VOORAL VOOR VROUW Flinke meisjes schrobben huizen in Nieuwe Tonge (Goeree) schoon „Geallieerde" flottielje door tij en mist opgehouden *3fc*3S8 /WOlA BAAL ^ESJ/ COURANTEN-RECLAME Vrijwillige Hulpcolonnes pakken aan Bekon Annabellaat, in badkamer soep uit een waterglas Door nachtelijk duister kwam, geen licht... 3.79 MVElDEMAr MAISON META „De Econoom' Sta- en Smj\nQMtot VRAAGT DE VETTEN'S BOTERBIESJES .Vrijdag 20 Februari 1953 7 '(Van een onzer verslaggevers NIEUWE TONGE. - In het huis van bakker D. N. C. Prin ce aan de Zuiddijk 8 hangt een zoetige, muffe stank van ver rotting. Op de vloer van de tussenkamer achter de winkel waar op de toonbank nog een paar schaaltjes met katte- tongen staan ligt een laag vettige zeeslib, die tot de helft van de poten van de twijfelaar komt. In de kamer daarachter is het buff et je gekanteld in een modderbrei van tien centime ter dik en de lager gelegen bakkerij daarachter is een grauwe slibvijver, waarboven de deegtrog nog net uitsteekt. Vijf meisjes uit Voorburg en Was senaar, in blauwe overalls, stonden Dinsdag zwijgend in de smalle, don kere gang en keken naar wat het •water had aangericht. Er was ver twijfeling in hun ogen. Tot er een zei: „Eerst alles eruit, de straat op, en dan de modder met de schoppen ■wegkrabbenZe hebben toen allemaal wat aangepakt en zijn er mee naar buiten gelopen. Bakker Prince en een paar mannen uit dit vrouwloze dorp hebben de zware meubels weggedragen. Het huis van. bakker Prince schoonmaken was de eerste op dracht aan de eerste Vrouwelijke Vrijwillige Hulpcolonne, die de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland heeft ingezet in de eerste opbouwfase op Flakkee. De vorige dag waren ze in Mid- delharnis aangekomen, elf in getal. Meisjes van de huishoudschool, so ciale werksters en huisvrouwen. Ze hadden op matrassen geslapen in dè Landbouwhuishoudschool van Sommélsdijk en gegeten in de cen trale keuken. Toen ze de volgende ochtend per vrachtauto naar Nieu we Tonge waren gebracht eh gewa pend met rubber laarzen, bezems, emmers en schop pen langs de nu drooggevallen Mo lendijk liepen, viel de grauwheid van dit verlaten en zwaar getroffen dorp op hen. De huizen, voor zover niet verwoest, stonden onbeschrij felijk grauw en vuil langs de mod derige dijk. Daar binnen was het net zo als bij bak ker Prince. Dat diens huis en dat van slager Ge braad het eerst worden schoonge maakt is de uit drukkelijke wens van burgemeester Van Hofwegen. Deze is dank baar, dat de bevol king Donderdags na de ramp vrijwillig per helicop ter is geëvacueerd, want zijn ge meente is nog in de bergingsfase. Van de 75 slachtofers zijn er pas ruim dertig geborgen. Nu het water half is gezakt, is het zeer moeilijk de verdronkenen te bereiken. Elke avond gaat dé burgemeester naar Dirksland, dat is drooggebleven, om de slachtoffers, die die dag zijn gevonden, te helpen begraven. Pas als de berging van mensen en vee achter de rug is, mogen de vrouwen zonder kinderen terug komen. De burgemeester wil hun de troostelo ze aanblik, die het dorp nu nog biedt, besparen. Daarom is hij dank baar voor de hulp van de vrouwe lijke vrijwilligers. Aanvankelijk is er wat weerstand bij de bevolking geweest over de komst van „die vreemden". Waar om. zo zei men, mogen onze eigen vrouwen niet terugkomen om de huizen schoon te maken, waarom moeten mensen, die niet uit de streek zijn, dat doen? Het antwoord daarop is: „De vrouwen uit de eigen streek hebben al zo veel mee gemaakt, dat men het ze gemakke lijker wil maken bij haar terug komst. Wat Nieuwe Tonge betreft ligt broken na het zware werk, op haar matrassen- in de school van Dirks land, waar haar verblijf was inge richt, neergevallen. Het zal wel spierpijn geworden zijn en misschien een pijnlijke plek van de eerste ty- phusinenting, waarop burgemeester Van Hofwegen voor de zekerheid had gestaan. De tweede hulpcolonne kwam Dinsdag naar Flakkee: 32 meisjes en vrouwen uit Berkenwoude en omgeving onder leiding van me vrouw GautierVerstoep, vrouw, van de burgemeester van Berken woude. Twee van haar dochters hoorden bij de groep die verder uit boerendochters bestaat, gewend aan lichamelijke arbeid. In afwachting van verdere op drachten waren ze maar vast be gonnen met de Landbouwhuishoud school van Sommélsdijk, die haar als kwartier was toegewezen nu de WmMmrnïiM Het huis van hakker Prjjice. Van buiten schijnbaar heelvan binnen onbeschrijfelijk van het Zeeslib De anti-typhus prik op het gemeentehuis het in de bedoeling, dat de hulpco lonne zoveel huizen en gebouwen schoonmaakt als 't water er weg is dat de mannen van het dorp in Nieuwe Tonge kunnen blijven slapen en niet meer na de dagtaak in andere gemeenten moeten wor den ondergebracht. En als de vrou wen terugkomen stelt de Stichting voor Maatschappelijk Werk zich voor vrijwilligs:ers ter beschikking te stéllen teneinde de huisvrouwen assistentie te geven bij het op orde- brengen hunner huishoudens. Die eerste avond is de eerste co lonne, lichamelijk min of meer ge- De eerste ploeg, gewapend met schoonmaakmaterialen en arbeids- wil, op weg langs de Molendijk van Nieuwe Tonge andere groep op Dirksland bleef, schoon te maken. Ze kwamen om drie uur. Om zes uur was er van alle vloeren te eten. De kooklokalen waren als na een grote schoonmaak. .De ruiten gezeemd, de gasstellen vrij van roest, de trappen en gan gen gedweild, een zijkamer inge richt als huiskamer. Vijf meisjes, onder wie een van de burgemeestersdochters, waren nog diezelfde middag met een vrachtwagen naar Oude Tonge ge gaan. Onder leiding van mevrouw Visser, adjunct-directrice van het Sanatorium der Spoorwegen in Zeist. Oude Tonge is de zwaarst ge troffen gemeente van Flakkee. Het heeft 300 doden, 100 verwoeste en 300 zwaar beschadigde huizen. Het is er afschuwelijk, nog steeds. De vijf op de wagen reden met hun matrassen en koffertjes over de ge havende dijk, die nu zover droog is,' dat sinds kort verbinding met Mid- delharnis is. Zij reden door het ver dronken land en passeerden de ho pen cadavers, die uit de onbeschrij felijke chaos langs de dijk door mi litairen, tevoorschijn werden ge haald. De meisjes werden ondergebracht boven de cantine, op matrassen. De volgende ochtend vroeg waren ze aan het werk en schonken thee voor de mannen, die aan het werk gingen en in de cantine hun brood eten. Mist maakte het uitzicht op het bemodderde haventje nog grau wer. Langs ,de ramen trokken de vrachtauto's, hoog opgestapeld met veekadavers, mannen met schorten voor en gummie-handschoenen aan togen naar hun afschuwelijke dag taak: de kadaverploegen. In de can tine rook het naar lysol. Militairen legden een noodverlichting aan. De mannen van de ploegen spraken over hun ervaringen bij het kada- verruimen, terwijl ze ontbeten. De meisjes uit Berkenwoude wasten om, smeerden brood en deden wat hun hand verder te doen vond. Straks zouden ze kleren sorteren. Door de straat droegen mannen een brancard: „Waar is dokter?" Het is er als aan een front. OP een dag komt dikke zusje uit school met een zuurtje, 't Is zo'n oranje bobbel met een doorzichtig papiertje erom. „Weet je van wie dat is?" praat ze ge heimzinnig. Dat is van Daan want die is weg. Hij is naar Bekon met een vliegmeschien." Ze peutert 't papiertje los. „Ben je wel es in Bekon geweest?" En als ik nee zeg„Nou daar is Daan naartoe in. een. vliegme schien en hij Is nog geeneens vier jaar." Dan na even nadenken: „Euse- nie en dat andere jongetje en die z'n zusje zijn ook weg. Die moes te met een boot, maar Daan is naar Bekón." 't Zuurtje ligt nu bloot in d'er hand. „D'er waren er een boel van," zegt ze, „op een grote schaal, maar die moet nou op school blijven. Die kan niet meer mee naar Bekon hè want Daan ze moeder heeft alles al inge pakt." Ze aarzelt even„Wil jij het?" Ze houdt 't snoepje stevig vast en als ik nee zeg, begint ze te vreden te zuigen. Meteen komen de feestelijkheden van Daans laat ste dag weer boven. ,Jlij moest op een stoel," praat ze, „en toen gingen we zingen van de gloria. Heel lang, veel lan ger dan als je jarig bent. Dat was met Eusenie en dat jongetje en die ze zusje ook." „Als Daan nou in Bekon is," zegt ze na een poosji ie dt._. „En als hij dan wèèr weg gaat, ?eeft-ie wéér zuurtjes" knik k. Maar dikke zusje wil nu geen grapjes. „Nee," zegt ze, „nee, dat kan geeneens. Daan komt nooit meer terug. Weet je waarom niet? Bekon is veels te ver en veels te duur." BIBEB. EEN MISLUKTE AFSPRAAK MET. ...DE KONINGIN poosje zorgelijk kijken, „dan moet ]aar op school.'' VACANTIE IN EEUWIGEN SNEEUW (4) Or.ze aankomst die avond in het mondaine wintersportoord St Mo- ritz, was niet bepaald luisterrijk. Om te beginnen bleef Annabelle, die vol hing met bagage, met haar enorme rugzak klem zitten tussen het tourniquet. Ze werd weliswaar onmiddellijk door enige omstanders onder discreet gegichel losgewon- den, maar toch was dit kleine inci dent voldoende haar de das om te doen. Waar ze geen vijf minuten ge leden nog vo] plannen over „goed kope kamers zoeken" was geweest, knapte zé nu meteen af en zei. dat ze deze nacht maar mee zou gaan naar mijn hotel omdat ze doodmoe was. Misschien," zei ze gapend, „hebben ze daar een gewoon zolder hokje voor me.. Zeg. dat ik je ka menier of je secretaresse ben.." Ik vond het een griezelige onder neming. „Het moet een walgelijk duur hotel zijn, Annabelle", zei ik. „En je hebt toch al meer geld uit gegeven dan je van plan was doordat je met de trein bent gegaan in plaats van te liftenMaar goed. Waar is mijn kruier nu weer?" Mijn kruier dook op met twee vreemde, rondzeildoeken hoedendo zen. De varkensleren koffers van neef Antoine waren in geen velden of wegen meer te zien. „Mein Ge- pack!" riep ik schril. Een tweede kruier, die een Ierse wolfshond vervoerde, wees naar een piccolo met een stapel plaids over de arm. „Zwei Stück Gepack für Kulm!" „Ze zijn natuurlijk weer gesto len". zei Annabelle kribbig. „Waar om draag je de boel ook niet zelf?" Zelf die twee loodzware koffers dragen! „Je bent gek", zei ik, waar na ik een man-met-een-rode-pet. die ik voor een conducteur hield, aanklampte met de mededeling, dat ik mijn bagage kwijt was. ..That's too badzei de man, die geen conducteur was. wat hul peloos. Een vriendelijke oude dame met een hermelijnen cape maakt een hoofdbeweging in de richting van het stationsplein. „Ils sont la." ..Loop nu toch dóór", grauwt Anna belle. Buiten staat een rij sleden te wachten. De paardebellen rinkelen Sommige koetsiers zien er uit als operahelden in rood met goud en groen. Naast, achter, voor. boyen en onder ons, overal zien we lichtjes tegen de bergen. Overal zijn hotels, sommige hangen met hun kleurige neonletters als een bevroren vuur werk van de donkere hemel. ,Ik doe een stap, glijd uit op de hardbevroren sneeuw, en slier neer voor de voeten van een. met blauwe pluimen opgetuigd, zwart paard. „Wo ist mein Gepack?" „Ice, ma dame. Instappen." De koetsier van onze slede is een vriendelijk oud mannetje. De kof fers zijn er. zegt hij. En hij vertelt hoe hoog de sneeuw staat, wie de zo-en-zo Cup had moeten winnen, waarom er dit jaar zoveel inschrij vers zijn voor de grote paardenren nen op het ijs. En ondertussen schiet de slede omhoog en voor we het weten zijn we aangeland bij ons hotel, dat er uitziet als een hel verlicht suikerpaleis. De secretaresse-stunt is kennelijk mislukt. Ik weet 't, ik zie er niet uit als iemand die er een secretaresse op na houdt. De man van de recep tie heeft beleefd geknikt, maar ik zag dat zijn ene wenkbrauw een heel klein eindje omhoog trok. Zimmer zo-en-zoveel für Sekretarin Gnadige Frau! Onze tocht door de stikwarme hall wekt enige beroering. Het zit er vol mensen in avondkleding. Het ruikt er vaag naar whiskey en leer en bloemen. En mijn geleende ski- Griesmeel met poppedons Deze week weer: dames met oven voor! Voor vier personen neemt u| een liter melk en 80 gram, griesmeel, wel ke U gedurendë twintig minui"-' ten laat koken. Daarna voegt u er wat citroen aan toe. (Wie niet van ci troen houdt, la te een vanille stokje meeko ken). Vervolgens neemt u twee eieren. De dooiers roert u door de gries, de witten klopt u stijf. U neemt een vuurvast schoteltje, doet daar de griesmeel in, spreidt het stijfgeklopte eitje er over, bestrooit het flink met suiker en laat het ge val in de oven staan, tot er een mooi bruin korstje op zit. Het is een verrukkelijk en dood onschuldig toetje en het heet wel licht om dat laatste „Griesmeel met poppedons". Advertentie I.M.) Opletten de boodschap Goed van vertrouwen als U is, let u soms niet op, of u Uw maïzena du rye a - die u toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt u het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groen ten, soepen en sausen 'dan de echte maïzena duryea. Niet zonder reden wereld vermaard. Vraag dus niet alleen maïzena duryea, maar zie toe dat u het ook krijgt. De naam duryea staat op ieder pak. schoenen ruiken nog maar steeds naar schimmel.. En Annabelle met al haar aangegespte tassen en rug zakken lijkt in deze omgeving meer op een dromedaris dan op een vrouwKlos. klos. Onder geleide van een koningsblauwe chasseur trekken we over het spiegelglad parket naar de. lift. Ik heb een prachtige suite met een eigen gangetje en een rose- porseleinen badkamer. Dat is best, voor mijn verblijf hier is betaald. Maar de arme Annabelle! Verslagen vind ik haar staan in haar zaal-van- een-kamer. Met trillende hand wijst ze naar een witgelakt tele foontoestel, naar een kleine radio, naar de kleedjes van Brusselse kant op de toilettafel..,. Deze kamer moet ontstellend duur zijn. Om de schade enigermate te dekken be sluiten we. dat we niét naar bene den zullen gaan om te eten. Anna belle zal zich ziek houden, en ik zal mijn dijjer op mijn kamer laten komen. De ober. die de gangen één voor één kwam opdienen, zal zich wel verbaasd hebben over mijn eetlust. Alle schotels gingen schoon-leeg naar beneden. Maar hij wist niet. dat er in de badkamer een maaltijd op Annabelle stond te wachten; een asbakje met kreeftensla, een water glas met soep, een stuk tong, een kippenbout, beschuitjes met Brie, stukjes gember Het enige nare was. dat Annabelle met haar handen en haar nagelvijl heeft moeten eten. en dat het slag roomijs. dat ik voor de koelte in het bad had gezet, is weggevloeid door de afvoerbuis. (Van onze speciale verslaggever) Twee en een half uur, nadat Dinsdagavond de „Prince Char les" en de andere tot de „geallieerde" hulp-vloot behorende vaartuigen de Zierikzeese haven verlieten, ging de vloot uit veiligheidsoverwegingen in het Ztfpe voor anker. Toen, om 1 uur die nacht, de vloed kwam, viel aan hervatting van de reis niet meer te denken. Op de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren was de mist zo zwaar geworden, dat de rustperiode voor voorlopig onbepaalde t\jd bleef voortduren. Terwijl draad loze berichten naar alle richtingen werden gezonden, werd aan boord de situatie met de minuut spannender: de Commander- in-Chief van de Britse hulpactie (en de daartoe geattacheerde krachten van verschillende, inclusief Duitse, nationaliteiten) Captain R. Casement, OBE RN, zou n.l. Woensdagmorgen ta melijk vroeg door H.M. de Koningin in audiëntie worden ont vangen In precies veertien dagen hebben de BAOR-troepen prachtig werk ver richt. Begonnen met het redden van 560 mensenlevens uit Brouwershaven, werd de zo zeer geapprecieerde hulp voortgezet in de vorm van redden van vee, het varen van zand, het assisteren bij het provisorisch repa reren van de gaten in de dijken op Schouwen en andere eilanden en al lerhande andere voor eerste hulpver lening noodzakelijke werkzaamhe den. In totaal was men met 350 man op 32 vaartuigen. De normale bezet ting van deze „vloot" zou 200 per sonen hebben bedragen. Ondanks een uiterste krachtsinspan ning kwam het laatste met zand ge laden vaartuig eerst twee minuten voor vertrek leeg. Toen de touwen reeds los waren, kwam nog één van de Oostenrijkse ambulance-wagens, van Haamstede via Brouwershaven naar Zierikzee over een 15 cm onder water staande weg gekomen, aan snellen. Met de vier zich daarin be vindende Oostenrijkse artsen werd het convooi gecompleteerd, waarna haast-je-rep-je werd vertrokken. Het was dan ook hoog tijd. Als laatste schip verliet de „Prince Charles" de enige (hoe lang nog?) bruikbare ha ven van midden-Schouwen. Zelfs niet met een helicoptère Met het draaien van de klok werd de mist zwaarder, dusdanig zelfs, dat toen het weer vloed werd, van verder varen geen sprake meer a Maatregelen werden beraamd om toch het doorgaan van de vastgestelde audiëntie te verzekeren, o.a. werd de mogelijkheid om Captain Casement ergens met een dukw aan land te zetten, onderzocht. Ook werden po gingen in het werk gesteld om een helicoptère te krijgen, doch noch het een, noch het ander gelukte. In de loop van Woensdag werden de weer berichten (voor zover het de mist be trof) steeds ongunstiger. Terwijl de pont van Zijpe naar Anna Jacoba in het geheel niet voer, moest een ambulancewagen naar de andere kant worden overge zet. Nood brak wet. Een dukw werd uitverkoren om te pogen de overkant (vanaf Zijpe) te bereiken. Het ge lukte inderdaad. De overtocht van Zijpe naar de Anna Jacoba Polder duurde niet minder dan twee en een half uur: tweemaal hadden we aan de grond vastgezeten, wij hadden een Prince Charles Karin II Gedurende ongeveer een etmaal vertoefde ik opGöring's privé- jaeht. Zoals bekend, kregen ver scheidene bezittingen van dit heerschap na 1945 merkwaardige bestemmingen. Niet aldus zijn jacht Karin 11. Het werd op nieuw ten doop gehouden. Sinds dien heet het jacht „Prince Char les" en dient als hoofdkwartier voor Britse marine expedities. Het werd ook als zodanig gebruikt bij de op 3 Februari gearriveerde geallieerde hulpverlening. aanvaring meegemaakt, kortom de overtocht was niet voorspoedig. Via de nog onder water staande betonnen weg van Anna Jacoba naar Steenber gen kwam de ambulancewagen met zijn „vrachtje" als enig levensteken uit het door de mist potdichte Zee land. Donderdagmorgen zette de Geal lieerde flotielje zijn reis naar zijn basis, Krefeld in Duitsland, voort. Van Dinsdag af weer „Alle Dag Kerk" Dinsdag 24 Februari begint de „Alle Dag Kerk" weer: op zes ach tereenvolgende Dinsdagmiddagen zal in. de Waalsche Kerk van 1.05 tot 1.25 uur een korte bijeenkomst worden, gehouden voor personeel van kantoren, dat op dat tijdstip zijn lunchpauze heeft. Tien jaar ge leden werd het werk begonnen in het beursgebouw. Allengs gingen ook mensen van buiten de beurs de bijeenkomste- bezoeken, en zo werd besloten naar de Waalsche Kerk te verhuizen. Na de cyclus van herfst 1952, „God en mijn werk", komt nu een cyclus „Eer bied voor het leven". De bijeenkomsten zijn aldus inge deeld: 24 Febr. dr P. J. van der Schaar, psychiater, over „Het kind in de mens", 3 Maart zuster M. P. C. Hooyer over „Bent u volwassen?". 10 Maart P. J. F. Dupuis, arts, over „Samen in het leven", 17 Maart C. Ouboter boekverkoper, over „Life begins at forty", 24 Maart mevrouw H. ObermanOberman over „Durft u oud te worden?" en 31 Maart ds G. van Veldhuizen Azn over „Waar voor is men geboren?" In een oplaag van 15.300 exemplaren zal een folder over de „Alle Dag Kerk" worden ver spreid. ZAKEN, DIE DE l^EUESSE GEN/fy^ VAN IEDERE GEBLOEMD KATOENEN DAMES NACHTHEMDEN DIVERSE MODELLEN EN DESSINS (VOOR DEZE PRIJS KUNT U ZE ZELF NIET MAKEN 11 TS JACOB CftTSSTR. 86J STADHOUDERSW.mj <"Door leder \lguur Wet Julóte model, met o zonder AcWouderbandjeó. tVALA-SPECI AALHUIS Noordsingel 39, Rotterdam Oranjegalerij 17, Schiedam DE KROON Schiedamseweg 25, Zwartjanstraat 14, Beyerlandselaan 59. Pleinweg 1 KELTUM PLEET HENDRIK Zwartjanstraat 119b W. J. GRASH0FF Provenierssingel 49 Telef. 46106. Gevestigd 1888 ROKMETERS NARTELSCHAREN PERSKUSSENS Practische geschenken voor Costumière of Coupeuse Wat na De Paodie? The bunny tail! Nevenstaande afbeelding is één der meest frappante voorbeelden van een nieuw kapsel, dat een opvolgster is van de Poodle. Een guitig kapsel. Hèt kapsel voor de jonge dames. Het haar golft naar achteren, de punten krullen om hoog in de nek en zijn licht ge bleekt en geven het idee van een „bunny tail". Het evenwicht in dit „bunny tail"- kapsel wordt hersteld, door de stomp afgeknipte ponnyharen. Laat onze deskundige U vertellen of dit Uw kapsel kan zijn. Instituut voor betere huid- en haarverzorglng Mathenesserweg 87 b Rotterdam Te bereiken met lijnen 4, 8, 10. 17, Bus R en W.S.M. Bespreek tijdig, Telefoon: 36336 HENNY NOLLEN DAMESSTOFFEN STADHOUDERSWEG 132 BIJ STATENWEG .TEL. 47034 HEERLIJK GEBAK met SLAOLIE VRAAGT UW WINKELIER1 Bijzondere aanbieding Electr. Klokken Pracht klokken bij de vak man - Solide en goedkoop 29.75 Alle kleuren en met een jaar garantie Prima KOPEREN -- KLOKKEN ZZ.5U BAKKER RIP Nw. Binnenweg 329, Tel. 32071 Noordmolenstr. 42, TeL 48008 MAATSCHOENMAKERIJ G. CORBET Zn Speciaal adres voor het repareren van BALLY- e.d. FIJN SCHOEISEL Steunzolen naar gipsafdruk - PEDICUREN - Schieweg 47 - Tel. 46025 ROTTERDAM C. GRATIS ONDERRICHT GRATIS PATRONEN GROOTSTE SORTERING BETERE KWALITEITEN NIEUWSTE KLEUREN is niet te vervangen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1