A.G.O.V.V. bestaat 40 jaar Mist in Londen eiste duizenden levens Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder KUNST Donderdag 19 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad EEN POPULAIRE CLUB gaat een aantal dagen jubileren. Zij is een meer of minder succesrijke vereniging. Een vereniging, welke zeer veel vrienden heeft. Door duizenden wordt zij gerespecteerd. Zij is sterk, daardoor wordt zij ongetwijfeld benijd, doch oneindig groter is het aantal bewonderaars. Zeker is het, dat zij, die de stoot tot haar leven gaven o.w. de heren F. J. Savelkoel (president), W. Koers, C. Schipper en A. J. Met horst, nooit hebben gedacht of vermoed, dat de club zulk een vlucht zou nemen en zich zou uitbreiden en ontwikkelen tot de grootte en belangrijk heid van dit moment. Want van een onbetekenend groepje, uit puur idealisme van een paar anti-alcoholisten werd A.G.O.V.V, een vereniging, welke een woordje In het nationale voetbal meespreekt, ondanks de beschei den plaats, welke zij momenteel op de ranglijst van afdeling B in de eerste klasse bezet. Zij bezit thans één en dertig elftallen: drie in de KNVB. drie in de eerste klasse van de G.V.B., drie i,n de tweede en drie in de derde, twee In de junioren hoofdgroep en verder spelen nog twaalf junioren- en vijf pupillen-teams wedstrijden. Van 1927 af al in eerste klasse De geschiedenis van A.G.O.V.V. kan men in twee perioden indelen. Van 25 Oct. 1913 af was zij een ge heelonthoudersvereniging. Een club met een uitgesproken principe, waar aan voorlopig niet was te tomen, wat de naam ook naar voren bracht: Apei- doornse Geheel Onthouders Voetbal Vereniging Steeds Voorwaarts. Des ondanks was zij toch een vereniging als andere organisaties, met een geleidelijke ontwikkeling en succes sen. Zij telde zeventig leden. Het eer ste elftal speelde in den beginne in de tweede klasse van de Gelderse Voetbalbond. Maar al spoedig begon de opmars naar hogere regionen. In 1916 werd op ongeslagen wijze het kampioenschap behaald van deze bond. waarna promotie volgde naar de derde klasse een vierde was er toen nog niet van de Nederlandse Voetbalbond. Lang was het verblijf in de derde klasse niet. Eén seizoen had men maar nodig om hoger te komen. Het eerste eindigde als tweede, achter I-I.V.C, II uit Amersfoort, dat kampioen werd, doch no. twee kwam in aanmerking voor het spelen van promotiewedstrijden, tegen Theothor- ne. later Sportclub Dieren (Dieren), Quick (Kampen) en Wageningen. En met succes! De tweede klasse stond voor A.G.O.V.V. open. Dat was dus in 1917. T n dit jaar begon het tweede tijd- perk voor de club. Er werd af gestapt van het principe geheelont houder. Onder voorzitterschap van de heer "W. Koers ging men onder de n^m: Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder, ten strijde. Tussen haakjes: opmerkelijk is intussen dat duizenden in den lande thans nog spreken van De Apeldoornse Geheel onthouders, als zij het over A.G.O.V.V. hebben! Van dat moment af ging het niet zo gladjes meer met de presta ties. wat natuurlijk niet aan de naamsverandering moet worden toe geschreven. Vele jaren bleef AGOVV in de tweede klasse, terwijl zij in 1920 haar eerste gevoelige verlies leed. Zij verloor nl. haar beste linksbinnen, ie weten Joh. v. Cieeff. die in November van dat jaar overleed. Het jaar dat daarop volgde staat ech- ler als zeer belangrijk genoteerd. Men ging verhuizen. Het weitje aan de IN EEN PAAR REGELS "Cilmbezoekers in Londen en ver- -*• scheiden© provinciale centra zul len speelfilms van normale lengte in drie dimensies in de bioscopen zien, die thans speciaal voor dit doel wor den uitgerust. De voorbereidingen in deze bioscopen zijn thans in volle gang. Zij die deze films zien, zullen een speciale bril moeten dragen. B. en W. van 's-Gravenhage stellen voor een subsidie van f 15.000, een zelfde bedrag dus als het rijk beschik baar stelt, te verlenen voor de uitgave van de verzamelde werken van Louis Couperus. Het subsidie zal over zes jaren worden verdeeld. B. en W. wil len er de voorwaarde aan verbinden dat de gehele uitgave voor 1 Januari 1958 moet zijn verschenen. Hoenderparkweg werd adieu gezegd. Ais speelveld koos men Berg en Bos, welk terrein nu nog steeds wordt be zet. De toenmalige burgemeester mr W. Roosmale Nepveu opende dit ter rein, welke plechtigheid werd opge luisterd met een wedstrijd tegen de eerste klasser Be Quick (Zutphen), welke club met 3—1 verloor. De nieu we, rustige en beschutte omgeving in spireerde de „blauwen" tot grotere voetbaldaden. Bijna werd haar spel in de tweede klasse gehonoreerd, doch het ..overstapje" bleek te moeilijk. In de beslissende promotiewedstrijd wees Enschedese Boys A.G.O.V.V. terug, om zelf naar de eerste klasse te gaan, dank zij een 10-overwinning. Toch begon spoedig hierna de glorie! Jan Koers, later met hulp van M. G. Met horst, kwam op de idee een sterke adspïrantenafdeling op te bouwen, waarmee de grondslag werd gelegd voor de thans zo bloeiende jeugd groepen. In deze periode beschikte men over zeer goede spelers, te weten Gep Landaal, Henk Loois en Jan ten Kate. Vier jaar duurde het echter eer A.G.O.V.V. weer een kampioenskans kreeg," in een nek-aan-nek-wedloóp met Robur ét Velocitas. Men moest de laatste wedstrijd in Oosterbeek tegen de club van die naam slechts winnen om in een beslissingswedstrijd legen Robur uit te maken wie voor promo tie in aanmerking zou komen. Ooster beek zegevierde. Robur kwam daar door in het bezit van de titel en dank zij geslaagde promotiewedstrijden van een plaats in de hoogste klasse. T~\e spelers Marïus v. d. Kraats, Freek J. D. Mensink, Nol Koers. Ety Landaal, Gerrit Willigenhof, Jan ten Kate, Hannie v. d. Kraats, Gep Landaal, Rein Nijman, Jo Kluin, Jaap v. d. Kamp. Jan Braams en Han de Graaf zorgden in het seizoen 1926-1927 voor een extra bladzijde in hel ge schiedenisboekje van de jubilaresse. Zij vormden het elftal dat ongeslagen de titel behaalde. Zonder verlies werd ook in de promotiecompetitie gestre den. Hengelo en Rigtersbleek stonden machteloos. Respectievelijk mei 21, 32 en 51. 31 werd de eerste klasse binnengestapt. Hierin volgden er ge ruime tijd minder hoogtepunten, doch niettemin bliezen de blauwen hun partij behoorlijk mee (getuige de suc cessen in tornooien en op buiten landse trips behaald), zonder disso nanten, dus zonder degradatie, maar ook zonder kampioenschappen. Twaalf jaren na de entree in de eerste klasse w.erd A.G.O.V.V. pas goed in de strijd om de afdelingstitel gewikkeld. In het seizoen 1938—1939 werd om de eer gestreden met N.E.C. in een beslis sende wedstrijd te Nijmegen. Duizen den gingen naar deze stad. Vol ver wachting en hoop klopten de harten. Maar helaas men verloor. 0—2. De Nijmegenaren speelden daarna in de landscompetitie. Toch zou de kam- pioensvlag wapperen. Dat gebeurde voor de eerste keer na het seizoen 19411942. Quick was nog even een hinderpaal geweest maar deze werd genomen op onzijdig terrein van Go Ahead in Deventer. De strijd sloot op 1—1, doch het betere doelgemiddelde dat in dat jaar door de N.V.B. beslis send was gesteld wees A.G.O.V.V. aan. Aanvankelijk leek het er op als of zij de hoogste nationale voetbaleev, Nederlands kampioen, zou grijpen, of schoon tegen A.D.O. en Heerenveen werd gelijkgespeeld met dezelfde cijfers nl. 11. Maar Eindhoven verloor met 0—I, Hee'rónveen werd later met 4—0 Het huidige bestuur van A. G. O. V. V. Staande v.l.n.r.: J. de Weerd, P. Rood- been, J. A. Brou wer, H. Ronner en J. Mikkers. Zit tend V.l.n.r.: A. J. Methorst, T. J. D. Mensink, E. Lan daal, G. Willigen hof en H. Holt- inan. gekloptTegen Blauw Wit echter kwam de desillusie. De Amsterdam mers bleven beide keren in de meer derheid: 41 en 51. Wel werd nog van Eindhoven gewonnen, met 30- maar van A.D.O. werd met 25 ver loren, zodat A.G.O.V.V. tenslotte op de derde plaats eindigde achter A.D.O en Eindhoven. De Apeldoorners ble ven hierna steeds tot de favorieten behoren in het Oosten, doch pas in 19471948 werd het seizoen afgesloten wederom met het afdelingskampioen schap. De landscompetitie werd ook nu geëindigd met een derde plaats, terwijl S.V.V. algemeen kampioen werd. De overige mededingers waren Heerenveen, V.S.V., B.V.V. en Noad. De prestaties van de Apeldoorners mogen zeker verdienstelijk heten, dank zij een spel dat een technisch goed niveau bereikte. "p\at. A.G.O.V.V. over een aantal uit— blinkende spelers heeft beschikt, ligt voor de hand, hoewel zij een be scheiden plekje op de lijst van Ne derlandse internationals heeft. Het waren in totaal drie spelers van A.G.O.V.V. die de oranjetrui droegen nl. achtereenvolgens Jo Kluin (een maal), Gep Landaal (acht keer) en Mauk Weber (zes keer als AGOW-er en daarvoor vijftien maal als ADO-er) Heel dicht bij hel oranjehemd ston den Anton Gabriël en Hamp Dijk graaf. Verdere kopstukken van de vele tienlallen spelers die de blauwwitte kleuren verdedigden zijn: Beumer. Gertie Loois, Hanskamp, Peters, Jon ker, Klok en Ribbers, die allen één of meer keren in het Oostelijk elftal of andere vertegenwoordigende teams waren opgenomen. Doch buiten de lijnen mogen we ook zeer veel hulde brengen aan Han de Graaf (Oc tober 1949 overleden), oprichter van de kampeerafdeling welke na de be vrijding het levenslicht zag, aan W. Koers (ere-voorzitter, hij was vijf en twintig jaar achtereen voorzitter), A. J. Methorst, beiden .van de oprichting af lid, van wie de laatste veertig jaar onafgebroken bestuurslid is geweest een unieke prestatie! aan Th. ICockx en vele andere functionarissen, die een onschatbare werkkracht aan de dag legden om A.G.O.V.V. tot haar huidige peil te brengen. Behalve deze mensen, de makers van de historie te velde, mogen we de huidige ploeg niet vergeten: doel: Bremer; achter: Kruitbosch en Klok of v. Asselt; midden: Peters, Jonker, Dijkgraaf; voor: Beumer. Brummel, Hanskamp, Yntema en Loois. Ofschoon het elftal thans niet in een geweldige vorm steekt, is het toch een team dat een hechte eenheid vormt en vaak technisch knap spel laat zien, soms spectaculair, maar de productiviteit laat soms veel te wensen. De aanval is een tikje te week, doch wellicht zal hierin- zo hopen we, verandering ko- A .G.O.V.V. is vrijwel steeds zeer goed geleid, waardoor er een grote eensgezindheid en een mooie clubgeest ontstond, wat o.a. blijkt uit het grote aantal oud-leden dat nog steeds in de sfeer van de vereniging is opgenomen. Behalve de huidige president, Ely Landaal, verdienen ook nog van het energieke bestuur ge noemd tc worden: secretaris F. G. J. Mensink, penningmeester G. Willi genhof en de leden J. A. Brouwer, H. Holtman, J. C. Mikkers, H. Ronner, P. Roodbeen, J. de Weerd en A. J. Methorst. Ondanks perioden van de- IN ORANJEHEMD "DEHALVE de populaire Jan Elfring van Robur heeft Apeldoorn ook nog andere inter nationals gehad. Hét waren de A.G.O.V.V.-ers Jo Kluin, Gep Landaal en Mauk Weber. Jo Kluin, hel „Kanon van het Oosten" droeg voor de eerste en tevens laatste keer het oranje- hemd in het voorjaar van 1928. Op 1 April speelde hij als middenvoor tegen de Belgen in Antwerpen, welke wedstrijd zowel voor ons nationale elftal als voor onze plaatsgenoot onfortuinlijk ver liep. De wedstrijd werd met 01 verloren. En Kluin raakte al in het begin van de strijd, na een botsing bewusteloos. Nadat hij was opgeknapt speelde hij verder, on danks een bloedende oogwonde, want invallers werden toen niet toegelaten. Jo Kluin kwam nadien niet meer in aanmerking. Wel zat hij nog vijf maal op het reservebankje. De na tionale ploeg speelde die dag in de volgende opstelling: doel: v. d. Meulen; achter: Denis en v. Kol; midden: v. Boxtel, Massy en v. Heel; voor: Schipper, Tap, Kluin, v. d. Griend en J. Weber. Een jaar later maakte Gep Lan daal zijn entree in de ploeg, waar voor hij acht maal, zonder onder breking uitkwam, als rechtsbui ten. Vijf semï-interlandwedstrijden staan voorts op zijn naam. Mauk Weber. tenslotte werd gedurende de tijd dat hij voor A.G.O.V.V. speelde zes keer gekozen, voordien had hij als A.D.O.-er al vijftien maal de oranjetrui. gedragen. pressie welke er ongetwijfeld zijn ge weest, wel niet zo veel als hoogtepun ten, zit er toch* één opgaande lijn in het verenigingsleven van deze goed gefundeerde vereniging, met talentvol spelersmateriaal, met mooie terreinen waarbij behoorlijke accommodatie als een tribune, een clubhuis, dat Juli 1948 afbrandde, doch herrees als een pronkstuk enz. En straks zullen de le den als cadeau kleedkamers aanbie den. Duizenden jongeren bracht AGOVV, dank zij hel organisatietalent van haar bestuurderen, van de straat naar het echte voetbalveld, waarop vreug de en sportieve besteding van de vrije tijd werd gevonden. Resumerend: de blauwen hebben een goede tijd in het vooruitzicht, waarin zeker nog wel kampioenschappen zijn weggelegd. 'T'enslotte volgt hier nog het pro- gramma van de herdenking: Aan de viering van het jubileum gaat een herdenking van de overleden leden vooraf, nl. op 21 Februari. Op de oprichtingsdatum. 25 Fe bruari, wordt er een buitengewone ledenvergadering gehouden en des avonds komt ook de Club van 25- jarigen (waartoe diegene behoren, die reeds 25 jaar of langer lid zijn), bijeen. Zaterdagmiddag 28 Februari is er een receptie van 3 tot 5 uur, gevolgd door een feestavond voor de K.N.V.B.- leden en hun dames, 's Zondags is er feest voor de G.V.B.-leden en 's Maan dags voor de juniores. Op 3 Maart is er een feestavond voor de donateurs. Tenslotte zijn de avonden van 4 en 5 Maart gereserveerd voor de Suppor tersvereniging. Alle feestelijkheden gebeuren in het clubhuis. In verband met het 40-jarig bestaan is A.G.O.V.V. dit jaar de organisatie van het V.O.E.K.-tornooi toegewezen. Voorts zal er in de loop van het voor jaar een jubileumwedstrijd worden gespeeld, vermoedelijk tegen P.S.V. Aan ieder lid zal voorts een jubi leumboek, samengesteld door de he ren Roodbeen, Mensink en Holthuis, in bescheiden vorm, waarin de geschiedenis van A.G.O.V.V. wordt belicht, worden uitgereikt. Het zal nog deze maand van de pers komen. Het eerste van dc „blauwen", zoals het nu in de competitie uitkomt. Staande v.l.n.r.: Beumer, Loois, Yntema, Hans kamp, Brummel. en grensrechter De Boer. Zittend v.l.n.r.: Peters, Kruit bosch, Bremer, Van Asselt, Dijkgraaf en Jonker. Veel gevaarlijker dan het water Februari 1953 zal in de geschiedenis bekend blijven om de watersnood, welke Engeland en Holland, en in mindere mate ook België getroffen heeft. Nu evenwel alle aandacht geconcen treerd is op de aanval van erfvijand no. 1. het water, wordt een minder spectaculair optredende belager, de mist, vergeten. Toch dient, in dit geval, Engeland er rekening mee te houden, dat, waar het hoge water honderden slachtoffers heeft gemaakt, er duizenden op reke ning van de mist komen. Interessant is dan ook het artikel dat kort voor de watersnood in het Britse weekblad „The Economist" over dit onderwerp verscheen en waaraan wij enige gegevens ontlenen. In geheel Londen was het aantal ge registreerde sterfgevallen in de week van 6 tot 13 December 1953: 4703, tegen een aantal van 1852 in dezelfde week van 1951. In het gebied van het Graaf schap Londen steeg het aantal sterf gevallen, volgens de gezondheidsdienst, van 945 in de week van 30 November lot 6 December jl. tot 2484 in de vol gende week. Even erg als cholera. Ook geeft de gezondheidsdienst in lichtingen, hoe dit uitzonderlijk grote aantal doden zich verhoudt tot het aantal, bij dergelijke gelegenheden in het verleden. In de week van 13 tot 20 December 1873, in welke week ook een zware mist voorkwam, waren er 243 sterfgevallen meer dan normaal per iedere millioen inwoners. Toen het hoogtepunt van de laatste cholera-epidemie bereikt was dit viel in de week van 29 Juli tot 4 Augustus in het jaar 1866 lag het •aantal sterfgevallen 426 boven het nor male peil. Voor de week, waarin de grote griepepidemie van 1918 haar hoogtepunt beleefde, was dit cijfer 785. De mistweek in Dec. 1952 kostte aan 445 mensen, boven het normale aantal, het leven. Hart en longen. Het totaal aantal ziektegevallen is minder eenvoudig te berekenen. De voorzitter van de Noodbeddendienst in Londen, aan wie aanvragen kunnen worden gericht voor de toelating van acute gevallen tot het ziekenhuis, heeft aangetoond in welke mate het werk van de Dienst toegenomen is in de mistweek. De aanvragen, berekend als een variabel wekelijks totaal, ziet men op nevenstaand kaartje. Terwijl op 1 Januari 1951 tijdens het hoogtepunt van een griepepidemie, 293 aanvragen werden ontvangen en 185 Advertentie) Haak Uw bloed zuiver mei Kruschen Sails. En voorkom zo Rheumaiische Pijnen De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekken- de onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij' een regelmatig gebruik van Kru schen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koopt vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. Kamperveen gaf f 63 per inwoner KAMPEN. Het medeleven van de bewoners van IJsselmuiden, bij Kam pen, met de slachtoffers van de wa tersnood, is wel tot uitdrukking ge komen in het grote bedrag dat aldaar is ingezameld. In geld en natura (vee en veevoeder) is in IJsselmuiden f 114.148 ingezameld, dat betekent f 67.10 per gezin of f 15.20 per inwo ner. In deze gemeente spande het kleine Kamperveen de kroon, dat f 38.172 voor zijn rekening nam (in geld en natura). Dit is niet minder dan f 263.20 per gezin of f 63.60 per hoofd, een bedrag dat zeker tot de hoogste in den lande kan worden ge rekend. Profiteurs van de watersnood AMSTERDAM. De politie van het bureau Mosplein hield een 41-jarige slager en een 19-jarig meisje aan, terzake van oplichting ten nadele van de slachtoffers van de waters nood. Zij waren bezorgers van een weekblad. Bij het laatste nummer van dit blad was een gTatis extra bijlage gevoegd met foto's etc. van de rampgebieden. De bedoelde bezor gers hadden de indruk gewekt, dat daarvoor een t.jdrage ten behoeve van de slachtoffers •/an de waters nood kon worden gegeven. I" 3 ont vangen gelden hadden zij te eigen ba.e aangewend. gevallen in het ziekenhuis werden op genomen, waren de overeenkomstige getallen voor 9 December resp. 492 en 390. In de hele maand December was het aantal aanvragen voor patiënten met ademhalingskwalen bijna vervier voudigd. Het aantal aanvragen voor personen, lijdende aan hartkwalen was bijna verdrievoudigd. Rook en zwavel. Deze statistische gegevens zijn ver geleken met die van het Graafschap Londen. Hierbij is gebleken, dat bijna de gehele totale vermeerdering van het aantal sterfgevallen te wijten is aan ademhalings- of hartkwalen. Dit niet verwonderlijk als men weet, dat het graafschap eveneens heeft meegedeeld, dat de rook- en zwavel- dioxyde-verontreiniging van de lucht op 7 en 8 December een hoogtepunt bereikte en alle records, tot twintig jaar terug, sloeg. Zo dient Engeland ook op een twee de front te kampen. En wel tegen de mist, die een vijand is, welke heel wat moeilijker zal zijn te bestrijden dan die andere onverwachte vijand, het water. 2,000 I 800 V4 O Wie het kleine niet eert. Aandoenlijke steun (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG. In haar padvinders- costuum stond het „kaboutertje" van nauwelijks enige turven hoog voor de gewichtige man van het Nationaal Rampenfonds. „Ik heb al wel drie dagen rondge lopen om de mensen te helpen", ver telde het kittige meisje, „maar ik heb geen geld. Toen zag ik hier het bord Nationaal Rampenfonds naast de deur. Nou en toen heb ik maar aangebeld. Kan ik misschien'iets voor u doen?" Kijk, het medeleven met de slacht offers van de watersnoodramp van de jeugd en evenzeer van de volwassenen in binnen- en buitenland blijkt niet altijd uit de rijke gaven in geld en goederen, die bij het Rampenfonds binnenstromen, maar ook en heel dui delijk uit de kleine offers van hen, die zelf weinig te missen hebben. Een Italiaans meisje verkocht haar pop en schonk de opbrengst aan Ne derland. Een Scheveningse vrouw kwam haar portemonnaie omkeren met een niet eens onaanzienlijk bedrag. Op velschillende tankers van de Ne derlandse oliemaatschappijen hebben de Chinese leden van de bemanning even grote bedragen geofferd als de Nederlandse officieren! Een Zwitser, die wilde steunen, vroeg, of het overstroomde gebi6d groot is en of er erg veel vernield is. „Ga zelf maar eens kijken", adviseerde men hem. Maai- onmiddellijk ant woordde hij: „Ik dank je hartelijk. In een land, dat onder de zeespiegel ligt. hebben ze mij niet gezien Men biedt postzegelverzamelingen aan en allerlei sieraden en andere voorwerpen. Een gedeelte van de gaven ontvangt Prins Bernhard rechtstreeks, zoals en kele keren vijf francs van Franse kinderen, maar ook een cheque van 10.000 dollar van een Amerikaan. Het spreekt vanzelf, dat al deze bedragen spoedig ter bestemder plaatse terecht komen. Het is niet vreemd, als aan de Prins bedragen worden toegestuurd. Men kent hem, ook in het buitenland. On begrijpelijker is het, dat ook willekeu rige anderen verrast worden met gif ten, uiteraard eveneens ter versterking van het Rampenfonds, Zo ontving de burgemeester van Rotterdam van een Duitse student vijf mark. Een esperantist in Denemarken maakte vijftig kronen over aan een esperanto-vriend in Eindhoven. Een bloemist in Parijs zond 10.000 francs aan een bevriende relatie in ons land met een duizendvoudig excuus, dat hij niet meer te missen had. Inder daad vertegenwoordigen deze 10.000 francs voor die Parijzenaar een grote som. Prinses Wilhelmina. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben elk afzon derlijk het Rampenfonds op royale wijze bedacht. De door hen geschon ken bedragen wensen zij echter niet bekend gemaakt te zien.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3