Vrije Volk Encyclopaedic JCHEBPSTIlDIMCEMj Import Januari voor 95% door export gedekt Claudia >¥00111 buiten in het land Yoeg 354 EHBO-wedstrijd persfotograaf HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 (PquluSI In Januari was 95 procent van de Invoer gedekt door de uitvoer. In December was het dekkingspercen tage 88 procent en vorig jaar Januari 93 procent. Er werd ingevoerd voor een bedrag van 746 millioen gulden, terwijl voor een waarde van 709 millioen gulden werd uitgevoerd. De verbetering van het dekkings percentage is een gevolg van het feit, dat de uitvoer met 47 millioen gulden meer is toegenomen dan de Invoer. KOLENPRODUCTÏE: De gemid delde productie per werkdag m de Limburgse mijnen is gestegen van 41.000 ton ln December tot 42,300 ton In Januari. SPAAROVERSCHOT: De spaar banken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, heb ben in Januari een spaaroverschot behaald van bijna 21 millioen gulden. Dat is volgens de Bond een uitzon derlijk hoog bedrag voor de eerste maand van het jaar. KLACHT TEGEN A.K.U.: Bij de rechtbank te Wuppertal is opnieuw een aanklacht ingediend tegen de Algemene Kunstzijde Unie. Klagers zijn Duitse aandeelhouders die zich richten tegen het Nederlandse voor nemen om bij een eventuele schade loosstelling van Duitse aandeelhou ders door de A.K.U. diegenen uit te sluiten, die hun aandelen na 10 Mei 1940 door aankoop in Nederland hebben verworven. WEINIG HULP: Stassen, het hoofd van het bureau voor Wederzijdse Beveiliging, heeft Woensdag een se naatscommissie medegedeeld, dat de directe economische hulp aan Euro pa „klein" zal zijn. KRUPP EN STAAL: De Westduitse regering heeft volgens Associated Press geweigerd te beloven, mee te werken aan de uitvoering van het geallieerde plan om Alfried Krupp buiten de Duitse kolen- en staal industrie te houden. Krupp zelf heeft de bezettingsautoriteiten te kermen gegeven, dat hij bereid is zich op bepaalde voorwaarden uit die indus trieën terug te trekken. Men werkt thans aan een compromis-overeen komst tussen de bezettingsautoritei ten, de Westduitse regering en Krupp. Fed ten en cijfers door ROBE FRANKEN 44 „Ik zal er morgen naar kijken", beloofde Claudia, Ze kon met naar boven gaan. naar haar eigen kamer. Ze leunde zwaar op miss Carey's sterke arm. Bobby liep achter ze aan. „Waarom heb je een zuster?" vroeg hij. „Ik ben geen zuster," zei miss Carey. „Ik kom op de boerderij helpen. Ik wil een cent hebben voor elke aardappel, die ik schil. Ze bleef op de drempel staan en zoog de lucht in haar longen. „Ik ruik mest", kondigde ze in extase aan. „Laat Jane dat maar niet horen; je mag het in huis eigenlijk niet ruiken" zei Claudia. ,,'t Ruikt er overal naar", hield miss Carey vol ,,'t Is heerlijk. Ik wist niet., dat te eeii echte boerderij had. Ik dacht, dat 't maar een hobby was van een stadsmeneer." ,,'t Is een echte boerderij", zei Claudia moe. „We houden er zelfs een stier op na." David belde een paar minuten later op. Ze praatte met hem, terwijl ze bleek tegen de kussens leunde. „Hallo, lieveling hoe is het er mee?" „Schitterend!" „Dat kan ik aan Je stem niet horen." „Toch is het zo." „Ik wou. dat ik Je in het ziekenhuis had kunnen opzoeken, maar ik kon met weg." „Ik wist, dat je niet kon." „Ging het nogal met de rit?" „O prachtig. En wel bedankt voor de aar dige salon." „Ik heb de mooiste genomen, die ff kón vinden." „Prachtig", herhaalde ze. Ze zou. dat ze iets anders kon zeggen, maar haar hoofd was leeg. Waar was de sprankelende toon. die hun gesprekken altijd had gekruid en die ze al leen maar begrijpelijk had gemaakt voor hen zelf? Hij moest gehoord hebben, dat ze niet meer kon. „Ik kom straks eten. lieveling. Ik zal pro beren om zeven uur thuis te zijn." „Ik vraag me af", zei ze. toen ze de tele foon neerlegde, „of hij erg teleurgesteld zou zijn als ik een asbak in mijn kamer had „Niet dan over m'n lijk krijg je een asbak in Je kamer," zei miss Carey beslist. Ze keek op haar horloge. „Ik zal je precies drie kwar tier laten slapen." „Je wordt bedankt," zei Claudia bitter. ,.'t Komt je zeker goed van pas als ik een hart aanval krijg?" „Ga je gang er mee", zei miss Carey. „Ik ga vriendschap sluiten met de stier," „Zorg maar dat het platonisch blijft!" schreeuwde Claudia haar achterna. Het was vreemd en een beetje verontrustend, dat ze zich met miss Carey meer op haar gemak voelde dan met David. Ze had hem nodig, maar Yniss Carey scheen hem op een subtiele manier te vervangen. Ze voelde dat nog scherper toen ze aan tafel zaten. „Dit", zei David, terwijl hij het vlees sneed, „doet me aan vroeger denken." Ze dacht, dat het waar was. behalve Davids uniform en de aanwezigheid van miss Carey en de feestelijke luxe van de caviaar. die Nancy Riddle had gezonden in plaats van een cadeautje voor de baby. Bobby nam wantrouwend een hapje, ,,'t Is walgelijk, het is verschrikkelijk!" riep hij rillend. „Jij hebt 't bij het goede eind," zei David. „Ik wil ook een beetje", zei Matthew, terwijl hij water uit zijn glas morste. Claudia vroeg zich af of hun maaltijden altijd zo lawaaierig en zenuwstorend waren geweest. „Hier", zei David. Hij reikte ze ieder een plakje vlees aan. '6 Viel op de grond voordat ze het hadden kunnen proeven. Ze keken er verbaasd naar. „Ze zijn gek", vertrouwde David miss Carey toe, „Dat zijn ze trouwens altijd geweest en ze zullen het wel blijven ook." Hij sneed het filet en legde het op Claudia's bord.. ..Daar zal ze maar een tiende deel van eten", zei miss Carey. David lachte. „Je kent de eetlust van mijn vrouw nog niet." Claudia zei niets. David besefte niet hoe ze nu over voedsel dacht. „Ik ben zo opgewon den. dat ik thuis ben, dat ik vanavond niet veel kan eten", verontschuldigde ze zich. Ze kon zelfs niets eten van het gebak, dat Jane opdiende en evenmin van het zelf bereide ijs. Het gebak sprak voor zich zelf. Het was groter en hoger dan Bertha's gebak, wel twee en een halve centimeter in totaal. „Is dat jouw manier van stuk maken?" vroeg Bobby geringschattend. „Geen opmerkingen over het eten, jonge man", zei David. Toen gebeurde het in een heel klein ogen blikje. Claudia had het gevoel, dat ze in tweeën werd gespleten. Het beeld was haar bekend, ze had het al eerder doorleefd, maar ze kon zich niet meer herinneren wanneer, waar en hoe. Om haar heen was verwarring. Haar hart klopte in haar keel en het ging zo te keer. dat ze alleen nog maar kramp achtig adem kon halen. Ze duwde haar stc"-! achteruit en strompelde verblind en duizelig door de kamer. Miss Carey stond op om haar te helpen, maar David zei vlug: „Nee. ik zal het wel doen." Hij tilde haar op en legde haar neer op haar bed. Haar handen waren ijskoud. Ze had geen gevoel meer in haar armen en benen. Hij liet haar tegen de kussens leunen en sloeg zijn armen om haar heen om haar te ver warmen. „Ik ben zo bang", huilde ze ,.Ik ben zo bang!" „Lieveling", fluisterde hij. „Je hoeft heus niet bang te zijn." Hij begreep er niets van. Hij begreep niet wat angst was. „Stuur miss Carey", smeekte ze. „Ik heb wel eens eerder zo een aanval gehad zij weet hoe ze moet helpen. David bleef aan de andere kant van de kamer staan, hulpeloos, terwijl miss Carey zijn plaats innam. HOOFDSTUK VIII Die nacht sliep David in het vertrek, dat de nieuwe kinderkamer had moeten worden. Claudia was onrustig en slapeloos en tweemaal merkte ze. dat hij bezorgd aan de deur kwam luisteren. Vroeg in de morgen, toen de eerste streep zonlicht aan de hemel verscheen, was hij er weer. Deze keer droeg hij zijn uniform, een grimmige herinnering aan het bestaan van de oorlog. En toch voelde ze zich, door de een of andere goedertierige gril van het lot, in haar onmiddellijke omgeving veilig. Later vroeg ze zich dikwijls af. hoe ze zo •grif had kunnen geloven wat ze wilde geloven. Het kwam niet bij haar op. dat. David niet voor altijd in Bridgeport zou blijven, en wan neer hij haar op gezette tijden probeerde voor te bereiden op hetgeen hun te wachten stond, was ze te zeer met zich zelf bezig om de zin van zijn woorden te kunnen beseffen. Zelfs op deze eerste morgen na haar terugkeer uit het ziekenhuis moest ze zich inspannen om hem in de juiste verhouding te zien. Hij was een indringer in deze uiterst persoonlijke strijd om haar eigen behoud. Ze moest zich dwingen, hem te laten mer ken dat ze wakker was. In een oogwenk stond hij naast haar. een opstandige blik werpend op de omvangrijke gestalte van Juffrouw Carey, die in het aangrenzende bed vast lag te slapen Het was duidelijk, dat haar aanwe zigheid hem hinderde, en hij deed alsof hij met veel over u'g'ng hef dankbare karwei op knapte, haar de deur uit te goo en. (Wordt vervolgd). Al geesteslicht, al wetensmacht zij aan het zwoegend volk gegeven. (Uit de Socialistenmars) BOVEN-DIGOEL. naam van een (Nederlands) interne ringskamp (van 1928 tot 1942) aan de bovenloop van de Digocl, een rivier in Zuid- Nieuw-Guinea. De Nederlandse regering hield daar politieke tegen standers (voornamelijk Indonesi sche nationalisten, onder anderen de latere minister-president Soe- tan Sjahrir) gevangen. BOVEN-MEER, (Engels: Lake Superior) het grootste zoetwater- meer ter wereld, het grootste der vijf Canadese meren, op de grens van Canada (Ontario» en de Ver enigde Staten (staten: Minnesota, Wisconsin en Michigan). De oppervlakte bedraagt onge veer 83000 km', de grootste diep te 308 meter. Het ligt 184 meter boven het zeeniveau. BOWEN. Marjorie (1888-1952), meest bekende schuilnaam van Gabrielle Margaret Vere Long, een Engelse schrijfster van geschied kundige romans, toneelstukken en studies. Zij beschreef o.a. het le ven van de Engelse koningin Maria II (16621694, de echtge note van haar neef prins Willem III van Oranje, de latere Engelse koning», van John Knox (de Calvinistische hervormer van Schotland, 1505—1572) en van de Engelse strijdster voor vrouwen rechten, Mary Wollstonecraft (1750—1797). De romans en geschied kundige opschriften van Marjo rie Bowen zijn protestants ge kleurd en spelen meest in de ze ventiende en achttiende eeuw in Engeland en Nederland (vele zijn in het Nederlands vertaald», bijvoorbeeld „Ik zal handhaven" (gebeurtenissen van 1672). Ook verscheen tin Nederland se vertaling) in 1927 (twee delen) „De Nederlanden" BOYCOTT het buiten de ge meenschap sluiten van hen, die door misdraging daarin niet meer worden geduld. Het woord is afkomstig van de naam van de Ierse rentmeester Ch. C. Boycott, die door verbitter de pachters werd geïsoleerd, zo dat hij in 1879 moest uitwijken. Economische boycott wordt toe gepast of door samenwerkende ondernemingen of door staten en dan met een politieke strekking. Sociale boycott wordt o.a. door vakverenigingen van arbeiders en werkgevers toegepast. Het Vol kenbondsverdrag voorzag in arti kel 16 ook in een economische boycott. Nadat de nationaal-socïahsten (in Maart 1933) in Duitsland aan de macht waren gekomen, brach ten zij de bevolking tot een „Jo- den-boycott" d.w.z. tot het met- kopen in Joodse winkels, waren huizen enz. BOYMANS (zie elders in deze aflevering). B.P.M. afkorting van Bataaf- §che Petroleum Maatschappij BRAAKENSIEK, Johan Coen- raad (18581940) Nederlands te kenaar en illustrator. Hij is be kend door (enige duizenden) po litieke tekeningen, vooral in „De Groene Amsterdammer", welke een tijdperk van ongeveer 45 jaar binnenlandse en buitenlandse po litiek illustreren. BRAAMBEEK, H. J. van (1880) te Warffum. in Groningen, gebo ren. Hij trad in 1900 in dienst der Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen en klom tot ambtenaar op. In 1902 werd hij lid van de S.D.A.P. en de Neder landse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Na de stakin gen van 1903 spande hij zich zeer in. om deze vakvereniging, die zo zeer onder de gebeurtenissen dier Museum Boy mans BOYMANS, Frans Jacob Otto (ongeveer 1774—1847), Neder lands magistraat (rechter) en kunstverzamelaar. vooral van schilderijen, tekeningen en porse lein. Hij benoemde de gemeente Rotterdam tot universele erfge name. Een keuze uit deze kunst verzameling werd in het in Juli 1849 geopende Museum Boymans (in het oude museum, het Schie- landhuïs) bijeengebracht. In 1935 verhuisde de inmiddels met schenkingen en erfenissen ver rijkte verzameling naar het nieu we Museum Boymans. een mo dern bouwwerk, ontworpen door de architect Adrianus van der Steur, in samenwerking met de directeur. In 1939 werd de „Stich ting Museum Boymans" opge richt, welke tan doel heeft het bevorderen van de bloei van het Museum. De beroemdste stukken van het museum zijn o.a. „Qe eendracht van het land", en „De rekenmees ter" van Rembrandt, het „Mans portret" van Frans Hals en de „Apostel Johannes" door Dirk Bouts. Tentoonstellingen, o.a. van werken van Vermeer en de Delft- se school, van Jeroen Bosch en van de Noordnederlandse primi tieven, hebben het Museum Boy mans wereldberoemd gemaakt. Directeur van het Museum Boy mans is thans J. C. Ebbinge Wubben. NiiiiiiiiiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii dagen had geleden, te herbouwen. Hij werd in de vereniging een ge ziene figuur en in 1908 in het hoofdbestuur opgenomen, welks secretaris hij ten slotte werd. In 1921 werd hij als candidaat der S.D.A.P. tot lid der Tweede Kamer gekozen Met grote be kwaamheid heeft hij daar. naast andere belangen, in het bijzonder die van het spoor- en tramweg personeel behartigd. In het „Weekblad" der Vereni ging heeft hij tal van artikelen geschreven. In 1936 verscheen van zijn hand onder de titel „Van lichten en schiften" een gedenk boek bij het 50-jarig bestaan der organisatie (1886—1936). Het is een rijk geïllustreerd, fraai uitge voerd werk van bijna 350 bladzij den. waarin Van Braambeek op boeiende wijz'ë' niet alleen de in teressante lotgevallen van de Ne derlandse Vereniging weergeeft, doch ook een levendig beeld schetst van de strijd der Neder landse arbeidersklasse in die hal- BRABANDER, Gerard den. schuilnaam van J. C. Jofriet (1900) Nederlands dichter. Hij behoort tot de dichters die zich in het tijdschrift „Criterium" in 1939 aaneensloten Hij schreef verzenbundels, on der andere, „Vaart" in 1932, „Cynische portretten" in 1934, „Materieman" in 1940, „Eroica in zakformaat" in 1944, „De holle man" in 1945, „De steenen min naar" in 1946, „Parijsche Son netten" in 1947, „Morbide Mei" in 1949. Met Ed. Hoomik en Jac. van Hattum schreef hij „Drie op één perron" in 1938 (het tweede deel verscheen in 1941). Den Braban der herschiep in de laatste jaren ook verschillende vertalingen van (toneel)werken van Russi sche (o.a. Tsjechow) en Engelse (o.a. Shakespeare's „Leer om leer") schrijvers. g BRABANT, Belgische provincie. De oppervlakte is ongeveer 3283 km' met ruim 1.8 millioen inwo ners (bijna één vijfde deel van de totale Belgische bevolking). De bevolking is tweetalig. Het aantal Vlaams-sprekenden is iets hoger dan dat der Frans-spreken den. De voornaamste steden zijn: Brussel (bijna 1 millioen inwo ners) en Leuven (ruim 36.800 in woners) De landbouw levert: granen, aardappelen, voederbieten en groenten. Er ls ook weiland, dus veeteelt, voornamelijk paarden fokkerij, runderen, varkens en hoenderteelt. De industrie bestaat voorname lijk uit metaalindustrie, levens middelen-, kleding- en chemische industrie en het bouwbedrijf. De handel beweegt zich voornamelijk op het gebied van de voedselvoor ziening, het hotelbedrijf. het bank- en credietwezen, de textiel en de binnenscheepvaart BRACKE, Alexandre Marie (1861) Frans socialist en staats man. Hij is een wetenschappelijk onderzoeker, die zich voor de Marxistische theorieën interes seert. Herhaaldelijk was hij lid van de Kamer van Afgevaardig den. Ook als journalist was hij werkzaam en leverde bijdragen o.a. aan de „Humanité" van Jau- rès. Van hem is het woord af komstig. dat in het huidige tijds gewricht oorlogen steeds meer burgeroorlogen worden. Zijn 90ste verjaardag is in 1950 op feeste lijke wijze door de Socialistische Internationale en de Franse So cialistische Partij gevierd. BRADFORD, industriestad in het Engelse graafschap York (West Riding) ten westen van Leeds, aan het Bradford-kanaal. Het heeft ongeveer 292.400 in woners. een zeer belangrijke wol- industrie (kamgaren), zware in dustrie en steenkool. Bradford is de geboorteplaats van de componist Frederick De bus (18621934) en van de to neel- en romanschrijver J. B. Priestley (geboren in 1894). BRADLEY. Omar Nelson (1893), Amerikaans generaal. Hij was legeraanvoerder (in de twee de wereldoorlog) bij de landingen in 1943 in Noord-Afrika en bij de verovering van Sicilië. Als bevelhebber van het eerste Amerikaanse leger bij de landing in Normandië (in 1944) bevrijd de hij Noordoost-Frankrijk en Zuidoost-Belgie. Tijdens het- Duitse. Ardennenof fensief stonden zijn legers tijde lijk onder bevel van de (Engelse) generaal Montgomery, In 1945 kwam Bradley aan het hoofd te Staan van het bureau ter verzorging van de oud-strij ders. In 1343 volgde hij generaal Ei senhower op als chef van de Ge nerale staf van het Amerikaanse legei Sinds Augustus 1949 is Bradley voorzitter van het Amerikaanse Comité van Stafchefs (leger, luchtmacht en marine) Radioprogramma ZATERDAG 21 FEBRUARI. Hilver sum I (402 mi. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gr. 8.00 Nieuws. 8 18 Gr. 8.40 Orgel. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.05 Gr. VPRO: 10.00 Causerie. 10.06 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. In de continubedrijven. 11.35 Plano. 12.00 Gr. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroep orkest. 14.00 Radloweekjournaal. 14 25 Orgel en zang. 14.45 Boekbespr. 15 00 Accordeonmuz. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 VARA-varla. 18.20 Koorzang. 18.40 Re portage. 19.00 Axltstleke staalk. VPRO: 19.30 Causerie. 19 40 Causerie 19 55 Deze week. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gr. 20.15 Beurzen open, dijken dicht. 21.45 Gr. 22.00 Social, comm. 22.15 Gevar. muz. 22.40 Hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr. Hilversum n (298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gr. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7 45 Morgenge bed. 8.00 Nieuws 8.15 Gr. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gr. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gr. 11 00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12 03 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 1300 Nieuws. 13.20 Franse liedjes. 1350 Gr. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gr. 14.20 Engelse les. 14 40 Amateurultz. 15.15 Kroniek van lett, en kunsten. 15.55 Promenade-ork. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevar. muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Planoduo. 18 40 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gr. 19.20 Parlem.overz. 19.30 Gr. 20.00 Lichtbaken. 20.15 Beurzen open. dijken dicht. 21.45 Gr. 21.55 Hoorspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nws ln Esperanto. 23.22 Gr. BBC ultz. voor Nederland: 17.00 17.15 Engelse les voor beginnelingen 1224. 49. 4'2 en 31 m». 22 00—22.30 Nieuws: Spiegel van de week, sport journaal (224 en 49 m). TE ROTTERDAM VERWACHT 354) De kamer van de president was vrij groot, maar het was geen zaal. Hij was zo eenvoudig mogelijk ingericht. Langs alle wanden ston den boekenrekken. In een hoek bij het raam stond een groot schrijf bureau met drie telefoons er op. Verder was er in de kamer niets te zien dan enige lage stoelen om een klein tafeltje. Achter het bureau zat de „Ware Vriend." Het viel een beetje tegen na al die fraaie foto's op de aan- Dlakbilietten. De vrienden wandel den de hele kamer door tot ze voor zijn bureau stonden. Bij de deur bleven vier militairen staan met strakke gezichten als van wassen beelden. Eindelijk stond president Mecra- tas op en stak zijn hand uit. Wat is uw boodschap, vroeg hij, niet on vriendelijk. Dr. Waldorp begon zijn verhaal. Hij vertelde dat hij een macht vertegenwoordigde, die de ontwapening van de landen Nemoria en Yoeg wenste te bevorderen. Hij vertelde verder dat de regering van Nemoria tot ontwapening besloten had nadat een van hun vliegtuig fabrieken was verwoest. Hier knikte de „Ware vriend". Hij had de rappor ten over deze gebeurtenissen voor zich liggen. En nu wensen wij, zei dr Waldorp, met u tot een zelfde overeenstemming te komen. Tot volstrekte verbazing van de twee vrienden zei president Mecratas: Natuurlijk. Niets liever dan dat. Ik ga met uw plan geheel accoord. DE ROTTERDAMSE HAVEN -061 regSitGTOnHA*®1* Tan POSITIES KXJVI.-VLIEGTUIGEN ZWIJNDRECHT De EHBO. afd. Zwjjndrecht. hield in haar oefenlokaal aan de Linde laan een EHBO-wedstrijd tussen de junioren van Heerjansdam en Zwfjn- drecht. De belangstelling, vooral van de zijde der EHBO'ers, was groot. De doctoren H. de Roe^t van Heerjans dam en J. J. van Luijn vormden de jury. Twee jeugdige padvinders wa ren patiënt en wisten daarmede nog 2.— te verdienen voor de actie „Mouwen omhoog. Ons land moet droog". Het maximum te behalen aantal punten was 460 voor de groep en 60 voor de commandant. De uitslag was: 1 Heerjansdam (Comm. C. M. Op steeg) 344 pt. groep en 50 pt com mandant. 2 Zwijndrecht (Groenen dijk) 315 en 50 pt; 3 Heerjansdam (mevr. Van Dalem 302 pt en 38 pt, 4 Zwijndrecht (Stynis) 217 pt er. 37 pt. 2108. HIK! deed Miesje voor de laatste keer en toen schoot het pijp je van Paulus tevoorschijn. Meteen was de hik over. „Het Pieperpijltje!" juichte Gregonus. „Het Pauterpil- letje!" verbeterde Miesje. „Blazen!" nep Gregonus opeens, „blazen, Mies je! Dan komt Wolkie!" Nu wist Miesje helemaal niet wie Wolkie was. Zij was er niet bij geweest toen Paulus het schapenwolkje naar bin nen had geblazen. Maar ze wilde het graag proberen, dat was een kleine moeite. Dus blies Miesje en - floepsl - ziedaar. Wolkie in hoogst eigeu persoon! „Dag Paulus". zei Wolkie vriendelijk, maar toen zag hij op eens dat Paulus er helemaal niet was. „We zijn Paulus kwijt", zei Gre- gorius, ..krijt, prijt, kwijterdetijd - tjilp." Wolkie begreep er niet veel van. „Wat is het nu eigenlijk, kwijt of tjilp?" vroeg hij verbaasd. Grego- rius schudde zijn dikke, domme das- senkop. „Niet tjilp", legde hij uit. „we zijn Paulus helemaal niettjilp!" „Waar is ie dan?" vroeg Wolkie ver der. „Kwijt 1" zei Gregorius.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4