DE HENGSTENKEURINGEN Wat doBD wij met onze „verouderde" Boomgaarden dermïddelen als goed kuilvoer en (of) HULST. Goede collectie 3-jarigen waarvan 6 werden goedgekeurd, n.l. Alban, bruin d. Nico v. 't Hoogland, v. Ser- rarens; klein, diep, mooi soort, benen voldoende, geen uitblinker, maar aan trekkelijk paard. Karei van de Melo, vosse Karei v. Certain zv. Steyaert. Klein, voldoende diep, goede boven- lijn, achter matig gespierd, beste af stamming. Luc van Alstein brsch. d. Karei v. Certain, v. Boënne, volle broer van Herseur v. Alstein, lijkt op deze, grof, breed en diep met de ty pische Karel-bovenlijn, niet al te cor rect nog. Carlo van de Melo, brsch. d. Karei van Certain v. Stéyaert. Extra paard, grof en correct gebeend, kort sterke rug voldoende breed en diep, iets kort in het kruis. Een uitblinker. Joep van Alstein, brsch. d. Karei van Ceratin op een dochter van deze; dus sterk ingeteeld, grof en diep maar niet te correct, nogal afwijkend in de afhangende, zeer zwaar gespierde ach terhand. Certain van Hersa, bruin, d. Karei v. Certain v. Magnu en Ver- straeten. Groot, sterk gebouwd paard, prima voorbenen, goede rug. Moet niet meer groeien en wat zakken, wordt dan een beslist kopnummer. Bij deze 6 jonge hengsten waren dus 5 zoons van Karei van Certain, waar van de uitstekende vaderkwaliteiten dus weer sterk naar voren kwamen. Het is voor de streek toch wel zeer te betreuren dat diens productie zo uiterst gering is. Carlo van Melo, 172305, geb. 13-5 -'50, bruinschimmél, goedgekeurd. Fok. en eig.: C. Steyaert-Plassaert te Graauw (Z.). Van de oudere hengsten werden goedgekeurd: Paul, vos d. Majeur van de Kleikamp v. Buysse. 5 jaar, zwaar, diep en breed, wel grof maar niet te droog in de gewrichten. Nico v. Ter hole, de laatste zoon van de oude Clairon -de la Lijs. met een eigenaar dige voskleur v. Comelissen. iets ge rekt. gaaf en grof beenwerk, stand achter wat recht. Werd tevens in K opgenomen. De bekende Herseur v. Alstein, v. Boënne, in uitstekende conditie voorgebracht, en een draf vertonend als nimmer; Benno, 'n goed en gaaf seriepaard van Serrarens, als mede de nationale kampioen Karei v. Certain, v. Boënne, en die ook zelf nog een extra verschijning is, werden voor 4 jaar goedgekeurd. AXEL. 15 driejarigen waarvan 7 goedge keurd, dus ook een zeer bevredigend resultaat. Hier nam de jury zeer strenge maatregelen tegen het over matig toiletteren, wat altijd een moei lijk punt blijft. Wij bezoeken de keu ring ook niet in ons werkpak. Goed gekeurd werdeh dan: Herder van de Schaapshoeve, vossch. d. Guido van Melo v. Serrarens. Goed, harmonisch gebouwd, voldoende diep, grof nog niet te expressief beenwerk. Vain- queur van Eversdam, zwartsch. d. Nico v. Annie, v.v. Overloop en de Feyter. Vet, breed en diep, goed soort, voorbeen goed, veel behang, achter been en draf matig. Nico v. Kijkuit, vos, d. Nico van Annie, v. Haak, even redig diep en grof paard. Karei van Nooit Gedacht vos d. Marquis v. d. Zeedijk, v. de Retg, Haak e.a. wat klein maar diep breed en grof, van goed soort, gespierde corretce benen met gangen. Nico van Helpeney Schadevergoedimr«p»o-oii~«- bruinsch. d. Nico v. Melo, v. de Putter en Serrarens, typisch, zeer grof met veel behang, zo voor als achter; wat overbouwd en rug niet te strak. Pro duct van nauwe inteelt. Victor van Eversdam, zwartsch. d. Nico v. Annie, v.v. Overloop en de Feyter, volle broer v. Nico v. Eversdam (zie ver der) en nauw verwant aan de vorige van deze eigenaars. Zwaar en typisch met mooie lijnen, fel voorbeen, ach- Victor van Eversdam 172333, geb. 20-5- 50, zwartschïmmel, goedge keurd. Fok.: Cyr. v. Overloop te Zuiddorpe (Z.); eig.: Cyr. v. Over loop te Zuiddorpe en Jac. de Fey ter te Axel (Z.). terbeen goed, zit dik in 't haar, heeft heel beste moeder. Dorus, brsch. d. Karei v. Alstein, v. de Putter, extra type en lijnen, grof en correct ge beend, nog erg veulenachtig, nog wat smal voor. Uiteraard was deze col lectie niet zo unifprm als die in Hulst en ook ontbrak een uitgesproken kop nummer, maar overigens kruinen deze paarden in elke competitie meedoen. Goedgekeurd werden nog de 4-jari gen: Paul, vos d. Antoon v. Berkenhof v. fa. Dekker en IJsebaert. Zware brede voorhand, wat gerekt en niet te veel massa. Nico v. Eversdam bruin, d. Nico v. Annie v. Dekker, zeer diep en breed, goede lijnen goed voorbeen, achterbeen wat minder, niet te veel voet; werd opgenomen in K. Leonard van Martha vos d. Leonard v. Nico, v. Haak. Groot en grof, iets ondiep, niet dircet moderne lijnen. Had o.i. opgenomen kunnen worden. Verder nog Dirk v. Aldengoor, bruin 5 jaar v. Serrarens. Heel mooi soort, niet overzwaar en voor nogal afwijkend in gangen. Antoon v. Strjjen vos 5 jaar v. de Maat. Groot en zwaar, wat hoog- benig en niet erg typisch. Nico v. d. Klef brsch. 5 jaar v. d. Putter e.a. Heel typisch, heeft nog aan ontwikke ling gewonnen, extra paard. Nero v. d. Oudepolder, bruin 6 jaar v. Magnus en Verstraeten. Groot grof en zwaar met detaiifouten. Paul v. Vullingshoeve, vos 6 jaar v. Bonte ge beend en met gangen, middenstuk is heel niet best. Herman v. Weverslo vos 6 jaar v. Wed. de Feyter. Kort, dik diep en breed, goed gesloten, vol doende grof, niet al te correct. Willy van de Mariahoeve vos 8 jaar, v. van Campen, maakt noch in type, noch in onderdelen een verheven indruk. OOSTBURG. 18 driejarigen voorgebracht, waar van 7 goedgekeurd, en wel: Florus van de Geruisdonk, zwartsch. d. Nico van Melo, v. d. Hoore e.a. Goed even redig paard, sterke rug, grof en cor rect gebeend, product van nauwe in teelt. Nico van de Retraitehoeve, zwartsch. d. Nico v. Melo, v. d'Hoore e.a. Lijkt veel op de vorige, is even eens ingeteeld op Nico. Beide hebben uitstekende moeders. Questeur, brsch. d. Herseur v. Alstein, v. de Dobbe- laere. Goed gelijnd, mooi soort, diep, grof en correct gebeend, achter wat arm gespierd. Quibus, vossch. d. Nico van Annie, v. de Dobbelaere. Heel zwaar, diep, breed en grof, niet te mooi van soort, gangen voldoende., Vengeur d'Amice, brsch. d. Eglon van Echt v. Temmerman, Mooi type, heel grof gebeend, sprongen konden evqn anders. Best paard. Quarré, zwartsch. d. Nico van Annie, v. de Dobbelaere. Goed type, breed en diep, zwaar ge- beënd en vierkant. Kon evenals de vader wat meer uitdrukking in het karkas hebben. Albion, orsch. d_ Mous- tic van Urbain, v. aen Hamer, goed type, diep en breed, goed voorbeen, achterbeen matig. Het bij de tweede beoordeling- af keuren van twee bruine Urbain van Certain zoons leek ons, gezien de lijn der keuringen, niet' nodig geweest. Nog werd voor de eerste maal goed gekeurd de 4-jarige Nico van Marie, zwartsch. d. Nico v. Melo, v. d'Hoore e.a. vrij secuur maar overigens heel eenvoudig. Verder de reeds eerder goedgekeurde: Patriote, brsch. d. Ka- rel v. Certain, v. Temmerman, groot, goed type, weinig massa. Udo d'Amice, bruin, d. Antoon v. Berkenhof, v. Temmerman. Groot en gebeend, heeft aan diepte gewonnen, nogal incorrect voor. Brillant van de Zeedijk, brsch. d. Brillant v. Nico, v. Catsmean. Heel goed type, diep en breed, voldoende zwaar en correct gebeend. Het niet opnemen van dit paard verwonderde ons erg. Allen 4 jaar. Nico van 't Zwartewater, zwartsch. 5 j. d. Nico v. Melo, v. d'Hoore e.a. Extra conditie, bekend genoeg. Jaap van 't Paviljoen, bruin 5 j. d. Nico v. Modden. Grof, goed gelijnd, iets rank. Nico v. IJsselstein, zwartsch. 5 j. d. Nico v. Melo v. d'Hoore e.a. In betere conditie dan ooit. Jan van Watergang, bruin 5 j. d. Urbain v. Cretain v. den Hamer. Klein, diep, breed en correct. Had opgenomen kunnen worden. Waar moet men op wachten? Jaap van Beek, brsch. 6 j. d. Nico v. Aar denhof, v. de Feyter. Zwaar, goed ge lijnd bovenpaard, kort en gaaf ge beend. Gladon, bruin 6 j. d. Majeur v. d. Kleikamp, v. Blondeel en Rammelaere. Goed type, wat weinig uitdrukking en matig achterbeen, prijkte met een sterretje in de catalogus, dus moest worden opgenomen, maar waarom dan toch de veel betere 4-jarigen niet? Politiek die wij moeilijk kunnen be grijpen. Moustic v. Urbain, brsch. 7 jaar v. den Hamer e.a. Marquis, bruin 9 jaar, v. Salomé en van Hoeve en Barra, vos 11 jaar v. Gebr. Buysse werden voor 4 jaar goedgekeurd. Afgekeurd werd de 6-jarige Paul v. Nico. van d'Hoore. Paard met gebre ken, maar het verschil met zijn col lega Gladon was wel gering. Als shownummer kregen we nog toe het voorbrengen van een 4-tal zwartschimmels. Nico v. Melo zoons van Marcel d'Hoore e.a. n.l. Florus v. d. Gruisdonk, Nico v. Retraitehoeve, Nico v. 't Zwartewater en Nico van IJsselstein. De buitengewone rust van deze, slechts met een riem gekoppelde hengsten was opvallend. De prestatie oogstte dan ook een hartelijk applaus. Hiermee waren de keuringen afge lopen en kan men de balans gaan op maken. De verwachtingen dat we een goede jaargang 3-jarigen te zien zou den krijgen, is in het algemeen wel uitgekomen. Er werden er 52 van goedgekeurd. Mogelijk dat bij her keuring hier nog een enkele bij komt. maar velen zullen dat er zeker niet zijn. Verder nog 2 vierjarigen, dat dus samen met de Belg Eeu de Romice een 55-tal nieuwe hengsten uitmaakt. Daartegen staat het afkeuren van een 30-tal eerder goedgekeurde hengsten, zodat, met de sterfte en eventuele te genvallers in de fokkerij, toch de ge hele jaargang wel zal kunnen worden opgenomen. Carmoha van Rustwat 170750, geb. 24-4-50. Fok.: J. I. Antho- nisse te Rustwat-Hontenisse (Z.). Eig.: Gebr. J. A. en L. J. Stout- jesdijk, C. G. Poldervan te Tholen en Jac. A. M. Geluk te Oud- Vosmeer (Z.). Een van de 3-iange hengsten die op de keuringen te Goes werden goedgekeurd. Een zwaar en diep gebouwd paard. Best van soort met grof gespreid beenwerk en goede gangen. Voor het Keurstamboek was de oogst maar klein, en het lijkt tijd dat dit instituut evenals de keuring voor 4 jaar eens terdege onder ogen gezien wordt of deze moeten worden gehand haafd en zo ja, in deze vorm. Ook zou den wij persoonlijk wel maatregelen willen zien ten opzichte van de na- menclatuur. Een op elke drie hengsten draagt de naam Nico, en zoek het dan verder maar uit welke hengst daar mee wordt bedoeld. Steeds meer gaan we voelen voor een vorm van naam geving als gebruikelijk bij de tuig- paardstamboeken gepaard met een fokstalnaam. Alle keuringen waren begunstigd door goed weer en trokken een zeer talrijk bezoek, zowel uit de streek als van elders. Ook de handel begon op toeren te komen, en verschillende paarden wisselden reeds van eigenaar. Voor één punt willen we nog de aandacht vragen en wel voor het feit dat Zeeland, dat toch de oorsprong en nog steeds de voornaamste voedings bron van de Nederlandse trekpaaraen- fokkerïj is, en dat zovele doorknede paardenkenners heeft, niet in de jury was vertegenwoordigd. Een omstan digheid die wij absoluut onjuist vin den. Waarmee we in 't minst niet iets ten nadele omtrent de kennis en het werk van de huidige jury willen ge zegd hebben, L. D. L Wij zullen in dit nummer en enkele volgende het probleem van de oude boomgaarden bespreken. Er wordt hier reeds veel over gespro ken en geschreven, zodat sommigen hieruit afleiden dat het de be doeling is een grote opruiming te houden. Juist van him eigen boom gaard natuurlijk. Ook deze za3k moet ieder, die er mede te maken heeft, ernstig bezien. Het is zeer gewenst dat men de rendabiliteit- van een oude boomgaard eens onderzoekt. Vooral onder de huidige omstandigheden. Men zal dan zelf zeker de meest passende conclusie trekken. Ook al zal blyken dat de overstroming veel bomen heeft ver woest, dan dient ieder het rendement van zjjn boomgaard van jaar tot jaar te bepalen. ken verlies op. Misschien denken sommigen nog dat het dit jaar wel weer beter zal gaan. Zelfs al wordt deze hoop verwerkelijkt, ook dan nog staat het voor ieder, die de situatie goed dóór heeft, vast. dat zo'n jaar de totale gang van zaken niet merk baar zal kunnen verbeteren. Wij gelo ven dan ook niet, dat er voor deze oude soorten nog toekomst is. Wat zjjn de productiekosten? Voor een halfstamboomgaard van 3 4 ha., die in 1952 een opbrengst gaf van 25.000 kg. per ha., worden de kosten berekend op 4.000.per ha. De kostprijs per kg. bedraagt dus Dat het probleem van de verouder de boomgaarden urgent is, bewijst wel het feit, dat vrijwel iedereen, die bij de fruitteelt is betrokken, zich hiermee bezig houdt. Het is een pro bleem van algemene aard, voor alle streken in ons land, waar maar fruit wordt geteeld. De kwestie is thans zo actueel om dat de veilingprijzen voor fruit van verouderde rassen in het afgelopen jaar een enorme daling te zien heb ben gegeven. Dit heeft zeer velen de ogen geopend voor het feit, dat het met een verouderd sortiment niet meer gaat. Het levert een uitgespro- in ^„eeuwa-<*Ulaancleren

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5