VALDA Mr Donker verdedigde herziening 1 Tt] ontslagrecht zeer bekwaam „Rechter kan de 70.000jaarlijkse ontslagen niet ter hand nemen GELEZEN - en gewogen Verouderde heatj Britten slopen Argentijnse gebouwen op Deception Belgische pers zet aanval in op prinses de Réthy Veertiende lijst van slachtoffers Chefarine A Hélène Boschi speelde voor de Vólks-universiteit Amerikanen bezetten het overstroomde gebied" ^caldi<y Ook uit Straatsburg kwam zending goederen Vrijdag 20 Februari 1953 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De aanhangige herziening van het ontslagrecht in het Burgerlijk Wetboek is door minister Donker Donderdagmiddag in de Tweede Kamer met bekwaamheid verdedigd. Hij heeft uiteengezet, dat de maximum-opzeggingstermijn van dertien weken, welke de werkgever in acht zal hebben te nemen bij een langdurig dienstverband, een werknemer met bijv. 30 dienstjaren, die met inachtneming van dit maximum wordt ontslagen, niet verhindert om bij de rechter in beroep te gaan tegen een kennelijk onredelijk ontslag. Voorts heeft hij verklaard, waarom hij ontslag na een z iekte van de werknemer van twee niet per sé on mogelijk wil maken door een onbeperkte termijn in te voeren. Hij meende n.l., dat dan het evenwicht te ver zou doorslaan ten nadele van de kleine werkgever of de vervanger van de zieke werkkracht, die dan al die tijd in onzekerheid blijven. Verreweg de meeste aandacht be steedde hij uiteraard aan het grote geschilpunt in dit Kamerdebat: de verhouding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen vol gens hetwelk ontslagen tevoren toe stemming behoeven van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau tot het onderhavige wetsontwerp, dat de rechterlijke macht na-contro- le geeft op „kennelijk onredelijke ontslagen". Minister Donker had bezwaren met zekere verbazing aangehoord. Hij had nl. vaak gehoord, dat in de Kamer het pleit werd gevoerd voor een rechterlijke controle op admini stratieve beslissingen. En nu iets der- gelijks in uitzicht wordt gesteld, ko men er bedenkingen! Hij was er niet voor te vinden om het BBA uit te schakelen. Eventueel kon hij er voor voelen om het een wettelijke basis te geven, doch dat was dan de taak van zijn naast hem zittende ambtgenoot Suurhoff. In het alge meen werkt het B.B.A. z.i. bevredi gend .Het heeft de rust op de ar beidsmarkt verzekerd. Er is geen denken aan. dat de rechter lijke macht thans in staat zal zijn de controle bevredigend over te nemen, al was het alleen maar. omdat deze niet preventief doch slechts repressief kan optreden. Vooralsnog is de rechter ech ter niet geoutilleerd om de zestig- tot zeventigduizend ontslagzaken, welke de G.A.B.'s jaarlijks behandelen terhand te nemen Ook een bedrijfsrechtspraak. als door de heer Stapelkamp (AR) bepleit, kan dit niet doen. In ons grondwettelijk be stel kan deze slechts op vrijwillige ba sis werken. De bedrijfsrechters worden immers niet door de koningin voor hun leven benoemd; een eis. welke de Grondwet nu eenmaal aan de rechter lijke macht stelt. De heer Stapelkamp hoorde dit alles met zekere teleurstelling aan. Maar hij aanvaardde enigszins in tegenstel ling tot prof, Oud de grondwettelijke bezwaren van de bewindsman. De conclusie van de minister was dus, dat het strijdpunt thans niet rijp was voor een eindbeslissing. Waar de dubbele controle van G.A.B. en kan tonrechter z.i. geen overwegende be zwaren zou opleveren, leek het hem 't best, zowel het wetsontwerp te aanvaarden als het BBA te laten gelden. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) kwam nu met een motie, waaronder, prof. Oud mede zijn handtekening had gezet. En deze motie wilde, dat het art. 1639 S (over het beroep op de rechter bij kennelijk onredelijk ont slag) niet in werking zou worden voor en aleer het BBA langs wette lijke weg gewijzigd zou zijn inge past in het systeem van het B.W. Een leemte van deze motie was on getwijfeld, dat zij op geen enkele wijze aangaf hoe de aanpassing zou Nederland wil geen troepen naar Sleeswijk zenden (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Men had in Denemarken gehoopt, dat Neder land bereid zou zijn mee te werken aan de oplossing van een probleem, dat tussen generaal Ridgway en de Deense regering gerezen is. In Mei zal namelijk de Noorse brigade, die tot dusver op Duitse bodem in de Kieler Kanaalzone was gestation- neerd om aldaar de Deens grens te gen een aanval vanuit het Zuiden te beschermen, naa. Noorwegen worden teruggetrokken. Generaal Ridgway heeft thans de wens te kennen gegeven, dat Denemarken zijn eigen bezettingstroepen in Duitsland zou versterken. De Deense regering was hiertoe ook bereid, indien ook andere NA- TO-landen soldaten naar Sleeswijk- Holstein zouden zenden. Men had er daarbij in Denemarken aan ge dacht om Nederland voor te stel len een regiment te sturen. De Ne derlandse regering heeft echter, naar verluidt, de opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten mee gedeeld. dat zij haai- eigen defensie niet kan verzwakken en derhalve ook geen troepen kan sturen. (Advertentie LM.) BIJ KEELPIJN PASTILLES moeten geschieden. De heer Oud (VVD) toonde zich vertoornd dat zijn vroegere vrijz. dem. medestandster mej. Tende- loo thans PvdA had durven zeggen, dat zijn werkgeversvrienden nu bezwaren hadden tegen het BBA, nadat zij daarvan eerst hadden ge profiteerd. Dat vond hij een uiting van de oude klassestrijdsgedachte, die hij vroeger mèt haar zo vurig had bestreden. Hij vond dat „politiek van laag allooi", welke hem in het bijzonder van een vrouwelijke afge vaardigde erg teleurstelde. Mej. Tendeloo constateerde toen, dat de teleurstelling dan wederzijds (Advertentie I.M.) Maak een einde aan dat i gekuch, zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke 'k ziektekiemen met de snelwerkende AKKERS was. Immers uit de boze en persoon lijke reactie van de man, met wie zij vroeger ook in de PvdA had ge zeten op haar simpele opmerking, moest zij wel afleiden, dat zij niet ver van de waarheid was geweest. Minister Donker viel de motie met spitsvondige, formele argumenten aan. Het is duidelijk, dat het G.A.B, zowel was dus niet volledig. Prof. Oud had Dinsdag gepleit om het wetsontwerp aan te houden tot aan de herziening van het Burgerlijk Wetboek. Nu kwam de liberale voorman vertel len, dat dit helemaal niet zijn bedoeling was geweest. Hij had alleen gewild dat de minister er nog eens met prof. Mey ers. die de herziening van het BW voorbereidt, over zou praten. „O." zei de minister toen. „nou. prof. Meyers kent het ontwerp al Oude strijd om bezit van Falkland-eilanden opnieuw tussen drie staten ontbrand LONDEN. Op Deception, een van de omstreden eilanden in de Falkland- groep (gelegen ten Oosten van Vuurland) hebben de Britten gebouwen, die daar door Argentijnen en Chilenen waren opgetrokken, afgebroken. Twee Argentijnen werden gearresteerd en later gedeporteerd. Dit werd vanmorgen medegedeeld door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Engeland, Argentinië en Chili voeren reeds jaren lang een strijd om de souvereiniteit over de eilandengroep. De Britse woordvoerder ver klaarde nog: „In Januari vestigde zich een groep Argentijnen op het kleine vliegveld, grenzend aan de Britse luchtbasis op het eiland De ception. Op 15 Februari nam de waarnemende gouverneur van de Falkland-eilanden maatregelen om de gebouwen, die er waren opge trokken. af te breken en de twee man Argentijns personeel. die de gebouwen bewoonden te arreste ren en te deporteren. Een Chileense „Volksgazet" stelt striemende vragen over frivoliteiten van „madame" (Van onze correspondent) BRUSSEL. Verscheidene Belgische bladen laten de tot nu bewaarde re serve varen en beginnen hevige aanvallen te richten op de prinses van Réthy, de tweede echtgenote van Leopold HI, die volgens hen een funeste invloed in het paleis te Laken uitoefent. Het rechts georiënteerde week blad „Europa-Amérique" schrijft, dat zy door haar grillen, haar frivo liteiten en haar onwetendheid van alles wat de werkelijkheid van het leven uitmaakt, doet denken aan het gevaarlijke spel van Marie Antoi nette te Versailles. Het Gentse blad „La Flandre Libérale" spreekt over de invloed van een vrouw, die als men haar laat begaan alles ten gronde zal richten, om te beginnen de dynastie. De socialistische Volksgazet zegt in een uitvoerig hoofdartikel, in het staatsbelang te willen protesteren tegen en tijdig te waarschuwen voor 't optreden van „Madame de Réthy", die volgens het blad één ding niet mag: „Zich bemoeien met het land. zich mengen in de staatszaken en de jonge koning, die iedereen slechts het beste toewenst, in moeilijkheden brengen". Het blad stelt daarbij de volgende, hier letterlijk geciteerde vragen: „Is het misschien niet waar, dat madame zich onlangs in een land waar de be lastingen al weer worden verhoogd een speciale Italiaanse auto aan schafte. die niet minder dan een mil- lioen frank heeft gekost? Is het niet waar, dat op de Dinsdag na de over stromingen, dan wanneer iedereen, (Advertentie l. M.) Uwilt dus vermageren!Hier is dan het kookboek, dat u zal leren wat u moet eten. wat u moet ko pen en hoe u moet koken, zo begint Ann \Vili;tms-Heller haar inleiding tot het „Kookboek voor de slanke lijn" (Al- lert de Lange A'dam f 4.90). Zij zet uit een hoe het mogelijk is met smaak te eten en toch magerder te worden. Na een korte populaire beschouwing over voeding, bouwstoffen, vitaminen en ca lorieën volgt een hoofdstuk, dat eigen lijk helemaal niet in een kookboek thuis hoort, maar waarin wordt uiteen gezet, lioe men zelf zijn vermagerings kuur kan vaststellen aan de hand van enige tabellen Eenvoud is het kenmerk van de menu's, waaruit de kuur bestaat. Een boodschappenlijst en tien geboden voor de keuken geven nuttige wenken. Driehonderd recepten vertellen hoe u het voedsel, waarvan u smakelijk en zelfs soyaal kunt eten en toch vermage- Ben. moet klaarmaken. Royaal geld schijnt er ook voor nodig te zijn. Er is tenminste bijna geen recept of de koel kast komt eraan te pas en dc gebruikte groenten on vruchten behoren ook niet tot de goedkoopste. Belastingverhoging in België stuit op verzet BRUSSEL. Een mededeling van de Belgische regering, dat ter dekking van de schade, veroor zaakt door de recente overstro mingen. weLke op 1400 millioen Belgische francs wordt geraamd, een tijdelijke extra-belasting op het inkomen, ten bedrage van 5 procent zal worden geheven en te vens de wet op de buitengewone winsten zal worden verlengd, heeft in brede lagen der Belgische be volking veel misnoegen gewekt. Vooral in de kringen van de Ka tholieke Volkspartij heeft men zijn ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken. Een delegatie van Katholieke parlementsleden heeft er premier Van Houtte aan herinnerd, dat de regering beloofd heeft tijdens haar bewind de be lasting op het inkomen niet te ver hogen. Zij heeft er tevens op ge wezen. dat een dergelijke maatre gel funeste invloed zou hebben. Het Katholieke Kamerlid Lamalle verklaarde reeds tegenover de pers. dat hij de heer Van Houtte gewaarschuwd had. dat óf van de beraamde maatregel zou moeten worden afgezien óf de regering zou moeten aftreden. De Belgische minister van Financiën. Janssen, heeft na een samenkomst, met Ka tholieke afgevaardigden inmiddels verklaard, zijn plannen zodanig te zullen wijzigen, dat zij aan hun wensen beantwoorden. Vallende populier doodde houthakker (Van onze correspoyident) DOETINCHEM. De 45-jarige J. W. Schuurman uit Zelhem is Donderdag bij het omhakken van populieren onder een der bomen terecht gekomen en op slag ge dood. in gans de wereld, bezorgd was om 't lot van de geteisterden. en de Bel gen geld en kleergoed bijeen brach ten. madame de Réthy in de konink lijke trein, te Parijs op doorreis naar Antibes toegekomen, de Franse mo dekoning Christian Dior en een van zijn mannequins ontving om zich een kostbare collectie te laten voorstel len? Is het niet waar. dat de ministe ries en de omgeving van het ko ninklijk paleis letterlijk verpest worden door de eindeloze twisten in verband met het huwelijk van prin ses Josephine Charlotte, waar mada me de Réthy. die eindelijk ook een koninklijke rol hoopt te kunnen spe len. voorrang eist boven koningin Elisabeth en boven prinses Ingeborg van Zweden?" Is het daartegen dat onze regering laat protesteren? vraagt het Ant werpse blad dan. daarbij doelend op de veelbesproken diplomatieke stap pen in het buitenland en een kwestie aansnijdende, die voortaan niet meer binnenskamer zal kunnen worden afgehandeld. Dwars door dijk geslagen pont weggesleept GORKUM. Blijker's Aanne^ mingsbedrijf is er in geslaagd de veerpont „Willemsdorp" uit de Kruiningerpolder te slepen. Deze voormalige Moerdijkpont onderhield de dienst tussen Perkpolder en Krui- ningen. In de rampnacht is het vaar tuig dwars door de dijk drie kilo- De mensen die nog in Zierikzee wonen laten „vloedschotten" om hun huizen maken. De dunne plankjes zijn uitstekend in staat het water te weren. barak, die op hetzelfde stuk grond was gebouwd, werd tegelijkertijd gedemonteerd." Volgens in Londen binnengeko men berichten stond de Chileense barak leeg. Het geschil om de souvereiniteit over de Falkland-eilanden heeft in het verleden reeds tot verscheidene incidenten geleid. In Februari van het vorige jaar bij voorbeeld be schoten de Argentijnen in Hope Bay. bij Grahamland. het Britse waarnemingsschip „John Biscoe", toen dit een gezelschap geologen aan land wilde zetten. Argentinië bood later officieel zijn verontschul digingen aan voor deze schietpartij. Maar "net handhaafde zijn aanspra ken op de souvereiniteit over alle gebieden tussen zijn Zuidelijke grenzen en de Zuidpool. Chili doet dat eveneens. De Briten hebben sinds 1943 een meteorologisch station op het eiland Deception. De Argentijnen vestig den in 1947 op hetzelfde eiland een basis. De Chilenen richtten in 1947 een weerstation in op het eiland Greenwich, dat deel uitmaakt van de Zuidelijke Shetland-eilanden. Argentinië heeft het geschil rond de Falkland-eilanden reeds ver scheidene malen voor de Ver. Na ties gebracht, doch het is nog nooit geregeld. Dijken van de Elbe in O. Duitsland bezweken BERLIJN. Het West-Berlijnse blad „Nacht-depesche" heeft gemeld, dat de dijken van de Elbe in Oost- Duitsland op verscheidene plaatsen gebroken zijn en dat talrijke plaatsen in de Oostelijke zone in de omgeving van de rivier door overstromingen zijn geïsoleerd. De Oost-Duitse regering heeft een beroep gedaan op de bewoners van de Oostelijke zone om zich gereed te maken voor dreigende overstromin gen en overstromingsploegen te vor men om de strijd aan te binden met het wassende water. Volgens „Nacht- depesche" is de omgeving van de Steden Wittenberg en Doemitz aan de Elbe reeds overstroomd. Het West-Berlijnse blad verwacht, dat de dijken op nog veel meer plaat sen liet zullen begeven, omdat zij niet in orde zijn gehouden na de vlucht van talrijke Oost-Duitse boe ren naar "het Westen. Echtscheidingsrecht niet in behandeling DEf." HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid R o m m e. heeft minister-president Drees, mede namens minister Donker geantwoord, dat het, volgens de re gering. niet wenselijk is en niet vruchtbaar zou zijn bij de herziening van 't Burgerlijk Wetboek het echt scheidingsrecht in behandeling te nemen. Onder die omstandigheden meent zij te kunnen afzien van het DUSSEN (Hank): Geborgen en geïdentificeerd: Verbeek. Jacobus Cornelis, geb. 11.4.47. HALSTEREN: Geborgen en geïdentificeerd: Hoetelmans, Cornelis Adrianus, geb. 20.1.07 te Halsteren, echtge noot van Cornelis Stoffels;"Laanen, Adrianus Cornelis Maria, geb. 8.10. 34 te Halsteren: Langenberg, Adria na, geb. 29.9.19, echtgenote van Joh. van Meer; Maas, Marinus, geb. 20.11.14 te Halsteren, echtge noot van Johanna Raats; Maas, Mi- chiel, geb. 1.5.49 te Halsteren; Van Meer, Adriaan, geb. 23.5.1870 te Halsteren, weduwnaar van Henri- ca van Reijen; Paulus, Cornelis, geb. 30.12.1877 te Halsteren, we duwnaar van Johanna Maria van Aert; Raats. Johanna Maria, geb. 4.9.09 te Halsteren, echtgenote van Johannes Paulus; Van Tillo. Pe trus Antonius, geb. 11.9.31. meter de polder in geslagen op zijn j bepalen van een standpunt over de weg vele boerderijen vernielend, i problemen, die zouden kunnen rijzen. Het is thans op weg naar Vlissingen j indien het onderwerp wel aan de om hersteld te worden. I orde zou worden gesteld. (Advertentie I.M.) Griep? Chefarine „4" doel wonderen! Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn ge* worden en millioenen mensen al baat brachten. 'n dfije doet wonderen Tegenwoordig behoort het tot de uitzonderlijkheden, wanneer een pianist, die het concert-podium be treedt blijk geeft, zijn instrument technisch niet in de perfectie te beheersen. Men verbaast zich dan ook zeer zelden meer, als een pia no-solist zich achter de vleugel zet en zijn toehoorders een program ma voorspeelt, waarop in tech nisch opzicht niets meer valt aan te merken. Onze tijd is de tijd van de tech niek en het pianospel weerspiegelt dit in zekere mate op muzikaal gebied, want in dezen is ze een objectief instrument. Waar echter het accent op de techniek valt, dreigt het muzikale gevoel op de achtergrond te worden gedrongen en het zou geenszins te verwonde ren zijn, wanneer we in de toe komst nog eens gingen spreken van een „muzikale" pianist. Nu kan men Hélène Boschi, die gisteravond voor de leden van de Volks Universiteit optrad, geens zins qualificeren als een alleen maar technisch uitmuntend pianis te. Maar wel merkwaardig was het, dat de objectieve werken het meest tot de muzikale verbeelding spraken. Zo kreeg de Suite in A van J. Ph. Rameau een vertolking die prachtig de sfeer van deze cembalo-muziek suggereerde en ook de Trois Pièces van Roussel klonken door de klare, geraffineer de pianistiek waarmede Hélène Boschi ze speelde, verkwikkend voor het oor- De grote sonate in Bes van Schubert echter bleek ze (nog) niet geheel en al tot haar geeste lijk eigendom te hebben gemaakt. De weergave bezat te weinig al lure? door de vele rubati was de grote lijn zoek en ook rhythmisch veroorloofde de pianiste zich vrij heden, die de muziek van Schu bert nu eenmaal niet verdraagt. De Variations Chromatiques van Bizet en Moments Musicaux van Marinus Flothuis completeerden 't programma. Deze laatste stukken bleken niet alleen met kennis van zaken geschreven te zijn, doch be vatten vele vondsten, die een zeer persoonlijk accent verrieden. LUNCHCONCERT Kamermuziek-ensembles schij nen over het geheel genomen veel minder bezoekers naar de lunch concerten te trekken, dan solisten recitals. Donderdagmiddag althans was de schouwburg matig bezet toen het Rotterdamsch Philharmo- nisch Sextet het korte programma verzorgde. Uit de bijval bleek, dat men met het gebodene toch wel was inge nomen. Vooral met het tot slot ge speelde Sextet van Th. Blumer, aardige. pretentieloze muziek oogstten de musici, goede instru mentalisten die ze zijn, veel succes. Het hieraan vooral" gespeelde quintet van Mozart voor hobo. cla rinet, fagot, hoorn en piano toonde in de uitvoering nog wel enige zwakke plekken; bovendien zou een meer lichtvoetige musiceer - trant dit charmante werk geen kwaad hebben gedaan. De pianist van het ensemble. Herman van Roon, leidde het pro gramma op duidelijke wijze in. H. VAN BORN (Advertentie I.M.) Voorlopig geen premies voor woningsplitsing DEN HAAG. Met ingang van heden zullen voorlopig geen aan vragen om premies voor woning verbetering en woningsplitsing meer kunnen worden ingediend. 55 AMSTERDAMSE COMMUNISTE ZEGT: „Nederlandse bevolking werd verboden geëvacueerden op te nemen (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Mevrouw Rie KogenhopHuig. communistisch lid van de Amsterdamse gemeenteraad, heeft aan „Neues Deutschland", orgaan van het centraal comité der Socialistische Eenheidspartij (communisten) een interview toegestaan over de overstromingsramp, waarin zjj een aantal verbazingwekkende mededelingen doet. Het verbazingwekkendste is onge twijfeld, dat zij tegenover de „zogenaamde" Amerikaanse hulp de „daad werkelijke" hulp van haar partijgenoten stelt, welke, naar zjj zelf mee deelt, bestaan blykt te hebben uit eenbrief van de voorzitter der Duitse communistische party, Max Reiraann, waarin deze de broederparty in Nederland zün sympathie betuigde. Natuurlijk is er een gron dige reden voor het feit dat U nu een Jumbo-Speciaal kantelbed, serie 302, cata logusprijs f 69.- kunt kopen voor een prijs, die meer dan vijf en twintig gulden lager is dan normaal. Kunt U zich de weelde ver oorloven, als U toch een twee persoons kantelbed nodig heeft, om te wachten en later de helft meer te betalen? Nu koopt U zo'n kantelbed dat los staat van de wand en zonder moeite overal geplaatst kan worden. Geen beschadigde muren en vloeren meer, neen, ineens kant en klaarvoor het gebruik, waar U het ook neer wHt zetten. •tó' r*. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze tweepersoons kantelbedden, die U ao gemakkelijk van de ene naar de andere kamer plaatst, met 15 jaar garantie en U koopt ze nu voor Ook in één-persoons ie leveren. Postorders onder rembours. WINKELCENTRUM BINNENWEG, T»l. 29190 Mevrouw Rie Kogenhop vertelde aan de interviewer o.a. het volgen de: „Terwijl het hele volk in bewe ging raakte, de ar'oeidersorganisa- Advertentie I.M.) GRIEPPOEDER 7 cent per poeder Eis: 2V2 jaar Vader gaf achterlijk zoontje dodelijke dosis slaapmiddel (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De officier van Justitie eiste Donderdag twee en een half jaar tegen de 33-jarige P. T. uit Tongelre. die zijn 2Vz ja rig zoontje van het leven heeft be roofd door toediening van een do delijke dosis van een slaapmiddel. Het zoontje van T. was achter lijk en leed in ernstige mate aan toevallen. Het meest noodzakelijk in een inrichting worden opgeno men. T. verzette zich tegen deze opneming. Hij zei, dat het verlan gen het kind uit zijn lijden te ver lossen, hem tot zijn daad heeft ge bracht. In het belang van de openbare orde werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Fokker mag fabriek in Brazilië bouwen RIO DE JANEIRO. Brazilië neemt verscheidene maatregelen om zijn luchtmacht uit te breiden en te moderniseren. Daartoe heeft het ministerie van luchtvaart o.a. een basis-contract on dertekend, dat de Fokker-fabrieken machtig in Brazalië een fabriek te bouwen. Comité NederlandStraatsburg, van welk comité ook dr F. W. T. Hunger, secretaris van de Rotter damse Kamer van Koophandel deel uitmaakt en die ook aan wezig was, zich tot de aanwezigen. Ook deze spreker wees op de vriendschap voor Nederland, waar na tenslotte mr H. Beelaerts van Blokland in een uitvoerige rede de gezonden goederen voor het Rode Kruis aanvaardde en dank zegde voor het bewijs van mee leven in Straatsburg. De consul van Frankrijk te Rot terdam. de heer J. de Latour De- jean en dr P. J. Platteel, adjunct directeur van Sociale Zaken, ga ven door hun tegenwoordigheid mede blijk van hun belangstelling. Ook in Straatsburg zün goederen ingezameld voor de getroffenen in liet Nederlandse rampgebied en deze gaven werden in de 890 ton metende „Corton" naar Rotterdam overgebracht. Donderdagmiddag arriveerde het gepavoiseerde schip nadat de aankomst enige malen was uitgesteld, aan de Parkkade. Twee grote spandoeken, waarop „Bateau de l'Amitié" en „Alsa^e a Hollande" trokken zeer de aan dacht. In tegenwoordigheid van verte genwoordigers van het Rode Kruis in de Elzas, het Nederlandse Rode Kruis, het Comité Nederland Straatsburg en de gemeente Rot terdam, werd de zending van 300 ton goederen officieel overgedra gen aan het Nederlandse Rode Kruis, in Nederland. Generaal A. Gruss, oud-gouver neur van Straatsburg en voorzit ter van het Rode Kruis aldaar, vertelde hoe men getroffen was door de verschrikkelijke catastro- fe in ons land, hoe jong en oud j nviitnun'"' Het vuur verspreidde met zeer hadden meegeleefd en dat zelfs geeft postzegels uit met toeslag \ooi g^g snelheid. Zonder te aarzelen kinderen hadden geofferd. Hij de slachtoffers van de watersnood hees de vijfjarige zijn oroertje in de droeg het resultaat van de hulp- jn Nederland, n.l. een van 75 Ore kinderwagen, waarin de zuigeling actie over. Daarna richtte mr C. j 25 k beide t 1 lag. waarna hij de wagen zo snel mo- J. M. Schaepman. voorzitter van en een 'an f gelijk het huis intreed De drie kin- de Rijnvaart Commissie voor een toeslag van 2o Ore en de ver- deren bleven gespaard Het huis Straatsburg en voorzitter van het melding „Hollands Hjalp 1953". brandde geheel af. IJslandse postzegels voor de watersnood ROTTERDAM Ook IJsland ties voorop, om de getroffenen te hulp te snellen. liet de regering door militairen het gebied herme tisch afgrendelen. Toen wei-den plotseling de Nederlandse soldaten teruggetrokken om voor vreemde troepen plaats te maken." En zij vervolgde: „De soldateska van het Atlantische Pact, geleid door de Amerikanen, drong onder voorwendsel van een hulpactie het getroffen Nederland binnen. Op grond van de „noodtoestandclausu le" van de Amerikaanse oorlogs verdragen werd het land door vreemde troepen bezet". En wat deed nu die aan de Ame rikanen „onderhorige" Nederlandse regering? „Zij wees het initiatief van het volk, dat de daklozen in het hele land een onderdak bood, van de hand. Zij gelastte de burge meesters iedere hulpmaatregel van de zijde van de bevolking de kop in :e drukken. Zij vreesde name lijk dat de geëvacueerden onrust zouden zaaier."Gelukkig ziet mevrouw Kogenhop in haar inter view ook lichtpuntjes. Want zij vertelt: „De communistische partij stond in de voorste rijen der red dingsactie". De heer. Fred Schoonenberg, oud- hoofdredacteur van de „Waarheid", heeft gemeend niet te mogen ach terblijven. Hij heeft een artikel in dezelfde geest geschreven in het Hongaarse communistische blad „Szabad Nep". Hij maak: melding van nog veel meer communistische hulp. Want. zo schrijft hij. ook het communistische Wereldverbond van Vakverenigingen heeft een telegram gestuurd. Tegenover de Amerikaanse „hulp", de communistische telegrammen. Voorwaar, de Zeeuwen kunnen ge rust zijn. Do steun van achter het IJzeren Gordijn is oorverdovend Vijfjarige reilt broertje en zusje uit brandend huis RIJSSEL. De vijfjarige Gerard Cardon was met een driejarig broer tje en een zusje van nog geen jaar alleen in huis. toen er brand uitbrak „Moeilijk" debuut van HARLEKIJN DE anonimiteit, die de spelers van de nieuwe toneelgroep „Harle kijn" voor de première van „Het Circus van de Goede God" verko zen hadden, kon toch niet verhul len. dat de meeste leden van dit Donderdagavond in Palace debute rende gezelschap op een aanzien lijke toneel-routine kunnen bogen. Deze groep, die zich in alle be scheidenheid slechts ten doel stelt goed toneel te spelen en zich bly- kens de sympathieke programma toelichting danig bewust is van de voetangels en klemmen welke zij op haar weg naar dat ideaal zal ontmoeten, heeft zich na een „schis ma" in de vereniging Mutua Ami- citia om de speler en regisseur Koos Buys gekristalliseerd. Dat proces, zo zou men n.a.v. dit debuut kunnen opmerken, is nog niet ten einde, er valt aan despeel- trant en de sty lopvattingen van sommigen nog het een en ander te schaven; maar in het totaalbeeld overwegen' toch de positieve in drukken en de voorstelling zelf werd dan ook eigenlijk gered door de goede prestaties van de spelers, die verwachtingen wekken voor de toekomst. Want het stuk van Hans Nesna. >n 1951 door het ministerie van O. K. en W. bekroond, kan naar onze mening weinig aanspraak maken op meer vertoningen dan deze première. „Het Circus van de Goede God" handelt weer eens over filosoferende kermisgasten die mensen doen in de huidige toneel stukken niet anders! en om het nog "n beetje transcendenter en diepzinniger te mak m. voert Nesna God in. die een wonder moet doen aan een verlamd meisje. Haar va der. een verwarde, failliete circus directeur zoekt met het geduld en de wanhoop van een vercïwaalde pelgrim naar dit wonder, dat zich eindelijk, maar slechts even schijnt te manifesteren in een jonge dich- wiens kortstondige liefde het meisje van haar verlamming be vrijdt. Maar het spel eindigt weer even droef en vaag als het zich die lan ge negen taferelen voortgesleept heeft. Zelden zagen we zo'n aan eenschakeling van somber, traag en I tranenryk toneel. „Harlekyn" heeft I het. zich bij zijn debuut allerminst gemakkelijk gemaakt. Het gaf ech- 1 ter een verdienstelijke opvoering, I waaraan de geluidseffecten noch de overvloedige bos-décors schade kon- i den berokkenen. Namens 'net kin derrechterfonds „Bijzondere Hulp". I ten bate waarvan deze avond oor spronkelijk gegeven zou worden. maar dat het grootste, gedeelte van de opbrengst ditmaal afstond aan i het Rampenfonds sprak mej. mr J, C. Hudig een hartelijk dank- woord. H. F. REEDIJK.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1