HET ROTTERDAMSCH PARGDL Offensief in Korea zou einde aan oorlog maken Niet verder dan 40ste breedtegraad Aantal gezinsleden en inkomen basis van financiële uitkering LORD ALEXANDER IS VAN MENING: Rampenfonds: 53 millioen Wederom 224 millioen voor NATO-bouwwerken Wat getroffenen ontvangen Nederlandse sleepboten aan groot gevaar ontsnapt Toen Brabant blank stond Radio toonde al in 26 grote waarde bij hulpverlening Waan en Waarheid 13e Jaargang, no. 43 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Vrijdag 20 Februari 1953 Uitgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam - Directeur: Bv de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, onverveerd Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 2S430 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05: losse nummers 10 ct Fel protest van Oradour tegen amnestie (Van onze correspondent) PARIJS. De wet op de amnes tie van de Elzassische soldaten der SS-divisie „das Reich", die aan de slachting van Oradour deelnamen, is thans ook door de Senaat met 174 tegen 79 stemmen aangenomen. Volgens de berichten is de stem ming in de Elzas hierdoor aanzien lijk gekalmeerd. Even begrijpelijk is het dat de gemoederen in (het nieuwe) Oradour in opstand zijn gekomen tegen deze wet, die men als een belediging ten aanzien van de 642 vermoorde slachtoffers op vat. Dat is in een brief aan de pre fect van de betreffende provincie tot uiting gebracht. Mededeling wordt daarin gedaan, dat voor het kruis van het Legioen van Eer op het graf der slachtoffers geen plaats meer is, evenmin ais voor het aan dc gemeente toegekende Oorlogs- kruis in het stadhuis. Aan alle ge meenten in deze provincie is ge vraagd te protesteren tegen deze wet op de amnestie. DEN HAAG. Tot Don derdagavond was in het Na tionaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. 5 luchtelingenstroom naar .-Duitsland rijst met dertig procent BONN. Met ingang van Maan dag a.s. zullen per dag 930 Oost- Duitse vluchtelingen per vliegtuig uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden overgebracht. Dit betekent een verhoging van het huidige aan tal met 30 procent. Dr Nahm. een functionaris van het Westduitse Vluchtelingenminislerie heeft ver klaard, dat hij zou trachten met in gang van 8 Maart a.s. dit aantal nog .te verhogen. Hij meent, dat de vloed van vluchtelingen, die in Januari het hoogtepunt van 25000 bereikte, bin nenkort zal afnemen, omdat Oost- Duitsland maatregelen treft om West-Berlijn af te sluiten. LONDEN. De Britse minister van Defensie, veldmaar schalk Lord Alexander, heeft de mogelijkheid geopperd, de oorlog op Korea door een beperkt geallieerd offensief te be ëindigen. Hij is van mening, dat de verbonden legers de huidige frontlijn tot het smalste gedeelte van Korea bijna 225 kilo meter noordelijker zouden kunnen opschuiven. De Zuid- Koreanen zouden een groot gedeelte van die linie kunnen be zetten en zodoende de druk op het personeel van de verbonden legers kunnen verlichten. De Chinese communisten zouden dan de conclusie moeten trekken, dat niet voldoende aantallen ge allieerde manschappen gebonden worden om een voortzetting van de oorlog de moeite waard te doen zijn. Lord Alexander schijnt van oor deel te zijn, dat een beperkt ge allieerd offensief ten Zuiden van de 40ste breedtegraad op de lijn PjongjangWonsan gestaakt dient te worden. Hierdoor zou de front lijn met ongeveer een derde tot circa 160 kilometer kunnen worden ingekort. Lord Alexander zette zijn stand punt uiteen tegenover Amerikaanse dagbladcorrespondenten en gaf daarbij hoogstwaarschijnlijk het standpunt van de Britse regering weer. Deze is van mening, dat met het oprukken van geallieerde troepen naar de Jaloe weinig bereikt zou worden, omdat het zou. kunnen lei den tot een herhaling van de Chi nese aanval van de winter van 1950. Groot-Brittannië is voorts van oor deel, dat de door vernietiging van de communistisch-- industrieën en ver bindingen in de buurt van Korea de krachtsinspanning van commu nistisch China niet noemenswaar dig zou worden beïnvloed. Een ge allieerde blokkade van de Chinese kust zou volgens de Engelsen het risico van een uitbreiding van de Koreaanse oorlog inhouden, terwijl nog geen 25% van alle goederen, die China importeert via de zee worden aangevoerd. Lord Alexander verklaarde, dat een grote aanval op de communis ten ontketend zou moeten worden indien het front tot aan het smal ste gedeelte van het schiereiland moet worden opgeschoven. Daar voor zouden meer divisies nodig zijn en er zouden veel manschap pen sneuvelen. ..Dat echter." zei hij, ..is de enig mogelijke militaire me thode om uit cie huidige impasse te geraken." Donderdagmorgen zijn vertegen woordigers van de vijftien landen der V.N.. die troepen in Korea heb ben met uitzondering van Lu xemburg en Ethiopië een uur bijeen geweest i.i het bureau van de Amerikaanse delegatie bij de VN. om maatregelen te bespreken, die een eind zouden kunnen maken aan de oorlog in Korea. Voorzitter was Henry "!abot Lodge, de per manente vertegenwoordiger der Ver. Staten hij de V.N. Lodge heeft tegenover de gedelegeerden op strikte geheimhouding aangedron gen. Naar verluidt zouden vooral de diplomatieke stappen ter sprake zijn gekomen. Wysjinski, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, was bij zijn vertrek uit Cherbourg vaar New York, nog in een goede stemming. De Sow jet-ambassa deur in Frankrijk, Alexei Faio- low (links) deed hem uitge leide. Wysjinski gaai in New York dc voortgezette vergade ring van de Verenigde Naties bijwonen. Zou zijn stemming zo blijven? Toen knxtm dc vloed Laatste dijkgat bij St Annaland was bijna dicht ST ANNALAND. Men had hoop, Donderdagavond het laatste dijkgat in St Annaland ,dicht te krijgen, doch dit is niet gelukt, hoewel er met man en macht voor gezwoegd is Was de vloed een kwartier later opgekomen, dan zou er een kajis geweest zijn. doch nu begon het water het gat binnen te stromen toen het nog tien meter breed was. De drang van het wa ter was zo sterk, dat een met klei geladen ijzeren schuit door het gat werd geslagen. Bij noodver lichting werd de strijd voortgezet. PARIJS. De Nato zal al haar gebiedsdelen verdedigen. Aldus werd Donderdag verklaard door Lord Ismay. haar secretaris-generaal, die tevens bekend maakte, dat de N'oord-Atlantische Raad besloten heeft dit jaar voor de verdediging van West-Europa nogmaals een bedrag van 224 mil lioen dollar toe te wyzen. Hoe dit bedrag over de veertien leden van de Nato zal worden verdeeld is nog niet vastgesteld. Het is de tweede toe wijzing van deze grootte, die de Nato voor heeft goedgekeurd. Lord Ismay deelde mede, dat de thans toegewezen 224 millioen dol lar gebruikt zullen worden voor de aanleg van nieuwe luchtbases, pijp leidingen voor vliegtuigbenzine, ver bindingen en hoofdkwartier-instal laties. De 448 millioen dollar, die voor -dit jaar toegewezen zijn, ver tegenwoordigen de helft van de som, die in 1953 in werkelijkheid voor militaire bouwwerken enz. uit gegeven zal worden. Hij sprak voorts de hoop uit, dat er een co- ordinerende bespreking zou komen tussen de Nato en de Anzus. het pendant van de Nato in het gebied van de Stille Oceaan. Tenslotte deed hij een beroep op de 14 lan den de handen ineen te slaan bij de uitvoering van de plannen voor de burgerlijke verdediging- Hiervoor zal een commissie van deskundigen een uit elk Natoland volgende maand bijeen komen. Volgens welingelichte kringen der V.N. te New York is het niet waar schijnlijk, da. de Algemene Verga dering. die de volgende week bij eenkomt. gevraagd zal worden een of ander belangrijk besluit ten aan zien van het Verre Oosten te ne men, Men veronderstelt dit op grond van het feit, dat op de ver gadering van de landen met troe pen in Korea geen formele voor stellen zijn besproken. Nederlandse coaster al tien dagen zoek OSLO. De 196 ton metende Nederlandse Kustvaarder „De Lark" wordt sinds 10 Februari vermist voor de Zuidelijke kust van Noor wegen. Aan boord van het schip, waarvan de eigenaar is W. Hindriks te Kielwindeweer bevond zich een uit zeven leden bestaande beman ning. Het schip is 10 Februari met een lading meststof uit Porsgrunn. aan de Westelijke oever van het Oslo-fjord, vertrokken tiaar Sta- vanger. Het schip is het laatst ge zien ter hoogte van Brevik, even ten Zuiden van Porsgrunn. In de nacht van 10 0| 11 Februari stond er tc-n krachtige storm aan de Zui delijke kusl. Gevreesd wordt, dat het schip die nacht vergaan is. De Sjah van Perzië bracht een bezoek aan het dorp Toeroet, dat door een aardschok ver woest werd. Een van de weinige overlevenden kust de hand van de Sjah en vraagt om hulp. (Van een onzer redacteuren) I bepaalde minima en maxima zijn De getroffenen uit de watersnood- gesteld. Voor een gezin van vier gebieden zullen voorlopig uitkering personen b.v. bedraagt het mini- krijgen volgens de regeling voor mum inkomen l 42.- oorlogsslachtoffcrs. De meeste men sen zullen met deze rc-geling die geldt sinds 1950 niet zo goed be kend zijn; daarom iijki het ons goed te vertellen wat zij inhoudt. Bij het bepalen van de uitkering wordt rekening gehouden met de gezinsgrootte en het vroegere in komen. waaronder wordt verstaan het inkomen, dat ten tijde van de hulpverlening zou worden genoten uit bestaande bronnen Dit bedrag wordt echter gecorrigeerd doordat BRUSSEL. Twee kleine Nederlandse sleepboten, met een achttal personen, onder wie twee kinderen, aan boord, zijn te Luik bijna het slachtoffer geworden van misdadige elementen. Gedurende de nacht zijn de trossen, waarmee deze sleepboten, de „Harry" en de ..Hudson", die op de Maas aan de kade St Leonard gemeerd lagen, namelijk losgegooid. De beide schepen geraakten hierdoor, zonder dat de slapende Nederlanders iets hadden bemerkt, op drift en werden door de stroom met grote snel heid in de richting van de stuwdam te Monsin gevoerd, waartegen zij te pletter dreigden te slaan. Deze moeder is met haar enig overgebleven kind een van de weinige overlevenden van het Perzische dorp Toeroet, dat door een aardschok binnen enkele minuten van de aarde werd weg gevaagd. Haar andere drie kin deren werden gedood. Onderweg deed zich een geluk kig toeval voor. Toen de beide schepen met de niets vermoedende schippers namelijk onder de brug Atlas V te Luik doordreven, raak ten de pijp van de „Harry" en de mast van de „Hudson" de onder kant van deze brug. De mast knap te met 'n harde knal af en hierdoor werden de opvarenden gewaar schuwd voor het grote gevaar, waarin zij verkeerden. De kapitein van de „Hudson" gof zich onmid dellijk rekenschap van de situatie en zette direct de olierr.otor aan Ook de b.:i..anning van de ..Har ry". die c'.oor stoom v ordt voort gedreven, amS onmiddellijk de toe stand meester. Kapitein Kuyten van de Hudson vertelde, dat hij in zijn verbijste ring eerst het anker had willen uitwerpen, doch zich toen plotse ling realiseerde dat hij beter de motor kon aanzetten. „Ik begrijp werkelijk niet. waar- Zandstormen gevaar voor w intel-oogst in de VS KANSAS CITY. Een derde zandstorm binnen tien dagen tijds dreigt de winteroogst in de drie voornaamste Amerikaanse graan- stalen te doen mislukken. Kansas, Oklahoma en Texa»s worden door de aanhoudende stormen geteisterd. In n deel van Oklahoma zou de oogst reeds voor 'n derde vernield zijn. In Centraal Kansas dreigt de oogst vol komen te mislukken, wanneer er niet zeer spoedig regen komt. De zandstormen beginnen de om vang aan te nemen van die van 1930, toen in enkele dagen tijds tal ulitaire bouwwerken in 19531 van boeren brodeloos werden ge- i maakt. aan wij dit tc wijten ben onbekend in mijn leven kwaad gedaan. t gevaarlijke hebben", zei avontuur hij. „Ik Luik en heb nooit een vlieg Ik heb er dan ook geen idee van wat het motief geweest kan zijn voor dit misda- Buitengewoon verlof voor militairen, die in noodgebied wonen DEN HAAG. Aan militairen, die hun woonplaats hebben in de ge teisterde gebieden of wier gezins leden aldaar woonachtig zijn. zal in de periode van 18 Februari tot 6 April een buitengewoon verlof wor den toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het toelaat, in eenmaal zal moeten worden opge nomen. Voor dit verlof zal tevens - het maximum inkomen f 57.75 per week. Met ver diensten boven dit laatste bedrag wordt dus geen rekening gehouden, terwijl een gezin, dat een inkomen had van minder dan f 42.—, toch uitkering ontvangt op basis van dit bedrag. Voor grotere gezinnen lig gen de maxima hoger tot f 73.50. voor acht en meer personen. De uitkering bedraagt voor een gezin van twee personen 75 procent van het normaal inkomen, voor drie personen 80 procent, voor vier 85 procent en voor vijf en meer 90 procent. Nemen wij weer een gezin van vier personen, dan bedraagt de maximum-uitkering dus 80 procent van 57.75. dus 46.26. Nu is al heel gauw gebleken, dat deze uitkering onvoldoende was voor men sen. die bij anderen waren ingekwar tierd en geen eigen zelfstandige huis houding meer konden voeren. Het is immers voor de goede verhouding van groot belang, dat de kwartiergevers een behoorlijke vergoeding ontvangen. Daarom heeft men bedragen vastge steld, als vergoeding voor huisvesting alleen èn voeding alleen. Voor huisves ting van personen wordt per dag bv. 7.75 gegeven, dat is dus per weck 54.25. Bovendien ontvangen gezinsle den boven 18 jaar nog een zakgeld van 3,per week en jongeren 2. Voor vader, moeder en twee kinderen is dit dus tezamen 10.in de week, zo dat vier ingekwartierden in totaal 64,25 kunnen ontvangen. De oorlogsslachtoffersregeling, thans dus voor rampslachtoffers geldt, biedt ook nog de mogelijkheid voor extra uitkering, bv. voor scholing, i dietverstrekking. uitgaven ter verkrij ging van economische zelfstandigheid of als tegemoetkoming in ziektekosten in ruime zin. Is extra huishoudelijke hulp nodig, dan kan ook daarvoor geld wor den gegeven. De vrees, dat de slachtoffers v plicht zijn eerst hun spaarpenningen op te maken voor zij voor uitkering in aanmerking komen, is ongegrond. Voor zover het vermogen gebruikt moet worden voor opvoeding van de kinde ren of om in de toekomst weer econo mische zelfstandigheid te verkrijgen be. hoeft 't in het geheel niet te worden ge- bruikt. terwijl bv. een gezin van vier personen in geen geval een bedrag be neden 4500,— behoeft in te teren. De gemeentebesturen zijn belast mei dc uitkering van gelden aan de getrof fenen. Of deze in de eigenlijke evacua- tiegebieden zijn ondergebracht of daar buiten is van geen betekenis. Het spreekt vanzelf dat zich vrij wel iedere dag nieuwe problemen voordoen die om een oplossing vra gen. Het komt voor. dat de mannen in de rampgebieden zijn achterge bleven om te werken, terwijl de vrouwen en kinderen zijn geëva cueerd. In dat geval wordt de hefft van het loon van de man van uitkering afgetrokken Maar na tuurlijk willen die mannen hun ge zin tijdens het weekeinde opzoeken; voor de betaling van d.- reiskosten moet nog een regeling worden ge troffen. dige optreden". Onder de schippers I eenmaal vrij-vervoer worden ver te Luik bestaat'grote verontwaar diging over deze onverantwoorde lijke daad. die bijna aan acht men sen het leven heeft gekost. strekt. De bestaande regeling voor de be wegingsvrijheid wordt met ingang van vandaag weer van kracht. Aanhoudend zacht Weersverwachting geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond; Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte re gen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vrij krachtige Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 21 Febr., zon op 7.44 uur: onder 18.05 uur: maan op 10.30 uur: onder 3.28 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersf Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Helsinki Onbew. Oslo Zw. bew. Stockholm Onbew. KopcnhagenZw. bew. Londen Mist Amsterdam Mist Brussel Geh. bew. Parijs Zw. bew Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Mist Zwbew. Geh. bew W.N.W. 10 Windstil W. 1 W.Z.W.4 W. 2 W.Z.W. 6 W. 4 W.Z.W. 2 Windstil N.N.W. 1 W. 5 Motregen W.Z.W.4 Motregen Z.W. 5 ZW. bew. Z.W. 2 Nevel Windstil Zw. bew. W. 8 HILVERSUM. Niet alleen 1»Ü de watersnood in 1953 heeft de radio haar wettelijk onschatbare diensten bij de hulpverlening bewezen, reeds eerder namelijk in Januari 1926 bij de watersnood in het Land van Maas en Waal heeft de radio in Nederland opgeroepen tot hulp en bijstand. En ook met succes! Het was uiteraard nog in de eerste jaren van de omroep in Nederland, er was alleen nog maar een Hilver- sumse Draadloze Omroep, die in een schuurtje op het NSF-fabrieksterrein waar nu de Philips Telecommu nicatie Industrie is gevestigd van tijd tot tijd uitzendingen verzorgde. Ir White en de heren W. Vogt en R. Visser waren in 1926 daarmee doen de. Een van de functies, die de heer Vogt. momenteel technisch directeur NRU. destijds waarnam was die van omroeper. Op een avond in Januari 1926 tij dens een concert door het echtpaar Leopold (viool en piano), dat de heer Vogt aankondigde, werd de „studio" opgebeld door de commissaris van de Koningin in Noord Brabant, mr A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, dat de dijken in het Land van Maas en Waal waren doorgebroken en of er misschien via de radio om hulp kon worden gevraagd. Hulp in de vorm van boten, brood en petroleum, artikelen waaraan zeer ernstig ge brek begon te heersen. De heer Vogt onderbrak het concert en riep de ernstige mededeling van de com missaris der Koningin om. met het verzoek aan iedereen, die in staat was hulp te bieden, dit ook met spoed te doen. De zes telefoonlijnen, die de NSF- fabriek destijds rijk was, stonden in minder dan geen tijd wit-gloeiend van onmiddellijk reagerende luiste raars. die mededeelden dat er boten op weg waren, die brood toezegden, etc. etc. Onder hen was de Shell, die al haar filiaalhouders in Nederland opdracht gaf gratis petroleum voor het getroffen gebied af te staan. Ook de toenmalige burgemeester van Amsterdam, dr W -de Vlugt. belde op met de mededeling, dat er uit Amsterdam zolderschuiten onderweg waren naar het getroffen gebied. Zelfs kwam er een groep padvinders uit Bussum naar de NSF gemar cheerd. om bij de ..studio" te vragen, waar de watersnood precies was en wat zij konden doen En de heer Vogt riep van al die binnenkomende telefoontjes om. wat er van omgeroepen moest worden. Na een uur of wat belde de com missaris van de Koningin in Noord- Brabant ten tweede male op. nu met het verzoek verdere hulpverlening te stoppen. De toegangswegen tot de noodgebieden dreigden versperd te raken, waardoor men figuurlijk in en door de hulp dreigde te stikken Ook dat is natuurlijk uitgezonden en eveneens met het gewenste ge volg. Overstromingsschade in Engeland een half milliard LONDEN. De overstromingen nebben Engeland tussen de 40 en 50 millioen pond sterling gekost. Aldus heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyfe. Donderdag in het Lagerhuis meegedeeld. Het aantal doden, dat te betreuren valt. bedraagt 307 In het bedrag van 40 a 50 mil lioen zijn niet begrepen de kosten voor permanent herstel en verbe tering van de zeewering. Het ver lies voor de landbouw bedraagt niet minder dan 10 millioen pond. Aan voedselvoorraden is voor twee millioen pond verloren ge gaan. Duizend koeien, 8.000 scha pen, 1500 biggen en ongeveer 20.000 stuks pluimvee zijn ver dronken. Het aantal overstroomde huizen bedraagt 25.000. Goedaardige griep in Finland HELSINKI. Helsinki en het Zuiden van Finland hebben te lij den onder een zware griep-aanval, waardoor in sommige plaatsen de scholen al gesloten moesten wor den en het parlement zelfs niet vergaderen kon. omdat een groot aantal afgevaardigden ziek is. In Helsinki lagen deze week on geveer 10.000 personen in bed. waar onder 3000 schoolkinderen. De ge zondheidsraad deelt mede, dat de griep geen kwaadaardig karakter heeft. Belastingfaciliteiten alléén voor algemene en nationale hulp DEN HAAG. Op mondelinge vragen van de heer C. van den Heuvel (AR>. lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van Financiën, dr v. d. Berge, Don derdag geantwoord dat de toege zegde belastingfaciliteiten voor gif ten ten behoeve van de watersnood slachtoffers uitsluitend gelden voor algemene en nationale hulp. Dus wat betreft de giften in geld alleen voor die aan het Rampenfonds en voor die verstrekt in natura alleen voor die aan het Rooae Kruis. Zij gelden dus niet voor bijzondere hulp aan andere instellingen of aan getroffen familieleden. Dr v. Baal genoemd als gouverneur Nw. Guinea DEN HAAG. Naar wij ver nemen, zou het ir de bedoeling van de Nederlandse regering liggen het Tweede Kamerlid voor de Antl- Revolutionnaire Partij, dr J. van Baal, voor te dragen voor benoe ming door de Kroon tot Gouver neur van Nieuw-Guinea. Hij zou in deze functie de heer Van Waar denburg opvolgen. Churchill looft moed der Nederlanders LONDEN. De Britse premier Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de moed en vastberadenheid, dir het Neder landse volk bij de overstromings ramp aan de dag heeft gelegd, „zijn schitterend verleden waardig" wa ren. Hij diende een door alle par tijen gesteunde motie in. waarin diep medeleven wordt uitgesproken m«_-t Nederland en België en met allen, die in Engeland door het water getroffen zjjr. Dc leider van de oppositie. Attlee. zei: ..Het Ne derlandse volk heelt een van de grootste tegenslagen in zijn geschie denis gehad en is de ramp tege moet getreden met dezelfde moed, die het altijd getoond heeft in tij den van tegenspoed." HET bericht over de principiële overeenstemming tussen Enge land en Egypte over de toekomst van de Soedan is bijna overal in de vrije wereld met voldoening ontvan gen. In Engeland zelf heeft het echter meer ontsteltenis dan vreugde veroor zaakt, een symptoom te meer immers als het is van de afbraak van het im perium. De conservatieve parlcments- fractie heeft de zaak geslikt nadat die eerst binnenskamers was gesust, stoï cijns en solidair, maar zonder een spoor van geestdrift. De conservatieve bladen blijken echter minder geneigd, van hun hart een moordkuil te maken. Vooral de Beaverbrook-pers zegt boze en dappere dingen: boze over de re gering, die hetzelfde doet wat Chur chill en dc zijnen het Labour-bewind altijd hebben verwelen, en dappere over wat Engeland zou moeten doen en zou kunnen doen ook als het maar eensgezind en vastberaden ware. Goed nieuws, wordt alom buiten En geland gezegdmaar het is geen goede lijd voor Eden en Churchill, die cr een lief ding voor over hadden gehad als de Britse trots minder op de proef was gesteld dan nu geschiedt en op grond van hun critiek op het Labourbewind had mogen worden verwacht. Enge land leidt de stroom niet meer, het wordt er eenvoudig door meegesleurd. Het is geen prettige ervaring voor staatslieden van dit type. De Britse re gering verzet zich met hand en tand tegen een meedoen aan de Europese Verdedigingsgemeenschap, zich be roepend vooral op imperiale plichten. De zwakheid van dit argument treedt meer aan het licht, naarmate duidelij ker wordt hoezeer het imperium een aardrijkskundig begrip is, meer dan een levende werkelijkheid. DE conservatieven regeren in En geland; houden zij het grote rijk beter overeind dan Labour? Op de Soedan zal Suez volgen. En boven dien heeft Eden zware zorgen over Hongkong. Dit is een verhaal, dat kan gelden als niet meer dan een episode in de grote schets van de Amerikaanse politiek in 't Verre Oosten, zoals trou wens elk Brits koloniaal of imperiaal probleem een onderdeel is van een veel omvangrijker geheel. Hongkong komt in het gedrang; het kau niet uitblijven. De betekenis van het opheffen der bescherming van Formosa is niet met een overal duidelijk verstaan. Het komt echter hierop neer, dat dit eiland, waarop Tsjiang Kai Sjek een niet onaanzienlijk leger onderhoud», nu zijn rol kan vervullen in de strijd tegen het communisme. Amerika leeft formeel in vrede met de Chinese volks republiek; maar Tsjiang doet dat niet. Hij kan van alles doen, wat de Amerikanen zich niet kunnen veroor loven, b.v. bombardementen uitvoeren op het vasteland, jacht maken op schepen van de communisten en nog wel meer voor Mao Tse Toeng minder prettige dingen. Deze opzet heeft wel enkele zwakke punten. Wij zagen een plaatje met Siegfried-Tsjiang, zijn sabeltje uitste kend naar de geweldige draak aan de overzijde. Het is de rechte Siegfried niet en zijn wapen is het rechte wapeii niet. Maar iets zit er toch wel in. ER zit voldoende in om de Britten minder op hun gemak te doen voelen. He Londense regering heeft het bewind van Mao Tse Toeng erkend; de Britten voeren op beschei den wijze handel met het nieuwe China en zijn er angstig op bedacht, over de verhouding tot dat land geen moeilijkheden te krijgen met dc domi nions. Het zijn vooral India en Cey lon, die in de Chinese volksrepubliek nog altijd meer een bevrijd land zien dan een staat, overgeleverd aan het verderfelijke communisme. En voor de kust van Zuid-China ligt Hongkong, een venster op het Hemelse Rijk in zijn nieuwste gedaante, een handels post ook en een onmetelijk stuk Brits prestige. Gesteld nu eens dat Siegfried- Tsjiang de kust gaat blokkeren. Als hij geen schepen heeft kan Amerika ze lenen, als hij geen vliegtuigen heeft, kan Amerika ze leveren. Wat doen dan de Britten, als hun schepen worden aangevallen en aangehouden? Ha, ge hoort de Britse leeuw al brullen, ge hoort al dappere verklaringen in het parlement. Jawel, wacht even; dat zou betekenen, dat Engeland de Ame rikaanse politiek gaat doorkruisen, het ware een breuk tussen Londen en Washington, de splitsing die Moskou altijd heeft nagestreefd. T T ,rIE het gelooft, zegge het. Het W ontbreekt Eden en Churchill niet aan trots, maar zij weten zeer goed dat de verhoudingen in de wereld een zodanig gedrag van Enge- I land eenvoudig onmogelijk maken. Engeland kan geen zelfstandige we reldpolitiek meer voeren. De huidige regering is tegen wil en dank gedwon gen, de politiek van Labour voort te I zetten. Slechts op één belangrijk punt zou zij daarvan kunnen afwijken. Dat is in haar houding jegens een ver enigd Europa. Laat ons hopen, dat zij op dit punt de bevrijdende daad zal stellen, die de omstandigheden ver- eisen: bevrijdend ook in dit opzicht, dat het de enige is die op den duur de mogelijkheid van een emancipatie van Amerika inhoudt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1