderdagavond heeft ook de Franse Senaat de amnestie (met 174 tegen 79 stemmen) goedge keurd. Dit weekeinde zullen de Elzassers de gevangenisdeur ach ter zich in het slot horen vallen en kunnen zij terugkeren naar een provincie, die hen met vlag en wimpel welkom thuis zal heten. Maar men verwacht thans nieuwe protesten uit het departe ment. waarin Oradour gelegen is. De Senaat trouwens besloot de ..ere-orde van de natie" niet op deze zelfde dag toe te kennen aan de nagedachtenis van Oradours doden, aangezien het „ongepast zou zijn in één en dezelfde wet de slachtoffers te eren èn de schuldigen kwijtschelding van straf te verlenen". uit Parijs wuift de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wysjinsky, naar degenen die hem uitgeleide doen. Naast hem staat de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Frankrijk, Alexei Palovitsj Pavlov. De boottrein bracht Wysjinsky naar Cherbourg, waar hij zich in scheepte op de „Queen Mary", die New York als bestemming heeft. Daar beginnen op 24 Februari de zittingen van de Verenigde Na ties, waar hij de Russische delega tie zal leiden. HENRY FORD WIL VRIJE MARKT CHICAGO, 19 Febr. Henry Ford II, de zoon van de stichter van het wereldconcern, heeft er op een lunch van directeuren van Amerikaanse dagbladen op aan gedrongen, dat Amerika de tol muren zou afschaffen, ten einde Amerika's vrienden „een eerlijke kans op de Amerikaanse markt te geven." Hij verklaarde daarbij, dat ook de 10 procent invoerrechten op auto's moet worden afgeschaft. De Fordfabrieken voelen er meer voor de buitenlandse concurren tie op de markt het hoofd te bie den, dan in de kamers van de Commissie voor de Invoerrechten van het Congres, aldus bericht de N. Y. Times. Griepepidemie in Finland HELSINKI, 19 Febr. Van de hoofdstad uit breidt in Finland een griepepidemie zich naar het Noorden uit. In enkele districten moesten de scholen worden ge sloten, daar de leraren ziek waren. Aan het begin van de week waren naar schatting tien pro cent van de schoolkinderen we gens ziekte in Helsinki afwezig. Dordtse kunst voor RF DORDRECHT 19 Febr. Door 50 van hun werken te laten vei len hebben de Dordtse beeldende kunstenaars f 3000 voor het Ram penfonds bijeengebracht. BRITSE BEZWAREN (Van onze correspondent.) LONDEN. 19 Febr. Naar de „Evening News" van hedenavond meldt, heeft Washington Lcpiden voorgesteld de strategische lucht strijdkrachten van de RAF onder Amerikaans opperbevel te bren gen. De Ver. Staten zouden er, al dus dit blad. op liit zijn de con trole over alle luchtstrijdkrachten der NATO-landcn in handen te krijgen. Engeland zou reeds een tegen voorstel hebben ingediend, dat de creatie van een Anglo-Ameri- kaanse Luchtraad beoogt. In dit lichaam zouden Engelsen en Amerikanen in volledige gelijk heid beslissen over de taken wel ke d; Engelse en de in Engeland gestationneerd zijnde Amerikaan se strategische bommenwerpers in geval van oorlog krijgen toegewe zen. De détails van het Amerikaanse plan zouden er als volgt uitzien: 1. Alle geallieerde luchtstrijd krachten in Europa zullen binnen het kader van NATO en SHAPE onder commando van Amerikanen worden geplaatst. 2. Het opperbevel over de (tac tische) luchtstrijdkrachten van het zg. centrale NATO-front op het ogenblik in handen van een Amerikaan zal (ter compensa tie) aan een Brit worden gegeven. 3. De strategische rol van het Britse bommenwerperscommando zal worden beperkt tot het aan- vfellen van vijandelijke communi catiemiddelen. De bezwaren der Britse rege- •ing zouden zich in het bijzonder richten tegen de voorgestelde 'aakbeperking van de strategische bommenwerpers der RAF Ze wordt hierin krachtig door de Engelse luchtmaarschalk gesteund, die ?en gedeelte op de lange- afstandstralegie in eigen handen wenst te houden. (Advertentie) Goede Tip voor deze tüd r gift rij geen liefdadigheid, it niet te licht offerplicht. volksdeel, it zo zwaar nog lijdt. Wij danken de Hr. B. A. P. te Amsterdam voor deze inzending. n TIP VAN BOOTZ DEN HAAG, 20 Febr. Tot gisteravond was in het Nationaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. DEN HAAG. 20 Febr. Zwit serland heeft tot nu toe viér en een half millioen francs en hon derd wagons kleding en bedde- goed voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, Engeland en België gegeven. Van het genoemde bedrag zijn drie millioen francs bijeengebracht door de „Gluckskette"-actie, an derhalf millioen door het Rode Kruis. De Zwitserse koionie in Neder land schonk 12.200, welk bedrag eergisteren door de Zwitserse ge zant aan de directeur van het Nationaal Rampenfonds is over*- handigd. „LIONS" SCHONKEN 1000 DOLLAR DEN HAAG. 20 Febr. Prins Bernhard ontving gisteravond in zijn functie van voorzitter van het Nation. Rampenfonds een cheque van 1000 dollar van de heer Edgar M. Elbert uit Chicago, voorzitter van „International Lions". Dit was het „kleine begin" van een actie over de hele wereld, die door „International Lions" zal worden georganiseerd ten bate van de watersnoodslachtoffers. OTTAWA ADOPTEERT KRUININGEN AMSTERDAM. 20 Febr. De Canadese stad Ottawa heeft het dorp Kruiningen geadopteerd. Burgemeester M. Vogelaar heeft een brief ontvangen met het ver zoek, nauwkeurig op te geven, hoe grcot de schade is en wat hij allemaal nodig, denkt te hebben. (Advertentie) Breng Uw vrouw in en iaat naar u.sleran naar MALAX DO en zün orkest Thé-dansam vanai 4 uur LEIDSEPLEIN A.MST' Rit AM REEDS 60.000 VRIJWILLIGERS DEN HAAG. 19 Febr. In acht van de elf provincies worden nu vrijwilligers geworven voo> de Bescherming Bevolking. Dc resultaten zijn over het algemeèi zeer bevredigend. Tol nu tot meldden zich 60.304 vrijwilliger- De resp. aantallen zijn al< volgt: Noord-Brabant 8532. Lim burg 6389 Overijsel 9983. Geldei land 10.833. Utrecht 12.34R 't Gooi 1414. kring Z.-H. IV (Gouda) 2120, Groningen 2813 Friesland 4149, Drente 1723.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1