Toneelgroep „Theater" start in September HORLOGE DEKKER Patiënten weten hoe laat het is Vitrages - Overgordijnen - Vloerbedekkingen Zij heeft drie jaar nodig om haar nut te bewijzen PARIJSE POLITIE HELPT „Prins Hendrik" jubileert Donderdag 19 Februari 1953.NIEUWE APELDOORNSE COURANT GESCHENK VAN SUPPORTERS Het geriefelijke recreatiezaaltje, dat vcor de patiënten van het dr Van Seventersanatorium kon worden ge bouwd d3nk zij de mildheid van de Apeldoornse burgerij, werd Dinsdag avond gecompleteerd met een fraaie electrische klok, vrijwel het enigste „stuk" dat aan de inrichting van de ontspanningszaal nog ontbrak. Deze bijdrage werd geleverd door de supportersvereniging „Nico Regter" en voor deze spontane en sympathieke geste bracht de heer H. Koldenhox de milde gevers hartelijk dank. Bij de aanbieding waren ook de pa tiënten van het sanatorium vertegen woordigd. Er volgde een bijzonder aardig en op hoog peil staand muziek programma, afgewisseld met een ver bluffende demonstratie goochelen, het eerste verzorgd door het Apeldoorns Politie-orkest, terwijl Truxo de goocheltoeren voor zijn rekening nam. In zijn openingstoespraak richtte de heer Koldenhof namens de „Zuster Tonnie-actie" woorden van hartelijke dank tot de supportersvereniging „Nico Regter" en wel in het bijzonder tot de heer Van Laar, die het contact tussen" de supportersvereniging en het dr Van Seventersanatorium heeft ge- Rampenfonds 1953 Verantwoording Administratie Nieuwe Apeldoornse Courant. Een courantenbez. N.A.C. f 8.50 De bezorgers v. d. Nieuwe Apeld. Courant: 10 pet van hun vacantiegeld - 116.75 Schroder, Rotterdam - 1.50 (*- Wat is er te doen? Centraal-Theater, van 1318 Febr. 'hoofdnummer: „Verboden te kus- sen", alle leeft., li) en 21 uur. Woensdag 18 Febr. 14.30 uur. Donderdag 19 Febr., 19 en 21 uur, hoofdnummer: „Prima Ballerina", alle leeft. Minerva-Theater, van 1319 Febr. hoofdnummer: .Geluidsbarrière", prol. 14 jaar, 18.45 en 21 uur, Woensdag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 1119 Febr. hoofdnummer: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 18.30 en 20.45. Tivoli-Theater v. 13-18 Febr. hoofd nummer: „Anna", 14 jaar, prol., 14.30, 18.45 en 21 uur. Café-restaurant Marktzlcht. Show-or kest Jossy Huygens Donderdag 19 Febr. Bordelaise. 20 u., voordracht H. Lokkerbol voor de Ver. tot steun aan het Kon. Wilhel- mmafonds voor de kankerbestrij ding. Donderdag 19 Febr., Tivoli-Theater, 20 uur, Hoofdstad-Operette „Ge- schichten aus dem Wienerwald". pohderdag 19 Febr. Hof van Gelre 20 uiir Prop.avond Volksonderwijs. Donderdag 19 Febr. Toneelzaal Kon. Paleis 20 uur, Jubileumuitv. „Prins Hendrik". Donderdag 19 Febr. Centraal-Theater 19 en 21 uur hoofdnummer „Prima Ballerina". Alle leeftijden. .Vrijdag 20 Febr., Ambachtsschool, 19.30 uur, ledenverg. Ver. tot Bevordering van. Nijverheidsonderwijs te Apel- d.oorn. Zaterdag 21 Febr. Hof van Gelre. 20 uur, Uitv. Toneelver. „Door Vrijheid Verenigd", opv. van „Morgenrood". Zopdfig,22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Maandag 23 Febr. Poort van Kleef, *19.30 Prbpaganda-feestavond B. O. L. H.B. O. G., HooilandKlaren- ;beek. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds P. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur,, ;A.M.G. de Spotvogels. Dinsdag 17; Maart, zaal Bienefelt. van Kinsbergehstraat, 19.30 uur, alge- mené ledenverg. Coöp, Vooruit. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon- sleiling „Franse wandtapijten van .'heden" en.gouaches van Mare Saint tSaëns tot 16 Maart 1953 (dagelijks van 105 uur. 's Zondags, van 1—5 uur. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling dieoe. dat .in de ageoda siechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welké per advertentie In de N. A. Crt rijn aangekondigd. legd. Met enig ceremonieel onthulde daarna zuster Tonnie de electrische klok. Met een reeks vrolijke klanken luid de het Apeldoornse Politie Orkest het feestelijke gedeelte van de avond in en uit het hartelijke applaus bleek wel hoezeer dit optreden op prijs werd gesteld. Ook de twee dames in het orkestje oogstten veel succes met hun optreden. De vocaliste, mej. Ali Wolf, zong op verdienstelijke wijze enkele liederen, voortreffelijk op de piano be geleid door Loura Hulsman. Deze gezellige avond werd behalve door de patiënten en verpleegsters van het sanatorium, bijgewoond door de commissaris van politie, de heer J. S. de Jong, de voorzitter van de Politie Sport en Ontspanningsvereniging Apel doorn, inspecteur R. A. J. Hamming en leden van de supportersvereniging Nico Regter met hun dames. De directrice, zuster Vos, dankte alle medewerkenden voor de geslaagde avond, waarna namens de patiënten, de heer Tangerman in een geestig speechje zijn dank vertolkte. VRIJWILLIGERS VOOR DE B.B. Te weinig aanmeldingen De B.B.-leiding schrijft ons: Tot op heden hebben zich in Apel doorn ruim 800 vrijwilligers als nood- wachters gemeld. Dit betekent, dat de wervingscommissie tevreden, maar lang niet voldaan is, want er ontbre ken nog 2200 vrijwilligers om het be schikbare materieel te bedienen. Deze 2200 ontbrekenden zijn vooral man nen, daar de vrouwen zich in veel groter getale hebben gemeld dan de mannen. Dit bewijst, dat de vrouwen inzien hoe belangrijk de zelfbescher ming voor de gemeenschap is. Moge dit de mannen tot nadenken brengen en aansporen zich eveneens voor de B. B. te melden. Hoe fataal het ont breken van een goed voorbereide en georganiseerde plaatselijke, provinciale en landelijke hulpverlening kan zijn. is bij de grote watersnoodramp op vele plaatsen duidelijk aan het licht getreden. Laat dit voor iedereen een les zijn. Vrije Evang. Gemeente De Vrije Evangelische Gemeente houdt Dinsdag 24, Woensdag 25 en Donderdag 26 Februari haar voorjaarsconferentie in de kerk aan de Roggestraat. In het geheel zijn er negen samenkomsten. 's Morgens begint men met een bid stond. De middag- en avond-samen komsten hebben tot thema: Ernstige tijden., de alarmklok luidt. Sprekers zijn ds I. J. Vasseur uit Kampen en ds J. Verboom uit Den Haag. De leiding berust bij ds Van Petegem uit Apel doorn. PREDIKBEURTEN. Geref. Gemeente. Rustenburgstraal, Donderdag 19 Febr. 19.30 uur ds G. Zwerus, van Middelharnis. APELDOORN helpt Kruiningen Het „Adoptiefonds Kruiningen" begint, nu op volle toeren te draaien. Zoals men weet, heeft dit comité onderdak gevonden aan de Loolaan 49 (Tel. 6631) en een ieder, die een initiatief heeft, zal aldaar een willig oor vinden. Verschillen de plannen werden in het comité reeds besproken en binnenkort zal men over een en ander wel iets naders vernemen. Verschillende giften kwamen in middels reeds binnen, o.a. een be drag van f 1795.bijeengebracht door de gezamenlijke vrijwillige brandweercorpsen in Apeldoorn. Voorlopig kunnen giften nog wor den gestort op girorekening 8107 ten name van de Nederlandse Mid- denstandsbank te Apeldoorn met vermelding „Voor Kruiningen". Men heeft echter een speciaal gironummer aangevraagd en zodra dit bekend is, zal hiervan mede deling worden gedaan. Het werkcomité vestigt er voorts de aandacht op, dat het dringend noodzakelijk is alle initiatieven en acties in verband met de hulpver lening aan Kruiningen te coördi neren en uit te voeren in samen werking met het comité, Voor iedere actie moeten de deelnemers voorzien zijn van een door het co mité af te geven legitimatiebewijs. Toeslagzegels watersnood Ongetwijfeld weet thans een ieder wel, dat toeslagzegels ten bate van de slachtoffers van de watersnood ver krijgbaar zijn. Deze zegels van 10 cent kosten het dubbele en de meerwaarde wordt gestort in het Rampenfonds. De schooljeugd heeft zich de laat ste dagen zeer verdienstelijk gemaakt met het verkopen van deze zegels en ook in het postkantoor alhier heeft men een stand voor de verkoop inge richt. Bovendien zal, ter ondersteuning van deze verkoopactie, morgen het „Rijdend Postkantoor" een bezoek brengen aan Apeldoorn. In de ochtenduren, te beginnen om negen uur, zal er een rondrit door de ge meente worden gemaakt en daarna zal de wagen standplaats innemen aan de Hoofdstraat voor het Raadhuis plein. GESLAAGD Voor het diploma van de Nederland se Associatie voor Praclijkdiploma's slaagden de volgende candidaten: Handelscorrespondentie Nederlands de dames A. van Bergen. M. Blom. M. A. van der Eem (Klarenbeek), T. J. Nijkamp, J. G. Ronner en de heer Jos Schulte (Vaassen); Handelscorrespondentie Engels: mej. C. Schuurman en de heer R. L. van der Veer. GIFT VAN A.G.O.V.V. Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum heeft het bestuur van A.G.O.V.V. besloten een bedrag van f 500.uit de kas te trekken ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Bovendien zal men, voor hetzelfde doel, uit het gevormde „Jubileum fonds" een dergelijk bedrag hiervoor bestemmen. HOOFDSTRAAT 34 In Arnhem zijn nadere mededelingen verstrekt omtrent de reeds in feite tot stand gekomen nieuwe Oostnederlandse toneelgroep Theater. Zoals bekend is het bestaan van de groep mede afhankelijk van subsidie der gemeente Apel doorn waarover de Raad vandaag zal moeten beslissen. Dc situatie is zo, dat deze Oostelijke toneelgroep tot taak heeft dit deel van het land dusdanig met de kunst in aanraking te brengen in uitgebreide zin dat niet langer van een stiefmoederlijke bedeling ten opzichte van het Westen kan worden gesproken. De landsregering geeft 1' 80.000 subsidie per jaar, mits de streek (provincies Gelderland en Overijssel en daarin pl.m. vijftien gemeenten) op zich neemt voor eenzelfde bedrag te zorgen. Op basis van een bijdrage van 4 a 5 cent per inwoner betekent dat voor Apeldoorn een jaarlijkse subsidie van ongeveer vier a vijf duizend gulden. Enthousiasme onder tonelisten Hoewel de financiering van de nieuwe Oostnederlandse toneelgroep nog niet in kannen en kruiken is, werd haar stichting reeds een feit. Dit dank zij medewerking van minis ter mr J. Cals en de optimistische ge dachte bij de stichters (de commissa rissen van de Koningin in Gelderland en Overijssel en de burgemeesters van Apeldoorn, Arnhem, Enschede, Zwolle, Nijmegen en Deventer) dat de lagere overheidsorganen in de streek hun medewerking wel zouden verlenen. De gemeente Arnhem, het toekom stige centrum van de groep, wil C 20.000.— voteren, de Prov. Staten van Gelderland f 15.000.— en Overijssel 10.000.— Nijmegen zegde toe een subsidie van f 5000— te geven. Voorlopig heeft het stichtingsbe stuur medewerking gevraagd en voor het grootste deel reeds toegezegd ge kregen van de gemeenten Almelo, Apeldoorn, Deventer, Enschede, 01- denzaal, Doetinchem, Tiel, Renkum, Zwolle, Zutphen, Wageningen en Winterswijk. Het initiatief tot vorming van een vierde toneelgroep in ons land is uit gegaan van de verschillende toneel groepen zelf. Toen dan oo!< een op roep voor gegadigden kwam, meldden zich bijna honderd sollicitanten, dat wil zeggen vrijwel alle beroepstoneel spelers in den lande. TWAALF VOORSTELLINGEN PER WEEK. De bedoeling is, dat de leden van Theater in Arnhem komen wonen. De- eersten komen reeds omstreeks Sep tember, de rest zal volgen in de loop van het komende jaar. De artistieke en zakelijke leiding is opgedragen aan Kees van Iersel en Rob de Vries. Verder zijn o.m. geëngageerd: Johan w - Voor een goed slaagi U voordelig bij BRINKLAAN 16 TEL. 2518 Drie millioen francs en twaalf ton goederen Drie zware vrachtauto's, vol geladen met waardevolle goederen, rolden dezer dagen het terrein aan het Haagse Veer te Rotterdam op: een bijdrage van de Parijse politiemannen voor de collega's van Rijks- en Gemeente politie in het rampgebied. Daarbjj was nog een bedrag van drie millioen Franse francs (32.000.eveneens door de Parijse politie bijeengebracht. Medeleven in Parijs De ramp welke over Nederland kwam heeft in geheel Frankrijk een golf van medeleven veroorzaakt en velerlei kringen en instanties hebben zich beijverd teneinde hulp te bieden. Het politiecorps in Parijs besloot in eigen gelederen een inzameling te houden voor de collega's in Neder land. Hét prachtige resultaat hiervan deelden we hierboven reeds mede. Vrijdagmiddag vertrokken de vracht auto's, vergezeld door een deputatie van de politie te Parijs, uit „La ville lumière" en omstreeks twee uur- des nachts arriveerde men in ons land De slechte toestand van de wegen, in het. bijzonder in de Ardennen, was oorzaak dat men aanmerkelijk langer over de'reis deed dan in normale om standigheden het geval was, In Rotterdam werden de Franse be zoekers o.a. ontvangen door de heer J. de Lateur Dejean, de Franse con sul in Rotterdam, géneraal J. Fokkin ga, hoofd van de Intendance der Rijkspolitie- uit Apeldoorn en kolonel Th. B. W. van der Vlieveet. Gewes telijk commandant van de Rijkspolitie té 's-Hertogenbosch. Het Franse convooi stond onder lei ding van de Parijse adjudant Marcel Lablanche, die evenals zovele anderen zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt bij de inzameling, en die vertelde van de warme belangstelling welke ook het Parijse politiepersoneel toonde bij de ramp, welke de lage landen aan de zee heeft getroffen. Unieke collectie. Na de symbolische overdracht, o.a. in tegenwoordigheid van de Rotter damse politie, welke zowel de Rijks als gemeentepolitie van het gehele land vertegenwoordigde, volgde de be zichtiging van hetgeen door de Fran sen was medegebracht, althans van een gedeelte daarvan. Duizenden stuks ondergoed, herenkleding, alles in uit stekende staat en van prima kwali teit, snoep- en speelgoed voor de jeugd, kortom een rijke zending welke de verwachtingen verre overtrof en waarvoor de Franse delegatie wel zeer hartelijk dank werd gebracht, o.a. door generaal Fokkinga. Bezoek aan rampgebied. De 15 man sterke Franse delegatie heeft de volgende dag onder deskun dige leiding een bezoek aan de ramp- Hulp gevraagd De waardevolle goederen, door de Parijse politie geschonken voor de Nederlanders in de geteisterde gebieden, zijn voorlopig in het Ko ninklijk Paleis Het Loo opgesla gen. Daar heeft men de nodige ruimte om de zending te sorteren en in te pakken en later te distri bueren. Generaal Fokkinga, aan wie de zending is toevertrouwd, zal zich tot de vrouwen van de Apeldoornse rijks- en gemeente politie wenden om hulp. Het is nl. de bedoeling een en ander gereed te maken onder leiding van de U.V.V. Men hoopt daarbij op de medewerking van vele dames te kunnen rekenen. gebieden gebracht. In 's-Gravendeel, waar nog slechts vier woningen wa ren droog gevallen, waaronder een van een politieagent, werd geruime tijd vertoefd. Men voerde, met mede werking van een Vlaming, die als tolk dienst deed, een opgewekt gesprek met een der vrouwen, die was terug gekeerd en, ondanks het feit dat ze alles verloren had, met een grote ma te van optimisme aan de slag was ge trokken teneinde te trachten het huis weer bewoonbaar te maken. Het spreekt vanzelf dat ook hier de hulp uit Parijs wel in zeer bijzondere mate cp prijs werd gesteld. Wel zeer diep onder de indruk van hetgeen werd aanschouwd, is de dele gatie uit het rampgebied en Neder land naar Parijs teruggekeerd, verge zeld van de dank van de Ned. politie. Schmitz, Jacques Snoek, Jo Stern- heim, Lo van Hensbergen, Jan Mod derman. Bernhard Droog, Sacco van der Made. Caro van Eyck, Hetty Beck, Jenny van Maarlant, Liane Saalborn, Karen Else en als gast W. van Dalsum. De groep wordt nog aan gevuld met een leerling en twee volontairs. Zij zullen 350 voorstellingen per jaar moeten geven, hetgeen in de practijk neerkomt op 12 per week. Dit kan door de groep soms te split sen. Het stichtingsbestuur stelt zich voor, dat de groep o.m. steun zal geven aan amateursverenigingen in de streek en dat zij in zo uitgebreid mogelijke zin bevruchtend zal werken op het ge hele culturele leven in dit landsdeel. De deelnemende gemeenten zullen in principe moeten besluiten tot het geven van een subsidie voor drie ja ren, omdat deze lange tijd nodig is om de pogingen tot redelijke reali satie te brengen. Ruwe huid !r u we handen R u w e lippen De wit-petten van Het Loo hadden gisteravond bezit genomen van het po dium in de toneelzaal van het Paleis Het Loo, waar zij ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van hun har monie-orkest; „Prins Hendrik", voor leden, donateurs, leden van het ere- comité en anderen, het eerste van het tweetal concerten gaven. Onder leiding van de dirigent Karei Veenendaal werd voor de pauze een muziekprogramma ten gehore gebracht. Maar alvorens de leden in hun nieu we uniformen een kranig corps aan de muziek begonnen, was het woord aan de heer Scherling, die ver klapte, dat de supportersvereniging grote plannen heeft. Dank zij haar ijver kan „Prins Hendrik" nu in een spiksplinternieuwe uniform worden ge stoken. P.H. ontbreekt nu nog een nieuw instrumentarium. Daar zijn en kele duizenden mee gemoeid. De sup portersvereniging gelooft, dat zij dat bedrag i,n vijf jaar bij elkander kan brengen. Waarom spreker een beroep deed op allen, die P.H. een goed hart toedragen. Er is nog meer gespeecht, zo ook door de heer Wensink, de voorzitter van P.H,, die de supportersvereniging dank bracht voor haar werk en vijf jarenplan en Karei Veendaal een blom aanbood als blijk van waardering voor diens toewijding aan P.H. Want, zei de heer Wensink, we zijn maar amateurs en dan valt 't niet mee moeilijke stuk ken in te studeren. Maar dat is Veenendaal blijkbaar wel toevertrouwd. Want er werd gister avond door P.H. met overgave en kan tig, volgende de intenties van de diri gent. gespeeld. Na de pauze volgde de opvoering van het blijspel „De Rose Pyama, door de Toneelvereniging „Het Noorderkwar tier". Er is veel gelachen, om dit kolder- verhaal, zoals het programma dit stuk van Arie van der Lugt kwalificeerde. Een bezwaar!, 't Duurde te lang. De gewoonte is aan de avonden van P.H. een verloting te verbinden, ter bestrijding van de kosten. Dit was ech- nu vervallen, in de plaats daarvan werd een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. De opbrengst was f 105.—. Veilingnieuws Door het kantoor van notaris B. van Drimmelen is verkocht het huis Ble kers weg 48, voor f 5205. Ingezet wer den door hetzelfde kantoor de huizen Arnhemseweg 108 voor f 5200 en Chr. Geurtsweg 69 voor f 3500. Wat voorbarig. Onder het dik gedrukte opschrift „Averechts Christendom", boven de foto-copie van het desbetreffende schrijven echter kon 't al niet gaf „De Volkskrant'' van 12 dezer, criliek op het doel. dat de Chr. Ger. Kerken in Nederland beoogden met de op Zondag 8 Februari gehouden col lecte voor de getroffen gebieden. Men verweet deze kerken, dat zij de op brengst uitsluitend wilden besteden ten behoeve van bijzondere noden, ont staan door de watersnood, in eigen kerkelijk leven. De zaak is, dat betrokken deputaten in de Chr. Geref. Kerken reeds op Maandag 2 Februari besloten een col lecte te doen houden voor bijzondere noden. Daarvoor werd toestemming ge vraagd en verkregen van de Deputaten der Christelijk Gereformeerde Kerken voor Correspondentie met de Hoge Overheid. Het besluit werd dus geno men. toen de toestand in de getroffen gebieden nog geheel onoverzichtelijk was. Deputaten adviseerden de kerken de opbrengst der collecte te besteden in overleg met het Nationaal Rampen fonds. Enige dagen later werd door alle kerken tezamen in Den Haag be sloten tot een collecte voor het Na tionaal Rampenfonds, een besluit waarvan genoemde deputaten onkun dig bleven. Met deze beslissing ging ook de afvaardiging der Chr. Geref. Kerken volkomen accoord, doch deze afvaardiging verstond zich niet met genoemde deputaten, als gevolg waar van het misverstand ontstond. Aldus deelde ons prof. J. Hovius secretaris van de deputaten voor cor respondentie mede. jj« Hiermede is, wat een misverstand was, tot z'n ware verhoudingen terug gebracht. De olifant bleek nog minder dan een muis, een mug. In de hang naar sensatie moet toch de juistheid niet in het gedrang ko men. Onze collega van „De Volkskrant" zij enige voorzichtigheid en kies heid aanbevolen. In het algemeen verdient 't geen aanbeveling godsdienstige tegenstel lingen toe te spitsen. In een periode, als welke het Nederlandse volk nu achter de rug heeft, Is dat zeer zeker niet geoorloofd. HET GEVAAR VAN SNIJDEN. Een slachtoffer in het ziekenhuis. Op de straatweg van Apeldoorn naar Amersfoort, ter hoogte van Nieuw- Milligen, zijn hedenmorgen twee Volks wagens met elkaar in hotsing gekomen. De bestuurder van een der wagens, de heer D., uit Amsterdam, moest met een hersenschudding en een beenbreuk naar het Juliana-zickcnhuis worden overgebracht. Dc andere bestuurder, de heer A. S., uit Leeuwarden, kwam er met hoofdwonden af. Beide wagens werden aan dc voorzijde ernstig be schadigd. De botsing is een gevolg van zg. snijden. De heer S., komende uit de richting Apeldoorn, trachtte een voor hem rij dende auto in te halen. Juist toen hij wilde passeren ondekte de heer S. de van de richting Amersfoort komende Volkswagen. Een botsing was onver mijdelijk. Met een fikse klap reden de beide Volkswagens tegen elkaar. Van de gevolgen heeft men hierbo ven kennis kunnen nemen. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 18 Februari. Geboren:Jacob en Johannes, zoons van A. v. Zevenbergen en J. E. de Rooij; Franciscus Johannes Wilhelmus, zoon van B. J. Hurenkamp en W. J. Boerkamp. Overleden: H. J. Stoltenborg, wed. van F. C. L. Overvoorde, 63 jaar; C. B. van Dijk, weduwn. van C. H. Bruin zeel, 84 jaar; G. H. Engel, geh. met EI. Eluisman, 42 jaar, m. Gehuwd: J. Lijnsvelt en A. v. d. Horst; F. Schimmel en T. Jellema; M. J. Gros en G. Bruins; E. Gerrits en W. Kers. WAT ZEGT Roell uut d'n Enl< -\ „Een tenn'o-see polka met hindernissen?"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2