Biedt allen hulp! STEMMEN STAAKTEN OVER SUBSIDIE TONEELGROEP RAAD VAN RENKUM IN DEBAT Stadsnieuws Kroniek van de stad: Beroep op onze lezerskring GELDERS DAGBLAD ~"1 DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 QI3TERAV0ND werd onder voorzitterschap van burgemeester rur. Mat- zer van Bloois een raadsvergadering gehouden. Bij de aanvang her dacht de voorzitter in een gevoelige rede de stormramp, een rede, die door de leden staande werd aangehoord. Besloten werd een telegram van gelukwens te zenden aan het Kon. gezin in verband met de verjaardag van prinses Marijke. Verder wordt medegedeeld, dat de gemeente de 25.000ste inwoner heeft begroet. Commissie van Toezicht Over een verslag van de commissie van toezicht op het L.O. houdt mr. Brinkert (Chr. P.) een kort, de heer Middendorp (Arb.) een lang betoog. De heer Erkens (K.V.P.) voegt zich nog bij de sprekers. De voorzitter merkt naar aanleiding van het verslag en de betogen der raadsleden op, dat de commissie van toezicht geen adviserende taak heeft. Zij kan toezicht houden en bijzonder heden, die daarbij blijken, aan B. en W. meedelen. Spreker heeft de indruk, dat een zodanige commissie, ingesteld in 1924, zichzelf overleefd heeft. Wethouder Woudstra geeft nog enige toelichting en hij ziet ook niet meer het nut van deze commissie in, in ver band met adviezen over benoemingen, schoolbouw enz. Uitvoerig verdedigt de heer Midden dorp het nut van de commissie, waar tegen de heer Erkens zich weer verzet. De heer Beuker (V.V.D.) vindt bok, dat de commissie geen reden van be staan meer heeft. De toestanden zijn sedert 1924 te veel veranderd. Even eens de heer Brinkert. Het verslag wordt geretourneerd aan B. en W. voor nader advies. De indruk wordt geves tigd dat de raad in meerderheid voor de opheffing is. Een schrijven van de patroonsver eniging Renkum-Heelsum wordt kennisgeving aangenomen nadat enkele leden de toon van het schrijven hebben veroordeeld. De heer Beuker dringt aan op gun ning van werk aan de patroons te Renkum-Heelsum. De heer Wolzak dringt aan op gun- ning van bouwwerken aan onze aan nemers. De voorzitter verdedigt de houding van deze materie. Zij zijn bij openbare aanbesteding gebonden aan het bedrag van inschrijving. Tenslotte na een uur debatten, wor den de ingekomen stukken voor ken nisgeving of voor advies aangenomen. Aan de orde is nu de verkoop van een terrein op de Dennenkamp te Oosterbeek aan het R.K. Kerkbestuur Namens de fractie van de P.v.d.A. verklaart de heer Ter Horst, dat zijn fractie tegen de voorgestelde verkoop is. Hij acht het niet wenselijk dat de R.K. begraafplaats grenst aan de grote laan over Dennenkamp. Tegen een sti-óók voor uitbreiding van het Kerk hof heeft hij geen bezwaar. De voorzitter zegt, dat het gezicht op de begraafplaats uit de laan door beplanting zal worden gecamoufleerd. Het grote huis met de adelaar zal door het R. K. bestuur worden uitgebouwd. De bezwaren vatt-de-P-.v.d.A-. zullen-niet tot uitdrukking komen. Ook de fractie van de Chr. partijen is, zoals mr. Brin kert meedeelt, tegen de verkoop. De heer Beuker (V.V.D.) is niet AGENDA DONDERDAG: Musis Sacrum, 19.30 uur: Uitvoering van „Die Hohe Messe" door Toon kunst o.l.v. Hans Brandts Bugs. V.U.-gebouw, Rrjnstr., 20. uur: „Pu berteitsmoeilijkheden, hun zin en hun oplossing". Cursus door prof. dr. H. Oldewelt te Amsterdam. Pax, Velperpleln, 20 uur: Ledenver gadering humanistisch Verbond, afd. Arnhem. V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Ne derlandse Analysten Vereniging. Filmavond verzorgd door de Ver eniging „Nederlands Fabrikaat". VRIJDAG: Musis Sacrum, 20 uur: Uitvoering van „Die Hohe Messe" door Toonkunst, o.l.v. Hans Brandts Buijs. Koepelkerk, 20 uur: Vrouweh-wereld- Roermondsplein 37a, 20 uur: „Harmo nie". Lezing door mevr. Van Saane: „God, Kosmos en de Mens". FILMS: Luxor: Geluidsbarrière toegang 14 jr. Voorstellingen 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag bovendien om 16.30 uur. 50-minutenfilm dagelijks 11 uur. Saskia: „Othello" toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Palace: „Bureau Zedenpolitie", toegang 18 jaar. Voorstellingen als in Luxor. Arnhems: „De Da'velsbrigade". Toe gang 14 jaar. Voorstellingen als in Luxor. TENTOONSTELLINGEN tegen deze verkoop, evenmin als de meerderheid der raad indertijd tegen de verkoop van een strook was. De heer Klaassen (Chr. P.) is wel tegen deze verkoop, daar de strook die in principe afgestaan was, voldoende geacht moet worden. De heer Erkens (K.V.P.) gelooft dat de aanvragen van het Kerkbestuur blijkbaar toch geen genade vindt. Hij wil daarom er niets over zeggen. De heer Brinkert wil een strook af staan en niet het gevraagde terrein. De heer Beuker meent dat men het voorstel moet aannemen of verwerpen, maar niet praten over delen ervan. Na uitvoerige verdediging door de voorzitter en na een protest van de heer Erkens tegen te weinig fair-play wordt het voorstel van B. en W. tot verkoop verworpen. Tegen stemden de fractie P.v.d.A. en Chr. fractie. Vóór de wethouders en de K.V.P.-fractie. Aangenomen wordt met één stem tegen, die van de heer Kling (Arb.). een voorstel om een kleinere strook af te staan. De heer Erkens stemde voor onder protest. Woningbouw. Het voorstel tot het bouwen van 54 woningen op het landgoed „De Dennenkamp" vermeldde als kosten van bouw en aanleg ƒ614.047.75. Het voorstel wordt aangenomen. In verband met een opmerking deelt de voorzitter mee, dat tegen September een riole ringsplan ontworpen zal zijn. Aan de orde is dan de onteigening van twee percelen in het Benedendorp, waarop o.a. het beschadigde huis van de heer Overmars. De heer Wolzak zegt dat de heer Overmars door We deropbouw is benadeeld. De voorzitter zal in dit geval trachten vergoeding te bevorderen: „Wat wij bij het Rijk kunnen lospeuteren voor de heer Over mars, zullen wij doen". De heèr ter Horst geeft een wijze aan om het ge vaarlijke huis spoediger te doen af breken. zodat niet gewacht moet wor den tot het einde van de gehele ont eigeningsprocedure. Het voorstel wordt aangenomen. Aangenomen wordt ook de herzie ning van de wijziging van het uitbrei dingsplan, in hoofdzaak in verband met opmerkingen van Gedep. Staten. Er wordt een terrein verkocht aan de heer Wamelink aan de Hertog Reinald- laan te Oosterbeek. Tot leden van de commissie van taxatie voor het grond bedrijf worden benoemd de heren ir. J. E. Begram van Eeten, C. J. M. A. van Beukering en M. Peelen. Aan de Kon. Harmonie wordt tot een bedrag van 146 bijzondere subsidie verleend, zijnde betaalde vermakelijk heidsbelasting, nadat de heer Erkens enige bezwaren had geopperd. Aangekocht worden enige terreinen aan de Dennenkampseweg, waaronder een perceel van 3 per vierk. meter, waartegen de heer Klaassen bezwaar maakte in verband met de prijzen die de gemeente bij verkoop mag bereke nen. Weverstraat. De aankoop van percelen aan de Cornelis Koningstraat en de Wever straat vindt allerwegen instemming. De heer ter Horst juicht deze aankoop toe. De heer Erkens ook, doch pleit voor het onderbrengen van gezinnen uit de onteigende huizen en voor op heffing van de noodwinkels aan de Weverstraat. De voorzitter zegt dat huisvesting gewaarborgd is. Wanneer de noodwin kels gebruikt worden, moeten ze nog een jaar blijven staan. De heer Beuker juicht ook het voor stel toe. doch dringt ook aan op de af braak der noodwoningen. Tot de aankoop wordt besloten ook De heer Klaassen kan zich ook niet Hogewcg en Van Rosenthalweg ter uit- oering van het Wederopbouwplan. Het „Theater". De debatten over de verlening van een subsidie van 1250 aan de to neelgroep voor het Oosten van het land, worden geopend door# de heer Wolzak, die tegen de subsidié is. „Wij hebben hier goede toneelverenigingen die ontnemen wg door de subsidie de levenssappen". De heer Klaazzen kan zich ook niet met de subsidie verenigen. De heer Brinkert haalt Thorbecke aan en vindt principieel subsidie van de overheid met verantwoord. De heer Beuker laat een ander ge luid horen. Hij acht een vast toneel voor het Oosten van het land nodig. Alles is in het Westen. Wij moeten een begin maken met daarboven uit te komen. Dat kan door deze subsidie. Een goed toneelgezelschap in Arnhem kan stimulerend werken voor de amateurs. De heer Middendorp (Arb.) zegt. dat zjjn fractie eensgezind de subsidie vermoeden dat |kiein mogelijke voorstel is. Hij van de tegen- horen. Hij acht idat zijn cultu- velen van min- |kelykheden zal zich achter het ■si ook zijn frac- cultureel belang Chr.zou ook mingen zijn van oot deel van de in toneel verzet- estelijke schade. eveneens tegen Iders zullen het ivendien is het :gt, dat hij per dat de overheid hééft. Doch hij ,ak van het ge- Icollege stelt zich lie gemeente niet niet verlangen, k in. Bovendien iten. Wg gaan ;etenen die prln- De voorzitter motiveert de mening van de andere helft van het college. Hij verdedigt het voorstel, hoewel hij het nutteloos vindt omdat er geen ver andering door zal komen in de menin gen. Het tegenwoordige toneel is een pover beeld van afbraak. Spreker her innert aan de grote perioden van to neelkunst. Hij bewondert de moed van hen, die optrekken tegen verder ver val en werken tot herstel. Spreker zegt: Dit is een initiatief, dat alle be- wondering verdient. Het is niet juist hier van cultuur te spreken. Laat men liever spreken van kunst. Indertijd achtte de raad een groot belang in subsidiëring van Het Gelders Orkest. Doch toneel is een kunst van even grote waarde. Dat zij is afgegleden, is te betreuren. Hg herinnert aan de Pas siespelen, Kerstspelen. Hij ziet daarin de drang door toneel het religieuze te doen spreken. Doch helaas is ook dit toneel vaak armelijk geworden. Het to neel moet weer omhoog en wij moeten daaraan meewerken. Ook een stem in het kapittel kunnen wij dan hebben als over de aard van het toneel geoordeeld moet worden. Spreker gelooft dat vele tegenstanders eigenlijk niets weten van de schoonheid en de verheffende invloed van de toneelkunst. Laten wij bedenken welk een invloed het toneel vroeger had op het volks leven. Hij bewondert de moed in deze moeilijke tijd nog voor de geestelijke verheffing zo'n prachtig-initiatief te nemen. Na enige duplieken staken over het voorstel de stemmen (99).zodat een nieuwe stemming in de volgende ver gadering moet plaats hebben. Stormramp. Na enige oriënterende besprekingen wordt besloten dat B. en W. in een vol gende vergadering zullen komen ten aanzien van een bijdrage in het Ram penfonds, waarbij gedacht werd aan een bedrag van 25.000 Bovendien zal aan de Vei-. Ned. Gemeenten worden bericht dat de gemeente Renkum gaar ne bereid is aan getroffen gemeenten hulp te verlenen. Op voorstel van de heer Hulstein stelt de raad zijn presentiegelden van deze avond ter beschikking. Te middernacht begint de rondvraag. Deze schijnt de raad niet graag te wil len missen. De heren hebben er een half uur in de nieuwe dag aan gewgd. BENOEMINGEN Tot leraar ln vaste dienst aan de gemeente tekenschool werd benoemd de heer J. C. Heine. Als tijdelijk leraar werden de heren J. Eybersen, H. J. Teunissen en J. C. Comis benoemd. „TRACERS" Dinsdagavond sprak in het gebouw van de Volksuniversiteit voor het Na tuurkundig Genootschap „Wessei Knoops" prof. dr. A. H. W. Aten uit Amsterdam over „Tracers", radio actieve atoomsoorten, waarmede men chemische elementen of verbindingen „werkt". In het ki van lezingen Chemische K ten van h< schap. De tracers uitvinder, Georg von Hl groepen \j element van De opsporinj stoffen vind! raat, dat vool gen of eleme| gevoelig is. den toonde methode in toegepast ei veel en mo< Hierbij is het radio-actieve middel. Prof. Aten de door hei edane proe actieve atooi biologische oi de biochemie radio-actieve een geheel ni Wat de cl •adio-activitei waarvan mei maar het res daartoe een en verricht d paalt dan activiteit nieuwe molee krijgt hierd< de reacties. Tenslotte dat ook bij dl ziekten de ra| is. Zo kan nauwkeurig De intére; voordracht de aanwezige Lezini Men verzoe de afdeling tional Friei avond een waarop vrie welkom zyi Arnhem, leij directeur vaj Kleuterondei houden ken over de karaktérkum FRUIT- El De noterin de Gelderse te Arnhem v Brederode 16; Goudrel man 8, Jonat| Zoete Hanei Engeland appel 7; Zuc jan 46. Groenten: kooi 1441; 1012; Rodz 60; Prei I 51—70, id.l 14—45; sav. Veldsla 71; 48; id. n SI HANDEN UIT DE MOUWEN: Moet lk heus de mouwen op stropen, vroeg een „kabouter" aan de leidster. Het was koud Zaterdag, toen de padvindsters zich met de pad vinders van alle groepen in Arnhem klaar gingen maken om geld te ver dienen voor de hulpverlening. Maar er was geen ontkomen aan. Het motto luidde niet voor niets: Mouwen omhoog, ons land moet droog! Zo gingen de meisjes van de R.K. Gidsen en het Nederlandse Padvindsters-Gilde, met hun jon gere zusjes, de Kabouters aan de slag. Voor de jongens deden zij niet onder. Zelfs voor sneeuwruimen en houthakken schrokken zij niet te rug. Maar het zouden geen echte meisjes geweest zijn als ze ook niet iets eigens in hun werk gezocht hadden. Zeeuwse babbelaars hebben ze gebakken en washandjes gebreid om te verkopen. En de mouwen wa ren zeker omhoog toen ze met de armen in het hete sop stonden om luiers te wassen. Ze hebben er wat voor over gehad om hun vijfhon derd gulden bij elkaar te krijgen. VERDREVEN DIEREN: Arnhem strekt haar gastvrijheid ook over de dieren uit, die in de noodgebieden van huis en hok ver dreven zijn. Meer dan honderd adressen wer den bij de dierenbescherming opge geven door hen, die zich over de ongelukkige viervoeters wilden ont fermen. Intussen zijn twee convooien huis dieren met vrachtauto's binnen ge komen uit de omgeving van Moer dijk. De oude historie van Noach leek zich in het klein te herhalen. Dertig katten, twintig honden, eeu- den, varkens..., ze zyn nu alle on dergebracht. Het ziet er naar uit, dat deze evacuatie wat Arnhem betreft nu voltooid i3. Opgave van nieuwe adressen is daarom niet meer nodig. Wel willen wij de dierenvrienden nog even herinneren aan het Lande lijke Dierenrampenfonds te Amers foort dat een heel bescheiden giro nummer heeft: 154. VOLHARDING: Het zijn vaak de kleinere bijdra gen, waar het hardst voor gezwoegd is. Zo vervoegden zich vier Jonge lui van de B.L.O. school aan de Kla- rendalseweg by de burgemeester om ƒ25,af te dragen voor het Nationaal Rampenfonds. Dit bedrag hadden zij bijeengebracht met het inzamelen van oud papier. Honder den kilo's hebben zij zo stukje by beetje verzameld en bewezen dat volharding óók, iets waard is wan neer men wil helpen. CHRONIQUEUR r^ntzagJijk de nood. die door de overstromingsramp in het Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet naar ver mogen bijdragen om daarin te voorzien. In overleg met het Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief orgaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! AUe giflen, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze lezers nil ons hun gift te doen toekomen door: 1. storting aan de loketten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank te Arnhem: 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 276432. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds. Kunsttlag te Arnhem op Hemelvaartsdag Het Nederlands Theater Centrum heeft voor 14 Mei, Hemelvaartsdag, een kunstdag te Arnhem georgani seerd. Dit in navolging van hetgeen Jean Villar in Frankrijk doet met het doel het contact tussen publiek en kunstenaar te verstevigen en te ko men tot een geregelde uitwisseling van gedachten. De deelnemers zullen 's morgens in de Stadsschouwburg ontvangen wor den door het dagelijks bestuur van Arnhem. Daarop wordt een inleiding gehouden door prof. Anton van Duin kerken of door de heer Hans' Tie-" meyer. Vervolgens zal de Nederlandse première van een belangrijke film worden gegeven. Des middags concerteert in het Arn hemse Openluchttheater Het Gelders Aanrijding Hedenmorgen werd een in de rich ting stad rijdende fietser op de Velper- weg ter hoogte van de Römerselaan door een hem achterop rijdende perso nenauto aangereden cn dusdaning ge wond, dat hij met een hersenschud ding naar het gemeenteziekenhuis moest worden overgebracht. Vermoedelijk is de wielrijder onwel geworden en heeft hij een onverwachte manoeuvre naar links gemaakt juist toen de auto hem wilde passeren. Fiets en auto werden beschadigd. VROUWEN IN BEDRIJF EN BEROEP De afd. Arnhem van dé Ned. Bond" van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep viert a.s. Zaterdagavond, aan vang 18.30 uur, in het Oolgaardthuis de International Night, Nationaal Rampenfonds Giften ontvangen by de Arnhemsche Courant d.d. 18 Februari 1953: Mrs. Wm. I. Graham, Woodhaven (N. Y.) 37,50; V. L., Arnhem, 2,50; J. V., Oosterbeck, 10; Laura Knight, Peckham (Eng.) J,£) 4,95 waarde Fa. R. en personeel, Arnhem, 150; Mej. W., Arnhem, 25; J. K., Arnhem (vreemd geld) 4,84; Hotel-pension Paulicli, Arnhem, 10. Per Giro: Dir. en Pers. Arnli. Das- senfabriek 33; M. J. de B. 5; O. K. Reinsdorf 5; B.A.G. 250. De ontvangen bgdragen zgn afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds. RENKUM Voer voor geredde dieren In -de gemeenten Renkum en Wa- geningen is men begonnen met een inzameling van ruwvoedermiddelen voor het geredde vee uit de getroffen gebieden. Boeren kunnen hun beschikbaar kwantum opgeven by de P.B.H. Reeds zqn enkele hoeveelheden, in totaal 30 ton, opgegeven. Ook kleine hoeveel heden zgn van harte welkom. Het opgegeven voer wordt thuis opgehaald, waarna het naar de ge troffen gebieden wordt vervoerd. Het gedrag van vogels Belangwekkende feiten over de ge dragingen van vogels vertelde de heer M. J. C. Kol voort uit Arnhem Dinsdag avond in de voordracht, die hg op uit nodiging van de Kon. Ned. Natuurhis torische Vereniging, afd. Ede, in het Hof van Gelderland hield. Deze lezing, verduidelijkt met pro jecties van zelfgemaakte tekeningen, werd voorafgegaan door een korte jaarvergadering. Na opening en de jaarverslagen kwam de verkiezing van een nieuw bestuur aan de orde. Dit trad in zijn geheel af, dofch werd met algemene stemmen herkozen. Alleen vond een interne wisseling der func- irzitter werd de heer B. de aftredende voorzit- H. Koelemeg, als vice- optreden. Na de ge ldvraag volgde sluiting oord aan de heer Kol- Strijd om de Pico-beker Door de aanhoudende vorst en sneeuw kunnen de uitgeschreven wed strijden van de Zuid Veluwse Jacht- vereniging in het Openlucht Museum te Arnhem niet doorgaan. Het bestuur heeft derhalve besloten toch de Pico-beker, aangeboden door mevr. Gruppelaar van Dalfsen, als in- doorwedstrijd voor de Junioren te la ten verrijden. Dit zal plaats hebben Zaterdag 21 Februari in de Manege t» Outl-Leusden, voor die dag welwillend afgestaan door de Koninklijke Federa tie van Landelijke rijverenigingep. Bij goed weer wil men de Senioren-leden enige wedstrijden laten verrijden in de morgenuren op het buitenterrein ach ter de manege. In de middaguren zal de PICO-Beker-wedstryd, bestaande uit dressuur B en springen in de manege verreden worden. De manege staat aan de Doomse- weg, Amersfoort. De wedstryden bestaan voor minder- gevorderden uit dressuurproef B en springconcours (10 sprongen, maxi mum hoogte 90 cm.). Voor gevorder den: Prinx CaprilllN. B. v. R. als vooroefening voor de wedstrijd in Den Ha j op 28-2-'53. Voor Junioren om de Pico-beker: dressuurproef B en springconcours van twee ronden over 5 sprongen elk. Maximum-hoogte 70 cm. H.K.H. Prin ses Irene was in 1952 op „Nol ln 't Bosch" winnares van de Pico-beker. Juryleden zgn mevr. S. M. van Reedc van der Goes en de heer D. A. Camerling Helmolt. Om 10.30 uur be ginnen de wedstrijden voor senioren, om IC uur de Pico-beker-wedstryd. Brandende vraagstukken voor jeugdleiders Voor de jeugleiders van de voetbal clubs der KNVB-afdeling Arnhem sprak de heer W. Turnhout uit Haar lem (tweede voorzitter van de NKS) Woensdagavond in de Volksuniversi teit over „Brandende vraagstukken" voor hen, die belast zijn met de lei ding van jeugdige spelers. Diverse onderwerpen, belangryke onderwer pen, nam de heer Turnhout onder de loupe, als vryetydsbesteding, wanneer voetbal door de weersomstandighe den onmogelgk is. Natuurlijk hangt op dit gebied veel van de fantasie en het improvisatie vermogen af, doch nooit zal men on voorbereid te werk mogen gaan. Huisbezoek is een teer punt, dat men slechts matig en met veel tact uient te hanteren. Het aannemen van spelers kwam eveneens ter sprake; e probleem bij de grotere vereni gingen, die tenslotte aan een „maxi mum" komen. De overgang van ds Juniores naar de Senioresafd. en de begrippen jeugdleiding en jeugdraad gaven de heer Turnhout gelegenheid nog vele gedachten naar voren ts brengen. Handballers organiseren Sportforum Zondagmiddag 22 Februari om 15.00 uur zal na afloop van de jaarvergade ring van het District Oost van het Ned. Handbalverbond in „Tivoli" aan de Velperweg een Sportforum gehou den worden. De zaal zal dan voor alle belangstellenden .toegankelijk zijn. De bedoeling is dat een forum bestaands uit vier personen onder voorzitter schap van de tweede voorzitter van het N.H.V., de heer v. d. Reyden uit Amsterdam, vragen op gebied van de sport, die uit de zaal ges'teld worden, beantwoordt. Deze vragen moeten uiteraard van algemeen belang zgn en niet over technische détails handelen. Aanrijding met dodelijke afloop De 26-jarige kruideniersbediende L. T. B., die Dinsdagmiddag op de Apeldoornseweg door een slippende auto werd gegrepen en ernstig werd gewond, is Dinsdagnacht in het Julia- naziekenhuis aan de opgelopen ver wondingen overleden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4