Matei Bananen, koffie, geld en dekens Blauwe hoofddoek doet intocht in noodgebied Hulp in allerlei vorm Engeland moet meer voedsel produceren T wentsche Bank vreest stille nationalisatie Ook humanist mag geestelijk verzorger zijn, zegt Donker Met één slag millionnair T oneelgroep „Theater definitief gevormd Carrière van bromfiets nog niet ten einde; prijzen dalen straks Vissers krijgen hulp vergoed Terrorisme in Congo 4Keurkorpsstroopt de mouwen op Hoge Autoriteit maakt nieuwe Eisenhower maakte het te kort vervoertarieven HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) Een keurkorps van energieke meisjes en vrouwen, allen in overall en met een blauwe hoofddoek met witte stippen, heeft Woensdagmorgen gepakt en gezakt afscheid genomen van Berkenwoude: het keurkorps van het vrouwe lijke leger voor de noodgebieden, dat over het hele land wordt „gemobili seerd". De colonne, bestaande uit 35 vrou wen, die in vijf of zes ploegen zal worden gesplitst, vertrok onder auspi ciën van de Stichting voor Maat- schappelijk Werk in Zuid-Holland. Met de formaliteiten was het in Rotterdam spoedig geregeld. Van daar in overall en met een gratis ter beschikking gestelde bus naar Helle- voetsluis en ten slotte, na de over tocht, met een militaire auto naar Middelharnis. Lichte straf voor moord geëist Donderdagmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 45- jarige manufacturer C. Yu Ch. uit Zaandam, die ervan werd beschul digd in de nacht van 16 op 17 Juni van het vorig jaar de 36-jarige brand stof fenhandelaar J. Kok uit -Koog aan de Zaan te hebben doodgescho ten. De vrouw van Kok werd bij dit drama door een tweede schot ernstig gewond. De officier van Justitie, mr B. van den Burg, eiste na een langdurige zitting, waarin zes getuigen werden gehoord, een gevangenisstraf van drie jaar, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis in Den Haag met aftrek van het voorarrest en een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar. Zestien tot veertig De leeftijden van de vrouwen lig gen t.ssen zestien en veertig jaar. In het dagelijkse leven zijn het huis moeders, naaisters of dienstertjes op een boerderij. De burgemeester van Middelharnis zal de vrouwen instructies geven. De vrouwen zullen kleding uitreiken, theezetten voor de mannen, die aan het dijkherstel werken, en huizen schoonmaken. Veel langer dan een week kunnen de vrouwen niet van honk blijven. Het werk zal zich thuis opstapelen. Maar de „blauwe hoofddoeken" zul len het wel klaren. Ze werken stuk voor stuk voor tien. Dat hebben ze elkaar plechtig beloofd. Ze kregen alle medewerking; nog i ren uitgereikt, zodat zij het ramp- op de boot. waarmee ze van Helle- gebied zonder vertraging konden bin- voetsluis afvoeren, werden hun papie-1 nengaan. Nog altijd is er het verheugende nieuws over hulp in allerlei vorm, die het buitenland ons zendt en die het eigen land weet op te brengen. Verheugend, zoals dit bericht: het Algemeen Mijnwerkersfonds ontvangt van vele gepensionneerden die in Duitsland wonen, brieven met het verzoek hun pensioenen over een of meer maanden in te houden en het geld aan het Ram penfonds over te maken. En verderde Amerikaanse 82ste divisie van luchtlandingstroe pen heeft ruim 12.000 dollar bij el kaar weten te krijgen. De mannen hebben deze gelegenheid aangegre pen om hun dankbaarheid te tonen voor de gastvrijheid die de stoot troepen, nadat zij in 1944 werden geparachuteerd, rondom Arnhem en Nijmegen genoten. En de voormalige commandant van de 101ste Amerikaanse divisie parachutisten heeft ons een cheque gegeven van 9120 dollar, een geschenk van de soldaten van zijn divisie. Zeshonderd ambtenaren van vijftien Europese landen, die in Parijs voor de O EES werken, hebben meer dan 900.000 franc verzameld voor de slachtoffers in Engeland, België en ons land. Bovendien zonden zij vele kleren. Twintig jaar geleden werkten Ne derlanders er toe mee. dat landgeno ten in Canada het land konden kopen dat bekend staat als „Holland Marsh", ongeveer zestig km ten noor den van Toronto. Inwoners van dit district hebben nu de oude „schuld" afgelost door 10.000 dollar bijeen te brengen! C o 1 u m b i zendt voorts voor tien duizend dollar koffie en ook vele dekens. Engeland heeft gevraagd of wij gebruik willen maken van „vans-pove-heaters". op kleine vracht auto's gebouwde, warme lucht produ cerende toestellen voor het drogen van huizen. üit F r a n k r ij k van Electricité de France) komen 500 veldbedden. Een particulieve organisatie te Las Palmas op de Canarische Ei landen heeft Maandag tien ton ba nanen verscheept. Woensdag stond in Djakarta een millioen gulden op de hoofdrekening van het Centraal Comité Watersnood Nederland. Het Indiase Rode Kruis zond een bedrag, gelijkwaardig aan vier duizend Nederlandse guldens. Z u i d s 1 a v i heeft voor de drie getroffen landen f380.000 bijeenge bracht. Nieuw Guinea heeft tot 13 Fe bruari een bedrag van ƒ102.000 ver zameld, En binnen onze grenzen: Texel heeft, met zijn 10.000 in gezetenen, ruim ƒ50.000 in de kas van het Rampenfonds gestort. De collecte in de Nederlandse Hervormde kerken heeft tot, nu toe in 900 ge meenten een bedrag van ƒ1,006.140 opgeleverd. In geld cn in natura is in IJ s e 1- m u i d e n 114.148 ingezameld, dat betekent 67.10 per gezin. In deze gemeente spande het kleine Kam perveen wel de kroon, dat 38.172 voor zijn rekening nam (in geld en m natura), dat is niet minder dan ƒ263,20 per gezin of ƒ63,60 per hoofd. Het gemeentebestuur van R h e- d e n wil 50 000 beschikbaar stellen. De gemeente Maasland heeft be sloten, de gemeente Zuidland te adopteren. Vlaardingen heeft tot nu toe 240.000 bijeengebracht. Met spons en dweil, overall en laarzenleveren deze Berkenwoudse meisjes slag tegen het vuil, dat in de huizen in Sommelsdijk na de overstroming is achtergebleven: een welkome hulp voor de huisvrouwen in dit kleine plaatsje bij Middel harnis. Repatriëring eist nog voorzieningen (Van onze par lemen tsredactie) Nog ongeveer 2500 uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen wachten op toewijzing van een woning, deelt mi nister Van Thiel de Tweede Kamer mee in een memorie van antwoord. Dit maakt het nodig, de wet huis vesting gcrepatrieerden 1950, waar van de geldigheidsduur op 1 Januari 1953 afliep, van kracht te verklaren tot 1 Januari 1955. De minister ver wacht dat de repatriëring ook de ko mende tijd nog onverminderd door zal gaan. De Engelse minister-president Win ston ChurchlU heeft een dringend be roep gedaan op de Britse boeren om hun levensmiddelenproductie tot 60 procent boven de vooroorlogse op te voeren. Churchill wees er op. dat er een gevaarlijk gebrek aan evenwicht be staat tussen de omvang van de be volking en de productie van voedings middelen in het land. Deze mededelingen deed de minis ter tijdens een diner van de Engelse boerenorganisatie The National Far mers Union. Aan één kant zullen de boeren daarom grotere vrijheid bij hun be drijfsvoering krijgen, terwijl aan de andere kant de overheid zich nog meer met de voedselproductie zal gaan bemoeien. Voor Engeland is het nu minstens even belangrijk, ieder mogelijk ons voedsel aan de bodem te onttrekken als in de ergste oorlogsdagen, merkte Churchill op. Meer dan tweehonderd journalis ten waren op de eerste persconferen tie, die president Eisenhower in het Witte Huis heeft gehouden. Maar zij waren niet erg tevreden met de gang van zaken: na een half uur brak Eisenhower de conferentie af. Zulks in tegenstelling tot de gewoonten van wijlen president Roosevelt en president Truman, die altijd wacht ten tot de journalisten een groot aantal vragen gesteld hadden. Toen bij het afladen van beton platen op het terrein van Wilton- Fijenoord de lading ging schuiven, kwam de 36-jarige chauffeur K. F. van der Vlies uit Zwijndrecht onder enkele platen terecht: hij was on middellijk dood. Een ander werd ge wond. Mr Van Leeuwen neemt ontslag „In de achter ons liggende drie jaren is het overheidsvermogen met een bedrag in de orde van grootte van ruim zes milliard toegenomen. Hiervan kwam ongeveer anderhalf milliard uit Amerikaanse steun, maar al het overige uit lopende staatsin komsten. De vraag rijst: hebben wij te doen met een orthodoxe bewaking van de overheidsfinanciën en van het mo netaire evenwicht of is een a. .van- kelijk juiste politiek stilaan overge gaan in een nationalisering v, ~i de vermogensvorming en daarmee al lengs van de particuliere onderne ming? Aldus het jaarverslag van de Twentsche Bank over 1952. De belastingen zijn volgens de Twentsche Bank zo zwaar, dat ook bij de grote ondernemingen de zelf financieringsmogelijkheden onvol doende zijn om de bedrijven behoor lijk op de hoogte van hun tijd in stand te houden en uit te breiden, Aldus ontstaat de toestand, dat de overheid in steeds meerdere mate de middelen voor investeringen zal moe ten verschaffen en bedrijfsrisico's zal moeten aanvaarden. Intussen is het waarschijnlijk, dat de rijksuitgaven de inkomsten weer zullen gaan overtreffen (inhalen de fensie-uitgaven), Als dan ook de ge meenten hun kassaldo's gaan beste den. dan zal dit onvermijdelijk van nadelige invloed zijn op onze devie zenvoorraad. Al zal men er goed aan doen zich niet door een teruggang in onze de viezenvoorraad te laten verontrusten, het zou hoogst ongewenst zijn, als hij daalde tot een peil, dat tegenover de omvang van onze buitenlandse han del van te geringe betekenis is, aldus het verslag. Voorraden niet klein De directie van de Twentsche Bank meent, in tegenstelling tot vele an deren, dat in het afgelopen jaar niet te veel op voorraden in bedrijven is ingeteerd. „Naar ons gevoelen zijn ln het al gemeen de voorraden bij het bin nenlandse bedrijfsleven niet abnor maal laag." Evenmin gelooft de Twentsche Bank, dat het bedrijfsleven minder (Van onze parlementsredactie) Indien het Humanistisch Verbond beschikt over bepaalde leden, die vol doen aan de daarvoor te stellen eisen, zullen zij kunnen worden toe gelaten als geestelijke verzorgers van gevangenen, zo deelt minister Don ker mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Eén van de voorwaarden hiertoe zal zeker zijn, dat deze geestelijke verzorging in geen enkel opzicht die van de erkende kerkgenootschappen zal belemmeren of bemoeilijken Uiteraard zullen de verzorgers er voor dienen te waken, dat zij de bij de gedetineerden nog levende gods dienstige gevoelens niet zullen kwetr sen of verzwakken. De beginselenwet gevangeniswezen. _j merkt de minister op. laat de mogelijkheid open van geestelijke verzorging door middel van persoon lijk contact zowel als van collectieve verzorging. investeert, dan waartoe het op grond van zijn liquiditeitspositie (hoeveel heid beschikbare middelen) in staat zou zijn. Wel is waar gaat men voorzichti ger te werk. maar in de afgelopen jaren zijn uitbreidingsplannen dik wijls gebaseerd geweest op middelen, die men nog niet had. Nu de winst verwachtingen zijn gedaald en de be lastingen gestegen, spreekt het van zelf dat de geldmiddelen thans meer op middelen in de hand dan in de lucht moeten berusten. Dit jaaf-verslag is het laatste, dat de handtekening van mr H. F. van Leeuwen als directeur draagt. De heer Van Leeuwen legt op 31 Maart zijn functie neer „ten einde zich meer aan andere belangen te kun nen wijden". Hij zal worden be noemd tot adviseur van de bank. Winst gedaald De winst van de Twentsche Bank was in 1952 lager dan in 1951, name lijk 11,2 millioen tegen bijna 12,8 millioen verleden jaar. Er wordt nu geen extra-dotatie ge daan in het pensioenfonds (ander half millioen). Voor het overige gaat evenals vorig jaar twee millioen naar afschrijving en reservering, vier mil lioen naar de reserve voor belasting, De aandeelhouders krijgen dan ruim vier millioen (9 procent divi dend, evenals verleden jaar) en een half millioen gaat naar de statutaire reserve. Op een personferentie in het stad huis van Arnhem is door wethouder J. Bronkhorst meegedeeld, dat de toneelgroep „Theater", bestemd voor de cultuurspreiding in het oosten van het land, definitief tot stand is gekomen, onder de artistieke en zake lijke leiding van Kees van Iersel en Rob de Vries, met standplaats Arn hem. Het gezelschap zal uit de volgende leden bestaan: Kees van Iersel. Rob de Vries, Johan Schmitz, Jacques Snoek, Jo Sternheim. Lo van Hens- bergen, Johan Walhain, Jan Modder man, Bernhard Droog, Sacco v. d. Made, Raymond Oosthout, Piet v. d. Meulen. Caro van Eyck, Hetty Beck. Jenny van Maerlant, Liane Saalborn, Diny Sorock, Karen Else, een toneel- schoolleerling. twee volontairs, met Albert van Dalsum als gast. Naar wij vernemen zal voorlopig eerst de helft van het aantal spelers van de groep in Arnhem gaan wonen en de andere helft nog ln Amsterdam blijven. Behalve Gedeputeerde Staten van Gelderland en het gemeentebestuur Wat een wonder, dat Jack Coulton een 41-jarige verzekeringsagent in Engeland er opgetogen uitziet. Hij besteedde luttele dubbeltjes aan tioee voetbalpools en kwam in beide met een eerste prijs uit de bus. De- ene bracht hem 75.000, de andere 34.000 pond sterling in het laatje, tezamen meer dan een millioen Nederlandse gulden. (Van een onzer verslaggevers) Minister Algera zal 27 Februari in Amsterdam de 31ste R.A.I.-tentoon- stelling voor motorrijwielen, bromfietsen en rijwielen openen. Deze expositie die tot en met 8 Maart geopend zal zijn belooft speciaal voor de export belangrijk te worden, daar nu reeds uit het buiten land tal van bewijzen van belangstelling komen. De blinkende motorfietsen zijn er natuurlijk weer in allerlei klassen en uitvoeringen. De liefhebbers kunnen kijken naar de telescoopveringen en de „zwevende achtervorken". Enthousiaste lieden kunnen diverse geëxposeerde racemachines bekijken. Naar ons uit voorlopige gegevens blijkt, zal het merendeel van de ge- exposeerde motoren echter bestemd zijn voor zakelijk gebruik (80 pet van de motoren op Nederlandse we gen doen dienst voor zaken). De prijzen zo vernemen wij zijn nog steeds zeer hoog. Van prijsverla gingen voor motoren zal op deze RAI dan ook niets te merken zijn. Het nieuws beperkt zich tot detail verbeteringen. Voorlopig worden als primeurs in deze branche genoemd: de 125cc, 2 cylinder. 2-takt Rumi uit Italië, de France Cemec, gebaseerd op de 750 cc BMW, de Triumph Terrier, de Germaan en Eijsink met 250 cc JLO, een-cylinder motor. Nieuwe scooters Bij de scooters ze willen nog steeds niet zo best in ons land zal Sparta een fraai model tonen met een 100 cc Villiers-motor. Nieuw is ook de met drie versnellingen uit geruste Varelli. De stormachtige carrière van de bromfiets schijnt nog volstrekt niet ten einde. In de RAI zullen daarvan dan ook weer veel variëteiten beke ken en bewonderd kunnen worden. Maar ook op het gebied van de prijs schijnen sommige bromfietsmerken verrassend te zijn: we vernemen, dat er merken zijn, die van 40 tot 60 gulden goedkoper zullen worden aan geboden dan we tot nu toe gewend waren. Het motorvermogen loopt nog steeds sterk uiteen: er zijn er van 0,6 en 2,2 pk en daardoor liggen de topsnelheden van sommige merken aanzienlijk boven de grens, die men Voorlopig worden als nieuwe modellen gemeld de Sparta met zelfdragende „carrosserie", die de motor geheel insluit en met aan gebouwde beenschilden de rijder goed beschermt tegen straatvuil. Van de 33 merken, die geëxposeerd zullen worden, zijn er niet minder dan negen van Nederlands fabrikaat. De herverschijning van de rijwiel industrie op de R.A.I. is een welkome verrassing. De „klassieke" Hollandse modellen en allerlei sportieve varian ten zullen le bezichtigen zijn. De invalidewagens en de carriers ontbreken evenmin. Sonia Gaskell maakt ballet over Zeeland Sonia Gaskell heeft van de stich ting Kunstmaand Amsterdam op dracht ontvangen voor de choreogra fie van een actueel, nieuw Neder lands ballet, getiteld „Luctor et Emergo", met als onderwerp de ramp in Zeeland. Aan Geza Frid is opge dragen de muziek voor dit ballet te componeren. De derde opdracht, die de stich ting voor de Kunstmaand van deze zomer heeft verstrekt, is voor Kees Kef voor het componeren van drie koorwerken, die zullen worden uit gevoerd door het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de No bel. (Van onze parlémehtsredactie) De directie Visserij van het minis terie van Landbouw heeft, naar thans blijkt, reeds op 3 Februari een financiële regeling getroffen voor dc vissers, die spontaan aan de hulp actie in het rampgebied hebben deel genomen. Inmiddels is komen vast te staan, dat tal van vissers van deze mogelijkheid voor een financiële te gemoetkoming geen gebruik wensen ie maken, aldus deelde men ons van bevoegde zijde mede. De regeling, waarop een beroep kan worden gedaan, maar die dus niet automatisch wordt gehanteerd, telt drie punten: a. Als tegemoetkoming in de in komstenderving kan een vergoeding worden gegeven van ƒ10 per dag per man met een maximum van f 70 per man. b. Stookolie en andere brandstof tijdens de hulpactie verbruikt kan volledig worden vergoed. c. Ook averijschade tijdens de actie opgelopen kan voor rekening van het rijk komen. van Arnhem hebben al enkele andere gemeenten van Gelderland en Over- ijsel besloten het gezelschap met sub sidies te steunen. In totaal rekent men er op. dat nog dertig andere ge meenten naast Arnhem achter deze n:euwe toneelgroep zullen staan, be halve dan het rijk, dat reeds 80.000 toezegde. Het streven van de nieuwe groep is sterke stukken te brengen in meer direct contact met het publiek, zoals Jean Vilar dat in Parijs met gecom bineerde weekenden heeft gedaan, waarbij voor een bepaalde prijs het publiek een concert, toneelstukken en een gedachtenwisseling met de spelers kreeg. (Van onze Brusselse correspondent. Oscar De Swaef Belgische bladen hebben zich af gevraagd of de invloed van de Mau- Mau-tteristen zich in de Belgische Congo laat gelden na incidenten, die zich in de laatste tijd hebben voor gedaan in het noordoostelijke deel van de kolonie Daar woont onder meer de Aloerstam, die de admini stratie en de blanke veehouders steeds veel last leeft berokkend. In dat gebied zijn talrijke veediefstal len geconstateerd Vele runderen werden met speren gewond of ge dood. Er werd ook geweld gepleegd op Europese en inlandse politie-ambte- naren. De politie werd met honderd man versterkt en het dorp waar de sabo teurs verbleven,, werd omsingeld. Honderdvijflig verdachten zijn gear resteerd. Zes inlanders, die op de fiets uit Nairobi waren gekomen om handel te drijven met de inboorlin gen van de Congo, werden over de grens gezet. NEW YORK. In kringen van dc Verenigde Naties gaat het gerucht, dat Rusland geen veto zou uitspreken tegen de benoeming van de Cana dese minister Lester Pearson tot op volger van Trygve Lie als secretaris generaal der V.N. DE BESTE WERKSCHOEN MAANDEN schriftelijke op de zool Gezien de enorme vraag hebben wij de productie verhoogd en hierdoor is het ons mogeli,k de prijs van deze SUPER-WERKSCHOEN TE VERLAGEN MET EEN GULDENI Sterk bovenwerk van eerste kwaliteit vetleder - lederen binnenzool - oersterke uit één stuk ge perste rubber loopzooi. Filialen in geheel Nederland De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG) heeft drie nieuwe speciale tarieven voor het vervoer van kolen en staal vast gesteld. Ten eerste een nieuw zeehaven tarief van de Duitse Spoorwegen voor kolen en staal, waardoor óók voor de Luxemburgse, Franse en Saar- landse ijzerfabrieken het Westduitse uitzondenngstanef geldt. Verder is een nieuw invoertarief voor kolen en staal van de Duitse spoorwegen ingevoerd, waardoor de ijzerfabrieken uit Luxemburg, Frank rijk en Saarland hetzelfde vracht tarief krijgen als het. Westduitse uit- zonderings-as-tarief. En ten slotte zal voor doorvoer van Lotharingse en Luxemburgse ijzerertsen een vracht prijsverlaging worden doorgevoerd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3