Komend weekeinde in IIB Middelburg-T erneuzen Meer industrieën voor Middelburg noodzakelijk St Annaland heeft nu weer leidingwater Critiek op beleid gemeentebestuur Puinhout: gevaar voor dijken Burgemeester Bolkestein: Zeeuwse Sportkalender Filmstrip over waterramp Breskens ziet toekomst met vertrouwen tegemoet Poging om gat in zeedijk te dichten Burgemeester brengt zijn burgers dank Alleen concrete feiten worden onderzocht Zeeuwse Sportpmat Half millioen brandschade HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 „Industrievestiging in Middelburg is gewenst, ja, noodzakelijk. Waarom is ze er onvoldoende?" Deze vraas stelde de burgemeester van Zeelands hoofdstad rnr dr N. Bolkestein, Donderdag in een rede, die hij uitsprak bij de installatie van de Commissie Industrievestiging. Het is de taak van de commissie op deze vraag een antwoord te geven en uiteraard dan tevens de wegen s betering. Aan de hand van cijfers toonde de burgemeester aan, dat Middelburg geen typische industriegemeente is. Ondanks de brand van 17 Mei 1940 biedt de stad nog veel moois en het vreemdelingenverkeer betekent ook werkgelegenheid voor velen. Middelburg heeft als hoofdplaats en centrum der provincie vele inwoners in dienst der overheid, werkzaam bij het onderwijs of in de vrije beroepen, en veel klein- en tussenhandel. Dit eenvoudige karakter van de stad is een bezwaareen meer geva rieerde samenstelling van de bevol king zou Middelburg zeker ten goede komen. V ertrekov er schot Zeeland heelt sinus veie jaren een verrrenoversenot. in het ooor het Economiscn-'l'echnologisch Instituut vastgestelde „ontwikKenngspian voor Zeeland met betrekking tot bevolking en industrie" wordt hierop nog eens het volle licht geworpen. Delandbouw kan zich, daar elke hectare is ontgonnen, niet meer uit breiden. De weinig ontwikkelde in dustrie is niet in staat de aoor ae landbouw uitgestoten arbeidskrachten op te vangen. Velen, vooral de jongeren trekken dus weg uit de provincie en dit zijn stellig ae meest energieke. Deze door de landbouw uitgestoten arbeidskrachten dient de nijverheid op te vangen. Het is niet goed op het dorp de agrarische sfeer te verstoren; aesKun- aigen achten concentratie op een aantal punten in de provincie gcuu- aen. Het ontwikkelingsplan noemt als plaatsen, die voor moustrievestiging m aanmerking komen; Zienkzee, Tholen, Goes, Krummgen, Middel burg, Vlïssïngen, Breskens, Sluis, 'Ier- neuzen, Axel, Hulst en Hontemsse. De bevolkingsaanwas van Walche ren, maar waarschijnlijk ook nog wel die van andere delen van Zeeland, zal dus opgevangen moeten worden door Middelburg en Vlissingen. De jaarlijkse aanwas van de man nelijke beroepsbevolking van Wal cheren wordt geschat op 217. Het grote industrieterrein te Mid delburg behoort, met zijn aanslui tingen op het spoor, het diepe water en de weg, tot de best geoutilleerde van Zeeland. Het is een economisch belang, dat er industrie in Zeeland i te wijzen die kunnen leiden tot ver komt en dat deze zich vestigt op een goed en reeds bestaand terrein. De Commissie Industrievestiging, waarvan burgemeester mr dr N. Bol kestein voorzitter is, is verder als volgt samengesteld: Mr M. A. Terwoert, vice-voorzitter; drs M. C. Verburg; ir A, A. Bruevet; ir L. G. H. M. van Gooi; B. A. Hesse- link; L. de Nooyer; H. J. Ikkink; J. Germing; B. Jacobsen; Chr. Kars; E. Visscher; P. Meliefste; ir J. v/dKooy; mr J. J. Snoek; mr J. de Jongh van Arkel: H. Moor, secretaris; L. J. van 't Westende en M. Polak. Zierikzee vraagt en Almelo draait Zierikzee heeft chauffeurs vraagd voor het distribueren van water uit de tankauto's, Almelo heeft er vijf gestuurd. De mannen zijn hun werk al begonnen. Zierikzee heeft dertig arbeiders ge vraagd voor het leggen van een noodleiding om water uit het duin gebied van Westschouwen naar Zie rikzee te voeren. Almelo heeft de zaak al in voorbereiding en in prin cipe is de toezegging gedaan. Almelo heeft Zierikzee geadop teerd en dat niet alleen op papier gedaan. Voorlopig heeft de gemeente een bedrag van f 10.000 uitgetrokken om de eerste bijstand te verlenen De heer P. C. Volbracht, directeur van de Almelose reinigingsdienst, thans adoptie-ambassadeur in Zierik zee, is midden deze week in de stad aangekomen met de chauffeurs Lammert, Schoenmaker, Henk Brou wer, Rinus Bolscher, Henk Blom en Henk Kuyper. Zij hebben nu de taak de bevol king van Zierikzee van water te voorzien en zij doen het met voort varendheid. Een goede watervoor ziening is voor Zierikzee van primair belang. Daarom moet, ondanks het feit dat het waterrijden vlot ver loopt, zo vlug mogelijk een noodlei ding worden gelegd. Via Scharendijke en Brouwershar ven moet een etemietbuis naar Zie rikzee worden gelegd. Dat is een moeilijk karwei, waarvoor dertig helpende handen nodig zijn. En het moet gek gaan, als deze er niet komt, als Almelo er geen raad op weet. Zierikzee vraagt en Almelo draait om de zorgen van de geteisterde stad enigszins te verlich ten. Bootverbinding tussen Zierikzee en Dordrecht Ingaande Vrijdag 20 Februari zal een dagelijkse bootverbinding wor den onderhouden, uitsluitend voor passagiers, tussen Zierikzee en Dor drecht. Tengevolge van de verzanding van de haven van Zierikzee worden, reke ning houdende met de getijen, de men van afvaart geregeld bekend gemaakt. Uiteraard zal deze boot- dienst alleen van belang zijn voor degenen, die een verblijfsvergunning voor Zierikzee hebben. Hervatting mosselexport De mosselexport wordt met ingang van 16 Februari hervat. Mosselkwe kers, die nog mosselen van de Wad denzee kunnen leveren, kunnen daar van opgave verstrekken aan het in- en verkoopkantoor. Verwatering moet geschieden te Yerseke. Voor het Rampenfonds De filmclub Oostburg heeft een voorstelling gegeven waarvan de op brengst geheel ten goede kwam aan het Nationaal Rampenfonds. Er kon 600 aan het Rampenfonds worden overgemaakt. Onze adressen Redactie-adres voor Zeeland: Molenwater 55, Middelburg, tele foon 3390, bij geen gehoor 2571. Sportredactie: Paul Krugerstraat 173. Vlissingen, telefoon 2902. Administratie: Hekelveld 15, Am sterdam, Telefoon 36811, Postgiro 21870, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per weelc, f 5,70 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. VOETBAL AFD. ZEELAND KNVB lste klasse BDomburgHoofd plaat, Walcheren—Lewedorpse Boys, RetranchementGroede, Res. lste klasse A: Oostburg 2— RIA 2, Hulst 2—Hontenisse 2, PSK 2 EMM 2, Steen 2IJzendijke 2, Temeuzen 2Sluiskil 2; B: Vlissin gen 3Breskens 3, Axel 3Bier vliet 2, Middelburg 3—Ierseke 2, De Zeeuwen 3— Luctor 2, Robur 2— Goes 3. 2de klasse A: Noormannen 2—Vlis singen 4, Middelburg 4Breskens 4, ZuldzandeRCS 3, Zeelandia 3 Biervliet 3; B: GraauwKoewacht 2. 3de klasse A: Hoofdplaat 2Wal cheren 2, Schoondijke 2RCS 4: B: Rapenburg 2Graauw 2, Hontenisse 4Steen 3, Clinge 3—Terneuzen 4; C: EMM 3Lewedorpse Boys 2, Goes 5—Middelburg 5, Vlissingen 5 Zeelandia 4. ZATJRDAGCOMPETITIE lste klasse: KapelleArnemuiden. 2de klasse A: Ierseke 3's Heer Arendskerke 2, Serooskerke's Heer Hendrikskinderen; B: EMM 4Mid delburg 6, VCK 3—Veere 2, RCS 5 Meeuwen; D: AZWTerneuzense Boys. HANDBAL Zuidelijke 2de klasse. Dames: To- nidoMarathon; heren: Marathon —Hellas 2. Afdeling Zeeland. Dames: Walche renHellas 3, VolhardingMara thon 2; heren: Marathon 2—Hel las 3; meisjes: Walcheren—Mara thon, De Zeeuwen—Hellas; jongens: TonidoHellas b. TAFELTENNIS 2de klasse: Sorry—Goes, Spirit Wilno 2. 3de klasse A: Sorry 3—PZEM 2, VSVWill van Zoelen 2; B: Amor —PZEM, Goes 2—Sorry 2. 4de klasse A: Be Fair 2VSV 2, ATTC—PZEM 3; B: Be Fair 3— Wilno 3; C: Sorry 4Schelde 3. (Van onze kunstredactie) Twee en vijftig foto's van de wa tersnood, verenigd op één filmstrip, worden thans uitgegeven door de stichting Centraal Projectie-instituut Raamplein 1, Amsterdam. In scho len, voor verenigingen, maar ook in de huiskamers van particulieren zul len deze strips over de gehele wereld via de projector, de „toverlantaarn" dus, een beeld geven van onze na tionale ramp. Iedereen heeft er aan meegewerkt, om deze strip zo spoedig mogelijk en geheel gratis gereed te krijgen: de K.L.M., Multifilm, de drukker die het vijftalig tekstboekje leverde en ook de fotobureau's die de platen leverden. Honderden stroken zijn al over de gehele wereld verzonden en dat aan tal zal nog aanzienlijk worden uit gebreid, als ook de consulaten hun bestellingen gaan doen. De prijs bedraagt vijf gulden, de opbrengst komt geheel ten goede aan het Rampenfonds. Over enkele weken zal een volgen de strook verschijnen over de hulp verlening en de wederopbouw. FRANKRIJK GAF ZEER VEEL (Van onze Parijse correspondent) De Nederlandse ambassadeur in Parijs heeft Dinsdagmorgen aan zijn landgenoten-journalisten een over zicht gegeven van alles wat Frankrijk in de afgelopen weken voor het ge teisterde Nederland heeft gedaan. Hoe de Franse regering en zeker niet in de laatste plaats het Franse publiek op de ramp in Nederland met geld en goederen hebben gereageerd, is in grote trekken in ons eigen land bekend. Namen noemen is ondoen lijk. Dat zou bovendien onbillijk zijn tegenover de tienduizenden naam lozen in Frankrijk, Tunis en Marok ko, die spontaan en veel hebben ge geven, vaak uit zeer bescheiden in komsten. Vermelden wij nog slechts, dat de hulpverlening nog steeds doorgaat. In geld was Dinsdag voor een bedrag van 170 milliocn franc bijeen, welk bedrag zeker tot over de 200 milliocn zal stijgen. Terecht zei de ambassadeur, zich klein te voelen bij zoveel menselijk heid. LONDEN. Het aantal ambtena ren in Groot-Brittannië is gedaald tot 668.536, het kleinste aantal sedert 1942. UIT DE GEMEENTERAAD Gisteravond kwam de raad van Breskens bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Eeckhout. In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de ramp die ons volk heeft getroffen. Hij was dankbaar dat Breskens voor erger was behoed. Hij dankte de bewoners van Bres kens en van de omliggende gemeen ten voor de spontane hulp. die was geboden. Verder besprak hij het alarmsysteem en de toestand van de zeewering. Deze is nu voorlopig her steld en de burgemeester had ver trouwen in de toekomst. Na het uitspreken van zijn rede werd één minuut stilte betracht ter herdenking van de slachtoffers, Van de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te Den Haag was be richt ontvangen, dat voor 1953 een crediet van ƒ100,000 beschikbaar was gesteld. Door het R.K. kerkbestuur werd verzocht een begraafplaats beschik baar te stellen. B. en W. stelden voor een gedeelte van de Algemene Be graafplaats hiervoor te bestemmen. Na een opmerking van de heer Vermeulen (arb.) of het niet beter was direct een stuk grond aan te kopen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Vermeulen (arb.) of al bekend is wat met Hotel Roest, dat door de waterramp onbewoonbaar is gewor den, zal worden gedaan. De voorzitter deelde mee, dat al besprekingen hier over zijn gevoerd met verschillende instanties. Kolen voor getroffenen De heer Vermeulen vroeg ver der, of het mogelijk was de bewoners van die wijken, die waterschade had den geleden, 100 kg kolen te verstrek ken van gemeentewege, zoals dat ook te Vlissingen en Terneuzen is ge beurd. Ook voor de ouden van dagen vroeg hij een extra-kolentoeslag. Wethouder Van Haneghem (chu) achtte het voor de eerste cate gorie niet zo erg nodig, omdat zij in de kamers, waar nu water had ge staan, anders toch ook moesten sto ken. Vermeulen bestreed dit en zei. dat er al verschillende bewoners war ren, die extra-uitgaven hadden ge daan door aankoop van kolen. Ook wethouder Notebaart (arb sprak zich in die geest uit en zei nog, dat in Vlissingen iedereen, arm of rijk, er voor in aanmerking kwam. Besloten werd beide verzoeken te verwijzen naar B. en W. De heer Baare (arb) vroeg wan neer de nieuwe vismijn nu eens klaar zal komen. Ook de helling voor de vissersschepen liet op zich wachten. De voorzitter zei, dat het slechte weer hierop van invloed is geweest, doch dat de vismijn vermoedelijk in April gereed zal komen. Met de helling schiet het nog niet zo best op. Ge tracht zal worden ook hier spoed achter te zetten. Uit Oostburgs raad In zijn openingswoord van de Oost- burgse raadsvergadering bracht bur gemeester mr K. Hoekzema hartelijk dank aan de Oostburgse burgerij voor haar houding, tijdens de rampdagen op 1 en 2 Februari jongstleden. Reeds een kwartier na de hulpkreet van de burgemeester van Breskens was er een vrachtwagen met mannen uit Oostburg onderweg. Speciale dank bracht de burgemeester aan de politie en het secretariepersoneel voor de voortdurende paraatheid. Ook dankte de burgemeester de bevolking voor het opnemen van évacué's uit de ge troffen gebieden. Onder de ingekomen stukken was onder meer de goedgekeurde begro ting 1952. In besloten vergadering werd het in voorbereiding zijnde uit breidingsplan besproken met ir Hooft. Na de vergadering werd medegedeeld dat aan het Bureau Rothuizen en 't Hooft opdracht is verstrekt tot het opmaken van een uitbreidingsplan. De rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over 1950 werd voorlopig vastgesteld. De heer S c h i p p e ï's informeerde naar en kele posten. Voor de bijzondere lagere school en de r.k. lagere school werd een voor schot verleend voor 1953 van 25. per leerling. Voor het chr. u.l.o.-on- derwijs werd een bedrag van ƒ37,93 per leerling verstrekt. Een verzoek van de vereniging De Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken tot het aanbrengen van een lichtpunt bij de school werd niet gezien als een algemeen belang. Be sloten werd de lantaarn niet ter be schikking te stellen van de school, maar deze dient zelf zorg te dragen voor de aanleg en plaatsing. Geen moeilijkheden voor de Prins Prins Bernhard heeft geen moei lijkheden ondervonden van de Ame rikaanse douane. Noch bij zijn aan komst in New York, noch bij zijn vertrek. Geen enkele koffer behoef de te worden geopend. Dit wordt ons meegedeeld door dr F. A. de Graaf, de particulier se cretaris van de Prins, Ons bericht van Dinsdag, waarin werd gezegd, dat de Prins, ondanks inmenging van hoge Amerikaanse autoriteiten, gedwongen was zijn koffers te openen, is dus tot ons leedwezen niet juist geweest. BUENOS AIRES. President Juan Perón is voor een officieel bezoek naar Chili vertrokken, waar zijn vriend en geestverwant generaal Car los Ibanez aan de macht is. EVACUATIE VAN ZIERIKZEE „Er gaan geruchten, die het beleid van het gemeentebestuur van Zierik zee in gebreke stellen ten aanzien van de evacuatie. Deze geruchten hebben ook wij vernomen, doch ge ruchten zullen in zekerheid omgezet moeten worden, willen wij ze kun nen beoordelen", aldus verklaarde ons mr dr A. J. J. M. Mes, lid het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft in Zierikzee een verte genwoordiging gevestigd, een bureau dat heet „Bureau voor Schouwcn- Duiveland van de provinciale griffie van Zeeland". Het staat onder lei ding van mr Mes, als plaatsvervanger treedt op mr dr B. D. H. Teilegen. oud-griffier van G. S. „Wanneer ons inderdaad concrete feiten ter ore komen, zal het college van G. S, od dezelfde wijze handelen als het gehandeld zou hebben in normale omstandigheden", aldus mr Mes. „Onze taak heeft echter een coördinerend karakter en heeft be trekking op alle gemeentebesturen, polder- en waterschapsbesturen op het eiland. Van Middelburg uit is de situatie hier niet te overzien en daar om zijn we hier. De provinciale vertegenwoordiger heeft reeds een onderhoud gehad met burgemeester Schuerbeque Boeye, welk onderhoud in de meest, prettige sfeer is verlopen. Met het college van B. en W. was Donderdag middag nog geen contact verkregen. Overal fouten Over het beleid van de gemeente besturen tijdens de catastrophe ver klaarde mr Teilegen, dat niet alleen in Zierikzee fouten zijn gemaakt, maar in geheel Zeeland. Dergelijke fouten zijn in deze omstandigheden onvermijdelijk. I^et betrekking tot de evacuatie zeide mr Mes ons, dat het onjuist is het aldus voor te stellen, dat het gemeentebestuur van Zierikzee door minister Beel verplicht zou zijn tot evacuatie te besluiten. De beslissing St. Annaland beleefde gisteren twee belangrijke gebeurtenissen. In de eerste plaats kon een gedeelte van het dorp de kraan weer open draaien en, dank zij de inspanning van de Waterleidingmaatschappij Tholen, daaruit weer wat leiding water tappen. De maatschappij heeft, om het zover te krijgen, buitenge wone moeilijkheden moeten overwin nen. Met behulp van duikers werden breuken tussen St. Maartensdijk en Stavenisse opgespoord, waarna via een noodleiding de aanvoer naar St. Annaland moest worden geregeld. Uiteraard kan dit water slechts on der zeer geringe druk worden aan gevoerd via een vijfduimsleidingbuis, waarom ook de watertransporten uit Oud Vossemeer met vrachtwagens nog dringend nodig zijn om in de eerste behoefte te voorzien. De gehele water voorziening op het eiland Tholen, zo deelde de direc teur van eerdergenoemde maatschap pij, de heer J. F. J. van der Peijl, ons mede, hangt nog maar aan een zijden draad. Met nadruk verzocht hij er op te wijzen, dat vooralsnog voor consumptie het water goed ge kookt dient te worden. Laatste buitendijksgat De tweede belangrijke gebeurtenis was de poging om bij laag tij het laatste buitendijksgat aan de St. An- nalandse zeedijk te dichten. Deskun digen achtten de kans niet zo heel groot, maar meenden die kleine kans bij dit gunstige weer niet ongebruikt voorbij te mogen laten gaan. Dagen tevoren werden reeds voor bereidingen getroffen en eergister- nacht waren een paar honderd ar beiders bezig, de laatste benodigde zandzakken te vullen. Om half twee gistermiddag is men begonnen en inspanning van alle krachten tot het uiterste zal nodig zijn. Slaagt men. dan is veel tijd en zeker ook veel moeite gewonnen. Ottawa adopteert Kruin in gen De Canadese stad Ottawa heeft het dorp Kruiningen geadopteerd. Burgemeester M. Vogelaar heeft een brief ontvangen met het verzoek nauwkeurig op te geven hoe groot de schade is en wat hij allemaal denkt nodig te hebben. Bovendien is dan de verdedigings lijn van het eiland Tholen belang rijk versterkt. Onder leiding van de plaatselijke waterbouwkundige, met medewerking van de ambtenaren van de Provin ciale Waterstaat, met medewerking ook van eigen burgers en militairen, zijn thans negen gaten in binnen- en buitendijk te St. Annaland gedicht. Verloren? De strijd aan de laatste dijkdoor braak te St. Annaland werd gister avond gedeeltelijk verloren. Met nog een kwartier respijt waren nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog tien meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren boot, die voor het gat was ge bracht om gemakkelijker de zand zakken er in te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbeiders waren op dat tijdstip allen behouden op de dam. Met nood verlichting tracht men de bres als nog dicht te krijgen. Zó hard raasde liet kolkende wa ter door de polders rondom het Brabantse dorpje Fijnaart (bij Klun- dert), dat tientallen huizen en schu ren instortten en een chaos van wrakhout en puin over het land spoelde: een zeer ernstig gevaar voor de nog niet gebroken dijken. Al dat hout dreef, toen de wind was gaan liggen, aan in de dode dijk- hoeken. Het moet thans met de grootst mogelijke spoed ivorden op geruimd, want zou er weer wind op steken. dan zou het nieuwe verwoes tingen aan kunnen richten. Op de dijk bij Heiningen is het over een lengte van honderden me ters torenhoog opgestapeld: het tries te restant van wat eens woningen waren Het is weer Vrijdag en de dan ook geen wedstrijden plaats gedrukt worden, ter- heeft om tot punten te gewoonte getrouio gaan we worden vastgesteld. wijl EMM bij PSK om de komen. dus eens zien, wat de com- In de vierde klasse H is beide punten gaat. In de eerste klasse van de petities ons het komende de ontmoeting van de dag In de reserve tweede Zaterdagmiddagcompetitie weekend kunnen brengen, die tussen Hulst en Honte- klasse C zal Vlissingen II staat alleen de ontmoeting Het programma van onze nisse. Beide ploegen bleven bij Corn Boys II alle moeite KapelleArnemuiden op 't KNVB-ploegen is weer be- tot nu toe ongeslagen en hebben om zich in zijn on- programma. De thuisclub perkt. In dc tweede klasse B delen met elk twee verlies- geslagen positie aan de kop zal hier wel aan het kortste wordt in Zeeland slechts punten samen de eerste te handhaven. Axel II krijgt eind trekken. één wedstrijd gespeeld. Het plaats. Het terrein kon hier het bij Breskens II ook al Voor het eerst sinds vele is de ontmoeting Middel- wel eens de doorslag geven niet gemakkelijk, terwijl weken wordt er Zondag ook - weer gehandbald. In de zui- llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt delijke tweede klasse heren kan Marathon heel dicht burg—Terneuzen. die van belang is voor de uiteinde lijke bezetting van de on derste plaats. Een voorspelling is hier uiterst moeilijk, al houd ik het op een heel kleine over winning voor de hoofdstede- bij de titel komen, door Hellas II met lege handen naar Goes terug te sturen. Hellas II is dan uitgescha keld en de Vlissingers heb ben dan uit hun laatste wedstrijd slechts een puntje lingen. Internos zal de beide en ik verwacht dan ook een RCS II, dat bij Middel- punten wel aan het leiden- kleine overwinning voor burg II op bezoek gaat, ook nodig, om ook Tonido defi- de Dosko moeten afstaan Hulst. wel eens een kostbaar punt- nitief achter zich te laten, en daardoor lantaarndrager je kon verspelen. De Zeeu- in de zuidelijke tweede worden, Rood Wit gaat in RIA. dat nog maar vijf wen II kan zijn positie ver- klasse dames zal Tonido de Rijen bij RAC aan het wedstrijden heeft gespeeld, beteren door Terneuzen II beide punten wel met Ma- kortste eind trekken. komt eindelijk ook weer met lege handen naar huis rathon naar Vlissingen zien Voor de derde klasse D eens binnen de krijtlijnen, te sturen. gaan en daardoor vrijwel zijn slechts twee wedstrij- £je Westdorpers brengen In de eerste klasse A van hopeloos op de onderste den vastgesteld. Biervliet een bezoek aan Oostburg en de afdeling Zeeland van de plaats blijven, kan baas in eigen huis blij- a]S de gedwongen rust hun KNVB wordt niet gespeeld. Rj. ven, nu Corn Boys op be- geen kwaad gedaan heeft, In de eerste klasse B zal "p zeeland wacht HeT- zoek komt, terwijl Odio en gaan zij daar de volle buit Lewedorpse B. geen moeite J'"* ^n nederiaae bii Ma- Meto wel eens eerlijk kon- opeisen. IJzendijke mag in hebben om aan de kop te ?i„JenïïneR flames den delen. steen op een warm onthaal blijven, nu de reis naar lonit Waicheren voor het In de vierde klasse G zijn rekenen en meer dan een Vlissingen gaat. Hoofdplaat eerst inhetveldteeen Hel de meeste ploegen door de gelijk spel zit er niet In. mag m Domburg hoogstens eVenals Volhardln"' overstroming voorlopig uit- Koewacht zal door het be- een gelijk spel verwachten. dat- Marathonllontvaner geschakeld en de eerste,we-, zoekende Sluiskil nog wel terwijl Retranchement oox aat Maiatnon li ontvangt ken zullen in deze afdeling de onderste tegen Groede weinig kans MICHJEL Advertentie IM. Officiële publicatie GEMEENTE VLISSINGEN Eigenaren van in Vlissingen gelegen onroerende goederen, die nog geen aan gifte op een groen formulier hebben gedaan van waterschade aan hun roerende goederen (gebouwen, e worden in de gelegenheid gesteld hiervan aangifte te doen op het ge meentehuis (kamer no 5i op VRIJDAG 20 en ZATERDAG 21 FEBRUARI a. telkens van 9-12 en van 2-5 uur. N deze datum dient men zich te wenden tot het Rampschade-bureau Middel burg, Koepoortstraat 6. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat zij, die reeds een groen formulier hebben onderte kend zich niet meer behoeven aan te melden. Huurders van gebouwen, waarvan de eigenaren buiten Vlissingen wonen, worden verzocht, de belanghebbende eigenaren van het bovenstaande op de hoogte te brengen. Schade-aangiften voor roerende goede ren (huisraad, bedrijfslnventarls en handelsvoorraden) worden thans door do gemeente niet meer behandeld. Ge legenheid tot het doen van deze aan giften bestaat nog bij het Rampschade bureau, Koepoortstraat 6. Middelburg. Vlissingen, 17 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, De burgemeester B. Kolff. De secretaris A. de Beijl. Advertentie l.M. BEKENDMAKING Uitloting geldlening der gemeente Middelburg BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN MIDDELBURG brengen ter openbare kennis, dat op 12 Februari 1953 is uitgeloot van de 31%-lentng 1899 oorspronkelijk groot 35.000,-, obligatie nr 3, aflosbaar 1 Juli 1953. Betaling van rente en aflossing ge schiedt ten kantore van de Ontvanger dezer gemeente. Middelburg, 12 Februari 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd: N. Bolkestein, Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. daartoe lag geheel bij de burgemees ter. die zich echter door talloze instanties liet adviseren. Op de vraag of de toepassing van de desbetreffende artikelen uit de Gemeentewet juist is, wees mr Mes ons er op, dat de officier van Justitie tijdens de besprekingen aanwezig was en dat ook hij meende, dat de toe passing verantwoord was. Ook minis ter Beel zou deze mening hebben gedeeld. Watervoorziening te Middelburg wordt volgende week beter Begin volgende week zal de water voorziening van Middelburg naar alle waarschijnlijkheid een aanzien lijke verbetering ondergaan. De mo gelijkheid bestaat, dat dan de kranen in de benedenverdiepingen drie a vier uur langer dan thans onder lage druk blijven lopen. De huidige distributie van water, dat met tankboten vanuit Breskens aangevoerd wordt, zal voortgang vin den. In alle verdiepingen houden de Middelburgers dus ongeveer tussen negen en tien uur in de ochtend water. Daarenboven ligt het in het voor nemen een hoeveelheid water uit Zuid-Beveland aan te voeren. Dit water, dat afkomstig is uit Ossen- drecht, gaat naar de Sloedam, waar de vernielde buisleiding thans ver vangen is door twee noodverbindin- gen. Het wachten is thans nog op het gereedkomen van een noodaggregaat en een chloonnstallatie. Deze plan nen kunnen natuurlijk slechts worden uitgevoerd als de buisleidingen bij Kruiningen en Krabbendijke behou den blijven. In de normale tijd verbruikte de ge meente ongeveer 850.000 kubieke meter water jaarlijks. Dit water was afkom stig van het wingebied Oranjezon, dat onder andere ook Veere. Gapinge, Domburg, Aagtekerke en de Vrouwen polder voorzag. Dit wingebied, dat door de vloed volkomen verzilt is, ligt thans weer vrijwel droog; de instal laties zijn bedrijfsklaar en ook de verbinding met Middelburg is intact. Het verzoetingsproces is nu begonnen. Het is echter onmogelijk te voor spellen, wanneer dit proces zover zal zijn gevorderd, dat de watervoorzie ning van hier uit kan plaats vinden. Dit hangt voor het grootste deel af van de regenval. De hoeveelheid water, die de tank schepen aanvoeren, komt neer op ruim 200.000 kubieke meter jaarlijks. Hierbij kan opgeteld worden de 250.000 kubieke meter per jaar, die de gemeente uit Zuid-Beveland te wach ten is De totale hoeveelheid, 450.000 kubieke meter, is ruim de helft van het normale verbruik. Zuinigheid blijft dus geboden. (Van een onzer verslaggevers) Een felle uitslaande brand heeft Woensdagavond een grote emballa- gesehuur van de Wileo-fabriek te Warffum in de as gelegd. Dat niet het hele complex gebouwen van deze fabriek werd verwoest is te danken aan het kordate optreden van de eigen brandweer en die van Warf fum, Baflo en Usquert. De emballageschuur van ongeveer dertig bij vijftien meter werd gron dig vernietigd. Het vuur verzwolg de internationale vrachtwagen de beste en de mooiste die de fabriek rijk was. Het verslond al de lege em ballage, de millioenen flessen, de 25.000 potten bessen op sap, de dui zenden potten tomatensap, de enor me partij gedroogde uien. De schade moet. ruw geschat, meer dan een half millioen gulden bedra gen. Deze wordt echter door verze kering gedekt. De directeur verzekerde ons dat de fabriek normaal zal doordraaien. De oorzaak van de brand is nog niet ge vonden. Franse Voetbalbond ziet talrijke mogelijkheden In Parijs verwacht men in de loop van deze week de heren Brunt ën Kruyver die, zoals gemeld, namens het bestuur van de K.N.V.B. bespre kingen zullen voeren met het bestuur van de Franse Voetbalbond over een eventuele wedstrijd tussen beide landen ten bate van het Nationale Rampenfonds. Voor het geval een dergelijke wed strijd op 12 Maart niet georganiseerd zou kunnen worden, hetzij te Parijs, hetzij te Amsterdam, is gedacht aan een wedstrijd tussen een Franse selectieploeg en een elftal van in Frankrijk, Italië en Duitsland werk zame Nederlandse profs. Maar dit is niet de enige mogelijk heid: Gaston Barreau, een der leden van de Franse keuzecommissie, heeft nl. aan de Franse bond voorgesteld om, indien de landenwedstrijd tus sen Nederland en Frankrijk niet kan doorgaan, op 12 Maart in het Prin senpark een wedstrijd te houden tus sen een Franse ploeg en een elftal van in Frankrijk wonende Zuid- Amerikaanse spelers, eveneens ten bate van de noodgebieden. Een beslissing zal waarschijnlijk niet voor het einde van deze week genomen worden. Prachtige 1500 m van Ericsson e tweedaagse schaatswedstrijd tussen Zweden en Noren te Stock holm is door de Noren met 120 tegen 100 punten gewonnen. Op de tweede dag won de Zweed Sigge Ericsson de 1500 m in de prachtige tijd van 2 min. 17.9 sec. Haugli was tweede in 2 min, 19,1 sec. en Aas derde in 2 min. 19.4 sec. Ook de 5000 m werd gewonnen door Ericsson in 8 min. 25,9 sec. Aas was hier tweede in 8,29,2 en Haugli derde in 8.29,3. CANBERRA. De Australische Tweede Kamer heeft haar goedkeu ring gehecht aan het wetsontwerp, dat aan koningin Elizabeth de nieu we titel van Koningin van Australië verleent.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2