De gaten van Schouwen geven grootste zorg Tweede Kamer bespreekt het ontslagrecht Eerste Kamer blijft bij begroting Financiën steken Evacué's naar platteland Egypte eist Suez-kanaal INDONESIË Donderdag 19 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Sprekend bewijs van wijziging in sociale verhoudingen (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. Hoezeer do sociale verhoudingen zich in de laatste vijftig jaar hebben gewijzigd, blijkt wel overduidelijk uit het wetsontwerp tot wij ziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, zo betoogden vele sprekers bij de voortzetting van de behandeling van genoemd ontwerp Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. Niet langer wordt arbeid als koopwaar beschouwd; voorop is komen te staan de zedelijke ver houding tussen werknemer en werkgever. Gelijk bekend is beoogt dit ontwerp een verlenging der ontslagtermijnen bij langdurige dienstbetrekking, een tegengaan van kennelijk onredelijk ontslag, het openen van de mogelijkheid tot herplaatsing, een nieuwe regeling van ontslag Ingeval van ziekte en een verbod bij oproeping in militaire dienst. Tegen de eigenlijke inhoud van het ontwerp werden maar weinig bezwaren Ingebracht bijvoorbeeld door mr Van Rijckevorsel (K.V.P.) op stylistische gronden. De heer Stapelkamp (A.R.), gesteund dotor freule Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) zouden uit sociale overwegingen ook ingeval van ziekte graag een absoluut ontslagverbod zien. Arbeidsrechtspraak en B.B.A. knelpunten Het debat spitste zich op twee an dere punten toe: de verhouding tussen dit wetsontwerp en het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen enerzijds en de rechtspraak in de arbeidszaken anderzijds. Met uitzondering van de communis ten, die thans anders dan enkele jaren geleden het B.B.A. beslist wilden handhaven, was men het er over eens, dat vroeger of later dit noodbesluit plaats zou moeten maken voor een andere en definitieve regeling. Prof. Lemaire (K.N.P.) stelde de principiële vraag in dit verband of de administra tieve controle van de Gewestelijke Arbeidsbureau's op de ontslagen zich wel verdraagt met onze grondwet. Naar zijn oordeel behoort deze con trole zo spoedig mogelijk te verdwij nen. Mejuffrouw Tendeloo (P.v.d.A.) daarentegen maande tot grote voor zichtigheid in dezen. Ook zij onder schreef, dat men noodbesluïten niet langer moet handhaven dan nodig is. Maar het B.B.A. is lang het gekste noodbesluit niet; het heeft zelfs een zeker burgerrecht verworven. Eerst heeft het heilzaam gewerkt voor de werkgevers, nu voor de werknemers. De heer Van Rijckevorsel meende dat het handhaven van het B.B.A. het huidige ontwerp „iets onwezenlijks" geeft, hij drong er op aan de sleutel artikelen van het B.B.A. aan te pas sen aan en in te passen in het Bur gerlijk Wetboek. Arbeidsrechtspraak. De aarzeling van vele afgevaardig den met betrekking tot de afschaffing van het B.B.A. moet worden verklaard uit de onzekerheid, die nog bestaat over de arbeidsrechtspraak. Op het ogenblik is de situatie zo, dat de Ar beidsbureau's goed en vlotter werk doen dan de rechterlijke instanties, meende freule Wttewaal. Bovendien bestaat het gevaar, dat de rechter te zeer theoreticus zou blijken te zijn. Algemeen was het oordeel, dat de rechtspraak in arbeidszaken snel, zeer snel zal moeten zijn, wil de werk nemer niet de dupe worden. Deze rechtspraak zal bovendien persoonlijk moeten zijn, voegde mejuffrouw Ten deloo hieraan toe. Zij drong aan op een actieve kantonrechter met ruime bevoegdheden. Mr Van der Feltz (C.H.) waar schuwde tegen een te grote speciali satie, terwijl hij bovendien de vrees uitte, dat een speciale arbeidskamer met deskundige leken bijzitters niet altijd voldoende objectief zou oor delen. Ook prof. Lemaire wenste vast te houden aan beroepsrechters en ver beteringen aan te brengen binnen het kader van de bestaande rechtelijke organisatie. De heer Stapelkamp daarentegen hield een krachtig pleidooi voor de bedrijfsrechtspraak, die op mars is. De regering bestede de nodige aandacht aan deze groeiende maatschappelijke Tegen de uitspraak van het proces van Oradour. Als protest legen de uit spraak van het proces van Oradour, hebben Elzassers in Straatsburg het monument voor gevallenen bedekt met een grote rouwsluier. kracht. Het speet hem dan ook, dat onze grondwet de ontwikkeling van deze vorm van rechtspraak enigermate in de weg staat. Hij wenste een wette lijke status aan de bedrijfsrechtspraak te geven, teneinde snelle beslissingen te verkrijgen. Tenslotte vroeg de A.R.-afgevaar- digde de minister op korte termijn overleg terzake met het bedrijfsleven te plegen. Minister Donker zal hedenmiddag antwoorden. VERLIESLIJ ST RODE KRUIS (ntorinatieburcau van het Nedcr- landschc Roode Kruis. 13c l(jst van slachtoffers waters nood. Uitgegeven 18-2-"53. HALSTEREN. Geborgen en ge ïdentificeerd: Van den Berg, Jo hannes Adrianus Antonius, geb. 11-2-03 te Halsteren, laatste adres: B 47; Rampart, Laurentius Marinus Cornelis, geb. 22-1-17 te Halsteren, laatste adres: B 113; Roks, Petro- nella Maria Elisabeth, geb. 28-4-37, laatste adres: B 338; Paulus, Cor nelis, geb. 14-10-43, laatste adres: B 329; Van Meer, Simon, geb. 31- 5-04 te Halsteren, laatste adres: B 337. KORTGENE. Geborgen: Verburg, Leendert, geb. 20-4-31 te Kortgene, laatste adres: Torendijk 371. NIEUWE TONGE. Geborgen: Van Balen, Cornelis J., geb. 6-10- 40, laatste adres: Klinkerl.weg 35; Van Balen. Jan, geb. 22-2-05, echt genoot van T. P. van Weenen, laatste adres: Klinkerl.weg 35; Van Erkel, Adrianus, geb. 3-5-49, laatste adres: Battenoordsedijk 24. NIEUW VOSSEMEER. Geborgen en geïdentificeerd: Meeus, Laurina, geb. 30-10-23 te Nieuw Vossemeer. laatste adres: Paardenhoek 369; Van Dijk, Paulina, geb. 10-1-66, weduwe van Marinus Barend v. d. Male, laatste adres: Pelsendijk 330. STAVENISSE. Geborgen en ge ïdentificeerdWesdorp. Petronella, geb. 29-10-77 te Stavenisse, echtge noot van Marinus Oostdijk, laatste adres: Kerkstraat A 345. Adviezen financiering herstel DEN 1IAAG. De Eerste Kamer heeft alleen de Dinsdag nodig gehad voor de behandeling van de begroting van Landbouw, maar is gisteren in de beraadslagingen over de begroting van Financiën blyven steken. Dinsdag zal er mee worden voortgegaan. In de kring van de heer Pollema (CH) heerst, zei deze, over de industriefinan ciering de ongerustheid dat de Staat hier gaat over wat des burgers is. Hy drong er op aan dat de private sector zoveel inogclyk voorop zou staan. Prof. Hcllcma (AR) wilde de extra lasten voor het bedrijfsleven zo spoedig mogelyk zien verdwijnen. Het is niet in te zien, waarom het inkomen van een commissaris drievoudig moet wor den belast. Hij bepleitte een veel soepeler stand punt van de fiscus met betrekking tot de studie. Het verlenen van beurzen zou dan ook in ruimere mate kuhnen geschieden. De heer Teulings (KVP) constateer de dat we nu staan voor de financie ring van het herstel van het door de watersnood verlorene, voor de bevor dering van de werkgelegenheid en voor de oplossing van het huurpro- bleem. Voor de herstelfinanciering kan, betoogde hij, de tegenwaarderekening ons helpen. Voorts zou kunnen worden geleend. De heer Van Tilburg (PvdA) achtte belastingverlaging voor het bedrijfsle ven niet primair, maar afgewezen heeft zijn fractie dit niet. Hij toonde zich on gerust over de vertraagde naleving van gemaakte afspraken in Benelux over de accijnzen. De heer Molenaar (V.V.D.) wenste meer afficiency in de administratie. Het departement van Financiën zou daartoe toezicht kunnen uitoefenen op andere departementen. Hy zou gaarne een natioualc lening aan de markt zien gebracht. Tegen de Het Koninklijk paar ontving militairen SOESTDIJK. H. M. de Koningin en prins Bernhard hebben op het paleis Soestdijk gasten ontvangen van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben verleend bij de watersnood ramp. De Koningin heeft elk der be velvoerende officieren persoonlijk bedankt en haar waardering uitge sproken voor het werk, dat zij hier hebben verricht. Het gezelschap be stond uit: Brigadier general R. R. Hendrix, commandant van de Ameri can Military Relief Organisation; lui tenant kolonel P. A. Wood, namens de Engelse en Canadese Royal Engineers; de kolonel Chr. L. L. Robert, com mandant du premier regiment de génie; de Belgische luitenant kolonel P. L. Beatsle van het achtste genie- constructiebataljon; de Amerikaanse majoor W. Lamb van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten en de lieutenant commander T. M. Griffin van de Amerikaanse marine. De Engelse cap tain Casement van het Royal Naval Rhine Squadron kon niet aanwezig zijn. omdat hij door de mist van Zee land uit niet tijdig genoeg Soestdijk heeft kunnen bereiken. Voorts woon de luitenant-generaal Buurman van Vreeden de ontvangst bij. inflatoire (endenzen bij de financiering van de herstel werken dienen naar zijn oordeel zoveel mogeiyk deflatoire ten- denzen te worden opgewekt. Onbillijk en onrechtvaardig noemde de heer Molenaar de extra-winstbelas ting voor particuliere ondernemers en de commissarissenbelasting. Hij vroeg van de regering hoofdlijnen van de weg, welke zij wil volgen om de span ningen op fiscaal gebied te vermin deren. Daarmee waren de algemeen finan ciële beraadslagingen geëindigd. De Eerste Kamer heeft nog de wets- DELFT. Een groot aantal evacué's zal in de eerstkomende dagen Delft verlaten en een onderdak vinden in de randgemeenten. Zo zal Pynacker be woners opnemen uit de plaatsen 's-Gravendeel en Numansdorp. Het streven is er lil. op gericht om de in woners van eenzelfde plaats zoveel niogelyk by elkaar te houden. De studentenpaviljoens welke door de studenten ten dele voor de evacué's waren afgestaan, zullen weldra weer ter beschikking van de studenten zijn. Ook zal in enige scholen liet onderwijs kunnen worden hervat. De plannen zoals die aanvankelijk waren vastgesteld, ter viering van het 21 ste lustrum van het Delftse studen tencorps, zullen niet doorgaan. ontwerpen tot wijziging van de werk loosheidswet, tot wijziging van de wet op de rijksverzekeringsbank en de ra den van arbeid en de wijziging van de organisatiewet sociale verzekering goedgekeurd. Dat gebeurde ook met het dezer da gen door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp tot vaststelling van voorschriften ter bescherming van schuldenaren en met betrekking tot de burgerlijke en strafrechtspleging en het administratieve recht wegens bij zondere omstandigheden ontstaan dooi de watersnood. CAIRO. Een Egyptische regerings woordvoerder heeft vanmorgen le Cairo verklaard, dat Egypte, Groot- Brittannië volgende week officieel de eis zal stellen zijn troepen uit de Suez- kanaalzone terug te trekken. Hij zeide dat premier-generaal Naguib de Britse ambassadeur te Cairo een nota zal overhandigen, waarin de Britse rege ring zal worden verzocht onverwijld besprekingen over terugtrekking dezer troepen te openen. E.D.G .-ministers te Parijs bijeen PARIJS. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland wordt vandaag in Parijs verwacht voor besprekingen met zijn Franse ambtge noot Bidault. Vandaag zal Bidault een onderhoud hebben met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Beyen. Het betreft voorbesprekingen in ver band met de vergadering van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der zes landen van het EDG-%'erdrag en het plan-Schuman, volgende week te Rome. Uienprijzen stijgen BRUINISSE. De eilanden Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland en Tholen zijn de eilanden waar meer dan 60 van de Nederlandse uien wordt geteeld. Nu al deze eilanden zijn geïnundeerd stijgen de uienprijzen. Zij zijn thans opgelopen tot 60 cent per kg. Nekkramp in Ermelo niet ernstig van aard DEN HAAG. Naar wij vernemen, is de toestand van de militair in de ka zerne te Ermelo, bij wie nekkramp is geconstateerd, niet verontrustend. De ouders van de patiënt zijn onmiddellijk ingelicht. De militairen worden niet in de kazerne geconsigneerd, maar wor den voorzien van sulfatabletten en krijgen zoveel mogelijk buitendienst om onnodig contact in de kazerne te vermijden. f 25.000 voor 19138 DEN HAAG. In de 518de Staats loterij, vierde klasse, vierde lijst, is een prijs van f 25.000.gevallen op lot no. 19138. Dagorder Koningin: Bijzondere waardering voor alle hulp SOESTDIJK. De Koningin heeft gisteren een dagorder uitgevaardigd, bestemd voor het personeel van zee-, land- en luchtmacht, tevens voor de militairen uit het buitenland, die hulp hebben verleend. De Koningin zegt daarin: Nu het reddingswerk in de over stroomde gebieden en het voorlopig dichten der dijken, voor zover dit mo gelijk is, toelaten dat de militaire hulpverlening grotendeels beëindigd wordt, wens ik mijn bijzondere waar dering te uiten voor de offervaardig heid, ijver en bekwaamheid, waar mede deze zware taak door de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Land macht cn de Luchtstrijdkrachten is uitgevoerd. Gij hebt daarbij de uitnemende hulp gehad van de leger-, marine- en lucht machtcontingenten van verschillende mogendheden. Gezamenlijk hebt gij, in samenwer king met de niet-militaire organisaties, personen en groepen van personen, die met en naast u hun offervaardigheid en arbeidskracht aan de eerste leni ging van de nood gaven, de burger lijke autoriteiten, die de leiding en de verantwoordelijkheid voor de nood maatregelen hadden, de onmiddellijke eerste hulp gegeven, die zij bij de moeilijke laak, waarvoor zij gesteld waren, nodig hadden. Tevens heeft de Koningin het vol gende schrijven gericht aan de minis ter-president: De bijzondere waardering die ik in bijgaande dagorder uit voor de bij drage die de militairen brachten voor de eerste leniging van de watersnood, geldt uiteraard in dezelfde mate voor de talrijke niet-militaire autoriteiten, organisaties en personen, die mede ge arbeid hebben aan het reddingswerk in de watersnoodgebieden. Van Fleet spreekt geruchten tegen WASHINGTON. Generaal James Van Fleet, voormalig bevelhebber van het achtste leger in Korea, heeft pers berichten tegengesproken, volgens welke hij een offensief in Korea op dit ogenblik aanbevolen zou hebben. Van Fleet sprak ook hem toegeschreven verklaringen tegen, dat hij het gebruik van atoomartillerie in Korea overwo gen had. Ir Maris over de schade (Vervolg van Voorpagina). De weg DordrechtMoerdijk is weer droog cn zal binnen een week waar- schijnljjk weer berijdbaar zijn. De oude rybaan was niet ernstig bescha digd. Dc in aanleg zijnde tweede rij baan wel. Een groot gat bij de haven van Oud dorp in dc kop van Goeree is al boven water gebracht, cn aan een tweede gal wordt gewerkt. Dank zij waarde volle hulp van dc militairen zijn alle kleinere gaten al dicht. Binnen een maand lioopt men enkele polders in de omgeving van Ouddorp al droog te hebben. Het werk hier is veel een voudiger dan op Schouwen, omdat binnendijken Goerce-Overflakkee in compartimenten verdeelden en deze dijken tevens communicatie mogelijk maken. Het gat bij Herkingen zal bij het eerstkomende dood tij waarschijnlijk dichtvallen. Een begin is gemaakt met het dichten van het gat bij Den Bommel. In Noord-Brabant is het iand van Keusden en Altena alweer afgesloten van het buitenwater. Men is druk doende het gebied weer leeg te malen. De galen in de Zuidelijke oever van Amer en Hollandsch Diep, en ook die ten Zuiden van de brug van de Moerdijk, zijn vrijwel alle tot boven hoog water dicht. Maandag wordt be gonnen met versteviging der kaden. Ten Oosten van Willemstad zit nog een vrij groot gat. Men probeert dit met zinkstukken omhoog te werken. Aldus geschiedt ook met een diep gat ten Westen van Willemstad bij de daargelegen fortificaties. "Verder Westwaarts in Brabant hebben de Amerikanen een groot aantal gaten gedicht. Nederlandse troepen hebben deze werkzaamheden thans weer over genomen. Bij Nieuw-Vossemeer heb ben Franse genie-troepen belangrijk Kei van Amersfoort AMERSFOORT. De Amersfoortse kei dreigt een steen des aanstoois te worden. In 1903 is de kei ontdekt door „Spekkie" (de bijnaam van een des tijds bekende Amersfoorter) onder het wegdek van de Varkensmarkt, het toen nog niet beruchte verkeersplein in het hartje van Amersfoort. Voor de kei is 1953 dus een jubeljaar. Gezien de omstandigheden besloot het kei-comité de feestelijkheden een jaar uit te stel len. Kort daarop kwam uit de burgerij een suggestie om de kei in de Ooster- schelde te deponeren als eerste bij drage voor het dichten van de zee gaten. De keientrekkers zouden dan voor de laatste maal in actie komen mits zij zich in het bezit stellen van een certificaat. De opbrengst van deze certificaten zou in het Rampenfonds komen. Op deze wijze wil men dat Amersfoort van de naam keistad af komt. Voor de Amei-si'oorters betekent dit voorstel de knuppel in het hoender hok. Er zijn heftige voor- en tegen standers. Het ziet er naar uit, dat de groep, die de kei in Amersfoort wil houden, belangrijk sterker is. Vijf ton schade Eabrieksloods brandde in Warffum (Pr.) GRONINGEN. Een felle uitslaande brand heeft in de afgelopen nacht een grote emballageloods van een conser- venfabriek te Warffum verwoest. Het vuur, dat omstreeks negen uur door een passerende arbeider werd ontdekt, greep snel om zich heen. Dank zij de samenwerking tussen de bedrijfsbrand weer en de brandweercorpsen uit Warffum, Baflo en Usquert kon over slaan naar het fabrieksgebouw echter worden voorkomen. De emballageloods ging evenwel in de vlammen op. Ver zekering dekt de schade, die op 500.000 gulden wordt geschat. werk verzet. Van Nederlandse zijde is men nu bezig de grote stroomgaten die hier ontstonden te dichten. Het Zuidelijke gat is in zijn afmetingen al beperkt. De gaten bij Willemstad, die de rijweg ten Zuiden van de Moer dijk onder water deden lopen, zijn alweer gesloten en begonnen kan worden met het droogmalen van dit gebied. Weliswaar komt de weg dan weer droog, maar vast staat reeds, dat zowel de oude als nieuwe rijbaan belangrijke schade hebben gekregen en herstel nog wel enige tijd zal vor deren. Ook de spoorbaan heeft ern stig geleden. Aan het slot van zijn overzicht, constateerde ir Maris nogmaals, dat de gaten van Schouwen de grootste zorg geven, omdat hier een zand bodem ligt ivaar bijzonder diepe gaten in zijn weggeslepen. We zun buitengewoon kwetsbaar met onze beschadigde dijken en noodkeringen, kunnen ernstige stormen helemaal niet en matige stormen misschien niet doorstaan, aldus ir Maris. Wachtman overleden na aanval ROTTERDAM. De 65-jarige wachtsman Jacob Maltha uit de Mathe- nesserstraat, die in een walhuisje aan de Willemskade door een Finse zeeman met een hamer werd geslagen, is in het ziekenhuis Coolsingel overleden. Collecte te eigen bate NIJMEGEN. De Koninklijke Ma rechaussee te Nijmegen heeft aange houden een 20-jarige jongeman die in militair uniform gelden inzamelde, zogenaamd voor de watersnoodslacht offers, maar hel geld in eigen zak stak. Kamerlid aangereden DEN HAAG. Het lid van de Eerste Kamer, mr G. Kolff (CH) is, komende uit het gebouw der Eerste Kamer, op het Binnenhof, aangereden door een wielrijder. Hij werd aan het hoofd ge wond. Nadat een arts eerste hulp had verleend, kon mr Kolff zich naar zij:i hotel begeven. Zijn toestand is niet ernstig. Nieuw Statenlid gekozen DEX HAAG. Bij besluit van dc voorzitter van het Centraal Stem bureau is benoemd verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Gel derland, de heer J. R. Ververs te Winterswijk, in de vacature J. Mek- lang, die voor het lidmaatschap heeft bedankt. Zesjarig meisje stak plotseling over DEN HAAG. Gistermiddag om 15.10 uur is hel; 6-jarige meisje J. J. van der Z. uit de Haringstraat door een passerende auto aangereden. Het meisje was op slag dood. De auto werd bestuurd door de 28-jarige J. W. uit Den Haag. De aanrijding werd veroorzaakt doordat het kind onvoor zichtig de weg overstak. De bestuur der treft volgens de politie geen schuld. VAN EN OVER HULP UIT INDONESIË. Woensdag was in Djakarta 1 millioei: gulden gestort op de hoofdrekening van het Centraal Comité Watersnood Nederland. Ondertekening van de nieuwe Brits- Egyptische overeenkomst in Cairo. Ralph Stevenson tekent voor Engeland en generaal Naguib voor Egypte de overeenkomst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2