NIEUWE APELDOORNSE COURANT Schade door de stormvloed blijkt belangrijk groter Kwestie-China niet weer in V.N. ter sprake Gestaag vordert het dijkherstel in getroffen gebieden 51.5 millioen Overval en beroving snel opgelost Amnestie aan veroordeelde Elzassers verleend Gelders Dagblad Donderdag 19 Februari 1953 50e Jaargang No. 16299 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. lö ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 Nederland bijzonder kwetsbaar geworden (Van onze speciale verslaggever) Ir A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, heeft Zondag weer een vliegtocht gemaakt boven het overstroomde gebied van Zeeland en West-Brabant. Na deze tocht is hij tot de conclusie gekomen dat de schade die de stormvloed teweeg gebracht heeft aan de dijken in dit gebied nog belangrijk groter zal blijken te zijn dan men zich in het begin had voorgesteld. Aanvankelijk heeft men alleen oog gehad voor de grotere en kleinere gaten, maar thans is gebleken, dat zeker 2/3 van de elfhonderd-kilometer dijk, die in dit gebied gelegen zijn, ernstig beschadigd is. Men is thans bezig ringkaden te leggen met zandzakken en klei op tal van plaatsen, om bij gunstige weersomstandigheden het achterliggende land zo snel mogelijk droog te kunnen malen. Men moet er echter op rekenen, wanneer er voorjaarsstormen komen, dat teleur stellingen niet zullen uitblijven. Nederland is wel bijzonder kwetsbaar geworden, aldus ir Maris. omvatten, 200 a 300 ha blijven over. De waterstroom bereikt snelheden van 5 meter per seconde, dat maakt vruchtbaar werken, zonder aanleg van meergenoemde kade, onmogelijk. In de periode van een week zal deze strategie van Rijkswaterstaat ge realiseerd moeten worden. De Ne derlandse Spoorwegen zullen grote hoeveelheden zand aanvoeren, 1000 a 2000 militairen worden ingeschakeld voor de werkzaamheden. Inschakeling van deze militairen was nodig omdat de termijn van voorbereiding te kort was, om voldoende polderjongens te requireren. DRIE ERNSTIGE GATEN. Vervolgens heeft de directeur-gene raal een opsomming gegeven van de stand van zaken op dit ogenblik. Op St Philipsland zijn al enige gaten met kistdammen dichtgemaakt. Bij het komende dood tij hoopt men hier ge heel gereed mee te komen. Het is niet nodig bij dit werk zinkstukken te ge bruiken, omdat de gaten niet dieper zijn dan 2 meter min A.P. en omdat hier een kleibodem ligt. Bij laag water hebben de galen weinig diepte. De toestand is hier niet bijzonder ernstig. Zodra de kistdammen volledig gelegd zijn zal een perszuiger, die reeds op St Philipsland arriveerde, beginnen een zanddam achter deze bekisting te spuiten. De Westzijde van het eiland zal het eerst onder handen genomen worden. Bij Tholen is de situatie ongeveer hetzelfde. Ook daar heeft een klei bodem voorkomen, dat de stromingen diepe gaten kon uitslijten. Het gat bij Slrijendam is door Rijkswaterstaat gedicht met zetsteen, die uit de be staande dijk werd geroofd. Met zand zakken wilde dit niet lukken. In de Noord-Westhoek van Tholen zijn de binnendijken gesloten, gevolg, het grootste deel van Tholen is vrij al blijft het dan kwetsbaar. Hulpgemalen zijn besteld om het eiland droog te krijgen. Voor definitieve sluiting wor den twee zuigers naar de Zuidzijde gedirigeerd. Bij Bath op Zuid-Beveland zit een groot stroomgat. Het verschil tussen eb en vloed bedraagt hier wel vijf meter. Ten Westen van dit grote stroomgat bevinden zich kleinere ga ten. die al gedicht zijn. Dichting van het grote gat geeft ernstige moeilijk heden. Het voornemen bestaat bij het komende dood tij begin volgende week een kade te maken van 1800 meter, die een verbinding tot stand moet brengen lussen de bestaande kering en binnendijk. Hierdoor zal de kom, die door het binnenstromende water gevormd is veel kleiner worden en zal herstel van het grote gat veel eenvoudiger worden. De beperking van de vloedkom zal 800 a 1000 ha Operatie kaplaars". Meisjes uit Berkenwoude hebben de kaplaarzen aangetrokken en de bezem ter hand genomen om in Middelharnis de boel eens even te gaan schoonmaken en orde op zaken te gaan stellen na de watervloed. Bij Kruiningen op Zuid-Beveland zijn drie ernstige gaten. De haven van Kruiningen is al volledig uitge stroomd. Het is de bedoeling met het dichten van deze gaten in West- Oostelijke richting te beginnen. Van te groter belang is dit werk, omdat zo snel mogelijk de veerdient Kruinin gen—Perkpolder hersteld dient te worden. De aanlegsteiger van dit veer is volledig weggespoeld en moet dus vernieuwd worden. Noord-Beveland heeft niet zulke grote gaten, maar de Zuidelijke dijk heeft zeer belangrijke schade opge lopen. Ten Oosten van Kortgene zal practisch een nieuwe dijk gemaakt moeten worden. Dit was in het begin niet opgevallen, omdat zich in dit dijkgedeelte geen belangrijke stroom- gaten bevonden. Ook de Westelijke dijk heeft ernstige schade gekregen. Walcheren heeft geen ernstige schade. De Sloedam bleef zelfs onbe schadigd. Volgende week zal de trein van Goes alweer kunnen rijden over de Sloedam. Het gat in de Nieuwe Neuzense- polder op Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gedicht. Schouwen is het zorgenkind voor Rijkswaterstaat. O.a. bij de Schelphoek en in de Zuid-Oosthoek bevinden zich zeer ernstige gaten in de dijk. Daar komen twee moeilijke omstandig heden bij: le. is het eiland diep ge legen en ten 2e. bevinden zich hier geen tussenkeringen door binnen dijken. Dit laatste maakt het uiterst moeilijk de vloedkommen te beper ken. Het ligt in de bedoeling een ver binding Noord-Zuid te maken tussen Zierikzee en Brouwershaven, waar door beide helften van het eiland apart zullen kunnen worden aange pakt. De verzanding van de haven van Zierikzee is een apart probleem. Zo spoedig mogelijk zal de haven weer worden uitgediept. Een bagger molen is al bezig bij de Val tegenover de havenmond een werkhaven te ma ken. Er zal ook een werkhaven komen ten Oosten van Schelphoek. Kleinere gaten o.a. bij Brouwei-shaven werden reeds gedicht. IN APRIL DROOG. Voor wat de Zuidhollandse eilanden betreft, alle dijken van Rozenburg, Krimpenerwaard, Schieland en Delf land zijn al gesloten en aan het definitieve herstel wordt gewerkt. Ook de dijken van de Alblassei-waard zijn weer dicht en met grote capaciteit wordt het inundatiewater thans naar buiten gewerkt. Vermoedelijk zal het land in April weer droog vallen. Op IJsselmonde zijn alle dijkgaten voorlopig gedicht, behalve onder Rhoon, waarvan aangenomen wordt, dat deze ook binnen tien dagen ge sloten zal zijn. Tegen die tijd hoopt men de Oostelijke polders van IJssel monde alweer droog te hebben. De polders in het Westelijk deel zullen pas weer in Maart vermoedelijk droogvallen. Ook de polders rond de Bernisse op VoornePutten staan al droog. De Ringdijk in het Zuid-Ooste lijk deel van Voorne zijn dicht. Met behulp van caissons hoopt men het sluisgat ten Oosten van Hellevoet spoedig te kunnen dichten, opdat ook het midden-deel van Voorne weer uit- gemalen zal kunnen woi-den. De Wes telijke kanaaldijk langs het Voornse kanaal is verstevigd met kistdammen, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben officieren op het paleis in Soestdyk ontvangen, die zich met hulpverlening hadden bezigge houden. Links U.S.A.-Brigade gene raal Hendrix, rechts generaal Buurman van Vreeden. de Oostelijke kanaaldijk met zandzak ken. De militairen hebben hierin een zeer belangrijk aandeel gehad. Van de Hoeksewaard zijn de gaten al tot boven hoog water gedicht. Op enkele kleine stukjes na, zal het eiland deze week droogvallen en in Maart vermoedelijk helemaal. (Vervolg op pagina één van het Tweede Blad). Dulles op persconferentie- Hulp zowel voor Israël als voor de Arabische landen toegezegd WASHINGTON. Dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft op een persconferentie verklaard dat voorstellen voor een marine blokkade van communistisch China en andere beperkende maatregelen in zorg vuldige studie bij het departement van Buitenlandse Zaken zy"n. Dulles zei, dat hy niets weet van een plan om het probleem van een blokkade van China in de algemene vergadering van dc Verenigde Naties, die volgende weck weer byeen zal komen, ter sprake te brengen. Het enigste wat misschien gedaan zou worden was een beroep op de leden van dc Ver enigde Naties om geen handel te drijven met een agressor. De Verenigde Staten trachten, aldus Dulles, een eind te maken aan de strijd in Korea en Indo-China op aannemelij ke voorwaarden. Naar het oordeel van Dulles was het een voordeel voor de Sovjet-Unie als zij door gebruik te maken van bondge noten een belangrijk deel van de strijd krachten van landen als de Verenigde Staten en Frankrijk kan binden. Dulles zei dat de af te leggen verkla ring van president Eisenhower en het Congres over de geheime verdragen uit de oorlog, de rechten van de deelge noten in de door Groot-Brittannië, de Verenigde Salen en de Sovjet-Unie ge sloten overeenkomsten niet- zal aan tasten. Hulp aan Israël. Over hulpverlening aan Israël zei Dulles, dat Israël steun zal ontvangen krachtens het bestaande program, maar hij zei geen direct antwoord te kunnen geven of de Joodse staat meer hulp zou ontvangen. Hierover moest het Congres beslissen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken bestudeert volgens de minister de kwestie van het zenden van militaire hulp aan Egypte. Het materiaal zou echter niet geschikt zijn voor een oor log tegen Israël. DEN HAAG. Het Nationale Ram penfonds had gisteravond in totaal 51.5 millioen gulden binnengekregen. Tolunic. Volgens Diilles geloofden zijn advi- seurs dat een aantal van de protocollen die de Franse regering aan het Euro pese legerverdrag wenst toe te voegen. Oss herleeft! Alibi bleek niet „waterdicht" te zijn OSS. In de afgelopen nacht, om ca. 2 uur, vervoegde de kolenhandelaar G. te Oss zich op het bureau van de gemeentepolitie aldaar met de mededeling dat hy by zyn thuiskomst tot de ontdekking was gekomen, dat een belangrijk bedrag aan geld was ontvreemd. Zyn oude vader, die de gehele avond thuis was geweest, had hem medegedeeld, dat twee onbekende personen de woning waren binnengedrongen en hem hadden gevraagd: „Waar is het geld?" Op zyn antwoord: „Er is geen geld", had men hem met geweld in dc bedstee geworpen cn in een in het schrijfbureau slaand geldkistje een greep gedaan. G. deelde verder mede, dat hy de avond had doorgebracht bij het gezin Z. te Oss, alwaar hij dronken was geworden. daar de vrouw van Z. bleeF volharden bij de mededeling, dat dé twee perso nen, die bij haar die avond waren binnengekomen, ook. voor haar onbe kenden waren, terwijl haar man vol gens een verklaring van mevr. Z. en van hemzelf, in die nacht pas laat was thuisgekomen en de middag en avond buiten Oss had doorgebracht. Binnen twaalf uur na de aanvang van het on derzoek was men tot arrestatie van 'n drietal personen overgegaan en wel het echtpaar Z. en een zekere R. Hier toe was men gekomen, daar bij het onderzoek was gebleken, dat het alibi van Z„ dat hij de middag en avond buiten Oss was geweest, niet juist was. Bij het verdere onderzoek bleek, dat de twee onbekenden waren geweest de man Z. en zijn maat R. Het grootste gedeelte van het gesto len bedrag is inmiddels teruggevonden. Echtpaar in arrest gesteld Bij Z. waren twee onbekende perso nen binnengekomen, die met'hem wil den onderhandelen over de vérkoop van tapijten en van een auto. Het kwam zover, dat G. voorstelde, de on bekenden te tracteren, waarvoor hij naar huis ging om geld te halen, hier bij vergezeld van één van de onbeken den. Hierna ging men terug naar Z. Op een zeker moment waren de onbeken den bij Z. vertrokken en kort daarna ging ook G. naar huis. Daar aangeko men bemerkte hij de diefstal van een bedrag van f 500.De recherche stel de onmiddellijk een onderzoek in, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde, zo moeten worden uitgelegd dat zij een wijziging van enkele van de belang rijkste elementen van het verdrag in houden. Hij hoopte dat dit niet de be doeling van de Franse regering is. De Verenigde Staten staan zeer wel willend tegenover het voorstel van Nederland tot het instellen van een Tolunie tussen de Westeuropese landen .aldus Dulles Proces-Oradour PARIJS. De Franse nationale vergadering heeft even na middernacht met 344 tegen 206 stemmen besloten, amnestie te verlenen aan de Elzassers, die in het proces-Oradour waren veroordeeld. De amnestie betreft twaalf Elzassers, die tijdens de oorlog tot dienstneming in het Duitse leger waren gedwongen en beschuldigd waren van oorlogs misdaden, bedreven te Oradour-sür-Glane, waar in 1944, 642 personen door SS'ers zijn vermoord. Voor hun aandeel in deze massamoord hadden de Elzas sers dwangarbeid gekregen. De amnestie is vervat in het eerste artikel van een door de regering ingediend wetsontwerp voor het verlenen van amnestie. De vex-oordeling der Elzassers heeft hevige protesten in de Elzas uitgelokt. Het betrokken wetsontwerp is hiervan het gevolg. Het heeft o.m. scherpe cri- tiek ondervonden van de zijde der fa milieleden der slachtoffers van het bloedbad in Oradour. Het comité der vereniging van fami lies van slachtoffers van Oradour, heeft te Limoges besloten, dat, als het wetsontwerp op amnestie voor de ver oordeelde Elzassers wordt aangenomen, het kruis van het Legioen van Eer ver wijderd zou worden van het massagraf, wegens deze belediging van de marte laren. Geen schadevergoeding. Het wetsontwerp heeft o.m. tot ge volg, dat de familieleden van de slacht offers van de massamoord geen schade vergoeding van de twaalf Elzassers zullen kunnen eisen. De staat zal scha de vergoeden. De communisten, de meeste socia listen en enkele afgevaardigden van andere fracties stemden tegen de am nestie. De communisten achtten de vonnissen nl. te licht. De Nationale Vergadering besloot aan alle 642 slachtoffers posthuum de „Orde van de Natie" toe te kennen. Het weer in Europa Weerrapporten vaD bedenmorgeD 1 a Steden Weer Wind Ma x temp. m. s. d neersL (mm) Helsinki sneeuw zzo 6 -1 3 Oslo onbew. wnw 4 1 0 Stockholm onbew. nw 8 1 0 Kopenh. zw. bew. w 10 4 0.1 Londen geh. bew. w 10 '7. 0 A'dam geh. bew. wzw 5 6 0.3 Brussel mist wzw .4 6 1 Parijs geh. bew. windstil 6 1 Bordeaux geh. bew. wzw 5 5 0 Nice zw. bew. nnw 4 3 0 Warschau motr. wnw .8 2 0.1 Berlijn geh. bew. wzw 6 5 0.5 Verwachting Tot Vrijdag avond: ZWAAR BEWOLKT Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen West en Zuid. Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Wei nig verandering in temperatuur. 20 FEBRUARI. Zon op 7.46, onder 18.03. Maan op 9.53, onder 2.11.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1