Staatsvermogen met zes milliard gestegen Koningin richt dagorder tot militairen Ontslag bij arbeidsovereenkomsten Economische hulp aan Europa zal klein zijn Dc gelders dagblad DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 Nationalisering vermogensvorming (Van onze financiële medewerker) HETV ER SLAG OVER 1952 van de T wentsclie Bank laat enige terug gang zien in de brulo-ontvangsten. Zij bedroegen namelijk 30,8 millioen iegen f 32 millioen in 1951. De netto-winst toont echter weinig veramlerineg (f 5.2 nnllioen legen f 5,3 millioen), rlaar ditmaal geen extra-dotatie voor pensioen-voorzieningen werd verricht (vorig jaar f 1.500.000). De overiire aftrekposten bleven vrijwel gelijk. Ook nu weer werd 2 millioen afgeschreven en gereserveerd en 4 millioen voor belastingen afgezonderd. Er werd weer 9 procent dividend in contanten uitgekeerd. Het verslag geeft in zijn algemene beschouwingen blijk van een frisse kijk op de vele problemen, waarmode volk en staat te kampen hebben. Sprekend ov< - het betalingsbalansoverschot zegt het de juistheid te betwijfelen van de veel verkondigde mening, dat te zeer op voorraden zou zijn ingeteerd en dat dientengevolge binnenkort noodzake lijke voorraadaanvulling tot omslag in de betalingsbalans zou moeten leiden. Ook aanvaardt het verslag niet de juistheid van de stelling, dat het be drijfsleven een neiging zou hebben tot oppotting van geld, waardoor het min der investeert. Daar waar geëigende middelen aanwezig zijn, blijkt in het algemeen niet van terughoudendheid inzake verbetering en vernieuwing van bestaande bedrijven. Dat een stuk van het nationale in komen onbesteed ts gebleven en in het betalingsbalansoverschot Is om gezet, is hoofdzakelijk het gevolg van de financiële politiek van Rijk en ge meente, die door belastlngheffen en ultjiften van leningen veel groter be dragen tot zich hebben getrokken dan hun uitgaven bedroegen. Wat de ge meenten betreft gaat het om een be drag van 1000 millioen, waarmede zij hun kas- en vlottende schuldpositie verbeterden. Ten aanzien van het Rijk becijfert het verslag de vooruitgang in het staatsvermogen in het achter ons lig gende driejarig tijdvak op een bedrag van ca. 6 milliard. Hiervan komt dan c.a. anderhalf milliard uit Amerikaan se steun, doch al het overige uit lopen de staatsinkomsten. Dit alles wijst duidelijk op een belastingheffing, wel ke de lopende uitgaven verre overtrof en de directie vraagt zich af of wij hier te doen hebben met een orthodoxe bewaking van de overheidsfinanciën en van het monetaire evenwicht, of dat een aanvankelijk juiste Dolitiek stilaan overgegaan is in een nationali sering van de vermogensvorming en daarmede allengs van de particuliere onderneming. Do vermogensvorming bjj particu lieren is negatief geworden; de zelf- fJnancieringsmogelükheden bij liedrjj- ven werden onvoldoende. Aldus ont staat de toestand dat de overheid in steeds meerdere mate de middelen voor investeringen zal moeten ver schaffen en bedrijfsrisico's zal moeten aanvaarden. Ten aanzien van de investeringen merkt het vei-slag op, dat onze wel stand slechts op peil kan worden ge houden als tegenover de gestadige be volkingstoeneming een voortdurende uitbreiding der investeringen staat. Men stelt het jaarlijks daarvoor beno digde bedrag op 2 milliard, waarnaast nog afschrijvingen voor bijna een ge lijk bedrag aan vervangingsinveste ringen dient te geschieden. Gewezen wordt nog eens op het feit, dat het knelpunt voor de vergroting van het productieapparaat ligt bij de kapitaalvoorziening. Afgezien van de beschikbare middelen, komt nog de rentabiliteit in het geding. Bij een be lasting van 50 procent van de ven nootschapswinst moeten winstver wachtingen wel zeer hoor gespannen zijn om weloverwogen tot belangrijke kapitaalsuitbreiding te besluiten. In firma-vorm gedreven ondernemin gen kunnen aan een tot 82 en een half procent oplopende inkomstenbelasting onderworpen zijn. Kwantitatief liet het kapitaal-aan bod voor niet-risicodragende belegging zich in het afgelopen jaar beter aan zien. Aan de vraagzijde stonden vrij wel alleen de gemeenten. De besparin gen van de zogenaamde institutionele beleggers mogen jp es. 750 millioen worden gesteld. Door aflossing op overheidsschuld kwam 450 millioen voor herbelegging in aanmerking, ter wijl nog aanzienlijke bedragen beschik baar kwamen, doordat hel buitenland koper was van aandelen Koninklijke, Dode en vijf gewonden bij autobotsing Gistermorgen is op de Orthenseweg onder Den Bosch een luxe personen auto, een Ford, in volle vaart op een vrachtwagen gereden die plotseling uit een Roode Kruis colonne zwenkte. De Ford, waarin zes personen, een dame en vijf heren zaten, werd totaal in elkaar gedrukt. De bestuurder J. R. uit Goes werd daarbij op slag gedood. De andere inzittenden, allen uit Goes, werden zwaar gewond. De bestuurder van de vrachtwagen, een Fransman, kwam met de schrik vrij. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Gistermiddag is de 59-jarige bank werker M. J. v. d. Ende uit de West- Dueostraat te Rotterdam tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man kwam van het ter rein van de scheepswerf en machine fabriek „Waalhaven" aan de Waalha ven en stak met zijn fiets de weg over. Hierbij werd hij aangereden door een autobus. ZESJARIG MEISJE GEDOOD. Gistermiddag is het 6-jarige meisje J. J. van der Z. uit de Haringstraat in Den Haag in de Neptunusstraat door een passerende auto aangereden. Het meisje was op slag dood. De aan rijding werd veroorzaakt doordat het kind onvoorzichtig de weg overstak. Generaal Ridgway zou van plan zijn een Brits-Amerikaanse vloot- afdellng naar Sleeswijk-Holstein te zenden met hoofdkwartier te Flens burg en Kiel. voortgekomen uit conversie van obli- gatiën dier onderneming, welke door institutionele beleggers werden ver kocht. De ruimere geldmarkt leidde tot da ling van de rente op de kapitaalmarkt. Zo staat jaar-schatkistpapier thans op een rentebasis van 1 procent, het laag ste peil ter wereld. In het door watersnood zwaar getroffen s-Crovendeel is men druk aan het werk om zich van de geleden schade zo goed mogelijk te herstellen. Nu het water enigszins is gezakt, proheren de bewoners iets van hun huisraad in veiligheid te brengen. Een inwoonster -van "s-Gravendeel komt per boot van zulk een tocht terug H. M. de Koningin heeft de olgende dagorder uitgevaardigd, bestemd voor het personeel van zee-, land- en lucht macht en tevens gericht 'ot de mili tairen uit het buitenland, die hulp in de overstroomde gebieden verleend hebben. Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mo gelijk is. toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waar dering te uiten voor de offervaardig heid, ijver en bekwaamheid, waarmede deze zware taak door de koninklijke marine, de koninklijke landmacht en de luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en lucht machtcontingenten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwer king met de niet-militaire organisa ties, personen en groepen van perso nen, die met en naast u hun offervaar digheid en arbeidskracht aan de eer ste leniging van de nood gaven, de burgerlijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de noodmaatregelen hadden, de onmiddel lijke eerste hulp gegeven, die zij hij de moeilijke taak. waarvoor zij gesteld aren, nodig hadden. Tevens heeft de Koningin het vol- De verjaardag van prinses Marijke De- zesjarige prinses Marijke werd gistermorgen door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om het cadeau in ontvangst te nemen dat een deputatie van de verbindings- groep van de Koninklijke Landmacht onder leiding van majoor A. II. Mohr, ten paleize kwam aanbieden. Het was een prachtige miniatuurspeeltu i compleet met draaimolen, schommel, draaiorgel dat echt speelt en lanta rens die echt branden. Het prinsesje was enthousiast over dit cadeau en begon direct aan de knopjes te draaien die de speeltuigen In werking stelden. Niet alleen zij vond dit prach tig, ook Prins Bernhard was vol be langstelling, zo zeer dat hij zei- „Dit ls eigenlijk niet voor kinderen maai voor ons". Ook op deze dag werden er bonder den brieven met gelukwensen op het paleis Soestdïj. bezorgd en cadeau tjes waren er in grote mate uit alle delen van het land, een pop, een beertje, fröbelwerk, tekeningen enz. Wvers verwacht een goed seizoen pende boekjaar werd in de jaar vergadering van de N.V. J. P. Wyers' industrie- en handelsonderneming te Amsterdam meegedeeld, dat de over- strominsramp een terugslag .:i de han del heeft gebracht. Voor Wyers en de textielhandel in het algemeen betekent dit echter een „reculer pour mïeux sauter", want de verwachting is, dat de vraag straks in versterkte mate zal toenemen en dat het komende 'oorjaar het begin zal worden van een goed seizoen. De prijzen zijn vast, de fabrikanten zijn moeilijk met leveren en er bestaat een grote vraag, waar aan echter door de moeilijke levering van de industrie niet gemakkelijk is voldoen. Wyei-s is goed door de textielcrisis heen gekomen, zo constateerde de voorzitter, de heer F. H M. Wyers, die volkomen beaamde, wat een aandeel houder opmerkte, dat de toekomst zich niet ongunstig laat aanzien. De jaarstukken werden goedgekeurd en besloten werd tot uitkering van 9 pet. dividend uit de dividendreserve. Woor den van nagedachtenis werden gewijd aan de beide overleden commissaris sen, mr. dr. W. J. M. Westerwoudt en de heer G. Warning. Hun plaatsen wer den aangevuld door dc benoeming van de hee> F Rosingh. iirecleur van de Twentschc Bank en van mr. P W. van Doorne. Voornoemde lieer Wyers werd bij acclamatie als commissaris her kozen. In antwoord op vragen deelde de heer F. H. W. Klein Bog. directeur, mede. dat met de in het verslag ge noemde ruime voorraden bedoeld wor den afgewerkte producten De afne mers van Wyers voelen zich niet zo gebonden tegenover de contracten als de firma zelf tegenover haar leveran ciers, met wie zo koopcontracten tegen vaste prijzen heeft afgesloten. De di rectie acht het een verstandige zaken- politiek om afnemers in moeilijke om standigheden tegemoet te komen en hen niet te forceren dingen af te ne men, die ze niet kunnen verkopen. RUIM EEN MILLIOEN VAN NED. IIERV. KERKEN. De collecte in de Ned. Hervormde kerken ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft tot dusver in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van 1.006.140,29. gende schrijven gericht aan de minis ter-president: De bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bijdra ge die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiteraard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en personen, die mede gearbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden. VERENIGING LERAREN VOOR PRACTIJKEXAMENS. Vorige week is te Den Haag door een aantal leiaren besloten tot de op richting van een landelijke Vereniging van Leraren voor Practijkexamens (V.L.P.) in handelscorrespondentie Nederlands en 4 moderne taien. boek houden, stenografie, machinefcchrïjven enz Het doel van deze vereniging is o.a. de practijkexamens op ir.eer prac- tische grondslag af te nemen. Met in gang van Juni a.s. zullen de examens var> deze vereniging in tal van plaat sen in Nederland halfjaarlijks worden gehouden. Het voorlopig secretariaat is gevestigd: Valkenboslaan 230, Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) Het heeft wel erg lang ge duurd. voordat het wetsontwerp tot wijziging van bepalingen omtrent, het ontslag bij arbeidsovereenkomsten op de agenda van de Tweede Kamer verscheen. Op 30 Juni 1948 werd het ontwerp, ondertekend door minister Van Maarseveen, bij de Tweede Ka- mei met de openbare behandeling be scheen het voorlopig verslag, de me morie van toelichting met een gewij zigd ontwerp op 17 April 1952 en nu. 17 Februari 1953 kan de Tweede Ka mer met de openbare behadeling be ginnen. Het ontwerp, zoals het nu aan het parlement is voorgelegd, wil het recht modermsei'en en aan de in de loop dei jaren gegroeide praktijk een wettelijke grondslag geven. De discussie In de Tweede Kamer Kamer heeft zich, los van juridische aspecten, in hoofdzaak. bé\Vogén om de vragen bètrefferide de Verhouding van het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen (B.B.A.) en de rechtspraak. Het ontwerp wil het ontslagrecht bren gen in de sfeer van het recht en in de Kamer werd deze ontwikkeling van harte toegejuicht, Zij maakt een eind aan een practijk. die steunend op het uit 1945 stammende B.B.A., tot minder gewenste practijken aanleiding kan geven. In het ontwerp heeft men blijk baar niet goed raad geweten met dit B.B A. Aan de toepassing daarvan door het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft men de verdienste zeker niet ontzegd, maar nu het ontwerp het B.B.A. wil handhaven, is de vraag opgeworpen: wat blijft er dan voor de rechter over? Daarover heeft de heer Oud al ge sproken en de heer Stapelkamp (A.R.) heeft eveneens de vraag gesteld en ook de wenselijkheid uitgesproken, dat de reorganisatie nu haar beslag zou krijgen, omdat hij voorzag, dat men nog jaren zou voortsukkelen. Hij be pleitte, ook met het oog op de uitwer king van de P B.O. een uitbreiding van de bedrjjfsreohfspraak. waarvan hij be pleitte deze thans een wettelijke grond slag te geven. De Katholieke woordvoerder, mr. v. Rijckevorsel heeft bedenkingen geop perd tegen de redactie van het ont werp. Daartegenover staan echter ac tiva: de verlenging van de opzeggings termijn, de omschrijving van de ge wichtige redenen voor ontslag waar voor hij overigens een ruime toepas singsmogelijkheid bepleitte en de regeling van het concurrentiebeding. De heer Van Rijckevorsel heeft nog de vraag gesteld, of de regering bereid is. het ontwerp in die zin te wijzigen, dat geen invoering van art. 1639 s (in zake de schadevergoeding bij kennelijk onredelijk ontslag) zal plaats hebben, voordat de artikelen 6 en 9 van het B.B.A. zijn ingepast in het Burgerlijk Wel boek Hij bepleitte voorts een wij ziging van de organisatie van de rechtspraak in arbeidszaken en. zulks in aansluiting aan wat de heer Stapel kamp had gevraagd, het openen van de mogelijkheid van bedrijfsrechlspraak. In dit verband trekken ook de op- erkingen van mej. Tendeloo (Arb.) de aandacht, die er bezwaar tegen maakte, zowel om het B.B.A. te incor poreren in het B.W., alsook om het terzijde te stellen. Pas wanneer er een betere kantoorprocedure is en men heeft kunnen beoordelen of er een ar beidskamer. een college van lekenbij- zitters of bedrijfsrechtspraak moet worden ingesteld, dan pas kan men een procesgang maken, die alle nieuwe mogelijkheden opvangt. Pas dan kan men ook het B.B.A. laten verdwijnen Commissie waterstaat kundige voorzieningen Zaterdag a.s. zal een commissie voor waterstaatkundige voorzieningen wor den geïnstalleerd. Deze commissie krijgt opdracht advies uit te brengen en de vraag te beantwoorden, welke waterstaatkundige voorzieningen die nen te worden getroffen met betrek- Icing tot de door de stormvloed van 31 Januari geteisterde gebieden, waar bij, aldus de opdracht, in het onderzoek ware te betrekken de vraag of een af sluiting van de zee-armen zulk een voorziening behoort te worden. In de commissie is o.a. benoemd ir. R. Ver- Loren van Themaat, raadgevend in genieur te Nijmegen. Zij karakteriseerde het ontwerp als een' halve stap in de goede richting, omdat het niet 'is aangevuld door een waterdichte procedure ter voorkoming, dat de economisch zwakkeren plotse ling zonder inkomen zullen staan. Verenigde Staten voor invoering tol-unie in West-Europa GTASSE^1. liet hoofd van het Bureau voor de Wederzijdse Beveiligin" heeft, naar uil Washington wordt gemeld. Woensdag ^en Senaat* commissie1 medegedeeld, dat de directe economische hulp aan H'uropa krachtens 1 ot nieuwe program voor hulp aan het buitenhuid klein* zal zijn. Stassëri en de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles spraken Woens dag op een zitting mei gesloten deuren van 'le Senaats-conum-.-ie voor toewijzingen over de hulp aan liet buitenland en de toestand in Kuropn en Azië. Stassen verklaarde na de vergade ring. dat het bedrag voor de buiten landse hulp nog niet was vastgesteld Daarmee moest men wachten tot na de bijeenkomst van de Raad van het At lantisch Pact in April, waarop zal wor den vastgesteld wat de Europese lan den nodig hebben voor de defensie. In de senaat waren leden van oordeel dal Europa boven Azië bevoordeeld werd De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft op een persconferentie verklaard, dat voorstellen voor een marineblokkade van communistisch China en andere beperkende maatregelen „in zorgvul dige studie" bij het departement van Buitenlandse Zaken zijn. Dulles verklaarde mets te weten over plannen om met Japan le spreken over herbewapening van dat land met de bedoeling dat land de last van zijn eigen defensie te laten dragen. Over de hulpverlening aan Israel zei Dulles, dat Israel steun zal ontvangen krachtens het bestaande programma maar hij zei geen direct antwoord te kunnen geven ot de Joodse staat meei nulp zou ontvangen. Hierover moest het congres beslissen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken bestudeert volgens de minister de kwestie van het zenden van militaire hulp aan Egypte. Het materiaal zou echter niet geschikt zijn voor een oor log tegen Israël. De Verenigde Staten staan zeer wel willend tegenover het voorstel van Ne derland tot het instellen van een tol- unie tussen Frankrijk, West-Duitsland. Italië, België, Nederland en Luxem- ourg. aldus Dulles. De bevolking van Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg, zoals reeds ge meld, het voorlopige bevolkingscijfei van Nederland op 1 Januari 1953 10.434.883. De tomeming over het jaar 1952 bedroeg ruim 106.000 zielen. Het aantal levendgeborenen was in 1952 232.521 enkele duizendtallen ho ger dan in 1951 (22S.631), doch bere kend per 1000 inwoners bleef de ge boorte op vrijwèr i'éljjk niveau (22,4 pei iöOÖ-in 1952"^êgèn 22,3 per 1000 in 1951). Daaxtegenover was het sterftecijfer opnieuw lager (76,020 overledenen of 7,3. per 1000 inwoners tegen 7,5 per 1000 in 1951). Ook de zuigelingensterfte bleef verder teimg- lopen (22,5 per 1000 levendgeborenen in 1952 tegenover 25.1 in 1951). Per saldo bedroeg het overschot van ge borenen boven overledenen 156,501 tegen 151.437 in 1951). Tegenover deze natuurlijke aanwas stond in 1952 een overschot van uit Nederland vertrokkenen boven het aantal in ons land gevcstigden van 47.665 tegenover een vertrekoverschot van 22.433 in 1951. De toen-sn'-xg van Nederland in 1952 dit vertrekoverschot is gevolg van een belangrijk groter aantal vertrokkenen (81.000 in 1952 tegenover 67.000 in 19511 en daarnaast van een lager aan tal uit het buitenland io.a. Indonesië) in-Nederland gevestlgden (34.000 in 19511. Het aantal huwelijken was lager dan in 1951 (87.383 of 8,4 per 1000 inwo ners tegen 90.225 of 8,8 per 10C0). Emigreren geen gok'. Dezer dagen nog schreef onze Australische cori-espondent over de moeilijkheden van de emigranten in Australië, in verband waarmede een honderdtal Nederlandse emigranten met de „Fairsea" is thuisgevaren. Tot de opvarenden van de „Fairsea" be- hooixle ook de heer Nas uit Nijmegen met zijn Australische echtgenote. Zij voi-mden een van de wéinige uitzonde ringen aan booi-d; ze behoorden name lijk niet tot de teleurgestelden, maar kwamen slechts met verlof naar Ne derland. Na een diensttijd van ongeveer twee jaar in Indonesië emigreerde de heei Nas ruim 2Vz jaar geleden van daaruit naar Australië. Hij had het er de eer ste tijd verre van gemakkelijk, wist echter vol te houden en belandde ten slotte in een behoorlijke positie, terwijl hij met een Australisch meisje trouw de. Men kan over emigreren veel en weinig schrijven, het komt tenslotte allemaal op hetzelfde neer. Wie wil gaan emigreren, vergete alles wat Hollands ls. Men moet be slist niet gaan met de idee, dat dc goudkorrels in Australië, Canada of waar ook tussen de straatstenen groeien als hier het onkruid. Men moet de vaste wil hebben om van onderen af te beginnen en 'zich geheel in te zet ten om iets te bereiken. En voor alles: men moet de taal beheersen van het land waarheen men emigreert. Men vertrouwe ook vooi-al niet te veel op beloften en toezeggingen, doch enkel en alleen op zichzelf. Men moet zich geheel kunnen aanpassen. Wan neer men met een geheel gezin emi greert. heeft men de mogelMkheid om nog enige Hollandse binnenshuis ge zelligheid te scheppen; wanneer men alleen gaat zal men zich in alles aan de ginds heersende gewoonten, begrip pen en omstandigheden moeten aan passen. Zulks bereikt men vanzelf sprekend sneller, wanneer men niet met clubjes landgenoten opeen blijft plakken, maar zich zelf een weg zoekt Er is in deze raadgevingen niets geen nieuws. Iedereen kan ervan op de hoogte zijn, maar niettemin keren er regelmatig teleurgestelde emigran ten naar Nederland terug. De leider van de Protestantse kerk in Hessen, ds. Niemöller, is voor ee.i kort bezoek te Parijs aangekomen. Het doel van zijn reis is niet bekend. In de eerste 16 dagen van Febru ari zijn 19.000 Oostduitse vluchtelin gen in West-Berlijn aangekomen, het hoogste aantal in zulk een periode. De persconferentie was de eerste, die DuJles als minister van Buitenland se Zaken hield. Hij verklaarde voorts, dat het mini sterie van Buitenlandse Zaken de op richting overweegt van een regionale veiligheidsorganisatie in het Midden- Oosten, waarin Israël een welkom lid zou zijn. De V.S. bestudei'en dé positie van landen die, zoals Finland, geen leden van de Verenigde Naties zijn. Deense militairen staken verzet De 300 Deense militairen op het eiland Bornholm hebben gis teren, na een „staking" uit protest tegen een verlenging van «1e diensttijd met 6 maanden, beslo ten zich weer aan de militaire discipline te onderwerpen. In een schrijven aan hun commandant verklaarden zij, dat hun ictie slechts het feit betreft, dat som mige militairen 18 maanden moe ten dienen en andere slechts een jaar. Met ingang van Mei zal de dienst tijd in het Deense leger 18 maanden zijn. Door gebrek aan kazerneruimte evenwel zal deze periode slechts voor de helft van de dienstplichtigen gel den. Twee leiders van de verzetsactie in het garnizoen van Haderslev (Zuid- Jutland) tegen de vexlenging van de diensttijd met. zes maanden zijn Woens dag veroordeeld tot 14 dagen gevan genisstraf. Op een van hen werd een brief gevonden van de Deense commu nistische jeugdbeweging. Men ver moedt dat deze brief hem na zijn ar restatie in handen werd gespeeld. Ook is Woensdag een proces begon nen tegen twee 23-jarige soldaten, die worden beschuldigd van muiterij en in subordinatie op het eiland Bornholm. Het ministerie van defensie deelde mede dat waarschijnlijk alleen de aan stichters berecht zullen worden. Wel zullen allen, die aan de actie hebben deelgenomen, worden ondervraagd. AMERIKAANSE AMBASSADEURS BENOEMD President Eisenhower heeft James Dunn benoemd tot ambassadeur j in Spanje. Dunn is sinds Maart van het vorig jaar ambassadeur in Frankrijk. Karl Rankin is ambassadeur In na tionalistisch China geworden. Sinds i astus 1950 treedt hij op als zaak gelastigde te Taipeh (Formosa). WAT DUITSLAND AAN SCHULDEN BETAALT. Blijkens mededeling van het West- duit.se ministerie van Financiën zal West-Duitsland, ter nakoming van zijn verplichtingen krachtens de Lon- ilense overeenkomst inzake de regeling van zijn buitenlandse schulden, in de pei-iode van 1953 tot en met 1957 jaarlijks het equivalent van 345.518.000 Mark naar het buitenland moeten overmaken voor de betaling van zijn vooroorlogse schulden. Voor de beta ling van aflossing en rente der parti culiere schulden zullen jaarlijks 195.525.000 Mark moeten worden over gemaakt, terwijl de overmakingen met betrekking tot de openbare schulden jaarlijks 150.093.000 Mark zullen be dragen. VLIEGTUIGONGELUK IN BERLIJN In de Franse sector van Berlijn ls een tweemotorig Frans militair vlieg tuig neergestort, waarbij zeven per sonen om het leven kwamen. Er waren geen ovexlevenden. Het ongeluk gebeurde kort na de start. Uit de sporen, die het vliegtuig bij het neerkomen maakte, meende men te kunnen opmaken dat het weer naar het vliegveld wilde terugkeren. Het toestel werd volkomen vernield. Weerrapporten De weerrapporten van hedenmoigen 7 uur over weer, wind mis, tempera tuur. neerslag in de afgelopen 24 uur luiden als volgt: Helsinki: sneeuw, ZZO 6, 1, 3. Oslo: onbewolkt, WNW 4, 1, 0. Stockholm: onbewolkt, NW 8, 1, 0. Kopenhagen: zwaar bew., W 10. 4. 0,1. Londen: geheel bew., WZW 4, 7, 0. Amsterdam: geh. bew., WZW 5, 6, 0,3. Brussel: mist, WZW 4, 6, 1. Parijs: geh. bew., windstil, 6, 1. Bordeaux: geheel bew., WZW 5, 5, 0. Nice: zwaar bew., NNW 4, 3, 0. Warschau: motregen, WNW 8, 2, 0,1. Berlijn: geheel bew., WZW 6, 5, 0,5. Frankfort: geheel bew., Z 4, 2, 0. Münehen: geheel bew., WZW 1, 2, 4. Zürielr. nevel, windstil, 1, 4.' Wenen: geheel bew., W 12, 5, 0, «Vaar onze schepen zijn Ainati, Buenos AiresR'dam, 18-2 90 m. N.t.O. FinisterreAntwerpen. Bennekom, ValparaisoA'darn, nacht 17/18-2 van Ci-istobal naar Carta gena. Blommersdijk, 18-2 van New Port- news te New Yoi-k. Hydra, 18-2 van Philadelphia te New York. Xigerstrnoni, AdamW.-Afrika, 19-2 te Abidjan verwacht. Oranje, PriokA'dam, pass. 18-2 Malta^Southampton. Rijndam, R'damNew York, 18-2 600 m. W. Valentia. Schiedyk, 18-2 van Boston te New York. Ta ra kan, A'dam—Indonesië, pass. 18- 2 GuardafuiBelawan. Ternate, R'dairxIndonesië, pass. 18-2 Suez naar Djibouti. TjitjalengUa, JapanZ.-Amerika, 19-2 te Durban verwacht. Veendam, New YorkR'dam, 18-2 160 m, O.t.Z. kaap RaceSouthamp ton, Ahvakt, 18-2 v. Philadelphia n. Balti more. Celebes, IndonesiëNew York 18-2 Kreta gep/Halifax. Dalerdijk, VancouverR'dam p. 18-2 Columbia RivierSan Francisco. Fairsea, A'damSydney p. 18-2 Gi- braltariPort Said. Malaram, 18-2 van Rotterdam naar Antwerpen. Nieuw Amsterdam, CurasaoBahla 18-2 460 NW Fort Aleza. Levenslang voor moord De rechtbank te Amsterdam heeft Donderdag confoi-m de eis de 39-ja- rige los werkman G. L. uit Laren en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum wegens moord op de 72-jarige tuinder M. Verheul uit Naar- den, elk verooi'deeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 30 Augustus hadden de mannen de tuinder met een hamer en een broodmes des morgens bij het krieken van de dag in zgn tuin van het leven beroofd. De mannen beroofden de on gelukkige van zijn portefeuille waarin zich 700 gld. bevond. Het slachtoffer, dat nog enkele ui-en heeft geleefd, ver telde aan zijn buurman, die hem vond, wie de daders waren. Lijken twee verdronken kinderen opgehaald De lichamen van de sinds Zondag te Maarssen vei-miste jongens, de tien jarige Jaap Nieuwhof en de negen jarige Roel Bontrop, zijn uit een trek gat opgehaald. Reeds drie dagen lang zochten politie en Maarssenaars de omgeving af en dregden hierbij ook Ln de zogenaamde trekgaten; diepe plas sen, ontstaan door het ontvenen van dit gebied. Ook de beide vaders namen hieraan deel. Het tragische is dat zij het wa ren, die met een wachtmeester der Rijkspolitie de lichamen ophaalden uit een wak van het ijs in een trekgat. De slachtoffers zijn ter aarde besteld. l'osities KLM-machines Thuisreis: de Soerabaya is gister avond 8 uur op Schiphol geland: de Gouda wordt 12.20 op Schiphol ver wacht; de Eindhoven is vanna. in ia Rangoon aangekomen; de Amsteidam moest vannacht 3.30 uur uit Djakai-ta vertrekken. Uitreis: De Pontianak is gistermid dag half vier uit Manilla naar Biak vertrokken; de Walcheren is vanoch tend ln Bangkok aangekomen; de Utrecht is vannacht uit Bangkok naar Manilla vertx-okken; de Delft is he dennacht 3 uur uit Karachi vertrok ken; de Arnhem is vanmorgen uit Da mascus naar Basra vertrokken; de Overloon wordt 19.00 uur in Calcutta vex'wacht. ENGELAND KAN LEREN VAN NEDERLAND hertog van Edinburgh heeft Woensdagavond in een toespraak te Londen o.m. gesproken over de „zeer grote verplichtingen", die En geland ten opzichte van Nederland heeft wat betreft de techniek van de landwinning. De hertog zelde tijdens een diner, dat Engeland in de nabije toekomst zijn „schuld" hoopt te kunnen inlos sen door practische hulp „ln ruil voor de hulp, die de Nederlanders ons la het verleden hebben verleend". De 75-jarige Duitse bisschop Buddenbrock is Dinsdag, na een ver blijf van 48 jaar in China, te Hong kong aangekomen. Het afgelopen an derhalve jaar heeft hij onder huis- ai-rest in de gevangenis doorgebracht. Mevrouw Chui'chïll beeft Maan dag te Barrouw-in-Furness (Enge land) het modernste vliegdekschip ter wereld, te water gelaten. De totale kosten worden op tien millioen Pond geschat. Het Britse Lagei'huis heeft zich Dinsdagavond met 2G7 stemmen tegen 238 uitgesproken voor het leveren van straalvliegtuigen door de Britse rege ring aan Egypte en de andere landen van het Midden-Oosten. Nederland heeft kruiwagens nodig De hulpactie van het Deense Roode Kruis voor Nederland heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht, dan geld werd ongeveer 1,1 millioen gulden ingezameld, terwijl voor een, waarde van ongeveer 7 millioen gulden aan kleding, gereedschappen, enz. werd bijeengebracht. Holland heeft kruiwagens nodig en alleen al in Kopenhagen werden er enige honderden bijeengebracht. In optocht werden ze door schoolkinderen naar het station gebracht, vanwaar zij zouden worden getransporteerd naar Nederland. De stoet in de straten van Kopenhagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3